Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χορηγοί Συλλόγου
Σελίδα Facebook
Ημερολόγιο Προσεχώς

Γενέθλια

υγραεριο στο αυτοκινητο.αξιζει τελικα η οχι???

64 replies to this topic

#1 dust

• Μέλος Δ.Σ.
  • 1.960 Δημοσιεύσεις:
  • Φύλο:Male
  • Περιοχή:αθηνα

Καταχωρήθηκε 13 / 01 / 2011 - 13:01

δεν ξερω αν εχουμε ξανασυζητησει κατι παρομοιο αλλα μια και ο καιρος ευνοει αυτη την μετατροπη ειπα να μοιραστουμε τις γνωσεις-εμπειριες μας.

#2 Turms

• Μέλος Forum
  • 3.403 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:Thessaloniki

Καταχωρήθηκε 13 / 01 / 2011 - 15:03

εγω δεν μπορεσα να βγαλω ακρη. αλλοι λενε το ενα αλλοι το αλλο. οικονομικα συμφερει, βεβαια, αλλα δεν ξερω τι παιζιε με εγγυηση αυτοκινητου κλπ
πχ η ΤΟΥΟΤΑ δεν το συστηνει λογω VVTi (κατι τετοιο μου ειχαν πει)
Snow is on my D.N.A.

#3 Nickel

• Μέλος Forum
  • 9.216 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:Treble Cone NZ
  • Ενδιαφέροντα:Skiing...

Καταχωρήθηκε 13 / 01 / 2011 - 17:05

οικονομικά συμφέρει αν κανεις χιλιόμετρα...

συγκεκριμένη toyota το εγκαθιστά στο rav4 καινουριο του αδερφου και κρατάει και την εγγυηση.
πηγε και βόλτα με rav ιδιοκτητη (Απο Τιθορέα) και του αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις απο επιδοσεις αλλα και το συνολο της δουλειάς ήταν πολύ καλό.
ο ιδιος λεει οτι Αθηνα-Τιθ και επιστροφή του καιει 25ευρω....!

#4 T-DRIVER

• Μέλος Forum
  • 180 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
  • Ενδιαφέροντα:ΣΚΙ-ΨΑΡΕΜΑ-ΠΟΔΗΛΑΤΟ

Καταχωρήθηκε 13 / 01 / 2011 - 17:05

Από όσο μου έχει πεί κάποιος φίλος μου που το έχει βάλει, στην ουσία το αμάξι έχει την ίδια κατανάλωση αλλά γεμίζεις το ρεζερβουάρ με τα μισά λεφτά.

Από θέμα αυτονομίας είσαι καλυμένος γιατί και βενζινάδικο να μην βρείς για να γεμίσεις αέριο υπάρχει ένα κουμπί που γυρνάς την τροφοδοσία σε βενζίνη.

Στην Fiat που σκέφτομαι να πάω το δικό μου κοστίζει 1500 ευρώ και με κανονική εργοστασιακή εγγύηση.

Το μειονέκτημα είναι το δοχείο αερίου καταλαμβάνει κάποιο χώρο στο πορτ παγκάζ του αυτοκινήτου οπότε ή χάνεις την ρεζέρβα εντελώς (καθώς υπάρχουν δοχεία σε στρογγυλό σχήμα) ή κάποιο χώρο του.
ski is talking with god!!

#5 Nickel

• Μέλος Forum
  • 9.216 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 / 01 / 2011 - 18:06

η καταναλωση σε υγραέριο ειναι 10%+ απ'οτι σε βενζίνη... και ναι απο την μικροτερη τιμή κερδίζεις.

επισης το υγραεριο εχει 115 οκτάνια και απο εκει δικαιολογουνται οι καλυτερες επιδοσεις.

