Jump to content
zeto

ΑΤΥΧΗΜΑ : ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ

Recommended Posts

ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΤΟΥΣ ΧΙΑΣΤΟΥΣ

 

''ΤΗΝ ΠΑΘΑΤΕ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ......ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ???''

 

Ξεκινησα μια ηλιολουστη ημερα απο το ξενοδοχειο μετα απο την κοπωση της προηγουμενης ημερας σκι αλλα και του πολυωρου ταξιδιου για το χιονοδρομικο κεντρο XXX (στην δικια μου περιπτωση Bansko)

Κανοντας το αγαπημενο μου σπορ, μερικες δυνατες καταβασεις (αφου πρωτα κανουμε προθερμανση....ευτυχως!)

αισθανθηκα κουραση (1ο Λαθος : το λαθος ξεκιναει οτι δεν σταματαω......)

παρολαυτα επειδη βρισκομουν σε μια τελεια μερα και επειδη ειχα δωσει ραντεβου με τον Σπυρο λιγα χιλιομετρα πιο κατω και λογω της ουρας τον ειχα στησει

(Λαθος 2ο : Δεν επρεπε να αγχωθουμε για κανενα λογο...συνεχιζω ανετα να καρβαρω με μεγαλη ταχυτητα στις πιστες χαλι (παλι καλα που ηταν τελεια πατημενες...) και πανω στην τρελη χαρα ενω αισθανομαι κουραση δεν εχω κατσαβιδι να μειωσω τις δεστρες στο αρχικο 5,5 που τις ειχα τοσο καιρο και τις εβαλα στο 6 οταν λιγες μερες πριν ημουν στους αγωνες στην Βασιλιτσα Λαθος 3ο

Κατεβαινοντας μια δυσκολη σχετικα πιστα με συνεχομενη κλιση (σχεδον μαυρη) σε ενα αριστερο σλαλομ χανω τον ελεγχο (ταχυτητα τουλαχιστον 70χλμ+ μετρημενη με gps) θεωρητικα με το επομενο δεξι σλαλομ μειωσα αρκετα ταχυτητα και ετσι στο επομενο αριστερο σλαλομ (με μικρη σχετικα ταχυτητα προσπαθω να διορθωσω και να επαναφερω την ολη μου ισορροπια, διοτι οπως προανεφερα ειχα χασει τον ελεγχο και κατεβαινα λιγο ατσουμπαλα...εκει γινεται το μεγαλο ατυχες περιστατικο και ενω απο το αριστερο σλαλομ προσπαθω να ερθω στην ευθεια (προς δεξι σλαλομ) το αριστερο μου ποδι επανερχεται ενω το δεξι <κολλαει> σχεδον κυριολεκτικα στο εδαφος με αποτελεσμα το γονατο να κανει (μικρη) στροφικη κινηση μεν, ικανη δε να επιφερει την συντριπτικη ολικη ριξη του προσθιου χιαστου και ενα προβλημα στον μηνισκο.(οπως διεγνωσθηκε εκ των υστερων)

Ακουληθησε πτωση σχεδον με το πλαι και το σωμα μου κυλουσε με ταυτητα στην αποτομη πλαγια μεχρι που ασυναισθητα εβαλα το αριστερο ποδι να κοντραρει την πλαγια και να σταματησω τελιως (το δεξι δεν το ενιωθα καθολου και ειχα ενα πονο αλλα οχι σε σημειο να φωναζω...

Οπως καταλαβαινετε το δεξι πεδιλο δεν εφυγε απο την πτωση παρολο που η ρυθμιση της δεστρας ηταν μολις 0.5 μεγαλυτερο απο το συνηθισμενο μου νουμερο στο οποιο βγαινει κανονικα η δεστρα.

Τα επακολουθα ηταν να φωναξω εναν ανθρωπο που βρισκοταν στην πιστα (λαθος 4ο : ποτε δεν κανουμε σκι μονοι μας και εκεινη την καταβαση την πραγματοποιησα εντελως μονος...)

και με το αριστερο ποδι να κατεβω ολη την υπολοιπη πιστα μεχρι να παω στο ιατρειο...(θα μπορουσα καλλιστα να περιμενω βοηθεια αλλα εκεινη την στιγμη ετσι επραξα)

Στην συνεχεια και για καλη μου τυχη ειχα πληρωσει για την εξτρα ασφαλεια που εδινε το χιονοδρομικο προαιρετικα (μια και στην τιμη της καρτας δεν υπηρχε ασφαλεια...) και ετσι με κατεβασαν με snowmobile στην κλινικη(ευτυχως διαθετει και απαυτο) οπου διεγνωσαν κακωση αλλα μου συνεστησαν να κανω μαγνητικη τομογραφια μολις επιστρεψω στην Αθηνα.

Φυσικα δεν μπορουσα να φανταστω σε καμια περιπτωση τι ειχε συμβει....

 

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

Αρχικα πρεπει να γινει οπωσδηποτε μαγνητικη τομογραφια......το κοστος ειναι υψηλο και γιαυτο οσοι δεν εχουν ιδιωτικη ασφαλιση.....θα περιμενουν ισως και μηνες........

(θα αναφερω στην συνεχεια περι ασφαλειας και την χρησιμοτητα της,που τωρα πραγματικα την καταλαβα 100%)

 

ΕΠΙΛΟΓΗ ΙΑΤΡΟΥ - ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑ

Αρχικα να πω οτι δεν πρεπει να φοβομαστε το να μας εξετασουν γιατροι το συντομοτερο.

Δεν πρεπει να αμελησετε επουδενι το να σας δει καποιος σωστος ορθοπεδικος. Εδω φτανουμε στο σημειο αφου εχουμε καποιες ενοχλησεις να παμε σε εναν πολυ καλο ορθοπεδικο ο οποιος να μας εμπνεει εμπιστοσυνη και φυσικα να μην μας πετσοκοψει χωρις να εχουμε τιποτα.

Στο σημειο αυτο επειδη ειχα και αλλες ατυχιες παλιοτερα επιτρεψτε μου να εκφρασω την γνωμη μου και να πω οτι τον καλο ιατρο τον επιλεγουμε οπως και τον πιλοτο. Περισσοτερες ωρες πτησεις και σχετικα νεος. Για παραδειγμα και ο Μητσου ηταν περιφημος ιατρος αλλα τα τελευταιο ετος ακουστηκαν αρκετες αποτυχιες που ειχε σε επεμβασεις, οποτε επιλεγουμε καποιους ιατρους και παιρνουμε τουλαχιστον 2-3 γνωμες

Στην δικη μου περιπτωση πηγα στον Εργινουσακη αρχικα, επειτα στον Καρακιτσιο (φοβερος γιατρος και ηταν ο ιατρος του Παρνασσου για αρκετα χρονια παλιοτερα) και τελος πηγα στον Νικολαου που ειναι ο Νο1 στην Ελλαδα οσο αφορα το γονατο και την αποθεραπεια που συστηνει.

Μετα απο δυσκολη επιλογη μεταξυ των 2 τελευταιων αποφασισα να την κανω στον Νικολαου.

Να ξερετε οτι ενας σωστος ορθοπεδικος κανει πρωτα κλινικη εξεταση και κανει διαγνωση και μετα βλεπει την μαγνητικη τομογραφια

Στην περιπτωση μου σταθηκα τυχερος που μεσα στην ατυχια μου. Δεχτηκε να με δει σε 3 ημερες, ενω το συνηθισμενο ειναι 2-3 μηνες! (ναι καλα ακουσατε...)

Το κοστος του τελευταιου ανερχεται σε 3000€ μαζι με το team.

 

ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ

Συνηθως αυτο εχει να κανει με το ιατρικο team και με το νοσοκομειο που συνεργαζεται ο εκαστοτε ορθοπεδικος,συνηθως ειναι ιδιωτικο νοσοκομειο και το κοστος υλικων και φαρμακων ανερχεται στα 3000-4500 €

 

ΓΙΑΤΡΕ ΦΥΣΙΚΟ Η ΤΕΧΝΗΤΟ ΜΟΣΧΕΥΜΑ????

Το τεχνητο μοσχευμα συνισταται σε επαγγελματιες αθλητες η σε ανθρωπους που θελουν να αθληθουν σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα. Συνηθως σε 3-4 μηνες μπορουν να παιξουν μπαλα, ενω το φυσικο μοσχευμα εχει μακρυτερο χρονο αποθεραπειας, περισσοτερους πονους και πρεπει να εχουμε περισσοτερο υπομονη.

Παιζουμε <μπαλα> στους 6-8 μηνες αλλα εχουμε διπλασια χρονικη διαρκεια ζωης του μοσχευματος απ' οτι το τεχνητο το οποιο σε πολλους εχει προκαλεσει φθορες μετα απο χρονια και χρειαζεται αντικατασταση με νεα επεμβαση.

Σημαντικο ειναι να πειτε στον ιατρο σας με τι σπορ ασχολειστε ωστε να παρει το φυσικο μοσχευμα απο συνδεσμους, μυς που δεν θα χρησιμοποιησετε σε εντονη μορφη το επομενο ετος. Αλλο μοσχευμα παιρνουν για την αποκατασταση ποδοσφαιριστων και αλλο ας πουμε για επαγγελματις χορευτες.

Τωρα ολοι θα αναρωτιεστε σκι μετα απο ποσο καιρο μπορω να κανω με φυσικο μοσχευμα ???

Το σκι θεωρειται το πιο επιπονο σπορ μετα απο επεμβαση χιαστων και συνισταται 1 ετος για να μπορειτε αφορα να κανετε σκι. Βεβαιως υπηρξαν και αθλητες φιλοι που μετα απο εγχειρηση ρηξης χιαστων σε 6 μηνες εκαναν κανονικα σκι, αλλα η προληψη και η σωστη αποθεραπεια ειναι πιστευω το σημαντικοτερο.

 

ΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ

Αφου αποφασισεται να μπειτε και κλεισετε το ραντεβου σας και εφοσον εχετε καποιο μεγαλο χορηγο να σας στηριξει για το υπερογκο συνολικο κοστος (περιπου 9000-10000€) γι'αυτο οσοι δεν εχετε ιδιωτικη ασφαλιση και με χομπυ το σκι σημιωμενο σκεφτειτε την επομενη φορα-χρονια που θα πατε για σκι να εχετε συνεργαστει με καποιο προγραμμα και πανω απο ολα με καποια εμπιστη εταιρεια που σιγουρα δεν θα σας κρεμασει...

Να επανελθω στο θεμα μας...Το χειρουργειο διαρκει περιπου 1,5 ωρα με 2 ωρες μαζι με την ναρκωση κλπ. Συνηθως ξεκιναει πρωινες η μεσημεριανες ωρες και την 1η ημερα με τα αντιφλεγμωνοδη, τις μορφινες, τα παυσιπονα και τα κοκκινα κουμπακια (Γιωτα κατι ξερεις...) την βγαζετε με καποια πονακια, ζαλαδες και καθολου διαθεση. Μετα τις 22.00 αρχιζουν αρκετες ζαλαδες και πονοι ανυποφοροι

Η 2η ημερα μπαινει με αρκετους πονους....δυσκολια αν θελετε τουαλετα θα συναντησετε μεγαλη...και οι δυνατοι πονοι σταματουν με το που αφαιρουνται τα σωληνακια και γινεται η πρωτη αλλαγη.

Πριν φυγετε απο το νοσοκομειο ο ιατρος Νικολαου μας πηγε στο φυσιοθεραπευτηριο του Ιατρικου κεντρου οπου με το ΣΠΡ εγιναν οι πρωτες φυσιοθεραπειες (μια πρωι και μια το απογευμα πριν το εξιτηριο).

