Jump to content
anemar

Πως μάθατε για το snowclub.gr??

Πως μάθατε για το snowclub.gr??  

343 members have voted

  1. 1. Από που μας βρήκατε??

    • Ιδρυτικό Μέλος
      19
    • Από άλλο forum
      51
    • Από αναζήτηση στο διαδίκτυο
      182
    • Από φίλο/γνωστό
      61
    • Από ΜΜΕ (περιοδικά,ράδιο,TV)
      5
    • Από κάποιον σε κάποιο ΧΚ
      10
    • Από ..αλλού (πείτε μας από που!!)
      16


Recommended Posts

Επειδη οι προηγουμενες δημοσκοπησεις ειχαν γινει στο παλιο forum,λογω της μεταβασης στο νεο δεν εβγαιναν τα αποτελεσματα για τεχνικους λογους.

 

Οποτε παμε απο την αρχη..

 

Εγω ειχα πρωτοδει το snowclub σε link του snowreport forum.Μπηκα,ειδα και απηλθα.. :blink:

Ηταν στις αρχες του και ενιωσα οτι αποτελειται απο μια κλειστη ομαδα λιγων ανθρωπων που γνωριζονται πολυ καλα μεταξυ τους.Ενιωσα πολυ ..ξενος για να μπω στην παρεα μιας και δεν ηξερα κανεναν.

Επανηλθα τυχαια μετα απο κανα χρονο(αφου ειχε αφαιρεθει το link απο το αλλο forum) και ειδα οτι ειχε αναπτυχθει παρα πολυ και σε αριθμο μελων και σε αριθμο δημοσιευσεων.Ειδα οτι εχει πλεον ενδιαφερουσες συζητησεις,εκτος απο πλακα μεταξυ των μελων.Πηγα και σε μια συναντηση στη Θεσσαλονικη και να τωρα μετα απο 1 χρονο ειμαι και moderator με 1000+ post :blink:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kαι ετσι, για να το αναλυσουμε και λιγακι, τον Συλλογο τον εμαθα ή καλυτερα τον πρωτοδιαβασα ως ιδεα στο forum του Snowreport.gr τον Nοεμβρη του 2003. Eμπαινα συχνα πυκνα τοτε, ολο το φθινοπορο, για να δω ποτε θα πεσουν τα χιονια και μπας και μαζεψω καμμια καλη πληροφορια που θα με βοηθαγε στα πρωτα μου βηματα ως σκιερ!

Eκεινη την περιοδο λοιπον παρακολουθουσα μια προσπαθεια που γινοταν, κυριως απο μελη του εκεινου forum, να φτιαξουν ενα συλλογο, να γνωριστουν καλυτερα, και να εκφραζουνται πλεον οργανωμενοι τα προβληματα και τις αποψεις τους ως χιονοδρομοι. Mου αρεσε πολυ η ιδεα, το κλιμα ηταν πολυ φιλικο, και το αιμα "εβραζε".

Mε τη βοηθεια και του Πανου Bατικιωτη (snowreport.gr) δοθηκε βημα στο συλλογο ,μεσα απο το forum, να μαζεξει μελη που ειχαν τις ιδιες ιδεες, και ο συλλογος να παρει σαρκα και οστα, οπως και εγινε.

H αληθεια ειναι οτι στη αρχη ψιλοκολαγα και να γραψω στο forum και να παω στις πρωτες συναντησεις που γινονταν. Δεν ξεχναω ομως ποσο στεναχωρηθικα που δεν πηγα σε μια εκεινο τον Δεκεμβρη, καπου στη N.Σμυρνη. Διαβαζα στο forum πως περασαν, το γελιο και τα βιντεακια που εβλεπαν και ακομα μετανιωνω που και εγω δεν ημουν εκει. Kαποιοι ειχαν παει με σαλοπετες!!!

E με το που αρχισε και η σαιζον επισημα δεν υπηρχε περιπτωση να μη γινω και εγω μελος του συλλογου και της ωραιας παρεας.

Nιωθω τυχερος που παρακολουθω το Συλλογο απο τις πρωτες του μερες, και που εχω κανει τοσους φιλους εδω μεσα, και εχω ζησει τοσες ωραιες στιγμες.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέτυχα στο δρόμο εντελώς τυχαία ένα πρόβατο και μου το είπε.....

 

Ψηεερς

  • Like 2

Πόσες μέρες snbrd έκανες φέτος..... Ποοοοοοσο?? ΧΑχαχαχΧΑΧΑΧΑΧΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μμμ, ναι... Το ακατονόμαστο εκείνο πρόβατο :P

 

Είμουνα στο chat του snowreport, και κάποιος πέταξε το link του snowclub. Είπα να έρθω να το δω, και από εκεί και πέρα με περιέλαβε το μαύρο πρόβατο... Μετά κόλλησα άσχημα εδώ και here I am, ένα χρόνο και κάτι μετά, οργανώνοντας τις χειμερινές διακοπές μου με βάση τις εκδρομές του ΣΤΧ και τους φίλους που έχω κάνει εδώ :D


The most merciful thing in the world is the inability of the human mind to correlate all its contents (H.P.Lovecraft)

 

5.5.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η πρώτη επαφή με το snowclub ήταν πέρσι μέσω της φίλης μου Ι.Τ, κατά κόσμο Ιωάννα, που ήταν μέλος του συλλόγου. Γράφτηκα στο φόρουμ και τώρα περιμένω να γυρίσουν οι άλλοι από Αυστρία για να γραφτώ και στο σύλλογο. Πιστεύω ότι ήταν πολύ καλή η ιδέα για τη δημιουργία του και καλό θα ήταν να βοηθάμε όλοι και πιο δραστικά για την ανάπτυξη της χιονοδρομίας στην Ελλάδα.


Je veux devenir calife a la place du calife

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανέστη νομίζω πως από τις επιλογές της ψηφοφορίας πρέπει να σβήσεις τα ιδρυτικά μέλη

21 είναι :P:D

 

Εγώ πάντως ψήφισα: από φίλο/γνωστό

 

Μας πήρε στην κυριολεξία απο το χεράκι ο Άρης, εμένα και τον stubaigeorge

 

Διαφορετικά μέσω internet...δεν θα το μαθαίναμε ποτέ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω ειχα μαθει για την ιδρυση απο τα τεκταινομενα στο Snowreport.gr, αλλα δεν ακολουθησα τοτε. Μετα ο BestofAlps μου ελυσε ωρισμενες αποριες και μου συνεστησε να κυτταξω στο φορουμ στο Σκι:Το Αθλημα.

 

Δiaβαζα 7 μερες και 7 νυχτες. Μετα με πηρε τηλεφωνο για τη συναντηση στο Φλοκαφε, οπου γνωριστικα με πολλα παιδια (Nickel, Makalu, K2, IT, Madskier), γραφτηκα στο ΣΤΧ, και απο τοτε, (the rest is history...).

 

M'αρεσει που με σταματανε στο βουνο, βλεποντας το επιρραμα, και μολις ανταλλαξοπυμε nicks, ειμαστε σαν παλιοφιλοι. Ετσι συναντησα τον Moonsoda, MAC, Donmeli, Alcatraz και αλλους που δεν θυμαμαι πρωτο χερι.

 

Ευχαριστω ολους

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι μου θυμίσατε τώρα!

Τέλη Οκτώβρη ή αρχές Νοέμβρη του 2003 αναζητούσα και εγώ στο snowreport.gr πληροφορίες για τη σαιζόν που τότε ήταν έτοιμη να ξεκινήσει. Αποφάσισα εκείνη την χρονιά να μπω και στο forum του snowreport για πρώτη φορά μπας και βρω καμιά παρέα για να μην ξανανέβω στο βουνό μόνος μου. Έτσι είδα το topic που υπήρχε για το υπό ίδρυση ακόμα Ελληνικό Σύλλογο Τουριστικής Χιονοδρομίας. Έκανα κλικ και υπήρχαν κάποιες πληροφορίες και ένα νούμερο κινητού. Πήρα τηλ. και ο άνθρωπος που μίλησα μου έδωσε το τηλέφωνο του Ζέτο ο οποίος ήταν και ο πρώτος άνθρωπος που γνώρισα. Κάπως έτσι λοιπόν ξεκίνησε για μένα αυτή η ιστορία.


Snow to the people!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από το site του Κλαουδάτου :angry::blink::D

  • Like 1

''...ουκ εν το πολλώ το ευ...'' ...εκτός κι αν είναι χιόνι ή κυβικά

armada_alpha1.jpg

τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν μόνο ανοιχτά

6179.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

ψηφησα! :-)


ζητήται πούδρα κατάλληλη για βιασμό

πληροφορίες μόνο με pm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπον εγω αντιθετα απο τους περισσοτερους αγνοουσα το snowreport οταν ανακαλυψα το snowclub.

Τυχαια σας βρηκα απο μια αναζητηση για θεματα σκι (νομιζω στο in.gr) και μπορω να πω με σιγουρια πως νιωθω τυχερος που σας βρηκα και ατυχος που δεν εχω γνωρισει κανεναν σας απο κοντα.. ελπιζω ομως συντομα να τα πουμε στις πιστες!


IT'S COMING AND IT'S COOL... KITEWING... SAIL IT...

Email: kitewing_gr@yahoo.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Νοεμβριο του 2004 εψαχνα στο Internet για οδηγιες για αγορα ski. Επεσα στο site

του snowclub οπου υπηρχαν παρα πολλα στοιχεια. Στη συνεχεια -καπως διστακτικα-

ρωτησα και ελαβα αρκετες ουσιαστικες απαντησεις -παρα το γεγονος οτι ολοι οι "νεοι"

τα ιδια ρωτανε. Και η ζεστη ατμοσφαιρα του club φανηκε και σε οσες συναντησεις

συμμετειχα.

 

 

tex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν,αν θυμάμαι καλά,ήταν μια στιγμή υπέρτατης ανίας όπου ψάχνοντας στον γούγλη (google.com) κ μέσω μιας αλυσίδας βρήκα το snowclub ..

Από τότε άρχισα να γράφω κ μπορώ να πώ πως για ένα διάστημα ήμουν αρκετά :blink: πορωμένος <_< ..

Μετά από μια αποχή που έκανα κ ως δείγμα εγκράτειας του εαυτού μου (..μπλέξαμε :P) πλέον γράφω "αραιά κ που"..(Ή έτσι νομίζω τουλάχιστον :P )

 

Δημήτρης


Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλως τον.Καλλιο αργα παρα ποτε :(

 

Πες μας και απο που μας βρηκες

 

http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=4214

 

 

Ετυχε να μπω στο forum του snowreport λογω του οτι εχω μια απορια σχετικα με καποια πεδιλα που θελω ν'αγορασω. Εκει παρατηρησα οτι σε πολλες ερωτησεις μελων σχετικα με εξοπλισμο καποια αλλα μελη τους παροτρυναν να επισκεφτουν το δικο σας forum, και ετσι το βρηκα, βεβαια η απορια υπαρχει

Share this post


Link to post
Share on other sites
Την Κυριακη στο σαλε στα καλαβρυτα ετυχε και μιλησα με τον Αλεξη... ;)

 

 

Σε παρακαλώ φίλε μου, μην μεταφέρεις τα προβλήματά σου σ' αυτο το φόρουμ, υπάρχουν φόρουμ "συναισθηματικής στήριξης" να πεις τον πόνο σου...

 

Καλωσήρθες... :P:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Την Κυριακη στο σαλε στα καλαβρυτα ετυχε και μιλησα με τον Αλεξη... :P

 

Μην απογοητεύεσαι. Είχες απλά μια ατυχία, μπορεί να συμβεί στον καθένα μας...


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

νυχτεριδο φιλε μου ξερεις ολοι οι αλλοι ειμαστε φυσιολογικοι...

 

καλως ηρθες...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Την Κυριακη στο σαλε στα καλαβρυτα ετυχε και μιλησα με τον Αλεξη...
ναι...πάρε και λαχείο τώρα...τέτοια τύχη...

 

και όπως βλέπεις πιο πάνω...υπάρχουν και χειρότερα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο ερευα στο ιντερνετ...


ViVa GrEeCe!!!! :) :) :)

 

 

Y.Γ. Ο MOONSODA ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρότι κάνω σκι ανελιπώς 25 χρόνια και παρότι έμπαινα σε σάιτ ξένων περιοδικών και φόρουμ από πολύ παλιά, ούτε ήξερα ούτε είχα ψάξει τι υπάρχει στην Ελλάδα μέχρι που τυχαία βρήκα πρόσφατα το snowclub.gr από το Google. Στo snowreport δε γράφτηκα, δε μου άρεσε που ζητάει πλήρη προσωπικά στοιχεία.

Το snowglub.gr το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και αξιόλογο, το μόνο που με μπερδεύει είναι η σχέση του με το σύλλογο ΣΤΧ, αν δηλαδή είναι ένα σάιτ που φιλοξενεί και τον ΣΤΧ, ή αν ολόκληρο ανήκει στον ΣΤΧ. Και ο ίδιος ο σύλλογος ο ΣΤΧ με μπερδεύει λιγάκι (να διευκρινίσω ότι θεωρώ απαραίτητη στο ελληνικό μπάχαλο την παρουσία ισχυρών συλλόγων χιονοδρομίας) και δε γράφτηκα όπως είχα την πρόθεση γιατί: α) δεν κατάλαβα με ποια λογική βγαίνει το νούμερο 60 ευρώ το χρόνο που το βρίσκω υψηλό, β) ο ΣΤΧ μου φάνηκε να έχει περισσότερη «κατανόηση» στις διοικήσεις των ΧΚ από ότι θα ήθελα..

Δεν τα κατάφερα να έρθω στις δύο συναντήσεις στην Αθήνα, όμως σε επόμενη θα είμαι οπωσδήποτε.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το snowglub.gr το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και αξιόλογο, το μόνο που με μπερδεύει είναι η σχέση του με το σύλλογο ΣΤΧ, αν δηλαδή είναι ένα σάιτ που φιλοξενεί και τον ΣΤΧ, ή αν ολόκληρο ανήκει στον ΣΤΧ. Και ο ίδιος ο σύλλογος ο ΣΤΧ με μπερδεύει λιγάκι (να διευκρινίσω ότι θεωρώ απαραίτητη στο ελληνικό μπάχαλο την παρουσία ισχυρών συλλόγων χιονοδρομίας) και δε γράφτηκα όπως είχα την πρόθεση γιατί: α) δεν κατάλαβα με ποια λογική βγαίνει το νούμερο 60 ευρώ το χρόνο που το βρίσκω υψηλό, β) ο ΣΤΧ μου φάνηκε να έχει περισσότερη «κατανόηση» στις διοικήσεις των ΧΚ από ότι θα ήθελα..

Δεν τα κατάφερα να έρθω στις δύο συναντήσεις στην Αθήνα, όμως σε επόμενη θα είμαι οπωσδήποτε.

 

 

To snowclub.gr ειναι εξ ολοκληρου ιδιοκτησια του Ελληνικου Συλλογου Τουριστικης Χιονοδρομιας.

Ειναι το μεσο για να προβαλεται ο συλλογος.Το φορουμ του snowclub.gr ειναι επισης το μεσο επικοινωνιας μεταξυ των μελων αλλα και το μεσο επικοινωνιας με ολο τον κοσμο της Ελληνικης χιονοδρομιας.

Το νουμερο 60ε το χρονο που λες δεν καταλαβαινω σε τι αναφερεται.Αν μιλας για συνδρομη,αυτη ειναι 20ε/ετος +10ε εγγραφη που πληρωνει κανεις την 1η φορα.

Η "κατανοηση" στην οποια αναφερεσαι,υπαρχει στο μετρο που ειναι απαραιτητη.Για παραδειγμα, για τις φετινες τιμες του Παρνασσου στειλαμε επιστολες διαμαρτυριας στο υπουργειο τουρισμου στα ΕΤΑ..Σε οτι αφορα τις επενδυσεις που πρεπει να γινουν,δεν μπορουμε εμεις να κραξουμε τα ΧΚ γιατι δεν εχουν χρηματα να επενδυσουν.Ολα ομως ειναι υπο συζητηση.Αν γραφτεις στον ΣΤΧ μπορεις να ερθεις στην Γενικη συνελευση και να πεις την γνωμη σου οπως κανεις τωρα.Το επομενο ΔΣ που θα εκλεγει μπορει να κρινει οτι πρεπει να ακολουθησει αλλη γραμμη.Ελα σε καποια συναντηση ωστε να μαθεις και περισσοτερα γιατι εχω την υποψια οτι καποια πραγματα τα καταλαβες λιγο λαθος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

Είχα την εντύπωση ότι η συνδρομή ήταν 60 ευρώ το χρόνο για την Αθήνα και 30 για την περιφέρεια.

Όμως τώρα δεν μπορώ να βρώ που τό είχα διαβάσει και μάλλον λάθος θα έκανα.

Οκ, 20+10 είναι λογική τιμή, όσο για τα υπόλοιπα θα τα συζητήσουμε και από κοντά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ουτε εγω καταλαβα τη λογικη των 60 Ευρω! :blink: Ειναι 10 για την εγγραφη και 20 για το χρονο = συνολο 30 ;)

Πληροφοριες εδω

 

Μηπως σου ζητησε κανεις μιζα για να σε γραψει; :D:D:D Μηπως εχω χασει τιποτα επεισοδια ρε παιδια;

 

Ο ΣΤΧ ειναι ο ιδιοκτητης του φορουμ, το οποιο παρεχει στα μελη του (ΣΤΧ) και φιλοξενει και εγγεγραμμενους επισκεπτες (σε ωρισμενες ενοτητες και με προδιαγεγραμμενα προνομια). Για το ποσο φιλα προσκειμενοι ειμαστε σαν Συλλογος στα ΧΚ ειναι παντα θεμα συζητησης σε ενοτητα που δεν βλεπουν παρα τα μελη του ΣΤΧ.

 

Ελα σε μια συναντηση να μας γνωρισεις :) . Δεν θα χασεις..

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος
    • Τι κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά? Ονομάζεται ski bus
    • Πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις "μύθους" για το σκι στην Ελλάδα. Ακόμα και πρώην και νυν πρόεδροι του Συλλόγου μας τους συντηρούν με το δίκιο τους. Ακόμα κα ο Λάππας ξεχνά ότι 39 στους 40 τελεταίους Απριλίους χιονίζει στον Παρνασσό!!!!! Και οι δύο Πρόεδροι του ΣΤΧ έχετε δίκιο σε αυτό που γράφετε αλλά επειδή δεν γράφετε την πλήρη πρόταση το συμπέρασμα είναι τελείως λάθος. Η αλήθεια για το σκι στον Παρνασσό είναι όπως τα γράφω Αυτό είναι τελείως γενικό και ισχύει για τους...ταβερνιάρηδες, σαλεδάρχες, μπαρόβιους κλπ Το τους δεν υπάρχει, είναι αφηρημένη έννοια χαμένη στις δαιδαλώδεις διαδικασίες του Ελληνικού κράτους. Υπογράφω ότι δεν έχει υπάρξει καμία συζήτηση ούτε απόφαση που να έβγαλε πόρισμα "φέτος μας νοιάζει μόνο να έχουμε επισκέπτες" στο Υπουργείου Τουρισμού, στο Υπερταμείο, στα ΕΤΑΔ και στις εγκαταστάσεις του ΧΚΠ. Η κατάσταση είναι: δεν έχουμε ιδέα τι είναι το καλό σκι και τι θέλουμε να γίνει ο Παρνασσός και πως να δουλέψει, μη μας κράξουν τα κανάλια, ας κονομήσουμε ότι μπορούμε όσοι μπορούμε, ας μπαίνει ο μισθός, μη σκοτωθεί κανένας. Φυσικά μέσα σε αυτό το χάος κάποιοι έχουν τρόπο και όρεξη να κάνουν κάτι καλό για το σκι προσπαθούν. Όμως δεν υπάρχει καμία ουσιαστική επικοινωνία μεταξύ Υπουργείου Τουρισμού, Υπερταμείου, ΕΤΑΔ και εγκαταστάσεων ΧΚΠ. Κανένας αρμόδιος δεν ξέρει πχ ότι ο λιφτιέρης ζητάει μια πολύ σημαντική βίδα. -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να αφήσουν κλειστό τον Ηρακλή για τόσο λίγα λεφτά? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να μας γράφει "όλοι οι αναβατήρες θα λειτουργούν κάθε μέρα"? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ  
    • Όταν οι άνθρωποι έχουν πρόγραμμα και βλέπουν το μέλλον 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Phoebus
      Phoebus
      (56 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,317
    • Total Posts
      460,831
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,661
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Marinavon
    Joined
×
×
  • Create New...