#6 jorge_ver

• Μέλος Συλλόγου
  • 367 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:veria
  • Ενδιαφέροντα:ski, tennis, running, cycling

υπάρχουν περιπτώσεις που η ίδια η αντιπροσωπεία (mazda σε φίλο) στέλνει επιστολή σε κάτοχο αυτ/του προτείνοντάς του να κάνει τη μετατροπή σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα service
γενικά η μετατροπή είναι γύρω στο 1000-1500 € ποσό που περίπου αποσβένεται μετά από 10-12.000 χλμ.
πάντως εδώ γύρω κυκλοφορεί η φήμη ότι η μετατροπή γίνεται με τα μισά λεφτά στην Βουλγαρία, όπου η υγραεριοκίνηση έχει πολλά χρόνια ζωής (κουβέντα του καφενείου-δεν ξέρω κάποιον που να το έκανε)
βέβαια χωρίς την εγγύηση της αντιπροσωπείας...δύσκολα τα πράγματα

θα το σκεφτώ κι εγώ όταν στην περιοχή φέρουν υγραέριο 1-2 βενζινάδικα ακόμα (προς το παρόν είναι ένα και μοναδικό)

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από jorge_ver: 13 / 01 / 2011 - 18:06

#7 snow bow

• Μέλος Συλλόγου
  • 139 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:piraeus
  • Ενδιαφέροντα:skiing - sailing

Παιδιά και μένα θα με βρείτε σύμφωνο με την τοποθέτηση υγραερίου αρκει να εχετε τον κατάληλο χώρο στο αυτοκίνητο.
Στο SKODA SCOUT EFCI, θα βάλω στα μέσα Φεβρουαρίου υγραέριο με εργοστασιακή εγγύηση και απο οτι μου λένε θα εχω 50% λιγότερη κατανάλωση.
Π.Χ για να κάνω την διαδρομή Αλιμος - Αράχοβα θέλω περίπου 60-65 ευρώ. ;) ....θα σας ενημερώσω στα τέλη Φεβρουαρίου για την διαφορά.
www.alternativeriding.gr
POWDER IS BETTER THAN SEX...

#8 dust

• Μέλος Δ.Σ.
  • 1.960 Δημοσιεύσεις:

λοιπον οτι αναφορα με την εγγυηση αλλες εταιριες λενε οτι την χανεις αλλες οτι ισχυει.οι εταιριες βεβαια που λενε οτι την χανεις ετοιμαζουν ηδη αυτοκινητα που θα κινουντε και με LPG,αρα μας λενε μουφες.
το θεμα το εψαξα αρκετα πριν το ανοιξω και εχω να μοιραστω μαζι σας τις πληροφοριες οσο και τις λυσεις.
τιμες για 4κυλινδρα ξεκινουν απο 1250 μεχρι και 1600 ευρω και για 6κυλινδρα απο 1700 μεχρι 2150 ευρω.μην τσιμπαμε απο τις διαφορες,ειδα προσωπικα δουλεις και μαλιστα πολλες του μηχανικου με τις φθηνοτερες τιμες και σας προτεινω να μην τις απορριψετε.
ο χωρος της ρεζερβας αξιζει να χαραμιστει οταν με ενα απλο κιτ ενεσης και μια τρομπα κανετε θαυματα μεσα σε 5 λεπτα οπως σε καθε βουλκανιζατερ.οποιος αλλαζει ροδα γρηγοροτερα απο 5 λεπτα τον πληρωνω να ερχεται σερβις οταν τρεχω αγωνες ραλλυ.θα μου φανει πραγματικα χρησιμος.(δεν κανω πλακα)
υπαρχει ενα συστημα που ρυθμιζεται και καθε τοσο σταζει λαδι μεσα στον χωρο καυσης οποτε αποφευγεται η ξηρασια του κινητηρα,αρα και οι φθορες απο το υγραεριο.δεν το τοποθετουν ολοι.ΖΗΤΗΣΤΕ ΤΟ.
ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ προς την βορεια ελλαδα υπαρχουν αρκετα οποτε πας θεσσαλονικη και ερχεσαι με κοστος που εχεις να το δεις χρονια.προς την νοτια ελλαδα ενα δυστυχως στην τριπολη και ενα ακομα που θα λειτουργησει στην κορινθο συντομα.οι πετρελαικες εταιριες ομως εχουν μυριστει την ζητηση και συντομα θα εχουμε περισσοτερα.
η τοποθετηση στην βουλγαρια κοστιζει 500 ευρω ΑΛΛΑ εισαι παρανομος γτ η ελλαδα δεν σου εκδιδει χαρτια πιστοποιησης,αρα δεν περνας κτεο,δεν το δηλωνεις στο υπουργειο και στην ασφαλιστικη σου,οποτε εισαι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ.
η καταναλωση ειναι 1,2 λιτρα παραπανω απο αυτη της βενζινης αλλα σε κοστος σημαντικα μικροτερη.

η μονη εννοια μου σαν ελληναρας ειναι ποσο θα φτασει το υγραεριο οταν η ζητηση γινει μεγαλη.ξερει κανεις την νομοθεσια που οριζει την διαφορα του με την βενζινη σε τι επιπεδα πρεπει να ειναι μονιμα?

#9 Spanti

• Μέλος Forum
  • 109 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:Αιγάλεω

αυτό ακριβώς..μιλούσα με ένα φίλο μου βενζινά και μου είπε ακριβώς αυτό το πράγμα..περιμένουν να βάλει κόσμος αρκετός και μετά να αυξήσουν την τιμή του αερίου στα ύψη...

#10 dust

• Μέλος Δ.Σ.
  • 1.960 Δημοσιεύσεις:

δεν μπορουν να το κανουν αυτο αν δεν αλλαξει ο νομος απο οσο εχω μαθει.υπαρχει νομος που οριζει την διαφορα του υγραεριου με την βενζινη.

#11 Spanti

• Μέλος Forum
  • 109 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 / 01 / 2011 - 19:07

μέσα σε 2 μήνες έχει αυξηθεί η τιμή του 30%....

#12 panchristo

• Ομάδα Μετάφρασης Κειμένων
  • 1.291 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:Αθήνα, Χαλάνδρι
  • Ενδιαφέροντα:SKI,
    Φωτογραφία, Ζωγραφική, Βάσεις Δεδομένων, Προγραμματισμός

Καταχωρήθηκε 13 / 01 / 2011 - 19:07

dust - στις Jan 13 2011, 06:44 PM, έγραψε:

...οποιος αλλαζει ροδα γρηγοροτερα απο 5 λεπτα τον πληρωνω να ερχεται σερβις οταν τρεχω αγωνες ραλλυ.θα μου φανει πραγματικα χρησιμος.(δεν κανω πλακα)
Πότε ξεκινάμε, και για τί ποσό μιλάμε?

Spanti - στις Jan 13 2011, 07:07 PM, έγραψε:

μέσα σε 2 μήνες έχει αυξηθεί η τιμή του 30%....
Κάπου τόσο και η βενζίνη άλλωστε...

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από panchristo: 13 / 01 / 2011 - 19:07

Με λένε Πάνο, ΟΧΙ ΧΡΗΣΤΟ... κι όταν δεν αναπολώ το χιόνι, κάνω ΣΚΙ...
"Ω ξειν', αγγέλειν ξενερώτοις ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"
Time and space are relative, except when you go skiing. That's the absolute experience.

#13 Nickel

• Μέλος Forum
  • 9.216 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 / 01 / 2011 - 20:08

εχουν πλαφον σε συγκριση με τη βενζινη οπως και το φυσικο αεριο με το πετρελαιο αν δε κανω λαθος...

#14 dust

• Μέλος Δ.Σ.
  • 1.960 Δημοσιεύσεις:

panchristo - στις Jan 13 2011, 09:36 PM, έγραψε:

Πότε ξεκινάμε, και για τί ποσό μιλάμε?

τον μαρτιο ξεκιναμε παλι.

Nickel - στις Jan 13 2011, 10:22 PM, έγραψε:

εχουν πλαφον σε συγκριση με τη βενζινη οπως και το φυσικο αεριο με το πετρελαιο αν δε κανω λαθος...
ακριβως εχει πλαφον,οχι βεβαια οτι αυτο δεν αλλαζει με την επιστολη εντεταλμενου στην βουλη...

#15 panchristo

• Ομάδα Μετάφρασης Κειμένων
  • 1.291 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:Αθήνα, Χαλάνδρι
  • Ενδιαφέροντα:SKI,
    Φωτογραφία, Ζωγραφική, Βάσεις Δεδομένων, Προγραμματισμός

dust - στις Jan 13 2011, 08:26 PM, έγραψε:

τον μαρτιο ξεκιναμε παλι.

