Jump to content
dust

υγραεριο στο αυτοκινητο.αξιζει τελικα η οχι???

Recommended Posts

δεν ξερω αν εχουμε ξανασυζητησει κατι παρομοιο αλλα μια και ο καιρος ευνοει αυτη την μετατροπη ειπα να μοιραστουμε τις γνωσεις-εμπειριες μας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω δεν μπορεσα να βγαλω ακρη. αλλοι λενε το ενα αλλοι το αλλο. οικονομικα συμφερει, βεβαια, αλλα δεν ξερω τι παιζιε με εγγυηση αυτοκινητου κλπ

πχ η ΤΟΥΟΤΑ δεν το συστηνει λογω VVTi (κατι τετοιο μου ειχαν πει)


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

οικονομικά συμφέρει αν κανεις χιλιόμετρα...

 

συγκεκριμένη toyota το εγκαθιστά στο rav4 καινουριο του αδερφου και κρατάει και την εγγυηση.

πηγε και βόλτα με rav ιδιοκτητη (Απο Τιθορέα) και του αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις απο επιδοσεις αλλα και το συνολο της δουλειάς ήταν πολύ καλό.

ο ιδιος λεει οτι Αθηνα-Τιθ και επιστροφή του καιει 25ευρω....!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από όσο μου έχει πεί κάποιος φίλος μου που το έχει βάλει, στην ουσία το αμάξι έχει την ίδια κατανάλωση αλλά γεμίζεις το ρεζερβουάρ με τα μισά λεφτά.

 

Από θέμα αυτονομίας είσαι καλυμένος γιατί και βενζινάδικο να μην βρείς για να γεμίσεις αέριο υπάρχει ένα κουμπί που γυρνάς την τροφοδοσία σε βενζίνη.

 

Στην Fiat που σκέφτομαι να πάω το δικό μου κοστίζει 1500 ευρώ και με κανονική εργοστασιακή εγγύηση.

 

Το μειονέκτημα είναι το δοχείο αερίου καταλαμβάνει κάποιο χώρο στο πορτ παγκάζ του αυτοκινήτου οπότε ή χάνεις την ρεζέρβα εντελώς (καθώς υπάρχουν δοχεία σε στρογγυλό σχήμα) ή κάποιο χώρο του.


ski is talking to god!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

η καταναλωση σε υγραέριο ειναι 10%+ απ'οτι σε βενζίνη... και ναι απο την μικροτερη τιμή κερδίζεις.

 

επισης το υγραεριο εχει 115 οκτάνια και απο εκει δικαιολογουνται οι καλυτερες επιδοσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

υπάρχουν περιπτώσεις που η ίδια η αντιπροσωπεία (mazda σε φίλο) στέλνει επιστολή σε κάτοχο αυτ/του προτείνοντάς του να κάνει τη μετατροπή σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα service

γενικά η μετατροπή είναι γύρω στο 1000-1500 € ποσό που περίπου αποσβένεται μετά από 10-12.000 χλμ.

πάντως εδώ γύρω κυκλοφορεί η φήμη ότι η μετατροπή γίνεται με τα μισά λεφτά στην Βουλγαρία, όπου η υγραεριοκίνηση έχει πολλά χρόνια ζωής (κουβέντα του καφενείου-δεν ξέρω κάποιον που να το έκανε)

βέβαια χωρίς την εγγύηση της αντιπροσωπείας...δύσκολα τα πράγματα

 

θα το σκεφτώ κι εγώ όταν στην περιοχή φέρουν υγραέριο 1-2 βενζινάδικα ακόμα (προς το παρόν είναι ένα και μοναδικό)

Edited by jorge_ver

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά και μένα θα με βρείτε σύμφωνο με την τοποθέτηση υγραερίου αρκει να εχετε τον κατάληλο χώρο στο αυτοκίνητο.

Στο SKODA SCOUT EFCI, θα βάλω στα μέσα Φεβρουαρίου υγραέριο με εργοστασιακή εγγύηση και απο οτι μου λένε θα εχω 50% λιγότερη κατανάλωση.

Π.Χ για να κάνω την διαδρομή Αλιμος - Αράχοβα θέλω περίπου 60-65 ευρώ. ;) ....θα σας ενημερώσω στα τέλη Φεβρουαρίου για την διαφορά.


www.alternativeriding.gr

POWDER IS BETTER THAN SEX...

Share this post


Link to post
Share on other sites

λοιπον οτι αναφορα με την εγγυηση αλλες εταιριες λενε οτι την χανεις αλλες οτι ισχυει.οι εταιριες βεβαια που λενε οτι την χανεις ετοιμαζουν ηδη αυτοκινητα που θα κινουντε και με LPG,αρα μας λενε μουφες.

το θεμα το εψαξα αρκετα πριν το ανοιξω και εχω να μοιραστω μαζι σας τις πληροφοριες οσο και τις λυσεις.

