Jump to content
proteusdiver

Τεχνικός ρουχισμός για το βουνό

Recommended Posts

Πάνο σε συνέχεια και για το boxerάκι:

(Οσοι «κατέχουν» το αντικείμενο καλύτερα παρακαλώ να προσθέσουν-διορθώσουν)

Όλα τα παρακάτω είναι εν συντομία και όπως «μου έρχονται» τώρα που γράφω:

 

Η διαδεδομένη χρήση των σύγχρονων «τεχνικών» ρούχων βασίζεται σε δύο άξονες:

1. Σωστό έλεγχο της υγρασίας (και των αρνητικών αποτελεσμάτων της) στο σώμα

 

2. Διατήρηση της θερμοκρασίας του σώματος σε «ανεκτά» επίπεδα

 

Αυτό επιτυγχάνεται με τη χρήση α. Της μεθόδου των τριών στρωμάτων ρουχισμού και β. του «παντρέματος» των υλικών για τη σωστή λειτουργία του α

 

Τα τρία στρώματα περιγράφονται πρόχειρα ως εξής:

1. Εσώρουχα φορεμένα κατάσαρκα. Ο ρόλος τους διπλός: Να διώξουν την υγρασία (ιδρώτα - νερό που μπήκε από λιωμένο χιόνι ή επειδή βραχήκαμε) από το δέρμα με τον αποδοτικότερο τρόπο και να προστατεύσουν το δέρμα από ερεθισμούς (συγγάματα, μυκητιάσεις, κλπ). ΟΚ και ο τρίτος λόγος: πρώτο στρώμα αέρα -μόνωσης και άρα διατήρησης της θερμοκρασίας στην επιφάνεια του σώματος.

 

2. Ρούχο μονωτικό το οποίο και αυτό πρέπει να απομακρύνει την υγρασία αποδοτικά, αλλά κυρίως να «κρατάει» κάποιον όγκο αέρα, ο οποίος θα θερμαίνεται με την παράγωγή ενέργειας του σώματός μας μαι θα μας κρατά ζεστούς (Δεν υπάρχει ρούχο που θα μας κρατήσει ζεστούς σε αντίξοες συνθήκες εάν δεν μπορεί το σώμα μας να ΠΑΡΑΓΕΙ θερμότητα γι' αυτό και είναι τεράστια η σημασία της σωστής διατροφής ΚΑΙ ενυδάτωσης όσο βρισκόμαστε εκτεθειμένοι στο κρύο (και στη ζέστη))

 

3. Εξωτερικό στρώμα ρούχων που είναι αντιανεμικό (για να μην χάνουμε την «κάψουλα» θερμού αέρα του δεύτερου στρώματος και άρα να μην κρυώνουμε), αδιάβροχο (για να μην μουσκεύει το δεύτερο και πρώτο στρώμα ρούχων και άρα να κρυώνουμε) και διαπνέον (δηλαδή να επιτρέπει στους υδρατμούς να διαφεύγουν έξω από το «σύστημα» έτσι ώστε να παραμένουν στεγνά το πρώτο και το δεύτερο εσωτερικά στρώματα και άρα να μην κρυώνουμε).

 

Εάν «σπάσουμε» έναν από τους κρίκους της αλυσίδας του συστήματος, τότε το σύστημα δεν λειτουργεί.

 

Εάν για παράδειγμα το πρώτο στρώμα εσωρουχων (π.χ. το boxerακι) ΔΕΝ απάγει την υγρασία (και εάν είναι βαμβακερό ΔΕΝ την απάγει) ΟΤΙ και να φορέσουμε από πάνω, αργά ή γρήγορα, ΘΑ κρυώσουμε όσο είμαστε εκτεθειμένοι, ιδίως όταν δεν κινούμαστε. Επίσης, είναι πιθανόν να πάθουμε «καραμπινάτο» σύγγαμα, ιδίως εάν παραμείνουμε αρκετές ώρες χωρίς να αλλάξουμε εσώρουχο (μην γελάτε, ο παθώς μαθώς).

 

Εάν το πρώτο στρώμα λειτουργεί σωστά, το δεύτερο λειτουργεί σωστά και το τρίτο ΔΕΝ είναι διαπνέον (και δεν έχει και ανοίγματα εξαερισμού ή δεν τα ανοίξουμε) τα εσωτερικά στρώματα ΟΤΙ και να φοράμε κάποια στιγμή θα κορεστούν με υγρασία και θα αρχίσουμε να κρυώνουμε.

 

Εάν ως ανωτέρω, το τρίτο στρώμα πληρεί όλα τα άλλα και δεν είναι αντιανεμικό, ΟΣΟ ζεστά και να είναι τα μέσα στρώματα, με τη ροή του αέρα γύρω μας είτε καθώς κατεβαίνουμε την πλαγιά, είτε καθώς φυσάει και εμείς στεκόμαστε στο λιφτ, κάποια στιγμή, θα αρχίσουμε να κρυώνουμε...

 

Και βεβαίως, τουλάχιστον αυτό είναι η προσωπική μου άποψη και να καταγραφεί σε βαθμό σοβαρότητας αντιστοίχως τα ΠΙΟ σημαντικά στρώματα είναι το πρώτο ιδίως όσον αφορά την απαγωγή υγρασίας από το δέρμα και το τρίτο όσον αφορά την αντιανεμική και αδιάβροχη ιδιότητα.

 

(Εάν κατάσαρκα δεν ερχόμαστε σε επαφή με υγρασία και αντίστοιχα δεν καταστρέφεται ή «φυσσαλίδα» θερμού αέρα γύρω μας θα δυσφορήσουμε ίσως αλλά δεν θα κρυώσουμε εύκολα)

 

Το «αστείο» είναι ότι με την αλλαγή του τρίτου στρώματος το σύστημα λειτουργεί ΠΟΛΥ καλά και για την προστασία από την υπερβολική ζέστη (υπό όρους) όπως μπορούμε να δούμε από τον τρόπο που ντύνονται οι Βεδουίνοι στην έρημο (Μάλλινα εσώρουχα που επιτρέπουν την αποβολή του ιδρώτα από το δέρμα και φαρδιά χαλαρά ρούχα που φυλακίζουν τον αέρα γύρω από το σώμα και ταυτόχρονα προστατεύουν από την υπερθέρμανση λόγω της άμεσης επιδρασης της ηλιακής ακτινοβολίας - Το να βγάζουμε τα ρούχα μας και να μένουμε γυμνοί με πολύ ήλιο, δεν είναι κακό μόνο για τον κίνδυνο ηλιακού εγκαύματος αλλά και γιατί απορροφουμε μεγαλύτερη ποσότητα ενέργειας από όταν το δέρμα μας είναι καλυμμένο.

 

 

ΤΡΟΜΕΡΗ σημασία επίσης, έχει η προστασία του κεφαλιού μας από το κρύο: Μέχρι και το 40% της απώλειας θερμότητας του σώματος συμβαίνει στο κεφάλι λόγω των πολλών αιμοφόρων αγγείων και της ελλιπούς μόνωσης. Εάν κρυώνετε συχνά 9εάν π.χ «παγώνουν» τα πόδια σας, φορέστε σκουφί ή μπαλακλάβα θα εκπλαγείτε από τη διαφορά «αίσθησης» κρύου (ιδίως εάν βρίσκεστε στο στάδιο που βρίσκομαι εγώ:70% του χρόνου πεσμένος ή ακίνητος, 30% να τσουλάω :) )

Αυτά τα ολίγα... please comments εάν κάποιος ξέρει καλύτερα και/η διαφορετικά...


R.I.P

θα είσαι πάντα μαζί μας!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία, τώρα που συνειδητοποίησα που όλα τα boxer μου είναι Cotton κατά :)% (τα περισσότερα) τι κάνω με το πρώτο στρώμα? Το πετάω και φοράω κατάσαρκα τα ισοθερμικά?

 

2 στρώμα θεωρώ τα ισοθερμικά μου εγώ

 

3 στρώμα θεωρώ τη σαλοπέτα και το μπουφάν μου

 

μερικές φορές φοράω ένα Tresspas ζεστό, λεπτό μπλουζάκι μακρυμάνικο, ανάμεσα σε ισοθερμικό και μπουφάν (με κρατάει πιο ζεστό).

 

Συνήθως μετά το σκι είμαι λίγο ιδρωμένος αλλά ποτέ δεν με έχει ενοχλήσει αυτό (ποτέ δεν κρύωσα λόγο ιδρώτα ή τίποτα άλλο)

 

Αυτό που με ανησυχεί είναι οι συνθήκες στο παγετώνα στα 3.000, το κρύο και κυρίως το wind chill που θα έχει, και τι στο καλό πρέπει να πάρουμε μαζί ή να αγοράσουμε μέχρι τότε...

 

Φιλικά

Ο Κάφρος του Φόρουμ

Παναγιώτης

 

Υ.Γ. Οποιεσδήποτε παρατηρήσεις απόλυτα επιθυμητές και καλοδεχούμενες


Χαιρετισμούς από τη χώρα της γραφειοκρατίας

IPB Image

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totally Agree Stelios… :)

 

Μπορουμε να εχουυμε συχνοτερα τετοια 'ποιοτικα’ δημοσιευματα---από ολους :?:

 

Κ. :D


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Totally Agree Stelios… :)  

 

Μπορουμε να εχουυμε συχνοτερα τετοια 'ποιοτικα’ δημοσιευματα---από ολους :?:  

 

Κ. :)

 

Άντε τώρα :oops: :oops: με κάνεις και ντρέπομαι.... :oops:


R.I.P

θα είσαι πάντα μαζί μας!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ωραία, τώρα που συνειδητοποίησα που όλα τα boxer μου είναι Cotton κατά :)% (τα περισσότερα) τι κάνω με το πρώτο στρώμα? Το πετάω και φοράω κατάσαρκα τα ισοθερμικά?

 

2 στρώμα θεωρώ τα ισοθερμικά μου εγώ

 

3 στρώμα θεωρώ τη σαλοπέτα και το μπουφάν μου

 

μερικές φορές φοράω ένα Tresspas ζεστό, λεπτό μπλουζάκι μακρυμάνικο, ανάμεσα σε ισοθερμικό και μπουφάν (με κρατάει πιο ζεστό).

 

Συνήθως μετά το σκι είμαι λίγο ιδρωμένος αλλά ποτέ δεν με έχει ενοχλήσει αυτό (ποτέ δεν κρύωσα λόγο ιδρώτα ή τίποτα άλλο)

 

1ο στρώμα είναι τα ισοθερμικά (υπάρχουν και boxeraκια)

 

2ο στρώμα το Tresspas (υποθέτω ότι εννοείς fleece)

 

3ο στρώμα η σαλοπέτα και το μπουφάν.

 

Σε συνθήκες «Ελλάδας» πιθανόν να μην κρυώσεις (και να το καταλάβεις) έτσι και αλλιώς, και τεράστιες ποσότητες θερμότητας παράγουμε με το σκι-snowboard και δεν βρισκόμαστε (συχνά) σε «ακραίες» καταστάσεις.

 

Επειδή όμως εγώ είμαι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ κρυουλιάρης (ο πρώτος εκπαιδευτής κατάδυσης αναψυχής στην Ελλάδα που χρησιμοποιούσε dry suit), και επειδή είμαι και ψιλοfreak με τις «αντίξοες» συνθήκες (ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ - μου αρέσει να είμαι έξω όταν χιονίζει και φυσάει) ΠΟΛΥ πριν αρχίσω snowboard είχα αγοράσει τα πρώτα μου «τεχνικά» εσώρουχα (Bridgedale- τώρα φτιάχνει μόνον -εξαιρετικής ποιότητος- κάλτσες) και έβγαινα - περπατούσα «σα χαζό» όποτε χιόνιζε στα περιξ της Αθήνας (και πιό έξω), έχω τεστάρει αυτά που έχω γράψει στο προηγούμενο post, (και ακριβώς αυτές οι αρνητικές εμπειρίες μου αποτέλεσαν το κίνητρο να «ψάξω» λίγο παραπάνω το θέμα «ζεστά ρούχα» - το 1991 παραλίγω να γίνω αντιπρόσωπος στην Ελλάδα της Northern Outfitters μιας μάρκας που φτιάχνει ρούχα επιβίωσης- εργασίας για ΑΚΡΑΙΕΣ (μιλάμε για -60 Κελσίου) καταστάσεις- δεν έγινα γιατί συνηδητοποίησα ότι στις Ελληνικές συνθήκες τα ρούχα τους 1ον ΔΕΝ θα λειτουργούσαν 2ον θα χρεοκωπούσα λόγω έλλειψης πελατών....

 

 

Το πρόβλημα αρχίζει (και τα «τεχνικά ρούχα» μπαίνουν στην εξίσωση) σε δύο ξεχωριστές -δυσάρεστες- καταστάσεις:

 

1. Χάνεσαι (λόγω ομίχλης κ.τ.λ) με κακές συνθήκες και παραμένεις είτε ακίνητος (γιατί μπορεί να κινδυνεύεις να πέσεις π.χ. ή γιατί έχεις εξαντληθεί)

 

2. «Χαλάει» ή τέλος πάντων σταματάει το lift εν μέσω κακού καιρού ( μου έτυχε στα Καλάβρυτα και είχα και την κόρη μου μαζί) οπότε ο ιδρώτας ΠΟΛΥ γρήγορα μετατρέπεται σε ΠΑΓΩΜΕΝΟ νερό. Εάν βάλεις «στο παιχνίδι» και τη ...δροσερή βροχούλα από λιωμένο (η παγωμένο που λιώνει επάνω σου) χιόνι, σε κανένα 15λεπτο τον κατάλαβαίνεις και πάρα πολύ καλά τον ιδρώτα...

 

Τώρα για τον παγετώνα, υπάρχουν ΠΟΛΥ πιό αρμόδια άτομα να μιλήσουν με άπειρες ώρες πρακτικής και θεωρητικής εμπειρίας, οπότε «σεμνύομαι» να μιλήσω, κοινώς κάνω μώκο...


R.I.P

θα είσαι πάντα μαζί μας!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οκ, καμιά ιδέα που θα βρούμε μποξεράκια ισοθερμικά? (έχω παντελόνι, αλλα για μποξεράκια δεν είχα ιδέα)

 

Το 2στρώμα κάποτε ήταν και για μένα fleece, τώρα το μακρυμάνικο είναι ζεστό αλλά όχι από fleecoειδές υλικό και δεν είναι και τόσο μπόγος.

 

Αναμένω τους ειδικούς για τον παγετώνα σε άλλο post :)

 

Φιλικά

Ο Κάφρος του Φόρουμ

Παναγιώτης

 

Υ.Γ. Μήπως το παραψάχνουμε και γινόμαστε "κολλημένοι"?


Χαιρετισμούς από τη χώρα της γραφειοκρατίας

IPB Image

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είχα βρει πέρσι στον Κλαουδάτο (Lowe Alpine εάν θυμάμαι) αλλά ήταν πανάκριβα (60€+) και δεν πήρα...

Προτίμησα τα ACTIVES 030 SHORT TIGHTS της Hagloefs από το Barrabes.com (38€+)


R.I.P

θα είσαι πάντα μαζί μας!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω και εγώ κάτι παρόμοια McKinley (ψιλοκολλητά, είχα και ένα γαμάτο Helly Hansen αλλά το έκαψε η μάνα μου στο σίδερο :) :? :):) :oops:) αλλά ποτέ δεν σκέφτηκα να τα φορέσω κατάσαρκα :?

 

Φιλικά

Ο Κάφρος του Φόρουμ

Παναγιώτης


Χαιρετισμούς από τη χώρα της γραφειοκρατίας

IPB Image

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝΗ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΓΧΕΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΟΡΕΙΒΑΣΙΑΣ-ΣΚΙ.ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ!

ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΙΣΟΘΕΡΜΙΚΟ ΧΟΝΤΡΗΣ ΠΛΕΞΗΣ (ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΑ LOWE ALPINE) ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΕΝΑ ΔΙΑΠΝΕΟΝ ΤΖΑΚΕΤ ΜΕ ΜΟΝΩΣΗ ΟΜΩΣ.ΑΥΤΑ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ.ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΧΟΝΤΡΟΥ ΚΡΥΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΟΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ FLEECE ΧΑΜΗΛΟΥ ΒΑΡΟΥΣ (100-150) ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΠΑΓΕΤΩΝΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΚ ΝΕΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΥΨΗΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙΣ ΤΟ ΣΚΙ.ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΑΛΤΣΕΣ, ΓΑΝΤΙΑ ΚΑΙ ΣΚΟΥΦΟΣ-ΜΠΑΛΑΚΛΑΒΑ, Η ΜΙΑ ΜΑΣΚΑ FLEECE. ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΙΑ ΣΑΛΟΠΕΤΑ ΑΔΙΑΒΡΟΧΗ ΚΑΙ ΔΙΑΠΝΕΟΥΣΑ, ΕΝΑ FLEECE ΜΕΣΟΥ ΒΑΡΟΥΣ (ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ 200ΑΡΙ) ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΑΝΤΙΑΝΕΜΙΚΟ SHELL JACKET.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΦΟΡΑΜΕ ΙΣΟΘΕΡΜΙΚΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΧΟΝΤΡΗΣ ΠΛΕΞΗΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΤΑ (ΚΟΛΛΗΤΑ).ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΚ.


