Jump to content

Recommended Posts

Μετα απο 10 χρονια με τα rossi bandit B2 , βλεποντας την τεχνολογια και ο σχεδιασμος ποσο εχει αλλαξει-προοδευσει, και φυσικα αυτην την περιοδο με τις πολυ καλες προσφορες που βγαζουν τα σετακια ακομη και τα δικα μας μαγαζια, ειπα να αλλαξω πεδιλακια.....πηρα τα head kore 93, που εχουν απο τις καλυτερες κριτικες στην κατηγορια τους, και τα βρηκα στην καλυτερη τιμη εδω , στον parnass. tτις περισσοτερες φορες που παω πλεον σε ΧΚ, παω με την οικογενεια, οποτε κανω κυριως πιστα , πουδρες μου αρεσουν υπερβολικα, αλλα δυστηχως εχω πολυ λιγες ευκαιριες να τις χαρω πλεον, γι αυτο πηγα και σεν ενα all mountain πολυ στριφτερο και σχετικα στενο. το συγκρινω με το all mountain της προηγουμενης δεκαετιας , που ηταν σημειο αναφορας τοτε. ta kore, τα φορεσα 2 μερες bansko την προηγουμενη εβδομαδα, σε ολες τις συνθηκες , πουδρα, τριζατη πιστα , σκληρη παγωμενη πιστα, ανακατωμενη πιστα με φρεσκα, πολυ μαλακα ανοιξιατικα. τα ροσι φορανε ορειβατικη φρειμ δεστρα 1,74 μηκος, 78 μεση, ενω τα κορε αλπικη δεστρα , 180 μηκος 93 μεση.

 

παιρνοντας τα bandit, εμαθα να κανω απατητα αλλα κυριως πηγαιναν τοσο καλα στην πιστα= ελαφρα χειροτερα απο τα fisher rx8=μαλακο πιστοπεδιλο, me apotelesma να μην ξαναφορεσα ποτε τα φισερ. με τα kore σκεφτομαι να τα ξαναβαλω -(

 

πιο αναλυτικα τα κορε, αν και θεωρητικα πιο στριφτερα απο τα bandit, στην πιστα στριβουν πιο δυσκολα και με πολυ περισσοτερη προσπαθεια-πιεση . κατα ενα περιεργο λογο ,πηγαινα καλυτερα στην σκληρη παγωμενη πιστα, αλλα αυτο ισως να οφειλεται στις ολοκαινουργιες ακμες τους, σε σχεση με τις ,αν και φρεσκεσερβιρισμενες, παλιες των ροσι. στις πουδρες και στα μαλακα ανοιξιατικα τα κορε , πηγαιναν σαφως καλυτερα, αλλα με τα ροσι, ποτε δεν πηγα σε πουδρες τοσο βαθιες, που να θελω κατι αλλο.....σε μπαχαλοχιονο, αν και τα κορε ειναι πεδιλο με πολυ περισσοτερη μαζα απο τα ροσι, επειδη τα εστριβα πιο δυσκολα απο τα ροσι, με δυσκολεψαν πιο πολυ.

 

με λιγα λογια θεωρω τα ροσι πιο ολοκληρωμενο all mountain πεδιλο, για τις συνθηκες τις Ελλαδας -αν δεν εισαι πουδροκυνηγος, πιο πολυ πιστα κανουμε - , αλλα πιο σημαντικο θεωρω , οτι αν μετα απο πιστοπεδιλο αγοραζα τα κορε σαν το επομενο πεδιλο, δεν θα μαθαινα ουσιαστικα να σκιαρω, εξαιτιας της δυσκολιας τους να στριβουν σε πιστα! που να επερνα και καποιο αλλ μουνταιν , πιο φαρδυ και λιγοτερο στριφτερο.....!!!!

 

προσωπικα δεν μετανιωνω, γιατι πλεον σε πιστα δεν βελτιωνομαι αλλο και ξεπαιδευω σιγα-σιγα, οποτε λεω να κυνηγαω πιο πολυ πουδρα αν μου επιτρεπει ο στρατηγος :-) αλλα το θεμα το ανοιξα , γιατι βλεπω οτι πολυ πανε , πολυ γρηγορο σε all mountain πεδιλα, και αν πουλανε τα πιστοπεδιλα τους και εχουν μονο ενα ζευγαρι, νομιζω οτι τα συγχρona all mountain, θα σε κρατησουν πισω στην εξελιξη σαν σκιερ!

 

περιμενω να διαβασω διαφορετικες γνωμες.......με επιχειρημματα :-)

Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενώ στο θέμα που άνοιξε ο Χρήστος την ίδια μέρα, η συντριπτική πλειοψηφία κάνετε με τέτοια πέδιλα ή και φαρδύτερα σχεδόν αποκλειστικά, εδώ δεν έγραψε κανείς την γνώμη του......

Ή τα σύγχρονα all mountain, σας έχουν καταστρέψει το σκι και δεν το παραδέχεστε ή λιώνουν τα χιόνια και βαριεστε να γράψετε :-)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ή απλά καλά τα λες και μας κάλυψες πλήρως

 

Όλα συμβιβασμός είναι μακάρι να είχαμε 10 πέδιλα στη κορφή του λιφτ να διαλέγουμε

 

Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι σε αυτά που λες θα προσθέσω σκιερ* που δεν έχει και ένα πιστοπέδιλο να βελτιώσει την τεχνική του θα ξεχάσει σιγά σιγά και το σκι που ξέρει. Στην καλύτερη απλά δεν θα βάλει γωνίες στο σκι του.

 

*εσείς που έχετε κάνει 1000 φορές σκι και έχετε φτάσει σε ένα υψηλό επίπεδο πριν καν βγουν τα πουδροπέδιλα αγνοείστε το παραπάνω

  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
την ίδια άποψη έχω k εγώ για το snowboard.

σήμερα με τα rocker κλπ τα οποια συγχωρούν τα λάθη, όλα γίναν πιο εύκολα...επιπλέον όλοι κοιτάνε πως θα βγούνε εκτος...και μετά βλέπεις στην πιστα άτομα με snowboard με μια τεχνική που είναι σχεδόν 90% λάθος...counter rotation και άγιος ο θεός

αλλα τι να κανεις...

  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
...

με λιγα λογια θεωρω τα ροσι πιο ολοκληρωμενο all mountain πεδιλο, για τις συνθηκες τις Ελλαδας -αν δεν εισαι πουδροκυνηγος, πιο πολυ πιστα κανουμε - , αλλα πιο σημαντικο θεωρω , οτι αν μετα απο πιστοπεδιλο αγοραζα τα κορε σαν το επομενο πεδιλο, δεν θα μαθαινα ουσιαστικα να σκιαρω, εξαιτιας της δυσκολιας τους να στριβουν σε πιστα! που να επερνα και καποιο αλλ μουνταιν , πιο φαρδυ και λιγοτερο στριφτερο.....!!!!

 

Φαίνεται περίεργο να σε προβληματίζει στο στρίψιμο πέδιλο με rocker μπρος-πίσω.

Εκτός αν εννοείς την "ποιότητα" της στροφής.


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πείτε με κολλημένο, αλλά εγώ επιμένω:

 

All mountain είναι ο αναβάτης, όχι το πέδιλο.

 

Είναι παρόμοιο με το:

 

It's not that you can't ski bumps. It's that you CAN'T SKI and bumps prove it.

 

Κάθε αδυναμία που διαπιστώνουμε στη τεχνική μας (εντός ή εκτός), κάθε τι που μας φοβίζει, θα έπρεπε να είναι λόγος για να επικεντρωθούμε στη πίστα ή να επιστρέψουμε σ' αυτή (αν έχουμε γενικά τάσεις εκτός πίστας) και να δουλέψουμε τεχνική (μία είναι, ας μην το ξεχνάμε).

 

Αν έχεις μάθει να κατεβαίνεις όλες τις κλίσεις, με όλες τις ποιότητες χιονιού, με πολύ καλή τεχνική, ελέγχοντας απόλυτα την διαδρομή σου ανά πάσα στιγμή (δεν θα με ένοιαζε και τόσο η ταχύτητα), τότε ναι, πάρε και κανα φαρδύ (και πάλι χωρίς υπερβολές) για εκτός, να νιώθεις πιο ξεκούραστος. Όχι πιο πριν. Μέχρι τότε, πέδιλο πίστας και ενδεχομένως σκληροπυρηνικό (έως ~74mm, και σκληρούλι).

 

Έτσι για να θυμάσαι συνέχεια πόσο πρέπει να δουλέψεις τη τεχνική σου και να μην αυξάνεις την έκθεσή σου σε απρόβλεπτες (για σένα) καταστάσεις.

 

Hint: Είναι ασύγκριτα μεγαλύτερη η ικανοποίηση να καταφέρεις με τα πόδια και τη τεχνική αυτό που μέχρι τώρα σου ήταν δύσκολο και νόμιζες ότι οφειλόταν σε ακατάλληλο πέδιλο (μιλώ εξ ιδίας πείρας).

 

Δεν απευθύνομαι σε κανέναν προσωπικά.

Edited by panchristo
  • Like 12

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό χωρίς να είναι λάθος είναι μια πολύ πιο σκληροπυρηνική αντιμετώπιση της χιονοδρομίας:

 

«Θα κάτσω να παιδεύω στην πίστα μέχρι να μάθω σωστά, και μετά θα περνάω καλύτερα παντού».

 

Υπάρχει και η άλλη άποψη βέβαια που λέει:

 

«Είμαι τουρίστας χιονοδρόμος, μου αρέσει πολύ το εκτός, έχω διαλέξει ένα πεδιλακι που διευκολύνει το σκι που κάνω, περνάω υπέροχα».

  • Like 9

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
...

Αν έχεις μάθει να κατεβαίνεις όλες τις κλίσεις, με όλες τις ποιότητες χιονιού, με πολύ καλή τεχνική, ελέγχοντας απόλυτα την διαδρομή σου ανά πάσα στιγμή (δεν θα με ένοιαζε και τόσο η ταχύτητα), τότε ναι, πάρε και κανα φαρδύ (και πάλι χωρίς υπερβολές) για εκτός, να νιώθεις πιο ξεκούραστος. Όχι πιο πριν. Μέχρι τότε, πέδιλο πίστας και ενδεχομένως σκληροπυρηνικό (έως ~74mm, και σκληρούλι).

Φυσικά υπάρχουν και περιπτώσεις που με στενό πέδιλο το χιόνι είναι απλά επικίνδυνο για τα πόδια σου ενώ με φαρδύ το διασκεδάζεις. Μετά από δοκιμές, διάβασμα, δοκιμές και περισυλλογή :), κατέληξα στο ότι χρειάζομαι δύο σετ. Ενα αυτό που έχω (74mm) και ένα φαρδύ. Το θέμα είναι πόσο φαρδύ.

Με camber σίγουρα, από σκληρότητα το πολύ μέτρια, rocker εμπρός έχουν όλα πλέον.

Για 1,72 και 75 Kgr σκέφτομαι μήκος 172-180.

Από τη στιγμή που δεν θα έχω απαιτήσεις στην πίστα, θα είναι πάνω από 90 μέση. Να είναι 95 + - ή 105 + - ;

Edited by Pant

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

«Είμαι τουρίστας χιονοδρόμος, μου αρέσει πολύ το εκτός, έχω διαλέξει ένα πεδιλακι που διευκολύνει το σκι που κάνω, περνάω υπέροχα».

"....και επειδή είμαι αρκετά ψώνιο και είναι της μόδας το εκτός, ξεχνάω ή πουλάω το πιστοπεδιλο , κάνω ατσουμπαλα εκτός αλλά το ευχαριστιεμαι, και όταν σπάνια μπαίνω πίστα-θεωρητικα κυρίως πίστα κάνω αλλά κοροϊδεύω και τον εαυτό μου- με τα φαρδιά κάνω ατσουμπαλα, ξεχνάω και το λίγο σκι που ήξερα......αλλά το ευχαριστιεμαι, και παίρνω like sτο YouTube, που οι κάμερες στο κρανος αν δείχνουν αρκετά μπροστά από τα σκι δεν δείχνουν τίποτα!!!!!" Ένας με αυτογνωσία intermediate σκιέρ θα συνέχιζε την παράγραφο του Χρήστου :-))))

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Φαίνεται περίεργο να σε προβληματίζει στο στρίψιμο πέδιλο με rocker μπρος-πίσω.

Εκτός αν εννοείς την "ποιότητα" της στροφής.

Πέδιλο με πάνω από 90 μέση ,χωρίς ρόλερ θα έστριβε ακόμη πιο δύσκολα. Εγώ πάνω από 105 μέση ούτε θα κοιτούσα για σκι εκτός Αλάσκας,αλλάμην σε παρασύρω με τα θέλω μου :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

rocker έχουν όλα πλέον.

...

 

Επ... όχι κι όλα.

Αν και δε πρέπει να αφορίζουμε τα rocker -έχουν και τα πλεονεκτήματά τους-,

ήδη κάποια all mountain το ξαναγυρνάνε στο camber.

 

Τρανώ παράδειγμα ένα από τα χαρακτιριστικότερα μοντέλα της κατηγορίας,

το Volkl Mantra. Μετά από 4-5 χρόνια με rocker, το ξαναγυρνά σε camber

το μοντέλο του 2018/19 + ότι κατέβηκε σε χιλιοστά η μεσούλα του.

Είχα τη χαρά να το δοκιμάσω στo φετινό TestTheBest των Καλαβρύτων.

ΝΑΙ, το γουστάρω τρελλλλααααααα.

 

Αυτά για αρχή, μιας και είμαι λάτρης των All Mountain.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία συζήτηση ανοίγουμε (ίσως και να αξίζει ένα σπλιτ).

 

Διευκολύνει το πέδιλο το σκι που κάνει ή του φουσκώνει την αυταπάτη του;

 

Παίδεμα; Ναι. Που γίνεται εκπαίδευμα (αν υπάρχει τέτοια λέξη, αλλιώς είναι δικής μου λογοπαικτικής επινόησης).

 

Θα απαντούσα επίσης και με τον εξής παραλληλισμό:

 

Γίνεται να διατείνεται κανείς ότι του αρέσει η λογοτεχνία σε μια ξένη γλώσσα από τη δική του αλλά να μη θέλει να μάθει σε βάθος τη γλώσσα;

 

Αν είναι απόλυτη ανάγκη επικοινωνίας, το Google Translate όντως μπορεί να κάνει θαύματα και να σε γλιτώσει από την ανάγκη μεταφραστή.

Αλλιώς όμως, πόσο είναι δυνατόν να την απολαμβάνει στην πραγματική της έκταση;

 

Επιστρέφοντας στη χιονοδρομία, σε τελική ανάλυση, αναμφισβήτητα ο καθένας κάνει αυτό που τον ευχαριστεί.

Αλλιώς, απλά συζήτηση να γίνεται, μεταξύ μερακλήδων, χιονοβλαμένων (σαν και του λόγου μου).

 


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

«Είμαι τουρίστας χιονοδρόμος, μου αρέσει πολύ το εκτός, έχω διαλέξει ένα πεδιλακι που διευκολύνει το σκι που κάνω, περνάω υπέροχα».

Παν μέτρον άριστον.

 

Είμαι τουρίστας χιονοδρόμος, μου αρέσει πολύ το εκτός, έχω διαλέξει ένα πεδιλάκι που διευκολύνει πολύ το σκι εκτός πίστας και περνάω υπέροχα τώρα που έχει καλό εκτός.

 

Επειδή όμως θέλω να περνάω υπέροχα πολλές μέρες αλλά και στο μέλλον ακόμα πιο υπέροχα δουλεύω την τεχνική μου στην πίστα με ένα πεδιλάκι που θα με μάθει σκι, θα περνάω υπέροχα και στην πίστα και δεν θα ξεχάσω και αυτό που ξέρω και στο μέλλον εκτός πίστας θα περνάω πιο υπέροχα.

 

Άρα έχω δυο ζευγάρια ή έχω ένα σεμνό πέδιλο με μέση 75-85 που και θα μάθω και θα περάσω υπέροχα εκτός συμβιβασμένος παντού (επιλογή 1η).

 

Σε ένα παράλληλο σύμπαν αυτός που έχει μόνο φαρδύ έκτος (επιλογή 2η) σε σχέση με τον ίδιο που έχει και ένα πίστα (επιλογή 3η) και περνάει πολύ πιο υπέροχα στην πίστα πολλαπλάσιες μέρες, ο ένας δεν έχει μάθει σκι και κουράζεται και ο άλλος έχει μάθει σκι και θα περνάει ακόμα πιο υπέροχα .

 

Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον να περνάει υπέροχα χωρίς να έχει μάθει σκι ειδικά στα εκτός πίστας χιόνια. Ζει μια αυταπάτη κατά κάποιον τρόπο αλλά νομίζω απλά διευκολύνει και αυξάνει την απόλαυσή του τώρα και φυσικά καλά κάνει. Την επόμενη μέρα όμως που έχει μόνο πίστα μειώνει την απόλαυσή του όπως μειώνει και όλες τις επόμενες έχει ή δεν έχει εκτός..

 

Βλέπω τρεις επιλογές, η μια είναι συμβιβασμός παντού, η άλλη είναι περνάω υπέροχα τώρα (αν και εφόσον έχει εκτός) και η τρίτη είναι περνάω υπέροχα πάντα και παντού και θα περνάω ακόμα πιο υπέροχα στο μέλλον.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Επ... όχι κι όλα.

Αν και δε πρέπει να αφορίζουμε τα rocker -έχουν και τα πλεονεκτήματά τους-,

ήδη κάποια all mountain το ξαναγυρνάνε στο camber.

 

Τρανώ παράδειγμα ένα από τα χαρακτιριστικότερα μοντέλα της κατηγορίας,

το Volkl Mantra. Μετά από 4-5 χρόνια με rocker, το ξαναγυρνά σε camber

το μοντέλο του 2018/19 + ότι κατέβηκε σε χιλιοστά η μεσούλα του.

Είχα τη χαρά να το δοκιμάσω στo φετινό TestTheBest των Καλαβρύτων.

ΝΑΙ, το γουστάρω τρελλλλααααααα.

 

Αυτά για αρχή, μιας και είμαι λάτρης των All Mountain.

Γι αυτό είχα διορθώσει το προηγούμενο post σε "rocker μπροστά έχουν όλα".

Ακόμα σωστότερα, μπροστά και πίσω, σχεδόν όλα.

Το Mantra έφτασε να είναι full rocker και ότι το μάζεψαν (και το στένεψαν) κάτι δείχνει.


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γρηγόρη μου, καλέ μου Γρηγόρη.

 

Ίσως να είμαι ένα τρανό παράδειγμα από αυτό που περιγράφεις.

Intermediate skier, 5+ με 6αράκι-.

 

Χέστηκα για τα βιντεάκια που μαρτυρούν το πόσο χάλια ski κάνω.

Με νοίαζει τα χαμόγελο και η ευχαρίστηση που παίρνω.

Και με τα AM που έχω καβαλίσει έχω κερδίσει πολλά χαμόγελα,

που δεν πιστεύω ότι θα είχα τόσα, αν αναλωνόμουν μόνο σε πίστα

για τη βελτίωση της όποιας τεχνικής μου.

 


 

Τα All Mountain είναι ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ.

Από καλό έως μέτριο σε όλα.

Π.χ.: ένα σκληρό ΑΜ, ακόμα και με 100άρα μέση,

θα είναι καλό και στη πίστα, αλλά σε πούδρες θα "χάνει"

από ένα πιο μαλακό πουδροπέδιλο ίδιας διαστασιολογίας.

 

Συμβιβασμός.

Και άποψη μου, για να ευχαριστηθεί κάποιος ski στην Ελλάδα μας

θα πρέπει να μπορεί να συμβιβάζεται στις συχνά μεταβαλόμμενες ποιότητες χιονιού.

 

Έτσι έχω καταφέρει, για παράδειγμα, μέρες με ανοιξιάτικα και ένα μέτριο προς σκληρό AM

να κάνω από το πρωί σε πίστες μαζί με φίλους που καβαλάγανε πιστοπέδιλα

μέχρι και πολύ αργά σε σούπες, την ώρα που τα πιστοπέδιλα έπιναν καφέ από τις 12.

Edited by ALCATRAZ
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ένα σύνολο από αλήθειες ακούγονται απ'όλες τις "πλευρές". Σταχυολογώ, με κάποιο twist:


1. Όταν κάνεις συνεχώς με φαρδιά πέδιλα, παρασύρεσαι να μην ασχοληθείς πολύ με την τεχνική σου.

