Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χορηγοί Συλλόγου
Σελίδα Facebook
Ημερολόγιο Προσεχώς

Γενέθλια

ΑΤΥΧΗΜΑ : ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ

1388 replies to this topic

#461 Nickel

• Μέλος Forum
  • 9216 Δημοσιεύσεις:
  • Φύλο:Male
  • Περιοχή:Treble Cone NZ
  • Ενδιαφέροντα:Skiing...

Καταχωρήθηκε 25 / 05 / 2009 - 15:03

είναι πολύ μα παρα πολύ δύσκολο να σου προτείνει κάποιος γιατρό... ο καλύτερος μπορεί να κάνει "αστοχία"... ή να κάνει το καλύτερο για το γονατο σου αλλά να μην ειναι οπως τα περίμενες... άρα δεν παίρνει κανείς το ρίσκο να σου πει Ονομα.

απο αυτά που λες εγω θα εμπιστευομουν αυτον που έκανε την διάγνωση πριν δει την μαγνητική... επεσες σε ασχετους και τσιγκουνηδες (λες και την πληρωνουν απο την τσεπη τους την Μαγν.) τεσπά...
το καλύτερο αποτέλεσμα βγαίνει όταν εμπιστευεσαι εσυ ο ιδιος τον γιατρο σου... (για να μπορεις να ακολουθήσεις πιστα της οδηγίες που θα δωσει αργότερα)
οπου νιωσεις καλύτερα ορμα να τελειωνεις.

#462 Al_Foutzin

• Μέλος Forum
  • 1682 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:Athens
  • Ενδιαφέροντα:Σκι, Φωτογραφία, Φυσική, Ποδηλασία, Camping.

Καταχωρήθηκε 31 / 05 / 2009 - 20:08

Ο Nickel νομίζω έχει απόλυτο δίκιο σε αυτο που γράφει.. ;)

Για την δική μου ιστορία, πλέον εχουν περάσει 2 μηνες (και 5 μερες) απο την αρθροσκόπηση. Το πόδι μου συμφωνα με τα λεγομενα του Γιατρου αλλα και του φυσιοθεραπευτη μου ειναι 1 μηνα μπροστά! :D Δηλαδή η καταστασή του ειναι ιδια με την κατάσταση που εχουν εγχειρισμενα ποδια στους 3 μηνες..
Την Παρασκευη που μας πέρασε τελειωσα με τις φυσικοθεραπείες-ενδυνάμωση ποδιού και από αυριο αρχιζω γυμναστήριο σε κανονικους ρυθμους!
Αυτά τα λίγα.. Το πρώτο βασικο μερος της αποθεραπειας το περασα και μαλιστα με "άριστα" B) . Αυτο που με βαζει σκεψεις ειναι η ψυχολογια που θα εχω το χειμώνα οταν ξαναφορέσω τα σκι.. :rolleyes: ;) αλλά μέχρι τοτε έχουμε καιρο..
Skiing is a dance, and the mountain always leads.

#463 skimad

• Μέλος Forum
  • 4658 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:La Grave...
  • Ενδιαφέροντα:POWDER SKI

Καταχωρήθηκε 31 / 05 / 2009 - 22:10

ασε τι θα γινει τον χειμωνα boy και κοιτα να κανεις το ποδι τουμπανο
ειναι πολλοι μηνες ακομα και το κυριοτερο απ'ολα εισαι πολυ μικρος πραγμα βασικο πιστευω για την αποθεραπεια
ξεκινα και τα μπανια κανε οσα πολλα μπορεις προσοχη στο γυμναστηριο και οσο για την ψυχολογια σου τον χειμωνα ασε να φροντισει το snowclub γι'αυτο ;)darka darka με το που θα πεις τα εχεις ξεχασει ολα και βουρ για πουδρι :rolleyes:
THE DALTONS....... La Grave ... http://www.skimag.gr/

#464 Yota

• Μέλος Συλλόγου
  • 4429 Δημοσιεύσεις:
  • Φύλο:Female

Καταχωρήθηκε 01 / 06 / 2009 - 09:09

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνAl_Foutzin - στις May 31 2009, 09:22 PM, έγραψε:

Αυτο που με βαζει σκεψεις ειναι η ψυχολογια που θα εχω το χειμώνα οταν ξαναφορέσω τα σκι.. :rolleyes: ;) αλλά μέχρι τοτε έχουμε καιρο..

Ορέστη στις πρώτες 5-10 κατεβασιές θα ψιλοτρέμεις....μετά καλύτερα...μέχρι το τέλος της σεζόν θα το έχεις ξεχάσει, απλά, πάντα θα είσαι πιό προσεκτικός με την έννοια ότι θα σταθμίζεις καλύτερα όλες τις συνθήκες και μάλλον θα επιδιώξεις να κάνεις και μερικά μαθήματα!!! B)
Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

#465 quicksilver

• Μέλος Forum
  • 46 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 / 06 / 2009 - 20:08

παιδια καλησπερα διαβασα ολα τα πιο πανω,εισαστε πολλοι τυχεροι που εχετε ανθρωπους που μοιραζονται τις εμπειριες τους.ελπιζω να με φωτησετε και εμενα λιγο.

σκεφτομαι να παω στα γιαννενα στο πανεμιστημιακο νοσοκομειο.ειμαι απο κερκυρα και λεγομαι λευτερης,ετων 30.εχουν περασει ηδη 18 μερες και μολις τωρα καταφερα και εβγαλα αξονικη και μαγνητικη λιγο θολη για αυτο και οι υποψιες λογω του υγρου που εχει ακομη το ποδι μου αφου δεν εχει ξεπρηστει ακομη.σημερα ξεκινησα φυσιοθεραπεια με ηλεκτροσοκ και υπερηχους για να κανω σε 3 βδομαδες δευτερη μαγνητικη πιο καθαρη.εχω παρει 3 γνωμες και ολες συγκλινουν να κανω αθροσκοπηση στα γιαννενα για να δουμε τι εχει περαιτερω το γονατο μου το αριστερο.δυστηχως την πατησα και εγω με πεσιμο αφου πηδηξα απο προβλητα σε σκαφος οπου δουλευω.ξεκαθαριζω μεχρι τωρα πληρωνω απτην τσεπη μου..απλα θελω να κανω το καλυτερο για το γονατακι μου μην με αφησει παραλυτο και δεν μπορω να δουλεω στη ζωη μου....

Αποτελεματα αξονικηΣ

''τεχνικη'' ελικοειδης τεχνικη σε εγκαρσιο επιπεδο με στεφανιαιες και οβελιαιες ανασυνθεσεις.

Ευρηματα
1προσφατο εμπιετσικου τυπου καταγμα του εξω κνημιαιου κονδυλου,οπισθοπλαγια γωνια με αρχομενη εμπιεση.χωρις αποσπαση οστικου τεμαχιου και χωρις ελευθερο ενδαρθρικο σωματιο.
2 αφθονη ποσοτητα ελευθερου ενδαρθρικου υγρου
3 δεν παρατηρειται εξαρθρημα.
4 Περοκνομικη αρθρωση χωρις εμφανες καταγμα κεφαλης περονης και χωρις εμφανες καταγμα εξω μηριαιου κονδυλου.
5 Εσω διαμερισμα και επιγονατιδα χωρις εμφανεις αλλοιωσεις
6 Παρεμπιπτοντως μικρη οστικη νησιδα εξω μηριαιου κονδυλου

Συμπερασμα προσφατο καταγμα εξω κνημιαιου κονδυλου.συνισταται περαιτερω ελενχος με μρ1....

αποτελεματα ΜΡ1
αποτελεσματα μαγνητικης

1.ευμεγεθης ελευθερη ενδαρθρικη συλλογη με σχηματισμο υγροθγρικου επιπεδου λογω αιμορραγικων στοιχειων
2.προσφατο καταγμα του εξω κνημιαιου κονδυλου(οπισθοπλαγια γωνια )με πολυ μικρου βαθμου εμπιεση της ανω οπισθιας παρυφης.
3.Συνυπαρχει εντονο οστικο οιδημα, το οποιο εκτεινεται και στην εγγυς κνημιαια μεταφυση.
4.Εσω μηνισκος -ευμεγεθης ταινια παθολογικης εντασης σηματος κατα το σωμα και οπισθιο κερας,που φαινεται να εκβαλλει στην ανω αρθρικη επιφανεια.
Χωρις μηνισκοκαψικη αποκολληση,οστεοχονδρικο ελλειμα,ελευθερο ενδαρθρικο σωματιο.
Εξω μηνισκος χωρις παθολογικα ευρηματα
5πλαγιοι σταθεροποιητικοι μηχανισμοι Ακεραιοι
βαθμος ασαφοποιησης και διαταραχης της εντασης σηματος του προσθιου χιαστου(θλαση;μερικη ρηξη),χωρις διακοπη της συνεχειας του
Οπισθιος χιαστος -εντος φυσιολογικων
Απεικονισθεντες μυς και απεικονισθεντες:rolleyes:ωρις αξιολογα ευρηματα
Πολυλοβωτη,επιπλακεισα ιγνυακη κυστη στο εσω διαμερισμα(αιμοραγικα στοιχεια),κεφαλοουραιας διαμετρου 4.5 εκ.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
1.ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΚΑΤΑΓΜΑ ΕΞΩ ΚΝΗΜΙΑΟΥ ΚΟΝΔΥΛΟΥ
2.ΙΣΧΥΡΗ ΥΠΟΝΟΙΑ ΡΗΞΗς ΤΟΥ ΕΣΩ ΜΗΝΙΣΚΟΥ
3.ΘΛΑΣΗ/ΜΕΡΙΚΗ ΡΗΞΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ
ΕΥΜΕΓΕΘΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΝΔΑΡΘΡΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ.

τι λετε βρε παιδια???χειρουργεια σιγουρα??διαβαζω οτι αν το αντιμετωπισω με φυσιοθεραπειες θα μου βγει μπροστα μου σε 10 χρονια το πολλυ σε χονδρο με αθροιτικα κα.επισης δυσκολευομαι να διαλεξω απο που να παρω κομματι απτο ποδι ηδη αδυνατιζωντας και αλλο το γονατο η να παρω απτο πωπω....χερι βοηθειας ,τι προτεινετε...

#466 quicksilver

• Μέλος Forum
  • 46 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 / 06 / 2009 - 13:01

σημερα ηρθε και απτο σπιτι ενας γειτονας ορθοπεδικος χειρουργος κερκυρα παντα που κανει χειρουργεια στην αθηνα για να με δει .αφου ειδε πρωτα το ποδι κανοντας καποιες κινησεις χωρις να πιεση πολυ λογω και του καταγματος μου ειπε πως ναι καλο ειναι να κανω την αθροσκοπηση και αυτος ,οτι εχει ακουσει το ονομα του γιατρου που λεω να παω στον ΓΕο...λη στα γιαννενα ,μου ειπε οτι ασχολειται συνεχεια με τα γονατα και ειναι πολυ καλος.επισης με την θλαση/μερικη ριξη προσθιου χιαστη δεν κανουνε χειρουργειο,εξαρταται απτο ποσοστο μερικης ρηξης και αν ειναι πανω απο 50% κανουν χειρουργειο.παντως αυτος μου φανηκε γα...τος ανθρωπος και γιατρος θα ηυελα να τον εχω για μετα τα γιαννενα και αυτο θα επιδιωξω(κο......νας)ενας απτους πιο καλους στη κερκυρα σε φημη και αθηνα υποθετω.επισης τον ρωτησα αν θα εχω προβλημα μετα με τον χονδρο αν δεν κανω χειρουργειο και για τον μυνισκο.μου απαντησε οτι ολα θα φανουν στην αθροσκοπηση και να μην μπερδευομαι με την ολικη ρηξη γιατι δεν ειναι το ιδιο.αυτος βεββαια με καθυσηχασε αλλα εγω εχω παρει φωτια...μου ειπε να κανω παρεγγετιση ωστε να φυγει το υγρο που εχω ακομα υστερα απο 20 μερες και να αφησω ηλεκτρισμους και τα τους υπερηχους και αν ειναι να κανω απλα φυσιοθεραπειες(τα αλλα ειναι γαι ατα λεφτα που χρεωνουν παραπανω και για αυτο τα κανουν..)δεν ξερω ακομη λεω να συνεχισω και να το βγαλω φυσικα το υγρο χωρις παρεγγετιση.επισης μου ειπε πως καλυτερα να αφησω το γονατο με το καταγμα να θρεψει πρωτα και μετα να παω για αθροσκοπηση γιατι την ωρα του χειρουργειου τους κανει πιο δυσκολη την ζωη το να εχουν να αντιμετωπισουν και ενα κομματι που ας πουμε δειν ειναι σταθερο...αραγε το υγρο ειναι προστασια του γονατου??που κανει το ιδιο για να προστατευθει??

ελπιζω να ειναι θλαση και οχι ουτε καν ρηξη μερικη ο χιαστης γιατι τα εχω βαψει μαυρα...ψυχολογια μηδεν επισης δεν καταλαβαινει κανενας αν δεν το νιωσει ο ιδιος στο πετσι του....αρε γιοτα που εισαι...γιατην ωρα ειμαι καθηλωμενος σπιτι μπροστα απτο λαπτοπ και διαβαζω σχετικα τι μπορει να εξελιχτει στα επομενα χρονια και εχω μεινει στηλη αλατος.περιμενω να περασουν οι μερες ακομη 2.5 βομαδες και να φυγει τελειως το υγρο και μετα βουρ για δευτερη μαγνητικη μηπως δειξει καλυτερα αποτελεσματα και μετα γιαννενα..μου ειπε επισης πως η μαγνητικη εχει περιθωριο λαθουε 5% και να δειξει μερικη ριξη ενω να ειναι ολικη ριξη για αυτο κανουμε και την αθροσκοπηση που δεν χωρα αμφιβολιες...

επισης μου ειπε να μην μπερδευομαι με αλλες παθησεις απτο ιντερνετ και τα κανω μανταρα στο μυαλο μου,τον κοιταζα σαν εξωγηινος!δεν ντρεπομαι να το πω ...αλλα λενε η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας.τελοςπαντων απλα θελω να ξερω τα χειροτερα για να δω τι να κανω σε περιπτωση που μου ερθουν χωρις να ψαχνομαι τελευαταια στιγμη...παιδια τι να πω με βοηθαει ψυχολογικα μονο που γραφω συγνωμη αν κουραζω...σκι εκανα πριν 10 χρονια μια αβομαδα και ειχα γινει μαυρος απτους μωλοπες απτι σκασιες,η κοπελα μου κανει 17 χρονια συνεχεια και κατεβαινει μαυρες και την βδομαδα που ειχα παει και εγω εφαγα τα μουτρα μου σε κατι βραχια στα καλαβρυτα αφου ολοι ξερανε να πηδανε πανω απτα βραχια ενω εγω εκανα μετωπικη,πικρη εμπειρια...τσιγαρο 1 ωρα στην πιστα για νασυνελθω απτο πεσιμο,αλλα γλυτωσα χωρις γρατσουνια τοτε.τωρα την πατησα γιατι δεν εκτιμησα μια αποσταση που πηγα να πηδηξω και αυτο γιατι τα γυαλια ηλιου που φορουσα μαλλον ηταν απορροφητικα...τα 2.5 μετρα τα εβλεπα για 1 μετρακι....

#467 MakisM

• Μέλος Συλλόγου
  • 9285 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:Houston, TX
  • Ενδιαφέροντα:Ski, Sailing, Bicycling

Καταχωρήθηκε 06 / 06 / 2009 - 13:01

Kαλησπερα Quicksilver και καλως ορισες στο φορουμ μας :rolleyes: , εστω και υπο δυσμενεις συνθηκες. απ' οσο βλεπω, εχεις πολλες καλες ερωτησεις. Πιστευω οτι το καλυτερο θα ηταν να κανεις μια λιστα και μετα μια βδομαδα να ξαναδεις τον ορθοπεδικο στην Κερκευρα. Ακουγεται καλος γιατρος και ειναι και ο πλεον αρμοδιος να σου απαντησει.

