Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χορηγοί Συλλόγου
Σελίδα Facebook
Ημερολόγιο Προσεχώς

Windsurfing & Ιστιοπλοΐα: Για τους λατρεις του αθλήματος.

1466 replies to this topic

#1 Επισκέπτης_afrodite_*

• Επισκέπτης

Καταχωρήθηκε 09 / 10 / 2010 - 22:10

Oσοι είστε φανατικοί (ή μη ) του windsurf αρχάριοι ή έμπειροι, εδώ είναι ο χώρος μας. Οκ λατρεύουμε το βουνό αλλά μη ξεχνάμε πως ζούμε σε μια χωρα που ολοι ζηλεύουν τις θάλασσες μας. Και στη θάλασσα δεν κολυμπάμε μόνο, αλλά υπάρχουν και διάφορα θαλάσσια αθλήματα όπως το windsuf.
Οπότε σε όποιο μερος, κι αν πλανάρετε, μπορείτε να γράφετε εδώ το πως περάσατε, τι συνθήκες είχε... ε και καμια φωτογραφία ή βιντεάκι δεν θα ταν άσχημο. Έτσι για να ζηλεύουμε :) .

Ξεκινάω λοιπόν.

Παρασκευή 8/10/2010

Το μέρος που κάνω Windsurf καλός ή κακος είναι η Ανάβυσσος. Κανονικά θα πρεπε να πηγαινω Λούτσα αλλα οι αποστασεις απο το σπιτι μου και το μέρος φύλαξης του εξοπλισμου μου και της παραλίας το κάνουν δύσκολο.

Φέτος το καλοκαίρι απο αέρα δεν τα πηγαμε καλα. Το μελτέμι κάπου χάθηκε, δεν ήρθε. Όποτε φύσαγε, φύσαγε με δόσεις. Μπήκε κι ο Σεπτέμβρης και τα πράμματα έγιναν ακόμα χειρότερα. Άρχισαν οι Νοτιάδες. Και κατα περίεργο τρόπο όποτε έβαζε αέρα τον έβαζε για 2 μέρες μεσα στη βδομάδα την εργάσιμη και Σαββατοκύριακο Νοτιά 1-2 μποφορ. Μπηκε κι ο Οκτώβρης τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου.

Οι προγνώσεις γι αυτη τη βδομάδα έδειχναν αέρα Πέμπτη και Παρασκυη γυρω στα 5 μποφορ Β –ΒΑ αλλά με ψοφόκρυο και βροχή. Διάλεξα να μην πάω Πεμπτη που έβρεχε και να πάω Παρασκευή. Πιστευα πως θα το μετάνιωνα αλλά τελικά έκανα την καλύτερη επιλογή ημέρας. Φτάνω παραλία κατα τις12:30 και είχε 4 μποφορ ΒΑ. Είχε όμως και κρύο. Ναι μεν είχε ήλιο (με λιγα συννεφα) αλλα είχε δόντια ο άτιμος.Κατα περίεργο τροπο ο αέρας ήταν στρωτός.. Δεν υπήρχε καμια σπιλιάδα (απο τις κλασικές της αναβύσσου). Ωραία λέω θα βάλω το 5.3 μου (πανι). Μεχρι βέβαια να το τριμάρω, κανω μια να δω στη θάλασσα αν πλανάρουν ή όχι και ξαφνικά τα είδα όλα άσπρα. Όχι δε χιόνισε φυσικά στη θάλασσα... Απο κει που είχε 4 μποφοράκια ξαφνικά έγινε 5αρι που πλησίαζε στα 6. Αμαν ωραία λέω, θα δαγκώσω την ταυτότητα μου και θα πάω. Ημουν η μόνη με το μεγαλύτερο πανί εκείνη την ώρα. Έπεσε και μια σχετική καζούρα σχετικά μ’ αυτο από την παρέα... Φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση να αλλάξω πανί εκεινη την ώρα. Έσφιξα τα δοντια και μπηκα στο νερό. Δεν θα ‘ ταν και η πρώτη φορά που θα ‘μουν όβερ. Φυσικά με το που πλάναρα ο κάθε φοβος, αμφιβολία κλπ κλπ εξαφανίστηκε ως διά μαγείας. Οκ ήμουν δυνατά αλλα αυτό κρατησε γυρω στη μισή ώρα. Μετά ολα ήταν τέλεια, μαγευτικά, απίθανα. Ακόμα και όταν ήμουν όβερ το ευχαριστιόμουνα (είμαι και μαζόχα).