Πες μου, πλάκα θα χει.
Με λένε Πάνο, ΟΧΙ ΧΡΗΣΤΟ... κι όταν δεν αναπολώ το χιόνι, κάνω ΣΚΙ...
"Ω ξειν', αγγέλειν ξενερώτοις ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"
Time and space are relative, except when you go skiing. That's the absolute experience.

#16 Spanti

• Μέλος Forum
  • 109 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 / 01 / 2011 - 01:01

Κάπου είχα διαβάσει ότι το πλαφόν αυτό ισχύει μέχρι το 2012...

μάλλον έχουν υπολογίσει την καταστροφή του κόσμου για μετά..

#17 Dim

• Μέλος Δ.Σ.
  • 2.024 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:Thessaloniki

Καταχωρήθηκε 14 / 01 / 2011 - 01:01

Μένω Θεσσαλονίκη, κάνω πολλά χλμ, Θεσσαλονίκη - Πισοδέρι, Θεσσαλονίκη -Πήλιο κάθε σχεδόν ΠΣΚ και η η διαφορά είανι σε πραγματικό μέγεθος, υπολογίζοντας τηναύξηση της κατανάλωσης, με ένα HONDA CRV 1996 κατά 35%
Το έβαλα Βουλγαρία με 500 ευρώ, όταν όλοι οι "μάστορες" στη Θεσσαλονίκη έχουν κάνει ένα trust και δεν έπφτε κανένας κάτω από 1500!!!!!
Τώρα ξεκίνησαν και οι αντιπροσωπείες να κάνουν εγκαταστάσεις. Ψάξτε και προς Φλώρινα. Νομίζω η suzuki είναι με κάτω από 1000.
Σκεφτείτε πως στα Σκόπια, δίπλα στη Φλώρινα βάζεις με 0,30 ευρώ!!!!
Για το ΚΤΕΟ, ακοούθησα την παλία ελληνική συνήθεια
Έχω φίλο πάντως δικηγόρο, που το έβαλε Βουγαρία (Ε.Ε.), έκανε επίσμη μετάφραση των χαρτιών και της μελέτης εγκατάστασης, τα πήγε στο ΚΤΕΟ, δεν τα έκαναν αποδεκτά και κατέθεσε ασφαλιστικά ενάντια στο ΚΤΕΟ, αφού πλέον και η Βουλγαρία είναι Ε.Ε.. Τον σταμάτησαν δύο φορές και φυσικά δεν μπόρεσαν να τον γράψουν
ΕΛΛΑΔΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑ
Πάντως, σοβαρά το συστήνω ανεπιφύλακτά, αλλά , μόνο αν κάνετε μεγάλες αποστάσεις για να έχει ουσιασιτικό όφελος.
carpe diem

#18 jorge_ver

• Μέλος Συλλόγου
  • 367 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:veria
  • Ενδιαφέροντα:ski, tennis, running, cycling

Καταχωρήθηκε 14 / 01 / 2011 - 07:07

Dim - στις Jan 14 2011, 01:58 AM, έγραψε:

Για το ΚΤΕΟ, ακοούθησα την παλία ελληνική συνήθεια

which is....???

#19 kaps

• Μέλος Συλλόγου
  • 1.738 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 / 01 / 2011 - 09:09

Ποσα Πρατηρια στην Ελλαδα διαθετουν Αεριο???? ;) Αν ειναι να πηγαινω απο Κηφισια π.χ. στην Γλυφαδα για να γεμισω.....αστο καλυτερα......

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

Posted Image

#20 ΜΙΚ

• ΟΕ Χιονοδρομίας
  • 8.964 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:3055 above Parnassos
  • Ενδιαφέροντα:Σκι, πτήση, σκι πετώντας η πετώντας σκι

Καταχωρήθηκε 14 / 01 / 2011 - 10:10

Διαβάστε αυτό έχει αρκετές πληροφορίες

http://www.tiguan.gr/forum/viewtopic.php?f...%A1%CE%99%CE%9F

Για κάποιο λόγο είμαι και εγώ σίγουρος ότι μόλις βάλω ή βάλουν πολλοί θα περάσουν ένα νόμο που θα αυξάνει τη τιμή του οπότε χάνεις την απόσβεση.

Από ότι λένε τα παιδιά αν κάνεις πολλά χλμ συμφέρει και αποσβένει σε 1/2 χρόνια χωρίς προβλήματα

1 Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες