Jump to content
over-poulover

χ.κ. Παρνασσού 2012-2013

Recommended Posts

Καλή χιονοχρονιά και στο χκΠ!

  • Like 1

moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντε και από εδώ καλή αρχή με πολύ όμορφο πρώτο ποστ!

  • Like 1

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

κουυυυυυυυυυυυυκκκκουυυυυυυυυυυυυυυ κανενα νεο για την νεα χρονια ποτε θα εχουμε????? :unsure: :unsure: :blink:

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

θα λειτουργήσει φέτος ο παρνασσός?


How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα ... ειλικρινά δεν ξέρω τί πρέπει να καταλάβει κανείς από αυτό το link που έβαλαν στη σελίδα του ΧΚΠ ..

 

http://www.youtube.com/watch?v=PfO8hajo4WY

 

... ενδιαφέρον πάντως το πώς μπαίνουν οι πυλώνες

Edited by powda
  • Like 4

Παρακαλώ σε σταυραητέ, για χαμηλώσου ολίγο, Και δώσ’ μου τες φτερούγες σου και πάρε με μαζί σου,

Πάρε με απάνου στα βουνά, τι θα με φάει ο κάμπος ... - Κ. Κρυστάλλης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα ... ειλικρινά δεν ξέρω τί πρέπει να καταλάβει κανείς από αυτό το link που έβαλαν στη σελίδα του ΧΚΠ ..

 

... ενδιαφέρον πάντως το πώς μπαίνουν οι πυλώνες

 

Ελπίζω ότι θέλω να μας δείξουν εικόνες από το μέλλον τους. Αλλά το 197κάτι έτσι μπήκαν οι πυλώνες;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελπίζω ότι θέλω να μας δείξουν εικόνες από το μέλλον τους. Αλλά το 197κάτι έτσι μπήκαν οι πυλώνες;

Καλά βλάκες τους έχεις εκεί πάνω στο Παρνασσό να πληρώνουν ελικόπτερα;

Εμείς θα ανοίξουμε δρόμους και θα μας έρθει τζάμπα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χ.Κ. Παρνασσού 1975 - 2013

 

parnassoslines.jpg"Η κατασκευή του Κέντρου ξεκίνησε το 1975 και ολοκληρώθηκε το 1976, οπότε και άρχισαν να λειτουργούν οι εγκαταστάσεις της Φτερόλακκας. Το 1981 ολοκληρώθηκε η κατασκευή των εγκαταστάσεων και στα Κελάρια, ενώ το 1987-1988 μπήκε σε λειτουργία ο Ερμής, ο συνδετικός αναβατήρας μεταξύ της Φτερόλακκας και των Κελαριών. Το 1993 προστέθηκε ο πρώτος εναέριος τετραθέσιος αναβατήρας αποσυμπλεκόμενης τεχνολογίας στην Ελλάδα, ο σύγχρονος Ηρακλής, στη θέση Κελάρια 1950".

Τον Δεκέμβρη του 2013 αναμένεται να γίνει επανεκκίνηση με νέους αναβατήρες στη θέση των Αφροδίτη(Τηλεκαμπίνα), Βάκχο και Δία.

 

Πάνω στο βουνό τρέχουν εν παραλλήλω δύο εργοτάξια. Το πρώτο έχει αναλάβει τις εργασίες συντήρησης για την ομαλή και ασφαλή λειτουργία του κέντρου κατά την διάρκεια της σεζόν 2012-2013 και το δεύτερο, που βρίσκεται σε γραφειοκρατική φάση προς το παρόν, τον εκσυγχρονισμό των αναβατήρων. Οι περισσότεροι αναβατήρες κατασκευάστηκαν πριν από το 1981, έχουν σπάσει ρεκόρ ωρών λειτουργίας, είναι αργοί και έχουν μεγάλο κόστος συντήρησης. Αυτοί οι αναβατήρες έφεραν πολλούς Ελληνες σε πρώτη επαφή με την χιονοδρομία και άλλαξαν ριζοσπαστικά τη γύρω περιοχή του Παρνασσού.

 

Το 1981 μόνο η κα Κατίνα Αυγερίκου νοίκιαζε δωμάτια στην Αράχωβα. Οταν ήταν γέματη τότε έστελνε τους πελάτες της στη κυρία Παναγιώτα. Λίγες οι ταβέρνες και οι καφετέριες και ίσως μόνο ένα in bar.. το περίφημο Κολονέλο. Το Λιβάδι παντελώς άδειο με μια λίμνη στην άκρη που αποστραγγίστηκε αργότερα. Σήμερα υπάρχει πληθώρα στα πάντα και μια μικρή πόλη γεννιέται στο Λιβάδι.

 

Ο παράγοντας κρίση δεν επηρέασε την περσινή σεζόν όσο αφορά το χιονοδρομικό και οι λόγοι είναι τρεις. Πρώτος λόγος, το χιόνι, πάντα το πιο σημαντικό στοιχείο, γιατί χωρίς χιόνι δεν κάνουμε τίποτα. Η προηγούμενη σεζόν είχε πολλές χιονοπτώσεις, χαμηλές θερμοκρασίες και καλή ποιότητα χιονιού. Δεύτερος λόγος, το ski bus με έκπτωση στην ημερήσια κάρτα. Αν το συνολικό κόστος επίσκεψης χιονοδρόμου με αυτοκίνητο παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και παραπάνω (αν λάβουμε υπ' όψη το κόστος αύξησης της βενζίνης), το κόστος του Ski Bus σε συνδυασμό με τη ημερήσια κάρτα σε έκπτωση, μειώθηκε δραστικά, θεσμός που λειτούργησε σε καθημερινή βάση την προηγούμενη σεζόν με τον Θανάση Κλαουδάτο. Τρίτος λόγος, το καλύτερο management από πλευράς χιονοδρομικού. Σαν αποτέλεσμα, το χιονοδρομικό είχε 20% αύξηση τζίρου σε σχέση με τα προηγούμενα έτη και σε εποχή κρίσης!

 

Υπάρχουν πράγματα που χρήζουν παραπάνω βελτίωσης πριν την επανεκκίνηση, όπως η μείωση του χρόνου στις ουρές στα εκδοτήρια και τους αναβατήρες. Προτιμάτε την έκδοση εισιτηρίου μέσω web και φροντίστε να επιβιβάζεστε πάντα με παρέα. Τρεις στο τριθέσιο και τέσσερις στο τετραθέσιο.

 

Τα Χριστούγεννα του 2013 θα μπουν σε λειτουργία οι νέοι αναβατήρες και αυτό σηματοδοτεί μια νέα εποχή για τον Παρνασσό. Το έργο κατασκευής θα ξεκινήσει αμέσως μετά το κλείσιμο της τρέχουσας σεζόν. Βέβαια το business plan δεν σταματά εκεί. Σειρά έχουν ένα αιολικό πάρκο για εξοικονόμηση ενέργειας, βιολογικός καθαρισμός για την οικολογική προστασία του υπεδάφους, η δημιουργία μιας τεχνητής λίμνης για την τροφοδοσία νερού και τη δυνατότητα λειτουργίας κανονιών και τέλος η επέκτασή των πιστών.

 

Πέρα της μείωσης τιμών υπάρχει και ένα άλλο βασικό αίτημα των χιονοδρόμων που συχνά αποφεύγουμε να το αναφέρουμε ή το ξεχνούμε γιατί το θεωρούμε δεδομένο: Φιλικά προς το περιβάλλον καταλύματα δίπλα στις πίστες όπως γίνεται στο Σέλι, στα Πηγάδια, στο Πισοδέρι ή στα χιονοδρομικά του εξωτερικού.

 

Ολα είναι εφικτά, η βούληση υπάρχει από όλους τους φορείς, είναι θέμα χρόνου η υλοποίηση. Μετά... μπορούμε να παίξουμε σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

 

Original Post: http://www.snowreport.gr/posts/22.html

(Αν παραβιάζω κάποιον από τους κανονισμούς του forum, feel free to edit ..)

  • Like 3

Παρακαλώ σε σταυραητέ, για χαμηλώσου ολίγο, Και δώσ’ μου τες φτερούγες σου και πάρε με μαζί σου,

Πάρε με απάνου στα βουνά, τι θα με φάει ο κάμπος ... - Κ. Κρυστάλλης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η εικόνα είναι από τον Παρνασσό;


carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mπααα


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωστόσο έχω να δώσω μια συμβουλή στους φίλους χιονοδρόμους. Να κάνουν λίγη υπομονή μέχρι το Σεπτέμβρη γιατί θα δουν εκπλήξεις και από τον Παρνασσό που μπορεί να τους κάνουν να μετανοιώσουν για όποιοδήποτε βιαστική αγορά ετήσιας μέσα στο κατακαλόκαιρο!!!

 

Υπομονή λοιπόν και για την ώρα απολαύστε τα μπάνια σας και τις διακοπές σας και τα καλά έρχονται από φθινόπωρο!!!

 

Καλησπέρες ... υπάρχει κάτι νεότερο σε αυτό; Κοντεύουμε να τσουλίσουμε ... :evil::animier:

  • Like 4

Παρακαλώ σε σταυραητέ, για χαμηλώσου ολίγο, Και δώσ’ μου τες φτερούγες σου και πάρε με μαζί σου,

Πάρε με απάνου στα βουνά, τι θα με φάει ο κάμπος ... - Κ. Κρυστάλλης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως οι τιμές σταθερές στο ΧΚΠ.Παλι Βελουχι θα την βγάλουμε και φέτος τα ΣΚ αφου απο περισυ κατεβασαν τιμες και Παρνασσο μπορει καμία καθημερινή (μπορει!!!!)

  • Like 1

2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Να κάνουν λίγη υπομονή μέχρι το Σεπτέμβρη γιατί θα δουν εκπλήξεις και από τον Παρνασσό"

 

 

Κάναμε Σεπτέμβρη, κάναμε Οκτώβρη, κάνουμε και Νοέμβριο..... Μήπως να κάνουμε μέχρι του χρόνου που θα ψηφίσω Καλάβρυτα??? Δεν προμηθεύτηκα την κάρτα των Καλαβρύτων μιας και εμπιστεύτηκα τα λόγια των υπευθύνων του Παρνασσού. Αν και τα Καλάβρυτα είχαν αρκετά ανταγωνιστική τιμή πίστεψα και πιστέυω ακόμα στην απάντηση του Παρνασσού, όχι κυρίως στα Καλάβρυτα αλλά στην ελληνική οικονομική συγκυρία.

 

Σε περίπτωση που τελικά ο Παρνασσός αθετήσει τις υποσχέσεις του, λυπάμαι αλλά προσωπικά θα ακυρωθείτε από τη λίστα των αγαπημένων μου χιονοδρομικών. Δεν είναι ηθικό να εμπαίζετε με δήθεν προτάσεις και τυμπανοκρουσίες. Αναμένω.

  • Like 6

SKI


SKI


SKI


SKI


SKI


SKI


SKI


SKI


Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα μπορούσε καποια ομάδα εργασίας να μάθει και να μας ενημερώσει για το αν θα λειτουργήσει φέτος το ΧΚΠ και με τι τιμές?

  • Like 3

How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωστή εννοείς να μάθουμε πριν αναρτησει το ίδιο το χιονοδρομικό τον τιμοκατάλογο του???

πώς να γίνει αυτό??


"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωστή εννοείς να μάθουμε πριν αναρτησει το ίδιο το χιονοδρομικό τον τιμοκατάλογο του???

πώς να γίνει αυτό??

 

1.Όταν η ετήσια κάρτα στο ΧΚΠ κοστίζει πλέον όσο ένας μισθός, θεωρώ υποχρέωση του ΧΚΠ να ενημερώσει έγκαιρα για την τιμολογιακή πολιτική του.

 

2. Έχω την εντύπωση οτι υπάρχει ΟΕ χιονοδρομίας που μπορεί να αναλάβει να ρωτήσει στα πλαίσια της επικοινωνίας που έχει ο σύλλογος μετα χιονοδρομικά. Σωστά?


How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι την ειδα κ εγω!!!! Ωραια εικονα........ :)


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

υπάρχει οε χιονοδρομίας αλλά όχι για να "επαιτεί" την παρουσίαση ενός τιμοκαταλόγου-αν το ίδιο το

χιονοδρομικό δεν εχει αναρτήσει τις φετινες τιμές,κάποιο λόγο θα έχει-δε θα κάνουμε και τους ντεντεκτιβ

(προσωπική μου γνώμη)-δεν το έχουμε κάνει μεχρι στιγμής για κανενα χιονοδρομικό και προσωπικά δε θεωρώ ότι

ειναι αυτη η δουλειά μας.Εχουν σταλλεί επιστολές για προσπάθεια υπαρξης τιμοκαταλογου συμβαού με τα τωρινα δεδομενα

της κρίσης αλλά μεχρι εκεί.

  • Like 1

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

.Εχουν σταλλεί επιστολές για προσπάθεια υπαρξης τιμοκαταλογου συμβαού με τα τωρινα δεδομενα

της κρίσης αλλά μεχρι εκεί.

 

οκ με καλυψες


How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

card.jpg

 

Νέα λίφτ-Δωρεάν Κάρτες-Οικολογικη Προστασία -Mηδενικό Κόστος .

Edited by snowhow
  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

card.jpg

 

Νέα λίφτ-Δωρεάν Κάρτες-Οικολογικη Προστασία -Mηδενικό Κόστος .

Πολύ καλό, αλλά πως θα..."στρίβουν" τσιγάρο στο lift αυτό οι θεριακλήδες βρε παιδιά;

Edited by itiotis

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...