Το μόνο κακό με την όλη ιστορία ήταν ότι έκανε ψοφόκρυο. Με καλοκαιρινή μακριά στολή και μέσα σε μια ώρα άρχισα να τουρτουρίζω. Έφτασα σε σημείο να πέφτω μέσα στο νερό για να ζεσταθώ. Εμ βέβαια 8 Οκτωβρίου και ήδη οι πρώτες πασπάλες χιονιού έπεσαν στα βουνά. (Είδα και φωτογραφίες με τα πρώτα χιονάκια στον Παρνασουλη...) Δώστου εγώ να συνεχίζω το σερφάκι μου. Τώρα που χειμωνιάζει δεν έχουμε την πολυτέλεια να βγαίνουμε έξω να ξεκουραζόμαστε και να ξαναμπαίνουμε όποτε θέλουμε. Τώρα είναι μπαίνω κάνω τις βόλτες μου βγαίνω και τα μαζεύω και φεύγω Μετά από μιάμιση ώρα σερφ τα δόντια μου είχαν αρχίσει να τρίζουν. Κι όλο έλεγα «αυτή θα είναι τελευταία βόλτα έτσι;» Φυσικά όταν έφτανα προς την παραλία η τελευταία ξαφνικά γινόταν προτελευταία. Άντε δώστου άλλη μια και δώστου άλλη μια αισίως συμπληρώσαμε το δίωρο. Κάποια στιγμή άρχισα να βογκάω. Έτρεμα σα το ψάρι.. Όσο προσπαθούσα ν πείσω τον εαυτό μου πως δεν κρυώνει δεν τα κατάφερνα. Η μέθοδος της αυθυποβολής δεν πιάνει πάντα. Τουλάχιστον όχι στην περίπτωση μου. Σε άλλους μπορεί...
Βγηκα αφησα τον εξοπλισμο να στεγνώσει στη παραλια. Ντύθηκα σαν το κρεμμύδι και πηγα στην καφετέρια και πηρα μια ζεστη σοκολάτα να ερθω στα ίσα μου.

Παρόλο το κρυο που ‘φαγα, πέρασα παρα πολυ ωραία, μετα από πάρα πολυ καιρό. Ήταν μια σουπερ επική μέρα, βγηκα απο το νερό και είχα ένα ηλιθιο χαμογελο στο προσωπο μου (οχι ενταξει δεν ειχε παγώσει το χαμογελο στο προσωπο μου χαχα). Γέμισαν οι μπαταριες μου, φύγαν όλες οι στενοχώριες κι οι σκοτούρες μου, η θάλασσα τα απορρόφησε όλα οπως μόνο εκείνη ξέρει. Τωρα θα πρέπει να περιμένουμε το πότε θα ξανα φυσήξει. Ελπιζω συντομα. Κι εύχομαι να μην έχει αυτό το κρύο!!! Αν αρχίσουμε τις χοντρες στολές από τώρα... ζητω που καήκαμε. Αν είναι να κάνει τοσο κρύο ας το κάνει σωστα ρε παιδάκι μου. Ας ριξει μισο μετρο χιόνι στον Παρνασσο κι οχι απλή στρώση άχνης ζάχαρης. Και τότε αφήνω τις στολές και πιάνω τις σαλοπέτες. Μισές δουλειες...πφφφφ :P

(Πάντως την αμαρτία μου τη λέω, βγηκα έξω και ειπα "φερτε το καλοκαίρι πίσω!!!!!" Την τελευταλια φορα που έκανα, έκανα με μαγιο και τώρα ημουν με στολή και οχι μόνο αυτο αλλά μετανιωσα που δεν είχα βαλει και την χοντρή στολη. @4#$%@$#%@$)

#2 kostasbmw

• Μέλος Forum
  • 2122 Δημοσιεύσεις:
  • Φύλο:Male
  • Περιοχή:Σαγκα .,ορεινα μαντρια Αρκαδιας........................
  • Ενδιαφέροντα:ski,surf , windsurf ,mountain bike ,xapling

