Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χορηγοί Συλλόγου
Σελίδα Facebook
Ημερολόγιο Προσεχώς

Γενέθλια

ΑΤΥΧΗΜΑ : ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ

1388 replies to this topic

#1201 Olga

• Σύμβουλος ΔΣ
  • 11607 Δημοσιεύσεις:
  • Φύλο:Female
  • Περιοχή:Athens - Marousi
  • Ενδιαφέροντα:ski...sailing

Καταχωρήθηκε 03 / 07 / 2013 - 08:08

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνthrfOu - στις 03 / 07 / 2013 - 02:02, έγραψε:

αλλα δυστυχως ο 4κεφαλος δε φουσκωνειι οσο 8α 8ελα
θα παρει πολλους μήνες να επανέλθει στο 100%
"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''
(Lord Byron about Mont Blanc)

#1202 gioand

• Μέλος Forum
  • 279 Δημοσιεύσεις:
  • Φύλο:Male
  • Περιοχή:38.34 : 21.36
  • Ενδιαφέροντα:Σκι, ποδήλατο,τρέξιμο.

Καταχωρήθηκε 03 / 07 / 2013 - 09:09

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνthrfOu - στις 03 / 07 / 2013 - 02:02, έγραψε:

Καλησπερα και απο μενα , Καλα τα λεει η ημη δεν υπαρχει πονος και τα ποστ καποιων σε ολο το νετ αν ψαξεις τρομοκρατουν . Οσο περνα ο καιρος καταλαβαινω οτι το πιο συμαντικο πραγμα ειναι η ασκηση απ τη στιγμη που 8α βγουν τα ραματα αλλα και το να ενεργοποιη8ει ο "μεσα" τετρακεφαλος που 8α δωσει πληρη εκταση στο περπατημα .
Κανω ασκησεις 3-4 ωρες συνολο κα8ε μερα εδω και 2 εβδομαδες ( λαστιχα - ισομετρικες με βαρη , ποδηλατο και απο βδομαδα φουλ κολυμπι) αλλα δυστυχως ο 4κεφαλος δε φουσκωνειι οσο 8α 8ελα . Απ οτι μ λεει ο φυσικο8εραπευτης επεται συνεχεια , με βαρη και οργανα , οταν 8α επιτραπει μετα το 2μηνο και πως οι πανω ασκησεις σε πανε μεχρι ενα επιπεδο .
Καλα μπανια ευχομαι και ηρεμη αποκατασταση .
ειμαι στους 3,5 μήνες και ο 4κέφαλος στα 2/3 περίπου, μην αγχώνεσαι, όπως λέει και η Ολγα θέλει αρκετό καιρό. Αλλωστε ο χειμώνας είναι μακρυά ακόμα...

#1203 gianis50

• Μέλος Συλλόγου
  • 418 Δημοσιεύσεις:
  • Ενδιαφέροντα:σκι-πεζοπορεια-εκδρομες και λιγο απο ολα τ αλλα

Καταχωρήθηκε 04 / 07 / 2013 - 21:09

χειρουργημενοι του προσθιου χιαστου...εννωθειτε :animier: λιγο - πολυ η πορεια ολων μας εχει ομοιοτητες.
Βρισκομαι 70μερες μετα το χειρουργειο.....εκανα 20 φυσιοθεραπειες -γυμναστικη και μετα απο αυτο μολις ειδα οτι εχω ψιλοστανιαρει τα φορτωσα στο 5ετες :popo: !!δεν κανω καθολου γυμναστικη παρα μονο ποδηλατο στον δρομο και θαλασσια μπανια με βατραχοπεδιλο....εχω κατι υπολοιπα ακομη στην καμψη του γονατου αλλα βλεπω καθημερινα απο μονο του μια μικρη βελτιωση.Ο 4κεφαλος και μενα στα 2/3 περιπου.
Περιμενω με αγωνια να ερθει το πληρωμα του χρονου να αρχισω λιγο τρεξιμο γιατι σκυβω να δω τον τετρακεφαλο και με εμποδιζει η κοιλια που πεταξα :crybaby: ......τωρα ξερω τι αλλο θα μου πειτε!! :evil:
Στα σοβαρα τωρα....καλα το πατε το προγραμμα.....εγω ειμαι παραδειγμα προς αποφυγη!
μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

#1204 mil

• Σύμβουλος ΔΣ
  • 5383 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:Ν.Σμύρνη

Καταχωρήθηκε 04 / 07 / 2013 - 23:11

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνgianis50 - στις 04 / 07 / 2013 - 21:09, έγραψε:

με εμποδιζει η κοιλια που πεταξα :crybaby: ......