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχει δίκαιο ο Κώστας για το πρώτο layer, που λένε και τεχνικά, οτί τα κολλητά ισοθερμικά πρέπει να είναι σε απευθείας επαφή με το σώμα. Ειναι πολύ σημαντικό αυτό το first layer να είναι πολύ καλής ποιότητας. Εγώ χρησιμοποιώ ισοθερμικά της Odlo και θεωρούνται μέσης κατηγορίας, παρόλα αυτά είμαι ευχαριστημένος. Τα Lowe Alpine εχω την εντύπωση πως είναι τα κορυφαία. Ακόμη πολυ σημαντικό είναι ότι αυτά τα ισοθερμικά είναι και ανθυγιεινά λόγω του ακριλικού - συνθετικού στην σύνθεσή τους πράγμα που σημαίνει πως όταν τελειώσουμε το σκι μας πρέπει να τα βγάλουμε.

Όσον αφορά την διάκριση μεταξύ ορειβατικού χιονοδρομικού εξοπλισμού νομίζω πως πλεον όλες οι εταιρείες φροντιζουν να έχουν στην συλλογή τους επιλογές και για τα δύο αθλήματα.

Παράδειγμα η Arc 'teryx που ήταν αμιγώς ορειβατική εταιρεία έχει προσθέσει και ρουχισμό για σκιέρ. Το ίδιο και η Lowe Alpine που ήταν καθαρά μια ορειβατική εταιρεία αλλά έχει προσθέσει και χειμερινό σπόρ γενικότερα.

Μια καλή λύση για το ενδιάμεσο layer (mid layer) είναι τα vest που έχουν οι εταιρείες. Με αυτά μπορείς να προστατεύεις τον κορμό σου και να έχεις τα χέρια σου πιο ελεύθερα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

αυτο ειναι ενα απο τα καλυτερα threads στο φορουμ

(θα ηταν ενδιαφερον για τους ασχετους :roll: και αλλα τετοια θεματα)

 

μηπως θα μπορουσαν να αναφερθουν τιμες (στο περιπου) για τα προαναφερθεντα ρουχαλακια;

φανταζομαι μια πιστωτικη δεν μου φτανει


Παναγιωτης, Π.Φαληρο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orck ανάλογα το όριο της πιστωτικής σου και του πόσο θες να διαθέσεις.

Ενα καλό gore tex μπουφαν έχει απο 400 εως 650 ευρώ ένα παντελόνι 300 με 500 ευρώ ένα ισοθερμικό ολόσωμο γύρω στα 100 ένα ζευγάρι γαντια αλλά 100 Mid layer 150 euro παπουτσάκια περί τα 300. Δεξιά αριστερά ιστορίες κορδέλες κτλ κανα 200αρι είμαστε στα 1000 με 1700 ευρώ. :D:evil::evil:

Ξέρω πίκρα...

 

 