Καταχωρήθηκε 11 / 10 / 2010 - 20:08

βρε καμαρι μια επισκεψη στη λουτσα δε θα σε χαλαγε

εδω ειχε κορυφες τη περασμενη εβδομαδα 6 με 7 και τη προηγουμενη 3 μερες πολυ καλες μεχρι που το φιν εβρισκε στο πυθμενα απο το κυματισμο

λιγα κιτε αλλα δεν ηταν και υοχρεωτικο να μπεις στα ησακια εμπαινες και ποιο κατω
Λουτσα beach τελος.......επιστροφη στο μαντρι

#3 Επισκέπτης_afrodite_*

• Επισκέπτης

Καταχωρήθηκε 11 / 10 / 2010 - 20:08

Για να έρθω Λούτσα θα πρέπει να κάνω 160χλμ ;)

#4 porfirio

• Μέλος Forum
  • 1376 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:ΒΟΥΝΟ-ΑΕΡΑΣ-ΝΕΡΟ

Καταχωρήθηκε 12 / 10 / 2010 - 09:09

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνafrodite - στις Oct 11 2010, 08:55 PM, έγραψε:

Για να έρθω Λούτσα θα πρέπει να κάνω 160χλμ :(

Σαν πολλά μου ακούγονται.....
Πάντως από Ανάβυσσο η Λούτσα είναι πολύ πιο κοντά απ' ότι φαίνεται.......
Μπαίνεις από Καλύβια, βγαίνεις Λαυρίου σε χρόνο μηδέν, στρίβεις για Πόρτο Ράφτη, και μετά υάρχει δρόμος που σε βγάζει καρφί Λούτσα.....
Αμα έχει καλό Βοριά η Λούτσα είναι πολύ καλή για windusrf τουλάχιστον....
Εμένα πάλι ως kiter δεν με ενθουσιάζει, ούτε η Ανάβυσσος (παραείναι light οι συνθήκες ) ούτε η Λούτσα (γίνεται χαμός).
Το χειμώνα λοιπόν κυνηγάω τους δυνατούς αέρηδες, και με καλο Βοριά πηγαίνω Ραφήνα, με καλό Νοτιά ή Παλαιό Φάληρο, ή Βάρκιζα που βγάζει και γαμώ τα κύμματα, ή άμα έχει καλούς δυτικούς ο Κορινθιακός τριμάρω Λέχαιο ή Βραχάτι......

Φιλικά
Σπύρος :(
Je kif à donf snifer la peuf ds ma geule ))))

Posted Image

#5 Nikolinos_

• Μέλος Forum
  • 230 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:Athens
  • Ενδιαφέροντα:Snowboarding, SkateBoarding, Judo, Cinema, Mpala ktl ktl !

συγνώμη που επεμβαίνω (άσχετος με το άθλημα), επειδή ενδιαφέρομαι του χρόνου να κάνω ένα άθλημα θαλάσσης (free surf, windsurf), είναι όντως τόσο κουραστικό όσο φαίνεται ?
Second is the first looser ; )

1) You are on the internet
2) You are visiting Snowclub.gr forums
3) You are reading my signature
5) You didn't noticed that point 4 is missing
6) You just checked for point 4
7) You are smiling

#6 Επισκέπτης_afrodite_*

• Επισκέπτης

Καλα μπορει να ειναι και 140. Δε θυμαμαι ποσα χλμ ειναι Λαγονήσι Λουτσα.

Λοιπον για να μη σας μπερδεύω, εγω μένω Παπάγου. Παπάγου Λουτσα η απόσταση ειναι γελοία. Αλλα δεν έχω χώρο για ΟΛΟ αυτον τον εξοπλισμο (2 σκαφη 4 πανια αλμπουρα ματσες κλπ...). Οποτε τα έχω στο υπόγειο του εξοχικου των γονιων μου που είναι στο Λαγονήσι. Για αυτο και πηγαίνω στην αθλια Αναβυσσο... Οποτε εγώ αν σημερα θελησω (λεμε τωρα) να παω για σερφακι και θελω να παω Λουτσα θα πρεπει να κανω 40 χλμ για να παω Λαγονησι να φορτωσω την πραμάτια μου (ειναι και ολοκληρη μετακομηση) να κανω 10-15χλμ για λουτσα (?? ποσα ειναι?) να κανω σερφ οσο κανω μετα 10-15 χλμ για Λαγονησι αδειασμα τοθ εξοπλισμου και μετα αλλα 40 χλμ για Παπαγου. Κουραστηκα και μονο που τα γραφω. Γι αυτο και βγαινει μεγαλο το ποσο των χλμ...
Αν σημερα θελησω να παω αναβυσσο και να γυρισω τα χλμ ειναι 100 πηγαινε-έλα...το γραφω για συγκριση. Και αυτο αναλογεί σε 15- 20ε περιπου σε βενζινη (ειναι κα φαγανα η σακαρακα μου)