Κάνει και κοιλιακούς το γόνατο;;;;
Posted Image

Posted Image

#1205 gioand

• Μέλος Forum
  • 279 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 / 07 / 2013 - 12:12

Γιάννη, περιμένουμε και φωτογραφίες!

#1206 isidoram

• Μέλος Forum
  • 12 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 / 07 / 2013 - 23:11

Γειά σας κι από εμένα! Χαίρομαι που όλοι πάτε καλύτερα. Εγώ έχω χαθεί, γιατί δουλεύω τόσο που έχω ξεχάσει και χιαστό και χειρουργείο... Είμαι πλέον στις 79 μέρες από την επέμβαση, νιώθω καλύτερα, αλλά από γυμναστική πάτος... Η μόνη γυμναστική που κάνω είναι αρκετό περπάτημα στη δουλειά... Συν τοις άλλοις σκόνταψα προχθές και ο φυσιοθεραπευτής βρήκε το γόνατο λίγο ερεθισμένο και συνέστησε πάγο, που ούτε αυτό έχω προλάβει να κάνω... Γιάννη, διάβασα που λες για ποδήλατο... Σου έχουν επιτρέψει να κάνεις, γιατί εμένα δε μ'αφήνουν ακόμα... ούτε πρόσθιο, ούτε πεζοπορία, ούτε βατραχοπέδιλα... Λέω να το ρίξω στο πλέξιμο ή το κέντημα!!!!!! :veryangry: :evil: Η θάλασσα πάντως όντως βελτιώνει τα πράγματα...

#1207 gianis50

• Μέλος Συλλόγου
  • 418 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 / 07 / 2013 - 10:10

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνisidoram - στις 05 / 07 / 2013 - 23:11, έγραψε:

Γειά σας κι από εμένα! Χαίρομαι που όλοι πάτε καλύτερα. Εγώ έχω χαθεί, γιατί δουλεύω τόσο που έχω ξεχάσει και χιαστό και χειρουργείο... Είμαι πλέον στις 79 μέρες από την επέμβαση, νιώθω καλύτερα, αλλά από γυμναστική πάτος... Η μόνη γυμναστική που κάνω είναι αρκετό περπάτημα στη δουλειά... Συν τοις άλλοις σκόνταψα προχθές και ο φυσιοθεραπευτής βρήκε το γόνατο λίγο ερεθισμένο και συνέστησε πάγο, που ούτε αυτό έχω προλάβει να κάνω... Γιάννη, διάβασα που λες για ποδήλατο... Σου έχουν επιτρέψει να κάνεις, γιατί εμένα δε μ'αφήνουν ακόμα... ούτε πρόσθιο, ούτε πεζοπορία, ούτε βατραχοπέδιλα... Λέω να το ρίξω στο πλέξιμο ή το κέντημα!!!!!! :veryangry: :evil: Η θάλασσα πάντως όντως βελτιώνει τα πράγματα...

Η γνωμη μου Ισιδωρα ειναι να κανεις οτι σου λεει ο δικος σου γιατρος...γιατι εχω καταλαβει οτι υπαρχουν διαφορετικες γνωμες.Ποδηλατο (και μαλιστα στον δρομο)εγω εχω αρχισει εδω και 1 1/2 μηνα...παντως οτι υπαρχει κινδυνος σε μια ασχημη να κτυπησεις ....υπαρχει.Προσεχω οσο γινεται και ευχομαι να μην μου συμβει τιποτα ξαφνικο.Καθε μερα που περναει ειναι και καλυτερη για το ποδι.Απο το να σαπισω απο την ακινησια και να παθω και οστεοπορωση :yes περνω τα ρισκα μου .Η θαλασσα οντως ειναι βαλσαμο.
Και που εισαι.....σου βρηκα λυση!!!!
Θα κανεις ποδηλατο θαλασσης και ταυτοχρονα να εχεις και το πλεχτο παραμασχαλα,,,τσικ-τσακ-τσικ τσακ :animier: Αντε περαστικα μας!!!!

#1208 gianis50

• Μέλος Συλλόγου
  • 418 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 / 07 / 2013 - 11:11

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνmil - στις 04 / 07 / 2013 - 23:11, έγραψε:

Κάνει και κοιλιακούς το γόνατο;;;;

το ανθρωπακι της michellin το εχεις δει Αλεξη? :thumbup:

#1209 Olga

• Σύμβουλος ΔΣ
  • 11607 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 / 07 / 2013 - 11:11

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνisidoram - στις 05 / 07 / 2013 - 23:11, έγραψε:

καλως το κοριτσι!

εγω ειμαι στις 67 μερες απο το χειρουργειο και εκει που εβλεπα καθε μερα βελτιωση, τωρα που ξεκίνησα γραφειο σαν να με πηγε λιγο πισω.
φυς συνεχίζω 3 φορες/βδομαδα μετα τη δουλεα αλλα ειμαι ηδη κουρασμενη και δεν εχω την ορεξη που ειχα στην αρχη που καθόμουν 2 ωρες να κανω ασκήσεις. επίσης στο σπιτι χλωμό να ασχοληθώ σοβαρα (κανα 15’ τα βραδια).
η θάλασσα – γενικώς το νερο, οπως λεει και ο Γιαννης κανει πολυ καλο και προσπαθώ να κανω πισινα καθε φορα που κανω θεραπεία, μαλακώνει αρκετα το γόνατο

το πρωι εχω θεμα, ειναι κάπως μαγκωμένα τα δυο γονατα και περπατάω αστεία. ειχα κάποιες μερες έντονο πόνο πισω απο το δεξι γονατο (το μη χειρουργημένο) - στο οποίο εχω διάταση εσω πλαγίου συνδεσμου - και φοβήθηκα.
με ειδε ο ιατρος, με τις ασκήσεις επαθα μικρη θλάση του γαστροκνημίου, μαλλον επειδη δεν εκανα διατασεις μεταν τις ασκησεις.

ολα τα’χαμε, αυτο μας ελειπε..ισως το ζόρισα, γι’αυτο τεμπελιαζω τωρα

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Olga: 06 / 07 / 2013 - 11:11

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

#1210 gioand

• Μέλος Forum
  • 279 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 / 07 / 2013 - 17:05

τέρμα τα ψέματα για το "Γιάννη 50", ανηφόρες και ασκήσεις στα σκαλοπάτια! :goodjob: Ο χειμώνας είναι κοντά!Επισυναπτόμενο Αρχείο  DSC00388.jpg   372.17Κ   6 Αριθμός downloads

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από gioand: 23 / 07 / 2013 - 18:06

#1211 Olga

• Σύμβουλος ΔΣ
  • 11607 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 / 07 / 2013 - 18:06

συγκρίνετε τους χιαστους σας? κριμα που δεν ειμαι μαζι σας :D

ας βαλω και εδω κάποιες φωτο απο το προγραμμα αποκατάστασης που κανω. ενδυνάμωση, ισορροπία, ιδιοδεκτικότητα ειναι οι ασκήσεις που επαναλαμβάνω αν και αρχιζω και βαριέμαι τις φυς/πειες πια

Επισυναπτόμενο Αρχείο  DSC08755.JPG   2.04MB   7 Αριθμός downloads

Επισυναπτόμενο Αρχείο  DSC08761.JPG   1.98MB   7 Αριθμός downloads

Επισυναπτόμενο Αρχείο  DSC08763.JPG   2.15MB   6 Αριθμός downloads

#1212 gioand

• Μέλος Forum
  • 279 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 / 07 / 2013 - 19:07

αν είσουνα μαζί μας μάλλον και σύ παγωτό θα έτρωγες, πάντως σκεφτόμασταν το χειμώνα :winter-2316:

#1213 τεο4

• Μέλος Forum
  • 1 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 / 07 / 2013 - 02:02

Χαιρετω και εγω με την σειρα μου ολους τους ταλαιπωρημενους απο την ρηξη χιαστου..εγω ειμαι στην 38 ημερα..εχω κανει 21 φυσιοθεραπειες και βλεπω μεγαλη βελτιωση μερα με την μερα στο περπατημα..εκτος απο την πληρη εκταση που θελω λιγο ακομη...Το μονο διλημμα μου ειναι οτι ο γιατρος που με χειρουργησε μου προτεινε να παω θαλασσα και να κανω καποιες ασκησεις ενω ο φυσιοθεραπευτης μου πιστευει οτι θα πρεπει να μπω στο νερο στους 3 μηνες απο το χειρουργειο...Ποιον να ακουσω???

#1214 Olga

• Σύμβουλος ΔΣ
  • 11607 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 / 07 / 2013 - 08:08

τον ιατρο.

Υ.Γ.εγω μπηκα στο νερο/κανω υδροθεραπεια απο την 14-η μερα, με το που εκοψα τα ραμματα

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Olga: 25 / 07 / 2013 - 17:05

#1215 isidoram

• Μέλος Forum
  • 12 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 / 07 / 2013 - 16:04

Συμφωνώ απόλυτα με την Όλγα. .Απ'ότι ξέρω το νερό βοηθάει τρομερά (και απ'ότι είδα δλδ), αρκεί να μπεις αφού κόψεις τα ράμματα. Εγώ ακόμα χάλια πρόγραμμα με δουλειά, οπότε η μόνη άσκηση που προσπαθώ να κάνω σε καθημερινή βάση είναι το ανέβασμα σκάλας και το Σ.Κ. κανένα μπανάκι... Βοήθειά μας...

#1216 gioand

• Μέλος Forum
  • 279 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 / 08 / 2013 - 10:10

Φαντάζομαι ολοι πάμε καλά, καθώς δεν βλέπω νέα μηνύματα και αυτό είναι ευχάριστο. Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι μια και σε μερικούς μήνες θα αρχίσουμε να σκεφτόμαστε τα βουνά. Εκανα χθές μια κουβέντα με τον φυσ/ευτή του νοσοκομείου που χειρουργήθηκα, ο οποίος είναι ακετά έμπειρος και εντυπωσιακά καταρτισμένος ενω επιβεβαιώνει επιστημονικά κάθε άποψη του. Μου είπε λοιπόν πως απαιτείται προσοχή μέχρι και τον όγδοο μήνα καθώς το μόσχευμα τότε αφομοιώνεται και συνολικά η άρθρωση αρχίζει να λειτουργεί σωστά. Αντίθετα ενωρίτερα, αν και νιώθουμε το γόνατο δυνατό και έτοιμο, στην πραγματικότητα δεν είναι και δεν ανταποκρίνεται σωστά με κινήσεις ιδιοδεκτικότητας με αποτέλεσμα τον κίνδυνο για κάποιον τραυματισμό. Επίσης μου πρότεινε χαλαρό τρέξιμο κατά προτίμηση σε μικρή ανηφορική κλίση. Ας είμαστε λοιπόν όλοι προσεκτικοί και με υπομονή όσο και αν απέχουμε απο την ημέρα του χειρουργείου.
Τα γράφω αυτά γιατί κάποια στιγμή παρασύρθηκα και έκανα μια πατάτα...ευτυχώς μικρή.

#1217 Olga

• Σύμβουλος ΔΣ
  • 11607 Δημοσιεύσεις:

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνgioand - στις 06 / 08 / 2013 - 10:10, έγραψε:

Τα γράφω αυτά γιατί κάποια στιγμή παρασύρθηκα και έκανα μια πατάτα...ευτυχώς μικρή.
για πες? γιατι και εγω μαλλον εκανα μια

σημερα κλεινω 14 βδομαδες από το χειρουργείο. νιώθω καλα, το ποδι ολο και πιο δυνατο μερα με τη μερα. ειδα μεγαλη βελτιωση με το κολύμπι στη θαλασσα
για την πατατα τωρα – ξεκίνησα το ποδηλατο εξω από την προηγουμένη παρασκευή και μετα από 2 μερες με ποναγε αρκετα το γόνατο. δεν ξερω, το κουρασα η ακομα δεν κανει να βγαίνω εξω, εχει λιγες ανηφόρες-κατηφόρες, πολύ ήπιες γυρω από το ρεμμα Χαλανδριου που κανω.
ενώ στο φυς/τηριο κανω ποδηλατο στατικό και δεν νιώθω τιποτα, το άλλο με κουρασε. Γιωργο, Γιαννη, εσεις σε ποσο καιρο ξεκινήσατε το ποδηλατο εξω?

επίσης παρατηρώ τωρα που εχει ξεπρηστει το ποδι ότι κανει ένα κενό (μπαινει προς τα μεσα) στο σημειο της τομης απ’το οποιο βγηκε το μόσχευμα. ο ιατρος μου λείπει σε αδεια για να με δει αλλα το συζήτησα με αλλον και μου ειπε ότι, στο σημειο της τομης στην ουσια το δερμα ακουμπάει στο κοκκαλο και θελει λιγο μασαζ τοπικα για να μαλακώσει και να αρχίσει να ξεκολλήσει φυσιολογικά.
δεν ξερω εάν βγαζει ακρη όπως το περιγραφω, εάν όχι να βγαλω μια φωτο του γονάτου να την δειτε. ειχε κανεις αναλογο θεμα?

#1218 gianis50

• Μέλος Συλλόγου
  • 418 Δημοσιεύσεις:

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνOlga - στις 06 / 08 / 2013 - 10:10, έγραψε:

για πες? γιατι και εγω μαλλον εκανα μια

σημερα κλεινω 14 βδομαδες από το χειρουργείο. νιώθω καλα, το ποδι ολο και πιο δυνατο μερα με τη μερα. ειδα μεγαλη βελτιωση με το κολύμπι στη θαλασσα
για την πατατα τωρα – ξεκίνησα το ποδηλατο εξω από την προηγουμένη παρασκευή και μετα από 2 μερες με ποναγε αρκετα το γόνατο. δεν ξερω, το κουρασα η ακομα δεν κανει να βγαίνω εξω, εχει λιγες ανηφόρες-κατηφόρες, πολύ ήπιες γυρω από το ρεμμα Χαλανδριου που κανω.
ενώ στο φυς/τηριο κανω ποδηλατο στατικό και δεν νιώθω τιποτα, το άλλο με κουρασε. Γιωργο, Γιαννη, εσεις σε ποσο καιρο ξεκινήσατε το ποδηλατο εξω?

επίσης παρατηρώ τωρα που εχει ξεπρηστει το ποδι ότι κανει ένα κενό (μπαινει προς τα μεσα) στο σημειο της τομης απ’το οποιο βγηκε το μόσχευμα. ο ιατρος μου λείπει σε αδεια για να με δει αλλα το συζήτησα με αλλον και μου ειπε ότι, στο σημειο της τομης στην ουσια το δερμα ακουμπάει στο κοκκαλο και θελει λιγο μασαζ τοπικα για να μαλακώσει και να αρχίσει να ξεκολλήσει φυσιολογικά.
δεν ξερω εάν βγαζει ακρη όπως το περιγραφω, εάν όχι να βγαλω μια φωτο του γονάτου να την δειτε. ειχε κανεις αναλογο θεμα?

Μια μικρη ενοχληση μεσα στο γονατο ειχα και εγω χθες βραδυ ....την αποδιδω σε κουραση...γιατι σημερα το πρωι ειμαι καλα....απο ασκησεις γυμναστικης τι να πω...εγω ειμαι χυμα στο κυμα ...μονο κολυμπι και ποδηλατο....οσο για το κενο στο σημειο της τομης μονο σε ενα περιποιημενο γυναικειο γονατο μπορει να δειξει......στην γκλιτσιναρα με τις γαιδουροτριχες μου τι να φανει!! :animier: αισιοδοξια!!!.........κουφαλες δεν ξοφλησαμε :respect:

#1219 gioand

• Μέλος Forum
  • 279 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 / 08 / 2013 - 11:11

Γιάννη, δεν μου είπες πως θα ξυρίσεις τα πόδια σου;
Ολγα την προηγούμενη εβδομάδα γυρνώντας φουριόζος απο γυμναστήριο, διασχίζοντας γρήγορα τον δρόμο έκανα κάτι...αλματάκια, απο χαζομάρα. Την άλλη μέρα αισθάνθηκα ενόχληση στο ανέβασμα της σκάλας και τις επόμενες λίγο σε πίεση στο ποδήλατο. Σαν να βρέθηκα κανένα μήνα πίσω. Το ποδήλατο δεν με είχε ενοχλήσει ούτε σε ανηφόρες πρίν. Πάντως αν κάτι μας ενόχλησε είναι καλό να το αφήνουμε 2-3 μέρες και να δοκιμάζουμε μετά ξανά. Το ποδήλατο το ξεκίνησα τον 4 μήνα σχεδόν 3 βδομάδες πρίν.

#1220 Hellbent

• Μέλος Forum
  • 407 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:Παλαιο Ψυχικο

Καταχωρήθηκε 06 / 08 / 2013 - 12:12

Περαστικα σε ολους υπομονη θελει (γαϊδουρινη)
Ολγα βαλε την σελα του ποδηλατου στο πιο ψιλο σημειο και δεν θα σε ενοχλει το γονατο

2 Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες