Jump to content
zeto

ΑΤΥΧΗΜΑ : ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ

Recommended Posts

@korn: η εγχειρηση θα γινει την τελευταια εβδομάδα του Μαρτιου με φυσικο μοσχευμα (δικό μου) λογω της ηλικιας μου.

 

26 Μαρτιου εκλεισα.. :P


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
26 Μαρτιου εκλεισα.. :lol:

 

Oρέστη περαστικά!

Εχω επιχειρήσει καναδυό φορές,να επικοινωνήσω μαζί σου με pm,...έτσι για να μάθω τί έχεις πάθει αλλά...νιέντε...και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί :P


Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oρέστη περαστικά!

Εχω επιχειρήσει καναδυό φορές,να επικοινωνήσω μαζί σου με pm,...έτσι για να μάθω τί έχεις πάθει αλλά...νιέντε...και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί :P

 

Mitsara σε ευχαριστω! :lol:

Μαλλον στο ονομα δεν βαζεις την κατω παύλα.. Al_Foutzin


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

όλα να πάνε καλά dear! εύχομαι να μην πονέσεις καθόλου και να γίνει το γόνατο γρήγορα καλύτερα κι από πριν για άπειρες πουδροκαταβάσεις ...με σκι of course :P


"Ski good or eat wood"... The White Grizzly mantra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την έπαθα και εγώ ... :lol:

Το προηγούμενο Σάββατο και μετά από μια άγαρμπη πτώση, το σκι λειτούργησε σαν μοχλός τεντώνοντας και στρέφοντας απότομα προς τα αριστερά το αριστερό μου γόνατο ... :lol:

Αποτέλεσμα ? η πρώτη διάγνωση ήταν για πιθανή ρήξη έσω μηνίσκου και η σημερινή ότι μπορεί να έχει πρόβλημα και ο χιαστός :lol:

Περιμένω τα αποτελέσματα της μαγνητικής για να δούμε ποια και πόση είναι η ζημιά ...

Και οι δύο γιατροί πάντως μίλησαν για αρθροσκόπηση ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σου εύχομαι περαστικά και γρήγορη επάνοδο.

 

Μακάρι να μη δείξει μόνο καλά νέα η μαγνητική. Σε κάθε περίπτωση full γυμναστική για του χρόνου.

 

Η δέστρα πως και δεν ανοιξε?


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η δεξιά άνοιξε αμέσως, η αριστερή δυστυχώς δεν άνοιξε ... ίσως για το βάρος μου να έπρεπε να τις είχα λιιιγο πιο κάτω

 

Ευχαριστώ για τα περαστικά!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η δεξιά άνοιξε αμέσως, η αριστερή δυστυχώς δεν άνοιξε ... ίσως για το βάρος μου να έπρεπε να τις είχα λιιιγο πιο κάτω

 

Ευχαριστώ για τα περαστικά!

 

Στο ποσο τις ειχες και τι νουμερο παπουτσι φορας; (Υψος/βαρος στειλε τα με ΡΜ αν δεν θες να τα δημοσιευσεις... :lol::lol: ).

 

Ελπιζω να μην ειναι σοβαρο και ευχομαι περαστικα! :lol:

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

το πόδι έχει πρηστεί? αχ βρε Κέλλο...

ρε μήπως γίνεται πολύ "βιομηχανια" με τους χιαστούς...? με το παραμικρό ρήξη... αρθροσκοπηση...ετοιμος...10.000...εφυγες...

Κελο άστο μερικες μερες και πηγαινε σε εναν καινουριο γιατρο... και πες ποναει στα καλα καθουμενα το ποδι μου το πρωι που ξυπνησα... δεν εκανες σκι,δεν εκανες κανενα αθλημα απλος κοιμηθηκες ατσουμπαλα και το νιωθεις λιγο βαρυ και ποναει λιγο να σου δώσει απο την αρχή διαγνωση... μην πεις οτι εχεις μαγνητική τίποτα... όλα απο την αρχή...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα περαστικά !

το πόδι έχει πρηστεί? αχ βρε Κέλλο...

ρε μήπως γίνεται πολύ "βιομηχανια" με τους χιαστούς...? με το παραμικρό ρήξη... αρθροσκοπηση...ετοιμος...10.000...εφυγες...

Κελο άστο μερικες μερες και πηγαινε σε εναν καινουριο γιατρο... και πες ποναει στα καλα καθουμενα το ποδι μου το πρωι που ξυπνησα... δεν εκανες σκι,δεν εκανες κανενα αθλημα απλος κοιμηθηκες ατσουμπαλα και το νιωθεις λιγο βαρυ και ποναει λιγο να σου δώσει απο την αρχή διαγνωση... μην πεις οτι εχεις μαγνητική τίποτα... όλα απο την αρχή...

 

Να σου πω οτι το σκέφτομαι αυτό ... ακουν σκι και σκέφτονται κατευθείαν χειρουργείο, λέγοντας σου οτι σε 2 μερες θα μπορείς να περπατάς κανονικά, τι να πω ... (βέβαια άκουσα και ένα έντονο κρακ :lol: την ώρα που έπεσα, οπότε κάτι πρέπει να κόπηκε )

Το πόδι έχει πρηστεί ελάχιστα ... μόνο αν καθίσεις και το παρατηρήσεις καλά σε σχέση με το δεξί, καταλαβαίνεις οτι είναι ελαφρώς πρησμένο

Οδηγώ κανονικά, περπατάω με προσοχή, απλά το πόδι είναι ελαφρώς μαγκωμένο, δε μπορώ να το λυγίσω πολύ γιατί αρχίζει και πονάει, και δεν μπορώ να κάνω απότομες κινήσεις

 

τις δέστρες τις ειχα στο 5 ισως το 4 να ηταν καλύτερα... (53 κιλα)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ είμαι 65 κιλά και τις έχω στο 5 κάνοντας το σκι που γνωρίζετε οι περισσότεροι. Στα τελευταία 3 χρόνια που τις έχω έχουν κάνει 4-5 prelease και μετά το τελευταίο προχτές σκεφτόμουν σοβαρά να τις βάλω στο 5,5, αλλά με αυτά που διαβάζω σκέφτομαι ότι μάλλον καλύτερα να τις αφήσω ήσυχες.

 

Περαστικά εύχομαι. :lol:


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο 4 τις είχα και επειδή τελευταία είχαν βγει κανα 2 φορές με το παραμικρό - τις ανέβασα στο 5 ... κακώς ... (τι κάθομαι και λέω τωρα βέβαια )

 

Ευχαριστω για τα περαστικά!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περαστικά Κέλλυ! Κανένα νέο από τη μαγνητική?? Ελπίζω να πάνε όλα όσο γίνεται πιο καλά :lol:


"Ski good or eat wood"... The White Grizzly mantra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Δυστυχώς έχουμε μπει και εμείς σε αυτή τη διαδικασία μετά την ολική ρήξη πρόσθιου χιαστού που έπαθε ο σύζυγός μου πριν από 2 μήνες.

 

Στη περίπτωση του Γιάννη δεν υπήρξε καθόλου πρήξιμο ή μελανιά παρά μονό έντονος πόνος την ώρα της πτώσης και ελαφριά ενόχληση μετά. Για το λόγο αυτό δεν δώσαμε ιδιαίτερη σημασία, μάλιστα κάναμε και καμία δεκαριά φορές σκι μετά από το ατύχημα. Αφού πέρασαν αρκετές μέρες και η ενόχληση δεν πέρασε αποφάσισε να πάει σε ορθοπεδικό που μόνο με την ψηλάφηση διαπίστωσε ότι υπάρχει πρόβλημα στο χιαστό και τον παράπεμψε για MRI. Το MRI έδειξε ρήξη χιαστου.

 

Έχει επισκεφτεί μέχρι τώρα 2 γιατρούς. Ο πρώτος αρχικά του συνέστησε φυσικοθεραπείες και βλέπουμε μιας και το γόνατο δεν βγαίνει από τη θέση του ... αν και του άφησε να εννοηθεί ότι σε περίπτωση που δεν εγχειρισθεί αθλήματα όπως το σκι και το τένις να τα ξεχάσει. Οπόταν δεν βρίσκω το νόημα να κάνει φυσικοθεραπείες και μετά να κάνει εγχείρηση. Γιατί να περιμένουμε???

 

 

Ο δεύτερος του είπε ότι μόνο με αρθροσκόπηση μπορεί να έχει πλήρη εικόνα για το τι συμβαίνει στο γόνατο. Να κάνει μια αρθροσκόπηση τώρα και αν διαπιστωθεί ότι χρειάζεται να κάνει την πλήρη επέμβαση μετά από ένα μήνα .

 

Σε κάθε περίπτωση η εγχείρηση είναι μονόδρομος. Το ερώτημα είναι από που πρέπει να πάρουν το φυσικό μόσχευμα????

 

Ο πρώτος γιατρός προτείνει να πάρουν τένοντα από το μηρό γιατί αυτός είναι ο πιο δυνατός. Ο δεύτερος γιατρός θεωρεί ότι από την επιγονατίδα είναι ο πιο δυνατός. Επίσης του είπαν ότι άλλοι γιατροί προτιμούν να πάρουν μόσχευμα από το σημείο πίσω από το γόνατο. ;)

 

Θα πάρουμε βέβαια και τρίτη και τέταρτη γνώμη από γιατρό αλλά θα ήθελα να ακούσω και από παθόντες τι έγινε στη δική τους περίπτωση.

 

Απολογούμαι αν το έχετε αναφέρει ξανά πιο πριν ... δεν έχω διαβάσει και τις 19 σελίδες.

 

Ευχαριστώ

Γεωργία

Share this post


Link to post
Share on other sites
ρε μήπως γίνεται πολύ "βιομηχανια" με τους χιαστούς...? με το παραμικρό ρήξη... αρθροσκοπηση...ετοιμος...10.000...εφυγες...

 

Ακόμα και 'βιομηχανία' να ναι, από τη στιγμή που έχεις ρήξη χιαστού και το δείχνει η μαγνητική σου κτλ, μπορείς να το ρισκάρεις και να το αφήσεις στην τύχη του απλά και μόνο επειδή πολύς κόσμος παθαίνει με το παραμικρό ρήξη και τους στέλνουν όλους για αρθροσκόπηση? Το πώς και πόσο εύκολα την παθαίνουν είναι μεν απορίας άξιο, αλλά από τη στιγμή που συμβαίνει, όσο κι αν δυσκολεύεσαι να πιστέψεις πόσο εύκολα έγινε, είναι εκεί και δεν έχει νόημα να βάζεις το κεφάλι σου στην άμμο. Ούτως ή άλλως ποιος σου λέει ότι πχ γιαγιάδες που τώρα κάνουν επεμβάσεις για αρθρίτιδα δεν είχαν πάθει ρήξη χιαστού παλιά και επειδή δεν έδιναν σημασία ταλαιπωρούνται τώρα?

 

Ουσιαστικά αν έχεις ρήξη ούτως ή άλλως δεν έχεις επιλογή, εκτός κι αν προτιμάς να το ρισκάρεις και σε καμιά 10αρια χρόνια να τρέχεις για χειρότερα με αρθρίτιδες και αντικατάσταση γόνατος. Και το έχω ακούσει να συμβαίνει. Δε λέω ότι κάνοντας την επέμβαση για ρήξη χιαστού απαραίτητα γλιτώνεις τα χειρότερα, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν πας για ολική αντικατάσταση τελικά. Κι αν όχι ολοκληρωτικά τουλάχιστον έχεις κάνει ό,τι μπορείς για να προστατέψεις το γόνατό σου.

 

Το ζήτημα είναι ότι δεν υπάρχει μια συνέχεια και μια συνοχή στην εξέλιξη κάποιου που έχει κάνει επέμβαση για ρήξη χιαστού για να ξέρουμε τι συμβαίνει τελικά γιατί πολύ απλά πλέον γίνεται αρθροσκόπηση, παλαιότερα όχι, κάποιος που έχει ρήξη χιαστού μπορεί να χει και πρόβλημα στο μηνίσκο οπότε η κατάσταση και η αντιμετώπιση διαφοροποιείται, άλλος μπορεί να χει πρόβλημα στο χόνδρο, άλλος μόνο χιαστό και στην τελική κάποιος προσέχει και γυμνάζει το πόδι του περισσότερο, άλλος όχι και πάει λέγοντας.