#7 gianis50

• Μέλος Συλλόγου
  • 404 Δημοσιεύσεις:
  • Ενδιαφέροντα:σκι-πεζοπορεια-εκδρομες και λιγο απο ολα τ αλλα

Και αυτο αναλογεί σε 15- 20ε περιπου σε βενζινη (ειναι κα φαγανα η σακαρακα μου)
[/quote]

Κανεις αποσβεση ομως με το παραπανω πλαναροντας στο φτερο του καρχαρια :( τι αισθηση και αυτη........ολα τα λεφτα :(
μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

#8 porfirio

• Μέλος Forum
  • 1376 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 / 10 / 2010 - 10:10

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνafrodite - στις Oct 12 2010, 09:31 AM, έγραψε:

Καλα μπορει να ειναι και 140. Δε θυμαμαι ποσα χλμ ειναι Λαγονήσι Λουτσα.

Λοιπον για να μη σας μπερδεύω, εγω μένω Παπάγου. Παπάγου Λουτσα η απόσταση ειναι γελοία. Αλλα δεν έχω χώρο για ΟΛΟ αυτον τον εξοπλισμο (2 σκαφη 4 πανια αλμπουρα ματσες κλπ...). Οποτε τα έχω στο υπόγειο του εξοχικου των γονιων μου που είναι στο Λαγονήσι. Για αυτο και πηγαίνω στην αθλια Αναβυσσο... Οποτε εγώ αν σημερα θελησω (λεμε τωρα) να παω για σερφακι και θελω να παω Λουτσα θα πρεπει να κανω 40 χλμ για να παω Λαγονησι να φορτωσω την πραμάτια μου (ειναι και ολοκληρη μετακομηση) να κανω 10-15χλμ για λουτσα (?? ποσα ειναι?) να κανω σερφ οσο κανω μετα 10-15 χλμ για Λαγονησι αδειασμα τοθ εξοπλισμου και μετα αλλα 40 χλμ για Παπαγου. Κουραστηκα και μονο που τα γραφω. Γι αυτο και βγαινει μεγαλο το ποσο των χλμ...
Αν σημερα θελησω να παω αναβυσσο και να γυρισω τα χλμ ειναι 100 πηγαινε-έλα...το γραφω για συγκριση. Και αυτο αναλογεί σε 15- 20ε περιπου σε βενζινη (ειναι κα φαγανα η σακαρακα μου)

Aααααα μάλιστα, έτσι ναι βγαίνει η απόσταση :( :(

Είναι πάντως θέμα που βα αποθηκεύεις εξοπλισμό. Εδώ εγώ με το κιτε αρχίζω να έχω πρόβλημα :LOL: :LOL:
Πάντως δοκίμασε και Βαρκιζα,΄βγάζει το κυμα.....

Posted Image

#9 Επισκέπτης_afrodite_*

• Επισκέπτης

Καταχωρήθηκε 12 / 10 / 2010 - 13:01

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνNikolinos_ - στις Oct 12 2010, 09:25 AM, έγραψε:

συγνώμη που επεμβαίνω (άσχετος με το άθλημα), επειδή ενδιαφέρομαι του χρόνου να κάνω ένα άθλημα θαλάσσης (free surf, windsurf), είναι όντως τόσο κουραστικό όσο φαίνεται ?

Καλημέρα.
Οχι δεν ειναι τόσο κουραστικό όσο φαίνεται. Στην αρχή μονο στα πρωτα βήματα που θα σηκώνεις το πανι με το σχοινάκι (uphaul) και μέχρι να μάθεις τα πρώτα βήματα θα κουραστείς λίγο :( αλλά μετά πιστεψε με ΘΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΘΕΙΣ και με το παραπάνω. Προσεχε μονο γιατι ειναι εθιστικο και το χειμωνα θα κοιτάς δυο site προγνώσεων, ένα για το αν θα χιονίσει και ένα για το αν θα φυσήξει. Και μετά θα διαλέγεις πια μέρα θα πας στο βουνο και πια μερα θα πας στη θαλασσα. Δε σου κανω πλάκα, μου έχει συμβει πολλες φορες.

#10 Επισκέπτης_afrodite_*

• Επισκέπτης

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνporfirio - στις Oct 12 2010, 10:22 AM, έγραψε:

Είναι πάντως θέμα που βα αποθηκεύεις εξοπλισμό. Εδώ εγώ με το κιτε αρχίζω να έχω πρόβλημα :( :(
Πάντως δοκίμασε και Βαρκιζα,΄βγάζει το κυμα.....

Πλακα μου κάνεις τώρα. Κάποια στιγμή που τα 'χα πάρει στο κρανίο με το χαμαλιλίκι του windsurf ειχα πει οτι θα ξεκινήσω kite. Τι ειναι να κουβαλάς μια τάβλα (ουτε καν 1 μετρο) εναν αετό και μια τρόμπα; Καλά υπαρχουν κι εκεινα τα σχοινιά βεβαια... αλλα στην Παρο τους έβλεπα όλους να τα κουβαλανε με βέσπα κι εμεις φορτώναμε το αμάξι λες και φορτωναμε γάιδαρο!

και τώρα μου λες οτι έχεις προβλημα αποθήκευσης και μεταφοράς;;;

#11 Nikolinos_

• Μέλος Forum
  • 230 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:Athens
  • Ενδιαφέροντα:Snowboarding, SkateBoarding, Judo, Cinema, Mpala ktl ktl !

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνafrodite - στις Oct 12 2010, 02:02 PM, έγραψε:

Καλημέρα.
Οχι δεν ειναι τόσο κουραστικό όσο φαίνεται. Στην αρχή μονο στα πρωτα βήματα που θα σηκώνεις το πανι με το σχοινάκι (uphaul) και μέχρι να μάθεις τα πρώτα βήματα θα κουραστείς λίγο :( αλλά μετά πιστεψε με ΘΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΘΕΙΣ και με το παραπάνω. Προσεχε μονο γιατι ειναι εθιστικο και το χειμωνα θα κοιτάς δυο site προγνώσεων, ένα για το αν θα χιονίσει και ένα για το αν θα φυσήξει. Και μετά θα διαλέγεις πια μέρα θα πας στο βουνο και πια μερα θα πας στη θαλασσα. Δε σου κανω πλάκα, μου έχει συμβει πολλες φορες.

ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ναι το έχω σκεφτεί αυτό, αν και σαν το Snowboard τίποτα :( (βέβαια θα μου πεις το WS είναι πολύ πιο οικονομικό). Βασίκα έκλεινα πιο πολύ σε ελεύθερο surf αλλά απ'ότι έχω δει στην Έλλαδα δεν έχει τις απαραίτητες συνθήκες.
Second is the first looser ; )

1) You are on the internet
2) You are visiting Snowclub.gr forums
3) You are reading my signature
5) You didn't noticed that point 4 is missing
6) You just checked for point 4
7) You are smiling

#12 porfirio

• Μέλος Forum
  • 1376 Δημοσιεύσεις:

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνafrodite - στις Oct 12 2010, 01:08 PM, έγραψε:

Πλακα μου κάνεις τώρα. Κάποια στιγμή που τα 'χα πάρει στο κρανίο με το χαμαλιλίκι του windsurf ειχα πει οτι θα ξεκινήσω kite. Τι ειναι να κουβαλάς μια τάβλα (ουτε καν 1 μετρο) εναν αετό και μια τρόμπα; Καλά υπαρχουν κι εκεινα τα σχοινιά βεβαια... αλλα στην Παρο τους έβλεπα όλους να τα κουβαλανε με βέσπα κι εμεις φορτώναμε το αμάξι λες και φορτωναμε γάιδαρο!

