Jump to content
spaka

Αγροτες - Μπλοκα

Recommended Posts

Αν και ειναι νωρις ακομα ακουω στις για τα μπλοκα των αγροτων και ανυσηχω για το σ/κ. Δε λεει να χασουμε το σκι. Ας κανουμε λοιπον οσοι γνωριζουμε μια αναφορα εδω για το που ειναι ανοιχτοι ή κλειστοι οι δρομοι για να δουμε που θα παμε. Εγω μιας ειμαι θεσσαλονικιος υπολογιζω για καιμακ αυτη την εβδομαδα μιας και τα πρωτα που θα κλεισουν μετα τα Τεμπη ειναι τα διοδια των Μαλγαρων. Θα μου πεις ε ενταξ πανε απο Χαλκηδωνα. Την προηγουμενη βδομαδα ηταν μαζεμενα τα τρακτερ εκει. Ενα τσουπ και εκλεισε ο δρομος.

 

Γιαυτο παρακαλειτε οποιος γνωριζει εγκυρα για σημεια που ειναι κλειστοι οι δρομοι και καμια εναλακτηκη διαδρομη ας την πει...

 

 

Ειναι ειρωνεια να στεναχωριεμε για το που θα κανω σκι οταν οι ανθρωποι (αγροτες) εχουν πραγματικα προβληματα?

 

Σκηνικο περσινο μπροστα στις καμερες (για οσους δε το ειδαν). Μπλοκο αγροτων στα Μαλγαρα και πανε πουλμαν Παοκτσιδες να περασουν να πανε Πειραια (αν δε κανω λαθος). Μετα απο καποιες διαπραγματευσεις με τους αγροτες και την συμφωνια να τους αφησουν περασουν συμπαρασταση φιλαθλων στους αγροτες με το κορυφαιο συνθημα.

 

(τραγουδιστα ξερετε) "Αγροτη πεινας Γ@μ!€τ@! ο Θρυλος κι'ο Πειραιας"

 

Λυθηκα στα γελια!!!


c8tik90a367oj0eo0qyc.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα πήγα στο καιμάκ. Ευτυχώς άκουγα ράδιο θεσσαλονίκη που ενημερώνουν για τέτοια θέματα. Είχαν κλείσει σε χαλκηδόνα και γιαννιτσά και πήγα από βέροια. Στα μάλγαρα δεν είχε τρακτέρ και από τα λίγα που γνωρίζω μάλλον δεν θα κλείσουν καθόλου εκεί τον δρόμο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το απογευμα το κομματι Ορχομενος Καστρο κλειστο. Εθνικη Οδο προς Αθηνα απο Θηβα η Αλιαρτο μεσω Παλαιας Εθνικης Οδου Αθηνων Λαμιας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αν και ειναι νωρις ακομα ακουω στις για τα μπλοκα των αγροτων και ανυσηχω για το σ/κ. Δε λεει να χασουμε το σκι. Ας κανουμε λοιπον οσοι γνωριζουμε μια αναφορα εδω για το που ειναι ανοιχτοι ή κλειστοι οι δρομοι για να δουμε που θα παμε. Εγω μιας ειμαι θεσσαλονικιος υπολογιζω για καιμακ αυτη την εβδομαδα μιας και τα πρωτα που θα κλεισουν μετα τα Τεμπη ειναι τα διοδια των Μαλγαρων. Θα μου πεις ε ενταξ πανε απο Χαλκηδωνα. Την προηγουμενη βδομαδα ηταν μαζεμενα τα τρακτερ εκει. Ενα τσουπ και εκλεισε ο δρομος.

 

Γιαυτο παρακαλειτε οποιος γνωριζει εγκυρα για σημεια που ειναι κλειστοι οι δρομοι και καμια εναλακτηκη διαδρομη ας την πει...

 

 

Ειναι ειρωνεια να στεναχωριεμε για το που θα κανω σκι οταν οι ανθρωποι (αγροτες) εχουν πραγματικα προβληματα?

 

Σκηνικο περσινο μπροστα στις καμερες (για οσους δε το ειδαν). Μπλοκο αγροτων στα Μαλγαρα και πανε πουλμαν Παοκτσιδες να περασουν να πανε Πειραια (αν δε κανω λαθος). Μετα απο καποιες διαπραγματευσεις με τους αγροτες και την συμφωνια να τους αφησουν περασουν συμπαρασταση φιλαθλων στους αγροτες με το κορυφαιο συνθημα.

 

(τραγουδιστα ξερετε) "Αγροτη πεινας Γ@μ!€τ@! ο Θρυλος κι'ο Πειραιας"

 

Λυθηκα στα γελια!!!

 

 

 

για σαββατο η για Κυριακη για να ζεστανω τις μποτες μου.... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

(αν και με βλεπω για 2ο Σαβ/κο να μην ερχομαι παλι 2πλο βαρδια θα εχω γμτ τις δουλειες μου....γγρρργρρργργρ 80 :rolleyes:;);):angry::angry: )


Just Bilbakos

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το απογευμα το κομματι Ορχομενος Καστρο κλειστο. Εθνικη Οδο προς Αθηνα απο Θηβα η Αλιαρτο μεσω Παλαιας Εθνικης Οδου Αθηνων Λαμιας.

και σήμερα κλειστός ο δρόμος προς Καστρο (μου το ειπαν στα διοδια του Σχηματαρίου)


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έκλεισε ο ισθμός και άκουσα ότι ετοιμάζονται και για την παλιά εθνική Ελευσίνας -Θηβών.

Κοιτα τώρα που θα έχει χιόνι και δεν θα έχουμε πρόσβαση :)


Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξερω τι λετε εσεις παιδια,αλλα εγω ειμαι με το μερος του αγροτη....... :(:)


Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω παντως εβγαλα κανα δυο τρακτερ απο τον δρομο μου....

 

(ευκολο οταν δεις τρακτερ οδηγας κατευθειαν επανω του ...)

 

ειχα τα νευρακια μου ....


Κάνε μου λιγάκι Μπεεεεεε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την Κυριακη παντως ανεβηκα Καιμακ περασα απο 3 μπλοκα και ολα ηταν ανοιχτα. Σημερα ξαναδηλωσαν ολοι συνεχιση των κοινητοποιησεων. Μακαρι να ικανοποιηθουν τα αιτηματα αυτου του κομματιου του Ελληνικου λαου. Και λεω κομματιου γιατι προκειτε για χιλιαδες οικογενειες.


c8tik90a367oj0eo0qyc.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

ελπιζω να το λετε μονο για αστειο οτι αν ικανοποιηθουν τα αιτηματα τους, λυθηκαν και ολα τους τα προβληματα...

πιστευει κανεις οτι θα δοθει ουσιαστικη βοηθεια σε αυτους;

 

με καμια οικονομικη ενισχυση δε λυνεται το τεραστιο θεμα των αγροτων γιατι...δεν ειναι ενα προβλημα μονο του, αλλα αλυσιδα αλλων...

πολλες λεξεις οι οποιες αποτελουν το προβλημα μου ερχονται στο μυαλο...και σιγουρα με απλοχερο μοιρασμο καποιων ευρω, δε λυνεται το προβλημα.

 

και δεν πιστευω οτι πειραζει να χαθουν καμποσες μερες απο σκι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια τεραστια φουσκα ειναι το ολο θεμα...

 

Χρονια τωρα το κρατος επιδοτει κατι που οχι απλα δεν ειναι κερδοφορο αλλα ουτε καν βιωσιμο!!!

Σιγουρα κοινωνικοι λογοι "επιβαλλουν" να γινεται κατι τετοιο αλλα τωρα που δεν υπαρχουν χρηματα τι γινεται;

 

Κατα την αποψη μου με τις συγκεκριμενες κινητοποιησεις εχουν βγει στο προσκηνιο δυο σοβαροτατα θεματα....

1ον:ποιος δικαιουται ,οσο δικιο κ να εχει,να κλεινει τους δρομους καταπατωντας το ,συνταγματικα κατοχυρωμενο,δικαιωμα της ελευθερης μετακινησης ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΩΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ. και

2ον:γιατι δεν δικαιουνται επιδοτησης ή ενισχυσης κ αλλα επαγγελματα που εξαρτουνται ΑΜΜΕΣΑ απο καιρικες ή αλλες παραμετρους...

 

....Δυσκολη κουβεντα....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχουν δικιο, εν μερει ομως οι αγροτες. Ζητουν εξασφαλισμενο πλαφον τιμης στα αγροτικα προιοντα. Ο ορισμος του αγροτη στην Ελλαδα: Nα παιρνω λεφτα εκ του ασφαλους καθε χρονο απο το κρατος. Τιποτα αλλο.

Αντι να κυνηγησουν τους μεσαζοντες και τους εμπορους που εκτοξευουν τις τιμες στα υψη, εις βαρος του αγροτη και του καταναλωτη, το Ελληνικο Δημοσιο δανειζεται 500 εκατ. ευρω και οχι μονο για να τα δωσει, ως ψιχουλα, στους αγροτες.Του χρονου, τι γινεται, αλλα εξτρα χρηματα δανεικα για τους αγροτες?

Ποσες φορες εχουν χαριστει χρεη αγροτικων συνεταιρισμων, αγροτων, αληθεια ποσο ειναι το ελλειμμα της Αγροτικης τραπεζας (κρατικης) και γιατι δημιουργηθηκε?

Οι επιδοτησεις προοριζονταν για βελτιωση καλλιεργειας και γινονταν σπιτια και πανακριβα ΙΧ?

Εμπρος λοιπον ολοι, μισθωτοι, μικρομεσαιοι, ανεργοι, συνταξιουχοι, αυριο να κλεισουμε τους δρομους και να απαιτησουμε κι εμεις 500εκατ. ευρω.

Και μετα να πληρωσουμε, μια και καλη, τα σπασμενα.

Ντροπη.......................


http:www.arahova.net

http:www.meteo.gr/stations/arahova

http:www.meteo.gr/stations/parnassos1950

http:www.meteo.gr/stations/parnassos

Share this post


Link to post
Share on other sites

μια επιδοτησούλα στο χκπ λόγω καταστροφής χιονιου απο βροχές???

Εξαρταται πόσους ψήφους έχει και πόσους μπορεί να πάρει...

Απλά εχουν καταρευσει οι τιμές παραγωγού και έχουν αυξηθέι τα κόστη με την πλειοψηφία των αγροτών εξω απο τα καρτέλ, με αποτέλεσμα την επιστροφή των βλαχο-δημάρχων-βουλευτων-παραγόντων (και θάλασσα θα σας φέρουμε).

Οσοι κοπτωνταί για το αγαθό της συγκοινωνίας μπορούν να μηνύσουν τους ιδιωτικους αυτοκινητόδρομους....


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
μια επιδοτησούλα στο χκπ λόγω καταστροφής χιονιου απο βροχές???

Εξαρταται πόσους ψήφους έχει και πόσους μπορεί να πάρει...

Απλά εχουν καταρευσει οι τιμές παραγωγού και έχουν αυξηθέι τα κόστη με την πλειοψηφία των αγροτών εξω απο τα καρτέλ, με αποτέλεσμα την επιστροφή των βλαχο-δημάρχων-βουλευτων-παραγόντων (και θάλασσα θα σας φέρουμε).

Οσοι κοπτωνταί για το αγαθό της συγκοινωνίας μπορούν να μηνύσουν τους ιδιωτικους αυτοκινητόδρομους....

 

Αυτο δεν ειπα φιλε? Αντι το ζητημα να εστιαστει στους μεσαζοντες και μεταπραττες που αισχροκερδουν εις βαρος των παραγωγων και καταναλωτων, μοιραζονται δανεικα, χωρις ουσια και ετσι το προβλημα θα διαιωνιζεται.

Του χρονου δηλαδη θα μοιρασει αλλα λεφτα το Δημοσιο?


http:www.arahova.net

http:www.meteo.gr/stations/arahova

http:www.meteo.gr/stations/parnassos1950

http:www.meteo.gr/stations/parnassos

Share this post


Link to post
Share on other sites

νταξει, τοτε, για να μην κλεινουν οι δρομοι και να μην αγανακτουμε εμεις οι καημενοι σπουδαγμενοι νοικοκοιρηδες, ας φερουμε στις αδειες μεγαλουπολεις μας τους αγροτικους πληθυσμους, να παρατησουμε τη γεωργια που τεινει ασυμπτωτικα στο διαολο, να κλεισουμε αυτη την πληγη, να στρεψουμε αλλου το βλεμμα μας

 

μπορουμε να τους μετασχηματισουμε απο αγροτες σε καλους ξενοδοχο-υπάλληλους, που θα δουλευουν 3 μηνες και θα βγαζουν τα λεφτα 12 μηνων.

 

εσεις εχετε μεινει σε ενα νουμερο που εκστομιζεται απο "ανδρες" με δομημενο πολιτικο και δημοσιογραφικο λογο. Τον αριθμο 500( τζοκερ ο ΦΠΑ).

ας μη δοθουν τα 500. το θεμα ομως ειναι να ενισχυθει η ελληνικη παραγωγη...

 

και αν θελετε, μπορουμε να μιλησουμε συγκεκριμενα. παραδειγματα...

 

το να καταδικασουμε εξαρχης οποιαδηποτε ενεργεια και το να αρνηθουμε εξαρχης να ακουσουμε τη φωνη καποιου που μας παραθετει καποια προβληματα, σιγουρα αποδεικνυει πως στηριζομαστε στην επιφανεια...

 

γιατι κανενας δεν καθεται να αναλυσει τη γεωργια οπως αυτη με τον εναν ή τον αλλο τροπο (επι)-ζει στη χωρα μας και γιατι ολοι στεκονται στο ποιοι δρομοι θα μεινουν κλειστοι;

 

οι αγανακτησμενοι οδηγοι και νοικοκυραιοι, αγανακτουν το ιδιο οταν υπουλα διαφοροι εκμεταλλευονται τη ζωη των αγροτων για να βγαλουν υπεραξια;

 

ζουμε σε μια ασυμμετρη εποχη (και ποια εποχη δεν ειναι ασυμμετρη; ) και οσο θα υπαρχουν αυτοι που αδιαφορουν και κλεινουν επιδεικτικα τα ματια τους μπροστα στα προβληματα επειδη ακριβως δεν φτανουν μεσα απο το φραχτη τους, αλλο τοσο θα ταραζονται απο την αντιδραση καποιων αλλων, των οποιων οι κινησεις τους κατι εχουν να πουν...

Edited by barcode

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λαμπρο, κανεις λαθος! ΟΛΑ σ'αυτη τη χωρα, βαδιζουν ΣΥΜΜΕΤΡΙΚΑ, το καθενα με το δικο του δρομο, συγχρονισμενα και ανελεητα προς την καταστροφη! :lol:

 

Το χρονοδιαγραμμα δεν μπορω να το καθορισω ακριβως, αλλα 5-10 χρονια σωστο μου ακουγεται... :lol:

 

Εν τω μεταξυ, ολοι απο τους πολιτικους μεχρι τους αγροτες θα κανουν καποια τελευταια παρτυ εις υγειαν των αλλων... των κοροϊδων... που ειναι στο δικο τους παρτυ, που μολις αρχιζει η μεσει η μολις τελειωσε και μαζευουνε τα πιατα...

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
1ον: ποιος δικαιουται ,οσο δικιο κ να εχει,να κλεινει τους δρομους καταπατωντας το ,συνταγματικα κατοχυρωμενο,δικαιωμα της ελευθερης μετακινησης ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΩΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ. και

 

2ον: γιατι δεν δικαιουνται επιδοτησης ή ενισχυσης κ αλλα επαγγελματα που εξαρτουνται ΑΜΜΕΣΑ απο καιρικες ή αλλες παραμετρους...

Ο Ανδρέας με κάλυψε πλήρως. Αρκετά ρε γμτ.

 

Όσο για το δεύτερο ερώτημά σου Ανδρέα και επειδή οσονούπω θα το βρούμε μπροστά μας, να υπενθυμίσω οτι για το καλοκαίρι κάποια ξενοδοχεία ήδη ανακοίνωσαν οτι δεν θα λειτουργήσουν, αφού δεν υπάρχουν κρατήσεις. Αυτοί θα πάρουν...τί ;

Οι έμποροι που περνάνε κρίση τί επιδοτήσεις θα πάρουν ;

Οπότε κάθε λίγο και λιγάκι θα κλείνουν οι δρόμοι να υποθέσω ;

 

 

 

Αντι το ζητημα να εστιαστει στους μεσαζοντες και μεταπραττες που αισχροκερδουν εις βαρος των παραγωγων και καταναλωτων, μοιραζονται δανεικα, χωρις ουσια και ετσι το προβλημα θα διαιωνιζεται.

Του χρονου δηλαδη θα μοιρασει αλλα λεφτα το Δημοσιο?

Τα προβλήματα είναι αρκετά, αλλά δεν φταίμε εμείς (σαν χώρα) για όλα. Παράδειγμα η χυμοποίηση του πορτοκαλιού. Φέτος οι χυμοποιοί στη χώρα μας παίρνουν φθηνότερα τα πορτοκάλια από τους παραγωγούς. Πίστευα οτι το κάνουν για να οικονομήσουν περισσότερα. Όταν όμως ρώτησα και έμαθα, διαπίστωσα ότι, η Βραζιλία (:lol:% της παγκόσμιας παραγωγής) πουλάει χυμό στην Ευρώπη στα μισά λεφτά απ’ ότι πουλούσαμε εμείς. Άρα ή δεν θα πουλήσουν οι παραγωγοί πορτοκάλια ή θα τα κοιτάνε να πέφτουν από τα δένδρα. Το ίδιο και οι χυμοποιοί οι οποίοι για να παρακολουθήσουν τον ανταγωνισμό υποχρεούνται να ρίξουν τις τιμές, αλλιώς έκλεισαν.

 

 

 

το να καταδικασουμε εξαρχης οποιαδηποτε ενεργεια και το να αρνηθουμε εξαρχης να ακουσουμε τη φωνη καποιου που μας παραθετει καποια προβληματα, σιγουρα αποδεικνυει πως στηριζομαστε στην επιφανεια...
Λάμπρο προβλήματα δεν έχουν μόνο οι αγρότες. Έχουν όλοι όσοι εργάζονται. Ξέρεις πόσοι έχασαν τις δουλειές τους ; Ξέρεις πόσα καταστήματα δεν πάνε καλά ; Ξέρεις πόσες επιχειρήσεις έχουν πρόβλημα βιωσιμότητας ;

 

 

 

γιατι κανενας δεν καθεται να αναλυσει τη γεωργια και ολοι στεκονται στο ποιοι δρομοι θα μεινουν κλειστοι;
Γιατί εμένα δεν είναι η δουλειά μου και λόγω των κλειστών δρόμων μου δημιουργήθηκε κι άλλο πρόβλημα, εκεί που δεν μπορούσα να λύσω αυτό που με απασχολούσε το τελευταίο διάστημα.

 

 

 

ζουμε σε μια ασυμμετρη εποχη...
Ζούμε σε μία χώρα όπου ο καθένας κάνει ότι γουστάρει και όπως τον βολεύει αδιαφορώντας εάν ενοχλεί τον διπλανό του. Κανείς δεν έχει μυαλό και όρεξη να δουλέψει, παρά μόνο για να πάρει κάνα καταναλωτικό δάνειο για να πάει διακοπές ή κάνα στεγαστικό για να το φάει από 'δώ κι από 'κεί... Ζούμε στη χώρα του ''έλα μωρέ και τί έγινε...εμείς να βολευτούμε κι άλλοι να πάνε να...''

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά συμφωνώ κι εγώ με αυτά που γράφετε. Μηχανικός Η/Υ είμαι (ελεθ. επαγγελματίας) και βλέπω από κοντά τι γίνεται σε διάφορους κλάδους λόγο των πελατών μου. Σκέφτομαι να ανέβω με ένα φίλο από αθήνα στον παρνασσό για 2 μέρες την παρασκευή. Υπάρχει δρόμος ανοιχτός η' να το αφήσω?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειμαστε εμετικός λαος! :lol:

Πρεπει να ειμαστε απο τα ελαχιστα κρατη στον πλανητη, με τοοοσο αδιαφορους (οσον αφορα το ενδιαφερον/προστασια/αγαπη για την πατριδα τους) κ τοοοοοσο εγωιστες/παρτακιδες (μονο βραχυπροθεσμα δυστυχως) ιθαγενεις!

 

Μηδεν ΒΟΥΛΗΣΗ (ειτε σε κρατικό επιπεδο διοικουντων, ειτε σε ατομικό δικο μας!) για πειθαρχεια, επιβολη της τάξης, καθαριοτητα, νοικοκυροσυνη, ευγενεια κοκ..

 

..πολυ χειροτεροι κι απο αρκετα πιο υποαναπτυκτα κρατη.. :lol:


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ζούμε σε μία χώρα όπου ο καθένας κάνει ότι γουστάρει και όπως τον βολεύει αδιαφορώντας εάν ενοχλεί τον διπλανό του. Κανείς δεν έχει μυαλό και όρεξη να δουλέψει, παρά μόνο για να πάρει κάνα καταναλωτικό δάνειο για να πάει διακοπές ή κάνα στεγαστικό για να το φάει από 'δώ κι από 'κεί... Ζούμε στη χώρα του ''έλα μωρέ και τί έγινε...εμείς να βολευτούμε κι άλλοι να πάνε να...''

 

 

Ειμαστε εμετικός λαος! :lol:

Πρεπει να ειμαστε απο τα ελαχιστα κρατη στον πλανητη, με τοοοσο αδιαφορους (οσον αφορα το ενδιαφερον/προστασια/αγαπη για την πατριδα τους) κ τοοοοοσο εγωιστες/παρτακιδες (μονο βραχυπροθεσμα δυστυχως) ιθαγενεις!

 

Μηδεν ΒΟΥΛΗΣΗ (ειτε σε κρατικό επιπεδο διοικουντων, ειτε σε ατομικό δικο μας!) για πειθαρχεια, επιβολη της τάξης, καθαριοτητα, νοικοκυροσυνη, ευγενεια κοκ..

 

..πολυ χειροτεροι κι απο αρκετα πιο υποαναπτυκτα κρατη.. :lol:

 

Είπαμε παιδιά Beruecksichtigen.Δεν υπάρχει η λέξη στο ελληνικό λεξιλόγιο.

 

Η παλαιά εθνική οδός από Ελευσίνα για Θήβα είναι ανοικτή για όποιον ενδιαφέρεται, όπως και η παλαιά Αθηνών -Κορίνθου(παράκαμψη στους Αγίους Θεοδώρους για τον ισθμό).(προς το παρόν τουλάχιστο)


Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εχουν δικιο, εν μερει ομως οι αγροτες. Ζητουν εξασφαλισμενο πλαφον τιμης στα αγροτικα προιοντα. Ο ορισμος του αγροτη στην Ελλαδα: Nα παιρνω λεφτα εκ του ασφαλους καθε χρονο απο το κρατος. Τιποτα αλλο.

Αντι να κυνηγησουν τους μεσαζοντες και τους εμπορους που εκτοξευουν τις τιμες στα υψη, εις βαρος του αγροτη και του καταναλωτη, το Ελληνικο Δημοσιο δανειζεται 500 εκατ. ευρω και οχι μονο για να τα δωσει, ως ψιχουλα, στους αγροτες.Του χρονου, τι γινεται, αλλα εξτρα χρηματα δανεικα για τους αγροτες?

Ποσες φορες εχουν χαριστει χρεη αγροτικων συνεταιρισμων, αγροτων, αληθεια ποσο ειναι το ελλειμμα της Αγροτικης τραπεζας (κρατικης) και γιατι δημιουργηθηκε?

Οι επιδοτησεις προοριζονταν για βελτιωση καλλιεργειας και γινονταν σπιτια και πανακριβα ΙΧ?

Εμπρος λοιπον ολοι, μισθωτοι, μικρομεσαιοι, ανεργοι, συνταξιουχοι, αυριο να κλεισουμε τους δρομους και να απαιτησουμε κι εμεις 500εκατ. ευρω.

Και μετα να πληρωσουμε, μια και καλη, τα σπασμενα.

Ντροπη.......................

 

Δεν είναι έτσι όπως τα λες.Όταν θα πας στο super market και αγοράσεις το "επώνυμο" "τυποποιημένο" ελαιόλαδο,αναρωτήσου τα εξής:

1)Από ποια περιοχή της Ελλάδας-ή του κόσμου- έχει παραχθεί;

2)Πότε συλλέχθηκε;

3)Υπό ποιες συνθήκες επεξεργάστηκε;

 

Το φρέσκο ελαιόλαδο της φετινής σοδειάς,το αγοράζουν οι έμποροι από τους παραγωγούς,στα 2,30€.Το περσινό-όσοι αγρότες έχουν ακόμα-το αγοράζουν κάτω από 1€.Το μεροκάματα κοστίζει 30€ + τροφή στον εργάτη.Η βενζίνη για τα μηχανήματα (ραβδιστικά,αλυσοπρίονα,τρακτέρ) κοστίζει περίπου 1€ το λίτρο.Η μεταφορά των τσουβαλιών στο εργοστάσιο κοστίζει 1€/τσουβάλι.Τα λιπάσματα περσι και τα ραντίσματα για το δάκο,αγοράστηκαν με το πετρέλαιο 140$/βαρέλι...Εν ολίγοις,το κόστος της ετήσιας παραγωγής-η οποία ξεκινάει μόλις τελειώνει η προηγούμενη-ήταν αυξημένο εξαιτίας της αύξησης του πετρελαίου κλπ και τώρα καλείται να το πουλήσει πολύ φθηνά.Αν εσύ αυτό το βρίσκεις λογικό...

 

Οι τιμές που ανέφερα αφορούν τη Μεσσηνία και συγκεκριμένα τα χωριά Μάνεσης,Στέρνα,Δραϊνα κλπ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεν είναι έτσι όπως τα λες.Όταν θα πας στο super market και αγοράσεις το "επώνυμο" "τυποποιημένο" ελαιόλαδο,αναρωτήσου τα εξής:

1)Από ποια περιοχή της Ελλάδας-ή του κόσμου- έχει παραχθεί;

2)Πότε συλλέχθηκε;

3)Υπό ποιες συνθήκες επεξεργάστηκε;

 

Το φρέσκο ελαιόλαδο της φετινής σοδειάς,το αγοράζουν οι έμποροι από τους παραγωγούς,στα 2,30€.Το περσινό-όσοι αγρότες έχουν ακόμα-το αγοράζουν κάτω από 1€.Το μεροκάματα κοστίζει 30€ + τροφή στον εργάτη.Η βενζίνη για τα μηχανήματα (ραβδιστικά,αλυσοπρίονα,τρακτέρ) κοστίζει περίπου 1€ το λίτρο.Η μεταφορά των τσουβαλιών στο εργοστάσιο κοστίζει 1€/τσουβάλι.Τα λιπάσματα περσι και τα ραντίσματα για το δάκο,αγοράστηκαν με το πετρέλαιο 140$/βαρέλι...Εν ολίγοις,το κόστος της ετήσιας παραγωγής-η οποία ξεκινάει μόλις τελειώνει η προηγούμενη-ήταν αυξημένο εξαιτίας της αύξησης του πετρελαίου κλπ και τώρα καλείται να το πουλήσει πολύ φθηνά.Αν εσύ αυτό το βρίσκεις λογικό...

 

Οι τιμές που ανέφερα αφορούν τη Μεσσηνία και συγκεκριμένα τα χωριά Μάνεσης,Στέρνα,Δραϊνα κλπ...

Και λοιπον πρεπει ο κρατικος προυπολογισμος να δινει καθε χρονο, δανεικα λεφτα στους αγροτες, εν προκειμενω, και να τα χρυσοπληρωνει ο Ελληνικος Λαος?

Ας χτυπηθουν οι μεσαζοντες και οι μεταπραττες που αισχροκερδουν αποδεδειγμενα.

Αναρωτηθειτε τι συμβαινει με τον Ολλανδο, το Γερμανο τον Ιταλο αγροτη. Δεν παρακαλουν το κρατος για να παρουν λεφτα.


http:www.arahova.net

http:www.meteo.gr/stations/arahova

http:www.meteo.gr/stations/parnassos1950

http:www.meteo.gr/stations/parnassos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • η μεγαλύτερη έκπληξη της χρονιας, στο chamrousse (από εκεί η φωτό). πήγαμε μέσα Φεβρουαρίου, υποτίθεται την πιο high-season βδομάδα της σαιζόν, k οι κόκκινες-μαύρες πιστες ήταν άδειες...αναμονή στα lift κάπου 3-4 λεπτά max η φωτό είναι κάπου 10.30 με 11.00
    • για μένα καλά πήγε η σαιζόν. όχι σούπερ όπως παλιά αλλα με παιδιά k υποχρεώσεις δεν μπορείς k πολλά έχω ακόμα 8 μέρες μπροστά μου, αν μας κάνει την χάρη ο καιρός
    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,666
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...