2. Σε βαθειά χιόνια, ένα πουδροπέδιλο σου δίνει πιο ανέμελη ικανοποίηση

3. Η βελτίωση τεχνικής με πιστοπέδιλο είναι διαδικασία ανεκτίμητη και αναντικατάστατη

4. Η βελτίωση τεχνικής για εκτός πίστας γίνεται με μίξη άσκησης σε εντός κι εκτός πίστας πεδίο

5. Τα all mountain πέδιλα είναι μια πολύ καλή λύση για κάποιον χιονοδρόμο που δεν έχει απαιτήσεις πολύ δυναμικού σκι στην πίστα και θέλει μια πιο φιλική συμπεριφορά. Συχνά τα συστήνω και σε αρχάριους προς intermediate που θέλουν να ξεπεράσουν κάποιους φόβους. Στο εκτός πίστας, κατά τη γνώμη μου, κάποιος που δυσκολεύεται με ένα πιστοπέδιλο μέσης 68, θα δυσκολευτεί αρκετά παρόμοια και με ένα μέσης 80. Το all mountain στα εκτός πίστας θέλει κι αυτό τεχνική σωστή, δεν είναι τάβλα να σε πάει βόλτα.


Από τα παραπάνω, το πιο σίγουρο και κοινό συστατικό είναι πως η καλή τεχνική σε πάει πιο μακριά, με διαφορετικά πέδιλα και σε διαφορετικά πεδία. Την καλή τεχνική την έχεις πάντα μαζί σου. Τα "κατάλληλα" πέδιλα, όχι.


Και φυσικά, το σημαντικότερο είναι η ασφάλεια και το χαμόγελο στο τέλος της μέρας.


:shuriken:

  • Like 13

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Ρε συ Γρήγορη, τι σχέση έχουν τα... likes στο YouTube (six) με την απόλαυση που γράφω εγώ;

Απόλαυση είναι και τα likes ρε Χρήστο, λίγους βλέπεις να κάνουν πράγματα γενικώς, όχι μόνο σκι, για τα likes , και όχι για τον εαυτό τους;

 

ΥΓ ότι έγραψα καμιά σχέση με σένα. ....ίσως να έχει και περισσότερη σχέση με μένα :-)

 

Γρηγόρη μου, καλέ μου Γρηγόρη.

 

Ίσως να είμαι ένα τρανό παράδειγμα από αυτό που περιγράφεις.

Intermediate skier, 5+ με 6αράκι-.

 

Χέστηκα για τα βιντεάκια που μαρτυρούν το πόσο χάλια ski κάνω.

Με νοίαζει τα χαμόγελο και η ευχαρίστηση που παίρνω.

Και με τα AM που έχω καβαλίσει έχω κερδίσει πολλά χαμόγελα,

που δεν πιστεύω ότι θα είχα τόσα, αν αναλωνόμουν μόνο σε πίστα

για τη βελτίωση της όποιας τεχνικής μου.

 


 

Τα All Mountain είναι ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ.

Από καλό έως μέτριο σε όλα.

Π.χ.: ένα σκληρό ΑΜ, ακόμα και με 100άρα μέση,

θα είναι καλό και στη πίστα, αλλά σε πούδρες θα "χάνει"

από ένα πιο μαλακό πουδροπέδιλο ίδιας διαστασιολογίας.

 

Συμβιβασμός.

Και άποψη μου, για να ευχαριστηθεί κάποιος ski στην Ελλάδα μας

θα πρέπει να μπορεί να συμβιβάζεται στις συχνά μεταβαλόμμενες ποιότητες χιονιού.

 

Έτσι έχω καταφέρει, για παράδειγμα, μέρες με ανοιξιάτικα και ένα μέτριο προς σκληρό AM

να κάνω από το πρωί σε πίστες μαζί με φίλους που καβαλάγανε πιστοπέδιλα

μέχρι και πολύ αργά σε σούπες, την ώρα που τα πιστοπέδιλα έπιναν καφέ από τις 12.

Γιώργο συμφωνώ ότι τα ευχαριστιεμαι τα ΑΜ , σε πούδρα μαλακά κτλ. Τι έγραψα εξάλλου και εγώ. Αλλά καλή πούδρα και καλά μαλακά ανοιξιάτικα , νομίζω ότι είναι πολύ λιγότερες οι φορές που σκιαρουμε, σε σχέση με πίστα! Για αυτό έγραψα ότι όποιος έχει ένα ζευγάρι, μάλλον καλύτερα είναι να έχει ένα πιστιαρικο, παρά ένα σύγχρονο ΑΜ! Τα σύγχρονα ΑΜ , σε πίστα, κάποιον που δεν έχει ταβανιασει, θα τον κουράζουν και θα τον κρατήσουν πίσω στην εξέλιξη πιστεύω! Για αυτό μαλλον θα ξανατσουλησω με τα 15ετιας rx8 , του χρόνου :-) η δέστρα τους που την έχω 10 χρόνια χαλαρωμενη, θα συμπεριφέρεται όπως την άφησα; :-)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχουν τόσα πολλά πέδιλα σε τόσες διαφορετικές διαστάσεις που χάνεις τη μπάλα. All mountain? Τι σημαίνει. Από 74-95mm; Εχουν μεγαλες διαφορες ακόμα και μετάξι τους τα ίδια μοντέλα στις διαφορετικές τους διαστάσεις.

Παντός και εγώ πιστεύω ότι πιστοπεδιλο πρέπει να υπάρχει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

All mountain? Τι σημαίνει. Από 74-95mm;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Νομίζω το ορίζουν οι ίδιες εταιρείες , από 85-105mm, με την συντρηπτικη πλειοψηφία των μοντέλων 92-98mm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rossignol experiences είναι τα all mountain της Rossi και του χρόνου θα βγαίνουν στις διαστάσεις που σου λέω.

95+ νομίζω πάμε σε free ride. Elan amphibio 82 που έχω all mountain θεωρείται. Νομίζω το 88 είναι η πιο διαδεδομένη διάσταση.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτο που επιδιώκουν οι εταιρίες είναι το “Low nose rocker, a small camber and almost flat tail.”

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχουν τόσα πολλά πέδιλα σε τόσες διαφορετικές διαστάσεις που χάνεις τη μπάλα. All mountain? Τι σημαίνει. Από 74-95mm;

Εχουν μεγαλες διαφορες ακόμα και μετάξι τους τα ίδια μοντέλα στις διαφορετικές τους διαστάσεις.

 

Στο γυρνάω τούμπα.

Τί σημαίνει πιστοπέδιλο;

Τί ορισμό δίνεις με τον όρο πιστοπέδιλο;

Γιατί πιστοπέδιλο είναι και ένα αγωνιστικό SL,

πιστοπέδιλο και ένα super G ski με ακτίνα κοντά στο άπειρο,

πιστοπέδιλα είναι και αρκετά με 80άρα μέση και πιστοπέδιλο είναι και ένα entry level ski οποιασδήποτε μάρκας.

 

Πέρα από το θέμα marketing, που στους ρυθμούς του χορεύουμε,

υπάρχουν όντως κάποιες βασικές κατηγορίες ski

που τα χαρακτηριστικά τους τα κατατάσουν σε αυτές.

Σε καμία περίπτωση, όμως, δεν είναι μόνο η διάσταση της μέσης του ski.

Έχει να κάνει και με την σκληρότητά του και το γενικότερο διαστασιολόγιο του.

 

Ένα παράδειγμα στο παρακάτω video

http://www.youtube.com/watch?v=0BBPWfsN2rU

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

βασικα οικονομικα το all mountain ειναι το μονο πεδιλο που αντεχει το πορτοφολι μου.

αν κανω λαθος θα σας ημουν ευγνωμων να μου το εξηγησετε.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας αφήσουμε την ονοματολογία.

Εχω πέδιλο 74mm για πίστα που το πάω και εκτός. Θα πάρω και ένα 100 +/- για όποτε χρειάζεται. Ναι, θα τα έχω πάντα και τα δύο στο βουνό.

Αν έπρεπε να έχω μόνο ένα, προτιμώ 74αρι κι ας μένω μέσα στα ζόρικα χιόνια.

Αν πάλι έπρεπε να έχω μόνο ένα και προτιμούσα περισσότερο το έξω θα έπερνα 88αρι.

  • Like 6

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Περασε αρκετος  καιρος και ειναι ωρα για συνάντηση στο γνωστο μας στεκι  ΚΑΦΕ ΕΜΠΟΡΙΚΟ   Τριτη 7μμ εχουμε   αντάμωμα με πολύ κεφι  για κουβεντα  για τον χειμωνα που περασε Και φυσικα οργανωση  για  εξορμισεις  την επομενη  σεζον που  ερχεται Η προσκληση    ειναι για ολους  οσους θελουν να ερθουν να τα πουμε απο κοντα και να γνωριστούμε  🥰
    • Τελευταία μέρα σήμερα που ήταν ανοιχτό το χιονοδρομικό. Τις τελευταίες καταβάσεις κάναμε στην κρεμαση. Του χρόνου, με υγεία και περισσότερα χιόνια.
    • Ο Πρόεδρος και η Γενική Γραμματέας του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας συγκαλούν την Ετήσια Γενική Συνέλευση των μελών του συλλόγου (άρθρο 10, παρ. 3), το Σάββατο 18 Μαΐου 2024 και ώρα 12:00  στο Σαλέ του Χιονοδρομικού Κέντρου Μαινάλου.   Θέματα ημερησίας διατάξεως : 1) Έγκριση του οικονομικού ισολογισμού και απολογισμού. 2) Απολογισμός του έργου του Δ.Σ και απαλλαγή μελών Δ.Σ και ελεγκτικής επιτροπής. 3) Η εκλογή μελών εφορευτικής επιτροπής 4) Εκλογή μελών Δ.Σ. 5) Εκλογή μελών Ελεγκτικής Επιτροπής 6) Διάφορες ανακοινώσεις.   Υπενθυμίζεται πως δικαίωμα συμμετοχής στις εργασίες της Γ.Σ. έχουν μόνο τα οικονομικώς τακτοποιημένα μέλη για την περίοδο 2023-2024. Ο Πρόεδρος   H Γραμματέας   Σημ.: Οι υποψηφιότητες των μελών για το νέο Δ.Σ θα πρέπει να υποβληθούν 24 ώρες πριν την Γ.Σ. στο email του συλλόγου snowclub@snowclub.gr 
    • Δεν είναι από χιονοδρομικό, αλλά έγινε με τηλεκαμπίνα:   One person has been killed and 10 others injured after a cable car cabin collided with a broken pole and burst open in southern Turkey. Passengers plummeted to the ground following the crash on Friday evening after the supporting pylon collapsed near Antalya. The whole cable car system was immobilised while emergency workers tried to evacuate stranded passengers. An investigation into the accident has been opened, the justice ministry said.  According to Turkey's disaster and emergency management agency a total of 128 passengers were rescued from the 16 cable cars on Friday night in Antalya's Konyaaltı district. But, officials said 43 passengers remained stranded by Saturday morning.   Getty Images Throughout Saturday, search and rescue operations continued for the people trapped in the cabins at the Tunektepe Cable Car Facility, Konyaalti district in Antalya Seven helicopters and more than 500 rescuers, including specialist mountaineers, remained at the scene on Saturday, the Turkish interior ministry said in a social media post. Turkey's Health Minister Dr Fahrettin Koca also paid his respects on X.  "May God have mercy on our citizen who lost his life in the accident," he said. "I wish a speedy recovery to our injured, and I wish a speedy recovery to the rescued and waiting to be rescued victims." The cable car is run by the Antalya Metropolitan Municipality and carries tourists from Konyaalti beach to a restaurant and viewing platform at the summit of the 618m (2027ft) Tunektepe peak. According to the information on its website, the cable car has 36 cabins with a capacity of six people each.   It takes an average of nine minutes to go uphill to the Tunektepe facility with panoramic views of Antalya.   https://www.bbc.com/news/world-europe-68806204 (κλικ στο λιγκ για να παίξει και το βίντεο)
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Krits
      Krits
      (56 years old)
    2. samick
      samick
      (42 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,312
    • Total Posts
      460,803
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,613
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Kevinmus
    Joined
×
×
  • Create New...