Απο την 3η ημερα και μετα θα ακολουθησει αναλυτικο ημερολογιακο προγραμμα το οποιο θα αναρτησω μολις τελιωσει και αυτη η εβδομαδα οποτε θα εχω μια πληρη αποψη των 25 ημερων.

 

ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ

Σημαντικοτατο να πατε σε καποιον που πραγματικα εχει εμπειρια απο ομαδες ποδοσφαιρου (μια και εκει παθαινουν ριξη χιαστου και γνωριζουν σωστη και γρηγορη φυσιοθεραπεια. Παρ' ολο που εχω εναν πολυ καλο φιλο φυσιοθεραπευτη η κινησιοθεραπεια δεν κανει απο μονη της τιποτα και τα ρευματα, λειζερ, σπρ και ασκησεις με μηχανηματα ειναι απαραιτητες μεχρι να πεταξετε τις πατεριτσες.

 

 

 

 

 

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΥΠΟΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΤΟΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΑΘΟΔΗΓΕΙ.

 

ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΚΑΙ

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΗΣ

ΤΟΥ ΓΝΩΣΤΟΥ TEAM ΑΘΛΗΤΙΑΤΡΩΝ ΤΟΥ ΓΟΝΑΤΟΣ.(ΝΙΚΟΛΑΟΥ - ΠΑΝΤΑΖΗ -ΜΠΑΛΙΔΗ)


ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΑ ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ "ΣΤΟΥΧ"

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

:o:D

 

Καλα κανεις Zeto και τα λες γιατι κανεις μας δεν τα γνωριζει αν δεν τα παθει...

 

Τεραστιο το κοστος-ο πονος-και η ταλαιπωρια που περιμενουν οποιον ατυχο το παθει ...

 

Μακρια απο ολο τον κοσμο θα ευχηθω σε ολους

 

Και περαστικα σε αυτους που σταθηκαν λιγοτερο τυχεροι....


Κάνε μου λιγάκι Μπεεεεεε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

φιλε zeto βασικα περαστικα και γρηγορη αποθεραπεια

 

Αυτο για τον γιατρο ειναι μεγαλο θεμα επιλογης.

 

Εγω οταν ειχα πρωτοχτυπησει στον γιατρο που ειχα παει μου ειπε οτι ειναι 100% σιγουρος οτι εχω χτυπησει τον μηνισκο μου...

 

Μετα απο δικη μου απαιτηση εκανα μαγνητικη η οποια εδειξε ολικη ριξη προσθιου χιαστου και οι μηνισκοι σε φιδιολογικη κατασταση.

 

Η απαντηση του γιατρου : Μην ανυσηχεις και μαγνητικη να μην ειχες κανει εγω θα σου ανοιγα το ποδι για τον μηνισκο και εαν εβλεπα οτι δεν ειχε τιποτα θα πηγαινα στον χιαστο...

 

Εφυγα απο εκει και πηγα σε εναν αθλητιατρο στην Θεσσαλονικη.

 

Μετα απο 40 μερες χωρις εγχειριση ξανα στα βουνα...

(εκανα πολυ γυμναστικη και ειδικες ασκησεις που μου ειπε αυτος)

 

Βεβαιως το ποδι που χτυπησα εμεινε το μισο σε σχεση με το αλλο αλλα με μια απλη επιγονατιδα (για ψυχολογικους λογους πιο πολυ) ολα καλα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατ'αρχην θελω να ευχαριστησω το Γιωργο για το καλογραμμενο αρθρο του. Θα επανελθω για να τονισω διαφορες λεπτομερεις σε ακολουθο ποστ. Αυτο που θελω να υπογραμμισω τωρα, ειναι οτι ο σκοπος που εχουμε ξεκινησει τα αρθρα για τον τραυματισμο του γονατος (που οπως ειπαμε ειναι ο συχνοτερος απο τους σοβαρους τραυματισμους στο σκι), ειναι για να δημιουργησουμε μια βαση πληροφοριων σ'αυτο το θεμα, η οποια να χρησιμευσει στο επομενο ατυχο θυμα (γιατι στατιστικα αναμενεται και επομενο θυμα...).

 

Αυτες οι πληροφοριες αφορουν:

 

  1. Αιτια/προληψη
  2. Διαγνωση/θεραπεια/Αποκατασταση
  3. Εμπειριες

Η πρωτη ενοτητα ειναι κατι που πρεπει να αφομοιωσουμε και να συμπεριλαβουμε στην τεχνικη μας ολοι.

 

Αυτος που θα εχει την ατυχια να τραυματισθει, ελπιζουμε να βρει μια ολοκληρωμενη πληροφορηση για το τι υπαρχει στο μελλον του, ποιες ειναι οι επιλογες του, ωστε με τη βοηθεια του θεραποντος ιατρου που θα επιλεξει, να προχωρησει με τα ματια ανοιχτα.

 

Οι εμπειριες, πιστευω προσωπικα, ειναι εξ ισου σημαντικες σαν γνωση, οσο και σαν πηγη ηθικου. Οταν καποιος του χρονου, ξερει οτι αυτα περασε η Γιωτα, αυτα ο Γιωργος, αυτα ο cookman, o Δημητρης (pro-rad), τοτε ξερει:

 

α) Οτι δεν ειναι ο μονος ατυχος, μονος του στον κοσμο, καταραμενος απ'το Θεο και ξεχασμενος απ'τους ανθρωπους

β) Υπαρχει φως στο τελος του τουνελ, θα βγει επιτυχως στην αλλη ακρη

γ) Δεν χρειαζεται να πελαγωσει, ψαχνωντας, ρωτωντας, διαβαζοντας στο Internet, ενω ποναει, το γονατο του ειναι πρησμενο και (πιθανον) ο χειρουργος τον πιεζει εδω και τωρα για τη δικη του λυση (για να μη χασει πιθανως τον πελατη).

δ) Εχει φιλους, ομοιοπαθεις και οχι, που ειναι προθυμοι να του(της) συμπαρασταθουν σ'αυτην την περιπετεια

 

Κλεινοντας, θελω να πω οτι η ιδεα αυτου του 'ημερολογιου' ηταν κατι που ξεκινησαν ο Γιωργος και η Γιωτα σε μεταξυ τους συζητησεις. Εμεις, στην ομαδα ασφαλειας, την αγκαλιαζουμε και την ενθαρρυνουμε, γιατι πιστευουμε οτι ειναι μια σημαντικη και χρησιμη πρωτοβουλια, που θα αποφερει ευεργετηματα σε ολα τα μελη μας, ασχετως τι μας επιφυλασσει το μελλον. Θα θελαμε, οσοι ενδιαφερομενοι, παθοντες και μη, να συμμετασχουν σ' αυτες τις συζητησεις.

 

Ευχαριστουμε παιδια, και καλη αποκατασταση. Σας θελουμε μαζι μας οσο πιο γρηγορα γινεται.

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να συμπληρωσω 2 πραγματα πολυ σημαντικα απαντωντας στον cookmangr,

οτι ειναι πολυ σημαντικο το να επιλεξεις ιατρο που ειναι ναι μεν σχετικα νεος και ενημερωμενος

το αν εχει επαναλαβει την ιδια χειρουργικη επεμβαση μερικες δεκαδες φορες

δινει απλα την πιστοποιηση οτι ειναι εμπειρος,απο εκει και περα ειναι και θεμα ανθρωπου

γιατι αν παμε στον ορθοπεδικο της γειτονιας και εκεινος δεν εχει πελατεια....θα σε βαλει στο χειρουργειο για να βγαλει το μεροκαματο του.......

Στην περιπτωση που καποιος εχει την ατυχια να εχει Ολικη Ριξη Χιαστου......(Προσθιου,οπισθιου,εσω η εξω)

και εφοσον θελει να ξανααθληθει ειναι τραγικο λαθος να μην κανει την εγχειρηση

γιατι οπως πολυ σωστα με συμβουλεψαν ορθοπεδικοι και φυσιοθεραπευτες σε περιπτωση που καποιος

για παραδειγμα επουλωσει τις κακωσεις και κανει ασκησεις ενδυναμωσης Τετρακεφαλου

και τον επομενο Χειμωνα κανει σκι.......εαν σε καποιο σλαλομ(που ειναι σχεδον σιγουρο)

του φυγει το γονατο εχει 60% πιθανοτητα να παθει συντριπτικο καταγμα η επιγονατιδα και το εσωτερικο συνδεσμων στο γονατο......και φυσικα τα αρθριτικα και οι πονοι που θα εχει σε 10-15 ετια απο την αρχικη ριξη

ειναι ο πιο πιστος λογος για να αποφασισει καποιος νεος να κανει την εγχειρηση με οτι επακολουθει......

 

Να τονισω οτι σε περιπτωση που εχουμε ενα τετοιο ατυχημα οπως το δικο μου

Το συνολικο κοστος χειρουργειο + αποθεραπειας φθανει τα 10000€

και οσο τραγικο και αν φαινεται η οσες φορες και αν λεμε ......σιγα μην τυχει σε εμενα.....

Ειναι 1000 φορες προτιμοτερο να εχουμε διασφαλισει την τσεπη μας με μια προαιρετικη

ιδιωτικη ασφαλιση με προσημιωση οτι κανουμε το σκι σαν χομπυ και αρα εχουμε πιθανοτητα να παθουμε τραυματισμους....γιατι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα η εκαστοτε ασφαλιστικη εταιρεια να μην μας δωσει το ποσο που δικαιουμαστε για νοσηλεια και περιθαλψη εαν εχουμε τραυματισμο απο καποιο αθλημα που κανουμε συχνα και δεν το εχουμε δηλωσει......

Πολυ συντομα θα αναφερω περισσοτερα στο θεμα και προτασεις προς τους χιονοδρομους.


ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΑ ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ "ΣΤΟΥΧ"

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή ανάρωση ΖΕΤΟ.

 

Απ'ότι διάβασα πήγες και σε Original γιατρό!!!Πραγματικά η επιλογή γιατρού για αθλητικούς τραυματισμούς είναι σημαντική.Εγώ για ένα πρόβλημα με τη γάμπα πήγα σε ένα γιατρό που ήταν στην ποδοσφαιρική ομάδα του Ολυμπιακού επι Κοσκωτά,και μετά στον Απόλωνα Αθηνών.Ξενοφών Ρούσης λέγεται.Θυμάμαι ότι είχα πάει σε 3 γιατρούς και όλοι έλεγαν ότι είναι θλάση.Ο Ρούσης,απο τα πρώτα λεπτά εξέτασης,μού είπε ότι είναι απο τη μέση.Έκανα αξωνική και επιβεβαιώθηκαι.

 

Υπομονή και προσεχτικές κινήσεις μέχρι να αναρώσεις πλήρως.Τα βουνά στη θέση τους θα είναι.Θα τα ξαναβρείς.

Share this post


Link to post
Share on other sites

φιλε zeto εχεις πολυ μεγαλο δικιο για τους γιατρους που σου ειπαν τα παραπανω......

 

 

Αλλα μερικα πραγματα μπορει και να στα εκρυψαν.

 

Καταρχας οταν εχουμε χτυπησει το γονατο μας και ειτε εχουμε χτυπησει μηνισκο ειτε χιαστο το πιο λογικο ειναι οτι μεσα στο γονατο μας να εχει μαζευτει αιμα το οποιο θα δυσκολευει την αναγνωση ακομα και της μαγνητικης......

 

Οποτε οπως μου ανεφερε ο αθλητιατρος που επισκεφτηκα μετα τον κομπογιαννιτη (κατα την γνωμη μου)γιατρο η μαγνητικη δεν λεει παντα την αληθεια οποτε πηγαινουμε στην ψηλαφιση του γονατος.

 

Το δεξι γονατο που ειχα χτυπησει σε σχεση με το αριστερο εβγαινε προς τα εξω ελαχιστα χιλιοστα (μονο εμπειρο ματι μπορουσε να το διακρινει).

 

Βασικα για να καταλαβεις την ζημια που ειχα ,ειχα χτυπησει και τον εσω πλαγιο(ο οποιος δεν κοβεται ποτε και θεραπευεται μονος του απλα ανοιγει και μαζευεται απο μονος του)και στην εξω πλευρα του γονατου ειχα bone bruishes δηλαδη ειχαν συνθλιφθει τα κοκκαλα(ειχαν σπασει)τα οποια και αυτα μαλλον θεραπευονται μονα τους.

Στην κινηση που μου εκανε ο γιατρος για να δει την ζημια στον εσω πλαγιο το ποδι εβγαινε τουλαχιστον 4-5 εκατοστα προς τα δεξια.

 

Και οπως αναφερα την γλυτωσα χωρις εγχειριση.

 

Βεβαιως δεν αντιλεγω οτι μπορει αργοτερα μετα απο χρονια να εχω αρθριτικα.

 

Ομως γνωριζω απο γιατρους οτι υπαρχει ενα 15-20% ανθρωπων που δεν χρειαζονται χιαστους για να περπατησουν η για να κανουν καποια αθλητικη δραστηριοτητα.

 

Και να σου αναφερω τελος οτι δοξα τον θεο το ποδι ακομα δεν μου εχει βγει ουτε στο σκι ουτε στο περπατημα.......(και ουτε το ευχομαι).

 

Παντως και οι τιμες απο αθηνα προς επαρχια πρεπει να παιζουν παρα πολυ.Ειχα ρωτησει εναν φιλο που εκανε εγχειριση προσθιου χιαστου σε καθηγητη πανεπιστιμιου και του στηχοισε 6.000 ευρω.

 

Σου ευχομαι καλη αναρωση και ραντεβου ξανα στα βουνα χωρις τραυματισμους.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξαναμπαίνω στο internet μετά από περίπου 1 εβδομάδα που είμαι ήδη εκτός γραφείου. Χειρουργήθηκα την Πέμπτη που μας πέρασε, 30 Μαρτίου, για αποκατάσταση πρόσθιου χιαστού του αριστερού γονάτου, μετά από ολική ρήξη που προήλθε από πτώση μου, όταν δεν άνοιξε η δέστρα, στο catski την Κυριακή 12 Μαρτίου.

 

Το ατύχημά μου είναι λίγο ή πολύ γνωστό, σε άλλη ενότητα έχω ήδη αναφερθεί σε αυτό, το έχω περιγράψει, με πολλά παιδιά έχουμε συζητήσει ήδη, μου έχουν ευχηθεί περαστικά και τους ευχαριστώ πολύ. Για τους λόγους που αναπτύσσεται αυτή η ενότητα, που τους περιγράφει ο ΜάκηςΜ παραπάνω, ξεκίνησα κι εγώ να γράφω κάτι σαν ημερολόγιο του ατύχηματός μου....κάτι που θέλω ούτως ή άλλως να κρατήσω για μένα, που να περιέχει όλες τις σκέψεις και τους φόβους που πέρασαν και περνούν από το μυαλό μου όλες αυτές τις μέρες. Όμως, αντί να γράψω από την αρχή τη δική μου εμπειρία, διαβάζοντας την πολύ καλή περιγραφή του Γιώργου (zeto), νομίζω ότι είναι καλύτερη ιδέα και εξυπηρετεί καλύτερα την ανάγκη για την ενημέρωση των φίλων μας, να γράψω τις διαφορές του δικού μου ατυχήματος και γενικά της δικής μου περίπτωσης και αντιμετώπισης σε σχέση με του Γιώργου. Αυτό λοιπόν θα κάνω και ξεκινώ αμέσως. Έχει περάσει 1 εβδομάδα από το χειρουργείο μου και έχω ήδη ξεκινήσει φυσιοθεραπεία. Καθώς θα προχωρώ σε αυτή τη φάση και σε συνεννόηση με το Γιώργο, θα εξελίσσω την "ιστορία" μου. Παράλληλα, κάποια στιγμή μπορεί να ανεβάσω κι ένα συνολικό ημερολόγιο ατυχήματος - χειρουργείου - αποκατάστασης, αν καταφέρω να μην το κάνω πολύ φλύαρο.

 

Αυτό που θα ήθελα να τονίσω, είναι πόσο σημαντική είναι η επαφή και η συμπαράσταση των φίλων μας για όποιον βρίσκεται στη θέση τη δική μου και του Γιώργου και τόσων άλλων παιδιών πριν από εμάς...Πόσο σημαντική επίσης είναι η επικοινωνία μεταξύ μας...κάτι σαν support group.. το γεγονός ότι ξέρουμε πώς και κάποιος άλλος την ίδια στιγμή βρίσκεται σε παρόμοια κατάσταση, ή ότι έχει περάσει τα ίδια και μπορούμε να συζητήσουμε πώς νιώθουμε, τί κάνουμε, πώς αντιμετωπίζουμε παρόμοια προβλήματα, τί μας συστήνουν και γιατί...

 

Φιλοδοξία μας είναι να λειτουργήσουμε μελλοντικά ως τέτοια ομάδα υποστήριξης για οποιονδήποτε το έχει ανάγκη, κάτι που ολόψυχα απευχόμαστε...Μακάρι να μην συμβεί στο μέλλον σε κανέναν άλλο σοβαρό ατύχημα, μακάρι να μην βρεθεί άλλος στη θέση μας...δεν είναι τρομερό, υπάρχουν πολύ χειρότερα, πράγματα που δεν διορθώνονται.

Αλλά και ατυχήματα σαν τη ρήξη χιαστού που δυστυχώς είναι πανεύκολο να συμβούν, φαντάζουν βουνό στον παθόντα, ιδίως όταν αρχίσει να συνειδητοποιεί τί σημαίνει για τη ζωή του τους επόμενους μήνες. Ποιές είναι οι συνέπειες για τη δουλειά του, την οικογένειά του, την τσέπη του, την προσωπική του ζωή. Καταρχήν έχει να αντιμετωπίσει ένα σοβαρό χειρουργείο με ολική νάρκωση και τους κινδύνους που αυτό εγκυμονεί.

 

Στη συνέχεια, εβδομάδες κατά τη διάρκεια των οποίων υπάρχει απόλυτη ανάγκη κάποια οικεία πρόσωπα να βρίσκονται δίπλα στον ασθενή και να τον εξυπηρετούν ακόμη και για τις πιό βασικές προσωπικές ανάγκες, όπως το να ντυθεί να πλυθεί, να μετακινηθεί για τις φυσιοθεραπείες, κλπ.

Το θέμα της δουλειάς...Το εξιτήριο από το νοσοκομείο αναφέρει ότι συνιστώνται 3 μήνες αναρρωτικής άδειας..Δεν δουλεύουμε όλοι ως μισθωτοί..κάποιοι άνθρωποι αν δεν δουλέψουν τρεις μήνες μπορεί να αντιμετωπίσουν σοβαρό οικονομικό πρόβλημα, χώρια τα έξοδα επέμβασης, αποθεραπείας. Ακόμη κι εγώ που εργάζομαι ως ιδιωτική υπάλληλος, είμαι πολλά χρόνια στην ίδια δουλειά και αντιμετωπίζομαι με κατανόηση, δεν έχω την πολυτέλεια να λείψω τρεις μήνες..."Να περάσεις μετά από το λογιστήριο..." μου είπαν μισοαστεία βέβαια, αλλά η σκληρή αλήθεια είναι ότι σε καμμία δουλειά όταν πασχίζεις για μία καλή εξέλιξη, δεν καταγράφεται θετικά τόσο μακροχρόνια απουσία...Το συντομότερο, μόλις ξαναπερπατήσω σταθερά, έστω με πατερίτσες, (σε 4 - 5 περίπου εβδομάδες είναι η αισιόδοξη πρόβλεψη), θα επιστρέψω σίγουρα στο γραφείο, ελπίζω όχι εις βάρος του προγράμματος αποκατάστασης που θα πρέπει να ακολουθώ τότε.

 

Διαφορές - Πρόσθετες πληροφορίες σε σχέση με τον Γιώργο

 

ΑΤΥΧΗΜΑ - ΛΑΘΗ

 

Το ατύχημά μου, αντίθετα με του Γιώργου, οφείλεται τελικά μάλλον στις πολύ κακές συνθήκες που επικρατούσαν (τρελή ομίχλη, μειωμένη ορατότητα, έλλειψη σαφούς κατεύθυνσης), σε συνδυασμό με την έλλειψη δικής μου εμπειρίας σχετικά με τις τεχνικές χιονοδρόμησης σε απάτητο off-piste βαθύ χιόνι. (Έλλειψη αρκετής ταχύτητας που οδήγησε σε βούλιαγμα του ποδιού μου που τραυματίστηκε, πιθανότατα λάθος βάρος του σώματος μπροστά αντί για το κέντρο όπως εκ των υστέρων έμαθα ότι πρέπει στο απάτητο, πολύ σφικτή δέστρα, στο 5 - είμαι 52 κιλά, στο μαλακό χιόνι και χαμηλές ταχύτητες, αυτό δεν ανοίγει με τίποτα...)..

 

Συμπέρασμα: Για μένα ποτέ πιά απάτητο off-piste...τουλάχιστον, όχι πριν να εξασκηθώ πολλές ώρες σε απάτητο εντός πίστας υπό πολύ καλές καιρικές συνθήκες - ορατότητα. Γενικά, σκι εκτός πίστας + ομίχλη = τεράστιος κίνδυνος ακόμη και για πολύ έμπειρους σκιέρ. Διαβάζοντας διάφορα άρθρα, οι περισσότεροι δάσκαλοι, αθλητές, πρωταθλητές του σκι, έχουν τραυματιστεί είτε σε αγώνες, είτε σε απάτητο εκτός πίστας...

 

ΑΠΟΦΑΣΗ 1 - ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ Ή ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ

 

Ο γιατρός που με χειρούργησε τελικά, που είναι παράλληλα και φίλος και με ξέρει χρόνια, από την αρχή, δεν μου άφησε καμμία αμφιβολία ότι η επέμβαση στην περίπτωσή μου επιβαλλόταν.

