Jump to content
konos

Ξύλινα ή Πέτρινα

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

Εχω ένα οικόπεδο στον Επτάλοφο (Αγόριανη) Παρνασσού ,μέσα στο χωριό ,πολύ κοντά στην πλατεία και σκέφτομαι να φτιάξω τρεις κατοικίες. Το δίλημμα που αντιμετωπίζω είναι αν θα είναι πέτρινες ή ξύλινες.

Στην αρχή σκεφτόμουν το ξύλο αλλά το πρόβλημα είναι ότι πολλοί κατασκευαστές ξύλινων τα λένε όλα τέλεια προκειμένου να πουλήσουν.Μπορεί η ποιότητα του ξύλου να μην είναι τόσο καλή και να χρειάζεται συντήρηση κάθε δύο χρόνια.

Μετά μίλησα με κάποιο γνωστό μου ο οποίος κατασκευάζει πέτρινα σπίτια και μου είπε ότι μια ποιοτική κατασκευή ξύλου κοστίζει όσο και η πέτρινη ίσως και περισσότερο, συν ότι το ξύλινο σπίτι μέσα στο χωριό δύσκολα πωλείται.

 

Δεν ξέρω τι να κάνω. Ωραίο το ξύλινο σπίτι αλλά πιο ευαίσθητο στην κατασκευή και ίσως με περισσότερα προβλήματα στο μέλλον και τελικά πιο ακριβό από το πέτρινο.

 

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ας μας πει την γνώμη του.

 

 

Ευχαριστώ


Κωστής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι εννοείς με τον όρο ξύλινο ή πέτρινο, την εξωτερική εμφάνιση ή να το χτίσεις εξολοκλήρου με αυτά τα υλικά? Χωρίς μπετον ή σίδερα δηλαδή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχουν έτοιμα ξύλινα σπίτια, φιλανδικού τύπου τα οποία είναι τέλεια!είναι φτιαγμένα απο κορμούς και δεν χρειάζονται ιδιαίτερη συντήρηση.Στην ουσία δηλαδή είναι προκατασκευασμένα.


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εαν μπορεις να διαθεσεις το ενα απο αυτα για τις αναγκες του συλλογου, ως χειμερινα headquarters, ευχαριστως να σε βοηθησουμε.... :rolleyes:

 

Παντως του συλλογου, θα το προτιμουσα, προσωπικα πετρινο-μεζονετα παρακαλω... :lol:


ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΙΟΝΙ ΟΕΟ.....!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω η Αγόριανη έχει κάποιο σύλλογο σχετικό με την εμφάνιση του χωριού την αρχιτεκτονική και την σχετική ιστορία (είχα ακούσει κάποιους να συζητούν για αυτό πάνω στο lift :lol: ). Προσωπική μου πρόταση είναι να τους συμβουλευτείς πριν πάρεις οποιαδήποτε απόφαση.


There are no shortcuts to any place worth going ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι ,δικιο εχει ο spearhead. Αν η Αγοριανη, η τμημα της ,εχει χαρακτηρισθει "παραδοσιακος οικισμος" (οπως ενα τμημα της Αμφικλειας ) ,σε δεσμευει ως προς την εξωτερικη εμφανιση του σπιτιου που θα κατασκευασεις .Θα πρεπει να το εξετασεις.......

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ναι ,δικιο εχει ο spearhead. Αν η Αγοριανη, η τμημα της ,εχει χαρακτηρισθει "παραδοσιακος οικισμος" (οπως ενα τμημα της Αμφικλειας ) ,σε δεσμευει ως προς την εξωτερικη εμφανιση του σπιτιου που θα κατασκευασεις .Θα πρεπει να το εξετασεις.......

 

Ευχαριστώ παιδιά.


Κωστής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και κάτι άλλο το οποίο δεν αναφέρθηκε πουθενά.

Το μάτι βαριέται,συνηθίζει πολύ εύκολα ένα αποκλειστικά πέτρινο ή ξύλινο σπίτι.

Και όταν το βαρεθείς,τι θα κάνεις για να το αλλάξεις;Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Ενώ όταν έχεις να κάνεις με συνδυασμούς πέτρας-τοίχου,μόλις το βαρεθείς αλλάζεις το χρώμα του τοίχου και το΄μάτι σου ανανεώνεται.

Εκτός αν το θέλεις για επαγγελματική χρήση οπότε δεν σ΄ενδιαφέρει.


Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites

επειδή μ'αρέσει ιδιαίτερα το ξύλινο σπίτι θα σου έλεγα αυτό.

Δε ξέρω εαν το "μικροκλίμα" της Αράχωβας το ευνοεί βέβαια,

δε τη βλέπει ήλιος,υγρασία πολυ,χιόνια (στη τύχη τα λέω αυτά έτσι ,απλώς εγώ θα το ρωτούσα).

 

Ότι πληρώσεις παίρνεις, υπάρχουν ποιοτητες και ποιοτητες σε όλα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kαλημέρα σε όλους!

Καταρχάς μου αρέσει πολύ που το δίλημμα είναι ξύλο ή πέτρα και όχι... μπετό ή τούβλο!

Συγχαρητήρια για την απόφασή σου να εναρμονίσεις τα κτίρια με το περιβάλλον. Προσωπικά πιστεύω ότι τα ξύλινα σπίτια είναι "ξένα" προς την ελληνική αρχιτεκτονική της επαρχίας. Μου αρέσουν πολύ αλλά μόνο όταν τα βλέπω στις Αλπεις! Κατά τη γνώμη μου στο ελληνικό βουνό τα πέτρινα σπίτια είναι η καλύτερη επιλογή (όχι όλα γιατί έχουν δει διάφορα τα ματάκια μας). Επειδή οικογενειακώς έχουμε ασχοληθεί με το θέμα αν θες στείλε μου PM να σου δώσω μερικές συμβούλές για να μη φορτώνουμε το φόρουμ με τεχνικές λεπτομέρειες.

Και πάλι συγχαρητήρια.

Φιλικά

Ράνια

Share this post


Link to post
Share on other sites
Προσωπικά πιστεύω ότι τα ξύλινα σπίτια είναι "ξένα" προς την ελληνική αρχιτεκτονική της επαρχίας.

 

Είμαι σύμφωνη 100% κ εγώ μ' αυτό. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ειναι ξενα προς την ελληνικη αρχιτεκτονικη γιατι ποτε κανενας παππους δεν ειχε ξυλο η κορμο να ασχοληθει η γιατι δεν υπηρχαν η ησαν πανακριβα

τις ελευθερες ωρες οι παπουδες κτυπαγαν πετρες και εφτιαχναν τοιχους στις μαντρες τα μαντρια και τα πεζουλια η αποθηκευαν(αρμακαδες=εκτιζαν τις ετοιμες πετρες σε μερη που δεν εμποδιζαν προς φυλαξη για περαιτερω χρηση)

οποιος θελει να δει τετοια δειγματα ας ερθει στο μαντρι μου να καταλαβει

γιαυτο και ειχαν γινει επιστημονες στη πετρα

πιστευω οτι αν ειχαν το υλικο γιατι γνωσεις ειχαν και ηξεραν να περιποιηθουν το ξυλο(ηταν πανακριβο βλεπε καστανια,ελατακια κυπαρισσι στα ψαλιδια στα σπιτια) γιατι μονο για τις σκεπες ειχαν δυνατοτητα να το αγορασουν

τωρα σε ποιες περιοχες αισθητικα το ξυλο δενει με το περιβαλλον ειναι αλλο θεμα .Προσωπικα πιστευω οτι υπαρχουν περιοχες που δενει αρκετα.

