Jump to content
PRESIDENT

Οικονομική Θερμανση

Recommended Posts

ο φετινος τροπος θερμανσης ,τις γιαγιάς χρυσανθη

σομπα συνδεόμενη με τα σώματά του καλοριφερ . και απόδοσή ,μεχρι στρινκ πάρτι !

 

η επομενη κίνησή μου για την νεα χρονια !!

 

post-3936-0-73736400-1353601124_thumb.jpg

 

την συστινω ανεπυφιλαχτα

 

post-3936-0-24735200-1353601139_thumb.jpg

 

δοκιμασμένη εδω και δεκα μερες . πετρέλαιο τελος

κοστος ολης τις εγκατάστασης κομπλε 600 ευρο σε μενα

 

με μεγαλυτερη μοναδα του χρονου θα συνδεθώ και εγω ταυτοχρονα

η σομπα ειναι βουλγαρικη !!

  • Like 1

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ο φετινος τροπος θερμανσης ,τις γιαγιάς χρυσανθη

σομπα συνδεόμενη με τα σώματά του καλοριφερ . και απόδοσή ,μεχρι στρινκ πάρτι !

 

η επομενη κίνησή μου για την νεα χρονια !!

 

post-3936-0-73736400-1353601124_thumb.jpg

 

την συστινω ανεπυφιλαχτα

 

post-3936-0-24735200-1353601139_thumb.jpg

 

δοκιμασμένη εδω και δεκα μερες . πετρέλαιο τελος

κοστος ολης τις εγκατάστασης κομπλε 600 ευρο σε μενα

 

με μεγαλυτερη μοναδα του χρονου θα συνδεθώ και εγω ταυτοχρονα

η σομπα ειναι βουλγαρικη !!

 

αν η σομπα ειναι pritty να εχεις την γιαγια σε αποσταση γιατι εαν παρακολουθησεις καποια ενεργειακα φορουμ θα δεις οτι εχουν σκασει πολλες τετοιες με πολυ κακα αποτελεσματα.....

  • Like 1

o τρελος του χωριου......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα μου εγκρίθηκε δάνειο για το προγραμμα εξοικονομω κατ´οικον. Έχω πάρει προσφορές έχω όλα τα χαρτιά έτοιμα, και πριν απο κανά 2 ώρες βλέπω στη τβ ότι το ρεύμα θα ανεβεί εώς 30% πάνω....... Και όλες μου οι συσκευές στηριζόταν στη χαμηλή κατανάλωση ρεύματος. Τώρα με τη νέα τιμη με συμφέρει η να το παρατησω και να βγάλω και το βραχνα του δανείου που θα έχω να πληρώνω;


2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ άκουσα 20% για τις επιχειρησεις και 10% για τα νοικοκυριά. Εκτός κι αν ανήκει κάποιος στις ευπαθεις ομάδες.


How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ άκουσα 20% για τις επιχειρησεις και 10% για τα νοικοκυριά. Εκτός κι αν ανήκει κάποιος στις ευπαθεις ομάδες.

Το πρόγραμμα εξοικονομώ κατ'οίκον (και όχι κατοίκων), είναι ένα πρόγραμμα επιδότησης δαπάνης για το σπίτι που βελτιώνει την ενεργειακή του απόδοση (πχ μονώσεις, καλύτερη θέρμανση). Το ποσοστό της επιδότησης είναι ανάλογο του εισοδήματος αυτού που κάνει την αίτηση. Μπορεί να είναι από 10% έως 70%. Το υπόλοιπο ποσοστό, δίνεται ατόκως για αποπληρωμή έως 6 χρόνια. Το ενεργειακό κέρδος του σπιτιού αποδεικνύεται από το ενεργειακό πιστοποιητικό που παίρνεις πριν και μετά (αυτό το κόστος επιδοτείται 100%) και για τις τεχνικές ενέργειες υπάρχει σύμβουλος μηχανικός (η δαπάνη επιδοτείται 100%).


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

ο φετινος τροπος θερμανσης ,τις γιαγιάς χρυσανθη

σομπα συνδεόμενη με τα σώματά του καλοριφερ . και απόδοσή ,μεχρι στρινκ πάρτι !

 

η επομενη κίνησή μου για την νεα χρονια !!

 

post-3936-0-73736400-1353601124_thumb.jpg

 

την συστινω ανεπυφιλαχτα

 

post-3936-0-24735200-1353601139_thumb.jpg

 

δοκιμασμένη εδω και δεκα μερες . πετρέλαιο τελος

κοστος ολης τις εγκατάστασης κομπλε 600 ευρο σε μενα

 

με μεγαλυτερη μοναδα του χρονου θα συνδεθώ και εγω ταυτοχρονα

η σομπα ειναι βουλγαρικη !!

 

Μαλιστα..... 600 ευρω και απο Βουλγαρια!! για ενα μαντεμι!!!...... η κερδοσκοπια σε ολο της το μεγαλειο.... οπως κατι..... φθηνα.....οικονομικα τζακια που κοστιζουν 3000+ :angry: :angry: :angry: Ρε ουυυυυστττ


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα μου εγκρίθηκε δάνειο για το προγραμμα εξοικονομω κατ´οικον. Έχω πάρει προσφορές έχω όλα τα χαρτιά έτοιμα, και πριν απο κανά 2 ώρες βλέπω στη τβ ότι το ρεύμα θα ανεβεί εώς 30% πάνω....... Και όλες μου οι συσκευές στηριζόταν στη χαμηλή κατανάλωση ρεύματος. Τώρα με τη νέα τιμη με συμφέρει η να το παρατησω και να βγάλω και το βραχνα του δανείου που θα έχω να πληρώνω;

Γράψε τις επεμβάσεις και την υφιστάμενη κατάσταση. Βασικά όποιος θέλει 6977719432 θα χαρώ να συμβουλέψω.

 

Αν είναι στο σχέδιο εναλλάκτης μέσα/έξω με cop πάνω από 3,5 βάλτον χωρίς κουβέντα. Ο μόνος τρόπος να μη βγάλει τα λεφτά του είναι να φτηνύνει πολύ το πετρέλαιο. Επίσης όλη η θερμομόνωση που θα βάλεις θα αποσβέσει πολύ γρήγορα.

 

Κάπου το είχα γράψει πριν 4 χρόνια ότι θα τριπλασιαστεί το ηλεκτρικό. Έχει μόλις διπλασιαστεί να περιμένετε και άλλο...

 

Από την άλλη εποιμαστείτε για πολύ θάνατο Ελλήνων πολιτών (αναπνευστικά στις πόλεις) και κόψιμο δασών από τα τζάκια. Ωμά ψυχρά στεγνά θα αυτοαλληλοδολοφονηθούμε επειδή είμαστε ηλίθιοι.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν η σομπα ειναι pritty να εχεις την γιαγια σε αποσταση γιατι εαν παρακολουθησεις καποια ενεργειακα φορουμ θα δεις οτι εχουν σκασει πολλες τετοιες με πολυ κακα αποτελεσματα.....

Έτσι που φαίνεται και το πολύπριζο ,ο φούρνος μικροκυμάτων και η σόμπα, σου φέρνει στο μυαλό σκηνή από ταινία ''final destination'' :lol: :lol: :P

 

Νίκο, τι εννοείς συνδεόμενη με τα σώματα του καλοριφέρ?


Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην Κέρκυρα υπάρχουν πολλοί που έχουν επιλέξει τη λύση τζακιού και μεταφορά του ζεστού αέρα μεσω σωληνώσεων στα δωμάτια,ή αν υπάρχει

προεγκατεστημενο καλοριφερ γίνεται από τον υδραυλικο κάποια σύνδεση με τα σώματα και τη θερμαντική πηγή.Ψαξαμε κι εμεις αρχικά για τέτοιες σόμπες

(λόγω ότι εχουμε αρκετά ξυλα) αλλά για να πω την αλήθεια,δε μου γέμισαν το μάτι.(χωρίς παρεξήγηση πρόεδρε)

Φιλικό μας ζευγάρι σε χώρο 45τμ(σπίτι) έβαλε σομπίτσα τέτοια που ζεσταίνει μια χαρά το χώρο-απλώς αν εχεις παιδιά πρεπει να μην τ αφηνεις να πλησιαζουν πολύ

ή να ακουμπήσουν τη σόμπα-καίει......

koukos,έχεις πρόχειρο κανένα λινκ για τα ενεργειακά φόρουμ????

  • Like 1

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η επιδότηση είναι από 35% έως 70% αναλόγως του εισοδήματος και η αποπληρωμή γίνεται άτοκα μέχρι τις 31-12-2014.Από 1-1-2015 οι δόσεις είναι έντοκες,η εξώφληση γίνεται οποιαδήποτε στιγμή χωρίς επιβάρυνση.Στις δόσεις πληρώνεις έναν τόκο υπερ Δημοσίου,δεν θυμάμαι πως λέγεται,η επιβάρυνση είναι λιγότερη του ευρώ ανά δόση.

Η αύξηση του τιμολογίου της ΔΕΗ θα είναι της τάξης του 8-12%.

Κατηγορία Α1 70% επιδότηση

Κατηγορία Α2 35% επιδότηση

Κατηγορία Β 15% επιδότηση (ατομικό εισόδημα ανάμεσα σε 40 και 60 χιλιάδες, οικογενειακό εισόδημα ανάμεσα σε 60 και 80 χιλιάδες).

Το πρόγραμμα που έχω εγώ λέει επιδότηση 100% επιτοκίου (στο άτοκο δάνειο) έως 31/12/2015.

 

Το ζήτημα δεν είναι να μπεις στο πρόγραμμα, αλλά να κάνεις πραγματική και σωστή δουλειά.

Και δυστυχώς οι συμβουλάτορες σε τράπεζες είναι πανάσχετοι.

 

Και ακόμα πιο δυστυχώς, όταν έχουμε "μάθει" να κάνουμε την δουλειά χωρίς ΦΠΑ, χωρίς ΙΚΑ, χωρίς οικοδομική άδεια, δηλαδή με κόστος ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ του μισού. Τότε μία επιδότηση ακόμα και 35% φαντάζει μικρή.

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Κάπου το είχα γράψει πριν 4 χρόνια ότι θα τριπλασιαστεί το ηλεκτρικό. Έχει μόλις διπλασιαστεί να περιμένετε και άλλο...

 

 

Έτσι είναι.

Το θέμα με το ρεύμα είναι ότι οι θερμοσυλλέκτες καταναλώνουν νυχτερινό ρεύμα, το οποίο κανονικά είναι πολύ φτηνό και δεν ξέρουμε αν θα αυξηθεί περισσότερο ή λιγότερο ποσοστιαία.

Ακόμα και τώρα, αν κάποιος έχει νυχτερινό, συμφέρει να ζεσταίνεται ΜΟΝΟ με το νυχτερινό και χωρίς σόμπες.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Από την άλλη εποιμαστείτε για πολύ θάνατο Ελλήνων πολιτών (αναπνευστικά στις πόλεις) και κόψιμο δασών από τα τζάκια. Ωμά ψυχρά στεγνά θα αυτοαλληλοδολοφονηθούμε επειδή είμαστε ηλίθιοι.

 

Αυτο ξαναπες το.... Θα γινουμε Λονδινο του 18ου αιωνα, οπου η ομιχλη και απο τα τζακια-σομπες σκεπαζε την πολη και οι πολιτες πεφτανε κατω απο τα αναπνευστικα προβληματα....... Δεν ειναι τυχαιο που σε καποιες πολεις ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η χρηση ξυλων για θερμανση.....

 

Βλεπετε εμεις στην Ελλαδα ειμαστε παντα οι εξυπνοι...... Οι γονεις σκεφτονται μονο πως θα ζεστανουν οικονομικοτερα τα κουτσουβελα ....... η ΥΓΕΙΑ και τα αναπνευστικα προβληματα που μπορει να αποκτησουν ερχονται σε 2η-3η μοιρα......

 

Για αλλη μια φορα την τσεπη μας κ την παρτη μας........

 

Ειμαι υπερ στην ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ χρησης ξυλων για σομπες-τζακια στις μεγαλες πολεις!!! Αρκετο νεφος εχουμε και θα εχουμε στο μελλον απο τα πετρελαιοκινητα που φυσικα θα αφηνουν χωρις συντηρηση οι Ελληναρες.........

  • Like 3

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην Κέρκυρα υπάρχουν πολλοί που έχουν επιλέξει τη λύση τζακιού και μεταφορά του ζεστού αέρα μεσω σωληνώσεων στα δωμάτια,ή αν υπάρχει

προεγκατεστημενο καλοριφερ γίνεται από τον υδραυλικο κάποια σύνδεση με τα σώματα και τη θερμαντική πηγή.Ψαξαμε κι εμεις αρχικά για τέτοιες σόμπες

(λόγω ότι εχουμε αρκετά ξυλα) αλλά για να πω την αλήθεια,δε μου γέμισαν το μάτι.(χωρίς παρεξήγηση πρόεδρε)

Φιλικό μας ζευγάρι σε χώρο 45τμ(σπίτι) έβαλε σομπίτσα τέτοια που ζεσταίνει μια χαρά το χώρο-απλώς αν εχεις παιδιά πρεπει να μην τ αφηνεις να πλησιαζουν πολύ

ή να ακουμπήσουν τη σόμπα-καίει......

koukos,έχεις πρόχειρο κανένα λινκ για τα ενεργειακά φόρουμ????

 

 

www.energ.gr

 

πολυ καλο σαιτ.

 

 

 

στο θεμα καυσαεριων που ανεφερε ο μικ ενα θα σας πω.

Εχθες που βγηκα για τρεξιμο το βραδακι κατα τις 7.00 το μετανειωσα κατευθειαν και επεστρεψα στο σπιτι (ξυλοσομπες και τζακια κανεις απιστευτη μολυνση στο περιβαλον) 1000 φορες πετρελαιο εαν δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο τα παραπανω.

Edited by Gavis
  • Like 1

o τρελος του χωριου......

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Από την άλλη εποιμαστείτε για πολύ θάνατο Ελλήνων πολιτών (αναπνευστικά στις πόλεις) και κόψιμο δασών από τα τζάκια.

 

Πέρσι κοβόντουσαν δέντρα από πάρκα. Θυμάμαι στην Θεσσαλονίκη (πρώην στρατόπεδο Καρατάσου), κόπηκαν πάνω από 20 μεγάλα δέντρα. Ξέρω ακόμα και περιπτώσεις που κάποιος όταν πήγε στο κτήμα του βρήκε κομένα δέντρα.

 

Όμως τα ξύλα που πουλιούνται, έρχονται από Αλβανία και Βουλγαρία. Μην νομίζει κανείς ότι με αυτόν τον τρόπο θέρμανσης δεν φεύγουν λεφτά στο εξωτερικό.

 

Σε μορφή pelet, μπορεί κανείς να κάνει ακόμα και τις παλέτες, κλαδιά κομμένα και πεταμένα.....

 

Πολύ προσοχή σε τζάκια όταν καίνε παλιά έπιπλα, ή ξύλα που είχαν υποστεί επεξεργασία, που έχουν ρουφήξει σε βάθος τα δηλητήρια, που αν καούν προκαλούν μέχρι καρκίνους, ειδικά αν ψήνεις μπριζόλες!

  • Like 2

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανταπόκριση από το χωριό: πολλοί πετσοκόψανε πέρσι τις ελιές τους,για να πουλήσουν την ξυλεία

Αντί να στρώσουν λίγο κ....ο τόσα χρόνια να βγάλουν το λάδι (που πάνε κι αγοράζουν λάδι από το βασιλόπουλο,ακόμη κι εδώ στο νησί)

,πήγαν πέρσι(πόσο μάλλον φέτος) και διαλύσαν κυριολεκτικά τα ελαιόδεντρα....τώρα πια ,υπάρχει μια σχετική απειλή και πριν γίνει το κόψιμο

πρεπει να ειδοποιηθεί ο γεωπόνος να σου εξηγήσει μεχρι που να κόψεις και να πάρεις άδεια..αλλά και πάλι δεν νομίζω να ιδρώσει κανενός το αυτί... :veryangry:

  • Like 3

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

περυσι μια γειτονισα μου εκαψε τα λαμινειτ((παρκε) φυσικα ολη την εβδομαδα την εβριζα και ηταν το λιγοτερο που μπορουσα να κανω

  • Like 2

o τρελος του χωριου......

Share this post


Link to post
Share on other sites

περυσι μια γειτονισα μου εκαψε τα λαμινειτ((παρκε) φυσικα ολη την εβδομαδα την εβριζα και ηταν το λιγοτερο που μπορουσα να κανω

εννοείς ότι ξήλωσε το παρκε και το καψε....???? :popo: :popo: :popo: :popo: :popo: :popo:


"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανταπόκριση από το χωριό: πολλοί πετσοκόψανε πέρσι τις ελιές τους,για να πουλήσουν την ξυλεία

Αντί να στρώσουν λίγο κ....ο τόσα χρόνια να βγάλουν το λάδι (που πάνε κι αγοράζουν λάδι από το βασιλόπουλο,ακόμη κι εδώ στο νησί)

,πήγαν πέρσι(πόσο μάλλον φέτος) και διαλύσαν κυριολεκτικά τα ελαιόδεντρα....τώρα πια ,υπάρχει μια σχετική απειλή και πριν γίνει το κόψιμο

πρεπει να ειδοποιηθεί ο γεωπόνος να σου εξηγήσει μεχρι που να κόψεις και να πάρεις άδεια..αλλά και πάλι δεν νομίζω να ιδρώσει κανενός το αυτί... :veryangry:

Στο παραπάνω παράδειγμα που έγραψα, κάποιος πήγε στο χωράφι του και βρήκε 7 ελιές του που είχαν κοπεί!


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

εννοείς ότι ξήλωσε το παρκε και το καψε....???? :popo: :popo: :popo: :popo: :popo: :popo:

 

 

οχι ρε συ!!!!!

 

Παλιο παρκε που το ξυλωσε ενας συγγενης της ,με ολα τα χημικα(μπογιες διαλυτικα) που επεσαν τοσα χρονια

  • Like 1

o τρελος του χωριου......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασικά όποιος θέλει 6977719432 θα χαρώ να συμβουλέψω.

 

Αν είναι στο σχέδιο εναλλάκτης μέσα/έξω με cop πάνω από 3,5 βάλτον χωρίς κουβέντα. Ο μόνος τρόπος να μη βγάλει τα λεφτά του είναι να φτηνύνει πολύ το πετρέλαιο. Επίσης όλη η θερμομόνωση που θα βάλεις θα αποσβέσει πολύ γρήγορα.

 

 

Πριν σε πάρω τηλέφωνο, μπορείς χωρίς πολλές διευκρινήσεις να δώσεις μία συμβουλή;

Σε πολυκατοικία ξαναφτιάχεις την θέρμανση. Τι θα βάλεις; Πετρέλειο, Φ.Α., pelet, ή κάτι άλλο;

 

Οι προβληματισμοί μου είναι:

1) Το πετρέλαιο το ξέρουμε, έστω και ακριβά θα το βρίσκεις. Προπληρώνεις και ζεσταίνεσαι

2) Το ΦΑ, έχει τιμή που δεν εξαρτάται από εσένα (αυξάνεται ανάλογα του πετρελαίου), πληρώνει πάγιο χειμώνα καλοκαίρι και την κατανάλωση την πληρώνεις εκ των υστέρων (ξέρω περιπτώσεις με λογαριασμούς που ακόμα ψάχνονται).

3) Το pelet είναι αρκετά φτηνότερο ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ (δεν ξέρω τι θα γίνει αν κάψουμε τα δάση Αλβανίας και Βουλγαρίας), έχει μεγαλύτερη συντήρηση και φθορές.

 

Έχεις να προσθέσεις ή να διαγράψεις κάτι; καλύτερο βαθμό απόδοσης;


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρκετο νεφος εχουμε και θα εχουμε στο μελλον απο τα πετρελαιοκινητα που φυσικα θα αφηνουν χωρις συντηρηση οι Ελληναρες.........

 

...έχετε παρατηρήσει οτι ακόμη και καινουρια ΤΑΧΙ με το που πατανε το γκάζι πετάγεται φουγάρο η μαυρίλα απο την εξάτμιση. Αποφεύγω συστηματικά να οδηγώ πίσω από ΤΑΧΙ

  • Like 1

How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας γράψω και εγώ τις απόψεις μου πέρι θέρμανσης.Καταρχάς,η καλύτερη θέρμανση είναι η καλή μόνωση.Tώρα,το ενεργειακό τζάκι έχει απόδοση γύρω στο 80 % και είναι κάτι το οποίο συστήνω ανεπιφύλακτα.Επίσης κάτι επίσης αποδοτικό είναι η γεωθερμία.Στην Σουηδία στο σπίτι ενός φίλου έχει τόσο καλή μόνωση που αν δεν πάει κάτω από -10 δεν ανάβουν καλοριφέρ αλλά με ενδοδαπέδια θέρμανση και φυσικά την καλή μόνωση..

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι προβληματισμοί μου είναι:

1) Το πετρέλαιο το ξέρουμε, έστω και ακριβά θα το βρίσκεις. Προπληρώνεις και ζεσταίνεσαι

2) Το ΦΑ, έχει τιμή που δεν εξαρτάται από εσένα (αυξάνεται ανάλογα του πετρελαίου), πληρώνει πάγιο χειμώνα καλοκαίρι και την κατανάλωση την πληρώνεις εκ των υστέρων (ξέρω περιπτώσεις με λογαριασμούς που ακόμα ψάχνονται).

3) Το pelet είναι αρκετά φτηνότερο ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ (δεν ξέρω τι θα γίνει αν κάψουμε τα δάση Αλβανίας και Βουλγαρίας), έχει μεγαλύτερη συντήρηση και φθορές.

Αν μπορείς ΦΑ. Το πέλλετ προσωπικά φοβάμαι ότι θα εκτοξευτεί η τιμή, θέλει χώρο, θέλει συντήρηση και γενικά θέλει προσοχή.

 

Γενικά σε παλιά πολυκατοικία την πάτησες. Όσο μπορείς μόνωση και ενεργειακό τζάκι επίσης αν μπορείς. Αυτό που θα έκανα είναι εναλλάκτη θερμότητας αλλά το αρχικό κόστος ξέρω ότι δεν θα συννενοηθείτε μεταξύ ποτέ να το πληρώσετε.

 

Να διευκρινήσω ότι η αυτοκτονία μας που λέω δεν αφορά τα ενεργειακά τζάκια αλλά τα απλά. Τα ενεργειακά έχουν πολύ καλό βαθμό απόδωσης, τα απλά ζεσταίνουν μόνο ότι βλέπει απευθείας τη φλόγα.

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να προσθέσω τις υπέρυθρες όπου όλοι όσοι έχουν βάλει είναι ευχαριστημένοι αλλά...αν αυξηθεί το ρεύμα δεν θα είναι και επίσης είναι ότι πιο αντιοικολογικό. Θα μου πεις εκτός από τη θερμομόνωση, ηλιακή θέρμανση και τη γεωθερμία τι δεν είναι αντιοικολογικό να ζεσταθούμε...

 

Ηλιακή θέρμανση μαζί με αποθήκευση/γεωθερμία είναι μια καλή λύση για μονοκατοικίες όποιος (λέμε τώρα ότι υπάρχει τέτοιος) σκέφτεται να χτίσει σπίτι τώρα.

 

Τέλος κανονικά όλη η Βόρεια Ελλάδα έπρεπε να θερμένεται από γεωθερμία αλλά είναι στην Ελλάδα.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
    • Έκλεισα με 6 σκι και αυτά έξω. Τα Καλάβρυτα που λατρεύω δεν τα κατάφεραν. Για Παρνασσό ούτε για αστείο. Υπομονή για του χρόνου πια.
    • 😀   Για μένα ήταν μακράν η χειρότερη σεζόν (εκτός της καραντίνας φυσικά) από το 94 που ξεκίνησα. Από την μια οι υποχρεώσεις, από την άλλη η κάκιστη σεζόν, το αποτέλειωσε και το κατάμουτρο ψέμα του Παρνασσού για πλήρη λειτουργία, και με αυτά και με αυτά έμεινα με... 1 σκι.    1 σκι σε μια ολόκληρη σεζόν. Απίστευτο μου φαίνεται... 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,664
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...