 

Να σημειώσω, ότι παρότι φίλος, πριν αποδεχτώ ό,τι μου είπε από την αρχή και μέχρι και σήμερα, το έψαξα πολύ, ρώτησα πολλούς αρμόδιους και διασταύρωσα τα λεγόμενά του. Διαπίστωσα την αλήθεια και την ακρίβεια των όσων μου έχει πεί και πλέον, πραγματικά, τον εμπιστεύομαι απόλυτα. Είναι πολύ σημαντικό αυτό γιατί έρχεται κάποια στιγμή που φτάνεις να αμφιβάλεις για ό,τι ακούς και δεν ξέρεις τί να πιστέψεις..Πολλοί οι ειδικοί κι έχουν όλοι γνώμη διαφορετική..Ποιός σου λέει την αλήθεια και ποιός νοιάζεται να σου πάρει τα λεφτά σου, ή να σε χειρουργήσει απλά για να έχει άλλο ένα περιστατικό στο βιογραφικό του. Αν ό,τι σου λέει είναι για το δικό σου καλό, ή για να σε παρουσιάσει ως μία περίπτωση που περπάτησε στις 2 εβδομάδες, έτρεχε στους 2 μήνες και τί καλός χειρουργός που είναι, άσχετα αν σε κάποια χρόνια το γόνατο ξαναγίνεται χάρχαλο και θέλεις νέο χειρουργείο.... Επίσης, αν ο γιατρός που θα δεις ειδικεύεται π.χ. στο τεχνητό μόσχευμα, είναι φυσικό να σου προτείνει το τεχνητό ή ένα συνδυασμό τεχνητού με φυσικό που σου λέει ότι αν δεν αρκεί το δικό σου μόσχευμα, θα σου βάλει και τεχνητό, ή μόνον τεχνητό και βέβαια καταλήγεις με το τεχνητό σε κάθε περίπτωση γαιί αυτό κοστίζει τρεις χιλιάδες ευρώ επιπλέον...Παρένθεση ήταν αυτή για να καλύψω γενικότερα το θέμα της εμπιστοσύνης στο γιατρό..Παρακάτω θα αναφερθώ στην απόφαση για το μόσχευμα...

 

Λοιπόν, υπάρχουν γόνατα περισσότερο ή λιγότερο σταθερά. Αντίστοιχα, σε περίπτωση ολικής ρήξης του πρόσθιου χιαστού (που λειτουργεί ως ένα παθητικό stop στην ολίσθηση του οστού του μηρού σε σχέση με το οστό της κνήμης) κάποια γόνατα μπορεί να μην φεύγουν από τη θέση τους, ενώ άλλα μπορεί να φεύγουν τελείως, σε βαθμό που να μην μπορεί να περπατήσει ο πάσχον...Αυτό θα φανεί περίπου 4 εβδομάδες μετά το ατύχημα, όταν όλη η φλεγμονή θα έχει υποχωρήσει και ο ασθενής θα επιστρέψει στις κανονικές συνθήκες της ζωής του. Γενικά γεροί τετρακέφαλοι καθώς και η συνεχής εκγύμνασή τους βοηθάει το γόνατο να είναι πιό σταθερό. Σε αυτό κυρίως, δηλ την ενδυνάμωσή τους, συνίσταται και η συντηρητική θεραπεία ώστε να επιστρέψει κανείς στις δραστηριότητές του χωρίς χειρουργείο. Το θέμα είναι ότι κάποια sports, βλέπε σκι, ποδόσφαιρο, μπάσκετμπωλ, χορός, κλπ είναι ιδιαίτερα επιβαρυντικά, με αποτέλεσμα, ακόμη κι αν δεν φύγει ποτέ το γόνατο λόγω ιδιαίτερα καλής φυσικής κατάστασης, μορφολογίας γονάτου και μυϊκού συτήματος, να ταλαιρωρείται ο χόνδρος του και ο μηνίσκος απίστευτα. Τί σημαίνει αυτό; Σε κάποια χρόνια που εξαρτώνται βασικά από την καταπόνιση, να καταστρέφεται ο μηνίσκος (απλό χειρουργείο σχετικά, σύμφωνα με το γιατρό μου μικρό το κακό, το φτιάχνουμε τότε) αλλά κυρίως καταστρέφεται ο χόνδρος, κάτι που δεν φτιάχνεται (θα θέλεις τεχνητό γόνατο κατά το γιατρό μου, κάτι που δεν είναι διόλου απλό και βέβαια δεν έχει μισογύρισμα). Ακόμη και χωρίς καθόλου extreme δραστηριότητες, είναι πιθανό χωρίς χιαστό να καταστραφεί μετά από χρόνια ο χόνδρος και ιδίως σε περίπτωση νεαρού ατόμου, να πάσχει από σοβαρή οστεοαρθρίτιδα σε βαθμό να το σκάφτεται να σηκωθεί από την καρέκλα..

 

Τελικά: Εάν κάποιος επιθυμεί να συνεχίσει με ασφάλεια και χωρίς να υποσκάπτει το μέλλον του τις ίδιες δραστηριότητες με πριν (σκι, τέννις, ποδόσφαιρο, χορό, μπάσκετμπωλ, κλπ) θα πρέπει να χειρουργηθεί χωρίς πολλή σκέψη. Εάν θέλει να αποφύγει το χειρουργείο, θα πρέπει είτε να αλλάξει τον τρόπο ζωής του, είτε να φορά knee brace, έναν ειδικό νάρθηκα που φοράμε κι εμείς τώρα, μετά το χειρουργείο για περίπου 6 εβδομάδες, όποτε κάνει επίφοβες δραστηριότητες..Κάτι που και πάλι δεν εξασφαλίζει με βεβαιότητα ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Θα πρέπει επίσης να παρακολουθείται σε τακτά χρονικά διαστήματα και να ελέγχει τη φθορά του χόνδρου. Εάν επιβαρυνθεί θα πρέπει τότε να πάει για επέμβαση οπωσδήποτε..

 

ΑΠΟΦΑΣΗ 2 - ΠΟΤΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ;

 

Όλοι οι γιατροί θα σου πούν να χειρουργηθείς το συντομότερο...Λάθος...Στους ασθενείς λένε έτσι, αλλά σε όλα τα συνέδρια και η βιβλιογραφία τονίζουν ότι το γόνατο πρέπει πρώτα να ηρεμίσει και μετά να χειρουργηθεί. Αυτό είναι καλύτερο και για να είναι το χειρουργείο πιό εύκολο, πιό καθαρό και πιό επιτυχημένο, αλλά και για να είναι το γόνατο μεταχιερουργικά πιό ήρεμο, όχι πρησμένο και να είναι η αποθεραπεία πιό γρήγορη.

 

Πρακτικά: Χειρουργείο 2 -3 εβδομάδες μετά το ατύχημα.

 

ΑΠΟΦΑΣΗ 3 - ΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ / ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

 

Σωστό αυτό που λέει ο Γιώργος...ιδανικά, καλύτερος είναι ο νεότερος με την περισσότερη πείρα σε παρόμοια περιστατικά..Προσοχή σε 2 πράγματα...Όταν πας σε γιατρό φίρμα, έχεις πολλές πιθανότητες να μη σε χειρουργήσει ο ίδιος, αλλά κάποιος από την ομάδα του, κάτι όχι απαραίτητα κακό, αλλά που σίγουρα δεν δικαιολογεί το να πληρώσεις μία περιουσία για τη φίρμα..

Επίσης, οι φίρμες συνήθως χειρουργούν αθλητές, διασήμους, κλπ, ανθρώπους γενικά που οι ανάγκες τους είναι διαφορετικές από τις δικές μας...Π.χ. για έναν ποδοσφαιριστή, το να γυρίσει στο γήπεδο σε 3 μήνες είναι απαραίτητο γιατί έχει συμβόλαιο και τρέχουν εκατομμύρια, ακόμη κι αν αυτό σημαίνει όχι τόσο καλό αποτέλεσμα μακροχρόνια. Για εμένα, παρότι με καίει να χορέψω σύντομα και έχω φιλοδοξίες πάνω στοχορό όντας ημιεπαγγελματίας, καλύτερα είναι να μου πάρει άλλους 2 μήνες, αλλά να είναι για μία ζωή.

 

Συμπέρασμα: Να πάτε στο γιατρό που έχετε λόγους να του έχετε εμπιστοσύνη..Όσο για το νοσοκομείο, θα πάτε εκεί που χειρουργεί ο γιατρός σας..Κυρίως σε ιδιωτικό για να μην περιμένετε μήνες. Αν σας πάρουν στο δημόσιο αμέσως, πάλι θα πληρώσετε τα ίδια αλλά με φακελλάκι, οπότε...Βασικά, δείτε το θέμα ασφάλειες και επιλέξετε εκεί που σας καλύπτει η ασφάλειά σας και χειρουργεί κι ο γιατρός σας (συνήθως συνεργάζονται με 2-3 κλινικές).

 

ΑΠΟΦΑΣΗ 4 - ΤΙ ΜΟΣΧΕΥΜΑ (ΦΥΣΙΚΟ / ΤΕΧΝΗΤΟ)

 

Εφόσον δεν είστε επαγγελματίες αθλητές με συμβόλαιο που σας ζορίζει να παίξετε σε 3 μήνες, ασυζητητί πάτε για φυσικό μόσχευμα από τη επιγονατίδα ή το μηριαίο μυ (hamstrings). Θεωρητικά τουλάχιστον το φυσικό μόσχευμα είναι για πάντα..Έχει τέλεια συμβατότητα αφού είναι δικό σας. Έχει μακρύτερη αποκατάσταση αλλά τέλεια (περίπου 95% αποκατάσταση). Το πόδι κινητικά δεν μπορεί ποτέ να είναι ακριβώς όπως πριν..Το φυσικό μόσχευμα είναι τένοντας, ως ιστός είναι πιό ανθεκτικό από τον αρχικό χιαστό σύνδεσμο..Όλο το θέμα είναι το σημείο που εμφυτεύεται (δηλ καρφώνεται κανονικά με βίδες απορροφήσιμες και ούπα)...Όσο πιό κοντά στο σημείο όπου υπήρχε ο αρχικός σύνδεσμος είναι η προσπάθεια, αλλά όσο τέλειο κι αν είναι ένα χειρουργείο, δεν μπορεί ποτέ να βρεί το ακριβές σημείο. Εδώ είναι και το θέμα που έλεγα παραπάνω ότι είναι καλύτερα το γόνατο να έχει ηρεμίσει όταν μπαίνει στο χειρουργείο. Σε πρησμένο γόνατο είναι ακόμη πιό δύσκολο να εντοπιστεί το σωστό σημείο να καρφώσουν το μόσχευμα. Ένα θέμα είναι εάν ο τένοντας από το μηρό είναι αρκετά γερός και μακρύς για να αντικαταστήσει το χιαστό. Εάν είναι, τότε αυτή είναι και η πρώτη πιό σύγχρονη επιλογή. Μόνο εάν δεν αρκεί, παίρνουν επιγονατιδικό τένοντα που όμως δημιουργεί σε κάποιες περιπτώσεις αρθρίτιδες και το γόνατο έχει πάντα ευαισθησία όταν δέχεται πίεση π.χ. γονατίζει ο ασθενής. Επίσης έχει περισσότερο πόνο εγχειρητικά..Ο γιατρός μου δεν μου συνέδεσε καθόλου το από πού παίρνει το μόσχευμα σε σχέση με το άθλημα που κάνει ο ασθενής..Ο Γιώργος γράφει κάτι τέτοιο. Θα τον ξαναρωτήσω (το γιατρό μου).

 

Το τεχνητό μόσχευμα, έχει σίγουρα χρόνο ζωής και καθώς εκφυλίζεται χάνει ίνες που καθώς μένουν μέσα στο γόνατο και είναι ξένο σώμα, δημιουργούν ινώσεις που με τη σειρά τους κάνουν φλεγμονές, πόνπους, κλπ. Κάποια στιγμή σπάει και θέλει αντικατάσταση..