Οπως ειπες και συ, η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας.

Προς το παρον, υπομονη και ψυχραιμια. υπαρχουν και χειροτερα, τα οποια μαλλον τα γλιτωσες. Σιγα, σιγα, θα ξεφορτωθεις το υγρο, θα κανεις τη δευτερη μαγνητικη και θα δεις πως θα προχωρησεις.

Επεσες βεβαια και στο τρι/τετραημερο, οποτε λειπουν και οι περισσοτεροι απο τους παθοντες, τουλαχιστον για ψυχολογικη υποστηριξη.

Περαστικα!

Φιλικα

ΜακηςΜ
Posted Image Posted Image Posted Image

#468 quicksilver

• Μέλος Forum
  • 46 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 / 06 / 2009 - 15:03

ευχαριστω μακη να σαι καλα για τα καλα σου λογια οπως ευχαριστω και τον αλεξη :o :P .ξαναδιαβασα τα πιο πανω ποστ και ειδα την θερμικη συρρικνωση που εκανε ενα παιδι στην αθηνα με μερικη ρηξη σε ποσοστο 10-15 % του χιαστη.και λεω μακαρι να μην εχω παραπανω ζημια,ελπιζω παντως αν παιζω και εγω εκει αυτο θα το ζητησω αλλιως harmstring και οχι απο επιγονατιδα για να αποφυγουμε την αθροιτιδα στα 15 χρονια..,βλεπουμε για να μην προτρεχω..οσο για τον μηνισκο παρακαλαω τον θεο να μπορω να τον συρραψω και να μην μου κοψουν κομματι... :o :rolleyes:

μου γεννιουνται αποριες παντως με θερμικη συρρικνωση και με λιγο γυμναστικη μπορω να εχω την ζωη μου πισω η θα εχω να αντιμετωπισω την αθροιτιδα οπως και να εχει????στα 45 μου..σου κοβει την ζωη αυτο το πραγμα βρε γαμωτο,ειναι η πρωτη φορα που κανω καλοκαιρι με την κοπελα μου και ειχαμε κανει ονειρα για το πως θα το περασουμε και τωρα εκατσα στο καναπε μονιμα..παει το καλοκαιρι να μου πεις θα ερθουν και αλλα,δεν πειραζει...

#469 quicksilver

• Μέλος Forum
  • 46 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 / 06 / 2009 - 12:12

ανυσηχω και γινομαι ισως περιεργος...δεν ξερω..μαλλον τα βλεπω λιγο μαυρα,ισως..απλα ειναι οτι δεν ξερω ακομη και ποσο ασχημα ειμαι λογω του οτι ακουσα και το εξης και το σκεφτηκα και εχει μια βαση... η γνωματευση της μαγνητικης ειναι λιγο περιεργη λογω του υγρου.οκ το καταλαβαμε ολοι πες αυτο.αυτο που ακουσα ομως και με εβαλε σε ιδεες ειναι απο ενα φιλο της κοπελιας μου φυσιοθεραυπευτη ως εξης.οτι λογω του υγρου που ειχε μεσα το γονατο ο ακτινολογως δεν μπορουσε να δει καθαρα αν πχ εχω παθει θλαση η μερικη ριξη γιατι δεν ειναι και το ιδιο και μπορει να ειναι καιι πιο λιγη η ζημια,το ιδιο και για το μυνησκο αφου γραφει σοβαρη υποψια,δηλαδη παλι αμφιβολιες...και μου ειπε πως μπορει να το εκανε για να ειναι εξασφαλησμενος οτι δεν θα εχει πεσει εξω στην διαγνωση δηλαδη να εβαλε την χειροτερη διαγνωση για να ειναι μεσα...αν με καταλαβαινεις.δεν λεω εχει μια βαση αλλα απλα θελω να πιστευω οτι δεν εχω κανει τοσο μεγαλη ζημια στον ευατο μου,μου δινει ελπιδες τι να πω,ο πνιγμενος κρατιεται απτα μαλλια του για να μην πνιγει,τελος παντων καπως ετσι νιωθω..

