Jump to content

Recommended Posts

Μετά από κάποια ταξίδια στα βουνά έκανα μια προσπάθεια να καταγραφούν τα σχεδιαζόμενα χιονοδρομικά κέντρα. Όσο και να μη το πιστεύουμε υπάρχουν σχέδια για πολλά καινούργεια σημεία που έχουν προοπτικές για νέα ή για επέκταση χκ. Κάποια στοιχεία είναι από μελέτες που έχω διαβάσει κάποια άλλα είναι απλές εκτιμήσεις είτε από εμένα είτε από τοπικούς παράγοντες και γνώστες της χιονοδρομίας. Κάποια στοιχεία πιθανών να είναι και εντελώς λάθος όπότε κάθε διόρθωση δεκτή.

 

Λιφτ: Απλή εκτίμηση των δυνατοτήτων τοποθέτησης καρεκλών στη περιοχή. Όπου υπάρχουν πιο συγκεκρημένα στοιχεία είναι από μελέτες ή πρόσφατες συζητήσεις (Κίσσαβος, Ζήρεια)

Πίστες: Απλή εκτίμηση

Χιονοδρομική περίοδος: +1 σημαίνει πόσο νωρίτερα θα ανοίγει από το χιονοδρομικό που το συγκρίνω πχ Ελατοχώρι για τον Κίσσαβο και το δεύτερο +0,5πχ πόσο μεγαλύτερη θα είναι η σεζόν.

 

Καλό θα ήταν όποιος έχει πληροφορίες που διορθώνουν ή και φωτογραφίες να βάλει.

 

 

KΙΣΣΑΒΟΥ

 

Το χκ Κισσάβου είναι στη φάση της ολοκλήρωσης των μελετών και υπάρχει η αισιοδοξία από τον Δήμο Νέσσωνος ότι τα έργα θα ξεκινήσουν μέσα στο 2007 για λειτουργεία την περίοδο 2008-2009. Η Νομαρχία Λάρισσας έχει αναλάβει την χρηματοδότηση του έργου.

Υψόμετρο:1650-1900

Λιφτ: 2πλη καρέκλα 1 χλμ 3πλη καρέκλα 1,3χλμ

Πίστες 5 χλμ κόκκινο μπλε

Περιγραφή σκι: Πίστες μήκους 1 χιλιομέτρου με ενδιαφέρουσες κλίσεις ψηλά και καλή περιοχή με μικρές μπλέ χαμηλά.

Χιονοδρομική περίοδος: Ελατοχώρι

Γνώμη μου: Κοντά σε κύριο οδικό άξονα ίσως αποκτήσει φίλους αλλά θα ξεχαστεί συντομα . 99% θα γίνει.Απόσταση από Αθήνα 4 ώρες

post-6-1169217908_thumb.jpg

Ο Κίσσαβος προχτές προφανώς χωρίς χιόνι όπως όλα τα υπάρχοντα

 

ΜΠΑΜΑ

 

Υπάρχουν σχέδια από το Δήμο Κλεινόβου για χκ στη θέση Μπάμα. Πολύ βουνό όρος Τριγγιά 2204 με το χιόνι της Πίνδου. Είπαμε πολύ βουνό...

Υψόμετρο: 1700-2150

Λίφτ: Τρεις καρέκλες των 2 χλμ μήκος με κοινή κορφή και απόσταση μεταξύ τους στη βάση 3 χλμ το ένα από το άλλο.

Πίστες:30χλμ κόκκινες

Χιονοδρομική περίοδος: 0,5+ Βασιλίτσα+0,5

Περιγραφή σκι: Ατελείωτες κόκκινες πλαγιές μεγάλη έκταση σκι.

Γνώμη μου: SUPER

Θα πάμε σύντομα υπομονή για φώτος είχε ομίχλη

 

 

ΠΗΛΙΟ 2.

Ναι το Πήλιο 2 υπάρχει. Στη ψηλή κορφή του Πηλίου 1624 πιο απότομο από το Πήλιο ενώ με λίγη φαντασία μπορεί να ενωθούν(50 χλμ πίστες).

 

Υψόμετρο:1300-1600

Πίστες: Κόκκινες μαύρες

Χιονοδρομική περίοδος:+0,5Πήλιο+1

Περιγραφή σκι: Πήλιο

Γνώμη μου: Δεν θα γίνει ποτέ επειδή πρέπει να κοπουν πολλά δέντρα. Παρόλα αυτά το κάτω του μέρος θα έχει το χιόνι του πάνω του Πηλίου και φυσικά πολλή πιο πολύ σεζόν και ποιότητα χιονιού ενώ κάποιες περιόδους που στο Πήλιο λιώνει το χιόνι εκεί θα είναι ανοιχτό. Εάν κόψουμε ελάχιστα ή καθόλου δέντρα το ονειρεμένο tree powder skiing από exclusive snow cat resort.

 

Το πήλιο 2 θα ήταν ανοιχτό εάν υπήρχε

 

BEΛΒΕΝΤΟ

Τα ξέρετε έχει ιδρυθεί η εταιρία και περμένουμε έργα και θεσμικό πλαίσιο οπότε μάλλον θα περιμένουμε

Υψόμετρο: 1700-2100

Λίφτ: 2 καρέκλες των 2 χλμ 2 καρέκλες του 1χλμ

Πίστες:20χλμ μπλε κόκκινο

Χιονοδρομική περίοδος: Ελατοχώρι

Περιγραφή σκι: Δεν έχω εικόνα

Γνώμη μου: Μακάρι αλλά τίποτα το πολύ ιδιαίτερο αν και δεν έχω εικόνα για τις πίστες.

 

ΔΙΡΦΗ

Το μοναδικό βουνό που θα είχε εξαιρετικό σκι φέτος από τις 10 Δεκεμβρίου με μέτρα χιόνι. 1,5 ώρα από την Αθήνα κάποιες εποχές θα έχει χιόνι που θα ζηλεύουν όλα τα βουνά.

 

Υψόμετρο:1400-1700

Λιφτ 2-3 συρόμενα 1 καρεκλάκι 2 χλμ

Πίστες: 10 χλμ Μπλέ 2χλμ Κόκκινη

Χιονοδρομική περίοδος:+0,5 Πήλιο+1

Περιγραφή σκι: Απότομο κοντά στη κορφή ενός χιλιομέτρου πίστες και πολυ ωραίες κοκκινομπλε των 2 χλμ χαμηλά στο bowl

Γνώμη μου: Θα είναι το επόμενο που θα γίνει αλλά όταν δεν έχει κρυο καιρό θα υποφέρει. Θα έχει όμως πολλές καλές σεζόν είδικά νωρίς τη σεζόν.

 

 

ΜΑΡΟΣΑ

 

Ο Δήμος Αιθηκών έχει από καιρό προσπαθήσει να γίνει στα bowl της Μαρόσας. Απίστευτο βουνό απίστετη ποσότητα χιονιού πιθανότατα πολύ περισσότερο από τη Βασιλίτσα. Δίπλα και στο Περτούλι και στην Κακαρδίτσα αλλά κοντά και στο Μπάμα. Ιδιώτες έχουν ενδιαφερθεί το μόνο που λείπει είναι να δωθούν εκτάσεις στον ιδιώτη που θα επενδύσει και θα εκμεταλευτεί το χκ για να εκμεταλλευτεί και ξενοδοχεία.

 

Υψόμετρο:1400-2100(1800-2100 κύρια περιοχή σκι)

Λιφτ: Καμιά δεκαριά καρέκλες των 2-3 χλμ

Πίστες: 50-70 χλμ Μπλέ Κόκκινες Μαύρες

Χιονοδρομική περίοδος:+0,5 Βασιλίτσα +1

Γνώμη μου: Αυτό είναι το όνειρο

 

Χτεσινές φωτογραφίες μπορεί να μην ήταν όλο το χιονοδρομικό ανοιχτό πάντως κάποιες πίστες θα ήταν ανοιχτές

 

post-6-1169217921_thumb.jpg

 

 

 

post-6-1169217936_thumb.jpg

 

 

post-6-1169217951_thumb.jpg

 

 

ΚΑΚΑΡΔΙΤΣΑ

 

Ισως το πιο πολύ χιόνι στην Ελλάδα μετά τον Όλυμπο. 5 χλμ από τη Μαρόσα, 10 από το Περτούλι, 15 από τη Μπάμα. Πρόκειτε για μια τεράστια έκταση σε υψόμετρο άνω των 2000μ μήκους περίπου 15 χλμ και πλάτους 3 με απότομες πλαγιες σε κάθε πλευρα με πολύ απότομες κλισεις

Υψόμετρο:1400-2400(1800-2400 κύρια περιοχή σκι)

Λιφτ: Πολλά, πάρα πολλά.

Πίστες: 100 χλμ Κόκκινες Μαύρες και πολύ λίγα μπλε.

Χιονοδρομική περίοδος:+1 Βασιλίτσα +1,5

Περιγραφή χκ: Απότομες κλισεις με μάυρες και λίγες αλλά τεράστιες κόκκινες μπλε διαδρομές σε σκαμμένους δρόμους.

Γνώμη μου: Αν γίνει μόνο του θα έχει πρόβλημα επειδή θα είναι το πιο δύσκολο βουνό σε κλίσεις. Αν γίνει η Μαρόσα πρόκειτε για ονειρεμένη περιοχή σκι.

Δυσκολη πρόσβαση δύσκολο έργο. Στη Γαλλία ένα τέτοιο μέρος θα είχε 40χλμ κόκκινες 40 μάυρες και 20 μπλε με τελεφερίκ 5χλμ από το πλησιέστερο χωριό.

 

Χωρίς σχόλια χτες.

post-6-1169217962_thumb.jpg

 

ΖΗΡΕΙΑ

Τα ξέρετε. Γραφειοκρατείο και ντόπιοι δυσκολεύουν ίσως το πιο απλό και εύκολο νέο μεγάλο χιονοδοδρομικό.

 

Υψόμετρο:1800-2300

Λιφτ: Τρεις καρέκλες των 2χλμ

Πίστες: 30 χλμ Μπλέ Κόκκινες

Χιονοδρομική περίοδος: Καλάβρυτα

Περιγραφή χκ: Απλωτές πίστες με ήρεμες κλίσεις μεγάλου μήκους (3-4χλμ)

Γνώμη μου: Μακάρι αλλά το βλέπω και αυτό χιονοδρομικό του Σαββατοκύριακου με δύσκολη χρηματοδότηση χωρίς ξενοδοχεία μέσα στις πίστες. Τίποτα το πολύ σπουδαίο αλλά πολύ ενδιαφέρων σκι 2 ώρες από την Αθήνα .

 

ΒΑΣΙΛΙΤΣΑ 2

Επέκταση του χκ στις πλαινές κορφές

 

Υψόμετρο: 1600-2200

Λιφτ: Δέκα καρέκλες των 2χλμ

Πίστες: 60 χλμ Μπλέ Κόκκινες

Χιονοδρομική περίοδος: Βασιλίτσα

Περιγραφή χκ: Μεσα στα δέντρα με πίστες με ήρεμες κλίσεις μεγάλου μήκους και αρκετά σημεία με μεγαλύτερες κλισεις

Γνώμη μου: Το καλύτερο χκ των Βαλκανίων μετά τη Μαρόσα-Κακαρδίτσα και τον Παρνασσό 2.

 

ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ 2

 

Επέκταση του χκ στα Άνω Κελλάρια και Βελίτσα καθώς και επέκταση προς τα κάτω μέσα στα δέντρα ανάμεσα Κελλάρια-Φτερόλλακα και προς τα κάτω του Γεροντόβραχου

 

Υψόμετρο:1600-2400

Λίφτ. 5 αποσυμπλεκόμενα των 3 χλμ 5 αποσυμπλεκόμενα των 2χλμ και περίπου 10 καρέκλες του 1χλμ

Πίστες:100χλμ μπλε κόκκινες μαύρες

Χιονοδρομική περίοδος: +1 Παρνασσός +1,5

Περιγραφή χκ: Ουσιαστικά 6 διαφορετικά χιονοδρομικά πεδία για σκι (Γεροντόβραχος-Κελλάρια-Φτερόλλακα-Άνω Κελλάρια-Λωκαίτικα-Σέσι-Βελίτσα) με λίγες μικρές μαύρες και αρκετές μικρές κόκκινες. Μπλε μήκους 6 χλμ . Αν μπει και η Βελιτσα...

Γνώμη μου: Τρέμε Bansko. Το μόνο που λείπει είναι οι Αραχωβίτες να καταλάβουν ότι το χκ τους έκανε πλούσιους και έφτασε η ώρα να γίνουν ακόμα πιο πλούσιοι. Το βουνό τα τρια τελευταία χρόνια έχει αποδίξει ότι στα Άνω Κελλάρια η σεζόν ξεκινάει ένα μήνα πριν τα Κελλάρια και τελειώνει ενάμιση μετά κάνοντας το τεχνητό τουλάχιστον περιττό.

 

Άνω Κελλάρια πέρσι την εποχή που στα Κελλάρια είχαν αρχίσει να βγαίνουν οι πέτρες

post-6-1169217975_thumb.jpg

 

ΚΑΙΜΑΚΤΣΑΛΑΝ 2

 

Επέκταση προς τα κάτω του χιονοδρομικού

Λίφτ. 5 αποσυμπλεκόμενα των 2 χλμ

Πίστες:100χλμ μπλε κόκκινες μαύρες

Χιονοδρομική περίοδος: Καιμακτσαλαν

Περιγραφή χκ: Μεγάλες μπλε πίστες

Γνώμη μου: Θα είναι καταπληκτικό και είναι πολύ εύκολο να γίνει

 

KAΛΑΒΡΥΤΑ 2

 

Επέκταση του χκ προς τα κάτω, προς το Αυγό και στις Δυτικές πλαγιές τεχνητό και κλινες στο οροπέδιο για τον επενδυτή

 

Λιφτ: 5 καρέκλες 3 χλμ δέκαπέντε συρόμενα 1 χλμ

Σεζόν: +1 Καλάβρυτα +0,5 (μόνο από το τεχνητό)

Πίστες:40χλμ μάυρες κοκκινες μπλε

Περιγραφή σκι: Εξαιρετικά πεδία με μεγάλες πίστες ειδικά μέσα στα δέντρα προστατευμένα από τον καιρό και απολαυστικό χιονοδρομικό κέντρο με πίστες όλων των κλισεων

Γνώμη μου: Μόλις καταλάβουν οι Καλαβρυτινοί ότι το χιονοδρομικό που τους έκανε πλούσιους έφτασε η στιγμή να τους κάνει ακόμα πιο πλούσιους θα πάει μπροστά. Επίσης μόλις καταλάβουν ότι αποσυμπλεκόμενα στη Στύγα θα είναι παγωμένα όλο το χειμώνα και πάλι θα πάμε και θα τους βρίζουμε που είναι κλειστά πάλι το χιονοδρομικό θα πάει μπροστά. Τα Καλάβρυτα φωνάζουν από χιλιόμετρα για συρόμενα στη Στύγα και καρεκλάκια ή συρόμενα μέσα στα δέντρα που είναι προστατευμένα από τον καιρό. Μόνο εάν γίνουν πρώτα αυτά μετά μπορεί να εγκατασταθεί εναέριος αναβατηρας στη Στύγα που με τον καιρό που πιάνει εκεί μάλλον σε τούνελ πρέπει να είναι το τερματικό.

 

ΓΡΑΜΜΟΣ

Μεγάλο βουνό

Λιφτ: Πολλά.

Πίστες: 40 χλμ τουλάχιστον .

Χιονοδρομική περίοδος:+0,5 Πισοδέρι +1

Περιγραφή χκ: Απλωτές κόκκινες πίστες

Γνώμη μου: Πολύ καλό πολύ δύσκολο

 

Πάρνηθα

 

Άλλωτε ήταν το πρώο χιονοδρομικό στην Ελλάδα. Τεχνητό χιόνι και ελπίσα να το πιάσει ο καιρός και κρ΄υο χειμώνα. Αν είχε λιφτ φέτος θα είχε δουλέψει περίπου ένα μήνα ήδη ενώ αν είχε τεχνητό ενάμισι και απλά θα είχε προβλήματα ποιίτητας

Λίφτ. 1 αποσυμπλεκόμενο 1χλμ 3-4 συρόμενα

Πίστες: 3 χλμ μπλέ κόκκονες

Χιονοδρομική περίοδος: -1 Πήλιο -1

Περιγραφή χκ: Ε.....Καλό για τόσο κοντά στην Αθήνα

Γνώμη μου: Αύριο το πρωί έχω να πάω την εφορία και μετά για τον έλεγχο του γιού μου κατά τις 12 θά έρθω στο γραφείο

 

 

 

 

ΟΛΥΜΠΟΣ

 

Ο Όλυμπος είναι το βουνό των θεών και δεν πρέπει να αφεθεί στην απληστία των ανθρώπων να κάνουν μια τόσο βάρβαρη παρέμβαση.

 

Να αφεθεί ήσυχος όπως τον άφησαν οι θεοί.

post-6-1169217878_thumb.jpg


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αιωρούνται βεβαίως βεβαίως κάποια ερωτήματα...

 

Μας λείπουν χ/κ ?

 

Θα κλείσουν κάποια από τα υπάρχοντα ?

 

Θέλουμε να λειτουργήσουν σωστά τα υπάρχοντα ή να κάνουμε κι άλλα προβληματικά ?

 

Θα λειτουργήσουν σωστά τα νέα ?

 

Μήπως πρέπει επιτέλους να στραφούν σε 12μηνη δραστηριότητα ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΟΛΥΜΠΟΣ

 

Ο Όλυμπος είναι το βουνό των θεών και δεν πρέπει να αφεθεί στην απληστία των ανθρώπων να κάνουν μια τόσο βάρβαρη παρέμβαση.

 

Να αφεθεί ύσηχος όπως τον άφησαν οι θεοί.

post-6-1169217878_thumb.jpg

Μέσα στον γενικότερο προβληματισμό των ημερών λόγω καιρικών φαινομένων και έλλειψης χιονιού στα χιονοδρομικά μας, σκεφτόμουν πώς θα μας δινόταν η δυνατότητα να χαιρόμαστε κατά το δυνατόν περισσότερο την αγαπημένη μας ενασχόληση. Και είπα πιο βουνό είναι πιο υψηλό και θα μπορούσαμε να το χαρούμε περισσότερο? Και δίχως να έχω ιδιάιτερες γνώσεις μορφολογίας και εναπόθεσης χιονιού σε συγκεκριμένους ορεινούς όγκους, μου ήρθε στο μυαλό ο Όλυμπος. Προβληματίστηκα αρχικά και είχα κάποιους ενδοιασμούς σχετιζόμενους με την προστασία του περιβάλλοντος και των μνημείων μας. Έπειτα όμως ήρθησαν τα κωλύμματά μου. Και τούτο γιατί σκέφτηκα πως θα ήταν πολύ καλή η ιδέα να αξιοποιηθεί ΣΩΣΤΑ το μέρος με τη δημιουργία ενός αρτιότατου χιονοδρομικού κέντρου διεθνών προδιαγραφών. Οπότε και σκι θα κάνουμε πολύ μακρύ χρονικό διάστημα και η χώρα μας θα διαφημιστεί σε πολύ μεγάλο βαθμό. Ας φανταστούμε μια διαφημιστική εκστρατεία στο εξωτερικό που ως κύριο "σλόγκαν" της θα έχει: "Όλυμπος. Κάντε σκι στο βουνό των θεών". Θεωρώ πως θα κατέφταναν άνθρωποι από κάθε γωνιά της γης για να κάνουν σκι σε αυτόν τον "ιερό" τόπο. Και η χώρα μας θα γινόταν γνωστή σε ένα τομέα που μέχρις στιγμής είναι σχεδόν παντελώς άγνωστη.Επιπρόσθετα και η τοπική οικονομία και κατ'επέκταση η εθνική θα δεχόταν πολύ δυνατή ώθηση. Άλλωστε προσωπικά δεν φοβάμαι να πατήσει άνθρωπος στο βουνό. Έχουμε τόσα μα τόσα απίστευτης ομορφιάς και σημασίας μνημεία που τα επισκέπτονται χιλιάδες πολιτών - τουριστών, οπως λ.χ. η απίστευτη Ακρόπολη, η Βεργίνα, η αρχαία Όλυνθος και πολλά μα πολλά άλλα. Δεν νομίζω ότι η παρουσία μας εκεί προσβάλει αυτούς τους χώρους, απεναντίας τα τιμάμε και μας χαρίζουν στιγμές χαράς και συγκίνησης. Προσωπικά θεωρώ πως θα βίωνα μοναδικές στιγμές συγκινησιακής φόρτισης αν είχα τη δυνατότητα να κάνω σκι στο ιερό αυτό βουνό. Ας μην φοβόμαστε να αξιοποιήσουμε σωστά έναν τόσο όμορφο και ιστορικής σημασίας χώρο.

 

Φιλικά, και συγγνώμη αν σας κούρασα, KonstantinosV

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχάλη δεν ξέρω αν γίνει ο Κίσσαβος (ίσως και το Βελβεντό) αλλά όλα τα άλλα είναι όνειρα.

Εαν δεν λυθούν θέματα όπως Δρυμοί, Νatura 2000, ιδοκτησιακά, μην περιμένεις τιποτα παρά μόνο ΣΧΕΔΙΑ!!!

Και εγω γυρίζοντας όλη την Ελλάδα ακούω συνέχεια για νέα ΧΚ (ξέχασες τα Βαρδούσια). Δεν υπάρχει τίποτα όμως χειροπιαστό παρά μόνο κάποιες εξαγγελίες από κάποιους γραφικούς δημάρχους.

Στη Μαρόσα για παράδειγμα όπου ο δήμαρχος είναι από τους σοβαρότερους και παρόλο που υπάρχει πράγματι μεγάλο ενδιαφέρον από ιδιώτες επενδυτές (τους γνωρίζω και ο ίδιος) μου λέει κατ' ιδίαν οτι τα χέρια του είναι δεμένα και ότι στη καλύτερη να καταφέρει να βάλλει 1-2 συρόμενα και τίποτα άλλο!!!

Περιμένω με αγωνία να τροποποιηθεί το Σύνταγμα πάνω σε αυτό το θέμα. Υπάρχουν φήμες ότι κάτι ετοιμάζεται αλλά ακόμη δεν έχω ακούσει τίποτα (μην μπερδεύεστε με το άρθρο 24 που ακούστηκε πριν λίγες μέρες αφορά μόνο το κτηματολόγιο).

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΛΟΙΠΟΝ: Μένουμε με τα είδη υπάρχοντα και παρακαλούμε το Θεο χρονιά σαν την φετινή να μην ξανάρθει!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο Μιχάλη για τον χρόνο που αφιέρωσες (και δεν είναι η πρώτη φορά) για το συγκεκριμένο θέμα.

Ελπιζω κάποια ή και όλα από τα παραπάνω να τεθούν στα κυβερνητικά στελέχη και στους τοπικούς φορείς που πρόκειτε να συναντήσει το Διοικητικό Συμβούλιο του συλλόγου μας το προσεχές δίαστημα


Snow to the people!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα χ/κ στην Ελλάδα είναι επενδύσεις/επιχειρήσεις ΥΨΗΛΟΤΑΤΟΥ ρίσκου και ειδικά μετά το φετινό στραπάτσο δύσκολα κάποιος θα επενδύσει τα φράγκα του αποκλειστικά σε λιφτ ή ότι εξαρτάται από την λειτουργία τους....

 

Δυστυχώς -πέραν ίσως του Ολύμπου,που δεν αγγίζουμε- δεν έχουμε τον όγκο ή το υψόμετρο των Άλπεων,ούτε φυσικά την κάπως πιο ψυχρολουσμένη γεωγραφική θέση τους.Πολύ πιθανόν να τρώμε ώρες ώρες πάρα πολύ χιόνι,(ας είναι καλά τα πελάγη μας),αλλά ελάχιστα βουνά στην Ελλάδα μπορούν αφενός να διατηρήσουν χιόνι σε αξιοπρεπή επίπεδα για μαζική χιονοδρομία μέχρι το Μάη ακόμα και μια μέτρια σεζόν,αφετέρου να διαθέτουν τις πλαγιές-μορφολογικό ανάπτυγμα και ικανοποιητικό vertical,ώστε να φιλοξενήσουν ένα σοβαρού μεγέθους χ/κ -που θα προσελκύει και πέρα των ντόπιων.


p1sst.jpg

16 βαθμοί....μπρρρ κρυώνω!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στήν Ζήρεια ξεκίνησε η τοποθέτηση ενός συρόμενου αναβατήρα ο οποίος θα τελειώσει το καλοκαίρι που μας έρχεται.Ομως πιστέυω οτι τον τοποθετούν σε λάθος σημείο και ο αναβατήρας δεν έχει καμια σχέση με το υπόλοιπο καλό βουνό.Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω ποιός αποφάσισε να μπεί σε εκείνο το σημείο ο αναβατήρας.

Πάμε παρακάτω τώρα,μάλλον πρέπει να αποφασίσουμε τι θέλουμε.θέλουμε 10-20-50 μικρά χιονοδρομικά που θα παραπαίουν ολα ή θέλουμε κάποια απο τα υπάρχοντα χιονοδρομικά να αναπτυχθούν;

Και αντε και γίνανε κάποια χιονδρομικά ακόμα, πως και με τι κόσμο (χιονοδρόμους) θα στηριχθούν;

Στην Ευρώπη οι διακοπές των Ευρωπαίων ειναι χωρισμένες σε θερινές και χειμερινές μισές-μισές δηλαδή,ε ας το κάνουμε και αυτό στήν Ελλάδα για να δώσουμε μια πνοή στον χειμερινό μας τουρισμό και μετά συζητάμε για τα υπόλοιπα.

Πρός zox,το οτι δουλέυουν τα χιονοδρομικά των Αλπεων Απρίλιο και Μάιο δεν σημαίνει οτι είναι και γεμάτα κόσμο,σε πληροφορώ οτι αυτούς τούς μήνες μπαίνουν μέσα.Αλήθεια πόσες χρονιές μας έχει τύχει να είναι φούλ τα χιονοδρομικά μας απο χιόνι Μαρτιο και Απρίλιο αλλά να μην έχουν καθόλου κόσμο;

 

ΜΙΚ πολύ καλή η δουλειά που έχεις κάνει.Δυστηχώς όμως με αυτά που συμβαίνουν με τον καιρό φέτος να είστε σίγουροι οτι πολλοί επιχειρηματίες θα κάνουν πίσω (όπως και έχουν κάνει αρκετοί) και μάλλον θα στραφούν πρός τη θάλασσα ...........................


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Tην χειρότερη χρονιά ever θα είχαμε Μαρόσα Παρνασσό (και έκπληξη Δίρφη)ανοιχτά με 10-20χλμ εδώ και ένα μήνα. Θα λέγαμε άντε να χιονίσει βαρέθηκα να κάνω στην ίδια πίστα. 10 χλμ πίστες είναι το Σέλι

 

2. Το θέμα είναι να γίνει σωστό χιονοδρομικό

 

3. Σωστό χιονοδρομικό θέλει έσοδα από κλίνες μέσα στις πίστες

 

Δεν έχουμε που να κάνουμε σκι επειδή δεν δεν έχουμε νόμους και ανοιχτά μυαλά(όχι εμείς αυτοί που ζουν από τα χιονοδρομικά)


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Μιχάλης έχει απόλυτο δίκιο σε όλα, εκτός από 1 (κατά την γνώμη μου), στον Όλυμπο.

Όσο για τις πιθανότητες υλοποίησης των παραπάνω, μάλλον είμαι πιο απαισιόδοξος και από τον mainalo.

Για την οικονομική βιωσιμότητα των ΧΚ, τα πάντα εξαρτώνται από τον σχεδιασμό της εκάστοτε επένδυσης σε συνδυασμό με την ανάπτυξη των δυνατοτήτων του κάθε βουνού. Δυστυχώς τίποτα στην Ελλάδα δεν σχεδιάζεται σωστά, το βλέπουμε στις πόλεις μας, γιατί τα ΧΚ να διαφέρουν; Αν τοποθετηθούν τα πράγματα σε σωστές βάσεις από την αρχή, τα ΧΚ θα ήταν όχι απλώς βιώσιμα, αλλά πολύ κερδοφόρες επιχειρήσεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι τά ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΧΚ θα ήταν βιώσιμα, αντίθετα πολλά θα έπρεπε να κλείσουν, ενώ άλλα θα μπορούσαν ΑΝΕΤΑ να προσελκύσουν και Ευρωπαίους, ακόμα και ΒΟΡΕΙΟΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ για να έρθουν για σκι στην Ελλάδα!


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kαλά....εφτά εξαπλά και τέσσερα τετραπλά στον Όλυμπο...να τα αφήσω


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω θα διαφωνήσω για το καιμακ, αυτό το βουνό δεν προσφέρεται για σκι. Είτε λόγω των καιρικών του συνθηκών (έχω φάει τα πιο απίστευτα κρύα σ΄αυτό το μέρος B) ) είτε λόγω της ιστορίας του (πεδίο μαχών κτλ). Για Βασιλίτσα μακάρι μακάρι γιατί το μέρος είναι πολύ όμορφο ;) Κ αυτό για τον Παρνασσό που λέτε, φαίνεται να είναι πολύ καλό, αν γίνει ίσως θα γίνει επειδή είναι κοντά στην Αθηνα κ θα υπάρχει πλυθησμός!

 

Επίσης να συμπληρώσω:

 

3-5 Πηγάδια 2 :lol:

-Ένα 4πλο στη θέση της υπάρχουσας νεκροφόρας :blink:

-Επέκταση προς τη μεριά της μαύρης (φίλιππος) και προς τη μεριά του Παράδεισου

-Ξεν/κες μονάδες όπωσδήποτε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πρός zox,το οτι δουλέυουν τα χιονοδρομικά των Αλπεων Απρίλιο και Μάιο δεν σημαίνει οτι είναι και γεμάτα κόσμο,σε πληροφορώ οτι αυτούς τούς μήνες μπαίνουν μέσα.Αλήθεια πόσες χρονιές μας έχει τύχει να είναι φούλ τα χιονοδρομικά μας απο χιόνι Μαρτιο και Απρίλιο αλλά να μην έχουν καθόλου κόσμο;

 

Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι τα χ/κ των Άλπεων τον Μάη έχουν λίγο κόσμο.Εξάλλου αυτό διαφαίνεται και από τις μειωμένες τιμές που βρίσκεις στα δωμάτια κλπ.Επίσης,ότι τα χ/κ της Ελλάδας ξεμένουν συνήθως πρώτα από κόσμο και μετά από χιόνι είναι επίσης γνωστό.Προσωπικά την άνοιξη κάνω τα πιο ευχάριστα σκι,καθότι τα βουνά αδειάζουν,λιγότερες ουρές,λιγότερος κόσμος στις πίστες κλπ κλπ.

________________________________________________________________

 

Το θέμα είναι,όπως είπες κι εσύ,τι προσδοκούμε....

 

Μήπως προσδοκούμε κάθε βουναλάκι και λίφτ (και μάλιστα σταβοτοποθετημένο) και μια πιστούλα παραδίπλα,για να χαίρονται 5-6 και να καμαρώνει ο τάδε δήμαρχος ή 10 αξιοπρεπή χ/κ τα οποία θα είναι ανταγωνιστικά τουλάχιστον εκείνων των γειτονικών χωρών και εννοείται έτη φωτός μπροστά από την σημερινή ελληνική κατάσταση ???

 

Προσδοκεί το κράτος να σουλουπώσει κάπως τα πράγματα στο ιδιοκτησιακό καθεστώς,χρήσεις γης που διέπει τις ορεινές εκτάσεις.Να ξεκαθαρίσει η κατάσταση επιτέλους,ώστε ΑΝ υπάρχει κάποιος που γουστάρει να κάνει κάποια επένδυση να μπορεί από αυτή τη σκοπιά?

 

Και τέλος προσδοκούμε σε πρώτη φάση να κρατήσουμε μέρος όσων επιλέγουν το εξωτερικό για κάποιες μέρες χιονοδρομίας,κατά δεύτερον και σύμφωνα με μια σωστή διαφήμιση να μεγαλώσει η πίτα των πελατών προσελκύοντας είτε επιπλέον Έλληνες στη χιονοδρομία ή γιατί όχι και αλλοδαπούς τουρίστες ??

____________________________________________________________________

 

Κάποιοι θα αναρωτηθούν και γιατί μόνο 10 "αξιοπρεπή" σύγχρονα χ/κ και όχι 40 ??? Γιατί να αναπτυχθούν τουριστικά μόνο 10 βουνά κι όχι 40????

 

Γνώμη μου είναι ότι 10 ΚΑΛΑ χ/κ αρκούν

1) για να φτάσουμε ένα καλό ανταγωνιστικό επίπεδο και να χαιρόμαστε σκι ευρωπαικών προδιαγραφών,έστω αυτούς τους 4-5 μήνες

2) νομίζω πως μπορούμε να τα συντηρούμε οικονομικά πιο επαρκώς,παρά 40 διάσπαρτα.Μην ξεχνάμε ότι η νοοτροπία του Έλληνα παραμένει τροπική και δύσκολα αλλάζει.

3) δεν χρειάζεται να "θυσιάσουμε" και όλα τα βουνά μας

4) δεν διαθέτουμε (και να θέλαμε) 40 βουνά ικανά για να ικανοποιήσουν τις άνωθεν προσδοκίες μας

 

Οπότε :

1) Ας κοιτάξουμε και ας ξεδιαλύνουμε ποια από τα υπάρχοντα χ/κ φιλοξενούνται σε βουνά που αξίζει και μπορεί να γίνει μια αξιοπρόσεχτη επέκταση.Αντικαθιστούμε τη σαβούρα με νέα λιφτ,προσθέτουμε και μερικά ακόμα στατηγικά τοποθετημένα,ανοίγουμε και άλλες τόσες πίστες σε νέες πιο "χιονάτες" περιοχές.Εγώ δεν είμαι τόσο αισιόδοξος με τον ΜΙΚ ως προς τα χλμ. πιστών που βγαίνουν B) ή τον αριθμό των αποσυμπλεκόμενων :blink: ,ωστόσο πιστεύω ότι τουλάχιστον κατα μέσο όρο η αξιοποιήσιμη έκταση μπορεί να διπλασιαστεί,χωρίς το κόστος να εκτοξευτεί τόσο,ώστε να μην μπορεί να γίνει απόσβεση ούτε στα 20 χρόνια.

 

2) Κοιτάμε αν κάποιο από τα παρθένα βουνά μας διαθέτει τα προσόντα ώστε να "θυσιαστεί".Τα κριτήρια οφείλουν να είναι αυστηρά,διότι δεν είναι να ανοίγουμε τζάμπα πληγές.Η θυσία ενός βουνού κι ενός οικοσυστήματος για τουριστική ανάπτυξη δεν είναι θέμα ανάλαφρο.Έστω,λοιπόν, ότι ύστερα από προσεκτική ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ μελέτη υπάρχουν 10 ακόμα υποψήφια παρθενα βουνά.Ας διαλέξουμε τα 5 από αυτά,εκείνα που αν θυσιαστούν θα αποδώσουν τα μέγιστα.Εκείνα που διαθέτουν ένα ικανοποιητικό συνδιασμό:

- υψομέτρου (με κύρια έκταση άνω των 1800μ)

- αξιοποιήσιμο vertical (δηλαδή μπορεί να φτάνει ξέρω γω τα 2500μ κορυφή ,αλλά λιφτ να μην πάει με την καμία εκεί πάνω)

- αρκετό όγκο για αξιοποιήσιμα χλμ πιστών-ήπιων πλαγιών (δηλαδή η Δίρφυς βουνό φαινόμενο,αλλά αναρωτιέμαι πόσα χλμ να βγουν από τον κόνο της,άσε που θα είναι όλα μαύρα-κόκκινα)

- προσανατολισμό (αν έχει κύριο ανάπτυγμα που βαράει νότο...δυσκολεύει το πράγμα)

- ποικιλία και μήκος πιστών (έστω μία για κάθε επίπεδο)

- όσο το δυνατόν καλύτερα ιστορικά χιονόπτωσης-χιονοκάλυψης (δηλαδή αφενός να τρώει μπόλικο χιόνι,αλλά να το διατηρεί κιόλας.Π.χ το Πήλιο μπορεί να κρατήσει και τον Μάη,αρκεί να έχει φάει προηγουμένως το μισό Αιγαίο.Κι εντάξει το 2003 το έφαγε...από τότε όμως?)

- και last but not least προσβάσεις από οδικό δίκτυο,εγγύτητα σε πόλεις ή ήδη κάπως ανεπτυγμένους τουριστικούς προορισμούς

___________________________________________________________

 

Καλύτερα λίγα και καλά,που να δουλέυουν τουριστικά όλο το χρόνο,παρά πολλά και μίζερα,που να περιμένουν για να μείνουν ανοιχτά 3 μήνες σεζόν ανάλογης 2002-03.


p1sst.jpg

16 βαθμοί....μπρρρ κρυώνω!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρα λοιπόν συμφωνούμε στο να έχουμε λίγα και καλά χιονοδρομικά.Εγω π.χ θα ήθελα να αναπτυχθούν μέχρι οσο δεν παίρνει ο Παρνασσός και η Βασίλίτσα και τα υπολοιπα να λειτουργούν σαν δορυφόροι αυτών αρκεί να έχουν εκσυχρονιστεί και να λειτουργούν σωστά.

Το μεγάλο πρόβλημα όμως είναι το πως αυτά θα καταφέρουν να γίνουν βιώσημα γιατί μόνο απο τις κάρτες ενοικιάσεις σκι κτλ δεν βγαίνουν με τίποτα.Ρωτήστε και αυτούς στο Φαλακρό που ναι μεν βάλανε μια αποσυμπλεκόμενη καρέκλα αλλά για πάμε να βρούμε λεφτά να της κάνουμε την ετήσια συντήρηση;

Οπως είναι γνωστό το κράτος μάλλον δεν το πολυενδιαφέρει ο χειμερινός τουρισμός,οι τοπικοί παράγοντες των χιονοδρομικών αφού βλεπουν οτι κόσμος πάει κι έρχεται στήν περιοχή τους όλα είναι μια χαρά και οι τοπικές επιχειρήσεις αλλη μια απο τα ίδια (αυτό περιλαμβάνει και εμένα μέσα).

Κάποτε πρίν απο λίγα χρόνια χρόνια είχε γίνει μια ενωση χιονοδρομικών κέντρων.Αυτή υπάρχει ακόμα;

Αν ενωθούν ολα τα χιονοδρομικά τα οποία μαζί με τους επιχειρηματίες τους τοπικούς παράγοντες κτλ και ζητήσουν απο το κράτος τότε πιστέυω οτι θα μπορέσουν να αλλάξουν πολλά,όπως χρησης γης,κλίνες μέσα σε πίστες,ποσοστά επί τις εκατό των επιχειρήσεων πρός τα χιονοδρομικά και φυσικά να ξεκινήσουμε και στήν Ελάδα επιτέλους να εχουμε χειμερινές διακοπές όπως και όλοι οι Ευρωπαίοι το οποίο θα είναι μια τεράστια ανάσα για τα χιονοδρομικά μας και όχι μόνο.

 

Νομίζω οτι ο σύλλογος πλέον θα πρέπει να βάλει στο ίδιο τραπέζει όλα τα χιονοδρομικά για αρχή να δούμε απο που πρέπει να ξεκινήσουμε και μετά έχει ο θεός. Γιατί αν θέλετε την καθαρή αποψή μου στην Ελλάδα ζούμε και είμαστε σε αυτά τα θέματα τουλάχιστον 30 χρόνια πισω απο τούς Ευρωπαίους Βούλγαρους κτλ και μάλλον απο ολα αυτα που λέμε δεν πρόκειτε να γίνει τίποτα παρα μόνο κάποιες σπασμοδικές κινήσεις απο κάποια ίσως χιονοδρομικά όπως γίνεται πάντα.........


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

συμφωνω σε ολα με τον Γιώργο, περισσότερο ομως στο:

Αρα λοιπόν συμφωνούμε στο να έχουμε λίγα και καλά χιονοδρομικά.Εγω π.χ θα ήθελα να αναπτυχθούν μέχρι οσο δεν παίρνει ο Παρνασσός και η Βασίλίτσα και τα υπολοιπα να λειτουργούν σαν δορυφόροι αυτών αρκεί να έχουν εκσυχρονιστεί και να λειτουργούν σωστά...

Καλη προσπαθεια Μιχαλη, καλο υλικό για ονειροβασιες κτλ..(γιατι μονο εκει μπορουμε να τα ζησουμε τελειωμενα) B)

 

..η εμπειρα να δουλευεις σε ελληνικο ΧΚ, σε προσγειωνει ΚΑΘΕΤΑ απο τετοια σεναρια. θα αξιζε ο ΣΤΧ (2-3 μελη), να εμπαινε σαν trainee για 1-2 βδομαδες σε ένα ελληνικο ΧΚ, να ζουσε inside-out την πραγματικοτητα κ τις καθημερινες δυσκολιες λειτουργιας κ διοικησης ενός οργανισμου/εταιριας που στον επισκεπτη προσφερει υπηρεσίες ικανοποιησης ενός σπορ για τον ελευθερο του χρονο, αλλα για αλλους είναι μεροκαματο επιβιωσης.

 

Είναι τρομακτικα δυσκολο να υλοποιηθει ένα απλο «ας μπουνε 3 αποσυμπλεκομενα στα Ανω-Κελαρια, 7 συρομενα, 2 κτιρια-chalet και 5 νεα διαστρωτικα Everest » – εδώ ένα δεν μπορει να μπει, καθως μονιμως τα κεντρα μας είναι μέσα!


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα συνολικά χλμ. των πιστών που αναφέρονται είναι ρεαλιστικά? Έχω την εντύπωση πως με 700-800m vertical είναι λίγο δύσκολο να προκύψουν 40χλμ πιστών, πόσο μάλλον τα 100αρια που διάβασα. Απο εκεί και πέρα τι να πώ, μακάρι να γίνουν έστω 2-3 απο τα όσα σχεδιάζονται.


papadakn-portes2_3.jpg

Μετεωρολογικός Σταθμός Νέας Κηφισιάς

Nea Kifisia Weather Station

Locus-delicti.com Blog

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αρα λοιπόν συμφωνούμε στο να έχουμε λίγα και καλά χιονοδρομικά.Εγω π.χ θα ήθελα να αναπτυχθούν μέχρι οσο δεν παίρνει ο Παρνασσός και η Βασίλίτσα και τα υπολοιπα να λειτουργούν σαν δορυφόροι αυτών αρκεί να έχουν εκσυχρονιστεί και να λειτουργούν σωστά
Προσωπικα θα ηθελα να αναπτυχθουν και τα Καλαβρυτα,ωστε να υπαρχει ενας πιο υγειης ανταγωνισμος απο τον οποιο στο τελος θα ωφελειται ο πελατης-χιονοδρομος.Το ιδιο ισχυει και για τη Βορεια Ελλαδα,οπου θα πρεπει να αναπτυχθουν πολυ και αλλα ενα-δυο χιονοδρομικα παραλληλα με τη Βασιλιτσα.

 

Πιο ειδικα,ολοι γνωριζουμε πως συμπεριφερεται καποιος που διατηρει καποιο μονοπωλιο στη χωρα μας.Ετσι,μακροπροθεσμα θα ειναι σε βαρος του καταναλωτη-χιονοδρομου να εχουν αναπτυχθει επιλεκτικα ενα-δυο χιονοδρομικα μονο...

 

Επισης θεωρω πως ενα thread σαν αυτο εχει πολλες πτυχες,αλλα εμεις εξεταζουμε ουσιαστικα μονο τη μια του,δηλαδη την ευχαριστηση μας σα χιονοδρομοι.Θεωρω πως υπαρχουν πολλοι πιο σοβαροι παραγοντες που λαμβανοντε υπ 'οψιν για τη ληψη της αποφασης να γινει ενα μεγαλο τουριστικο εργο...οι οποιοι φυσικα δεν αναφεροντε στο παρον thread.

 

.................................

 

Πρεπει καποια στιγμη ολοι να εμπεδωσουν πως δεν ειμαστε χειμερινος λαος,δε μας αρεσει ο χειμωνας σε αντιθεση με το καλοκαιρι που το λατρευουμε.Το ''μας'' αναφερεται στο μεσο ελληνα.

 

Αληθεια,γνωριζει καποιος για τις τουριστικες εγκαταστασεις που ετοιμαζοντε αυτην τη στιγμη στην Πυλο Πελοποννησου?Γνωριζετε ποσα χρηματα θα ''πεσουν'' εκει?Συνεχως θα ''πεφτουν'' μεγαλα κεφαλαια στο θερινο τουρισμο...

 

Αξιοσημειωτο επισης και το γεγονος οτι το Funitel της Παρνηθας (που οδηγει στο Casino), καθως και το νεο συγχρονο κτιριο ολοκληρωθηκαν μεσα σε ενα ετος...Τα συμπερασματα αυτονοητα B)

 

 

Υ/Γ : Σχετικα με τη Διρφυ, η οποια αυτη τη στιγμη εχει μονο καποιες χιονουρες χτην κορυφη, ολοι γνωριζουμε οτι ''βαζει'' παρα πολυ χιονι. Βασικο θεμα ομως για τις χιονοδρομικες δραστηριοτητες ειναι και η ποιοτητα χιονιου...

Share this post


Link to post
Share on other sites

7 χιονοδρομικά είναι αρκετά στην Ελλάδα...

2 στην Βόρια Ελλάδα

1 στην Θεσσαλία-Ήπειρο

2 στην Στερεά Ελλάδα

1 στην Πελοπόννησο

1 στην Κρήτη.

 

Το είχα πει και σε ένα άλλο φόρουμ παλιότερα, ότι τα χιονοδρομικά κέντρα σαν αυτόνομες επιχειρήσεις, δεν στέκονται όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά ούτε στις Άλπεις.

Μόνο όταν δοθούν (και ορθώς) ανταποδοτικά οφέλη από όλες τις επιχειρήσεις και τις πωλήσεις γης και ακινήτων γενικά, από τους κατοικοεδρεύοντες πέριξ των χιονοδρομικών, τότε και μόνο τότε θα μπορούν τα χιονοδρομικά να είναι βιώσιμα και να συμβάλλουν και αυτά στην ανάπτυξη του τουρισμού (εσωτερικού και εξωτερικού).

Βέβαια για να συμβεί αυτό, θα πρέπει το 100% ιδιωτικό μοντέλο ανάπτυξης να εγκαταλειφθεί και να βρεθεί άλλη σύνθετη λύση με κρατική και δημοτική βάση.

Ούτως η άλλως το κράτος και οι δήμοι είναι οι κύριοι υπεύθυνοι για την ανάπτυξη του τουρισμού μιας χώρας και όχι κάποιος επενδυτής, που σκοπός του είναι η μονομερής ανάπτυξη του "μαγαζιού" του... B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΜΙΚ εξαιρετικές ιδέες και το σημαντικότερο με μακροχρόνιες προοπτικές ως προς την εξέλιξη των περιοψών που αναφέρεις......ειδικότερα για τη Μαρόσα επειδή η καταγωγή μου είνα από την ευρύτερη περιοχή και επειδή στο Περτούλι έκανα τα πρώτα "χιονοδρομικά" βήματά μου, πιστεύω ότι το βουνό είναι πραγματικά το όνειρο των χιονοδρόμων B):blink: με τεράστιες δυνατότητες αξιοποίησης...

ΟΜΩΣ θέματα όπως οι Εθνικοί Δρυμοί, το Natura2000 και άλλα προγράμματα που αφορούν την προστασία των ορεινών όγκων των δασών και γενικότερα του φυσικού μας περιβάλλοντος δεν θα πρέπει να θεωρούνται προβλήματα ώστε να χρίζουν λύσης :lol:;) ......

πιστεύω πώς όποια προσπάθεια γίνει για τη δημιουργία χιονοδρομικών κέντρων θα πρέπει να έχει ως κύρια συνισταμένη των μελετών και των ενεργειών της την προστασία του βουνού και όχι τη θυσία του στο βωμό της εκμετάλλευσης.....οι μελέτες των νέων χ/κ θα πρέπει να προσαρμόζονται στα διάφορα περιβαντολλόγικά μέτρα και προγράμματα και όχι τα τελευταία στις μελέτες και τα σχέδια των χ/κ..............

 

 

Μπράβο ΜΙΚ για τις φωτό σου.!! ιδίως τώρα που δεν έχει χιόνι στα χ/κ και μένουμε σπιτάκι μας :o:o:o


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
θέματα όπως οι Εθνικοί Δρυμοί, το Natura2000 και άλλα προγράμματα που αφορούν την προστασία των ορεινών όγκων των δασών και γενικότερα του φυσικού μας περιβάλλοντος [/color]δεν θα πρέπει να θεωρούνται προβλήματα ώστε να χρίζουν λύσης B):blink: ......

πιστεύω πώς όποια προσπάθεια γίνει για τη δημιουργία χιονοδρομικών κέντρων θα πρέπει να έχει ως κύρια συνισταμένη των μελετών και των ενεργειών της την προστασία του βουνού και όχι τη θυσία του στο βωμό της εκμετάλλευσης.....

 

 

Δημιουργεια Χ/Κ με κυρια συνισταμενη την προστασια του βουνου...αυτο μου θυμιζει προιον με μονο 1% λιπαρα... :lol:

 

Θα ηθελα να υπενθυμισω πως πριν ενα-δυο χρονια η επισημη σελιδα του Χ/Κ Καλαβρυτων ειχε ανεβασει σχετικο αρθρο και μαλιστα δε δισταζε να αναφερει πως απο τοτε που ιδρυθηκε το Κεντρο αρχισε να εξαφανιζεται καθε ειδος αγριας ζωης.

 

Η διαταραξη του φυσικου περιβαλλντος δε θα επελθει μονο επειδη εγκαταστησαμε 4 lifts και 2 σαλε,αλλα με ενα συνολο παραγοντων οπως η ρυπανση,η οχληση που επιρεαζει τα διαφορα ηδη ζωης στο βουνο και πολλα αλλα.

 

Παραλληλα δε διαθετουμε σα λαος την παιδεια να δημιουργουμε φιλικα προς το περιβαλλον και δυστυχως ο κρατικος μηχανισμος ειναι ανικανος να παρεμβει τις περισσοτερες φορες.

 

Βεβαια αυτα τα αντιλαμβανεται καποιος καλυτερα οταν ασχολειται γενικα με το βουνο και οχι μονο με τη χιονοδρομια.Αλλο να μιλας απλα σε θεωρητικη βαση και αλλο να εχεις δει στην πραξη πως μπορει η ανθρωπινη παρουσια και μονο να διαταραξει το περιβαλλον.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και για την θάλασσα, όμως αν σου κλείσουν τις μισές ακτές για να μην κάνεις μπάνιο, θα ξεσηκωθούν όλοι. Απλά είμαστε λιγότεροι, κάποιοι σαν εμάς είμαστε ολίγον βαρεμένοι με το σκι και όσοι δεν είναι τόσο βερεμένοι κάνουν σκι για να δείχνουν το τζιπάκι τους, να μαυρίζουν, κλπ.

Το σκι δεν είναι τίποτα άλλο από μία ανθρώπινη δραστηριότητα. Για το αν υπάρχουν ή όχι οικολογικές εγκαταστάσεις, είναι θέμα που αφορά την "αξιοποίηση ή εκμετάλλευση" και την σωστή υποδομή. Με το ίδιο σκεπτικό θα έπρεπε να απαγορεύουν και την άνοδο σε ορειβάτες, κυνηγούς, περιπατητές... στον Όλυμπο, Παρνασσό, κλπ.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κανείς δεν είπε να απαγορεύσουμε την πρόσβαση σε βουνά και θάλασσες ώστε να μην τα καταστρέψουμε....!!!

Απλά η ανθρώπινη δραστηριότητα να έχει ως πρώτο της και κυριάρχο σκοπό την προστασία του περιβάλλοντος και μετά οτιδήποτε άλλο........Στην περίπτωση των χ/κ είμαι σίγουρος πως στο μέτρο του δυνατού υπάρχει η δυνατότητα δημιουργίας περισσότερο "οικολογικών" και περισσότερο καλαίσθητων εγκαταστάσεων (σαλέ-ξενοδοχεία)

Το να κρυβόμαστε πίσω από την άποψη ότι οι Έλληνες ως λαός δεν έχει την απαραίτητη παιδεία δεν οδηγεί πουθενά...ή μάλλον οδηγεί στα αποτελέσματα που βλέπουμε σε ακτές και βουνά μόλις βραδιάσει...(ταπεράκι καταμεσής της θάλασσας ή καταμεσής του Ηρακλή στα Κελλάρια πήρατε......???).

Αν δεν ενεργοποιηθούμε σαν πολίτες δεν πρόκειται να έχουμε κανένα ,τουλάχιστον επιθυμιτο, αποτέλεσμα.....παρά μόνο ΜΙΖΕΡΙΑ ΜΙΖΕΡΙΑ και πάλι ΜΙΖΕΡΙΑ........

Όσοι είναι ήδη ευσυνείδητοι οφείλουν να κινητοποιήσουν και τους υπόλοιπους..... ;);)

(εγώ προσωπικά έχω μαζέψει κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού σκουπίδια από ακτές της Αττικής...με τη βοήθεια των ειδικών σακουλών που προσφέρονται από εφημερίδες....)


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομιζω οτι λογω του οτι: 1) η μιση μας ζωη περιστρεφεται γυρω απο το σκι (ψυχωση η νευρωση; ιδου η απορια), 2) διαρκως ασχολουμαστε με αυτο (... εσχατως μονο νοητα... ;) ) και 3) συγχρωτιζομαστε και αρκετα με αλλους βαρεμενους οπως ο εαυτος μας... (εμου του ιδιου συμπεριλαμβανομενου) καπου εχουμε χασει το μετρο της πραγματικοτητας.

 

Θελω να πω...

 

... Ας κανουμε πρωτα μια εκτιμηση του ποσοι ειναι οι Ελληνες χιονοδρομοι (φυσικα εννοω αυτους που ασχολουνται και θα συνεχισουν να ασχολουνται). Τωρα ας υπολογισουμε ποσα χκ υπαρχουν ηδη και ποσα ακομα "σχεδιαζονται" και ακολουθωντας μια πολυ απλοικη προσεγγιση με την παραδοχη οτι ο χιονοδρομικος πληθυσμος θα διαμοιραζεται εξισου στα χκ αυτα ας κανουμε μια διαιρεση...... Τα συμπερασματα ειναι προφανη

 

 

Οπως ειπε και ο Αλεξης...

είμαστε λιγότεροι

 

... κι εγω θα συμπληρωσω "απ οτι ισως υποσυνειδητα νομιζουμε οτι ειμαστε"

 

Επομενως: ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ!

 

 

ΥΓ: Αλλωστε δεδομενης της ελληνικης πραγματικοτητας η ολη συζητηση μαλλον υπαγεται στη σφαιρα των φαντασιωσεων μας! ;)


"Men are born ignorant, not stupid; they are made stupid by education."

B.R.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι απόψεις στο θέμα της δημιουργίας νέων ΧΚ σε βουνά όπου δεν υπάρχουν, είναι πολλές και κάθε μία από αυτές απόλυτα σεβαστή! Σε καμία περίπτωση στην ζωή δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο...

 

Ωστόσο, υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις απέναντι στις οποίες τουλάχιστον εγώ προσωπικά στέκομαι 100% κάθετος. Στην συγκεκριμένη περίπτωση υποστηρίζω την τέλεια οργάνωση - επέκταση των 7-10 ΧΚ που υπάρχουν ήδη και απορρίπτω την τοποθέτηση έστω και ενός λιφτ - σαλέ οπουδήποτε αλλού. Σημειώνω όμως ότι πιστεύω ότι και οι αντίθετες γνώμες ανθρώπων των παραπάνω posts είναι εξίσου ορθές και αυτές από το δικό τους πρίσμα.

 

Αρχικά νομίζω είναι ατυχές να συγκρίνουμε τα ΧΚ με τις παραλίες που βρίσκονται υπό εκμετάλλευση και να βαφτίζουμε το σκι ως ανθρώπινη δραστηριότητα η οποία δεν διαφέρει σε κάτι από αυτή των ορειβατών - πεζοπόρων.

Το φαινόμενα των "κλεισμένων" παραλιών (πληρώνω για να μπω) που βρίσκονται υπό εκμετάλλευση είναι ένα μικρό ποσοστό σε μία ακτογραμμή πολλών χιλιάδων χιλιομέτρων και κατά κύριο λόγο ξεκίνησε (άλλο για το πως κατάντησε λόγω πλημμελών ελέγχων και εφαρμογής του μέτρου μόνο στις πιο όμορφες παραλίες) ώστε να προσφέρει στους λουόμενους την ποιότητα, καθαριότητα, τάξη και παροχές τις οποίες ο μέσος Έλληνας αφαίρεσε από όλους εμάς με τις γόπες του, το πεταμένο αλουμινένιο καρεκλάκι, την σακούλα από το παγωτό του γιόκα του και των υπολειμμάτων του πικ νικ του στην παραλία που "τόσο αγαπάει σαν Έλληνας". Ακόμη και σε περιπτώσεις ενοικίασης καντίνας σε παραλία είναι υποχρεωμένος ο ιδιοκτήτης της να τηρεί και να φροντίζει ο ίδιος για την καθαριότητα και περιβαλλοντολογική ασφάλεια της παραλίας. Μιλάμε δηλαδή για ένα μέτρο - τουριστικό αναπτυξιακό καθεστώς, το οποίο σαν στόχο είχε (εκτός των εισπράξεων) να αντιστρέψει μία κατάσταση όπου ντρόπιαζε την χώρα μας - κατάσταση όπου η ενημέρωση και ο γλάρος της HELMEPA δεν μπόρεσαν να αντιστρέψουν.

Επομένως λύση με τουριστική υφή απέναντι σε ένα πρόβλημα. Τώρα, αν θέλουμε να το μεταφέρουμε αυτό στο βουνό, θα λέγαμε ότι το πρόβλημα υπάρχει, εάν και όχι τόσο έντονο όσο στην ελληνική παραλία του ;)-90 και η αντίστοιχη απάντηση - λύση του "κλείνω το χώρο για να προσφέρω κάποιες υπηρεσίες και να τον προστατεύσω" έχει ήδη δοθεί (με κακή εκτέλεση δυστυχώς) και ονομάζεται Εθνικός Δρυμός. Δεν ονομάζεται ΧΚ.

 

Το αλπικό σκι - το οποίο συντελείται με την βοήθεια των ΧΚ δεν είναι σε καμία περίπτωση ανθρώπινη δραστηριότητα. Τα οικοσυστήματα δεν μπορούν να διαταραχθούν από τους επισκέπτες, ορειβάτες - πεζοπόρους ή όπως θέλουμε να τους ονομάσουμε γιατί αυτοί ....βρίσκονται στα βουνά τα τελευταία 150 χρόνια και το μόνο που έχουν αφήσει πίσω τους είναι τα ίχνη των πατημασιών τους στο χιόνι......

Αντίθετα τα οικοσυστήματα μπορούν να διαταραχθούν από το σκι εντός πίστας που υποστηρίζεται από ΧΚ άρα ρατράκ, λιφτ εκεί που παλιά ζούσαν και κυνηγούσαν ζώα, το νέο σουξέ της Βανδή από το σαλέ, 4λιτρα τζιπ, snomobile, δρόμους που κόβουν στην μέση τις φυσικές διόδους των ζώων, υπολείμματα τροφών και σκουπίδια που τρώνε τα άγρια ζώα με ανεπανόρθωτες συνέπειες (σας παραπέμπω στις πλαγιές του Γεροντόβραχου που δεν φαίνονται από το ΧΚ) και αλάτι που "καθαρίζει" τους δρόμους αλλά και ότι προσπαθεί να ζήσει εκεί κοντά από χλωρίδα (σημειωτέον ότι το αλάτι έχει ήδη κοπεί σε πολλές χώρες του εξωτερικού). Βέβαια το πιο καταστροφικό που φέρνουν μαζί τους τα ΧΚ σε ένα βουνό δεν είναι όλα τα παραπάνω αλλά αυτά τα "υπέροχα" και νόμιμα σπιτάκια που ξεφυτρώνουν στις πιο απίθανες πλαγιές του βουνού επειδή λέει είναι "χέρσα γη"...χμμμ και εδώ το αλάτι λένε οι ντόπιοι ότι έχει κάνει καλή δουλειά. Και επειδή εδώ κάποιοι θα πούνε ότι αυτά συμβαίνουν επειδή δεν έχει γίνει σωστή εκμετάλλευση – οργάνωση των ΧΚ θέρετρων , εγώ λέω το αντίθετο: όταν δηλαδή αποκτήσουμε εμείς συνείδηση σαν λαός ας γίνουν και όλες αυτές οι επεκτάσεις και ας επιτραπεί και το ελεύθερο κάμπινγκ που απαγορεύτηκε επειδή είμαστε όπως είμαστε σαν λαός....(θυμάμαι και τον δρόμο της φτερόλακας μετά από φορτωμένο ΣΚ πως είναι)

 

Δυστυχώς για εμάς τους χιονοδρόμους, τα χιονοδρομικά κέντρα δεν προστατεύουν ούτε βελτιώνουν τα βουνά.

 

Οι περισσότερες περιπτώσεις αναγγελίας δημιουργίας κάποιου νέου ΧΚ στο δικό μου μυαλό (εφόσον δεχόμαστε ότι δεν χρειαζόμαστε περισσότερα ΧΚ- αλλά καλύτερα ΧΚ) καταγράφεται ως υπέρμετρος και ενθουσιώδης τοπικισμός ή σε άλλες περιπτώσεις απλά μικροπολιτικής σκοπιμότητας κινήσεις. Είμαι πεπεισμένος, ότι εάν είχε πολιτικό ενδιαφέρον και ήταν πιστευτό από τους ψηφοφόρους...μέχρι και στον λόφο της Ψυτάλλειας θα είχαν σχεδιάσει λιφτ (για όσους δεν διαμένουν στο λεκανοπέδιο - Ψυτάλλεια είναι ο βιολογικός καθαρισμός της Αττικής δηλαδή...ένας λόφος με σκ...τα).

Οι λύσεις ανάπτυξης τουρισμού 12 μηνών βρίσκονται στα πανέμορφα βουνά που θέλουν να αποκτήσουν ΧΚ ήδη και ονομάζεται εναλλακτικός τουρισμός - χωρίς να είναι το σκι μονόδρομος (Αναφέρω απλά παραδείγματα το Νεστόριο, το φαράγγι του Βουραικού, την Βάλια Κάλντα, τα Ζαγοροχώρια και ...και ...και ...και....)

 

Το γεγονός ότι υπάρχουν βουνά με σημαντική χιονοκάλυψη και θα ήταν ιδανικά για σκι (σπορ που τυχαίνει να είναι αγαπητό σε εμάς) δεν είναι ο κατάλληλος οδηγός για σχεδιασμό νέων ΧΚ. Αντίστοιχα με την τουριστική αγορά των ΧΚ της Αυστρίας - των οποίων θέλουμε να "κλέψουμε" την πελατεία (αναρωτιέμαι πως θα γίνει αυτό) υπάρχουν αντίστοιχες αγορές της Γαλλίας, Ιταλίας, Αυστραλίας, Ταϊλάνδης κ.α. για την ορεινή πεζοπορία, την αναρρίχηση, το ορειβατικό σκι οι οποίες αναπτύσσονται με μεγαλύτερο ρυθμό από αυτή του σκι και μπορούμε να χτυπήσουμε λόγω της μορφολογίας και ευνοϊκού για τέτοιες δραστηριότητες κλίματος της Ελλάδας πραγματικά για πλάκα και χωρίς λιφτ (όχι κατ' ανάγκη και χωρίς λεφτά).

Επίσης βρε παιδιά δεν μπορώ να δεχτώ ότι δηλαδή επειδή ο Όλυμπος θα έκανε καλό διαφημιστικό Line "σκι στο βουνό των θεών " ή επειδή το Χ βουνό έχει ικανοποιητική χιονοκάλυψη και σήμερα είναι της μόδας το σκι στην Ευρώπη θα κάνουμε ακόμη και τα πιο παρθένα και όμορφα βουνά ΧΚ.

Δηλαδή αν του χρόνου αρχίσει να είναι της μόδας στην Ευρώπη, το ψάρεμα με δυναμίτη, θα κάνουμε το Πορτο Κατσίκι πεδίο μάχης;;; αν γίνει της μόδας ο καφές με θέα θα κάνουμε την Ακρόπολη καφετέρια με διαφημιστικό line "πιες καφέ εκεί που έπινε καφέ ο Περικλής";;; Ξέρω 100% ότι υπερβάλω αλλά ήθελα να κάνω ξεκάθαρο μέσω της υπερβολής το παράδοξο που αντιλαμβάνομαι και πολλές φορές σκέφτομαι και εγώ κάθε φορά που συλλαμβάνω τον εαυτό μου να βλέπω μία πλαγιά και να σκέφτομαι ότι θα μπορούσε να γίνει μία ωραία πιστούλα εδώ.....

 

 

Ειδικά για βουνά όπως ο Όλυμπος και τα Βαρδούσια η μοναδική τους αλπική μορφολογία και ομορφιά είναι τα λιγότερα.

Η σημασία τους και ο συμβολισμός τους είναι τεράστια. Και αυτό όχι μόνο για την αρχαία ιστορία πχ του Ολύμπου και του γεγονός ότι εκτός από Εθνικός Δρυμός από το 1938 έχει πρόσφατα σχετικά ανακηρυχθεί από την UNESCO "Απόθεμα της Βιόσφαιρας" (δεν νομίζω να το ΄χετε ακούσει για πολλά μέρη) ....αλλά γιατί η κορυφή του πατήθηκε από "θνητό" μόλις το 1913 και το άνοιγμα δρόμων και ΧΚ είναι το πρώτο βήμα για να τοποθετηθούν λιφτ, εκεί που 33 μέχρι σήμερα άνθρωποι έχουν χάσει την ζωή τους και εκατοντάδες άλλοι έχουν μοχθήσει για να φθάσουν και να δουν τον κόσμο από την κορυφή του Ολύμπου.....

...είναι ο συμβολισμός που νοιώθει κάθε άνθρωπος που έχει κάνει μία δύσκολη διαδρομή στα Βαρδούσια για να φθάσει στον Κόρακα....

είναι ο συμβολισμός που απαγορεύσει συνειδησιακά στους ξένους αναρριχητές τέτοιων βουνών αλλά τα τελευταία χρόνια και στους Έλληνες να μην τολμούν να βάλλουν ούτε μία τεχνητή ασφάλεια - ούτε ένα βύσμα εκεί που πριν λίγα χρόνια κάποιοι φθάνα μόνο με τα πόδια και τα χέρια τους...απλά και μόνο για να μην αλλοιώσουν το ανάγλυφο

Έτσι από σεβασμό στην σύγχρονη ιστορία του βουνού...και στην αντίληψη ότι τα βουνά είναι πλέον το μόνο ανέγγιχτο σημείο στο πλανήτη...

 

Ούτε ένα λιφτ σε Βαρδούσια, Όλυμπο και κάθε βουνό που απλά δεν είναι απαραίτητο.....

 

 

Συγγνώμη εάν έγινα κουραστικός και λίγο αιχμηρός ή και μελό - δεν ήταν ο σκοπός μου αυτός - άλλωστε ξέρετε από άλλα posts τι 'αρχιμπούρδας" είμαι ...

 

Δέχομαι κάθε αντίθετη άποψη - αν από το κείμενο φαίνεται αναφορά σε κάποια προηγούμενα posts είναι απλά επειδή αυτά θυμόμουν....΄καμία υπόνοια άλλη..

 

Φιλικά,

Πάνος


Αρνάκι άσπρο και παχύ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητέ βουνίσιε,

ως σκιερ που είμαστε και έχουμε πάει σε αρκετά βουνά της Ελλάδας και του εξωτερικού, απλά τυχαίνει να έχουμε δει και να ξέρουμε κάποια πράγματα παραπάνω από συτούς που δεν έχουν σχέση με το βουνό και που τυχαίνει να έχουν κάποιες σημαντικές θέσεις και ασχολούνται με τον τουρισμό.

Το ζητούμενο δεν είναι που και πως θα κάνω καλύτερα σκι, αδιαφορώντας για ο,τιδήποτε άλλο, είτε μιλάμε για οικολογική συμπεριφορά (η οποία δεν φαίνεται μόνο στο βουνό, αλλά ακόμα και στην σκουπιδούπολη που μένουμε), είτε μιλάμε για οικονομικές υποχρεώσεις-ζημιές των ΧΚ. Το ζητούμενο λοιπόν δεν είναι που και πως θα εκτονωθώ-εκτοκωθούμε καλύτερα και περισσότερο.

Το ζητούμενο είναι αν μπορούμε να αξιοποιήσουμε τα βουνά και τον χειμερινό τουρισμό μας με κάποιον τρόπο χωρίς να ζημιώσουμε το φυσικό περιβάλλον, που να αποδίδει οικονομικά και να προσελκύει όχι μόνο εγχώριο τουρισμό. Προσπάθησε να βρεις στοιχεία για το πόσοι επισκέπτες από την Ελλάδα επισκέφθηκαν το Bansko μόνο πέρσι, κάντα χρήματα και θα βρεις ότι τουλάχιστον 3.000.000€ τους αφήσαμε με τις μετριότερες εκτιμήσεις μόνο εμείς οι Έλληνες. Χωρίς να υπολογίσουμε το πόσα χρήματα αφήσαμε σε Άλπεις διότι δεν διαθέτουμε την ελαχιστότατη υποδομή.

Ενδιαφέρεσαι ή όχι να προσελκύσεις όλα αυτά τα κεφάλαια, προσθέτοντας και πολύ περισσότερα αν κατορθώσεις να γίνεις χιονοδρομικός προορισμός για Ευρωπαίους;

Αν λοιπόν θεωρείς ότι κάτι natura 2000 και κάποιες άλλες "οικολογικές ανησυχίες" έχουν βάση, αδιαφορώντας-πετώντας τις όποιες ευκαιρίες μας έδωσε η πλούσια φύση που έτυχε να έχει η χώρα μας, τότε πάω πάσο. Δεν μιλάω για εκμετάλλευση ή καταστροφή των βουνών μας. Ούτε θεωρώ ότι η υπάρχουσα κατάσταση είναι ικανοποιητική και σέβεται επαρκώς το περιβάλλον.

Μπροστά μας έχουμε έναν μεγάλο πόλο για τουριστική ανάπτυξη. Στο χέρι μας είναι το τι θα κάνουμε, τίποτα, θα καταστρέψουμε το περιβάλλον μας, ή θα το αναπτύξουμε προς όφελος όχι μόνον δικό μας, αλλά και του ίδιου του περιβάλλοντος.

Εμένα πάντως η αδιαφορία-ανυπαρξία θέσης και το να μην κάνουμε τίποτα απλώς φοβούμενοι ότι αυτό που θα κάνουμε θα είναι λάθος, με βρίσκει αντίθετο και είναι συνήθως απόφαση μετριοτήτων και ανθρώπων χωρίς στόχους στην ζωή τους.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...