Τωρα αν δενουν και τα 2 θα προτιμουσα πετρα για τους τοιχους και μπαλκονια παραδοσιακα με ξυλο αλλα πρεπει να μπορει ο μαστορας να προσαρμοστει στις νεες απαιτησεις(ηλεκτρολογικα υδραυλικα)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καταρχάς μου αρέσει πολύ που το δίλημμα είναι ξύλο ή πέτρα και όχι... μπετό ή τούβλο!

Ράνια

Θα συμφωνήσω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με την Ράνια. Και η πέτρα και το ξύλο είναι απόλυτα αποδεκτά ...

 

Εμείς τα τελευταία 7 χρόνια, περνάμε τους χειμώνες, με τους φίλους μας, σε αυτό το σπίτι.

 

Τα υπέρ του:

 

1. πολύ φθηνότερη (τουλάχιστον τότε ...) κατασκευή από ένα, αντίστοιχων τετραγωνικών, πέτρινο.

2. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ συμπεριφορά του ξύλου στο κρύο και στον πάγο (σημαντικό αφού το σπίτι απευθύνεται σε χειμερινή κυρίως διαβίωση). Πριν κάτι χρόνια, Πρωτοχρονιά, έξω είχε - 9 και μέσα (μόνον με ένα τζάκι) +26 !!!

3. γρήγορη κατασκευή. Το σπίτι τέλειωσε σε 1 μήνα. 'Ηρθε η νταλίκα από την Φιλανδία, ξέφόρτωσε, και οι άνθρωποι το σήκωσαν σε 1 μήνα (εννοείται με τα πάντα έτοιμα μέσα, υδραυλικά, ηλεκτρικά, τζάκια, κουζίνες κλπ). Η εμπειρία από μακρόχρονιο κτίσιμο, ειδικά όταν δεν είσαι εκεί για να βλέπεις τι κάνουν τα συνεργεία, είναι μάλλον άσχημη ....

4. εγγύηση από τον κατασκευαστή για πολλά χρόνια.

5. μεγάλη εμπειρία από ανάλογες κατασκευές (στο εξωτερικό). Υπάρχουν ξύλινα σπίτια στην Φιλανδία με ηλικία πάνω από 250 χρόνια. Οι άνθρωποι εκεί το έχουν ανάγει σε επιστήμη. Φανταστείτε σήμερα που τα ξύλα είναι εμποτισμένα, αδιαπέραστα από υγρασία και άκαυτα. Ούτως ή άλλως το ξύλο έχει πολύ μεγάλη θερμοχωρητικότητα, είναι ιδανικό υλικό για τον χειμώνα ...

6. φιλικό υλικό προς τον άνθρωπο (για όποιον/α πιστεύει τις μπούρδες τύπου φενγκ σούι !!! ... :blink: )

7. καμμία, μα καμμία συντήρηση ... Οι χειμώνες στο μέρος αυτό (Χελμός) είναι ψιλοάγριοι και το σπίτι καθότι βορεινό, δέρνεται από τους αέρηδες και τα χιόνια (υψόμ ~850 μ). Δεν έχει παρουσιαστεί ζημιά ή ανάγκη για κάποια συντήρηση, έως σήμερα ....

 

Τα κατά:

 

1. μας παίρνει ο ύπνος (μες τη ζέστη) και δεν σηκωνόμαστε νωρίς για να πάμε για σκι !!!! :o:ph34r::huh:

 

 

σοβαρά τώρα, θα έλεγα για σπίτι μέσα στο χωριό να προτιμήσει κάποιος πέτρα, ώστε να συμβαδίσει με την κρατούσα αισθητική στην ελληνική ύπαιθρο. Αν όμως είναι μόνος, ένα ξύλινο σπίτι είναι ιδανικό .... ιδίως αν το σπίτι θα έχει χειμερινή χρήση .....

 

Kalavrita1.jpg

 

Kalavrita2.jpg

 

Kalavrita3.jpg

 

Kalavrita4.jpg


dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@konos:

 

υποθέτω επίσης ότι λέγοντας πέτρινο, εννοείς πλάκα μπετόν, δοκάρια μπετόν, τοιχοποιία τούβλα, και μετά επένδυση με πέτρα (έξω ή/και μέσα) .... τουτέστιν συμβατική κατασκευή με επιπρόσθετο την αισθητική διαμόρφωση με την πέτρα ... διότι πέτρινο ΜΟΝΟ σπίτι (χωρίς μπετόν), όπως πχ αυτά που βλέπεις στην Βυτίνα ή στην Μάνη δεν νομίζω ότι θα βρείς τεχνίτη ή μηχανικό να στο φτιάξει, και αν βρεις θα ξεπαραδιαστείς ...

 

αυτά πχ είναι κατασκευές ΜΟΝΟ με πέτρα ...

 

ο Άγιος Σώστης στην Μάνη

 

Limeni.jpg

 

 

ο ξενώνας της Αγγελικής στα Ζαγόρια

 

Zagori.jpg


dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά όλα αυτά, αλλά πότε θα μας καλέσεις στο σπίτι;(χειμώνα εννοείται)


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλά όλα αυτά, αλλά πότε θα μας καλέσεις στο σπίτι;(χειμώνα εννοείται)
μόλις δούμε "άσπρη μέρα" φίλε........ελπίζω σύντομα.!

Κωστής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την περιοδο 1991-1994 [λυκειο] προετοιμαζομουν για αρχιτεκτονικη (γραμμικα-ελευθερα κτλ)..ηταν η περιοδος που στα πολλα προσχεδια, εκανα κ τα σχεδια-μουντζουρες του υπο-ανεγερση ορμητηριου στη Ρουμελη – Το πρωτο (κ τελευταιο) σπιτι που σχεδιασα! Επελεγη η πετρα λογω αναγκης ομαλης ενταξης της κατασκευης στον περιβαλλοντο οικισμο (χωριο). Ειναι ελληνικη ορεινη αισθητικη βρε αδερφε! :D

Αν βεβαια ηταν stand-alone μεσα στα κωνοφορα δαση, μπορει να ηταν κ ξυλινο.

 

06-07-08_19-40.jpgDSC00011-1.jpggazon2.jpg

 

gazon.jpggazzon.jpghomesklthrointerior.jpg

 

IMG_0002-2.jpgIMG_0077-1.jpgIMG_0073-1.jpg

 

IMG_0079-1.jpgIMG_0014-1.jpgIMG_0009.jpg

 

IMG_0005.jpgDSCF04.jpgDSCF018.jpg

 

DSCF027.jpgDSCF036.jpgDSCF040.jpg


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)

Εδώ και τρία περίπου χρόνια προσπαθούμε να αναπαλαιώσουμε το πατρικό μου, παλιό σπίτι, όλο, από πέτρα, που κατασκευάστηκε γύρω στο 1870 κ κάτι ψιλά και έχει διατηρηθεί από τότε με μικρές δυστυχώς παλιότερες αλλαγές :D στην εξωτερική του εμφάνιση... :D

Εγώ εξωτερικά δεν άλλαξα τίποτα, εκτός καινούργιο σοβά και στέγη που έπρεπε να αλλαχτούν, λόγω παλαιότητας.

 

Μετά λοιπόν από παααρα πολύ δουλειά (και έχει ακόμα :lol: ), ιδού το αποτέλεσμα :)

 

629583691_a3afa08f4f_m.jpg629583565_b374bd9469_m.jpg629583561_ee595d2a54_m.jpg629583679_27cd62c0bc_m.jpg

 

ε.... και βέβαια δεν θα μπορούσε να λείπει...

629908575_58e886267d_m.jpg

την αυλή του βέβαια, εκτιμούν και διάφοροι επισκέπτες ... :)

630811372_32cbf97dd5_m.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

κωστη

πολυ καλη δουλεια η μονη διαφωνια μου ειναι στο μπαλκονι πιθανον να ειχες καποιους λογους που το στηριξες ετσι

 

 

κελλο

ειχες εξετασει το θεμα να γινει αμμοβολη και αρμολοι ? γιατι πιστευω οτι εχει καλη πετρα κατω απο το σοβα

 

 

ανεβαζω μια απο ενα που κτιζοταν το χειμωνα στο μαντρι μου και θα ανεβασω μερικες αναπαλαιωσεις το σαββατοκυριακο

post-529-1182862934_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κώστα, εξετάσθηκε και αυτό το σενάριο,

Όμως όταν ρίξαμε τον παλιό σοβά η πέτρα δεν ήταν και τόσο καλή, αλλά υπήρχαν και άλλα προβλήματα πιο σοβαρά, όπως κάποιες άλλαγές σε παράθυρα και ανοίγματα που είχαν γίνει παλιότερα και δυστυχώς όλα αυτά φαινόντουσαν πολύ άσχημα και έτσι επιλέχθηκε ξανά ο σοβάς.

Εδώ είναι μια φωτο στη φάση που είχε βγει ο παλιός σοβάς,

630222165_94534d0453.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
@konos:

 

υποθέτω επίσης ότι λέγοντας πέτρινο, εννοείς πλάκα μπετόν, δοκάρια μπετόν, τοιχοποιία τούβλα, και μετά επένδυση με πέτρα (έξω ή/και μέσα) .... τουτέστιν συμβατική κατασκευή με επιπρόσθετο την αισθητική διαμόρφωση με την πέτρα ... διότι πέτρινο ΜΟΝΟ σπίτι (χωρίς μπετόν), όπως πχ αυτά που βλέπεις στην Βυτίνα ή στην Μάνη δεν νομίζω ότι θα βρείς τεχνίτη ή μηχανικό να στο φτιάξει, και αν βρεις θα ξεπαραδιαστείς ...

 

αυτά πχ είναι κατασκευές ΜΟΝΟ με πέτρα ...

 

ο Άγιος Σώστης στην Μάνη

 

Limeni.jpg

ο ξενώνας της Αγγελικής στα Ζαγόρια

 

Zagori.jpg

 

http://www.katafygio-oiti.gr/forum/index.php?topic=3.0

Αντιθετα εγω ελπίζω πως η κατασκευή αυτού του τυπου μου ερχεται οικονομικοτερη.

Παρακολουθώ απο μέρες αυτό το θέμα με ενδιαφέρον ,ειναι πραγματι εξερετικά ελκιστική η εικόνα των ξύλινων κατασκευών και παρα τα κολήματα μου στο θέμα αυτό δεν μπορώ της αφορίσω ως μη πολιτικά ορθές .

Μεγάλοι ελληνες αρχ. εδω και πολλά χρόνια εζησαν και πέθαναν αναζητώντας τις αλήθειες αυτού του τόπου.

Δυστυχως η αισθητική των αναζητήσεων αυτών εχει χάθει μεσα στην πλημυρίδα των τασεων της μόδας και του μοντέλου ζωής που εχουμε ως πρότυπο .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχει επικρατήσει όταν λέμε ξύλινο σπίτι να εννοούμε "φιλανδικό" ή τύπου φιλανδικού, όπου και αν αυτό κατασκευάζεται. Είμαι λιγάκι επιφυλακτικός απέναντι στο ξύλο. Κατ'αρχήν δεν είναι υλικό "παραδοσιακό" στην Ελλάδα. Μετά για να αντέχουν τα ξύλα έναντι των καταπονήσεων, τα εμποτίζουν με πολλά δηλητήρια. Θα μου πεις όλα έτσι είναι; Δεν έχω κάποιο τρόπο να σε βοηθήσω για το ποια είναι περισσότερο ή λιγότερο ακίνδυνα, αφού το ξύλινο σπίτι θα έρθει έτοιμο, άρα μόνο εκ των υστέρων αν κόψεις ένα κομμάτι ξύλου και το πας για ανάλυση θα έχεις μία πιο ξεκάθαρη εικόνα. Πάντως ένας κακός εμποτισμός μπορεί να είναι τρομερά βλαβερός, πολύ περισσότερο απ'όσο φαντάζεσαι. Επίσης τα "φιλανδικά" σπίτια δεν ξέρω πως αντέχουν στις ελληνικές καλοκαιρινές θερμοκρασίες, ενώ εγώ πάντα θα έχω κάποια φοβία σε περίπτωση πυρκαιάς, παρ'όλο που όπως λένε αντέχουν Χ ώρες. Επίσης όταν είδα κάποια "φιλανδικά" σπίτια υπό κατασκευή από κάποιον που προσπαθούσε να με πείσει προς το ξύλινο σπίτι και μου ανέλυε ότι όλοι οι σύνδεσμοι που χρησιμοποιεί είναι ανοξείδωτοι, απλά βρήκα μόνος μου αργότερα κάποιους συνδέσμους-βίδες από την ακρούλα και δεν είχε καταλάβει ότι μπορούσα να καταλάβω ότι δεν ήταν ανοξείδωτοι. Κοινώς το ψέμα πάει σύννεφο και θα πρέπει να είσαι ΠΟΛΥ προσεκτικός σε όποια φούμαρα σου πασάρουν όλοι οι ειδικοί.

Πάμε στην πέτρα. Πολλοί χτίζουν "πέτρινα" σπίτια γιατί όταν ο πέτρινος τοίχος εχει πάχος μεγαλύτερο των 50 εκ. δεν προσμετράται στην δόμηση. έτσι μπορείς κάλιστα να κερδίσεις αρκετά τετραγωνικά. Όταν λοιπόν κάποιος κάνει "δουλειά", τα τετραγωνικά κοστίζουν και αξίζουν. Επίσης όταν χτίζεις "πέτρινο" σπίτι, δεν σου απαγορεύει κανείς να κάνεις στο εσωτερικό κάποια μπετονένια κολώνα, ή πλάκα από μπετόν. Επίσης, αν αποφασίσεις να κάνεις 2 ορόφους+ (όπως γίνεται στην πράξη), το αμιγώς πέτρινο σπίτι δεν θα στο συνιστούσα. Έτσι η πιο διαδεδομένη άποψη είναι σκελετός από μπετόν και τούβλο και πέτρα επένδυση. Τώρα ανάλογα με την ευσυνηδησία του κατασκευαστή, το τούβλο θα είναι μονό ή διπλό, θα υπάρχει μόνωση της προκοπής, μόνωση ανεπαρκής, ή καθόλου μόνωση. Ένα καθ'όλα αμιγές πέτρινο σπίτι, θέλει και μαστόρους καλούς και σ'αυτό είμαι πάλι επιφυλακτικός. Όπως αν θέλεις να είσαι καθ'όλα παραδοσιακός θα πρέπει να βάλεις και ξύλινα πρέκια πάνω από πόρτες και παράθυρα, αν κάνεις μπαλκόνια θα είναι ξύλινα (αλλιώς θα είναι από μπετόν, αλλά τότε και η πλάκα του ορόφου θα είναι από μπετόν).

Όπως καταλαβαίνεις τα πράγματα είναι κάπως θολά. Εγώ θα πήγαινα προς το "τύπου πέτρινο", γιατί οι "μαστόροι" αυτό έχουν μάθει να φτιάχνουν. Επίσης θα διάλεγα υλικά με την μικρότερη επιβάρυνση συντήρησης, γιατί κακά τα ψέματα, ένα σπίτι έχει πολλά έξοδα και μετά την ανοικοδόμηση του.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

κελλο

τελικα ο χτιστης δεν ειχε πολλα καλα κομματια και τα φυλαγε για συγκεκριμενα μερη

σημασια εχει οτι το εψαξες

στο εσωτερικο εχεις αφησεις κατι απο πετρα η ειναι ολο σοβατισμενο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...