Jump to content
Snowflake

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Recommended Posts

Ασχολείται κανείς με το άθλημα???

Ψάχνω για Σωματείο που να ασχολείται με τα Ολυμπιακά κυρίως αθλήματα

 

Ι.


The greatest pleasure in life is doing what people say you can not do!!!
http://www.snowsummit.eu - Private transfers to/from Geneva Airport

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλοι οι σκοπευτικοί όμιλοι έχουν τμήματα για τα Ολυμπιακά αθλήματα.

 

Δες εδώ:http://www.shooting.org.gr/

Share this post


Link to post
Share on other sites

thanks αλλά το συγκεκριμένο site έχει να ανανεωθεί μάλλον από το 2002....... τους πήρα όμως τηλ και μου έστειλαν μια καινούργια λίστα με τους ομιλους αλλά μέχρι στιγμής δεν απαντάει κανείς. Διακοπές βλέπεις ....


The greatest pleasure in life is doing what people say you can not do!!!
http://www.snowsummit.eu - Private transfers to/from Geneva Airport

Share this post


Link to post
Share on other sites
thanks αλλά το συγκεκριμένο site έχει να ανανεωθεί μάλλον από το 2002....... τους πήρα όμως τηλ και μου έστειλαν μια καινούργια λίστα με τους ομιλους αλλά μέχρι στιγμής δεν απαντάει κανείς. Διακοπές βλέπεις ....

 

Να τηλεφωνείς απόγευμα.Οι περισότεροι που τους διαχειρίζονται εργάζονται.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντιμετωπίζουμε, με σημαντική διαφορά φάσης, την ίδια δυσκολία Snowflake. Το σκοπευτήριο που επισκεπτόμουν έκλεισε προ 2μήνου και τώρα είναι μια καλή περίοδος να ξεκινήσω πάλι.

 

Ούτε όμως ο Σκοπευτικός Όμιλος Αττικής (ΣΚ.ΟΜ.ΑΤ.) μπορεί να με βοηθήσει σε αυτό, παρά την καλή του διάθεση αναμφισβήτητα!

 

Anybody heeeeelp?


Αυτός που τα κατάφερε στη ζωή του είναι αυτός που έζησε ωραία, που χάρηκε και αγάπησε δυνατά.

Αυτός που άφησε ένα καλύτερο κόσμο απ’ αυτόν που βρήκε, εκτιμούσε την ομορφιά της γης και κατάφερε να το εκφράσει.

Αυτός που σταθερά έψαχνε ότι καλύτερο στους φίλους του και τους έδινε ότι καλύτερο είχε.

Ποιανού η ζωή ήταν έμπνευση και η μνήμη του ευλογία.

 

Δ.Χ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Νεκτάριος (Νek70) μπορει να βοηθησει.


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άννα αρκετά δύσκολο να βρεις, είχα προσπαθήσει τότε, βρήκα κάποιον αλλά ήταν τόσο δύσκολο να κανονίσουμε κάτι που βαρέθηκα τα παράτησα, πήρα στόχο στο σπίτι, το όπλο μου και "παίζω" εκεί.

 

...αν βρεις κάτι θα με ενδιέφερε και εμένα..


The greatest pleasure in life is doing what people say you can not do!!!
http://www.snowsummit.eu - Private transfers to/from Geneva Airport

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι γεγονός πως υπάρχει πρόβλημα με τα σκοπευτήρια στην Αττική και γενικά με την ισχύουσα νομοθεσία σε σχέση με άλλα κράτη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Τα σκοπευτήρια που γίνονται συχνά αγώνες είναι: Στην Μαλακάσα που είναι ένα αξιοπρεπές σκοπευτήριο με προδιαγραφές, και στο Κεβοπ που πρόκειται για πεδίο βολής που απλά συνήθως ο Άθλος (σύλλογος) διοργανώνει αγώνες σχεδόν κάθε Τετάρτη.

 

Εγώ είμαι ενεργός αθλητής από το 1995 τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι με την σκοποβολή IPSC (πρακτική σκοποβολή) δεν είναι ολυμπιακό άθλημα αλλά πολύ πιο συναρπαστικό. Ανήκω στον Ο.Α.Π.Σ. (Όμιλος αθλητών πρακτικής σκοποβολής) www.oaps.gr εξειδικεύεται όμως μόνο στο παραπάνω άθλημα. Στις 30 Ιουνίου και 1 Ιουλίου έχουμε το Πανελήνιο αγώνα μας που εφέτος γίνεται στην Μαλακάσα, όποιος θέλει μπορεί να το παρακολουθήσει και να γνωρίσει από κοντά ένα πολύ συναρπαστικό άθλημα της σκοποβολής αργότερα θα ανεβάσω και ένα ρεπορτάζ από την net που έγινε στον ετήσιο διεθνή αγώνα του συλλόγου μας (Athens cup)

 

Σύλλογοι υπάρχουν πολλοί όπως ο Αθλος που διαθέτουν σχεδόν όλοι την γκάμα των αθλημάτων η ΠΣΕ η οποία διαθέτει και ιδιωτικό σκοπευτήριο (της Μαλακάσας) και πολλοί άλλοι.

 

Στο www.shooters.gr μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες διαθέτει και forum. Φυσικά στο επίσημο site της ομοσπονδίας που έγραψε παραπάνω ο sp

 

Σε σχέση με την επικοινωνία με τους συλλόγους συνήθως θα τους βρείτε Τετάρτη απόγευμα στο τηλέφωνο ..

ή να μου στείλετε pm. να σας δώσω κινητά και άλλα τηλέφωνα για άμεση επαφή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ρεπορτάζ στην Αθλητική Κυριακή της ΝΕΤ από τον διεθνή αγώνα σκοποβολής IPSC του ΟΑΠΣ (ATHENS CUP) 30-4-2007

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νεκτάριε, σ’ ευχαριστώ για τις πληροφορίες, εγώ θα έρθω (αν είμαστε καλά) στους αγώνες γιατί θα ήθελα να δω κάτι καινούριο κι ενδεχομένως ελκυστικό σαν άθλημα.

(είναι και αυτό το telemark που το βαρέθηκα τόσα χρόνια!) :lol:


Αυτός που τα κατάφερε στη ζωή του είναι αυτός που έζησε ωραία, που χάρηκε και αγάπησε δυνατά.

Αυτός που άφησε ένα καλύτερο κόσμο απ’ αυτόν που βρήκε, εκτιμούσε την ομορφιά της γης και κατάφερε να το εκφράσει.

Αυτός που σταθερά έψαχνε ότι καλύτερο στους φίλους του και τους έδινε ότι καλύτερο είχε.

Ποιανού η ζωή ήταν έμπνευση και η μνήμη του ευλογία.

 

Δ.Χ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άννα υπάρχει και αγώνισμα σκι με σκοποβολή (και μάλιστα τα σκι είναι με απελευθερωμένη την φτέρνα οπότε προσδίδουν μια "telemark" αίσθηση). Οπότε μπορείς να αναπτύξεις το πηγαίο ταλέντο σου ταυτόχρονα.

Ο Νεκτάριος παράδειγμα το έχει αναπτύξει κατάλληλα, δεν είναι τυχαίο πως όταν καταλήγει στην βάση μιας πίστας δεν έχει μπροστά του ουρά.

 

Φώτης

Share this post


Link to post
Share on other sites
Άννα υπάρχει και αγώνισμα σκι με σκοποβολή (και μάλιστα τα σκι είναι με απελευθερωμένη την φτέρνα οπότε προσδίδουν μια "telemark" αίσθηση). Οπότε μπορείς να αναπτύξεις το πηγαίο ταλέντο σου ταυτόχρονα.

Ο Νεκτάριος παράδειγμα το έχει αναπτύξει κατάλληλα, δεν είναι τυχαίο πως όταν καταλήγει στην βάση μιας πίστας δεν έχει μπροστά του ουρά.

 

Φώτης

 

Φώτη δεν είναι τυχαίο το ότι θα περάσω κατευθείαν στον κινούμενο στόχο... οι σταθεροί δεν έχουν action...

 

1ος κύκλος μαθημάτων

έδρα: Παρνασσός

έναρξη: Δεκέμβρης

στόχος: non telemixers

 

Μην ξεχνάς... δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι τρέφω αγαθά αισθήματα για όλους...


Αυτός που τα κατάφερε στη ζωή του είναι αυτός που έζησε ωραία, που χάρηκε και αγάπησε δυνατά.

Αυτός που άφησε ένα καλύτερο κόσμο απ’ αυτόν που βρήκε, εκτιμούσε την ομορφιά της γης και κατάφερε να το εκφράσει.

Αυτός που σταθερά έψαχνε ότι καλύτερο στους φίλους του και τους έδινε ότι καλύτερο είχε.

Ποιανού η ζωή ήταν έμπνευση και η μνήμη του ευλογία.

 

Δ.Χ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

αφου θα περασεις στους κινουμενους στοχους ελα κατω στο μαντρι μου για μπεκατσες και τρυγονια αλλα και για καρακαξες που ειναι δυσκολες .

εννοειται η εκπαιδευση ειναι δωρεαν

 

α για δικανο μιλαμε ε ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Φώτη δεν είναι τυχαίο το ότι θα περάσω κατευθείαν στον κινούμενο στόχο... οι σταθεροί δεν έχουν action...

 

1ος κύκλος μαθημάτων

έδρα: Παρνασσός

έναρξη: Δεκέμβρης

στόχος: non telemixers

 

Μην ξεχνάς... δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι τρέφω αγαθά αισθήματα για όλους...

 

 

....έχω κανα δυο στην λίστα να στους στέιλω για ζέσταμα???? :lol:


The greatest pleasure in life is doing what people say you can not do!!!
http://www.snowsummit.eu - Private transfers to/from Geneva Airport

Share this post


Link to post
Share on other sites
....έχω κανα δυο στην λίστα να στους στέιλω για ζέσταμα???? :lol:

 

Οι δυο είναι Minimum Target καλή μου... "For Breakfast..." που λέμε.


Αυτός που τα κατάφερε στη ζωή του είναι αυτός που έζησε ωραία, που χάρηκε και αγάπησε δυνατά.

Αυτός που άφησε ένα καλύτερο κόσμο απ’ αυτόν που βρήκε, εκτιμούσε την ομορφιά της γης και κατάφερε να το εκφράσει.

Αυτός που σταθερά έψαχνε ότι καλύτερο στους φίλους του και τους έδινε ότι καλύτερο είχε.

Ποιανού η ζωή ήταν έμπνευση και η μνήμη του ευλογία.

 

Δ.Χ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλοί μου άνθρωποι συγνώμη που διακόπτω αυτή την υπέροχη κουβέντα αλλά εδώ και χρόνια στριφογυρίζει στο μυαλό μου μια ιδέα...

 

Καμιά δεκαρία όπλα paintball στον Παρνασσό...με χιόνι και το χιονοδρομικό να δουλεύει.

 

ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗ


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

.....εεεεε ρεεεεε γλέντι που θα γίνει ..... και αμα φαει και κανείς καμια αδέσποτη δεν βαριέσαι..... :):lol:

 

Μιχαλη ευγε μου άρεσε πολύ η ιδέα σου!!!!


The greatest pleasure in life is doing what people say you can not do!!!
http://www.snowsummit.eu - Private transfers to/from Geneva Airport

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kοκκινη μπογια στη καινούργια στολή του nickel :)


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

....ναι ναι για να τον βλέπουμε που κυκλοφορεί :):lol::lol:


The greatest pleasure in life is doing what people say you can not do!!!
http://www.snowsummit.eu - Private transfers to/from Geneva Airport

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλοί μου άνθρωποι συγνώμη που διακόπτω αυτή την υπέροχη κουβέντα αλλά εδώ και χρόνια στριφογυρίζει στο μυαλό μου μια ιδέα...

 

Καμιά δεκαρία όπλα paintball στον Παρνασσό...με χιόνι και το χιονοδρομικό να δουλεύει.

 

ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗ

Θα τη στήσει κάποιος στο τερματικό του ηρακλη και θα ρίχνει ανελέητα... θέλει και κανονισμούς το θέμα... :)

no friends on a powder day

Share this post


Link to post
Share on other sites

....τι λες καλέ μου εννοείτε οτι θα κινούμαστε μέσα στις πίστες, μέχρι και θύματα θα έχουμε!!! :)


The greatest pleasure in life is doing what people say you can not do!!!
http://www.snowsummit.eu - Private transfers to/from Geneva Airport

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kανόνες

 

1. Οι σκιερ ξεκινάνε σε αποσταση 20 μέτρων μεταξύ τους στο ίδιο ύψος και επιτρέπονται οι πυροβολισμοί μετά από 10 δευτερόλεπτα

2. Δεν πρέπει να μηδενιστεί η ταχύτητά τους

3. Ήρα δε με νοιάζει το επίπεδό σου στο σκι θα σε κάνω σουρωτήρι

4. Απαγορεύονται οι πυροβολισμοί στις ουρές των λιφτ

5...


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
2. Δεν πρέπει να μηδενιστεί η ταχύτητά τους

 

Άκυρος αυτός ο κανόνας... εχω διαπιστώσει προσωπικά οτι η ταχύτητα μου μπορεί να μηδενιστεί σε χρόνο dt χωρίς να το θέλω εγώ αλλα απο εξωγενείς παράγοντες κινητούς η ακίνητους (''Ποιό πυλώνα????'')


no friends on a powder day

Share this post


Link to post
Share on other sites

...ε ρε κ να σας ειχα πριν 10-12 περιπου χρονια που καθομασταν σε ρετιρε κ ταρατσες της παραλιακης κ καναμε μπλέ-μαρέν ολα τα διερχομενα αυτοκινητα (ιδιαιτερη προτιμηση στα ανοιγμενα καμπριο :) )...

 

παντως στο βουνο δεν το ειχα σκεφτει! :lol: ..χμμ..


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...