 

ΚΟΣΤΟΣ

 

Στη δική μου περίπτωση το κόστος ήταν περίπου 1.700 ευρώ το νοσοκομείο (ΕΡΡΙΚΟΣ ΝΤΥΝΑΝ) και ακόμη περίπου 2.000 ευρώ η αμοιβή του γιατρού και αναισθησιολόγου (όλα με απόδειξη). Επίσης 450 ευρώ κοστίζει ο νάρθηκας που επιβάλλεται να φοράμε μετεγχειρητικά για περίπου 6-8 εβδομάδες. Κάνει ζεύγος δυνάμεων και προστατεύει το μόσχευμα. Είναι το ίδιο knee brace που γράφω παραπάνω ότι πρέπει να φορά όποιος αποφασίζει να μην χειρουργηθεί αλλά θέλει να κάνει επίφοβες δραστηριότητες. Το κόστος αυτό επίσης είναι με απόδειξη και καλύπτεται σε κάποιο ποσοστό από τις ασφάλειες. Δηλαδή συνολικά περίπου 4.150 ευρώ, χωρίς βέβαια να υπολογίσω καθόλου το κόστος της φυσιοθεραπείας προ και κυρίως μετα εγχειρητικά. Το υπολογίζω σε πάνω από 1.000 ευρώ (υπολογίστε περίπου 45 - 60 ευρώ τη φορά) αφού κανείς χρειάζεται αρχικά καθημερινά φυσιοθεραπεία που θα συνεχίζεται πιό αραιά για τουλάχιστον 3 μήνες.

 

 

 

ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ - ΠΡΙΝ - ΜΕΤΑ

 

Το χειρουργείο γίνεται αρθροσκοπικά και μπορεί να γίνει με επισκληρίδειο ή ολική νάρκωση ανάλογα με τι προτιμά ο γιατρός. Στη δική μου περίπτωση έγινε με ολική νάρκωση. Όταν ο ασθενής έχει καλή υγεία, ώστε να μην υπάρχουν επιπλοκές με την ολική νάρκωση, η διαφορά των 2 ναρκώσεων είναι μηδαμινή και μάλλον άνευ σημασίας. Στην επισκληρίδειο, όπως μου είπαν, πάλι κοιμάσαι και δεν καταλαβαίνεις τίποτα γιατί σου βάζουν μάσκα με κάτι αέρια. Όταν η νάρκωση περνάει, ό,τι κι αν είναι πονάει απίστευτα (δεν ισχύει ότι στην επισκληρίδειο δεν πονάς τόσο). Ευτυχώς υπάρχουν τα διάφορα ενδοφλέβια, μορφίνες και το σωτήριο κάποια αρχικά, PCA, κάπως έτσι αν δεν κάνω λάθος, κάποιο πανάκριβο σύστημα που σου χορηγούν ενδοφλέβια ελεγχόμενη δόση παυσίπονου όταν πατάς ένα κουμπάκι. Πραγματικά ο καλύτερος φίλος για εκείνες τις ώρες γιατί έχει άμεση δράση και αξίζει όλα τα λεφτά του. Το τεράστιο πρόβλημα είναι όταν την άλλη μέρα σε αποσωληνώνουν και χάνεις όλη αυτή την υποστήριξη. Τα παυσίπονα από το στόμα προσφέρουν ελάχιστη παρηγοριά...πραγματικά τις πρώτες 24 ώρες μετά το εξιτήριο από το νοσοκομείο έχει τρελό πόνο...αλλά περνάει κάποτε. Μετά έχεις ένα σωρό ανησυχίες, γιατί ο πυρετός, γιατί οι μελανιές, μήπως τα πρηξίματα είναι κάτι κακό, γιατί εμφανίστηκαν αφού δεν υπήρχαν χθες, γιατί καίει, γιατί πηδάει ο μύς μου, γιατί κοκκινίζει η γάμπα μου, κλπ..Γενικά υπάρχει πυρετός μέχρι περίπου 38 1-2 μέρες αφού βγεί κανείς από το χειρουργείο και γύρω στο 37 για περίπου μία εβδομάδα μετά. Τα ράματα κόβονται σε περίπου 10 μέρες, μέχρι τότε το μπάνιο απαγορεύεται, μπορεί να πλένεται κανείς ανά περιοχές....χαζό, αλλά ενοχλητικό...

 

 

ΠΟΡΕΙΑ ΑΠΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

 

Αρχικά, στη δική μου περίπτωση, ο γιατρός μου επιμένει να μην πατήσω καθόλου το πόδι μου για περίπου 4 εβδομάδες, ενώ σταδιακά το πόδι πρέπει να δουλεύεται παθητικά για να δυναμώσει ο τετρακέφαλος που μετά από κάθε χειρουργείο στο πόδι υποχωρεί αμυντικά αυτόματα και να μπορέσει να κάνει γωνία σε πλήρες εύρος. Υποστηρίζει ότι αυτό είναι σημαντικό για να μη χαλαρώσει το μόσχευμα μέχρι να αιματωθεί και να λειτουργήσει. Οι πρώτες εβδομάδες και οι πρώτοι μήνες είναι σημαντικοί. Η πορεία όμως αυτή εξαρτάται από το ιατρικό πρωτόκολλο που τηρεί κάθε γιατρός. Εγώ ακόμη είμαι στην αρχή...Θα τα δώ στην πορεία και θα γράψω αν υπάρχει κάτι ενδιαφέρον.

 

Ιδανικά, κανείς περπατάει χωρίς πατερίτσες σε 5-6 εβδομάδες. Σε 6 εβδομάδες το λιγότερο μπορεί να αποχωριστεί και το νάρθηκα. Σταδιακά προστίθενται δραστηριότητες. Γενικά επιβάλλεται πολλή γυμανστική για ενδυνάμωση τετρακεφάλων και δικεφάλων. Σε 3 μήνες τρέχεις ευθεία jogging χαλαρό..Τότε μπορείς και να κολυμπάς κανονικά, κάτι που επιβάλλεται για ενδυνάμωση. Σε 6-8 μήνες κάνεις σκι. Το λιγότερο σε 8 μήνες χορεύεις. Ο χορός είναι δυστυχώς το δυσκολότερο καθώς έχει στροφικές κινήσεις, επιταχύνσεις, επιβραδύνσεις, κλπ...Το μόσχευμα θεωρείται ότι έχει αφομιωθεί πλήρως σε περίπου 1 χρόνο και τότε θεωρείται πλήρης η αποκατάσταση...Θα δείξει....Υπομονή


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

γιοτα σου ευχομαι περαστικα και γρηγορη επανοδο σε ολες τις δραστηριοτητες που ακολουθουσες.

 

Μια ερωτηση θελω να σου κανω.Το knee brace που αναφερεις τι ειναι ???

 

Μηπως ειναι μια επιγονατιδα με σιδερα διπλα στο γονατο το οποιο μπορεις να ρυθμισεις τις μοιρες που θελεις να κινητε το γονατο σου?????

 

Με αυτο μπορεις να κανεις οτι κινησεις θελεις αφοβα και ευκολα????

 

Ευχαριστω

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα ηθελα να ευχαριστησω τη Γιωτα (και επισης ξανα το Γιωργο) για το ποστ, που εχει(ουν) γραφτει με πολλη σκεψη και θα προσφερουν ανεκτιμητη βοηθεια στον επομενο (στατιστικα) ατυχο συναθλητη μας.

 

Ευχαριστω και σας ευχομαι καλη αποκατασταση.

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ cookmangr:

 

Μια επιγονατιδα παρομοια με της Γιωτας και του Γιωργου (αυτων εχουν δυο λουριδες στο μηρο και δυο στην κνημη

 

extreme_small.jpg411_f2a.jpg411_f2b.jpg411_f2c.jpg

 

Απο

 

http://www.jointhealing.com/pages/productp...ces.html?google

 

http://www.aafp.org/afp/20000115/411.html

 

Τα ορια μπορουν να ρυθμιστουν ωστε να επιτρεπουν την κινηση απο οριο σε οριο. Αυτες ειναι παρομοιες μ'αυτες που φοραν τα παιδια.

 

Υπαρχουν και επιγονατιδες υποστηριξης, πιο απλες και πιο ανετες, και πιο φτηνες (κυττα τα links) αλλα φυσικα δεν παρεχουν την ιδια προστασια.

 

muelleradjustable100.jpgmcdaviddeluxecartmini.jpg ..playmaker100.jpg

 

Απο

 

http://www.kneeshop.com/?source=google&campaign=1&group=1

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

κατι τετοιο που εδειξες παραπανω φανταστικα και εγω μακη

 

Εγω φοραω την πιο απλη επιγονατιδα.....

 

Δεν ξερω αλλα ισως να ηταν λιγο πιο δυσκολο με τις πρωτες επιγονατιδες που εδειξες.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ισως την επομενη σαιζον που δεν θα ειναι απαραιτητες στα παιδια, να μας τις φερουν για ενα test-drive :rolleyes: .

 

Την απλη επιγονατιδα (ενα ελαστικο περι..γονατιο) την εχω χρησιμοποιησει και εγω οταν κουραζοταν το γονατο μου. Σου δινει μια αισθηση περισσοτερης σιγουριας σε ενα υγιες αλλα κουρασμενο γονατο. Ξερω και αλλους που τις φορανε. Δεν νομιζω οτι θα κανει τη διαφορα σε περιπτωση ατυχηματος.

 

Το επομενο βημα ειναι παλι απλα περιγονατια απο μπλε νεοπρεν με δυο ενσωματομενα ελασματα δεξια και αριστερα της αρθρωσης. Εχω δει αθλητες στην Αμερικη να τις φορανε. Δεν τις κοβω για σκι...

 

Τις επομενες τις ειδατε

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΜάκηΜ είσαι πραγματικά απίστευτος!! Πού τις βρήκες όλες αυτές τις επιγονατίδες;;; Εμένα δεν μου έφεραν δειγματολόγιο να διαλέξω μοντελάκι!!!!

 

Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια..Άλλωστε είναι και για εμάς παρηγοριά η σκέψη ότι η τωρινή μας κατάσταση θα μπορούσε να έχει τουλάχιστον κάτι θετικό για τους φίλους μας (φίλοι είναι όσοι αγαπούν τα ίδια πράγματα με εμάς)..

 

Σχετικά με τις επιγονατίδες: Δεν ξέρω πόσο πρακτικό / άνετο είναι για ένα υγιές γόνατο (έστω χωρίς χιαστό) να κινείται φυσιολογικά, ακόμη περισσότερο να κάνει σκι, φορώντας τις πρώτες επιγονατίδες που είναι και οι μόνες που προσφέρουν ασφάλεια. Είναι σημαντικό να έχουν στήριξη σε 4 σημεία (δεν έχει σχέση με τις λωρίδες που δένουν το πόδι, αλλά με τα ζεύγη δυνάμεων που αναπτύσσονται). Εμένα τώρα νιώθω να με εμποδίζει αρκετά ο νάρθηκας αυτός, αλλά βέβαια τον φοράω πολλές ώρες και στον ύπνο και το πόδι μου δεν κινείται εκ των πραγμάτων φυσιολογικά. Ο,τιδήποτε όμως πιό απλό, πιό άνετο, απαλό, κλπ, δυστυχώς δεν παρέχει καμμία προστασία, παρά μόνον ψυχολογικά νιώθει κανείς καλύτερα. Σε περίπτωση στρες (βλέπε σκι) και ακόμη περισσότερο ατυχήματος, δεν είναι σε θέση να εμποδίζουν τη διολίσθηση του μηρού σε σχέση με την κνήμη, επομένως δεν προστατεύουν ούτε από ρήξη χιαστού (όταν υπάρχει), ούτε από την τριβή και φθορά του χόνδρου (όταν δεν υπάρχει χιαστός). Γιαυτό πρόκειται για εξειδικευμένο και ιδιαίτερα ακριβό εξοπλισμό..Και βέβαια θα σας φέρω το νάρθηκα να τον δείτε σε κάποια συνάντηση μόλις με το καλό είμαι σε θέση να τον αποχωριστώ..Στο ποδαράκι μου φορεμένο ελπίζω ότι θα τον δείτε συντομότερα....

