Jump to content
Sign in to follow this  
vangelis_k

Σεπτέμβριος 2018

Recommended Posts

Μετά από το ποιό μούφα καλοκαίρι των τελευταίων ετών..... βλέπω το γαιδουροκαλόκαιρο να τραβάει πίσω.... τέλος πάντων,ελπίζω να μην φτάσουμε 100 Αυγούστου. ΚΑΛΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ!!!!!!!!!

Edited by vangelis_k
  • Like 10

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ετοιμαστούμε για τις αρκούδες ή μας τρολάρουν οι Ιταλοί;

post-5112-0-46469800-1536829172_thumb.jpg

Edited by gioand
  • Like 3

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mας τρολάρουν (και απλά προσπαθούν επιστημονικά να προσεγγίσουν κάτι που δεν μπορεί να υπολογιστεί με την σύγχρονη τεχνολογία με τίποτα).

 

Τα μόνα σίγουρα: Θα χιονίσει στα βουνά φέτος, πουδρομέρες θα υπάρξουν, τα χιονοδρομικά μας θα μας απογοητεύσουν

  • Like 8

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xωρίς φυσικά να έχει σοβαρό αντίκτυπο στο σκι μας από βδομάδα περιμένουμε εξαιρετικό ψυχρό μέτωπο που θα κατεβάσει ραγδαία την θερμοκρασία και πιθανότατα θα ασπρίσει τα χιονοδρομικά μας.

 

Boρινό πάει να βγει, δεν θα μου προκαλέσει έκπληξη κάνας ψυχαθενής με παλιά πέδιλα να κάνει τις πρώτες στροφές της σεζόν.

  • Like 6

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

Boρινό πάει να βγει, δεν θα μου προκαλέσει έκπληξη κάνας ψυχαθενής με παλιά πέδιλα να κάνει τις πρώτες στροφές της σεζόν.

Πλάκα με κάνεις; Την άνοιξη από σκι σε μπάνιο, τοχουμε κάνει, φθινόπωρο από μπάνιο σε σκι ,ούτε το φανταζομουν.....βρε λες;

 

ΥΓ ακόμη δεν βάλαμε αποθήκη ,ομπρέλες, μάσκες, μπράτσακια κτλ και με έβαλες να ανακατεύω φώκιες και πεδιλα :-)

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσο και να ξέρεις ότι είναι μούφα, η καρδιά χτυπάει δυνατά όταν λαμβάνεις αυτό:

 

e7426cfd134e3395bb69d20f94079703.png

 

a129db06b701737742c03ea23e98eda7.png

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 8

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Το snow alert έπεσε μέσα. Μιχάλη ξέρω δεν χρήσιμο για το σκι μας.

2. Βαγγέλη κλειδώνω τη κατηγορία με τους μήνες να ανοίγεις μόνο εσυ!!! Winter is here!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 4

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πως γίνεται με περίπου 20 βαθμούς στην Αθήνα να χίονισε στα Καλάβρυτα Σεπτέμβρη και άλλες φορές Γενάρη με κάτω απο 20 (στην Αθήνα ) να ρίχνει βροχή μέχρι την κορυφή; Από τι επηρεάζεται; Μπορεί να είναι κάποιο θερμό μέτωπο που πιάνει προς τα εκείνη τη μεριά μόνο;

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Το snow alert έπεσε μέσα. Μιχάλη ξέρω δεν χρήσιμο για το σκι μας.

2. Βαγγέλη κλειδώνω τη κατηγορία με τους μήνες να ανοίγεις μόνο εσυ!!! Winter is here!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Snow alert σαν εμενα δεν υπαρχει!!!! Τον Δεκεμβριο θα τον ανοιξω ΕΓΩ!!!!!!

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Snow alert σαν εμενα δεν υπαρχει!!!! Τον Δεκεμβριο θα τον ανοιξω ΕΓΩ!!!!!!

Μανώλη πέρσι το Μάρτιο το περάσαμε στη πλάκα. Θα είμαστε και μαζί στο st moritz όποτε μη μου βάζεις ιδέες για ατύχημα στις Ελβετικές Άλπεις.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μανώλη πέρσι το Μάρτιο το περάσαμε στη πλάκα. Θα είμαστε και μαζί στο st moritz όποτε μη μου βάζεις ιδέες για ατύχημα στις Ελβετικές Άλπεις.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

XAXAXAXA

ΡΕ βασισου πανω μου!!!!!!!! Πουδρες!!!!!!!!!!! εγγυημενα!!!!!!!!!!!!

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πως γίνεται με περίπου 20 βαθμούς στην Αθήνα να χίονισε στα Καλάβρυτα Σεπτέμβρη και άλλες φορές Γενάρη με κάτω απο 20 (στην Αθήνα ) να ρίχνει βροχή μέχρι την κορυφή; Από τι επηρεάζεται; Μπορεί να είναι κάποιο θερμό μέτωπο που πιάνει προς τα εκείνη τη μεριά μόνο;

Τέτοια εποχή οι αστάθειες είναι πολύ πιο έντονες άρα η διαφορά θερμοκρασίας πολύ πιο μεγάλη. Χειμώνα είναι σε γενικές γραμμές σταθερό από 17 και κάτω Αθήνα χιονίζει ΧΚΠ ΧΚΚ. Το ίδιο συμβαίνει και άνοιξη. Η αέρια μάζα που ήρθε ψηλά είχε πολύ κρύο και για αυτό έκανε όλο αυτόν τον χαβαλέ.

  • Like 6

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οκτώβρη δε βρίσκω

 

Με απόλυτη ψυχραιμία δεν θα μου έκανε καθόλου εντύπωση αν η κακοκαιρία που έρχεται έχει μεγάλο αντίκτυπο στο σκι μας και προσφέρει ακόμα και ανοιχτές πίστες για χιονοδρομία. Δεν γράφω ότι θα γίνει και δεν μπορεί να προβλεφθεί από τώρα αλλά είναι ένα πολύ ωραίο σύστημα που μπορεί να γεμίσει μισόμετρα+ τα χιονοδρομικά.

 

Λίγο υπομονή Παρασκευή να δούμε λεπτομέρειες.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οκτώβρη δε βρίσκω

 

Με απόλυτη ψυχραιμία δεν θα μου έκανε καθόλου εντύπωση αν η κακοκαιρία που έρχεται έχει μεγάλο αντίκτυπο στο σκι μας και προσφέρει ακόμα και ανοιχτές πίστες για χιονοδρομία. Δεν γράφω ότι θα γίνει και δεν μπορεί να προβλεφθεί από τώρα αλλά είναι ένα πολύ ωραίο σύστημα που μπορεί να γεμίσει μισόμετρα+ τα χιονοδρομικά.

 

Λίγο υπομονή Παρασκευή να δούμε λεπτομέρειες.

Θυμαμαι μια χρονια προ αμνημονευτων χρονων ...καναμε σκι στο Σελι ...28η Οκτωβριου !!! Μετα φυσικα ξαναανοιξε πριν τα Χριστουγεννα !


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλύτερα να κρατήσει για όταν πρέπει τα χιόνια και όχι τώρα...

Edited by ashbury
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχει ιδιαίτερη σχέση το να σκάσει μια καλη κακοκαιρία τώρα με το αν θα σκάσουν 10 Δεκέμβρη και μετά να κάνει κρύο χειμώνα. Ούτε κρύο ούτε ζέστη για την προοπτική του χειμώνα μας και αυτή η κακοκαιρία αλλά και γενικά οι διατάξεις.

 

Τώρα απλά τα χαμηλά πάνε αργά αργά και μπορούν να αφήσουν τρελές ποσότητες σε μια κακοκαιρία, ενώ το χειμώνα ψιλοτρέχουν.

 

Καλά πάει η για την επόμενη βδομάδα, θα είναι φουλ χειμωνιάτικη σίγουρα, αύριο θα έχουμ εκαλύτερη εικόνα αλλά μάλλον θα υπάρχει Ελληνικό χιονοδρομικό που να μπορείς να κάνεις σκι μέχρι το τέλος της.

 

Φοβερή θέση Αζορικού παρακαλάτε να σκάει έτσι από τέλη Νοέμβρη μέχρι Μάρτη.

  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά έκανα και έγραψα Παρασκευή θα ξέρουμε. Θα νιώσουμε σίγουρα την πρώτη χειμωνιάτικη εβδομάδα, σχεδόν όλα τα χιονοδρομικά θα ασπρίσουν λιγάκι αλλά δεν κάθεται το σενάριο να επαναληφθεί κάποια από τις πολλές 28ες Οκτωβρίου που άνοιξε χιονοδρομικό.

 

Θα νιώσουμε σαν θερμοκρασίες και σαν ουρανό ότι έρχεται το σκιάκι μας σιγά σιγά πάντως να χαρούμε

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά έκανα και έγραψα Παρασκευή θα ξέρουμε. Θα νιώσουμε σίγουρα την πρώτη χειμωνιάτικη εβδομάδα, σχεδόν όλα τα χιονοδρομικά θα ασπρίσουν λιγάκι αλλά δεν κάθεται το σενάριο να επαναληφθεί κάποια από τις πολλές 28ες Οκτωβρίου που άνοιξε χιονοδρομικό.

 

Θα νιώσουμε σαν θερμοκρασίες και σαν ουρανό ότι έρχεται το σκιάκι μας σιγά σιγά πάντως να χαρούμε

Μιχάλη εχθές βλέποντας Αρνι, λέω τσουλαμε :-). Βλέπω σήμερα snow forecast διαβάζω και εσένα, ψίχουλα. Γιατί τόσο μεγάλες διαφοροποιήσεις; Αν συνδυαστεί με την επόμενη κατεβασιά ψύχους τέλη της αλλης εβδομάδας; Πούδρα πάνω σε μπαγιάτικο χιονι 3-4 ημερων; Τζάμπα ονειρεύομαι :-) ; Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μεχρι να τσουλησουμε εχει ακομα ,αλλα για να ονειρευτουμε φτανει !!!

Φανταστειτε συναντηση ΠΣΚ παννελαδικη ή οπως αλλιως την φανταζεστε σε ξενοδοχειο γραφικο με τιγκα το χιονι εξω ,εντος Ελλαδος ,τα Χριστουγεννα την επομενη εβδομαδα ,τζακια αναμενα σε λομπυ και δωματια ,τα κοκκινα κρασια να εχουν την τιμητικη τους και το καλαμπουρι και η πλακα να μην εχει τελειωμο !!!

Edited by leonidastria
  • Like 2

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω για τα ελλινικα χκ ,αλλά εγώ την άλλη Κυριακή τσουλαω :)

Hintertux ερχωμαι !!!!!

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

χθές βλέποντας Αρνι, λέω τσουλαμε

 

Στο χθεσινό δελτίο και ο Αρναούτογλου άλλαξε την πρόβλεψη της Πέμπτης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχάλη εχθές βλέποντας Αρνι, λέω τσουλαμε :-). Βλέπω σήμερα snow forecast διαβάζω και εσένα, ψίχουλα. Γιατί τόσο μεγάλες διαφοροποιήσεις; Αν συνδυαστεί με την επόμενη κατεβασιά ψύχους τέλη της αλλης εβδομάδας; Πούδρα πάνω σε μπαγιάτικο χιονι 3-4 ημερων; Τζάμπα ονειρεύομαι :-) ;

Για αυτό έγραψα Παρασκευή θα ξέρουμε. Κάθε κατάσταση έχει σενάρια για 7-9 μέρες μπροστά και κάποια στιγμή ξεκαθαρίζει το τι θα γίνει. Πολλοί παράγοντες επηρεάζουν κυρίως πως θα σχηματιστεί ο Αντικυκλώνας.

 

Συνήθως θες να έρθει 5 μέρες πριν την κακοκαιρια για να είναι σαφές το τι θα γίνει. Πιο μακρυά είναι απλά σενάρια

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...