Jump to content
Foresterakias

Βασικές αρχές για τοSnowboard

Recommended Posts

διάβαζα σε σχετικό τόπικ για τα περι στριψίματος με το Snoboard, αλλά (σαν άσχετος) όμως έχω μια βασική απορία, την οποία προσπάθησα να λύσω / διαλευκάνω και το προηγούμενο Σάββατο που ήμουνα Παρνασσό που πήγα με κάτι φίλους οι οποίοι ήτανε σε σαφώς καλύτερο επίπεδο από εμένα, αλλά δεν τα πολυ κατάφερα....

η ερώτηση μου έχει να κάνει κατ αρχήν με το σταμάτημα, το οποίο απ' οτι μου είπανε γίνετε είτε με τις φτέρνες είτε με τις μύτες, δλδ ή με να κοιτασ το βουνό ή με την πλάτη στο βουνό.

ομολογώ οτι με τις φτέρνες μου φάνηκε αρκετά ποιό εύκολο, αλλά το να σταματήσω με το πρόσωπο προς το βουνό, μου στοίχισε αρκετές τούμπες.

κάποιο κολπάκι,το οποίο θα πρέπει να δοκιμάσω το ερχόμενο Σάββατο που θα ξανααναίβω?

 

υγ: ναι μια λύση θα ήτανε να κάνω μάθημα με κάποιον δάσκαλο αλλά λέω πρώτα να προσπαθήσω μόνος...

Edited by Foresterakias

Γιώργος

Share this post


Link to post
Share on other sites

κανε μαθημα...θα βοηθησει...

 

γενικα ομως μην σε παραξενευει...να πας απο φτερνες σε μυτες κλπ ειναι πιο δυσκολο...κ εγω δυσκολευτηκα πολυ στην αρχη....

 

εμενα με βοηθησε πολυ ενας δασκαλος περσυ που μου ειπε να λυγιζω ΠΙΟ ΠΟΛΥ τα γονατα...

 

οταν στριβεις το βαρος κατα :rolleyes:% στο μπροστα ποδι κ λυγιζεις τα γονατα....

δηλαδη για να πας σε φτερνες λυγεις τα γονατα κ ειναι σαν να πας να κατσεις στο WC

 

οταν πας για μυτες λυγιζεις τα γονατα σαν να προσπαθεις τα γονατα να ακουμπησουν στο χιονι....

 

δηλαδη στην μια η λεκανη προς τα πισω στην αλλη η λεκανη προς τα μπροστα ... αλλα τα γονατα τα λυγιζεις....

 

δεν ξερω αν με καταλαβες....

 

μια αλλη λυση: βρες καποιον που κατεβαινει ωραια κ πες τον να σου δειξει λιγο...αλλελεγγυη μεταξυ μας....μην μασας...

 

ΥΓ να ξερεις οτι οι τουμπες εινια μες το προγραμμα...πανε στο www.youtube.com και βαλε snowboard carving....ριξε μια ματια στα βινετακια...θα βοηθησουν να καταλαβεις τι εννοω...οχι οτι ειναι ευκολο να πας ετσι απο την μια στην αλλη...αλλα θα πιασεις την ολη ιδεα....

Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
κανε μαθημα...θα βοηθησει...

 

οταν πας για μυτες λυγιζεις τα γονατα σαν να προσπαθούν να ακουμπήσουν το χιόνι....

κάτι τέτοιο προσπαθώ να κάνω ....(μάλλον :lol: ) αλλά καταλήγω με την μούρη στο χιόνι :rolleyes:

μήπως θέλει τα γόνατα σαν να προσπαθούν να ακουμπήσουν το χιόνι, αλλά το βάρος του σώματος να πηγαίνει από την άλλη μεριά.(σαν αντίσταση/αντίβαρο?)

 

 

επίσης, (να αναφέρω οτι το δεξί πόδι έχω πίσω), στο 90% της διαδρομής που καταιβένω μια πίστα δεν κοιτάει η μύτη της σανίδασ προσ τα εμπρός / ευθεία αλλά αριστερά, με αποτέλεσμα να καταλήγω σχεδόν πάντα στο αριστερό μέρος της πίστας......προσπαθώ να την στρίψω να πάει δεξιά ή τουλάχιστον ευθεία, αλλά καταλήγω (όρθιος) με το δεξί πόδι μπροστά......

 

κάππια συμβουλή ????

ευχαριστώ!!!


Γιώργος

Share this post


Link to post
Share on other sites

κοιτα πρεπει να βρεις την καταλληλη ισσοροπια...θελει λιγο προπονηση...αν ειναι μικρη η κλιση λυγιζεις λιγο τα γονατα κ δεν πας το σωμα πολυ προς την μια ή την αλλη...σε μεγαλυτερη κλιση + μεγαλυτερη ταχυτητα ειναι αλλιως....

θα το βρεις στην πορεια αυτο....practice....

 

για το αλλο που λες δεν καταλαβα καλα...

παντως κοιτα...πας λιγο αριστερα γιατι σε βολευει να εισαι φτερνες κ φοβασαι λιγο να το πας σε μυτες....

οπως πας αριστερα...ριξε βαρος στο μπροστα το ποδι....θα αυξησει λιγο ταχυτητα αλλα μην φοβηθεις....κ μετα προσπαθησε να λυγισες τα γονατα....προσπαθησε σαν να πας να ακουμπησεις το μπροστα γονατο στο χιονι κ με τον αριστερο ωμο ν ειναι σαν να σπρωχνεις την μυτη της σανιδας προς τα δεξια....(σου λεω οτι μου ελεγε ο δασκαλος)

 

το οτι καταληγεις με το δεξι μπροστα αν κ δεν ειμαι σιγουρος δυο μπορει να σημαινουν....η γινεται επειδη φοβασαι την στροφη σε μυτες....ή επρεπε να εχεις το δεξι ποδι μπροστα στην σανιδα....

 

 

στο ξαναλεω ομως...παρε ενα δασκαλο...ισως σε γλυτωσει απο πολυ κοπο....


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα πάντα είναι θέμα practice και μόνο. Πρέπει να βρεις την ισορροπία σου.

Κανένα κόλπο δεν θα καταφέρεις μόνο από την περιγραφή. Πρέπει να το νιώσεις.

 

Γενικά αν είσαι γυμνασμένος θα τα καταφέρεις πιο εύκολα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

φίλε Turms ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, έκανα αυτό με τα γόνατα και όντως ήτανε ΠΟΛΥ καλύτερα από τις προηγούμενες φορές.... :rolleyes:

μετά από κάποια στιγμή που ξεθάρεψα, είπα να πάρω αυτά τα " πιατάκια" που είναι ακριβώς πάνω από το "τέρμα" του Αίολου......

μάταια όμως μετά από 2-3 μέτρα έπεφτα..... :rolleyes:

μπορεί να μου δώσει κάποιος τα φώτα του σχετικά με το πως ανεβαίνεις με αυτά τα πιατάκια?


Γιώργος

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

Βαζεις το πιατακι αναμεσα στα ποδια και αφηνεις να σε τραβηξει.Δεν καθεσαι πανω του (σιχνο λαθος). Εχε το μπροστινο ποδι σφιγμενο και το πισω χαλαρο. Σκοπος ειναι να κρατας τη σανιδα ευθεια. Το πισω χερι να το εχεις τεντομενο πισω, βοηθαει στην ισορροπια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχαριστώ afrodite θα το προσπαθήσω την επόμενη φορά....και με το μπροστά χέρι κρατάς τον σιδερένιο σωλήνα?

και επάνω που σε αφήνει / κατεβαίνεις από το πιατάκι κάνεις οτι κάνεις με το που κατεβαίνεις από το λίφτ?

 

πάντος πολύς κόσμος (και εγώ μέσα εννοειται...αν και όσο πάει και το μειώνω) πέφτει με το που κατεβαίνει απότα λίφτ ή λίγα μέτρα μετά....και κάποιοι δεν κάνοθν στην άκρη με αποτέλεσμα και οι επόμενοι να πέφτουν επάνω τους.......


Γιώργος

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite
ευχαριστώ afrodite θα το προσπαθήσω την επόμενη φορά....και με το μπροστά χέρι κρατάς τον σιδερένιο σωλήνα?

και επάνω που σε αφήνει / κατεβαίνεις από το πιατάκι κάνεις οτι κάνεις με το που κατεβαίνεις από το λίφτ?

 

πάντος πολύς κόσμος (και εγώ μέσα εννοειται...αν και όσο πάει και το μειώνω) πέφτει με το που κατεβαίνει απότα λίφτ ή λίγα μέτρα μετά....και κάποιοι δεν κάνοθν στην άκρη με αποτέλεσμα και οι επόμενοι να πέφτουν επάνω τους.......

 

 

1) με το που φτασεις στο τερμα απλα βγαζεις το πιατακι και κανεις στην ακρη.

2) Οι πτωσεις με το πιατακι και το λιφτ ειναι στο προγραμμα. Κανεις δεν εμαθε αμεσως. Το σανιδι εχει αυτη τη δυσκολια αλλα με το καιρο καιτην πρακτικη τα μαθαινεις.

3) Το πιατακι καλο ειναι να το μαθαινεις σε ενα φιλικο προς τον snowboarder λιφτ. Στα Κελαρια ειναι ο Περικλης και ο Οδυσσεας. Μακρια απο Τηλεμαχο η εκτιναξη που σου κανει ειναι δολοφονικη. Εκτος και αν θες να δοκιμασεις αλματα με το sb με το ενα ποδι. Μονο εαν εισαι μαζοχας. Βεβαια εαν μαθεις στον Τηλεμαχο τοτε κανενα αλλο πιατακι δεν θα σε φοβιζει.Στη φτερολακα ολα τα πιατακια ειναι ευκολα και θα σουσυνιστουσα να ξεκινησεις απο κει την εκμαθηση και μετα να πας Κελαρια.

4) Για να μην σκοτωνεσαι στα λιφτ: Παρε ενα pad (εαν δεν εχει το σανιδι σου). Αμα το χεις οκ μην το παρεις. Μαθε σε ισιωμα να κανεις σκειτ. Με αυτο τον τροπο βελτιωνεις την ισορροπια. Μετα πηγαινε στο λιφτ. Με το που φτασεις στο τερμα ακουμπας το σανιδι στο χιονι σηκωνεσαι και πατας στο pad και απλος τσουλας.(εχε τα χερια ανοιχτα στην αρχη για ισορροπια) Για να σταματησεις σταματας οπως οταν κανεις snowboard. Θα σου ελεγα με φρενο στις μυτες. Απλα πατας την μπροστινη ακμη και ριχνεις το βαρος μπροστα.

 

Κατα τα αλλα practice practice και παλι practice

Share this post


Link to post
Share on other sites

εμενα με το ενα ποδι για να φρεναρω με βολευει πιο πολυ φτερνες...θεμα συνηθειας ειναι..

 

κατι που ισως βοηθαει ειναι οταν εισια με το ενα ποδι κ θες να κοψεις - φρεναρεις να ακουμας την φτερνα απο το πισω ποδι στο χιονι....

 

ΥΓ βαλε pad

βοηθαει πολυ

 

μην μασας παντως...κ εγω με τα καρεκλακια καποιες φορες πεφτω...με τα αποσυμπλεκομενα ειναι Perfect εκει ειναι ολα καλα κ ωραια...

αλλα με κατι διθεσια που εχουν κ μια τρελη κατηφορα στην αποβιβαση...ε εκει καποιες φορες....

Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite
εμενα με το ενα ποδι για να φρεναρω με βολευει πιο πολυ φτερνες...θεμα συνηθειας ειναι..

κατι που ισως βοηθαει ειναι οταν εισια με το ενα ποδι κ θες να κοψεις - φρεναρεις να ακουμας την φτερνα απο το πισω ποδι στο χιονι....

 

ΥΓ βαλε pad

βοηθαει πολυ

 

μην μασας παντως...κ εγω με τα καρεκλακια καποιες φορες πεφτω...με τα αποσυμπλεκομενα ειναι Perfect εκει ειναι ολα καλα κ ωραια...

αλλα με κατι διθεσια που εχουν κ μια τρελη κατηφορα στην αποβιβαση...ε εκει καποιες φορες....

Περι ορεξεως κολοκυθόπιτα :lol::lol: Εμενα με βολευει πιο πολυ μυτες.Στο φτερνες εχω ανασφαλεια οτι θα πεσω με τον κ....Οπως τον βολευει τον καθενα :rolleyes:

Φιλε Φορεστερακια την επομενη φορα στο βουνο δοκιμασε και τους δυο τροπους και διαλλεξε τι σου αρεσει. Μη μασας ολοι μας εχουμε φαει τα μουτρα μας στην αρχη no pain no gain!

Share this post


Link to post
Share on other sites

δυστυχώς ακόμα δεν έχω δικό μου σανίδι και μπότες :rolleyes: είπα τα πρώτα στάδια να τα βγάλω με τα νοικιάρικα...και απο του χρόνου ή και το καλοκαίρι (μου είπανε οτι κάνουν ΠΟΛΥ καλύτερες τιμές απ΄οτι τώρα) πιστεύω να έχω ένα δικό κου σετ.

 

ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις και τους 2 σας

 

θα "προσπαθήσω" να τα εξασκήσωτο συντομότερο


Γιώργος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το σημαντικότερο, που αναφέρθηκε και παραπάνω, είναι να κάνεις πρώτα αρκετή εξάσκηση με το μπροστινό μόνο πόδι δεμένο στο σανίδι. Πήγαινε πρώτα σε μια ευθεία και εξασκήσου στο σπρώξιμο και προσπάθησε να μένεις σταθερός και αν είναι δυνατόν να κατευθύνεις το σανίδι. Το φρεναρισματάκι με τη μισή φτέρνα στο χίονι που ανέφερε ο Turms βοηθα γενικά. Καλό είναι δοκιμάσεις στο σπρώξιμο το ελεύθερο πόδι να πατά και από μέσα αλλά και από έξω απ΄το σανίδι... Όταν νιώσεις άνετος με το σανίδι (ταυτόχρονα θα έχεις γυμνάσει και τους κατάλληλοτς μυες...) τότε βρες μια σχετικά ήπια κλίση και άρχισε να τσουλάς εκεί με το πίσω πόδι ελεύθερο. Ταυτόχρονα άρχισε να δουλεύεις τα φρεναρίσματα σου. Καλό είναι να μάθεις να φρενάρεις και με τους δύο τρόπους. Στη συνέχεια, όταν πλέον τα καταφέρνεις καλά, δοκίμασε σε μεγαλύτερη κλίση. Δε χρειάζεται να κάνεις μεγάλες αποστάσεις, λίγα μέτρα αρκούν ώστε να συνηθίσεις απλά σε συνθήκες ανάλογες με των απότομων εξόδων από τα λιφτ. Με λίγη εξάσκηση θα είσαι έτοιμος να ανταπεξέλθεις στις περισσότερες δυσκολίες που θα συναντήσεις σε λιφτ. Οι πιο πολλοί δυστυχώς βιάζονται να ανέβουν στα λιφτ και να τσουλίσουν όπως-όπως, χωρίς να έχουν χτίσει σωστές βάσεις και γι' αυτό βλέπεις τους περισσότερους στο βουνό να αργούν να μάθουν και να μην κάνουν σωστά σνόουμπορντ και τελικά να ταλαιπωρούνται. Αν κάνεις σωστά βήματα από την αρχή και έχεις υπομονή πολύ σύντομα θα τα καταφέρνεις μια χαρά. Α, και προτίμησε να ανέβεις μια καθημερινή για να εξασκηθείς στα πιάτα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
δηλαδη για να πας σε φτερνες λυγεις τα γονατα κ ειναι σαν να πας να κατσεις στο WC

 

δηλαδη στην μια η λεκανη προς τα πισω στην αλλη η λεκανη προς τα μπροστα

 

δεν ξερω αν με καταλαβες....

