Jump to content
Sign in to follow this  
Turms

Saison 2016-2017

Recommended Posts

μιας και κανένας δεν μιλάει, άντε ας ανοίξω το θέμα για την σαιζόν που μας έρχεται

αν και πάλι δεν με βλέπω για πολλές επισκέψεις λόγω επαγγελματικών / οικογενειακών υποχρεώσεων, ελπίζω να τελειώσω την σαιζόν με καμιά 15αρια μέρες

σαν στόχο έχω μόνο

1. να επισκεφθώ το St.Anton να δω την σύνδεση με Lech

2. να κάνω μια φορά σκι μαζί με τον Ski-Giannis ...

 

άντε να δούμε

 

Κάνας άλλος σιδερώστρας υπάρχει??? ή ακόμα κάνετε μπάνια???

 

αν δεν κάνω λάθος πάντως αυτό ή το άλλο ΣΚ ανοίγει το Pitztal...τώρα τι χιόνι θα έχει...δεν ξέρω

Edited by Turms
  • Like 3

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Κάνας άλλος σιδερώστρας υπάρχει???

 

τώρα σώθηκες........

Εμ και εσύ τι ήθελες να σου απαντάει σώνει και καλά η δική σου ράτσα;

  • Like 2

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα,

 

η χρονιά (όπως κάθε χρόνο τα τελευταία 5 χρόνια) ξεκινά με Val Thorens στις αρχές Δεκεμβρίου για μία εβδομάδα.

Πρωτοχρονιά έχω κλείσει σε ένα μικρό χωριό ανάμεσα σε St Moritz και Lezerheide. Στοχος είναι να δω μερικά από τα άπειρα χιονοδρονικά που υπάρχουν στην περιοχή. Μετά τα γνωστά: Παρνασσός!!!!!! την υγειά μας να έχουμε και από αισιοδοξία για χιόνια υπάρχει μπόλικη!!!!

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

τώρα σώθηκες........

Εμ και εσύ τι ήθελες να σου απαντάει σώνει και καλά η δική σου ράτσα;

:veryangry: :veryangry:

θα πεσει παντοφλα αν συνεχισουν ετσι

Edited by Turms
  • Like 3

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασικός στόχος φέτος να καταφέρω να κλείσω το Level 3 (σόρυ Turms, στο σκι! αλλά παίρνεις και για snowboard μαζί αν το φροντίσεις) και άρα το περισσότερο σκι θα περιστρέφεται γύρω από αυτό. (Στα μαθήματα δυστυχώς, εκτός αν ο μαθητής είναι άνω του μέσου επιπέδου, δεν κάνεις σκι). Άρα ελπίζω λίγο καιρό πετυχημένο Kitzsteinhorn και Ischgl (για το δίπλωμα), πολύς Παρνασσός (σαν δάσκαλος) και λίγο Καλάβρυτα (για την αλλαγή).

Από σανίδι, συνέχεια στη βελτίωση και απόλαυση του extreme carving σε στιγμές και μέρες χαλάρωσης.

 

:shuriken:

  • Like 4

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν και μας βγαζεις απ εξω, εγω θα πεταχτω σαν τη τσουτσου....φετος θα χτυπησω ενα ζευγαρι πιστοπεδιλα...το πολυ 80μεση να θυμηθω τα παλια....τις ταβλες θα τις εχω στ αμαξι για τις πουδρομερες....μακαρι βεβαια φετοστ να εχουμε ΜΟΝΟ πουδρομερες αλλα....

  • Like 3

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασικός στόχος φέτος να καταφέρω να κλείσω το Level 3 (σόρυ Turms, στο σκι! αλλά παίρνεις και για snowboard μαζί αν το φροντίσεις) και άρα το περισσότερο σκι θα περιστρέφεται γύρω από αυτό. (Στα μαθήματα δυστυχώς, εκτός αν ο μαθητής είναι άνω του μέσου επιπέδου, δεν κάνεις σκι). Άρα ελπίζω λίγο καιρό πετυχημένο Kitzsteinhorn και Ischgl (για το δίπλωμα), πολύς Παρνασσός (σαν δάσκαλος) και λίγο Καλάβρυτα (για την αλλαγή).

Από σανίδι, συνέχεια στη βελτίωση και απόλαυση του extreme carving σε στιγμές και μέρες χαλάρωσης.

 

:shuriken:

 

ζηλεύω..θα ήθελα και εγώ να κάνω το level 2...αλλά δεν υπάρχει καθόλου χρόνος για προπόνηση και επιπλέον με χαλάει πολύ που στο 2ο επίπεδο πρέπει να ξέρεις απο πάρκο. Στο σκι ισχύει αυτό???? τους έστειλα και ερώτημα (στην ομοσπονδία) γιατί βάλανε το πάρκο μέσα απο το 2ο κιόλας επίπεδο κ μου είπαν οτι στο σανίδι υπάρχει αρκετή ζήτηση για μαθήματα freestyle στις σχολές...εγώ πρώτη φορά το ακούω αλλά τι να πεις.

Σκέφτομαι αν τελικά καταφέρω κ βρο χρόνο να πάω να πάρω το 1ο επίπεδο για προπονητής σε συλλόγους (δηλαδή DSV αντί για DSLV που έχω). Εκεί , τουλάχιστον μέχρι πέρσυ, μπορούσες με το 1ο επίπεδο να κάνεις έξτρα εκπαίδευση (χωρίς να πρεπει να πας στο 2ο) για να μπορείς να προπονεις πιτσιρίκια στο αγωνιστικό snowboard...πόρτες και έτσι...που θα μου άρεσε

 

αλλά μάλλον όλα αυτά είναι όνειρα καλοκαιρινής (ή φθινοπωρινής) νυκτός. Αν μπορέσω να πιάσω διψήφιο φέτος σε μέρες στο βουνό θα ανάψω λαμπάδα ... που είναι τα παλιά 40αρια και 35αρια...

 

:crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby:

 

 

@miscelano : έτσι...κ μετα τα πιστοπεδιλα ενα πιστο-σανιδο

Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω εχω φρικαρει με την ιδεα οτι στα χαμηλα των χιονοδρομικων πιο συχνα βρεχει παρα χιονιζει

Ελπιζω η φετινη σεζον να με διαψευσει , οι δυο προιγουμενες δυστυχως ηταν τραγικες

Νοτια ελλαδα 1950 και πανω χιονιζε ):

 

Στοχος για φετος 10+ πουδρομερες :P

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Turms, πράγματι διδάσκουν αρκετό freestyle, αλλά το βασικό απ'ό,τι έχω δει είναι ο αέρας στα κόλπα εδάφους και η ροή της κίνησης. Δηλαδή έτσι όπως τους ζητάνε και τους έχω δει να κινούνται επί εδάφους, δύσκολο να μη μπορούν να κάνουν και κόλπα σε πάρκο.

 

:shuriken:


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

και εγω ανησυχω αρκετα σας τον hellbent....

 

φετος εχει μια βδομαδα αλπεις....
και οτι μπορεσουμε να κανουμε εντος ελλαδος

Edited by StavRos

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Turms, πράγματι διδάσκουν αρκετό freestyle, αλλά το βασικό απ'ό,τι έχω δει είναι ο αέρας στα κόλπα εδάφους και η ροή της κίνησης. Δηλαδή έτσι όπως τους ζητάνε και τους έχω δει να κινούνται επί εδάφους, δύσκολο να μη μπορούν να κάνουν και κόλπα σε πάρκο.

 

:shuriken:

nai ρε συ...αλλα εγω πως θα μάθω να κάνω αυτά που θέλουν στο πάρκο χωρίς να μου μείνει κάνα χερι ή κανα πλευρο πουθενα...ειμαστε και 40+ πλέον...δεν μας παιρνει για τραυματισμους

θελεις να κατεβεις ενα rail και ενα kickbox ή κατι τετοιο...αυτο θελει προπονηση

Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στόχος να λιώσω στο Alpe d'Huez και να δω επιτέλους τον νέο Παρνασσό ανοιχτό όλο !!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 4

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

αμα λιώσεις πως θα κανεις σκι???? :evil: :evil: :evil: :evil:

 

 

 

τρολλάρω...

Edited by Turms
  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e oxi...

Εσύ μην μιλάς πολύ. Σε περιμένω........

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στόχος να λιώσω στο Alpe d'Huez και να δω επιτέλους τον νέο Παρνασσό ανοιχτό όλο !!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τα πολλά λόγια είναι φτώχια. Εδώ σε θέλω:

http://snow.traceup.com/groups/snowclub-greece

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εσύ μην μιλάς πολύ. Σε περιμένω........

 

εμένα?


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν το πιστευεις, ε; ουτε εγω :animier:

 

η επιστροφή του ασωτου...πολύ χαιρομαι που σε ακουω

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

εμένα?

εσένα....... εσένα, αλλά μαζί με κάποιον ακόμα!


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

εσένα....... εσένα, αλλά μαζί με κάποιον ακόμα!

 

pou re sy...den exo xrono gia tipota fetos


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

η επιστροφή του ασωτου...πολύ χαιρομαι που σε ακουω

ειπα μιας και δεν εχει κυμα να ανεβω στο βουνο, ετοιμαζομαι σιγα σιγα :yes

  • Like 3

DSC007301-2.jpg77_NORTHOFHEAVEN-DAVEDOWNING.gif

Hessex υπερλευκαντικο!για λευκότερα λευκά!

http://instagram.com/liapos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξαιρετικός το περασμένο σκ ο Ηρακλής (από δεξιά) για jibbing, buttering κλπ. Πολλά αλματάκια, bumps κλπ για παιχνίδι μέχρι κάτω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...