Jump to content
Sign in to follow this  
Σάκης

Σχολή Ski

Recommended Posts

Χαίρεται!

Καταρχάς, ώς νέος στο forum, θα ήθελα να ευχαριστήσω και δημόσια τον κ.Λάππα Χρήστο καθώς με παρέπεμψε στο συγκεκριμένο site προκειμένου να ενημερωθώ γι'αυτό το οποίο αναφέρει και ο τίτλος τού θέματος. Συγκεκριμένα, θα ήθελα να μάθω για κάποια σχολή στη Θεσσαλονίκη η οποία κατά τη γνώμη σας, είτε από προσωπική εμπειρία, είτε από αναφορές οικείων προσώπων σας, πιστεύετε πως έχει το "πακέτο" για μία σωστή εκμάθηση. Πρόκειται για κοριτσάκι 3,5 περίπου χρονών, που έπειτα από κάποιες εκδρομές στα Χ.Κ στην τελευταία ξετρελάθηκε με τα πέδιλα απ'ότι με τα παιχνίδια που κάναμε με το χιόνι τις προηγούμενες φορές.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.sxoesperos.gr/

Δεν τους έχω δοκιμάσει ,αλλά ο προπονιτης τους είναι φίλος μου και ξέρω ότι κάνει εξερετικη δουλια με τα μικρά παιδιά ,μπορώ να σου δόσω και το τηλέφωνο του αν χρεαζεσε

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ μικρή για σχολή. Όπως μου είχε πει πριν χρόνια φίλος εκπαιδευτής για την κόρη μου, δεν παίρνει παιδιά αν δεν πάνε 5-6 χρονών. Μέχρι τότε τα πιτσιρίκια θέλουν συνεχώς πράγματα δύσκολα αντιμετωπίσιμα από μια σχολή σκι. Πχ τσίσα, κακά, νάνι, τη μαμά, κλπ κλπ. Μάλλον δεν είχε άδικο. Η δικιά μου ξεκίνησε με σχολή στα 6. Μέχρι τοτε πιο πολύ παιχνίδι στο χιόνι και λιγότερο σκι με μένα και τη μαμά. Δεν ήμουν και ο καταλληλότερος για δάσκαλος. Ουσιαστικά έμαθε σκι στη σχολή. Άλλοι γονείς τα καταφέρνουν καλύτερα.

 

Μόνο μια παρατήρηση.

Μιας και είσαι στη Θεσσαλονίκη θα αντιμετωπίσεις το ενδεχόμενο να στείλεις το παιδί στο σύλλογο ΑΛΠΙΣ. Αν και Αθηναίος έχω πέσει πάνω τους μερικές φορές και έχω διαπιστώσει ότι έχουν πάρα πολλά παιδιά. Πριν μερικά χρόνια τους είχα συναντήσει στη Βασιλίτσα και ο σύνοδος των παιδιών κάπνιζε μέσα στο σαλέ που ήταν γεμάτο παιδιά του συλλόγου του. Μπροστά στα παιδιά και φορώντας το μπουφάν του συλλόγου. Το θεώρησα την απόλυτη ξεφτίλα. Στη θέση σου θα τους επέφευγα.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σάκη υπάρχει και η Happy Mountain που είναι και χορηγός και λινκ θα βρεις πάνω δεξιά. Φαντάζομαι ότι υπάρχουν και κάποιοι ΕΟΣ (ελληνικοί ορειβατικοί όμιλοι) στην Θεσσαλονίκη ή στην περιοχή του βουνού που θέλεις να πηγαίνεις. Εγω την κόρη μου την ξεκίνησα στην ηλικία της δικιάς σου με τον ΕΟΣ Αχαρνών. Ουσιαστικά παίρνεις ένα πακέτο (ρούχα, μπότες, σκι, μαθήματα). Η εμπειρία μου δύο χρόνια είναι πολύ καλή. Ότι θες pm.

  • Like 2

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ μικρή για σχολή. Όπως μου είχε πει πριν χρόνια φίλος εκπαιδευτής για την κόρη μου, δεν παίρνει παιδιά αν δεν πάνε 5-6 χρονών. Μέχρι τότε τα πιτσιρίκια θέλουν συνεχώς πράγματα δύσκολα αντιμετωπίσιμα από μια σχολή σκι. Πχ τσίσα, κακά, νάνι, τη μαμά, κλπ κλπ. Μάλλον δεν είχε άδικο. Η δικιά μου ξεκίνησε με σχολή στα 6. Μέχρι τοτε πιο πολύ παιχνίδι στο χιόνι και λιγότερο σκι με μένα και τη μαμά. Δεν ήμουν και ο καταλληλότερος για δάσκαλος. Ουσιαστικά έμαθε σκι στη σχολή. Άλλοι γονείς τα καταφέρνουν καλύτερα.

.

Δεν έχεις τελείως άδικο αλλά 4,5 μπορείς να τα βάλεις σε διαδηκαδια πρωί 8:30-διάλυμα 12:00-12:30 τελείωμα κλπ ναι τα 5 είναι σαφώς πιο σίγουρη επιλογή αλλά παίζουν πολλά ρόλο πολλά. Είναι και το παιδί.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εφ οσον μιλαμε για Θεσσαλονικη ,η σχολη που θα συστηνα σε καποιον ειναι Η Huppy Mountain ! Εχω εμπειρια απο πολλες σχολες της Θεσσαλονικης με την εννοια οτι τους ξερω σχεδον ολους και αυτα που ξερω για την Happy Mountain ουτε καν περνανε απο το μυαλο των αλλων ή περνανε σε μικροτερο βαθμο. Πρωταρχικη σημασια η ασφαλεια ! Δεν μιλαμε μονο για την ασφαλεια στο χιονοδρομικο πεδιο,μιλαμε για την ασφαλεια απο την ωρα που θα ξεκινησουν απο τα γραφεια μεχρι που θα γυρισουν.Για τον στανταρ οδηγο που εχουν εδω και 25 χρονια απ οτι ειχα μαθει ,αλλα και για την αναλογια δασκαλων ανα γκρουπ μαθητων κλπ κλπ.Η πιστοποιηση δε ,που εχουν ολοι οι εκπεδευτες της Huppy Mountain και η συνεχης εκπαιδευση ειναι κατι που το κυνηγανε συνεχεια γιατι ειδανε οτι αυτο τους παει μπροστα!Εχουν τα μικροτερα γκρουπακια ανα δασκαλο ,δηλ 5-6 παιδακια /δασκαλο ,εκει που αλλες σχολες εχουν 7 και 8 /δασκαλο.ή και 9.Επισης υπαρχουν δασκαλοι που κατα καποιον τροπο ειδικευονται στο να ασχολουνται μονο με μικρα παιδακια ενω αλλοι μονο με μεγαλυτερα παιδια.Οσα παιδακια ξεκινανε στην Happy Mountain κολανε με την παρεα και με τους εκπαιδευτες και φευγουν απο την σχολη οταν φτασουνε δευτερα και τριτη λυκειου που εχουν πολυ διαβασμα ενοψει εξετασεων.Θα σου δωσω δυο παραδειγματα για να καταλαβεις την διαφορετικη νοοτροπια που επικρατει στην Happy Mountain ...Κανεις μα κανεις δεν καπνιζει μπροστα στα παιδια ακομα και σε εξωτερικο περιβαλλον,το θεωρουν κακο παραδειγμα.Το πολυ πολυ κι αν θελει καποιος να καπνισει ,θα παει σε μερος που δεν θα τον δει κανενα παιδι .Εχω δει γνωστο να καπνιζει κρυμενος μακρια απο παιδια και μιλωντας μου εξηγησε πως ειναι αρχη τους να μην καπνιζουν γενικοτερα στο βουνο αλλα και ειδικα μπροστα στα παιδια ,οπως μου ειπε επισης κι αυτο το εχω ακουσει και απο αλλον πως μεσα στο λεωφορειο απαγορευεται η χρηση των κιν και των ταμπλετ για διασκεδαση με το σκεπτικο τα παιδια να μην αποβλακωνονται αλλα αντιθετα να αποκτησουν εντονα το στοιχειο της κοινωνικοτητας ,κουβεντιαζοντας με τα αλλα παιδια.Μου εχουν κανει πολυ μεγαλη εντυπωση ολα αυτα και γι αυτο φροντισα να τα διασταυρωσω .

Συστηνω ανεπιφυλακτα λοιπον την Happy Mountain.

Edited by leonidastria
  • Like 6

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχεις τελείως άδικο αλλά 4,5 μπορείς να τα βάλεις σε διαδηκαδια πρωί 8:30-διάλυμα 12:00-12:30 τελείωμα κλπ ναι τα 5 είναι σαφώς πιο σίγουρη επιλογή αλλά παίζουν πολλά ρόλο πολλά. Είναι και το παιδί.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Πάντως ο ΕΟΣ Αχαρνών γράφει στο σάιτ του ότι παίρνει παιδιά από 5 και πάνω.

Και ο φίλος που είπα, μου απέρριψε κατηγορηματικά να πάρει τη κόρη μου σε μικρότερη ηλικία. Μου δήλωσε ότι δεν μπορεί να το αντιμετωπίσει.

Εξαρτάται και από το παιδί και σίγουρα ο σύλλογος θέλει εντελώς διαφορετική οργάνωση για τόσο μικρά παιδιά. Με παιδιά 3-4 χρονών οι εκπαιδευτές πρέπει να είναι έτοιμοι για όλα. Σε αυτή την ηλικία πολλά παιδιά έχουν ακόμα πιπίλα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και κάτι ακόμα πολύ σημαντικό που πρέπει να λάβεις πολύ σοβαρά υπόψη σου πριν διαλέξεις σχολή για το παιδί.

