Jump to content
over-poulover

Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης Ασθενειας

Recommended Posts

ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ (ΕΚΑΑ)

 

wpeA2.gif

 

Η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας διευκολύνει τα άτομα από τα 27 κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης καθώς και από την Ισλανδία, το Λιχτενστάιν, τη Νορβηγία και την Ελβετία να έχουν πρόσβαση σε υπηρεσίες υγειονομικής περίθαλψης στη διάρκεια προσωρινών επισκέψεων στο εξωτερικό.

Συνεπώς, αν πρόκειται να φύγετε για διακοπές, επαγγελματικό ταξίδι ή σύντομη ανάπαυλα ή έχετε σκοπό να σπουδάσετε στο εξωτερικό, βεβαιωθείτε ότι έχετε αποκτήσει μια κάρτα. Με αυτόν τον τρόπο θα εξοικονομήσετε χρόνο, φασαρία και χρήματα αν αρρωστήσετε ή τραυματιστείτε ενώ βρίσκεστε στο εξωτερικό.

 

Πιο αναλυτικά:

 

1. Η ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στις περιπτώσεις κατά τις οποίες ο σκοπός της προσωρινής διαμονής είναι η ιατρική περίθαλψη.

 

2. Η ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας είναι ατομική κάρτα, η οποία εκδίδεται στο όνομα του κατόχου της κάρτας.

 

3. Η περίοδος ισχύος της ευρωπαϊκής κάρτας ασφάλισης ασθένειας καθορίζεται από τον φορέα που την εκδίδει.

 

4. Οι παροχές σε είδος που χορηγούνται από τον φορέα του κράτους μέλους διαμονής βάσει μιας έγκυρης ευρωπαϊκής κάρτας ασφάλισης ασθένειας αποδίδονται από τον αρμόδιο φορέα σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις. Έγκυρη ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας θεωρείται η κάρτα, η περίοδος διάρκειας ισχύος της οποίας δεν έχει παρέλθει.

Ο αρμόδιος φορέας δεν δύναται να απορρίψει την απόδοση του κόστους για τις παροχές με την αιτιολογία ότι το πρόσωπο έπαψε να είναι ασφαλισμένο στον φορέα που εξέδωσε την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας, υπό την προϋπόθεση ότι ο κάτοχος της κάρτας ή του προσωρινού πιστοποιητικού αντικατάστασης έλαβε τις παροχές εντός της περιόδου διάρκειας ισχύος της κάρτας ή του πιστοποιητικού.

 

5. Όταν εξαιρετικές περιστάσεις εμποδίζουν την έκδοση μιας ευρωπαϊκής κάρτας ασφάλισης ασθένειας, εκδίδεται από τον αρμόδιο φορέα ένα προσωρινό πιστοποιητικό αντικατάστασης με περιορισμένη διάρκεια ισχύος. Η αίτηση για τη χορήγηση προσωρινού πιστοποιητικού αντικατάστασης μπορεί να γίνει είτε από τον ασφαλισμένο είτε από τον φορέα του κράτους διαμονής.

 

6. Η ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας και το προσωρινό πιστοποιητικό αντικατάστασης είναι σύμφωνα με ένα ενιαίο υπόδειγμα, το οποίο φέρει τα χαρακτηριστικά και τις τεχνικές προδιαγραφές που καθορίζονται με απόφαση της Διοικητικής Επιτροπής.

Στοιχεία που περιέχονται στην ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας

 

7. Η ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας περιέχει τα ακόλουθα στοιχεία:

- Ονοματεπώνυμο του κατόχου της κάρτας

- Προσωπικό αριθμό αναγνώρισης του κατόχου της κάρτας ή, εάν ο αριθμός αυτός δεν υπάρχει, τον αριθμό του ασφαλισμένου, από τον οποίο προκύπτουν τα δικαιώματα του κατόχου της κάρτας

- Ημερομηνία γέννησης του κατόχου της κάρτας

- Ημερομηνία λήξης της κάρτας

- Κωδικό ΙSO του κράτους μέλους έκδοσης της κάρτας

- Κωδικό αριθμό και ακρώνυμο του αρμόδιου φορέα

- Λογικό αριθμό της κάρτας

 

Χρήση της ευρωπαϊκής κάρτας ασφάλισης ασθένειας

 

8. Η ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας μπορεί να χρησιμοποιείται σε όλες τις περιπτώσεις προσωρινής διαμονής κατά τις οποίες ένας ασφαλισμένος απαιτεί παροχές σε είδος, ανεξαρτήτως του σκοπού της διαμονής, ο οποίος μπορεί να είναι ο τουρισμός, οι επαγγελματικές δραστηριότητες ή οι σπουδές.

 

9. Η ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας αποδεικνύει ότι ο κάτοχος της κάρτας δικαιούται παροχές ασθένειας σε είδος στο κράτος μέλος διαμονής, οι οποίες καθίστανται αναγκαίες για ιατρικούς λόγους και οι οποίες χορηγούνται κατά τη διάρκεια προσωρινής διαμονής σε ένα άλλο κράτος μέλος, ώστε ο κάτοχος της κάρτας να μην αναγκάζεται να επιστρέψει στο αρμόδιο κράτος ή το κράτος κατοικίας για να λάβει την απαραίτητη θεραπεία.

Ο σκοπός των παροχών αυτού του τύπου είναι να επιτρέπεται στον/στην ασφαλισμένο/ασφαλισμένη να συνεχίσει τη διαμονή του/της υπό ιατρικά ασφαλείς συνθήκες.

 

10. Η ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας δεν καλύπτει παροχές ασθένειας σε είδος στις περιπτώσεις εκείνες που ο σκοπός της διαμονής είναι η ιατρική περίθαλψη.

 

11. Η ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας εγγυάται ότι ο κάτοχος της κάρτας λαμβάνει στο κράτος μέλος διαμονής την ίδια περίθαλψη (διαδικασίες και τιμολόγια) με ένα πρόσωπο που καλύπτεται από το σύστημα ασφάλισης ασθένειας αυτού του κράτους.

 

Για ασφαλισμένους στο ΙΚΑ

 

Για να προμηθευτεί ο ασφαλισμένος του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ την ΕΚΑΑ θα πρέπει να απευθυνθεί στο Υποκατάστημα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ του τόπου κατοικίας του στο οποίο θα υποβάλλει "Αίτηση 'Eκδοσης Ευρωπαϊκής Κάρτας Ασφάλισης Ασθένειας" προσκομίζοντας το θεωρημένο Βιβλιάριο Υγείας του και το Διαβατήριο ή νέου τύπου Ταυτότητα.

 

Σημείωση:Έχει αναφερθεί ότι ορισμένοι δικτυακοί τόποι προσφέρουν την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας έναντι χρημάτων. Να θυμάστε ότι η κάρτα διατίθεται δωρεάν από τον τοπικό φορέα ασφάλισης ασθένειας.

 

 

Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης για τους ασφαλισμένους του ΟΑΕΕ

 

Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας (ΕΚΑΑ), ένα νέο θεσμό με τον οποίο οι ασφαλιζόμενοι (έμποροι, ελεύθεροι επαγγελματίες) στο νέο Ταμείο ΟΑΕΕ θα έχουν δικαίωμα περίθαλψης σε οποιοδήποτε κράτος - μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης κι αν βρεθούν, μπορούν να προμηθεύονται οι έμποροι. Οι έμποροι μπορούν να απευθύνονται στον ΟΑΕΕ για την έκδοση της Κάρτας, που χρησιμοποιείται μόνο στο εξωτερικό, ενώ στο εσωτερικό ισχύουν κανονικά τα βιβλιάρια υγείας που έχουν. Να σημειώσουμε ότι λόγω της αναδιάρθρωσης του ΟΑΕΕ, μετά τη συγχώνευση των Ταμείων, η έκδοση της Κάρτας καθυστερεί και όσοι πρόκειται να ταξιδέψουν στο εξωτερικό μπορούν να προμηθεύονται το Πιστοποιητικό Προσωρινής Αντικατάστασης της ΕΚΑΑ, του οποίου η ισχύς είναι για ένα μήνα.

 

Προϋποθέσεις

Δικαίωμα απόκτησης της Κάρτας έχουν όλοι οι ασφαλισμένοι στο νέο ενοποιημένο Ασφαλιστικό Ταμείο. Η διάρκεια της Κάρτας είναι ετήσια και ανανεώνεται αφού διαπιστωθεί η ασφαλιστική ενημερότητα των ασφαλισμένων. Τη δική τους προσωπική Κάρτα δικαιούνται και τα προστατευόμενα μέλη της οικογένειας του ασφαλισμένου. Να σημειώσουμε ότι η Κάρτα χορηγείται από το τμήμα του ΟΑΕΕ, στο οποίο υπάγεται ο κάθε ασφαλισμένος, με την προσκόμιση του βιβλιαρίου ασθενείας και τη συμπλήρωση σχετικής αίτησης.

 

 

 

 

Ευρωπαική Κάρτα Κλάδου Υγείας ΤΣΜΕΔΕ

 

 

Δικαιολογητικά :

 

Συμπληρωμένη η σχετική αίτηση (μία για κάθε μέλος χωριστά)

Φωτοαντίγραφο διαβατηρίου ή αστυνομικής ταυτότητας με λατινικούς χαρακτήρες ή φωτοαντίγραφο της παλαιάς κάρτας.

Για τα παιδιά που έχουν συμπληρώσει το 24ο έτος της ηλικίας τους και σπουδάζουν, βεβαίωση σπουδών υποχρεωτικά.

Βιβλιάριο υγείας θεωρημένο ή βεβαίωση εισφορών μη οφειλής.

Παίρνετε αριθμό πρωτοκόλλου στην αίτηση (3ος όροφος).

Τέλος όλα τα δικαιολογητικά να τα καταθέσετε στον Κ.Υ.Τ.

 

Σημειώσεις :

 

Η Ε.Κ.Α.Α. ισχύει για τα κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης καθώς επίσης και για την Νορβηγία, το Λιχτενστάϊν, την Ισλανδία και την Ελβετία.

Πληροφορίες για την χρήση της αναφέρονται αναλυτικά στο πίσω μέρος της κάρτας.

Η Ε.Κ.Α.Α. ισχύει για ένα ημερολογιακό έτος (π.χ. από 1.1.2006 έως 31.12.2006) εφόσον έχουν εξοφληθεί οι εισφορές μέχρι το τέλος του προηγούμενου έτους (δηλ. μέχρι 31.12.2005).

Τέλος η διαδικασία για την έκδοση νέας κάρτας μετά την λήξη της παλαιάς είναι η ίδια με τα δικαιολογητικά όπως αναφέρονται παραπάνω.

 

 

Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας από τον ΟΠΑΔ

 

 

Aρμόδιος φορέας: ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΩΝ ΔΗΜΟΣΙΟΥ (ΟΠΑΔ)

Χρόνος διεκπεραίωσης: Αυθημερών (ή το αργότερο 15 ημέρες μόνο σε περίπτωση μη ύπαρξης ή δυσλειτουργίας του ειδικού εξοπλισμού έκδοσης της κάρτας στην ΥΠΑΔ που υποβάλλεται το αίτημα.)

Περιγραφή

 

Απαιτούμενα δικαιολογητικά για την έκδοση ευρωπαϊκής κάρτας ασφάλισης ασθενείας (Ε.Κ.Α.Α.) από τον Οργανισμό Περίθαλψης Ασφαλισμένων Δημοσίου (ΟΠΑΔ).