Τώρα για τα θέματα έχουμε προγραμματίσει μια σειρά "επιμορφωτικών θεμάτων" βίντεο και κείμενα που θα αρχίσουμε να προσθέτουμε στο site. Νομίζω αυτά θα βοηθήσουν πολύ κάποιον που θέλει να ξεκινήσει την ενασχόλησή του με τα χειμερινά σπορ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΞΟΔΕΨΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ.ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ ΙΣΟΘΕΡΜΙΚΑ ΤΗΣ LOWE ΜΕ 100 ΕΥΡΩ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ-ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ.ΓΥΡΩ ΣΤΑ :D ΕΥΡΩ ΤΑ ΓΑΝΤΙΑ, ΓΥΡΩ ΣΤΑ 300 ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΤΖΑΚΕΤ (ΟΧΙ GORE-TEX) KAI ΓΥΡΩ STA 200 MIA KALH ΣΑΛΟΠΕΤΑ.ΚΑΛΤΣΕΣ,ΣΚΟΥΦΟΣ 50 ΕΥΡΩ.ΜΕ 700 ΕΥΡΩ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΕΞΟΠΛΙΣΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η βασική διαφορά μεταξύ gore tex και απλού ρουχισμού είναι η διαπνοή. Με το gore tex δεν ιδρώνεις όσο με τα απλά ρούχα. Αυτό σημαίνει ότι είσαι στεγνός και κατ' επέκταση πιο ζεστός και πιο άνετος. Οταν τα ρούχα μας είναι βρεγμένα, το σώμα μας χάνει 23 φορές ταχύτερα την θερμοκρασία του. Σκεφτείτε τώρα ότι κάνοντας σκι χάνουμε περίπου 1 λίτρο υγρό ανά μια ώρα από το σώμα μας. Αυτή η "υγρασία" πρέπει να βρει διαφυγή απο το ρούχο μας γιατί αν καθίσει δημιουργεί αυτό το φαινόμενο της γρήγορης διαφυγής ζέστης απο το σώμα μας. Οπότε όσο σημαντικό είναι σε ένα ρούχο η στεγανότητα άλλο τόσο είναι και η διαπνοή.

 

Παρόλα αυτά δεν είναι πανάκεια το gore tex αλλά απο όλες τις μεμβράνες που δοκίμασα μόνο αυτό και ίσος και η cordura κατάφεραν να δώσουν διαπνοή στο ρουχισμό μου. Φέτος θα δοκιμάσω και το νέο Gore tex XCR(extended comfort range) που υπόσχεται καλύτερη διαπνοή απο το απλο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η βασική διαφορά μεταξύ gore tex και απλού ρουχισμού είναι η διαπνοή. Με το gore tex δεν ιδρώνεις όσο με τα απλά ρούχα. Αυτό σημαίνει ότι είσαι στεγνός και κατ' επέκταση πιο ζεστός και πιο άνετος. Οταν τα ρούχα μας είναι βρεγμένα, το σώμα μας χάνει 23 φορές ταχύτερα την θερμοκρασία του. Σκεφτείτε τώρα ότι κάνοντας σκι χάνουμε περίπου 1 λίτρο υγρό ανά μια ώρα από το σώμα μας. Αυτή η "υγρασία" πρέπει να βρει διαφυγή απο το ρούχο μας γιατί αν καθίσει δημιουργεί αυτό το φαινόμενο της γρήγορης διαφυγής ζέστης απο το σώμα μας. Οπότε όσο σημαντικό είναι σε ένα ρούχο η στεγανότητα άλλο τόσο είναι και η διαπνοή.  

 

Παρόλα αυτά δεν είναι πανάκεια το gore tex αλλά απο όλες τις μεμβράνες που δοκίμασα μόνο αυτό και ίσος και η cordura κατάφεραν να δώσουν διαπνοή στο ρουχισμό μου. Φέτος θα δοκιμάσω και το νέο Gore tex XCR(extended comfort range) που υπόσχεται καλύτερη διαπνοή απο το απλο.

 

για να σου πω την αλήθεια εγώ ξέρω πως το goretex έχει την καλύτερη διαπνοή για την αδιαβροχότητά του και όχι την καλήτερη διαπνοή γενικότερα. Πχ οι μεμβράνες με 20000mm αδιαβροχότητα απ' ότι ξέρω έχουν καλύτερη διαπνοή.


vae victis

Share this post


Link to post
Share on other sites
για να σου πω την αλήθεια εγώ ξέρω πως το goretex έχει την καλύτερη διαπνοή για την αδιαβροχότητά του και όχι την καλήτερη διαπνοή γενικότερα. Πχ οι μεμβράνες με 20000mm αδιαβροχότητα απ' ότι ξέρω έχουν καλύτερη διαπνοή.

 

Εννοείται πως η σχέση που καθορίζει την ανωτερότητα των gore tex είναι αυτή που λες. Υπάρχουν και μεμβράνες gore tex με 20000 αδιαβροχότητα αλλά μεγαλύτερη διαπνοή απο τις υπόλοιπες.

 

Κανένα που πουλάει Eider ξέρεις???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hello hello, για να επαναφέρω λίγο το θέμα στην επικαιρότητα. Γνωρίζει κάποιος πως γίνεται σωστό layering για τα κάτω άκρα; Δηλαδή εκτός από το εξωτερικό στρώμα (παντελόνι αδιάβροχο, αντιανεμικό και διαπνέον), τα μέσα στρώματα τι πρέπει να είναι;

 

Ευχαριστώ


white fluffy stuff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xοντρό ισοθερμικό στα πολλά κρύα και λεπτό για την Ανοιξη.

 

Lowe alpine, eider, salewa, vaude odlo και αλλες πολλες μάρκες βγάζουν πολύ καλά ισοθερμικά.

 

Εχω της vaude και της lowe alpine, με βόλεψαν περισσότερο τα πρώτα.

 

Τιμές απο 30 εώς 60 ευρώ για τα κάτω άκρα και 30 με 100 για τα πάνω. Υπάρχουν και ολόσωμα για πιο extreme καταστάσεις.

 

Αν θες μπορείς να δεις και την περίπτωση των φλισένιων εσωρούχων αλλά εδω ξεφεύγουμε απο την φιλοσοφία των ισοθερμικών. Αυτα βρίσκουν συνήθως εφαρμογή στα κρυουλιάρικα κορίτσια. :wink: Οπότε για όποιον θέλει το κορίτσι του να μην κρυώνει στα χιόνια, ένα φλισένιο εσώρουχο είναι το καλύτερο (προσοχή η τιμες για κάτι τέτοιο παίζουν πάνω απο 100 ευρώ :lol:8):lol: )

 

Θα τα βρεις σε όλα τα καταστήματα που πουλάνε ορειβατικό εξοπλισμό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολυεστερικά...γενικώς.

 

Η μόνη οικολογική και υγιηνή εναλακτική λύση είναι τα μάλινα (cool wool, stretch wool, alpaca, κασμίρι κ.α.) με το ανάλογο κόστος, το ανάλογο χαρακτηριστικό τσίμπιμα του μαλινου και την μυρωδιά όταν έρθει σε επαφή με τον ιδρώτα.

 

Μια ενδιάμεση λύση είναι τα προιόντα Lycra που περιέχουν και μαλί μέσα, αλλά τα συνθετικά δεν τα γλιτώνεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να πω και γω τη γνωμη μου γιατι μεχρι να χιονισει εχουμε καιρο... :roll: :roll:

 

Οι περισσοτερες σαλοπετες που ειδα περσι ειχαν ενα αδιαβροχο διαπνεον στρωμα απ εξω και ενα λεπτο fleece σαν φοδρα (τετοια πηρα). Μεχρι τους -15 ενα λεπτο ισοθερμικο και καλτσες απο καποιο ζωο (llama, lycra???) και εισαι εν ταξει :lol:8):lol:

 

Κατω απο τους -15 χρειαζεσαι ενα παντελονι fleece, αμα βρεις ενα καλο και φτηνο πες μου και μενα γιατι το δικο μου ειναι απο το 1991 :oops: :oops: .

 

Ισως και ενα δευτερο σετ καλτσες (μαλλινες).

 

Την ανοιξη, αν εχει ζεστες, δεν φοραω καν ισοθερμικο, αν εχει πολλες ζεστες φοραω ενα παντελονι Helly Hansen (απο νιτσεραδα) αντιανεμικο, αδιαβροχο με μια λεπτη πολυεστερικη φοδρα με η χωρις ισοθερμικο αναλογα με την θερμοκρασια.

 

Αν ζεσταινωμαι μονο με το αντιανεμικο, παω ιστιοπλοια.

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Όπως είπε κι ο ΜakisM είναι νωρίς ακόμα αλλά το έφερε μια συζήτηση που είχα τις προάλλες!


white fluffy stuff

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κατω απο τους -15 χρειαζεσαι ενα παντελονι fleece, αμα βρεις ενα καλο και φτηνο πες μου και μενα γιατι το δικο μου ειναι απο το 1991 :oops: :oops: .

 

http://www.lidl.gr/gr/home.nsf//pages/c.o....iaiandrikiforma

 

100% πολυεστέρας, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κάτι αντίστοιχο αλλά με άλλα είδη που είχα πάρει από Lidl δεν είχα ποτέ πρόβλημα :lol:


white fluffy stuff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...