 

Επομένως εφόσον είναι σίγουρο ότι αφήνοντάς το θα προκαλέσει επιπλέον πρόβλημα στο μέλλον, νομίζω ότι είναι προτιμότερο να μπεις στη διαδικασία να το φτιάξεις και μετά απλά να κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς για να το συντηρείς. Κι στην τελική είναι και λειτουργικό θέμα. οπότε δύσκολο να το αγνοήσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είμαι γιατρός αλλά θεωρώ ότι ένα μεγάλο ποσοστό των εγχειρήσεων δεν υπάρχει ολική ρήξη χιαστού αλλά τους "εφαγε" η βιομηχανία...

Πχ θεωρώ σπάνιο ώς απίστευτο να κοπεί ο χιαστός και να μην υπάρξει πρήξιμο... το αίμα που πάει? ναι η μαγνητική θα δειξει οιδημα,ασάφεια στον χιαστό αλλά δεν ειναι απαραίτητα κομμένος ολικά ο χιαστός.

Απλά γνωρίζω κάποιες περιπτώσεις που τα πράγματα δεν ήταν τόσο ξεκάθαρα ως προς την ζημιά... θα κάνουμε αρθροσκόπηση και θα δούμε την ζημιά... και μετά είχε ολικη ρήξη χιαστου σου "μαζεψα" και τον μηνισκο, ευχαριστω χρέωσε και την ιδιωτικη ασφάλεια 10.000 και όλα καλά... και ο ασθενης χαρούμενος φραγκο δεν εδωσε, ποναει μεν αλλα το πόδι επανήλθε τόσο γρήγορα χωρίς να ασχοληθεί και ιδιαιτερα με φυσιοθεραπείες...σε αντιθεση με αλλους που λιωνουν να το φτιαξουν και δεν εχουν τα ιδια αποτελεσματα...

 

τι να πω... να μην σου τυχει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να πώ μόνο, ότι από τη μελέτη που έκανα, ρωτώντας και διαβάζοντας και χωρίς να έχω καμμία ιατρική εκπαίδευση, οποτε, παρακαλώ τους ειδικούς να με διορθώσουν αν κάνω λάθος, νομίζω ότι ο χιαστός σύνδεσμος, όπως και οι τένοντες, δεν αιματώνονται...γιαυτό και πχ. δεν συρράπτονται αλλά θέλουν χειρουργείο με μόσχευμα...

 

Αυτό ίσως εξηγεί και γιατί όταν παθαίνεις ρήξη χιαστού δεν έχεις μεγάλο αιμάτωμα...λέω, δεν ξέρω. Πάντως εμπειρικά, έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που είχαν ολική ρήξη πρόσθιου χιαστού με ελάχιστο πρήξιμο και με δυνατότητα να κινούνται μετά σχεδόν κανονικά...Νομίζω ότι το πρήξιμο σχετίζεται με το πόσο βίαιο ήταν π.χ. το πέσιμο και τί άλλο έχει συμβεί, όχι με την καθ'αυτό ρήξη του συνδέσμου (οι χιαστοί είναι σύνδεσμοι)...

 

Κέλλυ, πολλά περαστικά σου, εύχομαι την καλύτερη διάγνωση και στη συνέχεια την πιό γρήγορη κι ανώδυνη αποκατάσταση ό,τι κι αν έχει συμβεί! Στη διάθεσή σου σε ό,τι μπορούμε να βοηθήσουμε. Στείλε ΡΜ αν χρειάζεσαι κάτι, αν αμφιβάλλεις για τις γνωματεύσεις των γιατρών που είδες και θέλεις κι άλλη γνώμη, έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στον δικό μου γιατρό, αν θέλεις σου δίνω στοιχεία για μία επίσκεψη!

 

Ζέτα, επίσης περαστικά στον σύζυγο!


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο πρώτος γιατρός προτείνει να πάρουν τένοντα από το μηρό γιατί αυτός είναι ο πιο δυνατός. Ο δεύτερος γιατρός θεωρεί ότι από την επιγονατίδα είναι ο πιο δυνατός. Επίσης του είπαν ότι άλλοι γιατροί προτιμούν να πάρουν μόσχευμα από το σημείο πίσω από το γόνατο. ;)

 

Θα πάρουμε βέβαια και τρίτη και τέταρτη γνώμη από γιατρό αλλά θα ήθελα να ακούσω και από παθόντες τι έγινε στη δική τους περίπτωση.

 

Απολογούμαι αν το έχετε αναφέρει ξανά πιο πριν ... δεν έχω διαβάσει και τις 19 σελίδες.

 

Ευχαριστώ

Γεωργία

 

Από ότι έχω διαβάσει στη βιβλιογραφία, έχω καταλήξει ότι στις γυναίκες παίρνουν συνήθως μόσχευμα πίσω από το γόνατο (hamstrings), ενώ στους άνδρες είναι συχνότερο να παίρνουν από την επιγονατίδα. Δεν έχω ακούσει / διαβάσει για μόσχευμα από το μηρό, ούτε μου ανέφεραν οι 2-3 γιατροί που είχα επισκεφτεί αυτή την περίπτωση. Ο γιατρός που τελικά με χειρούργησε που επέλεξα να είναι ο γιατρός που είχα μέχρι τότε παρότι δεν ήταν από τα "ονόματα", μου είπε ότι το μόσχευμα από την επιγονατίδα είναι πιό παλιά τεχνική κι ότι έχεις τότε περισσότερες πιθανότητες να πάθεις αρθροπάθεια στο μέλλον γιατί ενοχλείς περισσότερο το όλο σύστημα του γονάτου (πάντα το χειρουργημένο γόνατο έχει περισσότερες πιθανότητες να πασχίσει στο μέλλον από αρθροπάθεια ούτως ή άλλως, αλλά τότε, οι πιθανότητες θα είναι περισσότερες).

 

Η γνώμη μου είναι να επιλέξετε το γιατρό και όχι τη μέθοδο....από εκεί και πέρα, να κάνετε αυτό που σας συστήνει ο συγκεκριμένος γιατρός γιατί θα πεί ότι σε αυτό έχει μεγαλύτερη εμπειρία και ξέρει να σας το κάνει καλύτερα!


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πχ θεωρώ σπάνιο ώς απίστευτο να κοπεί ο χιαστός και να μην υπάρξει πρήξιμο... το αίμα που πάει? ναι η μαγνητική θα δειξει οιδημα,ασάφεια στον χιαστό αλλά δεν ειναι απαραίτητα κομμένος ολικά ο χιαστός.

Απλά γνωρίζω κάποιες περιπτώσεις που τα πράγματα δεν ήταν τόσο ξεκάθαρα ως προς την ζημιά... θα κάνουμε αρθροσκόπηση και θα δούμε την ζημιά... και μετά είχε ολικη ρήξη χιαστου σου "μαζεψα" και τον μηνισκο, ευχαριστω χρέωσε και την ιδιωτικη ασφάλεια 10.000 και όλα καλά... και ο ασθενης χαρούμενος φραγκο δεν εδωσε, ποναει μεν αλλα το πόδι επανήλθε τόσο γρήγορα χωρίς να ασχοληθεί και ιδιαιτερα με φυσιοθεραπείες...σε αντιθεση με αλλους που λιωνουν να το φτιαξουν και δεν εχουν τα ιδια αποτελεσματα...

 

τι να πω... να μην σου τυχει.

 

Όντως να μη σου τύχει. Τώρα για αυτό που λες για το πρήξιμο, θα σου πω ό,τι έχω καταλάβει από το όλο θέμα.

 

Πρώτον, υπάρχει αρκετή σχετικότητα ως προς τα συμπτώματα και δεν θεωρώ πχ ότι αν κάποιος δεν έχει ένα συγκεκριμένο σύμπτωμα είναι ένδειξη ότι τον δουλεύει ο γιατρός του ή ότι απαραίτητα αν δείξει ασάφεια η μαγνητική πρωταρχικός σκοπός είναι να κάνει αρθροσκόπηση, να τα πάρει και μετά βλέπουμε. Αν υπάρχει ασάφεια στη μαγνητική προφανώς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά τι έχεις γι' αυτό σου προτείνει τον επόμενο ασφαλέστερο τρόπο. Αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται, γι' αυτό ζητάς περισσότερες γνώμες και ψάχνεις έναν γιατρό που μπορείς να εμπιστευτείς και έχει εμπειρία κι έχει δει και μερικές περιπτώσεις παραπάνω ώστε από όσα βλέπει κι από την εξέταση που σου κάνει να έχει μια συναίσθηση κτλ κτλ.

 

Βέβαια αν δεν είναι ολική ρήξη, αλλά μερική δεν είμαι σίγουρη ότι έχει σωθεί κάτι. Και κομμένος να μην είναι ο χιαστός και απλά να έχει 'ξεχυλώσει' πάλι μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα στη λειτουργικότητα και τελικά γόνατο από γόνατο διαφέρει και είναι αρκετά tricky άρθρωση και παίζουν πολλοί παράγοντες. Για αυτό δεν είναι αντίστοιχες οι εμπειρίες που έχουν ως προς τα συμπτώματα ακόμα και ξεκάθαρες περιπτώσεις, πόσο μάλλον περιπτώσεις με ασάφειες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η μαγνητική έδειξε τελικά ρήξη πρόσθιου χιαστού...

 

Σας ευχαριστώ για τα περαστικά!

Share this post


Link to post
Share on other sites

περαστικα βρε Κελλακι σου ευχομαι γρηγορη αναρρωση και γρηγορα στις πιστες

κανε πολλα μπανια το καλοκαιρι να γινει το ποδι τζετ.....


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρε παιδιά, κανένα ευχέλαιο φέτος στο Σύλλογο! :P

 

Προς Θεού, ας είμαστε όλοι πάρα πολύ προσεκτικοί..τί να πώ; δεν ξέρω αν φταίει η δέστρα, στο 4 ή στο 5...νομίζω ότι η ζημιά γίνεται πριν ανοίξει η δέστρα, είτε τελικά ανοίξει είτε όχι. Πάνω σε στροφή είναι κάποια κακή γωνία που όντως λειτουργεί σαν μοχλός κι ο χιαστός κόβεται σαν τσιγαρόχαρτο..δεν θέλει και πολλή πίεση. Είναι να μη σου τύχει..

 

Γενικά, προσοχή στις ατσούμπαλες στροφές, προσοχή όταν κολλάει το χιόνι, προσοχή στα απάτητα όταν είναι βαρύ το χιόνι, προσοχή στις "σκαμένες" πίστες με bumps όταν νιώθουμε το ένα πέδιλο να χώνεται στα βουναλάκια από χιόνι....προσπαθούμε να περνάμε ανάμεσα όσο γίνεται...Προσοχή νωρίς το πρωί όταν είμαστε κρύοι, όπως και μετά το μεσημέρι όταν αρχίζουμε και κουραζόμαστε...Επίσης, σταματάμε κάθε στιγμή που δεν νιώθουμε πολύ καλά, αδύναμοι, ή κούραση στους μυες στα πόδια - ότι δεν τα ορίζουμε καλά...Όποιος σκέφτεται κάτι άλλο, ας το γράψει!

 

 

Πολλά περαστικά!


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
    • Έκλεισα με 6 σκι και αυτά έξω. Τα Καλάβρυτα που λατρεύω δεν τα κατάφεραν. Για Παρνασσό ούτε για αστείο. Υπομονή για του χρόνου πια.
    • 😀   Για μένα ήταν μακράν η χειρότερη σεζόν (εκτός της καραντίνας φυσικά) από το 94 που ξεκίνησα. Από την μια οι υποχρεώσεις, από την άλλη η κάκιστη σεζόν, το αποτέλειωσε και το κατάμουτρο ψέμα του Παρνασσού για πλήρη λειτουργία, και με αυτά και με αυτά έμεινα με... 1 σκι.    1 σκι σε μια ολόκληρη σεζόν. Απίστευτο μου φαίνεται... 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,664
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...