 

Γενικά Δικαιολογητικά

  • Αίτησης έκδοσης ευρωπαϊκής κάρτας ασφάλισης ασθενείας (Ε.Κ.Α.Α.) από τον ΟΠΑΔ
    (Απαραίτητο έγγραφο)
  • Βιβλιάριο ασθενείας ΟΠΑΔ, θεωρημένο για το τρέχον έτος

Ειδικά Δικαιολογητικά

  • Απόφαση της υπηρεσίας ή αποσπαστήριο
    Για υπαλλήλους που µετακινούνται για υπηρεσιακούς λόγους.
  • Βεβαίωση αποδοχής ή εγγραφής από Πανεπιστήµιο

Προϋποθέσεις

 

Θεωρημένα βιβλιάρια του ασφαλισμένου που αιτείται την έκδοση της Ε.Κ.Α.Α.

 

Σημειώσεις και επεξηγήσεις

 

Η Ε.Κ.Α.Α. χορηγείται από την Κεντρική Υπηρεσία και από όλες τις Περιφερειακές Υπηρεσίες του ΟΠΑΔ (ΥΠΑΔ) σε όλη την Ελλάδα.

Για αναζήτηση της κοντινότερης Υπηρεσίας μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του Οργανισμού (www.opad.gr)

 

 

 

(πηγές:ika.gr,Eur-lex ,dikaiologitika.gr )

  • Like 4

moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για ΕΤΑΑ (ΤΣΜΕΔΕ εγώ) θεωρημένο βιβλιάριο υγείας μέχρι τον 6ο ή 12ο όποιο είναι πιο κοντά μιλάμε πάντα για το προηγούμενο διάστημα. Απλά πας ΤΣΜΕΔΕ με το βιβλιάριό σου και αν έχεις πληρώσει εισφορές κάνεις αιτήσεις και διάφορες άλλες ηλίθιες χαρτούρες αλλά τίποτα σπουδαίο άντε καμιά ώρα. Για επανέκδοση αρκεί ενημερότητα του προηγούμενου εξαμήνου σε μισή ώρα καθάρισες.

 

Στον χρόνο έκδοσης λίγο προσοχή πέρσι το είχα αφήσει για τελευταία στιγμή και χαριστικά μου το έβγαλαν την επόμενη. Λένε τυπικά θέλει 11 εργάσιμες αλλά χτες μου είπαν 26 του μηνός θα είναι έτοιμο.

 

Καλό είναι να την έχουνε όλοι όσοι πάνε έξω και όσο σκέφτομαι τις φορές που έχω πάει Άλπεις ουσιαστικά ανασφάλιστος μπρρρρ.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολυ χρησιμο τοπικ!!! Μπραβο!!! Καλο θα κανουμε ΟΛΟΙ να την εχουμε!!!!!

 

Εκανα αιτηση σημερα (ΙΚΑ) και μου εδωσαν χαρτι που ισχυει για 1 Μηνα, η κανονικη θα ερθει με το Ταχυδρομιο.....

 

Καλο ειναι να κανετε την αιτηση τουλαχιστον 1,5 μηνα πριν το ταξιδι σας!!! :lol:

 

Στο ΙΚΑ το μονο που χρειαζεται οπως αναφερθηκε παραπανω ειναι Βιβλιαριο Υγειας σε Ισχυ και ΝΕΑ Ταυτοτητα ή Διαβατηριο. :(


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για ΕΤΑΑ (ΤΣΜΕΔΕ εγώ) θεωρημένο βιβλιάριο υγείας μέχρι τον 6ο ή 12ο όποιο είναι πιο κοντά μιλάμε πάντα για το προηγούμενο διάστημα. Απλά πας ΤΣΜΕΔΕ με το βιβλιάριό σου και αν έχεις πληρώσει εισφορές κάνεις αιτήσεις και διάφορες άλλες ηλίθιες χαρτούρες αλλά τίποτα σπουδαίο άντε καμιά ώρα. Για επανέκδοση αρκεί ενημερότητα του προηγούμενου εξαμήνου σε μισή ώρα καθάρισες.

 

Στον χρόνο έκδοσης λίγο προσοχή πέρσι το είχα αφήσει για τελευταία στιγμή και χαριστικά μου το έβγαλαν την επόμενη. Λένε τυπικά θέλει 11 εργάσιμες αλλά χτες μου είπαν 26 του μηνός θα είναι έτοιμο.

 

Καλό είναι να την έχουνε όλοι όσοι πάνε έξω και όσο σκέφτομαι τις φορές που έχω πάει Άλπεις ουσιαστικά ανασφάλιστος μπρρρρ.

 

στα κεντρικα στην Αθηνα μονο θελει ή και στα υποκαταστηματα; βλ. περιστερι κλπ

Share this post


Link to post
Share on other sites
στα κεντρικα στην Αθηνα μονο θελει ή και στα υποκαταστηματα; βλ. περιστερι κλπ

 

 

Για να μην μένει αναπάντητο κανένα ερώτημα σχετικά με την ΕΚΑΑ, να σας πω ότι για τους ασφαλισμένους του ΤΣΜΕΔΕ (ΕΤΑΑ) η έκδοση της κάρτας δεν γίνεται σε υποκαταστήματα παρά μόνο στο κεντρικό στην Αθήνα που βρίσκεται Κολοκοτρώνη 4 .


moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδια γνωριζει κανεις για ασφαλισμενο του δημοσιου...απο που εκδιδει τη καρτα;;;;;;;;;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για ΕΤΑΑ (ΤΣΜΕΔΕ εγώ) θεωρημένο βιβλιάριο υγείας μέχρι τον 6ο ή 12ο όποιο είναι πιο κοντά μιλάμε πάντα για το προηγούμενο διάστημα. Απλά πας ΤΣΜΕΔΕ με το βιβλιάριό σου και αν έχεις πληρώσει εισφορές κάνεις αιτήσεις και διάφορες άλλες ηλίθιες χαρτούρες αλλά τίποτα σπουδαίο άντε καμιά ώρα. Για επανέκδοση αρκεί ενημερότητα του προηγούμενου εξαμήνου σε μισή ώρα καθάρισες.

 

Στον χρόνο έκδοσης λίγο προσοχή πέρσι το είχα αφήσει για τελευταία στιγμή και χαριστικά μου το έβγαλαν την επόμενη. Λένε τυπικά θέλει 11 εργάσιμες αλλά χτες μου είπαν 26 του μηνός θα είναι έτοιμο.

 

Καλό είναι να την έχουνε όλοι όσοι πάνε έξω και όσο σκέφτομαι τις φορές που έχω πάει Άλπεις ουσιαστικά ανασφάλιστος μπρρρρ.

 

Χαχα κι εγώ ΤΣΜΕΔΕ είμαι και έκανα ακριβώς το ίδιο :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο Ταμείο Νομικών πάντως μάς τη βγάζουν επί τόπου! :rolleyes:

Σε άλλες περιπτώσεις βέβαια, μας βγάζουν και άλλα, σε τριπλέτα-δώρο... :P


*καιρός να λάβουνε τα όνειρα εκδίκηση*

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχω ερωτηση.εγω ασφαλιζομαι στο νατ.οσο ειμαι στο καραβι ειμαιασφαλισμενος απο το καραβι με ιδιωτικη ασφαλεια.μολις απολυθω και για 40 μερες συνεχιζει να με ασφαλιζει το καραβι.μετα ξεκιναει η ασφαλιση μου απο το νατ.εγω θα απολυθω μια μερα πριν απο την εκδρομη και θα επαναπροσληφθω μετα απο 8 μερες.απο που πρεπει αν παρω την καρτα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
εχω ερωτηση.εγω ασφαλιζομαι στο νατ.οσο ειμαι στο καραβι ειμαιασφαλισμενος απο το καραβι με ιδιωτικη ασφαλεια.μολις απολυθω και για 40 μερες συνεχιζει να με ασφαλιζει το καραβι.μετα ξεκιναει η ασφαλιση μου απο το νατ.εγω θα απολυθω μια μερα πριν απο την εκδρομη και θα επαναπροσληφθω μετα απο 8 μερες.απο που πρεπει αν παρω την καρτα?
Ρωτα την ασφαλεια του καραβιου, αλλα νομιζω οτι η ασφαλιση του ΝΑΤ ισχυει ουτως η αλλως, οποτε παρε και την καρτα του ΝΑΤ. Στην ασφαλεια εξηγησε ολες τις ερωτησεις (παω για σκι, καλυπτετε τα ατυχηματα, πρεπει να πληρωσω πρωτα και μετα να παρω τα λεφτα μου πισω... και παρε απαντηση γραπτως, με e-mail το λιγοτερο).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παιδια γνωριζει κανεις για ασφαλισμενο του δημοσίου...απο που εκδιδει τη καρτα;;;;;;

 

νικηφόρε, κανείς δε σου απάντησε, μου φαίνεται έμπλεξες με τα golden boys and girls του ιδιωτικού τομέα 80 80 ;)

ούτε εγώ είμαι Δημόσιο αλλά έχω φίλο που δουλεύει στο ΟΠΑΔ και μου είπε...

θα πας στον τοπικό ΟΠΑΔ να υποβάλλεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά

θα τα ελέγξουν και θα τα στείλουν στην Αθήνα, βγαίνει η κάρτα από εκεί και τη στέλνουν πίσω (υπάρχει και μια μικρή περίπτωση να στη βγάλουν επιτόπου στη Νάξο)

 

πάντως αν δεν έχεις ήδη κάνει την αίτηση πήγαινε, 37 και σήμερα μείνανε ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα πάντως μου την έβγαλαν σε μία ώρα στον επάνω όροφο από το γραφείο μου :unsure::lol:

 

ΥΓ. Στράτο όταν έρθεις στη ΔΥΓ να τη βγάλεις, έλα για καφέ στον 1ο :lol:

Edited by MAC

Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

 

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Share this post


Link to post
Share on other sites

νικηφόρε, κανείς δε σου απάντησε, μου φαίνεται έμπλεξες με τα golden boys and girls του ιδιωτικού τομέα :lol: :LOL: :lol:

ούτε εγώ είμαι Δημόσιο αλλά έχω φίλο που δουλεύει στο ΟΠΑΔ και μου είπε...

θα πας στον τοπικό ΟΠΑΔ να υποβάλλεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά

θα τα ελέγξουν και θα τα στείλουν στην Αθήνα, βγαίνει η κάρτα από εκεί και τη στέλνουν πίσω (υπάρχει και μια μικρή περίπτωση να στη βγάλουν επιτόπου στη Νάξο)

 

πάντως αν δεν έχεις ήδη κάνει την αίτηση πήγαινε, 37 και σήμερα μείνανε ;)

Του δημοσιου τομεα μαλλον ειμαστε υπο διωγμο :D:P;) ....Ευχαριστω Γιωργο γιατι δεν ειχα ιδεα. :o:blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παιδια γνωριζει κανεις για ασφαλισμενο του δημοσιου...απο που εκδιδει τη καρτα;;;;;;;;;;;

ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΝΟΜΙΖΩ 5 ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΟΠΑΔ 3 ΟΡΟΦΟΣ ΜΕ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΝΟΜΙΖΩ 5 ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΟΠΑΔ 3 ΟΡΟΦΟΣ ΜΕ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ

ΟΠΑΔ, "Μακεδονίας 8"

 

Άλλο ένα λινκ για την ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ με όλη τη σχετική νομοθεσία,

καθώς και ένας "Πίνακας των αρμοδίων για την έκδοση της Ε.Κ.Α.Α.Φορέων" για όλη τη χώρα, με διευθύνσεις, τηλέφωνα,φαξ και e-mail, από το ίδιο site, σε μορφή excel. Ο ΟΠΑΔ φιγουράρει πρώτος-πρώτος.

Edited by alexk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πολυ χρησιμο τοπικ!!! Μπραβο!!! Καλο θα κανουμε ΟΛΟΙ να την εχουμε!!!!!

 

Εκανα αιτηση σημερα (ΙΚΑ) και μου εδωσαν χαρτι που ισχυει για 1 Μηνα, η κανονικη θα ερθει με το Ταχυδρομιο.....

 

Καλο ειναι να κανετε την αιτηση τουλαχιστον 1,5 μηνα πριν το ταξιδι σας!!! :blink:

 

Στο ΙΚΑ το μονο που χρειαζεται οπως αναφερθηκε παραπανω ειναι Βιβλιαριο Υγειας σε Ισχυ και ΝΕΑ Ταυτοτητα ή Διαβατηριο. :blink:

 

να θυμίσω στους ασφαλισμένους του ΙΚΑ

που έχουν ήδη Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας

ότι αυτή λήγει στις 28 Φεβρουαρίου

άρα :

αν έχετε να ταξιδέψετε στο εξωτερικό (εντός Ε.Ε.)

έχουμε ένα 10-ήμερο διορία :yahoo:

 

δεν πάω πουθενά αλλά για όποιον πάει

να περάσει ΤΕΛΕΙΑ και αχρείαστη να είναι η κάρτα ;)


Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, για εσάς που θα ταξιδέψετε εκτός Ελλάδος για σκι και όχι μόνο,

 

ΜΗ ξεχάσετε να εκδόσετε και να πάρετε μαζί σας την Ευρωπαική Κάρτα Ασφάλισης !!

 

Μπορεί να σας λύσει τα χέρια, αν έρθει αυτή η στιγμή, την οποία κι απεύχομαι.

 

Εμένα πέρυσι στο Livigno, "με έσωσε", έτσι απλά !

 

 

Φιλικά και καλό σας ταξίδι !!


...Τιμος ακουει...snowclub ακουει...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα πάλι στην Val Gardena δεν μου χρησίμευσε. Είναι σημαντικό αν (χτύπα ξύλο) μας συμβεί κάτι να επιμείνουμε να πάμε σε κρατική κλινική και όχι σε ιδιώτη γιατί η κάρτα δεν αναγνωρίζεται.

 

Καλά που μας το θύμισες πάντως Κωνσταντίνε. :D


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ω ρε ποιος παει παλι να φαει την ταλαιπωρια...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν αυτη ληγει τελος του χρονου, η εχει ισχυ 1 χρονου?(Δλδ εγω την εβγαλα 3/3/2011,θα ληξει 31/12/2011 η 2/3/2012?)


2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ (ΕΚΑΑ)

 

3. Η περίοδος ισχύος της ευρωπαϊκής κάρτας ασφάλισης ασθένειας καθορίζεται από τον φορέα που την εκδίδει.

 

Εγώ την έβγαλα πέρυσι τον Νοέμβριο και λήγει στις 29/2/12

 

Πληροφορίες σχετικά με την ΕΚΑΑ μπορείτε να δείτε εδώ

Edited by over-poulover

moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • При сильном затоплении водой следует немедленно разобрать пол из ламината, дабы предотвратить впитывание панелями влаги. Ламинат имеет защитный слой с двух сторон панели, однако же, его торцы не всегда бывают надежно защищены от влаги. Именно поэтому рекомендуется использовать герметик для пола при укладке покрытия. Он не склеивает соседние панели, но предохраняет торцы от воздействия сырости Blog
    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,307
    • Total Posts
      460,687
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,477
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Charefaf
    Joined
×
×
  • Create New...