Jump to content
Sign in to follow this  
odysseus

Πρόβλημα κνήμης-περόνης

Recommended Posts

Καλησπέρα,

είχε ένα ατύχημα προχθές ο ξάδερφός μου,καθώς κατέβαινε μία πίστα του Παρνασσού του γύρισε το πόδι και έσπασε κνήμη και περόνη. Στο νοσοκομείο του είπανε οτι θα γίνει επέμβαση και θα του βάλουν μόσχευμα για γρήγορη αποκατάσταση..Θα σας παρακαλούσα άν γνωρίζει κάποιος πληροφορίες για αυτή τη μέθοδο καθώς επίσης και χρόνους αποκατάστασης κλπ να μου πεί δυο πραγματάκια..

Ευχαριστώ πολυ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

ouch! Περαστικα στο ξαδερφο σου,

Με σκι ή σανιδα?

Δυστυχως εγω δε γνωριζω λεπτομερειες (ουτε θελω να μαθω μακρυα απο εμας) αλλα θα χρειαστει σιγουρα μεγαλη υπομονη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολλά περαστικά στον ξαδερφό σου! Πώς το έπαθε αυτό; Έτρεχε πολύ; Σε τί επίπεδο σκι είναι (αρχάριος, προχωρημένος); Μόνος σου έπεσε ή τράκαρε με άλλον;

 

Τώρα, σχετικά με τη μέθοδο αποκατάστασης, δεν ξέρω ούτε εγώ πολλά, ούτε νομίζω ότι μπορεί να σου πεί κάποιος χωρίς να ξέρει την ακριβή κατάσταση. Για να πηγαίνει χειρουργείο υποθέτω ότι τουλάχιστον ένα από τα κατάγματα είναι συντριπτικό, οπότε, ναί, έχω ακούσει (δεν το λέω με βεβαιότητα) ότι χρησιμοποιούν μόσχευμα για τη γρηγορότερη επανασύνδεση του οστού. Γενικά τα σπασίματα μπορεί να είναι από πολύ εύκολες καταστάσεις έως πολύ δύσκολες, ανάλογα με το σημείο, τον ασθενή και τη μορφή του κατάγματος. Η αποκατάσταση επίσης μπορεί να είναι πλήρης και να μην αφήσει τίποτε και μπορεί να διαρκέσει από 1-2 μήνες έως και έτος, ανάλογα πάντα με την περίπτωση. Σίγουρα θα χρειαστεί φυσιοθεραπείες.

 

Αν δεν έχετε κάποιο δικό σας γιατρό που να του έχετε εμπιστοσύνη και θέλετε να έχετε και μία ακόμη άποψη, στείλε μου ΡΜ να σου συστήσω το δικό μου γιατρό που με χειρούργησε πέρυσι, είναι πολύ φίλος και του έχω εμπιστοσύνη, είναι πολύ προσεκτικός, ασχολείται με αθλητικές κακώσεις και θα σας πεί αυτό που πιστεύει χωρίς να σκέφτεται "εμπορικά".

 

Και πάλι περαστικά


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πολλά περαστικά στον ξαδερφό σου! Πώς το έπαθε αυτό; Έτρεχε πολύ; Σε τί επίπεδο σκι είναι (αρχάριος, προχωρημένος); Μόνος σου έπεσε ή τράκαρε με άλλον;

 

Ευχαριστώ Yota..

Μόνος του το έπαθε,έτρεχε αρκετά απ ότι μου είπε..και σίγουρα δέν είναι και ο πιό έμπειρος σκίερ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η διάρκεια της αποκατάστασης εξαρτάται από το μέγεθος της ζημιάς και από την επιτυχία της επέμβασης. Σίγουρα δεν είναι απλός τραυματισμός και δυστυχώς θα αργήσει να αναρρώσει πλήρως.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλησπέρα,

είχε ένα ατύχημα προχθές ο ξάδερφός μου,καθώς κατέβαινε μία πίστα του Παρνασσού του γύρισε το πόδι και έσπασε κνήμη και περόνη. Στο νοσοκομείο του είπανε οτι θα γίνει επέμβαση και θα του βάλουν μόσχευμα για γρήγορη αποκατάσταση..Θα σας παρακαλούσα άν γνωρίζει κάποιος πληροφορίες για αυτή τη μέθοδο καθώς επίσης και χρόνους αποκατάστασης κλπ να μου πεί δυο πραγματάκια..

Αγαπητέ φίλε,

είχα ένα παρόμοιο ατύχημα πρίν 7 χρόνια, ίσως και χειρότερο γιατί η κνήμη και η περόνη έσπασαν σε δύο σημεία η κάθε μια. Δυστυχώς δεν έκανα μόσχευμα για να σου πω την εμπειρία μου αλλά εξωτερική οστεοσύνθεση. Ρώτα όσους πιό πολλούς καλούς γιατρούς μπορείς πρίν αποφασίσετε. Πραγματικά σπουδαίος είναι ο Σουκάκος στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ιωαννίνων. Καλό θα είναι να τον δείτε αλλά είναι δύσκολο το ραντεβού μαζί του.

Είναι σημαντικό να γινει καλή δουλειά στην αρχή για να μη χρειστεί και δευτερο. Καλή ανάρρωση, πιστεύω ότι όλ α θα πάνε καλά, και πολύ υπομονή για μετά. Εγώ έκανα σκί τον επόμενο χρόνο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όμορφα πράγματα ακούω που με γυρνάνε 2 χρόνια πίσω!!! :D

Έχουμε και λέμε : Με το σπάσιμο της κνήμης είτε έχει σπάσει η περόνη είτε όχι, την περόνη στην σπάνε στο νοσοκομείο γιατί δεν μπορεί να κολλήσει αλλιώς η κνήμη που είναι και το κυρίως κόκκαλο και το πιο μεγάλο !

Για να του βάλουν μόσχευμα σημαίνει, ότι δεν μιλάμε για καθαρό σπάσιμο αλλά έχει θρυμματιστεί σε μεγάλο βαθμό η κνήμη ! Το σίγουρο είναι ότι θα έχει για τουλάχιστον 6 μήνες "καρφιά" στο πόδι αλλά το καλό είναι ότι θα επανέλθει στο 100% ! Ένα άλλο τώρα και το πιο σημαντικό είναι, ότι κατά την θεραπεία, πρέπει να πετύχουν οι γιατροί (και θα πρέπει να το παρακολουθούν) το μήκος που παίρνει η κνήμη κατά την διάρκεια της θρέψεις του οστού, οπότε όταν δέσει εντελώς το κάταγμα να έχει το ίδιο μήκος το ένα πόδι με το άλλο μετρώντας το, από το γόνατο μέχρι τον αστράγαλο!

Αν όλα παν καλά όπως και σε μένα, (που το εύχομαι) του χρόνου τέτοια εποχή θα κάνει σκι !!!

Υπομονή λοιπόν για τους τρεις πρώτους μήνες που θα έχει και τις πιο πολλές ενοχλήσεις, και καλό του κουράγιο για το καλοκαίρι που δεν θα μπορεί να κάνει μπάνια ;) !

Ο μηχανισμός που θα έχει στο πόδι κατά 90% θα είναι περίπου, ο παρακάτω της photo και θα πρέπει πάντα να τον καθαρίζει επιφανειακά όπως θα του δείξουν, για να γλυτώσει πιθανές μολύνσεις !

1020252jy1.jpg

Περαστικά και υπομονή ! :lol:


meleski.gifΌτι δεν μας σκοτώνει… μας κάνει πιο δυνατούς !!!

m9xe5oa0.jpg vs atomicsl9nk1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ευχαριστώ Yota..

Μόνος του το έπαθε,έτρεχε αρκετά απ ότι μου είπε..και σίγουρα δέν είναι και ο πιό έμπειρος σκίερ

Περαστικα στον ξαδερφο!

 

Αν εχεις την καλωσυνη, ρωτησε τον για μια πιο πληρη περιγραφη του ατυχηματος:

 

1) Πως και γιατι εχασε τον ελεγχο;

2) Προς τα που επεσε (μπρος, πισω, πλαι :D

3) Ανοιξε η δεστρα του ποδιου που εσπασε;

4) Το σπασιμο εγινε απο χτυπημα σε αλλο αντικειμενο (πυλωνα, βραχο); Η απλα απο την πτωση;

 

Επισης θα μας ενδιεφερε να μαθουμε για την εμπειρια του με το Ιατρειο:

 

1) Εγινε σωστη διαγνωση;

2) Γραφτηκε στο βιβλιο περιστατικων;

3) Πηρε παραπεμπτικο;

4) Χρησιμοποιηθηκε η ασφαλεια που παρεχει το ΧΚΠ/Ιατρειο;

5) Εμπειρια μετακομιδης

 

Ειναι σημαντικο για μας να καταλαβαινουμε τις συνθηκες του ατυχηματος, ισως να βοηθησει καποιο μελλοντικο θυμα.

 

Ευχαριστουμε

Edited by ΑΛΕΞΗΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Περαστικα στον ξαδερφο!

 

Αν εχεις την καλωσυνη, ρωτησε τον για μια πιο πληρη περιγραφη του ατυχηματος:

 

 

Ειναι σημαντικο για μας να καταλαβαινουμε τις συνθηκες του ατυχηματος, ισως να βοηθησει καποιο μελλοντικο θυμα.

 

Ευχαριστουμε

 

Απ ότι μου είπε σήμερα στο νοσοκομείο που είναι (ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ) του βγήκε η δέστρα αλλα αφού είχε συρθεί για λίγα μέτρα,όχι αμέσως.Δέν χτύπησε σε κάποιο αντικείμενο και έπεσε απ ότι κατάλαβα στα πλάγια.

Στην Αθήνα ήρθε με ιδιωτικό αυτοκίνητο και έχοντας πολύ πόνο.Τώρα δεν ξέρουμε άν θα γίνει εδώ η εγχείρηση γιατι θέλουμε να πάρουμε γνώμη και απο άλλους γιατρούς. Άν μάθω κάποια άλλη λεπτομέρεια για το ατύχημα θα σας πώ.

Υ.Γ Άν έχετε καποια καλή εμπειρία απο συγκεκριμένο ορθοπαιδικό στείλτε μου ένα pm με τα στοιχεία του να μπορέσω να επικοινωνήσω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που σκέφτομαι (και με κόβει κρύος ιδρώτας μόνο και μόνο που το σκέφτομαι ) είναι το πως του βγάλαν την μπότα του σκι με σπασμένη κνήμη ! :lol::lol:


meleski.gifΌτι δεν μας σκοτώνει… μας κάνει πιο δυνατούς !!!

m9xe5oa0.jpg vs atomicsl9nk1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτό που σκέφτομαι (και με κόβει κρύος ιδρώτας μόνο και μόνο που το σκέφτομαι ) είναι το πως του βγάλαν την μπότα του σκι με σπασμένη κνήμη ! :D:D

Μπορώ να σας πω εξ ιδίων. Ηταν μια από τις χειρότερες εμπειρίες της ζώής μου. Μου την εβγαλαν στην Αμφισσα, αλλα μαλλον ακουστηκαν τα ουρλιαχτά μου μεχρι τον Παρνασσό. Ρωτήστε και τον louis που ηταν παρών

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άσχημη εμπειρία, όπως και η μεταφορά μέσα στο νοσοκομειακό του κέντρου, που μετέφερε κάθε κραδασμό στο σπασμένο πόδι.

Κάναμε δύο μαρτυρικές ώρες να φτάσουμε στο νοσοκομείο.

Η μπότα κανονικά έπρεπε να κοπεί με τροχό αλλά μέσα στην βιασύνη όλων αποφασίσαμε και με την βοήθειά μου την βγάλαμε, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι δεν τραυματίσαμε περαιτέρω το πόδι (είχε πολύ άσχημο συντριπτικό κάταγμα).

Ο SPR έκανε σκι σε ένα χρόνο ακριβώς, αλλά πέρασε άλλος ένας για να λυθούν τα μυικά προβλήματα και κυρίως η ψυχολογία του.

Τώρα είναι πολύ πιο γυμνασμένος, με πολύ καλή ψυχολογία και σαφώς καλύτερος σκιέρ από τότε.

Θέλει υπομονή, πίστη ότι θα επανέλθεις και σου εύχομαι να πεισμώσεις, όπως έκανε και ο Σπύρος, ώστε να γίνεις πιο γερός, πιο καλός και πιο συγκεντρωμένος από πριν.

Περαστικά σου... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θέλει υπομονή, πίστη ότι θα επανέλθεις και σου εύχομαι να πεισμώσεις, όπως έκανε και ο Σπύρος, ώστε να γίνεις πιο γερός, πιο καλός και πιο συγκεντρωμένος από πριν.

Περαστικά στον ξαδερφο – θελει υπομονη κ σφιχτα δοντια στην βαρετοτατη -αλλα πολύ σημαντικη- διαδικασια της αποκαταστασης κ ειδικοτερα στις φυσιοθεραπειες που πρεπει να επενδυσει σε χρονο κ τηρηση ασκησεων.

 

Από τις δικες μου τραυματικες ιστοριες καταγματων (χαρωπΑ το δυο μου χερια τα σπαΩ’ κλαπ-κλαπ), «κέρδισα» ακριβως αυτα που περιγραφει ο Λούης.

Κυριως συγκεντρωση! Το αστειο είναι οτι οσο αυξανονται τα χλμ στην πλαγια, τοσο κ πιο πολύ μου περνανε, την ωρα εκεινη, στιγμιοτυπα/φλασάκια πονου (κακες σκεψεις) απο το μυαλο..καλη ομως δικλειδα ασφαλειας-κόφτης! :unsure:


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα ήθελα να μάθω επίσης εαν ο εξοπλισμός ηταν δικός του ή νοικιασμένος.

 

εαν ηταν νοικιασμένος απο που. και τι εξοπλισμός ήταν.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κυριως συγκεντρωση! Το αστειο είναι οτι οσο αυξανονται τα χλμ στην πλαγια, τοσο κ πιο πολύ μου περνανε, την ωρα εκεινη, στιγμιοτυπα/φλασάκια πονου (κακες σκεψεις) απο το μυαλο..καλη ομως δικλειδα ασφαλειας-κόφτης!
Φέτος, μετά το περσινό μου σοβαρό ατύχημα, ξαναβγαίνοντας στις πίστες, νιώθω ακριβώς αυτό που λέει ο Κωστής...Καθώς κατεβαίνω, ιδίως όταν στρίβω σε κάποια δύσκολη πίστα (έτσι χτύπησα), περνάει από το μυαλό μου πώς έγινε, το μετά...και σκέφτομαι: "Συγκεντρώσου, να κάνεις το σωστό αυτή τη φορά"..Κι είναι κάπως σαν να μην είμαι εγώ το ίδιο άτομο..

Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odysseous περαστικά στον ξάδερφό σου και από εμένα...

Όταν νιώσει καλύτερα, ας μας πει περισσότερα για το ατύχημά του. Εγώ προσωπικά είχα πάντα την εντύπωση ότι το σπάσιμο σε αυτό το σημείο είναι σχεδόν αδύνατο, λόγω της μπότας... γιαυτό και το θεώρησα φυσικό που "έφαγα" το γόνατό μου...

Κουράγιο...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Odysseous περαστικά στον ξάδερφό σου και από εμένα...

Όταν νιώσει καλύτερα, ας μας πει περισσότερα για το ατύχημά του. Εγώ προσωπικά είχα πάντα την εντύπωση ότι το σπάσιμο σε αυτό το σημείο είναι σχεδόν αδύνατο, λόγω της μπότας... γιαυτό και το θεώρησα φυσικό που "έφαγα" το γόνατό μου...

Κουράγιο...

 

Γι'αυτο αρχισα και γω τις ερωτησεις.

 

Την παλια (καλη εποχη, που δεναν τα σκυλια με τα λουκανικα... :P )...που τα σκι ηταν ξυλινα, ειχαν δεστρες με ελευθερες φτερνες. Οι μυτες της μποτας πιεζοντουσαν προς την υποδοχη στο μπροστινο μερος της δεστρας με ενα ελατηριο που εδενε γυρω απο τη φτερνα της μποτας. Αυτη ειναι μια μοντερνα εκδοση:

 

destra.jpg

 

Οταν φτασαν σ'αυτη τη μορφη δεστρας, οι κατασκευαστες αρχισαν να σκληραινουν τις (δερματινες) μποτες. Καποια στιγμη, καποιος καταλαβε οτι μπορουσε να αυξησει δραματικα το κοντρολ, αν κλειδωνε τη φτερνα πανω στο σκι.

 

Ο συνδυασμος πακτωμενης μποτας και σκληροτητας, εσπασε πολλες κνημες/περονες τη δεκαετια του 60. Ωσπου καποια στιγμη, ενας μηχανολογος εσπασε την κνημη/περονη του και αποφασισε να εφευρει μια καλυτερη ποντικοπαγιδα, δεστρες που ανοιγουν σε στρεψη, αρχικα ολη η μπροστινη υποδοχη γυριζε και ελευθερωνε την μποτα οταν ξεπερνιωταν η αντισταση καποιου ελατηριου.

 

Μετα οι μποτες γινανε πλαστικες και ολο και πιο σκληρες, ενω οι δεστρες γινανε ολο και πιο περιπλοκοι σοφιστικε μηχανισμοι. Το αποτελεσμα;

 

Μπορουμε να κανουμε σκι πιο ευκολα και χωρις τεραστια δεξιοτητα, ενω τα καταγματα κνημης/περονης εχουν σχεδον εξαφανισθει.

 

Εξακολουθουν βεβαια να συμβαινουν, ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΔΕΣΤΡΑ, ειτε γιατι ειναι ρυθμισμενη πολυ ψηλα, ειτε γιατι δεν λειτουργει σωστα απο ζημια.

 

Οταν ο ξαδελφος εχει καιρο και διαθεση, καλο θα ηταν να μας πει τι υψος/βαρος/ηλικια/επιπεδο σκιερ ειναι και τι μηκος εχει η σολα της μποτας του. Επισης, σε τι ρυθμιση ηταν οι δεστρες του.

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εξακολουθουν βεβαια να συμβαινουν, ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΔΕΣΤΡΑ, ειτε γιατι ειναι ρυθμισμενη πολυ ψηλα, ειτε γιατι δεν λειτουργει σωστα απο ζημια.

 

Μπρρρ και μόνο που το σκέφτομαι... εγώ τουλάχιστόν δεν πόναγα.

Άλλη φορά, όταν νοικιάσω σκι, θα πω ότι είμαι αρχάρια... Καλύτερα να φεύγουν τα σκι, παρά αυτό...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μπρρρ και μόνο που το σκέφτομαι... εγώ τουλάχιστόν δεν πόναγα.

Άλλη φορά, όταν νοικιάσω σκι, θα πω ότι είμαι αρχάρια... Καλύτερα να φεύγουν τα σκι, παρά αυτό...

 

Και το να ανοίγει η δέστρα με το παραμικρό είναι επικίνδυνο. Με την πρώτη ανωμαλία ή μόλις ανεβάσεις ταχύτητα θα ανοίγει...Η καλύτερη ρύθμιση είναι εκεί που η δέστρα ανοίγει υπό σχετική πίεση κι είναι για τον καθένα διαφορετική. Για εμένα π.χ. πιστεύω ότι με τη δέστρα μου στο 4 είμαι οκ. Δηλ, δεν μου έχει ανοίξει καμμία φορά (μέχρι τώρα) ενώ κάνω σκι, ενώ, όποτε έχω κουτρουβαληθεί έχει ανοίξει..Βέβαια δεν τρέχω πολύ και αποφεύγω όσο μπορώ τα πολλά bumps...κροκάλες, κλπ..


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατ'αρχήν περαστικά στον ξάδελφο!κατα δεύτερον επειδή δεν έχει πειραχτεί άρθρωση , η αποκατάσταση μπορεί να είναι πλήρης και να μην έχει προβλήματα στο μέλλον.Σίγουρα θα έχει μια μικρή απόκλιση το πόδι(θα είναι δηλ. ανεπαίσθητα στραβοπόδαρος) αλλά γενικά μπορεί να αποφύγει άλλα προβλήματα.Τώρα για γιατρούς και χειρουργεία, εκτός απο τ ις φίρμες του είδους (Νικολάου κλπ που είναι σχεδόν α δύνατον να σε χειρουργήσουν έγκαιρα) μια πολύ καλή μονάδα για τέτοια πραγματα έχει το Ρίο στην πάτρα.


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα κατάγματα σε κνήμη και περόνη στο σκι, οφείλονται εκτός από τη ρύθμιση στις δέστρες και σε κακό fit στην περιοχή του καλαμιού και της γάμπας.

Γι αυτό μην αφήνετε λυμένα κλιπ στο άνω τμήμα της μπότας και να δένετε σφιχτά το strap.

Όταν υπάρχει τζόγος μεταξύ μπότας και ποδιού, τότε οι δυνάμεις δεν εφαρμόζονται κατευθείαν στη δέστρα και υπάρχει καθυστέρηση απόκρισης, που δημιουργεί μοχλό μεταξύ ποδιού και μπότας, με τα γνωστά άσχημα επακόλουθα... B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπερα!!!!μια ερωτηση!!!22-8-2007 ειχα ενα τροχαιο ατυχημα με μηχανη!!!αποτελεσμα μεχρι 24 δεκεμβριου 2007 με εξωτερικη ωστεοσυνθεση σημερα πηγα στο γιατρο για να βγαλω τον γυψο που εβαλα μετα που εβγαλα τηεξωτερικη οστεοσυνθεση!!!!δυστηχως μου ειπε οτι δεν εχει δεσει ακομα καλα μηπως ξερει κανενας γιατι υπαρχει αυτη η επιβρανδυση στο να δεσει η κνημη?ενω η περονη εχει δεσει

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα έπαθα συντριπτικό κάταγμα κνήμης αλλά και κάτω στην άρθρωση μετά από τροχαίο.και  μου έχουνε κάνει εξωτερική οστεοσυνθεση εδώ και ένα μήνα και μου είπε ο γιατρός ότι θα τη κρατήσω για 5 μήνες χωρίς να έχω πλήρης ανάρρωση στη κνήμη μου. Μήπως ξέρει κανείς τι επιπτώσεις έχει η εξωτερική οστεοσυνθεση στο πόδι μου? Π.χ ( έχει μελανιασει στη περιοχή της άρθρωσης) θέλω κάποιος που έχει περάσει ανάλογη εμπειρία με εξωτερική οστεοσυνθεση να μου περιγράψει αν γίνεται τη διαδικασία

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...