τιμες για 4κυλινδρα ξεκινουν απο 1250 μεχρι και 1600 ευρω και για 6κυλινδρα απο 1700 μεχρι 2150 ευρω.μην τσιμπαμε απο τις διαφορες,ειδα προσωπικα δουλεις και μαλιστα πολλες του μηχανικου με τις φθηνοτερες τιμες και σας προτεινω να μην τις απορριψετε.

ο χωρος της ρεζερβας αξιζει να χαραμιστει οταν με ενα απλο κιτ ενεσης και μια τρομπα κανετε θαυματα μεσα σε 5 λεπτα οπως σε καθε βουλκανιζατερ.οποιος αλλαζει ροδα γρηγοροτερα απο 5 λεπτα τον πληρωνω να ερχεται σερβις οταν τρεχω αγωνες ραλλυ.θα μου φανει πραγματικα χρησιμος.(δεν κανω πλακα)

υπαρχει ενα συστημα που ρυθμιζεται και καθε τοσο σταζει λαδι μεσα στον χωρο καυσης οποτε αποφευγεται η ξηρασια του κινητηρα,αρα και οι φθορες απο το υγραεριο.δεν το τοποθετουν ολοι.ΖΗΤΗΣΤΕ ΤΟ.

ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ προς την βορεια ελλαδα υπαρχουν αρκετα οποτε πας θεσσαλονικη και ερχεσαι με κοστος που εχεις να το δεις χρονια.προς την νοτια ελλαδα ενα δυστυχως στην τριπολη και ενα ακομα που θα λειτουργησει στην κορινθο συντομα.οι πετρελαικες εταιριες ομως εχουν μυριστει την ζητηση και συντομα θα εχουμε περισσοτερα.

η τοποθετηση στην βουλγαρια κοστιζει 500 ευρω ΑΛΛΑ εισαι παρανομος γτ η ελλαδα δεν σου εκδιδει χαρτια πιστοποιησης,αρα δεν περνας κτεο,δεν το δηλωνεις στο υπουργειο και στην ασφαλιστικη σου,οποτε εισαι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ.

η καταναλωση ειναι 1,2 λιτρα παραπανω απο αυτη της βενζινης αλλα σε κοστος σημαντικα μικροτερη.

 

η μονη εννοια μου σαν ελληναρας ειναι ποσο θα φτασει το υγραεριο οταν η ζητηση γινει μεγαλη.ξερει κανεις την νομοθεσια που οριζει την διαφορα του με την βενζινη σε τι επιπεδα πρεπει να ειναι μονιμα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

αυτό ακριβώς..μιλούσα με ένα φίλο μου βενζινά και μου είπε ακριβώς αυτό το πράγμα..περιμένουν να βάλει κόσμος αρκετός και μετά να αυξήσουν την τιμή του αερίου στα ύψη...

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν μπορουν να το κανουν αυτο αν δεν αλλαξει ο νομος απο οσο εχω μαθει.υπαρχει νομος που οριζει την διαφορα του υγραεριου με την βενζινη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
...οποιος αλλαζει ροδα γρηγοροτερα απο 5 λεπτα τον πληρωνω να ερχεται σερβις οταν τρεχω αγωνες ραλλυ.θα μου φανει πραγματικα χρησιμος.(δεν κανω πλακα)

Πότε ξεκινάμε, και για τί ποσό μιλάμε?

 

μέσα σε 2 μήνες έχει αυξηθεί η τιμή του 30%....

Κάπου τόσο και η βενζίνη άλλωστε...

Edited by panchristo

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχουν πλαφον σε συγκριση με τη βενζινη οπως και το φυσικο αεριο με το πετρελαιο αν δε κανω λαθος...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πότε ξεκινάμε, και για τί ποσό μιλάμε?

 

τον μαρτιο ξεκιναμε παλι.

 

εχουν πλαφον σε συγκριση με τη βενζινη οπως και το φυσικο αεριο με το πετρελαιο αν δε κανω λαθος...

ακριβως εχει πλαφον,οχι βεβαια οτι αυτο δεν αλλαζει με την επιστολη εντεταλμενου στην βουλη...

Share this post


Link to post
Share on other sites
τον μαρτιο ξεκιναμε παλι.

 

Πες μου, πλάκα θα χει.


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει ότι το πλαφόν αυτό ισχύει μέχρι το 2012...

 

μάλλον έχουν υπολογίσει την καταστροφή του κόσμου για μετά..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μένω Θεσσαλονίκη, κάνω πολλά χλμ, Θεσσαλονίκη - Πισοδέρι, Θεσσαλονίκη -Πήλιο κάθε σχεδόν ΠΣΚ και η η διαφορά είανι σε πραγματικό μέγεθος, υπολογίζοντας τηναύξηση της κατανάλωσης, με ένα HONDA CRV 1996 κατά 35%

Το έβαλα Βουλγαρία με 500 ευρώ, όταν όλοι οι "μάστορες" στη Θεσσαλονίκη έχουν κάνει ένα trust και δεν έπφτε κανένας κάτω από 1500!!!!!

Τώρα ξεκίνησαν και οι αντιπροσωπείες να κάνουν εγκαταστάσεις. Ψάξτε και προς Φλώρινα. Νομίζω η suzuki είναι με κάτω από 1000.

Σκεφτείτε πως στα Σκόπια, δίπλα στη Φλώρινα βάζεις με 0,30 ευρώ!!!!

Για το ΚΤΕΟ, ακοούθησα την παλία ελληνική συνήθεια

Έχω φίλο πάντως δικηγόρο, που το έβαλε Βουγαρία (Ε.Ε.), έκανε επίσμη μετάφραση των χαρτιών και της μελέτης εγκατάστασης, τα πήγε στο ΚΤΕΟ, δεν τα έκαναν αποδεκτά και κατέθεσε ασφαλιστικά ενάντια στο ΚΤΕΟ, αφού πλέον και η Βουλγαρία είναι Ε.Ε.. Τον σταμάτησαν δύο φορές και φυσικά δεν μπόρεσαν να τον γράψουν

ΕΛΛΑΔΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑ

Πάντως, σοβαρά το συστήνω ανεπιφύλακτά, αλλά , μόνο αν κάνετε μεγάλες αποστάσεις για να έχει ουσιασιτικό όφελος.


carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για το ΚΤΕΟ, ακοούθησα την παλία ελληνική συνήθεια

 

which is....???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποσα Πρατηρια στην Ελλαδα διαθετουν Αεριο???? ;) Αν ειναι να πηγαινω απο Κηφισια π.χ. στην Γλυφαδα για να γεμισω.....αστο καλυτερα......


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαβάστε αυτό έχει αρκετές πληροφορίες

 

http://www.tiguan.gr/forum/viewtopic.php?f...%A1%CE%99%CE%9F

 

Για κάποιο λόγο είμαι και εγώ σίγουρος ότι μόλις βάλω ή βάλουν πολλοί θα περάσουν ένα νόμο που θα αυξάνει τη τιμή του οπότε χάνεις την απόσβεση.

 

Από ότι λένε τα παιδιά αν κάνεις πολλά χλμ συμφέρει και αποσβένει σε 1/2 χρόνια χωρίς προβλήματα


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

υπαρχει λογος που βρισκεις με 1500€ και με 1000€ υπαρχει ιταλικό κιτ ,υπαρχει πολωνικο, υπαρχει κινεζικο κλπ...

να ρωτησετε απο πια χωρα ειναι και να ζητησετε τα κουτιά.

 

εχω συγγενή που βάζει αυστηρά μόνο Ιταλικα κίτ με 1500€ αν ενδιαφέρεστε μου στέλνετε pm να σας στείλω τηλ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο καθένας ας κάνει έναν απλό υπολογισμό για να δει αν τον συμφέρει οικονομικά.

 

Πχ. στην περίπτωσή μου (SEAT Ibiza 1.4lt 101Hp):

Μέση πραγματική κατανάλωση Βενζίνης: 8,5lt/100km ή 13,6€/100km, με μέση τρέχουσα τιμή Βενζίνης 1,6€/lt

Μέση αναμενόμενη πραγματική κατανάλωση LPG: 9,5 lt/100km ή 7,6€/100km, με μέση τρέχουσα τιμή LPG 0,8€/lt

Η χρήση LPG θα μου εξοικονομούσε (13,6€/100km - 7,6€/100km =) 6€/100km

 

Άρα, με βάση τις τρέχουσες τιμές των καυσίμων και κόστος εγκατάστασης 1300€, η απόσβεση θα επέρχονταν σε (1300/6=) 216,6 εκατοντάδες km ή αλλιώς 21.660km χρήσης LPG, εφόσον η διαφορά της τιμής πώλησης των δύο καυσίμων παρέμενε στα σημερινά επίπεδα.

 

Προσωπικά, δεν έχω διαβάσει μέχρι τώρα κάποια πειστική πληροφορία σχετικά με το μέλλον της τιμής του LPG ως προς της Βενζίνης. Νομίζω ότι όσο πιο γρήγορα το εγκαταστήσει κανείς και αρχίσει να αποσβένει, τόσο μικρότερο το οικονομικό ρίσκο που αναλαμβάνει…

Share this post


Link to post
Share on other sites
which is....???
τενεκες λαδι που λεμε.... :)

DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

γιατί κοστίζουν λίγο παραπάνω... και αν θες να έχεις επιδόσεις θα αναγκαστείς να πάρεις και λίγο παραπάνω σε κυβικά... πχ εγω το 2λιτρο TFsi θα επρεπε να το κάνω 3.0d

που ειναι καλύτερο ακόμα απο το δικό μου... αλλα η διαφορά τιμής και "συντήρησης" είναι τεράστια..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • При сильном затоплении водой следует немедленно разобрать пол из ламината, дабы предотвратить впитывание панелями влаги. Ламинат имеет защитный слой с двух сторон панели, однако же, его торцы не всегда бывают надежно защищены от влаги. Именно поэтому рекомендуется использовать герметик для пола при укладке покрытия. Он не склеивает соседние панели, но предохраняет торцы от воздействия сырости Blog
    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,307
    • Total Posts
      460,687
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,477
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Charefaf
    Joined
×
×
  • Create New...