και τώρα μου λες οτι έχεις προβλημα αποθήκευσης και μεταφοράς;;;

Βασικά τα πανια είναι 2 :( , η τάβλα είναι 1,33 :( , και το surf εχει σχεδόν το ύψος μου (183) :LOL: :LOL:

Τα σχοινιά δεν είναι τίποτα, μαζεύονται με την μπάρα......
Με ένα κουτί στην οροφή του Atos είμαι πολύ άνετος. Αλλωστε ο μικρός όγκος του εξοπλισμού του κιτε είναι ένα από τα πολλά προτερήματα που έχει αυτό το άθλημα....

Posted Image

#13 Χρήστος Λάππας

Πάθος για διδασκαλία!

• Συντονιστής
  • 13189 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:Ελληνικό
  • Ενδιαφέροντα:πλέξιμο - κέντημα

Καταχωρήθηκε 12 / 10 / 2010 - 14:02

Από κάποιες απόψεις, η ευκολία στην μεταφορά του kite vs windsurf είναι όπως το parapente vs hangliding. Κάνω λάθος;

Νίφει!
Our truest life is when we are in dreams awake. - Henry David Thoreau

#14 Επισκέπτης_afrodite_*

• Επισκέπτης

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνNikolinos_ - στις Oct 12 2010, 01:17 PM, έγραψε:

ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ναι το έχω σκεφτεί αυτό, αν και σαν το Snowboard τίποτα :( (βέβαια θα μου πεις το WS είναι πολύ πιο οικονομικό). Βασίκα έκλεινα πιο πολύ σε ελεύθερο surf αλλά απ'ότι έχω δει στην Έλλαδα δεν έχει τις απαραίτητες συνθήκες.
Νικολινο, κανω snowboard αλλα μπορω να σου πω πως ΔΕΝ συγκρίνονται!!! Το windsurf το θεωρώ κορυφή...Απ την άλλη είναι δυο εντελώς ανομοια πράγματα και δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Το ένα ειναι καθαρα ταχυτητα (windsurf) και το άλλο ειναι απλα απόλαυση του βουνου, της κατάβασης, της πουδρας (εκεις ειναι ολα τα λεφτα) αντε και για όσους κανουν φρισταιλιες και άλματα. Αλλα η εκρηξη αδρεναλίνης βρίσκεται στο windsurf. Με μονο μια πλαναρισιά τα ξεχνας όλα.

Το σερφ στα κύματα τωρα είναι άλλη υπόθεση. Πρεπει να κυνηγάς τους Νοτιάδες και σε συγκεκριμένα μέρη. Πχ για Αθηνα στη Βουλιαγμένη κάνουν οποτε έχει νοτια βεβαια. Μετα Πελοπονησο και το καλοκαίρι σε νησια (Κρητη, Ικαρια, Mυκονο). Και οπως καταλαβαινεις αν ψαχνουμε τον αερα με το σταγονόμετρο φαντασου τι γινεται με το κυμα. Εχεις να ρήξεις ταξίδι αρκετο. Ε δεν ειμαστε και Χαβαη ή Μαουι ετσι; Μη φανταστεις το τρελό swell (ετσι λεγεται:(

#15 Επισκέπτης_afrodite_*

• Επισκέπτης

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνΧρήστος Λάππας - στις Oct 12 2010, 02:04 PM, έγραψε:

Από κάποιες απόψεις, η ευκολία στην μεταφορά του kite vs windsurf είναι όπως το parapente vs hangliding. Κάνω λάθος;
Κάπως έτσι... απλά με το wsurf ειναι ακομα χειροτερα τα πραμματα. Πχ δεν εχουμε μια σανιδα ή ενα πανι. Εχουμε τουλαχιστον 2 σανίδες και γυρω στα 4 πανια. Αλλοι λιγότερο αλλοι περισσοτερο. Και επειδη ποτε δεν ξέρεις τι αέρα θα συναντησεις, δεν είσαι ποτέ σίγουρος αν οι προγνωσεις θα πέσουν μέσα (στην αναβυσσο ποτέ) αναγκάζεσαι και τα κουβαλάς σχεδόν όλα. Ενταξει ισως να μη κουβαλήσεις το πανι που είναι για τα 7+ μποφορ αλλά όλα τα υπολοιπα ναι για να εισαι σίγουρος οτι θα κανεις windsurf και δεν θα μουρμουρας στη παραλία και θα καθεσαι να βλεπεις τι ωραια που κανουν οι άλλοι.
Τωρα στο παρα5 δεν ξερω αν κουβαλατε πολλους αετους ή αν σας φτανει μονο ενας :rolleyes:

#16 porfirio

• Μέλος Forum
  • 1376 Δημοσιεύσεις:

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνΧρήστος Λάππας - στις Oct 12 2010, 02:04 PM, έγραψε:

Ετσι ακριβώς, αν και το hangliding, παραείναι μανούρα να το κουβαλήσεις.......
Στο κιτε ολα χωράνε στο αυτοκίνητο,, εκτός από το σερφοσάνιδο, ενώ στο ws τα φορτώνεις στην οροφή, εκτός και εαν έχει κανά αμάξι με τρελούς χώρους......
Γενικότερα το κιτε είναι πολύ πιο απλό σαν concept....δηλαδή εάν μένεις κοντά στο σποτ σκας μύτη και με ποδήλατο, με τον εξοπλισμό φορτωμένο στην πλάτη........
Και στο λιφτ μια χαρά το ανεβάζεις........ε ΜΙΚ????? :rolleyes: :LOL: :LOL: :LOL:

Posted Image

#17 Επισκέπτης_afrodite_*

• Επισκέπτης

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνporfirio - στις Oct 12 2010, 02:15 PM, έγραψε:

Ετσι ακριβώς, αν και το hangliding, παραείναι μανούρα να το κουβαλήσεις.......
Στο κιτε ολα χωράνε στο αυτοκίνητο,, εκτός από το σερφοσάνιδο, ενώ στο ws τα φορτώνεις στην οροφή, εκτός και εαν έχει κανά αμάξι με τρελούς χώρους......
Γενικότερα το κιτε είναι πολύ πιο απλό σαν concept....δηλαδή εάν μένεις κοντά στο σποτ σκας μύτη και με ποδήλατο, με τον εξοπλισμό φορτωμένο στην πλάτη........
Και στο λιφτ μια χαρά το ανεβάζεις........ε ΜΙΚ????? :rolleyes: :LOL: :LOL: :LOL:
Το καλο με το αμαξι μου ειναι οτι ξαπλωνω το μπροστινο καθισμα και το σανιδι το βαζω μεσα!!! Και τα πανια μεσα, αλμπουρα ματσες ιστοριες. Φυσικα μονο εγώ χωράω εκει μεσα.Δεν παιζει συνοδηγος συνοδοιπόρος. Εκτος κι αν τα φορτωσω στη σχαρα, που τον τελευταιο καιρό το 'χω κόψει. Ολα μεσα!

Ναι αυτο το concept ζηλευω στο kite συν οτι πλαναρουν απο τα 3 μποφορ...Εμεις απλα καφεδακι στην παραλια.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από afrodite: 12 / 10 / 2010 - 14:02

#18 Χρήστος Λάππας

Πάθος για διδασκαλία!

• Συντονιστής
  • 13189 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:Ελληνικό
  • Ενδιαφέροντα:πλέξιμο - κέντημα

Καταχωρήθηκε 12 / 10 / 2010 - 16:04

Αφροδίτη, σε πειράζει να αλλάξουμε λίγο τον τίτλο για να βάλουμε και το kite που συζητάμε;

Νίφει!
Our truest life is when we are in dreams awake. - Henry David Thoreau

#19 kostasbmw

• Μέλος Forum
  • 2122 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:Σαγκα .,ορεινα μαντρια Αρκαδιας........................
  • Ενδιαφέροντα:ski,surf , windsurf ,mountain bike ,xapling

Καταχωρήθηκε 12 / 10 / 2010 - 16:04

ολα καλα ειναι

βεβαια αν μενεις διπλα στη παραλια ειναι το κορυφαιο για ολα τα θαλασσια σπορ

να μη τα βαλουμε ολα στο ιδιο καζανι ομως

αλλο ευκολια στη μεταφορα εξοπλισμου και αλλο ποιο προσφερει τη μεγιστη απολαυση στο χρηστη

αλλο να κρεμεσαι να πλαναρεις και να περιστρεφεσαι με αλματσ γυρω απο τον εαυτο σου και αλλο να πλαναρεις να απογειωνεσαι με ολο τον εξοπλισμο σου και νασαι στον αερα και αν αντεχεις ριχνεις και ενα forward η ενα table top(δεν τα κανω αυτα εγω) η απλα να ριχνεις τις στροφες σου να πεφτεις στο νερο και να μην εχεις το αγχος οτι θα σου φυγει ο εξοπλισμος η θα σε παρει σβαρνα.

οχι οτι εχω τιποτα με κιτε αλλα βλεπω πχ οτι χρειαζεται και αλλος πολλες φορες να βαλει το χερι του για να σηκωσει αετο η προχτες που ειχε 7αρι 9 εκαναν κιτε και 100 σερφ
μολις επεσε ο αερας εμεις φυγαμε τοτε μπηκαν οι υπολοιποι

τελος παντων οτι ευχαριστει το καθενα μας
Λουτσα beach τελος.......επιστροφη στο μαντρι

#20 porfirio

• Μέλος Forum
  • 1376 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 / 10 / 2010 - 20:08

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνkostasbmw - στις Oct 12 2010, 05:25 PM, έγραψε:

ολα καλα ειναι

βεβαια αν μενεις διπλα στη παραλια ειναι το κορυφαιο για ολα τα θαλασσια σπορ

να μη τα βαλουμε ολα στο ιδιο καζανι ομως

αλλο ευκολια στη μεταφορα εξοπλισμου και αλλο ποιο προσφερει τη μεγιστη απολαυση στο χρηστη

αλλο να κρεμεσαι να πλαναρεις και να περιστρεφεσαι με αλματσ γυρω απο τον εαυτο σου και αλλο να πλαναρεις να απογειωνεσαι με ολο τον εξοπλισμο σου και νασαι στον αερα και αν αντεχεις ριχνεις και ενα forward η ενα table top(δεν τα κανω αυτα εγω) η απλα να ριχνεις τις στροφες σου να πεφτεις στο νερο και να μην εχεις το αγχος οτι θα σου φυγει ο εξοπλισμος η θα σε παρει σβαρνα.

οχι οτι εχω τιποτα με κιτε αλλα βλεπω πχ οτι χρειαζεται και αλλος πολλες φορες να βαλει το χερι του για να σηκωσει αετο η προχτες που ειχε 7αρι 9 εκαναν κιτε και 100 σερφ
μολις επεσε ο αερας εμεις φυγαμε τοτε μπηκαν οι υπολοιποι

τελος παντων οτι ευχαριστει το καθενα μας

9 κάναν κιτε με 7άρι???????

Τσ,τσ,τσ.....στα δικά μου τα μαντριά με 7άρι χώνουμε άλματα στο θεό ή φοράμε σερφοσάνιδο και λυσάμε στο wave riding......
Tώρα στην Λούτσα δεν ξέρω τι κάνουνε και δεν με απασχολεί για είμαι ειλικρινής..........
Στην Ρόδο παραδίπλα μας έχει και σποτ ws....ένα από τα πολλά που έχει το νησί.....στατιστικά ευχαριστιόμαστε πολύ περισσότερο από αυτούς το άθλημά μας γιατί απ' ότι έχω συζητήσει με φίλους που κάνουνε και τα 2 (τα τυχερά του να είσαι μόνιμος κάτοικος Ρόδου) το ws για να το ευχαριστηθείς πρέπει να έχεις αέραααααααααααα!!!!!!!
Από κει και πέρα ναι στο κιτε χρειάζεσαι κανονικά και άλλο ατομο, να σε βοηθήσει με τον αετό, αλλά και ws να κάνεις καλό είναι να υπάρχει και άλλος κόσμος στην παραλία ή στο νερό γιατί μία μ@λ@κί@ να σου κάτσει.....
Τώρα η αίσθηση είναι τι γουστάρει ο καθένας.....με το κιτε έχεις την επιλογή της σανίδας....παίζεις και Freestyle twin tip σανίδι. πάιζεις όμως και με κανονικό σερφοσάνιδο για καφριλίκια στα κύμματα..... Από κει και πέρα οι freestyle φιγούρες είναι άπειρες, είτε είσαι hooked (old school freestyle), είτε unhooked (new school).......
Kοινώς όρεξη ,χρήμα, νιάτα και χρόνο να έχεις και ........sky is the limit :rolleyes:

Posted Image

1 Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες