Jump to content
Kyriakoschar

Μεμβράνες Διαπνοής Και Αδιαβροχοποίησης

Recommended Posts

Τις περισσότερες φορές που επιλέγουμε να αγοράσουμε κάποιο τεχνικό ρούχο, συνήθως αυτό έχει 2 αριθμούς. Άραγε τι σημαίνουν αυτοί οι αριθμοί τεχνικά και πρακτικά?

Οι κατασκευαστές συνήθως περιγράφουν την αδιαβροχοποίηση και τη διαπνοή σε ένα ύφασμα με αυτούς τους 2 αριθμούς π.χ. 10.000 mm - 10.000 g/m²/24h.

 

post-3226-0-35690800-1452166623_thumb.jpg

Ο πρώτος είναι σε χιλιοστά ( mm ), και μετράει το πόσο αδιάβροχο είναι ένα ύφασμα:
Θεωρητικό Παράδειγμα - Ορισμός:
Σε ένα μπουφάν με 10.000 mm μεμβράνη, αν τοποθετήσουμε έναν τετράγωνο σωλήνα με διαστάσεις 1 ίντσα και ύψος 10.000 mm και τον γεμίσουμε με νερό, τότε θα πρέπει να μην υπάρχει διαρροή νερού μέσα από αυτό. Άρα όσο υψηλότερος ο αριθμός της μεμβράνης, τόσο πιο πολύ αδιάβροχο είναι το μπουφάν.

Ο δεύτερος αριθμός, g/m²/24h (συνήθως γράφεται g ), δηλώνει το πόσο καλά διαπνέει το ύφασμα.

Η καλή διαπνοή αποβάλει την υγρασία του σώματός μας και έχει ως στόχο να μην μας κάνει να ιδρώνουμε διατηρώντας παράλληλα την εσωτερική θερμοκρασία του σώματος. Εκφράζεται σε πόσα γραμμάρια (g) του υδρατμού του σώματός μας μπορούν να περάσουν μέσα από ένα τετραγωνικό μέτρο (m²) του υφάσματος ( από το εσωτερικό μέρος προς το εξωτερικό ) σε μια περίοδο 24 ωρών.

Γιατί δεν είναι εντελώς αδιάβροχα τα ρούχα του σκι?
Η αλήθεια είναι ότι τα περισσότερα ενδύματα για τα χειμερινά σπορ είναι αδιάβροχα, αλλά παρά όλα αυτά, τελικά θα βραχούν όταν ξεπεράσουν το όριό τους. Άρα δεν είναι 100% αδιάβροχα. Οι κατασκευαστές προσδιορίζουν το “waterproof” βασιζόμενοι σε διαφορετικές προδιαγραφές και ελέγχους ο καθένας, καθώς δεν υπάρχει διεθνής τυποποίηση.
Ένα αδιάβροχο ρούχο από καουτσούκ είναι το ιδανικότερο για να μην βραχείς όταν στέκεσαι σε μια νεροποντή περιμένοντας το λεωφορείο, αλλά αν ξεκινήσεις ελαφρύ τρέξιμο με αυτό, θα «λουστείς» εσωτερικά με την υγρασία του σώματός σου. Το στοίχημα είναι να εξισορροπήσεις την προστασία από την βροχή και το χιόνι εξωτερικά, με την δυνατότητα να αφήσεις την υγρασία του σώματος να βγει από το εσωτερικό διατηρώντας όσο γίνεται την εσωτερική θερμότητά του.

Ενδεικτικά ένας οδηγός επιλογής μεμβρανών είναι ο παρακάτω. Όσο μεγαλύτερη είναι η μεμβράνη, τόσο πιο ακριβό είναι το ρούχο:

Τι βαθμό waterproof να επιλέξω?

 

5000 mm

Το ελάχιστο για ski/snb θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 5000mm όταν:

Επιλέγετε να χιονοδρομήσετε σε συνθήκες καθαρές από καταιγίδες και
Επιλέγετε να κάνετε αρκετά διαλείμματα στο σαλέ.
Βέβαια σε μια καταιγίδα δεν θα σας προστατέψει το 5000mm ύφασμα, αλλά θα γίνει το αντίθετο.

6000mm – 10.000mm
Το επιλέγουν οι περισσότεροι χιονοδρόμοι και είναι η καλύτερη επιλογή για τα δεδομένα της Ελλάδας. Αφορά αυτούς που χιονοδρομούν όλη τη μέρα και καλύπτει τις περισσότερες συνθήκες καιρού.

11.000mm – 20.000mm
Το επιλέγουν συνήθως σε πιο υγρό κλίμα με συχνές καταιγίδες ή/και αυτοί που προτιμούν το freeride (εκτός πίστας διαδρομές ) σε πούδρα.

+20.000mm
Αν πρόκειται να είσαι αρκετή ώρα στο ύπαιθρο ( ορειβατικό σκι, trekking, freeride ) τότε καλή επιλογή είναι μια μεμβράνη αρκετά αδιάβροχη +20.000mm.


Τι βαθμό breathable ( breathability ) να επιλέξω?
Στα παρακάτω πρέπει να συνυπολογίσετε πόσο εύκολα ιδρώνετε και τι σκι σας αρέσει να κάνετε.

 

5.000g – 8.000g
Αν η εξυπηρέτησή σου για την ανάβαση γίνεται με lift, κάνεις χαλαρό σκι και περνάς αρκετή ώρα στο σαλέ.

10.000g – 15.000g
Αφορά τον περισσότερο μέσο κόσμο. Αν κάνεις σκι με κάποια ένταση και συνεχόμενα, βγαίνεις εκτός πίστας, τότε θα σε καλύψει αυτός ο βαθμός διαπνοής.

16.000g – 20.000g και άνω
Αφορά στους αναβάτες που κάνουν ορειβατικό σκι σε δύσκολες συνθήκες και ξοδεύουν αρκετή ενέργεια. Αφορά επίσης στους freeriders και στους απαιτητικούς χιονοδρόμους με πολλά χιλιόμετρα σκι την ημέρα.

 

Βέβαια υπάρχουν και άλλα χαρακτηριστικά που θα πρέπει να προσέξουμε, όπως η σφράγιση των ραφών κτλ που συνήθως η κάθε εταιρεία έχει τον δικό της τρόπο κατασκευής, την τεχνολογία και τεχνογνωσία.

 

πηγή: evo.com

  • Like 29

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλό είναι να γραφτεί και το πλύσιμο-στέγνωμα-συντήρηση για αυτά τα ρούχα

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ψάχνω το μπουφάν μου να βρω τα χαρακτηριστικά αλλα τζίφος.

Που μπορεί να τα γράφει;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλό είναι να γραφτεί και το πλύσιμο-στέγνωμα-συντήρηση για αυτά τα ρούχα

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Δες εδώ το σχετικό νήμα


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ψάχνω το μπουφάν μου να βρω τα χαρακτηριστικά αλλα τζίφος.

Που μπορεί να τα γράφει;

Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια πολλές εταιρίες έχουν απαλείψει την πληροφορία από τις ετικέτες των ρούχων, λες και πρόκειται για βιομηχανικό μυστικό ...

Σε μερικές περιπτώσεις, γνωρίζοντας το μοντέλο του μπουφάν, το βρίσκεις από το site της κατασκευάστριας εταιρείας ή από site καταστημάτων.

  • Like 3

Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

 

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σε μένα δεν λειτουργεί το νήμα αλλά δεν το έλεγα για μένα απλά επειδή το καρφιτσωσατε να το συνδυασετε με τα αλλά θέματα. Ευχαριστώ πάντως... (Ξέρω υπάρχει και search )

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά αφορούν ένα καινούριο ύφασμα,με τον καιρό σιγά-σιγά η αδιαβροχότητα ελαττώνεται. Πρόσφατα το διαπίστωσα σε ρούχο 20,000-20,000

  • Like 1

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό περιγράφεται από τη γνωστή ρήση "ο, τι πληρώσεις παίρνεις". Μεταξύ δύο τεχνικών μεμβρανών η ακριβότερη θα έχει επιπλέον και μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο.
Κατά τη γνώμη μου Όχι πολλές εκτός αν πλησιάζεις επικίνδυνα μεγάλα τριψηφια νούμερα κόστους

Edited by panchristo
  • Like 2

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παράδειγμα για τα προηγούμενα σχετικά με μεμβράνες αλλά κυρίως για σωστή συμπεριφορά Επαγγελματία:

 

Λίγες μέρες πριν τσουλήσουμε φέτος για πρώτη φορά (20Δεκ) βρέθηκε μπροστά μου μια μεμβράνη σε ενδιαφέρουσα τιμή (με έκπτωση στα 130€) και ωραίο χρώμα, κι είπα να την τιμήσω.

Εντελώς αδιάβροχη και αντιανεμική, υποστήριζε στην ετικέτα ότι είναι διαπνέουσα (χωρίς αριθμούς τύπου 10000g/mm^2).

post-4275-0-93332600-1452857090_thumb.jpg

Πράγματι, τράβηξε μερικά βλέμματα (η ωραία παρουσία δίπλα μου δεν έχει να κάνει με την μεμβράνη :Just Kidding: :P ) εκείνη την ημέρα στο βουνό αλλά μέχρι εκεί.

 

Βγάζοντάς την όμως το μεσημέρι και φορώντας ένα fleece κι ένα ισοθερμικό από μέσα (σε μια μετρίως κρύα μέρα), ήμουν εντελώς μούσκεμα...

Οι αεραγωγοί στις μασχάλες ήταν λίγο ανοιχτοι και η μεμβράνη χωρίς καμία φόδρα ή padding (εξ ου και το fleece από μέσα).

Η υγρασία υπήρχε παντού, ακόμα και μέσα στα μανίκια και ήταν πολλή.

 

Μετά και από προτροπή ορισμένων φίλων, επισκέφθηκα το κατάστημα που την προμηθεύτηκα για να εκφράσω την απογοήτευσή μου για τη συγκεκριμένη αγορά, μη ελπίζοντας σε κάτι περισσότερο.

 

Με μεγάλη μου ευχαρίστηση, η επαγγελματίας αποδέχθηκε την αστοχία του υλικού αναφερόμενη και σε άλλα παρόμοια παράπονα και προσέφερε τη δυνατότητα επιστροφής χρημάτων παρά τη χρήση του προϊόντος.

 

Άντε να το κάνεις αυτό με αγορές μέσω ίντερνετ....

 

 

  • Like 13

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παράδειγμα για τα προηγούμενα σχετικά με μεμβράνες αλλά κυρίως για σωστή συμπεριφορά Επαγγελματία:

 

Λίγες μέρες πριν τσουλήσουμε φέτος για πρώτη φορά (20Δεκ) βρέθηκε μπροστά μου μια μεμβράνη σε ενδιαφέρουσα τιμή (με έκπτωση στα 130€) και ωραίο χρώμα, κι είπα να την τιμήσω.

Εντελώς αδιάβροχη και αντιανεμική, υποστήριζε στην ετικέτα ότι είναι διαπνέουσα (χωρίς αριθμούς τύπου 10000g/mm^2).

attachicon.gifXKK20122015.jpg

Πράγματι, τράβηξε μερικά βλέμματα (η ωραία παρουσία δίπλα μου δεν έχει να κάνει με την μεμβράνη :Just Kidding: :P ) εκείνη την ημέρα στο βουνό αλλά μέχρι εκεί.

 

Βγάζοντάς την όμως το μεσημέρι και φορώντας ένα fleece κι ένα ισοθερμικό από μέσα (σε μια μετρίως κρύα μέρα), ήμουν εντελώς μούσκεμα...

Οι αεραγωγοί στις μασχάλες ήταν λίγο ανοιχτοι και η μεμβράνη χωρίς καμία φόδρα ή padding (εξ ου και το fleece από μέσα).

Η υγρασία υπήρχε παντού, ακόμα και μέσα στα μανίκια και ήταν πολλή.

 

Μετά και από προτροπή ορισμένων φίλων, επισκέφθηκα το κατάστημα που την προμηθεύτηκα για να εκφράσω την απογοήτευσή μου για τη συγκεκριμένη αγορά, μη ελπίζοντας σε κάτι περισσότερο.

 

Με μεγάλη μου ευχαρίστηση, η επαγγελματίας αποδέχθηκε την αστοχία του υλικού αναφερόμενη και σε άλλα παρόμοια παράπονα και προσέφερε τη δυνατότητα επιστροφής χρημάτων παρά τη χρήση του προϊόντος.

 

Άντε να το κάνεις αυτό με αγορές μέσω ίντερνετ....

 

 

και περιμενα και περιμενα και περιμενα ποτε θα γραψεις...... :yes

Edited by bujinkan
  • Like 1

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ημερα παντως απ οτι φαινεται δεν απαιτει φλις μεσα απο τη μεμβρανη... Ισοθερμικο και μεμβρανη πιστευω θα ηταν μια χαρα...


<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φλίς γιλέκο και καθάρισες. Ένα ρούχο για όλες τις χρήσεις.

Υ.Γ Μπορείς να μας αποκαλύψεις την μάρκα της μεμβράνης;

 

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι όμως ενώ γενικά είμαι με ένα απλό μπουφάν και ισοθερμικό, με τη μεμβράνη το χρειαζόμουν το φλις και δεν έκανε κάτι πολύ κρύο. Μάλλον λόγω ιδρώτα.

TrueNorth η μεμβράνη.


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ισως να ειναι καλητερα ενα πουπουλενιο ελαφρυ μπουφανακι κατω απ τη μεμβρανη απ το φλις...κ εγω πηρα φετος μεμβρανη και θα χρειαστει σιγουρα να παρω κατι απο μεσα γιατι κρυωνω...τι λετε εσεις????παλια κ εγω με μπουφαν και ισοθερμικο εκανα μονο και δεν καταλαβαινα κρυο...


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

και θα χρειαστει σιγουρα να παρω κατι απο μεσα γιατι κρυωνω...τι λετε εσεις????

γέρασες

Εχει η patagonia η arcteryx marmot bogner και άλλες high end μάρκες ωραία πουπουλένια χήνας. Εκεί θέλεις και μια διαπνοή 20.000 ( εξαρτάται πόσο ιδρώνεις )

 

Πάρε ένα πιο χοντρό φλις ( 200g ) και φόρα τα ισοθερμικά κατάσαρκα (όχι φανελάκι επειδή είναι συνήθως βαμβακερό ). Μπαλακλάβα στην ανάβαση καλύπτεις μύτη. Φλασκί, πριν την ανάβαση μια τζούρα από το καλό εκείνο που φτιάχνεις :P

 

Αν πήρες σκέτη μεμβράνη, θα κρυώσεις σίγουρα. goretex είναι?

  • Like 4

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

το ισοθερμικο που εχω ειναι φλις-ισοθερμικο (σαν αυτο αλλα odlo http://parnass.gr/el/sportswear/midlayer/%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC-2/) και απο πανω εχω τη μεμβρανη...το δεκεμβρη που ανεβηκα στο βουνο που ειχε καταπληκτικες μερες ηλιο-απνοια- +5 κλπ δεν κρυωσα καθολου αλλα αν βγαλει -15 και αερα σιγουρα θα κρυωσω...τωρα λεφτα για arcteryx patagonia δεν εχω αλλα ενα ταπεινο mckinley πουπουλενιο (που μη κοροιδευομαστε ειναι value for money) τοχω τωρα στις εκπτωσεις...η ερωτηση μου ειναι καλητερα το πουπουλενιο ή ενα 200αρι φλις που λεει ο κυριακος???


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

γέρασες

Εχει η patagonia η arcteryx marmot bogner και άλλες high end μάρκες ωραία πουπουλένια χήνας. Εκεί θέλεις και μια διαπνοή 20.000 ( εξαρτάται πόσο ιδρώνεις )

 

Πάρε ένα πιο χοντρό φλις ( 200g ) και φόρα τα ισοθερμικά κατάσαρκα (όχι φανελάκι επειδή είναι συνήθως βαμβακερό ). Μπαλακλάβα στην ανάβαση καλύπτεις μύτη. Φλασκί, πριν την ανάβαση μια τζούρα από το καλό εκείνο που φτιάχνεις :P

 

Αν πήρες σκέτη μεμβράνη, θα κρυώσεις σίγουρα. goretex είναι?

Δεν νομιζω να χειαζεται τοσο πολυ

εγω εχω το πουπουλενιο της haglofs και τη μεμβρανη της, η οποια ειναι 10000 νομιζω και ειμαι κομπλε.

Απο την αλλη βεβαια ειμαι ατομο που δυσκολα ιδρωνει

  • Like 1

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχεις ομως και το πουπουλενιο...οχι μονο τη μεμβρανη και το ισοθερμικο...


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο την αλλη βεβαια ειμαι ατομο που δυσκολα ιδρωνει

Αυτό είναι μεγάλο ατού και για την άλλη σου δραστηριότητα...

 

No matter what the stake is. ..

 

 

Ρε σεις τα πουπουλένια είναι διαπνέοντα? Αχιλλέα μην απαντήσεις εσύ, είπαμε εσένα δεν ιδρωνει το αυτάκι σου. ..

Edited by panchristo
  • Like 1

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό είναι μεγάλο ατού και για την άλλη σου δραστηριότητα...

 

No matter what the stake is. ..

 

 

Ρε σεις τα πουπουλένια είναι διαπνέοντα? Αχιλλέα μην απαντήσεις εσύ, είπαμε εσένα δεν ιδρωνει το αυτάκι σου. ..

ΔΝΠ...


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι υπαρχουν πουπουλενια διαπνεοντα.

 

Στάλθηκε από το P6i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πουπουλένιο too much! Λεπτό προς μέτριο φλισάκι εισαι μια χαρα νομιζω!

Για τις πιο κρυες μέρες φοράς την πατατούκα σου :thumbup:

  • Like 2

101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...