 

ναι, καταλάβαμε.. οι λεκάνες εδώ είναι σαν τις μουσικές καρέκλες, όταν νίωσεις ότι δεν προλαβαίνεις κάθεσαι ή στην μια λεκάνη ή στην άλλη :lol:B)

χαχα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ όπως το κατάλαβα, μετά από μια βδομάδα και ένα μαθηματάκι φέτος στην Αυστρία τα πράγματα έχουν ως εξής:

 

  1. Αποφάσισε αν είσαι regular ή goofy. Ποιο πόδι σε βολεύει να βάλεις μπροστά στη σανίδα; Έχεις κάνει ποτέ skate; Ποιο πόδι έβαζες πάνω;
  2. Πάρε απόφαση ότι οι πρώτες 3 μέρες θα σε πονέσουν πολύ έως πάρα πολύ. Προσπάθησε να αποφύγεις να κατέβεις δύσκολες πίστες στην αρχή, εκτός αν υπάρχει κάποιος μαζί σου να σε βοηθήσει. (Σε κάθε περίπτωση όμως, μην γίνεις cocky, και πας να κατέβεις πρωτη φορά κόκκινη/μαύρη). Δεν είναι ντροπή να πέσεις, (όλοι πέφτουν). Προσπάθησε να μην απλώνεις τα χέρια σου στο πέσιμο γιατί το πιο επικίνδυνο σημείο τραυματισμού για έναν snowboarder είναι μάλλον οι καρποί. Πέσε καλύτερα με τα πλευρά ή τον κώλο. (Εγώ είχα κάνει μελανιές ακόμα και εκεί τις πρώτες μέρες!)
  3. Πάρε ένα κράνος, δεν είναι ντροπή. Εγώ έχω πάρει και back protection (τρέμε robocop!)
  4. Είναι πιο εύκολο να σηκωθείς front side παρά back side αρχικά. Παρόλα αυτά το back side δεν είναι τόσο δύσκολο αν συνηθίσεις. Φέρε τη σανίδα κάθετα στην κλίση, και βάλε δύναμη με το ένα χέρι από πίσω, ενώ το άλλο το έχεις μπροστά σαν να τραβάς μια μπάρα. Τελικά θα το βρείς (ακόμα και με τα σκί είναι δύσκολο στην αρχή να σηκωθείς). Μην το αποφεύγεις, δοκίμασε σε σημεία χωρίς ιδιαίτερη κλίση να σηκώνεσαι backside.
  5. Είναι πάαααρα πολυ βασικό να συνηθίσεις τόσο το front side όσο και το back side. Σε κάποιους ανθρώπους τους βγαίνει πιο φυσικά το ένα από το άλλο. Εγώ προσωπικά ένιωθα πιο άνετα αρχικά με το backside, και όταν δοκίμασα πρώτη φορά το front side ήταν ένα δράμα. Το μυστικό σε όλη αυτή την ιστορία του front side είναι απλά να είσαι χαλαρός πάνω στη σανίδα. Μην σφίγγεις τα πόδια σου στην προσπάθεια να ισορροπήσεις. Εγώ τις δύο πρώτες φορές πάλευα να σταθώ όρθιος και μόλις έφτανα κάτω τα πόδια μου με πόναγαν. Μόλις όμως χαλάρωσα το σώμα μου πάνω στη σανίδα ήταν απλά φυσικό. Αν δεν συνηθίσεις αυτό δεν θα μπορέσεις να στρίψεις.
  6. Μόλις συνηθίσεις να στέκεσαι όρθιος front side/back side στο σανίδι σου, το επόμενο πράγμα είναι το drifting, όπου βάζοντας το βάρος σου λίγο στο ένα ή στο άλλο πόδι αρχίζεις να κατευθύνεσε κάθετα προς τη μεριά που έχεις βάλει το βάρος.
  7. Το μυστικό στο snowboard είναι ότι πάντα βάζεις το βάρος σου στο μπροστά πόδι. Βάζοντας το βάρος στο μπροστά πόδι η σανίδα γυρίζει και πέρνει κατεύθυνση παράλληλη με την πλαγιά που κατεβαίνεις. Αυτό είναι το πρώτο βήμα για να ξεκινήσεις να στρίβεις. Μόλις η σανίδα πάει παράλληλα με την πλαγιά, είναι καθαρά θέμα φτέρνας/μύτης τών ποδιών σου για να αποφασίσεις απο ποια κατεύθυνση θες να στρίψεις. Αν πατήσεις τις μύτες των ποδιών σου κάτω θα στρίψεις αριστερά (αν είσαι regular ή δεξια for that matter αν είσαι goofy). Αντίστοιχα αν πατήσεις τις φτέρνες σου θα στραφείς προς την αντίθετη κατεύθυνση.
  8. Προσπάθησε να μην κουνάς το πάνω μέρος του κορμιού σου. Το snowboard μπορείς να το κατευθύνεις με μικρές μετατοπίσεις του βάρους σου στα πόδια σου. Είναι λάθος, και άσε που φαίνεται και αστείο :P
  9. Τα χέρια σου φρόντισε να τα έχεις λίγο ανοιγμένα για να διατηρείς ισορροπία.
  10. Μην σε νοίαζει η ταχύτητα, αυτή θα έρθει σιγά σιγά όταν συνηθίσεις
  11. Όταν ξεκινήσεις να στρίβεις, θα πρέπει να συνηθίσεις να μην κρατάς τις μύτες ή τις φτέρνες πολύ ώρα για να μην γυρίζει η σανίδα κάθετα ή και εντελώς με αποτέλεσμα να σου γυρίζει το μπροστά πόδι πίσω και αρχίσεις το fackie. Δεν είναι κακό βέβαια να κάνεις και snowboard fackie, αρκεί να το κάνεις γιατί το θες όχι γιατί σου προέκυψε!
  12. Αν πέσεις σε πούδρα (το έπαθα στο πρώτο μάθημα οπου δεν άφησα το πιατάκι στο τέλος και έφυγα μέσα σε ένα απάτητο :D) και δεν μπορείς να σηκωθείς γιατί το χιόνι από κάτω σου υποχωρεί, τα πράγματα είναι απλά. Πάτα τα χέρια σου στο ίδιο σημείο, και μετα γέμιζε την τρύπα με φρέσκο χιόνι μέχρι να δημιουργήσεις μια συμπαγή μάζα που θα σε βοηθίσει να βγείς.
  13. Αν πάς να κάνεις snowboard σε πούδρα, βάλε λίγο πιο πολύ βάρος στο πίσω πόδι για να σηκώσεις λίγο τη μύτη στην αρχή.
  14. Το πιατάκι είναι πιο εύκολο τελικά. Πρίν πάρεις το πιατάκι, φέρε το σανίδι σου κάθετα με την διαδρομή, μόλις έρθει βάλτο ανάμεσα στα πόδια σου, βάλε το πίσω πόδι πάνω στο σανίδι. Λύγισε το μπροστά γόνατο, και ρίξε όλο το βάρος σου μπροστά. Έχε το πίσω χέρι σου slightly stretched για καλύτερη ισορροποία (όπως είπε και κάποιος φίλος παραπάνω). Δεν πειράζει αν αφήσεις κάνα-δυο πιατάκια να περάσουν μέχρι να νιώσεις confident.

 

Μην με παρεξηγήσετε, δεν είμαι ξερόλας, φέτος ξεκίνησα το snowboard και μπορώ να πώ ότι τελικά παρόλο που τις πρώτες μέρες αναρωτιόμουν γιατί άφησα το ski νομίζω ότι δεν θα ξανακάνω ποτέ ski ξανά :D

Edited by mobius
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

πολύ αναλυτική η περιγραφή σου... :rolleyes: thanks

απ' οτι κατάλαβα επειδή βάζω το (δυνατό) δεξί πόδι πίσω είμαι goofy, σωστά?

τι εννοείς με το front side και back side?

στο (7) όταν λες οτι η σανίδα πάει πράλληλα με την πλαγιά εννοείς δλδ να πάει ευθεία?

 

ευχαριστώ....


Γιώργος

Share this post


Link to post
Share on other sites
πολύ αναλυτική η περιγραφή σου... :rolleyes: thanks

απ' οτι κατάλαβα επειδή βάζω το (δυνατό) δεξί πόδι πίσω είμαι goofy, σωστά?

τι εννοείς με το front side και back side?

στο (7) όταν λες οτι η σανίδα πάει πράλληλα με την πλαγιά εννοείς δλδ να πάει ευθεία?

 

ευχαριστώ....

 

Αν το μπροστά πόδι στη σανίδα είναι το αριστερό είσαι regular (όπως είσαι και εσύ) ενώ αν βάλεις το δεξί πόδι μπροστά είσαι goofy.

 

Front side είναι όταν κατεβαίνεις την πλαγιά με το πρόσωπο σου να κοιτάει την κορυφή της πίστας, ενώ back side είναι οταν το πρόσωπο σου κοιτάει την πίστα/γκρεμό/σαλέ etc :P

 

Backside:

0.jpg

 

Δεν βρήκα φώτο για front side απλά φαντάσου το ανάποδα :)

 

Ναι όταν λέω παράλληλα με την πλαγία εννοώ κάτι τέτοιο:

http://cdn0.mpora.com/play/tnwide/fA9ZSv22a/b/2/

 

Αν προσέξεις στην παραπάνω φώτο, αν ο αναβάτης, πατήσει τις φτέρνες θα στρίψει προς τα δεξια όπως τον βλέπουμε τώρα, ενώ αν πατήσει τις μύτες του θα στρίψει προς τα αριστερα.

Edited by mobius

Share this post


Link to post
Share on other sites

η χτεσινή απόπειρα (μετά βέβαια από τις συμβουλές σας) ήτανε ΜΑΚΡΑΝ η καλύτερη EVER...τώρα μπορώ να πω οτι ψιλοέκανα snowboard και το ΚΑΤΑΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ... :);)B) B) :P:angry:

ΣΑς ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΟΛΟΥΣ......(θα επιστρέψω όμως (ελπίζω σύντομα) με νέες απορίες)


Γιώργος

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

Μπραβο...πολυ χαιρομαι. Απο δω και περα αρχισε να μετρας χιλιομετρα στο βουνο και μεχρι του χρονου θα εχεις εξεληχθει σε εναν καλο σνοουμπορντερ :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

Mια πολυ καλη ιστοσελιδα για μαθηματα Sb εχει και animation της κινησης.

 

http://www.abc-of-snowboarding.com/learn-snowboarding/

 

Το βαζω σ' αυτο το section μιας και περιλαμβανονται και βασικες αρχες του sb οπως

- το πως να φοραμε τη σανιδα

- Πως να σηκωνομαστε ορθιοι

- Πως να κανουμε skateboard με τη σανιδα

-Πως να ανεβαινουμε μια πλαγια με το ενα ποδι δεμενο στη σανιδα.

- Πως να ανεβαινουμε τη πλαγια με τα 2 ποδια δεμενα στη σανιδα.To γνωστο μας βατραχακι . Very humiliating Ι know αλλα πολυ χρησιμο αν το υψωμα ειναι για λιγο και δε θες να χασεις χρονο με το να λυνεις και να ξαναδενεις τη σανιδα.

 

Μετα εχει τα βασικα μαθηματα για τις στροφες.Και οταν τα μαθουμε ολα αυτα το επομενο κεφαλαιο ειναι τα freestylακια (olie, air to fakie,wheelies, butters, nose to tail rolles)

Tελευταιο κεφαλαιο ειναι τα rails και το halfpipe για οποιον ενδιαφερεται... :) Εμενα μεχρι εκει θα φτασει η θητεια μου στο snowboard, τα rales και τα halfpipes τα αφηνω για σας τους νεοτερους. Τα freestailakia θα τα μαθω για να εχω να παιζω οταν βαριεμαι.

>

>

>

>

Και οταν βαρεθω κι αυτα...........................

 

....................................................

θα μαθω σκι :P :P B)

Edited by afrodite

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

Eνα καλο βιντεακι που διχνει τα βασικα του snowboard , το πως να κανεις σκειτ και μετα το πως να σταματας με το ενα ποδι δεμενο στο σανιδι. Βοηθαει σε καλυτερες προσγειωσεις απο τα λιφτ <_<

 

YouTube Video ->Original Video
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>">
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350"> Edited by afrodite

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mια πολυ καλη ιστοσελιδα για μαθηματα Sb εχει και animation της κινησης.

 

http://www.abc-of-snowboarding.com/learn-snowboarding/

 

Το βαζω σ' αυτο το section μιας και περιλαμβανονται και βασικες αρχες του sb οπως

- το πως να φοραμε τη σανιδα

- Πως να σηκωνομαστε ορθιοι

- Πως να κανουμε skateboard με τη σανιδα

-Πως να ανεβαινουμε μια πλαγια με το ενα ποδι δεμενο στη σανιδα.

- Πως να ανεβαινουμε τη πλαγια με τα 2 ποδια δεμενα στη σανιδα.To γνωστο μας βατραχακι . Very humiliating Ι know αλλα πολυ χρησιμο αν το υψωμα ειναι για λιγο και δε θες να χασεις χρονο με το να λυνεις και να ξαναδενεις τη σανιδα.

 

Μετα εχει τα βασικα μαθηματα για τις στροφες.Και οταν τα μαθουμε ολα αυτα το επομενο κεφαλαιο ειναι τα freestylακια (olie, air to fakie,wheelies, butters, nose to tail rolles)

Tελευταιο κεφαλαιο ειναι τα rails και το halfpipe για οποιον ενδιαφερεται... <_< Εμενα μεχρι εκει θα φτασει η θητεια μου στο snowboard, τα rales και τα halfpipes τα αφηνω για σας τους νεοτερους. Τα freestailakia θα τα μαθω για να εχω να παιζω οταν βαριεμαι.

>

>

>

>

Και οταν βαρεθω κι αυτα...........................

 

....................................................

θα μαθω σκι :lol::P:blink:

 

α εσυ το προχωρησες πολυ....olie, air to fakie,wheelies, butters, nose to tail rolles ?????

εγω ουτε ως εκει θα φτασω...

ευελπιστω να βελτιωθω στο μεγιστο για εντος πιστας, να μπορω να κατεβαινω μια Harakiri που λεει ο λογος, κ μετα τιποτα εκδρομες στο απατητο....

 

freestylακια μαλλον δεν ειναι για την ηλικια μου....καλα για rails κλπ? εγω το μονο rail που θα παρω ειναι αυτο απο Ζυριχη για Zermat..


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite
α εσυ το προχωρησες πολυ....olie, air to fakie,wheelies, butters, nose to tail rolles ?????

εγω ουτε ως εκει θα φτασω...

ευελπιστω να βελτιωθω στο μεγιστο για εντος πιστας, να μπορω να κατεβαινω μια Harakiri που λεει ο λογος, κ μετα τιποτα εκδρομες στο απατητο....

 

freestylακια μαλλον δεν ειναι για την ηλικια μου....καλα για rails κλπ? εγω το μονο rail που θα παρω ειναι αυτο απο Ζυριχη για Zermat..

Καλα μη φανταστεις τιποτα το τρομερο....κι εμενα η ηλικια μου δε μου τα επιτρεπει. Η κλιση μου ειναι στο freeride , να κατεβαινω πουδρες κλισεις κλπ. Απλα στο γυρισμο απο τη val gardena στο αεροπλανο, ενα πιτσιρικι (14χρονο) με εκανε λιωμα "4 χρονια κανεις σανιδι και δε ξερεις να κανεις ενα grab ενα rail, δε πηδας απο τα roof?? Μα καλα τι κανεις; :lol: " Με εκανε να παθω τα υπαρξιακα μου , του στυλ "που παω που βρισκομαι τι ρολο βαραω"... "Και τι απλα κατεβαινεις τη πιστα;;;(συνεχισε το σκατ...παιδο)...ξενερα"

- "Α κοιτα να δει μικρε, εσυ αμα πεσεις και φας τα μουτρα σου και χτυπησεις το πολυ πολυ να χασεις μερικες μερες σχολειο, η καλυτερη σου δηλαη....Εμενα δεν με περνει κατι τετοιο :blink: " Εκει νομιζω οτι το ταπωσα γιατι το σκεφτοταν για κανα 5λεπτο μεχρι να ξανααρχισει τις ιδιες ερωτησεις " μα καλα ουτε ενα grab???"

<_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

πες του: εγω κατεβαινω την Harakiri ομως οταν εσυ παιζει στο παρκο....σ---παιδο...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...