Υπάρχουν σχολές που είναι φυτώρια αθλητικών συλλόγων (πχ ΕΟΣ Αχαρνών, ΑΛΠΙΣ, κλπ) και είναι σχολές που δεν έχουν σχέση με το αθλητικό-ανταγωνιστικό μέρος της δραστηριότητας αλλά μάλλον με το τουριστικό.

Μπορεί όταν δεις τις ομαδίτσες με τα πιτσιρίκια στο βουνό να σου μοιάζουν όλες ίδιες αλλά δεν είναι καθόλου έτσι.

Η σχολή ενός αθλητικού συλλόγου έχει ξεκάθαρο προσανατολισμό να δημιουργήσει τα παιδιά που από 12 χρονών και πάνω θα στελεχώσουν την αθλητική ομάδα του συλλόγου. Διαβάζω ότι στη happy mountain τα παιδιά πηγαίνουν μέχρι το λύκειο και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι σε ένα αθλητικό συλλογο δεν ειναι καθόλου έτσι. Υπάρχει ελάχιστο ή καθόλου ενδιαφέρον για παιδιά από 12 ετών και άνω που δεν ενδιαφέρονται για το αθλητικό κομμάτι της δραστηριότητας. Και από 10-11 χρονών δεν κάνουν άλλο πράγμα από το να προτοιμάζονται για αγώνες παμπαίδων-πανκορασίδων που γίνονται για αυτές τις ηλικίες..

Η κόρη μου από 10 χρονών που είχε πια τη δυνατοτητα να πηγαίνει παντού και να κατεβαίνει τα πάντα, αντί να περιπλανιέται στο βουνό, να κάνει κάθε Σάββατο και μια καινούργια ανακάλυψη και να μάθει να το αγαπάει, με το σύλλογο δεν έκανε άλλο πραγμα από το να ανεβοκατεβαίνει πόρτες και να προετοιμάζεται για τους αγώνες παμπαίδων πανκορασίδων. Το παιδί βέβαια πέρναγε καλά, κυρίως γιατί ήταν με τα άλλα παιδιά, αλλά το ζητούμενο είναι να περνάει καλά και στο μέλλον. Γιατί και στα 12, ακόμη παιδί είναι. Τουλάχιστον η δικιά μου.

Και στα 12 η προοπτική με τον ΕΟΣ δεν είναι καθόλου ευχάριστη.Το παιδί αν θέλει να συνεχίσει, ουσιαστικά η μόνη του συναρπαστική επιλογή είναι η αθλητική ομάδα. Που σημαίνει κάθε ΠΣΚ στο βουνό και όχι πια μια φορά την εβδομάδα όπως μέχρι τώρα. Που σημαίνει καλοκαιρινά καμπ, προπονήσεις και 2-3 φορές το χρόνο στο εξωτερικό για προπόνηση.

Όλα αυτά έχουν όπως το βλέπω εγώ πολλαπλά αρνητικά αποτελέσματα.

Τα έξοδα πρώτα απ' όλα εκτοξεύονται. Αλλά ας πούμε ότι ένας γονιός δεν έχει πρόβλημα να πληρώνει κάθε ΠΣΚ ξενοδοχεία, και εκδρομές για σκι στις Άλπεις το καλοκαίρι.

Το κύριο πρόβλημα για μένα έιναι ότι αυτή η εντατική μονοαπασχόληση έχει τεράστια αρνητικά αποτελέσματα σε παιδαγωγικό επίπεδο. Αν το παιδί έχει κι άλλα ενδιαφέροντα ή απασχολήσεις το ΠΣΚ, αυτές πρέπει να κοπούν. Εδώ πρέπει να μπει στην άκρη το σχολείο. Και η κόρη μου έχει τέτοιες δραστηριότητες που δεν κόβονται. Δραστηριότητες που είναι για αυτήν αγαπημένες και συναρπαστικές και για μένα απείρως πιο ωφέλιμες παιδαγωγικά από το να ανεβοκατεβαίνει πόρτες. Εκτός των άλλων όλη αυτή η δραστηριότητα οδηγεί το παιδί προς μια συγκεκριμένη μορφή κοινωνικοποίησης. Μπορεί να έτυχε σε μένα αλλά αυτό που βλέπω είναι ότι οι σχέσεις των παιδιων (που δεν είναι ο στόχος) είναι σε ένα επίπεδο από εντελώς επιφανειακό μέχρι απλά ανύπαρκτο. Τα πρότυπα των παιδιών είναι η μάρκα του κινητού και η θέση στους αγώνες. Και άλλα ανάλογα. Πολύ ανησυχητικό για παιδιά 12 χρονών. Η σύγκριση συντριπτική με άλλες δραστηριότητες.

Τους έχω μιλήσει στον ΕΟΣ Αχαρνών για κάτι εναλλακτικό αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν ενδιαφέρονται αν αυτή η εναλλακτική δραστηριότητα δεν δημιουργεί αθλητές.

 

Η κόρη μου λοιπόν έχει φτάσει μετά από 6 χρόνια στον ΕΟΣ Αχαρών και σε ηλικία ούτε 12 χρονών, να ειναι (χωρίς να το ξέρει) αντιμέτωπη με μια μεγάλη απογοήτευση. Ούτε καν συζητάμε (ούτε κι αυτή) να κλείσει κάθε τριήμερο του χειμώνα στις προπονήσεις. Θα προσπαθήσουμε να πηγαίνει μια φορά την εβδομάδα όπως πήγαινε. Και ίσως μια φορά το χρόνο στο εξωτερικό να είναι υπεραρκετή. Αν υπάρχουν λεφτά. Αυτό όμως θα την φέρει σε αντίθεση με τα άλλα παιδιά της ομάδας που θα ανεβαίνουν από Παρασκευή με το πουλμανάκι της ομάδας και θα κοιμούνται τα βράδια όλα μαζί στο ξενοδοχείο της Αράχωβας. Θα είναι ξένη. Ο προπονητής ήδη μας είπε ευθέως, ότι καλύτερα να σταματήσει γιατί θα απογοητευθεί. Να μη πω ότι προφανώς σταδιακά δεν θα μπορεί να παρακολουθήσει σε αγωνιστικό επίπεδο τα άλλα παιδιά με τις συνεχείς προπονήσεις. Γιατί υπενθυμίζω ότι η προετοιμασία για τους αγώνες και όχι η διασκέδαση των παιδιών είναι το ζητούμενο. Πολύ φοβάμαι ότι σταδιακά θα απομακρυνθεί, και στα 12 της είναι πολύ μικρή για να γίνει το σκι για αυτήν μια προσωπική απόλαυση. Με τον μπαμπά και τη μαμά ούτε συζήτηση. Θέλει άλλα παιδιά. Που δυστυχώς δεν υπάρχουν. Γιατί εκτός των άλλων το ζητούμενο δεν είναι μια ευκαιριακή συνάντηση με παιδιά φίλων, αλλά μια οργανωμένη ομάδα παιδιών με συνέχεια και κάποιους περιγράψιμους (από το παιδί) στόχους. Και όσο το δυνατό πιο αποκομένη απο τον μπαμπά και τη μαμά.

Δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα. Έχω αρχίσει να διαβάζω άρθρα για διαχείριση κρίσεων.

 

Εμείς στην Αθήνα δεν έχουμε πολλές επιλογές. Εκτός από τον ΕΟΣ Αχαρνών δεν ξέρω να υπάρχει άλλη σχολή που να ξεκινάει με πούλμαν από την πόλη Σάββατα ή Κυριακές, και να κάνει πραγματικά καλό έργο ομαδικής εκμάθησης σκι για παιδιά. Υπάρχουν σχολές καλές ή κακές αλλά πρέπει να ανέβεις μόνος σου στο βουνό με το αυτοκίνητο και οι περισσότερες δεν έχουν τη συνέπεια του ΕΟΣ Αχαρνών Στη Θεσσαλονίκη διαβάζω ότι μπορεί να υπάρχουν.

 

Σκέψου λοιπόν τι θέλεις για το παιδί σου στο μέλλον, πριν αποφασίσεις. Γιατί βέβαια υπάρχουν και αντίθετες απόψεις από τις δικές μου. Προσφατα είδα παιδί που έμαθε σκι σε γνωστή σχολή του Παρνασσού και ήρθε στον ΕΟΣ Αχαρνών μόνο και μόνο για να συμμετέχει σε αγώνες. Γούστα είναι αυτά.

  • Like 11

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Πάντως ο ΕΟΣ Αχαρνών γράφει στο σάιτ του ότι παίρνει παιδιά από 5 και πάνω.

Και ο φίλος που είπα, μου απέρριψε κατηγορηματικά να πάρει τη κόρη μου σε μικρότερη ηλικία. Μου δήλωσε ότι δεν μπορεί να το αντιμετωπίσει.

Εξαρτάται και από το παιδί και σίγουρα ο σύλλογος θέλει εντελώς διαφορετική οργάνωση για τόσο μικρά παιδιά. Με παιδιά 3-4 χρονών οι εκπαιδευτές πρέπει να είναι έτοιμοι για όλα. Σε αυτή την ηλικία πολλά παιδιά έχουν ακόμα πιπίλα.

 

Ετσι ακριβως.

 

Καλυτερα απο 5 χρονων και πανω αλλα και παλι εξαρταται το παιδι. Επισης γενικα δεν χρειαζεται βιασυνη και πιεση. Αν το παιδι νιωσει πιεση και μουλαρωσει μετα θα βλεπει χιονι και θα στριβει τη γωνια........ Τελος επειδη εμεις αγαπαμε τη χιονοδρομια δεν σημαινει οτι πρεπει να βγαλουμε στα παιδια μας τα δικα μας θελω. Ας ξεκινησει και στα 10 και στα 15, αρκει να ειναι συνειδητη επιλογη του. Μην τρελενεστε γιατι το πιθανοτερο ειναι να πετυχετε το ακριβως αντιθετο αποτελεσμα!

Edited by kaps
  • Like 4

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Φίλε pka ,έτσι είναι οπος τα λες ,αλλά εκεί έρχεται το πως το έχει πάρει το παιδί η πως το έχεις προετοιμάσει εσει ψυχολογικά -εκεί πάμε για ατλιτισμο και αλου πάμε για παιχνίδι !!

Επεδι έχω στενή επαφή με το αγγονιστικα ατλιτισμο από πολύ μικρή ηλικία (7 ετών ) στην κομουνιστικές η μου πατρίδα :) έχω καταλάβει τώρα που μεγάλωσα και έχω και παιδιά ,ότι το σημαντικότερο είναι να μην τους πιέζουμε (ηπερβολικα) ,αν το παιδί του αρέσει όλη η δηαδικασια του αγονιστικο κομμάτι ,ας το προχορισει ,αν πάλι όχι ας ασχωλιτει απλά για το ατλιτισμο( μη αγονιστικο )

Το μόνο αρνητικό που πρέπει να προσέχει ο γονιός στους ΕΟΣ και στην περίπτωση που το παιδί δεν είναι και πολύ ανταγωνιστικό είναι η συμπεριφορά του προπονιτι

Συνιθος όταν καταλάβουν ότι δεν είναι πιθανός πρωτατλιτης αλλάζουν συμπεριφορά ,τότε πρέπει να επέμβει ο γονιός!!!

Για να μη βάζω όλλους του προπονητές στο ηδιο καλάθι ,είναι και αυτοί που σηνεχιζουν και ασχολούνται με τα παιδιά και ας μη είναι όλλοι τους πρωτατλιτες !!

Καλή επητιχια ,

Ο ατλιτισμος είναι ότι καλιτερο είχα στη ζωή μου ,το πρωθινω ανεπεφιλακτα

 

Σορι για τα ορθογραφικά :) :) :)

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνω με τον Πεπε και αναφερομαι και σ αυτα που εγραψε o pka πιο πανω στο ποστ #9... Ειναι πολυ σημαντικο το παιδι να παει σε μια σχολη που δεν θα εχει στοχο να βγαλει αθλητες !!! Μονον ετσι θα μπορεσει το παιδι να μαθει συγχρονως καλο σκι και να απολαυσει την εκμαθηση παρεα με αλλα παιδια ξεροντας οτι μια φορα την εβδομαδα ,πχ καθε Σαββατο ή Κυριακη θα παει για σκι με την σχολη του και θα χαλαρωσει.Εκτος φυσικα αν υπαρχει αθλητικος προσανατολισμος οπωσδηποτε ,τοτε ισως ειναι καλυτερα να μετακομισει κανεις και στην Ναουσα(μιλαω για ΒΕλλαδιτες).

  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα είναι 3,5, τον χειμώνα θα είναι 4; Για ξεκίνημα οκ είναι. Σε κάθε περίπτωση (αν και ποικίλλει ανάλογα με το παιδί και το πόσο γρήγορα έχει μεγαλώσει) μέχρι τα 5 χρόνια η κατάσταση αφορά κυρίως παιχνίδι και χαρά στο χιόνι. Απαιτήσεις ελάχιστες έως μηδενικές και από το παιδί και από τον εκπαιδευτή, ώστε να γίνει σωστά η εισαγωγή. Προτίμησε εκπαιδευτή (θα το δει η σχολή αυτό) που να είναι καλός με τα παιδάκια, αυτό είναι η προτεραιότητα. Υπάρχουν όντως πολλές επιλογές κι όπως λένε τα παιδιά παραπάνω υπάρχουν συστάσεις και καλά λόγια για 2-3 συλλόγους/σχολές.

(Αν πας στον Έσπερο, πες μου να σε συστήσω σε φίλους που εκτιμώ πολύ. Για οτιδήποτε άλλο "χιονοδρομικό" ζήτημα, θα χαρώ να βοηθήσω.)

 

:shuriken:

  • Like 2

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites
μιλάτε για σχολη ski η για αθλητικό σωματείο ski? στο εξωτερικό σε σχολες ski δέχονται από 3 χρόνον παιδιά.

σωματεία από 6 μου φαίνεται

ok, σίγουρα παιδί από παιδί διαφέρει αλλα δεν καταλαβαίνω γιατί στα 3,5 είναι ένα παιδί μικρό...

αρκεί να μιλάμε για τουριστικό ski και όχι αγωνιστικό


στα αλλα που λέει ο pka σύμφωνο...δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλα από ένα σημείο k μετά πρέπει να πάρει το παιδί τον δρόμο του....η το πας για αγωνιστικό ski, η για τουριστικό (άρα όχι σε σωματείο)


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλα τα σώματια ξεκινάνε με τουριστικό σκι,σε όλα τα σωματια έχει η αγωνιστική ακαδημία ,αν το παιδί προχωράει ,μπενει εκεί αν όχι μένει στο τουριστικό !!!

Αν πάλι είναι ταλέντο ,μπενει στο ιδικο προγραμα προπονισης ,με δικό του προπονιτι και προγραμα !!

Μην πρωδιατεθετε τε παιδιά να ξεχωρίζουν το σκι σε αγωνιστικό και μη !!

Share this post


Link to post
Share on other sites
εγώ σαν σχολη ski, θεωρώ πχ την σχολη που είναι στον Παρνασσό...η στο Μπάνσκο κλπ...όχι για παράδειγμα τον ΕΟΣ Αχαρνών....αυτό είναι σωματείο

τώρα αν κάποιοι έχουν k τα δυο δεν ξέρω

σίγουρα στα σωματεία όλοι ξεκινάνε από το τουριστικό ski

αλλα σε μια σχολη ski, δεν υπάρχει το αγωνιστικό κομμάτι (εκτος από ιδιαιτερα course)...


για παράδειγμα μιας k πηγες k Hintertux πέρσι

το skischule Hintertux είναι απλά μια σχολη

το S.C. Hintertux είναι σωματείο...το SC θα πάει σε άγονες. όχι το Ski schule


εγώ έτσι τα έχω διαχωρίσει. δεν είναι παντού έτσι?

Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως "ουδέν κακόν* αμιγές καλού". Έτσι δεν λένε;

Οι αθλητικοί σύλλογοι είναι συνήθως μεγαλύτεροι από μια απλή σχολή.

Ο ΕΟΣ Αχαρνων φέτος είχε 300 παιδιά! Και ο ΑΛΠΙΣ εκείνη τη φορά στη Βασιλίτσα με τον συνοδό που κάπνιζε μέσα στο καταφύγιο μπροστά στα παιδιά, είχε τόσα πολλά παιδιά που όπου πήγαινες στο βουνό έβλεπες ομάδες με τα μπουφάν του συλλόγου. Πάρα πολλά παιδιά. Όλο το βουνό γεμάτο παιδιά του ΑΛΠΙΣ.

Το μέγεθος όμως έχει το εξής θετικό όπως διαπίστωσα με την κόρη μου. Επειδή τα παιδιά είναι πολλά, είναι εύκολο να χωριστούν σε ομάδες που είναι ομοιογενείς ηλικιακά αλλά το κυριότερο ομοιογενείς από πλευράς ικανότητας. Κάτι πολύ σημαντικό για την πρόοδο των παιδιών. Αν τώρα ο άλλος έχει 5 παιδιά όλα κι όλα σε μια ηλικιακή ομάδα, τι μπορεί να κάνει; Θα αναγκαστεί να τα βάλει όλα μαζί, ανεξαρτήτως ικανοτήτων, με ότι προφανή αρνητικά αυτό συνεπάγεται.

Κακά τα ψέματα λοιπόν. Όσο μεγαλύτερη η σχολή τόσο καλύτερα. Και οι αθλητικοί σύλλογοι έχουν συνήθως τα περισσότερα παιδιά. Τα παιδιά προοδεύουν μόνο και μόνο από τον τρόπο χωρισμού τους σε ομάδες.

Έχε το λοιπόν και αυτό υπόψη σου πριν διαλέξεις σχολή για το παιδί.

 

*Και για να μη παρεξηγηθώ, παρόλο το πρόβλημα που αντιμετωπίζω (που το περίμενα) δεν θεωρώ ότι ο ΕΟΣ Αχαρνών ήταν μια κακή επιλογή. Ίσα ίσα ένα σωρό καλά έχω να πω. Απλώς η κόρη μου έφτασε σε μια ηλικία για την οποία ένας αθλητικός σύλλογος δεν προσφέρει εναλλακτικό αντικείμενο σε ένα παιδί που δεν επιθυμεί την εντατική απασχόληση που απαιτούν οι αγώνες. Δεν ενδιαφέρεται πια για αυτό το παιδί και ουσιαστικά το διώχνει.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι θέμα αυτό στον (παιδικό) αθλητισμό, κυρίως στα ατομικά αθλήματα. Λες και δεν μπορείς να το δεις ψυχαγωγικά και ταυτόχρονα να λάβεις μέρος σε αγώνες. Λες και επειδή κάνεις "αγωνιστικό" σημαίνει ότι κάνεις "πρωταθλητισμό" με ό,τι υποχρεώσεις σημαίνει αυτό... Και επειδή η "επιλογή" πρέπει να γίνει από τα 12 (το πολύ), ή βγαίνεις από το σύστημα ή πας για "κάψιμο" στα 16... Γι'αυτό και οι λίγοι ερασιτέχνες ενήλικοι αθλητές (δε μιλάω για τους βετεράνους που ανακαλύπτουν ένα άθλημα στα 30 και πορώνονται).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε Turms η σχολή σκι βρίσκετε στο βουνο ,όχι στη Θεσσαλονίκη ,ο αντροπος ρωτάει σε πια σχολή στην Θεσσαλονίκη να γράψει το παιδί ,και Πιστεβω καταλαβενεις και εσει ότι εννοεί σύλλογος !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι θέμα αυτό στον (παιδικό) αθλητισμό, κυρίως στα ατομικά αθλήματα. Λες και δεν μπορείς να το δεις ψυχαγωγικά και ταυτόχρονα να λάβεις μέρος σε αγώνες.

 

Εμείς έτσι λέμε να το δούμε με τη κόρη μου. Στη πραγματικότητα δεν έχουμε κι άλλη επιλογή. Τι θα πούμε στο παιδί;

Αλλά πολύ φοβάμαι ότι το σύστημα δεν θα δουλέψει. Ήδη μετά από μια πρώτη κουβέντα με τον προπονητή, βλέπω ότι το σύστημα την βγάζει εκτός. Το σύστημα εμένα μου μοιάζει ή όλα ή τίποτα. Ενώ κανονικά θα έπρεπε να είναι ή αυτό ή εκείνο.

Edited by pka
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε Turms η σχολή σκι βρίσκετε στο βουνο ,όχι στη Θεσσαλονίκη ,ο αντροπος ρωτάει σε πια σχολή στην Θεσσαλονίκη να γράψει το παιδί ,και Πιστεβω καταλαβενεις και εσει ότι εννοεί σύλλογος !!!

ναι εχεις δικιο...αλλα λεει σχολη οχι συλλογο...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμείς έτσι λέμε να το δούμε με τη κόρη μου. Στη πραγματικότητα δεν έχουμε κι άλλη επιλογή. Τι θα πούμε στο παιδί;

Αλλά πολύ φοβάμαι ότι το σύστημα δεν θα δουλέψει. Ήδη μετά από μια πρώτη κουβέντα με τον προπονητή, βλέπω ότι το σύστημα την βγάζει εκτός. Το σύστημα εμένα μου μοιάζει ή όλα ή τίποτα. Ενώ κανονικά θα έπρεπε να είναι ή αυτό ή εκείνο.

 

 

στην καλυτερη θα σου πει ο προπονητης, οκ, ας ερχεται να κανει προπονησεις κλπ κ βλεπουμε.

αλλα στην πραγματικοτητα θα ξερει οτι η κορη σου δεν εχει στοχο τους αγωνες. οποτε οταν κατεβαινει η κορη σου πχ τις πορτες στην προπονηση, αυτος θα κοιταει το κινητο του, και δεν θα κανει κ καμια παρατηρηση ακομα κ αν κατεβαινει παντελως λαθος. οταν κατεβαινει ο επομενος που εχει στοχους που θελει κ ο προπονητης, θα του δινει ολη την προσοχη.

 

αλλα λογικο δεν ειναι?

δεν ειναι σωστο, αλλα ειναι λογικο-αναμενομενο

εκτος αν δει στην κορη σου ενα σουπερ ταλεντο κ αλλαξει συμπεριφορα. Αλλα τοτε θα προσπαθησει να σε πεισει κιολας να αλλαξεις κ εσυ αποψη.

Δυστυχως ετσι ειναι. Κ πιστευω συμβαινει σε ολα τα αθληματα, σε ολα τα σωματεια κλπ

 

Κ εγω τωρα θυμηθηκα καπου 20 χρονια πριν ειχα παει στον Αρη στο τμημα πυγμαχιας...η 1η ερωτηση ηταν > θελετε να κατεβειτε σε αγωνες η το κανετε για να μαθετε να δερνετε ???? καναμε το λαθος (η σωστο δεν ξερω) και ειπαμε οτι δεν θελουμε αγωνες....μετα απο μερικες προπονησεις εφυγα..ο προπονητης μας εδινε ελαχιστη σημασια...

 

ΥΓ δεν ηθελα να μαθω να δερνω...αλλα η πυγμαχια ειναι σουπερ προπονηση...κ δεν ειχα καμια διαθεση να μου σπασει καμια μυτη σε κανα αγωνα η να γινει το μυαλο μου ταραμας

Edited by Turms
  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

στην καλυτερη θα σου πει ο προπονητης, οκ, ας ερχεται να κανει προπονησεις κλπ κ βλεπουμε.

αλλα στην πραγματικοτητα θα ξερει οτι η κορη σου δεν εχει στοχο τους αγωνες. οποτε οταν κατεβαινει η κορη σου πχ τις πορτες στην προπονηση, αυτος θα κοιταει το κινητο του, και δεν θα κανει κ καμια παρατηρηση ακομα κ αν κατεβαινει παντελως λαθος. οταν κατεβαινει ο επομενος που εχει στοχους που θελει κ ο προπονητης, θα του δινει ολη την προσοχη.

 

αλλα λογικο δεν ειναι?

δεν ειναι σωστο, αλλα ειναι λογικο-αναμενομενο

εκτος αν δει στην κορη σου ενα σουπερ ταλεντο κ αλλαξει συμπεριφορα. Αλλα τοτε θα προσπαθησει να σε πεισει κιολας να αλλαξεις κ εσυ αποψη.

Δυστυχως ετσι ειναι. Κ πιστευω συμβαινει σε ολα τα αθληματα, σε ολα τα σωματεια κλπ

 

Και λογικό είναι και σωστό είναι.

Το παράπονό μου δεν είναι ότι προφανώς η κόρη μου θα είναι κομπάρσος στην αγωνιστική διαδικασία.

Το παράπονό μου είναι ότι ο ΕΟΣ Αχαρνών δεν προσφέρει καμμία εναλλακτική επιλογή (πλην των αγώνων και της προετοιμασίας τους) σε παιδιά σαν την κόρη μου. Και γονείς σαν κι εμένα φυσικά.

Κι αν αυτο συμβαίνει σε εναν από τους μεγαλύτερους ορειβατικούς συλλόγους στην Ελλάδα με πλήθος τμήματα και τεράστιες εγκαταστάσεις*, φανταστείτε τι γίνεται αλλού. Που τα πράγματα είναι πιο μονόπλευρα.

Θα πρέπει να είναι ξεκάθαρο στους γονείς ότι ανεξάρτητα από την ποιότητα της δουλειάς που γίνεται στο σκι, δεν υπάρχει το παραμικρό παιδαγωγικό ενδιαφέρον για τα παιδιά. Πρέπει να έχουν το νου τους οι ιδιοι. Και αυτό δεν είναι πάντα εύκολο ή δυνατό.

 

* Μιας και μίλησα για τις τεράστιες εγκαταστάσεις του ΕΟΣ Αχαρνών να πω για τους μη Αθηναίους, ότι μέσα στο κατηφορικό οικόπεδο που βρίσκεται το πολύ μεγάλο πολυώροφο και ιδιόκτητο κτίριο του αθλητικού κέντρου του ΕΟΣ Αχαρνών, υπάρχει μέχρι και τεχνητή πίστα του σκι! Ναι, μικρή. Αλλά πίστα του σκι μέσα στη πόλη. Μέσα στο ειδικά κτισμένο κτίριο υπάρχει κλειστή 11μετρη αναρριχητική πίστα και πολλά άλλα.

 

Αν λοιπόν αυτός ο σύλλογος, με όλους αυτούς τους υλικούς και άυλους πόρους και όλο αυτό το ανθρώπινο δυναμικό δεν μπαίνει στη διαδικασία να προσφέρει κάτι πέρα από τα τετριμμένα, και το μόνο που βρήκε να μου πει για την κόρη μου μετά από 6 χρόνια συμβίωσης είναι ότι καλύτερα να σταματήσει γιατί θα απογοητευθεί, μη περιμένετε από αλλού.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μεγάλο πρόβλημα αυτό με τους αθλητικούς συλλόγους.....εδώ τα στέλνουμε να μάθουνε κολύμπι, καινμεντο που βγαίνουν απον την παιδική πισίνα μέ τα παιχνίδια, στην μεγάλη με χρονόμετρο και συμμετοχή σε αγώνες. Δεν μπορούν να καταλάβουν, ότι τα στέλνουμε απλά για να γυμνάζονται και όχι να γίνουν πρωταθλητές;

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Posts

    • Επισης πρεπει να βρεθει η ορεξη και ο τροπος να δουλευει σαν χιονοδρομικο, οχι καφε-μπαρ. Ας ξεκινησουμε με τα βασικα.. How to be a ski resort 101 Αιωνιος φοιτητης ο Παρνασσος. Το τεχνητο ειναι μεταπτυχιακο και η επεκτεση μεταδιδακτορικη διατριβη. Ας παρει πτυχιο πρωτα..
    • Το νερό που θα το βρουν για το τεχνητό δεν είπαμε..    
    • η μεγαλύτερη έκπληξη της χρονιας, στο chamrousse (από εκεί η φωτό). πήγαμε μέσα Φεβρουαρίου, υποτίθεται την πιο high-season βδομάδα της σαιζόν, k οι κόκκινες-μαύρες πιστες ήταν άδειες...αναμονή στα lift κάπου 3-4 λεπτά max η φωτό είναι κάπου 10.30 με 11.00
    • για μένα καλά πήγε η σαιζόν. όχι σούπερ όπως παλιά αλλα με παιδιά k υποχρεώσεις δεν μπορείς k πολλά έχω ακόμα 8 μέρες μπροστά μου, αν μας κάνει την χάρη ο καιρός
    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,668
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,474
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...