 

Κάποια πράγματα που σκεπτόμουν ότι παρέλειψα να αναφέρω στο χθεσινό μου post και που θεωρώ ενδιαφέροντα:

 

1) Κατά το ατύχημα, εάν νιώσει κανείς ναυτία, τάση για λυποθυμία κλπ, ακόμη κι αν δεν νιώθει ιδιαίτερο πόνο, θα πρέπει να ανησυχήσει και να αναζητήσει άμεσα ιατρική βοήθεια. Η Nicola ήταν η πρώτη που μου το υπέδειξε αυτό...Είναι δείγμα ότι έχει συμβεί κάποιο οστικό κάταγμα. Η ρήξη μαλακών μορίων (βλέπε συνδέσμων χιαστών, μηνίσκων, κλπ) δεν δίνει τέτοια συμπτώματα. Στη συνέχεια το διασταύρωσα και με το γιατρό μου. Το θέμα είναι ότι εάν υπάρχει κάποιο ρωγμώδες κάταγμα, είναι πολύ εύκολο να το αγνοήσει κανείς (όπως εγώ στην Αυστρία) και να πάθει μεγάλη ζημιά αν δεν το αντιμετωπίσει άμεσα με ιατρική βοήθεια για την ακινητοποίηση του μέλους που πάσχει.

 

2) Γενικά, έχει κανείς την εντύπωση (εγώ την είχα), ότι αν του έχει συμβεί κάτι τόσο κακό κατά το ατύχημα, όσο μία ρήξη μηνίσκου, χιαστού, κλπ, θα πρέπει να πονάει απίστευτα, να είναι λυπόθυμος, να μην το αντέχει..Καμμία σχέση, πονάς, αλλά μπορεί να είσαι μιά χαρά, ακόμη και να πατάς το πόδι μετά, να περπατάς κλπ. Κανείς μας από όσους έχουμε πάθει ρήξη χιαστού - και στο μεταξύ έχω συζητήσει με πολλούς - δεν πιστεύαμε ότι πάθαμε κάτι σοβαρό..Θεωρητικά, θα μπορούσα να μην είχα πάει ποτέ στο γιατρό, να περίμενα να πέσει το πρήξιμο και να πιστεύω ότι είμαι όπως πριν..

 

Συμπέρασμα: Οπωσδήποτε επίσκεψη στο γιατρό ακόμη κι αν δεν υπάρχουν τραγικά συμπτώματα για να γλιτώσει κανείς τα χειρότερα. Επίσης, όταν το μέλος είναι πρησμένο, η κλινική εξέταση δεν δείχνει τίποτε αξιόπιστο. Ακόμη κι η μαγνητική τομογραφία (MRI) μπορεί να μην δείξει πρόβλημα αρχικά. Αν δείξει ρήξη, σίγουρα υπάρχει. Αν δεν δείξει, μπορεί και να υπάρχει, κάτι που θα φανεί μεκλινική εξέταση και επανάληψη της MRI όταν ηρεμήσει (ξεπρηστεί το πόδι).

 

Στην περίπτωσή μου, η MRI έδειξε καθαρότατα πλήρη ρήξη. Είναι αξιοσημείωτο ότι ο γιατρός του χιονοδρομικού που με εξέτασε λεπτομερέστατα κλινικά αμέσως μετά το ατύχημα, ο οποίος ήταν χειρουργός ορθοπεδικός του Ιατρικού Κέντρου Παλαιού Φαλήρου, δηλαδή εξειδικευμένος γιατρός για τέτοια θέματα, μου είπε αυτολεξεί: ¨ευτυχώς δεν έπαθες ρήξη χιαστού, αν ήταν ρήξη, το γόνατό σου με αυτά που σου έκανα, θα μου έμενε στα χέρια. Έχεις σίγουρα διάταση του εσω - πλάγιου συνδέσμου, κι αν είσαι άτυχη, ίσως και κάποια ρήξη του έσω μηνίσκου επειδή συνδέεται με το σύνδεσμο και μπορεί να έχει τραυματιστεί κι αυτός. Αν σε πονάει και συνεχίζεται το πρήξιμο, να πας να κάνεις MRI για σιγουριά και θα δείξει". Ευτυχώς επικοινώνησα άμεσα με το γιατρό μου που δεν του καλοπήγαινε από την περιγραφή να έχει το πόδι μου μόνον διάταση και με έστειλε αμέσως για MRI. Κλινική εξέταση δεν μου έκανε καν γιατί το γόνατό μου ήταν τόσο πρησμένο που δεν μπορούσε να το αγγίξει..

 

3) Ιατρείο / γιατρός χιονοδρομικού. Αρχικά, να έχετε μαζί σας την ημερήσια κάρτα του χιονοδρομικού για να σας δεχτεί και βέβαια χτυπήσατε μέσα στο χώρο του χιονοδρομικού, στη πίστα χχχ. ....Να επιμείνετε να σας δώσει χαρτί με τη διάγνωσή του και παραπεμπτικό για το κέντρο εξετάσεων και το γιατρό που προβλέπεται από την ασφάλεια που σας παρέχει το χιονοδρομικό με την κάρτα που πληρώνετε. Τουλάχιστον στον Παρνασσό που πληρώνει κανείς τα 27 ευρώ, υποτίθεται ότι μέσα στο ποσό αυτό πληρώνουμε και για ασφάλιση σε περίπτωση ατυχήματος. Για να έχετε όμως αυτή την σφάλιση, θα πρέπει να πάτε για εξετάσεις σε κέντρο και γιατρό δικό τους. Να το ζητήσετε αυτό γιατί από μόνοι τους μάλλον το ξεχνάνε..Στην περίπτωσή μου, που δεν τα ήξερα όλα αυτά, δεν ζήτησα τίποτα και παρότι ο γιατρός σημείωσε το όνομά μου, το νούμερο της κάρτας κλπ, δεν με παρέπεμψε πουθενά. Μην ξέροντας, κινήθηκα μόνη μου και βέβαια μετά ήταν αργά να τους ζητήσω ο,τιδήποτε. Η αλήθεια δεν το έψαξα και ιδιαίτερα. Όμως δικαιούμαστε ασφάλιση, ας μην τη χάσει και κάποιος άλλος...

 

4) Στο νοσοκομείο που εισάγεται κανείς για το χειρουργείο. Προσοχή, η εισαγωγή να γίνει ιδιωτικά. Σε ρωτούν εάν υπάρχει ασφάλιση κλπ. Αναφέρετε το Δημόσιο ταμείο σας άφοβα, αλλά όσον αφορά την ασφαλιστική σας, εάν έχετε επιπρόσθετη ασφάλιση, κρατήστε τη για εσάς. Πληρώστε και ξεκαθαρίστε τα μετά. Εάν η εισαγωγή γίνει μέσω ασφαλιστικής, το τιμολόγιο μάλλον θα αγγίξει τα 10.000 ευρώ που γράφει ο zeto. Και καλά αν η ασφαλιστική καλύπτει αυτό το ποσό κατά 100%. Συνήθως όμως καλύπτει κάποιο ποσοστό, πιό συχνά το :rolleyes:%. Γιατί εσείς να πληρώσετε το 20% των 10.000 ευρώ; Καλύτερα δεν είναι να πληρώσετε το 20% των π.χ. 5.000 ευρώ που θα πάει ιδιωτικά;

 

5) Δημόσια ταμεία, ΙΚΑ. Κάποιος δικός σας πρέπει να πάει τις επόμενες 3-4 μέρες από το εξιτήριο οπωσδήποτε στο ΙΚΑ που ανήκετε για να υποβάλλει τα χαρτιά (εξιτήριο, γνωμάτευση, κλπ) ώστε να περάσουν από επιτροπή και να καλυφθείτε από τη δουλειά σας. (Να εγκριθεί η αναρρωτική που μάλλον πρέπει να ανανεώνεται ανά 15 - 20 μέρες και να πληρώνεστε από τη δουλειά σας κανονικά. Για να γίνεται αυτό, η δουλειά σας πρέπει να πληρώνεται από το ΙΚΑ, άρα...)


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΑΝ ΧΤΥΠΗΣΕΤΕ ΣΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ.

ΣΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΚΕ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΤΥΧΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΥΝΗΣΗ ΣΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΟΥΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ.

 

ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΧΤΥΠΗΣΕΤΕ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΚΑΤ' ΕΥΘΕΙΑΝ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΞΕΣΚΟΝΙΣΜΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ.

 

ΧΑΡΗ ΣΤΟ ΗΛΙΘΙΟ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΑΣΚΛΗΠΕΙΟΥ ΒΟΥΛΑΣ:

 

1. ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ.

2. ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΦΛΕΒΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑΝΤΑ ΜΟΥ.

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΕΣ CHECK OUT WWW.KNEESHOP.COM ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΠΑΡΕΙΣ.

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΦΙΔΗΣ ΣΤΟ ΦΑΛΗΡΟ.

ΒΑΣΙΚΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΦΡΕΣΚΙΑ ΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΨΩΝΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.


 

www.LINESKIS.com

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΡΗΞΗΣ ΧΙΑΣΤΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ

 

Καθώς διανύω τη 2η εβδομάδα μετά την επέμβαση ααποκατάστασης ρήξης χιαστού με φυσικό μόσχευμα, ξεκινώ να καταγράφω το πρόγραμμα της σειράς φυσιοθεραπειών που ακολουθώ με τις οδηγίες του γιατρού μου γιατί ήδη προστίθενται ασκήσεις στην καθημερινή ρουτίνα και κινδυνεύω να ξεχάσω πράγματα αν περιμένω να ολοκληρωθεί το πρόγραμμα.

 

Να σημειώσω ότι παράλληλα με την επέμβαση για την τοποθέτηση μοσχεύματος στη θέση του χιαστού, μου έγινε και συρραφή του έσω μηνίσκου, γεγονός που καθυστερεί κατά περίπου 1 εβδομάδα το χρόνο που θα μου επιτρέψει ο γιατρός να ρίξω βάρος στο πόδι μου (να το σηκώσω ενεργητικά, να το πατήσω, κλπ). Κατά τα άλλα, το πρόγραμμα που ακολουθώ είναι το ίδιο με την περίπτωση αποκατάστασης χιαστού χωρίς καμμία επέμβαση στο μηνίσκο.

 

Αμέσως μετά την επέμβαση (από το νοσοκομείο ακόμη) και πριν ξεκινήσει οποιοδήποτε πρόγραμμα φυσιοθεραπείας, οι οδηγίες είναι:

 

1. (Αν και δύσκολο να τηρηθεί )..Να τοποθετείται πάγος στο γόνατο για 10 mins ανά 1 ώρα για όσο καιρό υπάρχει οίδημα στο γόνατο.

2. Να κινείται το πέλμα συνεχώς πάνω – κάτω (όπως και τα δάκτυλα του ποδιού) ώστε να αρχίσει να υποχωρεί το οίδημα και να αποφευχθεί ο κίνδυνος θρόμβωσης. Η κίνηση αυτή λειτουργεί ως αντλία «αδειάζοντας» το αίμα που έχει συσσωρευτεί λόγω της επέμβασης και αποκαθιστώντας τη φυσική κυκλοφορία του όπως θα γινόταν με το περπάτημα. (Κάποιοι γιατροί χορηγούν αντιθρομβωτικές ενέσεις για 10 – 15 μέρες μετά την επέμβαση, ο δικός μου γιατρός είναι αντίθετος, υποστηρίζει ότι δεν χρειάζονται σε νεαρά άτομα που δεν καπνίζουν, δεν έχουν σχετικό ιστορικό και εφόσον γίνεται συνεχώς η άνω κίνηση). Η ασκησούλα αυτή πρέπει να συνεχίζεται όσο υπάρχει μετεγχειρητικό οίδημα ή μελάνιασμα σε οποιοδήποτε σημείο του ποδιού κάτω από το γόνατο.

3. Να μην πατηθεί το πόδι καθόλου, ούτε να κινηθεί ενεργητικά (δηλαδή να μην σηκωθεί χωρίς υποστήριξη από το άλλο πόδι ή κάποιο χέρι, στην περίπτωσή μου για 4 – 5 εβδομάδες).

4. Να φοριέται συνεχώς, ακόμη και στον ύπνο, ο ειδικός νάρθηκας (knee-brace) για τουλάχιστον 6 εβδομάδες μετά την επέμβαση.

5. Εννοείται, να μην βραχεί καθόλου το πόδι μέχρι να βγούν όλα τα ράμματα (σε περίπου δύο εβδομάδες από την επέμβαση).

 

 

Ξεκίνησα φυσιοθεραπεία την 5η ημέρα μετά την επέμβαση, μετά την 1η αλλαγή των γαζών. Την πρώτη εβδομάδα του προγράμματος οι φυσιοθεραπείες γίνονται σε καθημερινή βάση και στόχο έχουν:

 

· την υποχώρηση του οιδήματος από την περιοχή του γονάτου (lazer , παυσίπονα ρεύματα εναλλασσόμενα - tense, πάγος),

· την παθητική ενδυνάμωση του τετρακεφάλου του πάσχοντος ποδιού (ρεύματα εναλλασσόμενα ενδυνάμωσης και ισοδυναμικές ασκήσεις τετρακεφάλου),

· την ανακούφηση του ποδιού από το οίδημα που εξαπλώνεται με τις μέρες σταδιακά σε όλη την κνήμη και το πέλμα (δυνατές χειρομαλάξεις στην περιοχή γάμπας – πέλματος),

· την κινητοποίηση της επιγονατίδας ώστε να μην κολλήσει λόγω ακινησίας (χειρομάλαξη).

 

Στο τέλος κάθε φυσιοθεραπείας, στο γόνατο τοποθετείται πάγος για περίπου 10 - 15 mins.

Homework (δηλ. Ασκήσεις για το σπίτι που πρέπει να γίνονται 2-3 φορές την ημέρα): Ισοδυναμικές ασκησούλες τετρακεφάλου (ανάσκελα, χωρίς το πόδι να μετακινηθεί ή να κινηθεί καθόλου από τη θέση του, να σφίγγει ο τετρακέφαλος)

 

Σημείωση: Όπως έμαθα, μετά από κάθε χειρουργείο στο πόδι, ανακλαστικά ο τετρακέφαλος μυς συρρικνώνεται αυτόματα ως αμυντικός προστατευτικός μηχανισμός που αποτρέπει το πάσχον μέλος από την κίνηση. Ο ίδιος μυς όμως, μαζί με τον δικέφαλο (στο πίσω μέρος του ποδιού) είναι απαραίτητοι για το περπάτημα και η ενδυνάμωσή τους έχουν κεντρική σημασία στο πρόγραμμα αποκατάστασης της ρήξης χιαστού. Επίσης, η ενδυνάμωση του ίδιου συστήματος μυών λειτουργεί θετικά και για την αποφυγή τέτοιων ατυχημάτων που οφείλονται στην πλειοψηφία των μηχανισμών με τους οποίους προκαλούνται (δυστυχώς δεν μπορούν να προσφέρουν πολλά σε ατυχήματα - όπως το δικό μου - που προκαλούνται από σχετική στροφική κίνηση μηρού – κνήμης που είναι τελείως αφύσικη για το σώμα μας). Επειδή στην περίπτωσή μου η λήψη του μοσχεύματος έγινε από το πίσω μέρος του ποδιού μου (hamstrings), η ενδυνάμωση του δικεφάλου ξεκινά λίγο αργότερα (περίπου στη μέση της 2ης εβδομάδας όταν το πόδι αρχίζει να συνέρχεται από την αφαίρεση των απολήξεων του τένοντα που χρησιμοποιήθηκε ως μόσχευμα. Αυτός άλλωστε είναι και ένας από τους λόγους που αρχικά η ενδυνάμωση του τετρακεφάλου γίνεται αποκλειστικά παθητικά. (Ο άλλος στην περίπτωσή μου ήταν ο συρραμμένος μηνίσκος που δεν θέλουμε να αποσυρραφεί).

 

Τη δεύτερη εβδομάδα στόχος των φυσιοθεραπειών είναι:

 

· η υποχώρηση του οιδήματος από την περιοχή του γονάτου (lazer , παυσίπονα ρεύματα εναλλασσόμενα - tense, πάγος),

· η παθητική ενδυνάμωση του τετρακεφάλου του πάσχοντος ποδιού (ρεύματα εναλλασσόμενα ενδυνάμωσης και ισοδυναμικές ασκήσεις τετρακεφάλου),

· η αύξηση της τροχιάς του γονάτου (με χειρονακτικό τρόπο και / ή με ένα ειδικό μηχάνημα CPM – Continuous Passive Motion που εγώ δεν το χρησιμοποιώ καθώς και με ειδικές ασκήσεις που γίνονται μπρούμητα όπου το γερό πόδι στραυρώνει με το πάσχον και το βοηθάει να κλίσει – πονάει....)

· η μερικώς ενεργητική ενδυνάμωση του δικεφάλου (με άσκηση που γίνεται με τη βοήθεια του γερού ποδιού που υποστηρίζει το πάσχον και σηκώνει σφίγγοντας δικέφαλο και γλουτιαίο)

· η ενδυνάμωση απαγωγών με πλάγια άρση του ποδιού ενώ το σώμα είναι ξαπλωμένο στο πλάϊ και τα πόδια λυγισμένα σε γωνία που το πάσχον πόδι να νιώθει άνετα,

· η ανακούφηση του ποδιού από το οίδημα που εξαπλώνεται με τις μέρες σταδιακά σε όλη την κνήμη και το πέλμα (δυνατές χειρομαλάξεις στην περιοχή γάμπας – πέλματος),

· την κινητοποίηση της επιγονατίδας ώστε να μην κολλήσει λόγω ακινησίας (χειρομάλαξη).

 

Στο τέλος κάθε φυσιοθεραπείας, στο γόνατο τοποθετείται πάγος για περίπου 10 - 15 mins.

Homework (δηλ. Ασκήσεις για το σπίτι που πρέπει να γίνονται 2 – 3 φορές την ημέρα):

· Ισοδυναμικές ασκησούλες τετρακεφάλου (ανάσκελα, χωρίς το πόδι να μετακινηθεί ή να κινηθεί καθόλου από τη θέση του, να σφίγγει ο τετρακέφαλος)

· Η άσκηση για την αύξηση τροχιάς

· Η άσκηση για το δικέφαλο - γλουτιαίο

· Η άσκηση για τον απαγωγό.

Εδώ βρίσκομαι τώρα. Θα συνεχίζω την ενότητα προχωρώντας στο πρόγραμμα αποκατάστασης.


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
2.Να κινείται το πέλμα συνεχώς πάνω – κάτω (όπως και τα δάκτυλα του ποδιού) ώστε να αρχίσει να υποχωρεί το οίδημα και να αποφευχθεί ο κίνδυνος θρόμβωσης. Η κίνηση αυτή λειτουργεί ως αντλία «αδειάζοντας» το αίμα που έχει συσσωρευτεί λόγω της επέμβασης και αποκαθιστώντας τη φυσική κυκλοφορία του όπως θα γινόταν με το περπάτημα. (Κάποιοι γιατροί χορηγούν αντιθρομβωτικές ενέσεις για 10 – 15 μέρες μετά την επέμβαση, ο δικός μου γιατρός είναι αντίθετος, υποστηρίζει ότι δεν χρειάζονται σε νεαρά άτομα που δεν καπνίζουν, δεν έχουν σχετικό ιστορικό και εφόσον γίνεται συνεχώς η άνω κίνηση).

YOTA ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

ΔΕΝ ΤΟΥ ΛΕΣ ΚΑΛΟΥ ΚΑΚΟΥ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΑΝΤΙΘΡΟΜΒΩΤΙΚΩΝ???

 

ΕΙΜΑΙ 30 ΧΡΟΝΩΝ , ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ, ΓΥΜΝΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΠΑΘΑ ΘΡΟΜΒΩΣΗ...ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ

 

ΦΙΛΙΚΑ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ


 

www.LINESKIS.com

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
YOTA ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

ΔΕΝ ΤΟΥ ΛΕΣ ΚΑΛΟΥ ΚΑΚΟΥ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΑΝΤΙΘΡΟΜΒΩΤΙΚΩΝ???

 

ΕΙΜΑΙ 30 ΧΡΟΝΩΝ , ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ, ΓΥΜΝΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΠΑΘΑ ΘΡΟΜΒΩΣΗ...ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ

 

ΦΙΛΙΚΑ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Δυστυχώς πρέπει να συμφωνήσω με τον pro-rad, δεν θα του έχει τύχει στατιστικά μόνο ακόμη, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο τέτοιο χειρουργικό πρωτόκολο που να μην προβλέπει τη χρήση αντιθρομβωτικών μετεγχειρητικά. Όμως ο θεράπων έχει την ευθύνη και είναι καλό να κρίνουμε μόνο όταν αξιολογήσουμε όλα τα στοιχεία που αυτός είχε στη διάθεσή του.

 

Φιλικά

Κωνσταντίνος


Το Χιόνι δεν τελειώνει!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δυστυχώς πρέπει να συμφωνήσω με τον pro-rad, δεν θα του έχει τύχει στατιστικά μόνο ακόμη, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο τέτοιο χειρουργικό πρωτόκολο που να μην προβλέπει τη χρήση αντιθρομβωτικών μετεγχειρητικά. Όμως ο θεράπων έχει την ευθύνη και είναι καλό να κρίνουμε μόνο όταν αξιολογήσουμε όλα τα στοιχεία που αυτός είχε στη διάθεσή του.

 

Φιλικά

Κωνσταντίνος

Είναι πραγματικά πολύ δυσάρεστο και επικίνδυνο αυτό που έτυχε στον pro - rad..Ακόμη περισσότερο γιατί η θρόμβωση του συνέβη μετά το ατύχημα, στο διάστημα που μεσολάβησε μέχρι την επέμβαση.

 

Με προβλημάτισε η περίπτωσή του γιαυτό και τον ρώτησα τί συνέβη..Κι είναι ακόμη πιό ανησυχητικό. Ο γιατρός που με είχε δεί στο χιονοδρομικό αμέσως μετά το ατύχημα, μου έδεσε όλο το πόδι πολύ σφικτά και το ένιωθα να μουδιάζει τις επόμενες ώρες. Μου είπε να το διατηρήσω δεμένο για 4 μέρες και μετά, εάν ήταν ακόμη πρησμένο και πονούσε να πήγαινα σε γιατρό για εξετάσεις. Επειδή με ενοχλούσε το πόδι και σπάνια κάθομαι ήσυχη, το έλυσα με το που πήγα σπίτι και προσπαθούσα να το κινήσω, να το πατήσω να δώ τί τρέχει... Και βέβαια, την επόμενη μέρα πήγα σε δικό μου γιατρό...

 

Αναρωτιέμαι τί θα μπορούσε να έχει συμβεί αν το άφηνα 4 μέρες δεμένο τόσο σφικτά (που προφανώς κοβόταν η κυκλοφορία του αίματος) όπως μου είπε ο γιατρός του χιονοδρομικού....Παρότι προγραμματίσαμε την επέμβαση για 2 - 3 εβδομάδες μετά, ο γιατρός μου με έστειλε για φυσιοθεραπείες στο μεταξύ και αναρωτιόμουν γιατί...ψιλοπεριττό το έβλεπα και ακριβό...Ίσως όμως ένας λόγος να ήταν κι αυτός, για την κινητοποίηση του ποδιού και την αποφυγή θρόμβωσης στο μεσοδιάστημα...

 

Πάντως, αποδεικνύεται ότι κανείς δεν πρέπει να πολυέχει εμπιστοσύνη στις πρώτες βοήθειες, αλλά επιβάλλεται να ρωτάει κάποιον γιατρό που να έχει λόγο να του έχει εμπιστοσύνη και να ακούει και το σώμα του...Αν νιώθει ότι κάτι δεν πάει καλά, αμέσως να θορυβείται...Ας μας κάνουν πολλές φορές οι "πάνσοφοι γιατροί" να νιώθουμε ότι ρωτάμε χαζομάρες...Ποτέ δεν μετάνιωσα που ρώτησα κάτι, ή που το έψαξα παραπάνω...


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένας από τους λόγους που σε έστειλε για προεγχειρητική φυσιοθεραπεία είναι όντως η πρόληψη της θρόμβωσης. Η προσεκτική κινητοποιήση και άσκηση μπορεί να βοήθησει πάρα πολύ στη αποφυγή δημιουργίας θρόμβων στο αίμα. Άλλοι λόγοι είναι να μη δημιουργηθεί μεγάλο οίδημα ή να περιοριστεί το ήδη υπάρχον, να προληφθεί η βράχυνση του μέλους, να αντιμετωπιστεί σχετικά ο πόνος.

Φαντάσου να έχεις το πόδι σου ακίνητο για 3 εβδομάδες πριν, κι άλλες πόσες μετά την επέμβαση...μετά θα κάνεις κανα χρόνο να αναρρώσεις πλήρως!Οπότε καλά έκανε και σ έστειλε! :lol: (κι είναι κ από τους λίγους που το κάνουν...άλλοι δε στέλνουν για φυσιοθεραπεία ούτε καν μετά! :lol: )


Taste with your eyes

Feel with your head

And think with your heart...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Λογω απειριας σε θεματα τραυματισμων γονατος (δεν ειχε τυχει ποτε απο το 87 που κανω σκι) θα ηθελα να μοιραστω την σημερινη εμπειρια μου δυστυχως οχι και τοσο καλη :lol: και να ζητησω καποιες συμβουλες απο τους πλεον ομοιοπαθουντες σκιερ,αφου το ραντεβου με το ορθοπαιδικο την Δευτερα αργει, ενω η ανησυχια αυξανεται. :lol:

Σημερα υστερα απο μια καταπληκτικη ημερα στα Κελαρια με πολυ δυνατες κατεβασιες στον Περικλη καρβαρισμα,γωνιασματα κτλ σε μια καταβαση προς το τελος της ημερας γυρω στη 1:30 και με πολυ μεγαλη ταχυτητα , πανω στην αλλαγη γονατος το δεξι πεδιλο κολλησε στο χιονι που ειχε ηδη σουπιασει με αποτελεσμα να εκτελεσω μια τουμπα ανευ προηγουμενου, ευτυχως εφυγαν και τα δυο πεδιλα παρ' ολο που ειναι αρκετα σφικτες οι δεστρες.

Λοιπον καποιο κρακ ή κατι αλλο δεν ακουστηκε, αλλα οταν πηγα να σηκωθω ενοιωθα πονους στην εξωτερικη πλαγια πλευρα του γονατος(ουσιαστικα στην εξωτερικη πλαγια πλευρα του ποδιου στο υψος της επιγονατιδας) . Κατευθειαν παρκινγκ-αυτοκινητο και επιστροφη στην Αθηνα .Υστερα απο 2 σχεδον ωρες οδηγησης με αρκετες στασεις λογω πονων, οχι βεβαια ιδιαιτερα εντονων, δοκιμασα να περπατησω εως την εισοδο του σπιτιου, οπου εκει οι πονοι ηταν αρκετα καλοι.

Λοιπον το γονατο δεν εχει πρηστει εως τωρα, μπορω να περπατησω κουτσαινοντας, το ποδι ποναει πανω στην κινηση και ο πονος ειναι υποφερτος .

Κατανοω οτι γιατρος δεν ειναι κανενας απο τους παθουντες, οπως και τηλεδιαγνωση δεν γινεται αλλα καθε σχολιο , συμβουλη κτλ δεκτα με πολλες ευχαριστιες εκ των προτερων.

 

Φιλικα,

 

Λευτερης

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΥΓ.Ευχομαι περαστικα και γρηγορη επιστροφη στα βουνα, σε ολους τους τραυματισμενους-νες χιονοδρομους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γειά σου Λευτέρη,

 

όπως τα είπες, κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει χωρίς εξέταση από μακριά, πόσο μάλλον αν δεν είναι ειδικός ορθοπεδικός. Πιστεύω ότι ακόμη κι ο γιατρός σου, αν ο πόνος επιμείνει, θα σου συστήσει να κάνεις μία μαγνητική τομογραφία για να σιγουρευτεί περί τίνος πρόκειται. Κατανοώ όμως την αγωνία σου ως πολύ πρόσφατα παθούσα και θα διακινδυνεύσω να σου πώ τα εξής:

 

1) Το ότι δεν ακούστηκε κρακ, κλάτσ κλπ, είναι θετικό, αλλά δεν σημαίνει κάτι με βεβαιότητα. Κι εγώ δεν άκουσα τίποτε κι όμως είχα ρήξη χιαστού (σου εύχομαι ολόψυχα να μην είναι στην περίπτωσή σου)

 

2) Θετικά επίσης είναι το ότι αφενός περπατάς κι ότι αφετέρου δεν έχεις πρήξιμο. Ωστόσο και πάλι δεν σημαίνει κάτι με βεβαιότητα, αφού έχω ακούσει περιπτώσεις που ο τραυματίας περπατούσε σχεδόν κανονικά μετά και χωρίς ιδιαίτερο πρήξιμο κι είχε πάθει ζημιά (ρήξη χιαστού + μηνίσκο).

 

3) Ο πόνος από την έξω πλευρά, μάλλον υποδηλώνει κάποια διάταση του έξω - πλάγιου χιαστού (ευτυχώς αυτός δεν παθαίνει ρήξη από ότι ξέρω και μετά από ένα διάστημα ξεκούρασης επανέρχεται μόνος του). Ωστόσο και πάλι, αυτό δεν σημαίνει με βεβαιότητα ότι δεν έχει συμβεί και κάτι άλλο που δεν πονάει εκεί.

 

Η συμβουλή μου:

 

ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ, ΑΛΛΑ:

 

1) Ξεκίνα να βάζεις αμέσως πάγο 10 λεπτά ανά 1 ώρα (μην τον αφήνεις παραπάνω, όχι μόνον δεν οφελεί, αλλά βλάπτει γιατί μετά από 15 - 20 λεπτά ο πάγος λειτουργεί ως θερμό επίθεμα και κάνει κακό - προκαλεί φλεγμονή αντί να την θεραπεύει / αποτρέπει . (ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ).

 

2) Άκου το σώμα σου. Αφού σε πονάει μην το πατάς. Ούτε όμως να το διατηρήσεις τελείως ακίνητο, κούνα δάκτυλα και πέλμα τακτικά. Είναι πιθανό τις επόμενες ώρες, όσο κρυώνει να σε πονάει περισσότερο και να πρηστεί. Το απεύχομαι, γιατί τότε, μάλλον κάτι έχει, αλλά μπορεί να είναι απλό διάστρεμα, οπότε και πάλι μην ανησυχήσεις υπερβολικά. Εν ανάγκη όμως, αν δεις ότι σε πονάει όταν το πατάς, ή δεν το νιώθεις αρκετά σταθερό, βρες ανοιχτό φαρμακείο και αγόρασε ένα ζευγάρι πατερίτσες αλουμινένιες αγκώνα. Μακάρι να μην τις χρειαστείς περισσότερο, δεν είναι ακριβές, κάπου 45 ευρώ και μπορεί να σε βοηθήσουν να μην κουράσεις το πόδι σου ακόμη κι αν αυτό που έχεις είναι τελείως επιπόλαιο.

 

3) Τη Δευτέρα αν γίνεται δες τον ορθοπεδικό σου.

 

Εύχομαι να μην είναι τίποτε σοβαρό, περαστικά γρήγορα. Να μας ενημερώσεις τί έγινε και μη διστάσεις να επικοινωνήσεις, ειδικά αν έχεις πρόβλημα.

 

Πολύ φιλικά

Γιώτα


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιωτα μου, ειλικρινα σ' ευχαριστω για τις πολυτιμες και αμεσες πληροφοριες.

Το ειρωνικο του θεματος ειναι οτι την Παρασκευη διαβαζα το συγκεκριμενο θεμα, εντελως απο περιεργεια και σκεφτομουν τι τυχερος που ειμαι οτι τοσα χρονια που κανω σκι(πατημενο,off piste κτλ) δεν ειχα ουτε ενα σοβαρο ατυχημα.....ειδες ομως? και που στον Περικλη

Τελος παντων οι τραυματισμοι δεν λογαριαζουν πιστες, καιρικες συνθηκες κτλ.

Ευτυχως το ποδι ακομα δεν εχει πρηστει, θα δουμε την Δευτερα.

Ευχομαι ολοψυχα καλη αποκατασταση και υπομονη γιατι η ακινησια ειναι πολυ δυσκολο πραγμα, ιδιαιτερα για ενεργητικους ανθρωπους.

Μετα την επισκεψη στον ορθοπεδικο θα ενημερωσω σχετικα ειτε ειναι κατι σοβαρο, ειτε οχι, ωστε να υπαχει περισοτερη πληροφορηση και περιστατικα σχετικα με τους τραυματισμους στο σκι

 

Φιλικα

 

Λευτερης

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΛΕΥΤΕΡΗ

 

ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΞΑΠΛΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΠΟΔΙ ΣΟΥ ΨΗΛΑ (ΜΕ ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ).

 

ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΘΕΣΑΙ ΣΤΑΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΔΙ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟ (ΠΧ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΣΕ ΚΑΡΕΚΛΑ)ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΧΤΥΠΗΣΕΙ


 

www.LINESKIS.com

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • η μεγαλύτερη έκπληξη της χρονιας, στο chamrousse (από εκεί η φωτό). πήγαμε μέσα Φεβρουαρίου, υποτίθεται την πιο high-season βδομάδα της σαιζόν, k οι κόκκινες-μαύρες πιστες ήταν άδειες...αναμονή στα lift κάπου 3-4 λεπτά max η φωτό είναι κάπου 10.30 με 11.00
    • για μένα καλά πήγε η σαιζόν. όχι σούπερ όπως παλιά αλλα με παιδιά k υποχρεώσεις δεν μπορείς k πολλά έχω ακόμα 8 μέρες μπροστά μου, αν μας κάνει την χάρη ο καιρός
    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,666
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...