Jump to content

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Η μαγνητική έβγαλε μερική ρήξη πρόσθιου χιαστού, ο ορθοπεδικός λέει για να μην χάσω την χρονιά να δυναμώσω του τετρακέφαλους όσο μπορώ, να κάνω κανονικά σκι με μια επιγονατίδα, αν την βγάλω να πάω για εγχείρηση την άνοιξη, αν κοπεί τελείως στο σκι να την κάνω άμεσα.

Έχεις κάποιος αντίστοιχη εμπειρία;

Αν πάθω την ρήξη στην Αυστρία θα καταφέρω να γυρίσω πίσω;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε εκδρομές μέλη μας δυστυχώς έχουν υποστεί ακόμα και ολικές ρήξεις, που χρειάστηκε να γυρίσουν άμεσα πίσω.

 

Γι' αυτό (και ισχύει για όλους), αγοράζουμε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ την ασφάλεια του Χιονοδρομικού και κρατάμε πολύ προσεκτικά τη σχετική απόδειξη, για να μην έχουμε τρεχάματα ...

 

Τώρα όσον αφορά τη μερική ρήξη, εξαρτάται από τη σοβαρότητά της. Πολύ σωστά σου είπε ο γιατρός για τους τετρακέφαλους. Αρκετοί εδώ μέσα (σ' αυτούς είμαι κι εγώ), έχουμε εδώ και χρόνια μερική ρήξη πρόσθιου χιαστού, αλλά συνεχίζουμε.

  • Like 2

Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

 

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσοχή αν συμβεί σε πίστα θα μεριμνήσει η ασφάλεια του χιονοδρομικού αν όχι , σου τύχη στο χωριό τότε έχεις πρόβλημα η δίκη μου συμβουλή είναι ποτέ μην ταξιδεύεις χωρίς ταξιδιωτική ασφάλεια συν την κάρτα του ΙΚΑ εάν υπάρχει ταμείο

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σύμφωνα με τον γιατρό αν κοπεί στο σκι δεν θα κάνω άλλο αλλά θα μπορώ να γυρίσω αξιοπρεπώς στην Ελλάδα, με αυτοκίνητο, κάρτα του ΙΚΑ έχω πάντα μαζί μου.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Η μαγνητική έβγαλε μερική ρήξη πρόσθιου χιαστού, ο ορθοπεδικός λέει για να μην χάσω την χρονιά να δυναμώσω του τετρακέφαλους όσο μπορώ, να κάνω κανονικά σκι με μια επιγονατίδα, αν την βγάλω να πάω για εγχείρηση την άνοιξη, αν κοπεί τελείως στο σκι να την κάνω άμεσα.

Έχεις κάποιος αντίστοιχη εμπειρία;

Αν πάθω την ρήξη στην Αυστρία θα καταφέρω να γυρίσω πίσω;

 

 

Εγώ είχα διαγνωστεί πριν 10 χρόνια περίπου με μερική ρήξη έσω πλαγίου. Δεν ξέρω τι διαφορές έχει από την δική σου διάγνωση, ούτε αν η κάθε μερική ρήξη είναι "πολύ" μερική (που κοντεύει σε ολική), ή "λίγο" μερική και σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας.

 

2 γιατροί, θεωρητικά "καλοί", μου είπαν τα ίδια. Από την στιγμή που δεν είμαι αθλητής, δεν συστήνουν χειρουργείο. Με προσοχή, γυμναστική και απώλεια βάρους, θα είμαι μια χαρά. Από τότε πήρα κιλά. Και δεν έκανα γυμναστική. Όμως πρόσεξα τις κινήσεις που ενοχλούν. Σκι έκανα κανονικότατα, με προσοχή τα πρώτα 2 χρόνια. Τα 2-3 χρόνια είχα ενοχλήσεις που σταδιακά ελαττωνόντουσαν και ώρες ώρες παραέκανα σκι συντηρητικά, όμως πήγαινα σχεδόν παντού. Τώρα το έχω ξεχάσει. Δεν νιώθω τίποτα στο γόνατο. Όμως μου έμειναν κάποια "κουσούρια" στον τρόπο που κάνω σκι.

Ειδικά όταν ξεκινάει η σεζόν, προσπαθώ να είμαι συντηρητικός, το ίδιο στην αρχή της ημέρας, λιγότερο στην συνέχεια της ημέρας. Επίσης μου έμεινε να προσέχω συνεχώς από τον τρόπο επιβίβασης στο καρεκλάκι, από το ποιος είναι δίπλα μου (με την έννοια του βάρους/όγκου, ώστε να μην είμαστε στενάχωρα για να μην έχουμε θέμα στην έξοδο), στην γραμμή που ακολουθώ κατεβαίνοντας...... Προσπαθείς οι κινήσεις σου να είναι όσο το δυνατόν πιο φυσικές, βάζοντας στο γόνατο την ελάχιστη καταπόνηση. Στην δική μου περίπτωση, όλα αυτά τα έκανα χωρίς να "ζοριστώ", εξακολουθώντας να ευχαριστιέμαι το σκι.

  • Like 2

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η δική μου περίπτωση είναι μερική ρήξη έσω πλαγίου στην έξοδο στον Βάκχο, αυτή έχει αποκατασταθεί χωρίς χειρουργείο όπως και εσένα, οι ενοχλήσεις όμως δεν περνούσαν γι αυτό έκανα μαγνητική και έβγαλε και μερική, όχι πολύ, ρήξη του πρόσθιου χιαστού, νομίζω θα κάνω ότι και εσύ και αν μου κάτσει η στραβή θα πάω χειρουργείο να τελειώνουμε, το μόνο που θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος μπορεί να μου πει είναι αν μου τύχει στην Αυστρία τα Χριστούγεννα αν θα καταστρέψω της διακοπές όλων των υπολοίπων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω μερικούς ενδοιασμούς για την επιγονατίδα....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είμαι και εγώ από αυτούς που έχουν χρόνια ρήξη μια μοίρας του πρόσθιου χιαστού και κάκωση του έσω μηνίσκου. Και εμένα φίλος ορθοπαιδικός με έχει δεκαπέντε χρόνια με ενδυνάμωση και επιγονατίδα στις αθλοπαιδιές.

Πρόσεχε μόνο να δυναμώσει όλο το πόδι. Όχι μόνο τον τετρακέφαλο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

[quote name="vakiklos" post="412335" timestamp="1510919928"......αν θα καταστρέψω της διακοπές όλων των υπολοίπων.

θα διαπιστώσεις αν σε αγαπάνε .....
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους σας μου δώσατε κουράγιο, μετά τα Χριστούγεννα θα ακολουθήσει αναφορά για το χιονοδρομικό του Kitzbuhel και ελπίζω όχι για το search and rescue των Αυστριακών.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γυμναστική και σκι όπως θα στην πει έμπειρος φυσικοθεραπευτής και σίγουρα όχι όπως θα στην περιγράψουν σε κάποιο forum ή θα googlαρεις, μην κάνεις αλχημείες κάθε κίνηση να είναι συζητημένη για το δικό σου κορμί. Τα άλλα όπως τα λένε τα παιδιά.

Σύμφωνα με τον γιατρό αν κοπεί στο σκι δεν θα κάνω άλλο αλλά θα μπορώ να γυρίσω αξιοπρεπώς στην Ελλάδα, με αυτοκίνητο, κάρτα του ΙΚΑ έχω πάντα μαζί μου.

Πρόσεξε να έχεις την Ευρωπαική κάρτα ασφάλισης (αν δεν κάνω λάθος πας ΙΚΑ και στη βγάζουν σε λίγες μέρες ισχύει ένα χρόνο, με άλλο ταμείο έτσι το κάνω).


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω γυμναστή που είναι και προπονητής σκι, ο ίδιος που κάνει την ξηρή προπόνηση στην αγωνιστική, και μου βάζει ασκήσεις για όλο το πόδι και ασκήσεις ισορροπίας πάνω σε μισές μπάλες και διάφορα περίεργα. Την κάρτα την χρησιμοποιούμε χρόνια όλη η οικογένεια, Thks.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θέλω να επανέλθω Δεν ταξίδευουμε χωρίς «ασφάλιση ακύρωσης ταξιδιού« υπάρχει και στο διαδίκτυο και δεν έχει κάποιο ιδιαιτερο κόστος να ρωτήσετε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην περυσινή εκδρομή του συλλόγου σε ατύχημα εντός πίστας, το χιονοδρομικό φρόντισε τα έξοδα επαναπατρισμού αν δεν κάνω λάθος.

Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέρα από όλα αυτά είναι συμαντικό ο έλεγχος την ώρα που κάνουμε σκι. Συνειδητές κινπησεις σε βατές συνθήκες ανάλογα την τεχνική μας.

 

Την ενδυνάμωση που σου λέει ο ορθοπεδικός θα την πετύχεις κυρίως πάνω σε αυτήν την βάση. Γιατι η δύναμη στο σώμα, και δε στις αρθρώσεις των γονατων , δεν έχει ένα δάνυσμα. Το σκι στο βουνό , όπως και κάθε άλλη κινητική δράση, έχει ειδική μορφή με κινησεις του σώματος αρκετά πολυπλοκες. Η κινήσεις αυτες δεν αντικαθίστανται.

 

Κάνε ενδυνάμωση λοιπον, κάνοντας σκι ΜΕ συνεση. Δεν πας εκει για αγώνες, δεν πας για να ξεπεράσεις τον εαυτό σου. Πας για να απολαύσεις αλπικό τοπίο στην τουρισιτκή του έκρηξη, να γνωρήσεις ανθρώπους, να δείς χιονοδρομική κουλτουρα.

 

Το σκι έχει την λιγότερη σημασιά.

  • Like 4

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρίς την αγορά κάποιας έξτρα ασφάλισης;

Κάποιες φορές είναι μέσα στην κάρτα lift. Άλλοτε όχι.

Θυμάμαι στη Madonna έδινες 18 Ευρώ για μια βδομάδα έξτρα.

 

Γενικά όμως τα έξοδα μεταφοράς από πίστα σε ιατρείο είναι υπερβολικά.

Καλύτερα πάντα να υπάρχει έξτρα ασφάλιση.

 

Η Ευρωπαϊκή κάρτα δεν σε καλύπτει σε αυτά. Είναι κάρτα για να πας σε δημόσιο νοσοκομειο...

Καλύπτει πιθανώς περιπτώσεις πχ όπως να σε μεταφέρει κάτι σαν ΕΚΑΒ από το ξενοδοχειο σε νοσοκομειο. Όχι όμως μεταφορά από την πίστα κάτω...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω μια προσφορά 196 ευρώ για 4 άτομα που καλύπτει έξοδα από ατυχήματα στο σκι, αστική ευθύνη και απώλεια, καταστροφή εξοπλισμού, πέρα από τις κλασικές ταξιδιωτικές καλύψεις, μάλλον με πείσατε να την κάνω.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω μια προσφορά 196 ευρώ για 4 άτομα που καλύπτει έξοδα από ατυχήματα στο σκι, αστική ευθύνη και απώλεια, καταστροφή εξοπλισμού, πέρα από τις κλασικές ταξιδιωτικές καλύψεις, μάλλον με πείσατε να την κάνω.

 

Από ποια εταιρία, αν επιτρέπεται;

 

Το ψάχνω κι εγώ το θέμα!


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα, βλέπω όλο αγόρια κι είπα να δώσω και μία γυναικεία γνώμη μιά και είμαι παθούσα και από τότε έχω ψάξει αρκετά το θέμα.

 

Λοιπόν, ούτως ή άλλως, με μερική ρήξη πρόσθιου χιαστού δεν πας για χειρουργείο. Εφόσον η διάγνωση μιλά για μερική ρήξη, σημαίνει ότι ο σύνδεσμος που υπάρχει, έστω μερικώς ελιππής, στηρίζει ικανοποιητικά την άρθρωση ώστε να μην τρίβεται ο χόνδρος που αυτός είναι ο μεγάλος κίνδυνος γιατί μετά θέλεις αποκατάσταση άρθρωσης (σε πολύ βαριά περίπτωση εννοείται!). Εμένα πχ. μου έλεγε η μαγνητική μου "μερική ρήξη στα όρια ολικής..." και πήγα κατευθείαν χειρουργείο.

 

Επομένως, συνεχίζεις κανονικότατα τη ζωή σου, κάνεις την ενδυνάμωσή σου, διατηρείς χαμηλό βάρος και ξεχνάς τελείως στο σκι και οπουδήποτε τη μερική ρήξη.

 

Από όσα έχω ζήσει, συζητήσει με τον ορθοπεδικό μου, διαβάσει, και δει από τόσους και τόσους παθόντες, βασικά πιστεύω ότι κάποιος με μερική ρήξη χιαστού, δεν κινδυνεύει περισσότερο να πάθει ολική ρήξη στο σκι από ότι οποισδήποτε άλλος χωρίς κανένα πρόβλημα. Αυτό γιατί, οι δυνάμεις ροπής που ασκούνται την "κακιά στιγμή", είναι τέτοιες που δεν σώζεσαι από το γερό χιαστό. Πιό πολύ σημασία έχει να έχεις τις δέστρες σου σχετικά χαλαρές (εννοείται να μην ανοίγουν τα σκι με το πρώτο άγαρμπο χιονάκι, ΑΛΛΑ, να ανοίγουν στις πτώσεις), τα αντανακλαστικά σου στις πτώσεις, η ευλιγισία. Δηλαδή, να μην πέσει κανείς άσχημα και μπλοκαριστούν τα σκι. Προσοχή λοιπόν στις δέστρες και επίσης στα κακά χιόνια, βλέπε σούπες & crud που μπορεί να σου μαγκώσουν το πέδιλο.

 

Τέλος, ακόμη κι αν ο, μη γέννητο, συμβεί το κακό, δεν υπάρχει καμμία αμφιβολία ότι με κάποιο τρόπο θα επιστρέψεις στην Ελλάδα! Η ασφάλεια βοηθάει πάντα, ακόμη και κυρίως για ηρεμία ψυχής!

  • Like 5

Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελευταια φορα που επισκεφτηκα το Serre Chevalier εβγαλα τον ωμο μου σε σαβουροχιονο. Ευτυχως, ειχα βγαλει ασφαλεια οταν μου εκδωσαν τις καρτες του λιφτ. Δυστυχως τα πληρωσα ξεχωριστα απο τις καρτες.

 

Επειδη η πληρωμη ηταν ξεχωριστα, η ασφαλεια μας εβγαλε την ψυχη να μας αποζημιωσει για ο,τι ειχε στην καλυψη (αν ημουν στη Γαλλια θα ηταν πιο ευκολα τα πραγματα).

 

Αλλα μας αποζημιωσαν:

 

α) Για τα εξοδα των πιστερ, του φορειου, του γιατρου του Χ/Κ. Δεν ξεραμε ποσο ηταν, αλλα δεν θελαμε και να μαθουμε. Τζαμπα παντως δεν ειναι!...

 

β) Για την απωλεια 3 ημερων στην καρτα του λιφτ. Μας εβγαλαν την ψυχη να υπολογισουν την αξια τους.

 

γ) Φαρμακα (αρκετουτσικα) και το ναρθηκα.

 

δ) Προσφερθηκαν να μας πανε με βανακι στο αεροδρομιο γιατι δεν μπορουσα να οδηγησω, αλλα δυστυχως δεν υπηρχε προβλεψη να πανε το αυτοκινητο που ειχαμε πισω στην Γενευη. Οποτε οδηγησε η J. :heat: Αν ειχαμε ερθει με βανακι, θα μας επεστρεφαν τζαμπα.

 

ε) Νομιζω οτι μας επεστρεψαν και μια μερα νοικι, γιατι φυγαμε νωριτερα, αλλα δεν ειμαι σιγουρος, θα ρωτησω την κυρα.

 

Το φοβεροτερο κομματι αυτης της ατυχιας ηταν η συμπεριφορα της British Airways. Οταν τους ενημερωσαμε οτι ειχα ατυχημα και ειμαι φασκιωμενος με το ναρθηκα, εβαλαν μια κυρια να μας παρει απο το σημειο αποβιβασης και να μας περασει security σε δεκα λεπτα (στο Heathrow!!!). Μετα μας εβαλαν στο Economy Plus με θεσεις απο το παλιο Business Class πριν γινουν της μοδας αυτα τα κουκουλια που σε βαζουν τωρα. Τους χρωσταω χαρη.

 

Η ασφαλιση που προσφερουν με την καρτα του λιφτ αξιζει, ειτε ειναι μεσα στην καρτα, ειτε ειναι ξεχωριστα.

Edited by MakisM
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Από ποια εταιρία, αν επιτρέπεται;

 

Το ψάχνω κι εγώ το θέμα!

ΟΡΦΑΝΟΥΔΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ

EMAIL:iorfanou@yahoo.gr

WORDING_SILVER_Greek-1.pdf

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΟΡΦΑΝΟΥΔΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ

EMAIL:iorfanou@yahoo.gr

Ευχαριστώ πολύ!

 

Δεν ήξερα ότι παρέχεται και από ελληνικές εταιρίες!

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος
    • Τι κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά? Ονομάζεται ski bus
    • Πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις "μύθους" για το σκι στην Ελλάδα. Ακόμα και πρώην και νυν πρόεδροι του Συλλόγου μας τους συντηρούν με το δίκιο τους. Ακόμα κα ο Λάππας ξεχνά ότι 39 στους 40 τελεταίους Απριλίους χιονίζει στον Παρνασσό!!!!! Και οι δύο Πρόεδροι του ΣΤΧ έχετε δίκιο σε αυτό που γράφετε αλλά επειδή δεν γράφετε την πλήρη πρόταση το συμπέρασμα είναι τελείως λάθος. Η αλήθεια για το σκι στον Παρνασσό είναι όπως τα γράφω Αυτό είναι τελείως γενικό και ισχύει για τους...ταβερνιάρηδες, σαλεδάρχες, μπαρόβιους κλπ Το τους δεν υπάρχει, είναι αφηρημένη έννοια χαμένη στις δαιδαλώδεις διαδικασίες του Ελληνικού κράτους. Υπογράφω ότι δεν έχει υπάρξει καμία συζήτηση ούτε απόφαση που να έβγαλε πόρισμα "φέτος μας νοιάζει μόνο να έχουμε επισκέπτες" στο Υπουργείου Τουρισμού, στο Υπερταμείο, στα ΕΤΑΔ και στις εγκαταστάσεις του ΧΚΠ. Η κατάσταση είναι: δεν έχουμε ιδέα τι είναι το καλό σκι και τι θέλουμε να γίνει ο Παρνασσός και πως να δουλέψει, μη μας κράξουν τα κανάλια, ας κονομήσουμε ότι μπορούμε όσοι μπορούμε, ας μπαίνει ο μισθός, μη σκοτωθεί κανένας. Φυσικά μέσα σε αυτό το χάος κάποιοι έχουν τρόπο και όρεξη να κάνουν κάτι καλό για το σκι προσπαθούν. Όμως δεν υπάρχει καμία ουσιαστική επικοινωνία μεταξύ Υπουργείου Τουρισμού, Υπερταμείου, ΕΤΑΔ και εγκαταστάσεων ΧΚΠ. Κανένας αρμόδιος δεν ξέρει πχ ότι ο λιφτιέρης ζητάει μια πολύ σημαντική βίδα. -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να αφήσουν κλειστό τον Ηρακλή για τόσο λίγα λεφτά? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να μας γράφει "όλοι οι αναβατήρες θα λειτουργούν κάθε μέρα"? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ  
    • Όταν οι άνθρωποι έχουν πρόγραμμα και βλέπουν το μέλλον 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Phoebus
      Phoebus
      (56 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,317
    • Total Posts
      460,831
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,661
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Marinavon
    Joined
×
×
  • Create New...