Jump to content
Nickel

Πίνακας Ρύθμισης Din Δέστρας / Πρόγραμμα Για Ρύθμιση Δέστρας

Recommended Posts

post-6895-0-79782200-1459271334_thumb.png

 

+

http://www.dinsetting.com/#

 

(ο σύνδεσμος άλλαξε γιατί παρέπεμπε σε κάτι που δεν είναι πλέον διαθέσιμο)

Edited by Χρήστος Λάππας
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στο παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να κατεβάσετε ένα πρόγραμμα (που έχει φτιάξει ο Χρίστος - ccgr), υπολογισμού της τιμής για την ρύθμιση της έντασης των ελατηρίων μίας δέστρας βάση των ικανοτήτων, ύψους βάρους και μήκος μπότας ενός σκιερ.

http://www.lysis-it.gr/pers/DinMeasure.rar

Για την εγκατάσταση του προγράμματος χρειάζεται το .net framework 1.1 που μπορείτε να κατεβάσετε από την Microsoft.

Αν και ο υπολογισμός βασίζεται στις ταμπέλες που προτείνουν διάφοροι οργανισμοί θα πρέπει οι ρυθμίσεις αυτές σε κάθε περίπτωση να επαληθεύονται και να ελέγχονται από επαγγελματίες.

Ο σύλλογος και ειδικότερα ο Χρίστος Κολιός δεν φέρουν καμία ευθύνη για οτιδήποτε συμβεί με την χρήση αυτού του προγράμματος.

Σε εμενα εβγαλε ακριβως τη ρυθμιση που χρησιμοποιω.

Βεβαια το προγραμμα παιρνει ως ντεφακτο οτι τα ελατηρια της δεστρας βρισκονται στην ιδανικη τους κατασταση (DIN) το οποιο ομως δε ξερω εαν υπαρχει επαγγελματιας στην Ελλαδα που μπορει να ελεγξει.

 

 

φίλε nickel, εγώ που έχω στο pc μου .NET framework 2 έχω πρόβλημα, γιατί το προγραμματάκι του Χρίστου ψάχνει για version 1.1 και όχι γενικά για .NET. Μή πως μπορεί να το διορθώσει??

 

:blink::blink:;);)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πως μπορούμε να δούμε το boot sole length. Υπαρχει αντιστοιχία με το νουμερο παπουτσιού που φοράμε;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dimko τον .Νet 1.1 είναι διαφορετικό του 2

 

Κοινώς μπορείς να έχεις (και πρέπει) και τα δύο.


Πόσες μέρες snbrd έκανες φέτος..... Ποοοοοοσο?? ΧΑχαχαχΧΑΧΑΧΑΧΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

dathana το γραφει στα πλαγια η μποτα σου.

Αλλιως παρε ενα μετρο και μετρα το μηκος της :blink:

 

To προγραμματακι ειναι κορυφη παντως και "λεει" αληθεια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ καλό... :)

 

Την έχω λίγο πιο πάνω ρυθμισμένη αλλά θα το βάλω στην τιμή που έδειξε το πρόγραμμα, γιατί μάλλον κάτι δεν είχα υπολογίσει σωστά.

 

Thanx Chris

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dimko τον .Νet 1.1 είναι διαφορετικό του 2

 

Κοινώς μπορείς να έχεις (και πρέπει) και τα δύο.

 

έπαιξε με την εγκατάσταση του 1.1. Ωραιο προγραμματάκι, τις έχω σωστά ρυθμισμένες!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

testalinob.gif

Eνωση Ιταλων SKI-SERVICE-MAN//Dino Palmi για το Sciare.

tabella_attacchi.jpg.

 

ΒΑΡΟΣ // ΥΨΟΣ //ΜΗΚΟΣ ΜΠΟΤΑΣ σε mm.

 

2807ed47.jpg.

 

27af7d67.jpg.

 

 

1ο Βραβειο ACTION PHOTO, απο την ευρωπαικη ενωση αθλητικων φωτο//ρεπορτερ.

swiss //ski online// albrecht // kitz2009.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο πίνακας αυτός είχε αναρτηθεί και παλαιότερα στο forum και από εκείνη την ανάρτηση είχα φτιάξει ένα αντίγραφο για δική μου χρήση στα Ελληνικά. Το αναρτώ προς διευκόλυνση όσων δεν γνωρίζουν Ιταλικά.

 

Φιλικά

 

gtsap

 

ΥΓ. Θάνο, εντυπωσιακή η foto, ειδικά η δεύτερη.

 

DIN_settings_ala_Marker.pdf


Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο πίνακας αυτός είχε αναρτηθεί και παλαιότερα στο forum και από εκείνη την ανάρτηση είχα φτιάξει ένα αντίγραφο για δική μου χρήση στα Ελληνικά. Το αναρτώ προς διευκόλυνση όσων δεν γνωρίζουν Ιταλικά.

 

Φιλικά

 

gtsap

 

ΥΓ. Θάνο, εντυπωσιακή η foto, ειδικά η δεύτερη.

 

DIN_settings_ala_Marker.pdf

 

Άρα, εγώ που ειμαι 65 κιλά, 1,67 σε ύψος, μένω στη πάνω γραμμή= J.

Κατεβαίνω μια γραμμή επειδή είμαι επίπεδο 2 (Μέτριος έως προχωρημένος [καλό τουριστικό σκι με μέτριες ταχύτητες])= Κ

Με μήκος μπότας 283 πρέπει να έχω την δέστρα στο 5,5

Αν ήμουν σκιερ κατηγορίας 3 (Μεγάλες ταχύτητες, εκτός πίστας, bumps), θα έπρεπε να την έχω μια γραμμή κάτω, στο 6,75

 

Τώρα τις έχω στο 6, ελπίζω να είναι σωστό πάνω κάτω. 8)


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το υλικο του αθλητη << συμπεριφερθηκε >> υποδειγματικα στην πτωση .

Ευτυχως τα πεδηλα καμπτονται/παραμορφωνονται/σπανε= λειτουργουν και οι δεστρες ανοιγουν και ξεκολλανε

οταν και οπως πρεπει .

Υπαρχουν αναβατες και εξοπλισμοι υποδειγματικοι ακομη και στην πτωση τους.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποτε ειχατε αναρτησει μια φωτογραφια που εδιχνε πως να ρυθμίζεις τη δεστρα σου βαση ύψους-ηλικίας-βάρους- ικανοτητα!!! Θα μπορούσατε να την επαναφέρετε γιατί το προγραμμα δεν ανοιγει σε Mac . Ευχαριστω!

 

(το μήνυμα μεταφέρθηκε στο σωστό θέμα. mod)


PraySnow-th.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

UP!

 

 

ΣΚΙ/SNOWBOARD ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ...

Υποτίθεται ότι είμαι σχετικός, αλλά είχα την δέστρα στο 6.5 αντί για 7.5 :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites
UP!

 

 

ΣΚΙ/SNOWBOARD ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ...

Υποτίθεται ότι είμαι σχετικός, αλλά είχα την δέστρα στο 6.5 αντί για 7.5 :angry:

Εαν δεν ειχες προβληματα με ακαιρα ανοιγματα της δεστρας, δεν ειναι και κακο...Συντηρητικο μαλλον ειναι...

 

Εγω πρεπει να την εχω στο 4,75 αλλα την βαζω στο 4,25. Δεν μου εχουν ανοιξει ποτε χωρις λογο, αλλα ΟΤΑΝ ανοιγουν...(σε ΣΑΒΟΥΡΑ...) ουτε που το καταλαβαινω... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντα στο 6.5 το είχα, αλλά το λάθος ήταν ότι όταν άλλαξα μπότες τα mm πλέον ήταν αρκετά λιγότερα, παρόλο το ίδιο νούμερο!

Δεν το είχα προσέξει, παρόλο που από τότε είχα αρκετές φορές άνοιγμα δέστρας χωρίς λόγο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εαν δεν ειχες προβληματα με ακαιρα ανοιγματα της δεστρας, δεν ειναι και κακο...Συντηρητικο μαλλον ειναι...

 

Εγω πρεπει να την εχω στο 4,75 αλλα την βαζω στο 4,25. Δεν μου εχουν ανοιξει ποτε χωρις λογο, αλλα ΟΤΑΝ ανοιγουν...(σε ΣΑΒΟΥΡΑ...) ουτε που το καταλαβαινω... :D

Πως μπορεί και είσαι σίγουρος ότι είναι 4,25 και όχι 4,35.

Αυτό γίνεται μόνο με ειδικά μηχανήματα ρυθμίσεις δεστρών, που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα (από ότι ξέρω).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πως μπορεί και είσαι σίγουρος ότι είναι 4,25 και όχι 4,35.

Αυτό γίνεται μόνο με ειδικά μηχανήματα ρυθμίσεις δεστρών, που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα (από ότι ξέρω).

Κανει κλικ ανα 0,25 η βιδα :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν θέλω να το φανώ εξυπνάκιας. Αλλά πως γνωρίζεις ότι είναι 4,25 και όχι 4,5;

Έκτος αν μέτρησες των αριθμό των κλικ. Δηλ. (maxDIN-minDIN)/(αριθμο κλικ).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεν θέλω να το φανώ εξυπνάκιας. Αλλά πως γνωρίζεις ότι είναι 4,25 και όχι 4,5;

Έκτος αν μέτρησες των αριθμό των κλικ. Δηλ. (maxDIN-minDIN)/(αριθμο κλικ).

Ας πουμε οτι βλεπω τη γραμμουλα στο 4. Ενα κλικ ειναι 4,25... δευτερο κλικ ειναι 4,50...2 ακομα και βλεπεις τη γραμμουλα στο 5...

 

Τωρα αν εννοεις οτι η Fischer εχει βαλει τη βαθμολογια λαθος... ε ναι, αυτο δεν μπορω να το πιστοποιησω...

 

Ουτε φυσικα αν εχουν κολλησει των πυρηνα λαθος... ουτε αν το κραμα στα μαχαιρια ειναι σκαρτη παρτιδα... :yahoo:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ας πουμε οτι βλεπω τη γραμμουλα στο 4. Ενα κλικ ειναι 4,25... δευτερο κλικ ειναι 4,50...2 ακομα και βλεπεις τη γραμμουλα στο 5...

 

Τωρα αν εννοεις οτι η Fischer εχει βαλει τη βαθμολογια λαθος... ε ναι, αυτο δεν μπορω να το πιστοποιησω...

 

Ουτε φυσικα αν εχουν κολλησει των πυρηνα λαθος... ουτε αν το κραμα στα μαχαιρια ειναι σκαρτη παρτιδα... :yahoo:

OK. Συζήτηση κάνουμε να περάσει η ώρα.

Μου φαίνεται ότι θα μετρήσω τα κλικ της δέστρας για να μου φύγει η απορία. Εαν αυτό που έγραψα (έχει λογική βάση) επαληθεύεται.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ε εντάξει μη τρελενόμαστε με τόσο ακρίβεια... εμένα μου βγάζει 8.25 το βάζω στο 9 παιζει ρόλο και πως συμπεριφέρεται η δέστρα σου σε πραγματικές συνθήκες...

παιζει ρόλο και σε τι κατάσταση είναι το ελατήριο κάτι που δε μπορεις να το μετρήσεις ευκολα...

το προγραμματακι σου δίνει ενα ενδεικτικό σημείο που ειναι πολυ σωστό στη θεωρία... απο εκει και μετά ολα ρυθμίζονται στη πράξη.

 

Το προγραμμα "εσωσε" χιαστους σε χιονοδρόμους μεσους που νιωθουν οτι ειναι προχωρημένοι ή ακόμα πιο κάτω που είχαν πχ 46 νουμερο παπουτσι και ηταν 100 κιλά και 1.90 υψος...

σε οποιο μαγαζί πας να νοικιάσεις με αυτα τα στοιχεία και πεις οτι ξερεις σκι θα στο ρυθμίσουν στο 9...

 

η πραγματικότητα είναι ομως απο 5.75 εως 6.75

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το προγραμμα "εσωσε" χιαστους σε χιονοδρόμους μεσους που νιωθουν οτι ειναι προχωρημένοι ή ακόμα πιο κάτω που είχαν πχ 46 νουμερο παπουτσι και ηταν 100 κιλά και 1.90 υψος...

σε οποιο μαγαζί πας να νοικιάσεις με αυτα τα στοιχεία και πεις οτι ξερεις σκι θα στο ρυθμίσουν στο 9...

 

Παίζει να σου το βάλουν την μια στο 9 και την άλλη 0 (ολογράφως: ΜΗΔΕΝ).

Edited by gtsap

Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...