τωρα δεν εχω αλλα επιλογη απτο να μετρω ημερες ωστε να τελειωσει ο μηνας, για να παω να κανω και την δευτερη μαγνητικη αυτη την φορα σε αλλο ιδιωτικο κεντρο για να ειμαι καλυμενος οτι αυτην την φορα να μου βγαλουν μια πιο σαφης ενδειξη του τι εχω παθει και οχι στο ισως...να γραψω οτι εκανα χθες παργγετιση και εβγαλα το υγρο και
οτι σημερα ξεκινησα ενδυναμωση του ποδιου και χαρηκα οτι ακομη και στην επαρχια εχουμε κεντρα αποκαταστασης πληρες με ολα τα οργανα και καπως ανεβηκε η ψυχολογια μου γιατι φοβομουνα οτι μονο στην αθηνα θα τα ειχαν..και θα ημουν καπως σε μειωνεκτικη θεση αλλα τελικα ειδα οτι βρηκα μαλλον το πιο καλο που εχουμε εδω στο νησι.γιατι ολα αυτα τα μηχανηματα που πχ μετρανε την μυικη ισχυ αλλα και την ιδιοδεκτικοτητα νομιζω λεγεται του γονατου και χαρηκα δηλδη την μνημη που εχει το γονατο και πως να την εξασκησεις.ασχετο μετα πιο πανω αλλα βρε παιδια ολα μετρανε στην ψυχολογια να ξερεις οτι δεν εισαι προβατο που πας για σφαγη πχ...νομιζα οτι στο νησι ειμασταν πιο πισω..αλλα τουλαχιστον για την αναρρωση ειδα οτι εχω να κανω με πολυ σχετικους ανθρωπους και χαρηκα..αφου ειναι και το 70% της αποκαταστασης.τελοσπαντων πιστευω οτι ο θεος ειναι μεγαλος...ευχαριστω και παλι για τις αποψεις και για την υποστηριξη και ευχομαι να μπορουμε να κανουμε ολοι τα πραγματα που μας αρεσουν χωρις περιορισμους και για παντα..

Full Edit Quick Edit

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από quicksilver: 10 / 06 / 2009 - 12:12

#470 Yota

• Μέλος Συλλόγου
  • 4429 Δημοσιεύσεις:

Γειά σου quicksilver, έλαβα και το ΡΜ σου, όπως γράφει ο Μάκης παραπάνω λόγω 3ημέρου και ανειλημένων υποχρεώσεων, απείχα του φόρουμ! :)

Αρχικά καλώς ήρθες στο φόρουμ μας, περαστικά σου σε κάθε περίπτωση και ΧΑΛΑΡΩΣΕ!

Από τα πολλά που γράφεις, σχετικά με κάποια σημεία που συγκράτησα:

1) Το σοβαρότερο πρόβλημά σου εκτιμώ ότι είναι το κάταγμα του κονδύλου...κακώς, για εμένα, ανησυχείς από τώρα για τα υπόλοιπα που είναι αβέβαια...

2) Ο μηνίσκος, είτε σου κάνουν συρραφή, είτε σου κόψουν το κομματάκι που ενοχλεί, είναι πρακτικά το ίδιο για σένα, μην αναλώνεσαι να σκέφτεσαι διάφορα..

3) Τη μερική ρήξη πρόσθιου χιαστού γενικά δεν τη χειρουργούν και θεωρώ ότι δεν θα χρειαστείς χειρουργείο γιαυτό το λόγο.

4) Αποφάσισε ποιό γιατρό εμπιστεύεσαι και άκου τί σου λέει χωρίς να σκέφτεσαι 800 πράγματα μαζί! Βοήθησέ τον να σου ξεκαθαρίσει τα σημαντικά και κυρίως τί βήματα πρέπει να ακολουθήσεις για τη θεραπεία σου.

5) Το καλοκαίρι ευτυχώς είναι στην αρχή του! Με λίγη καλή τύχη, σε 1 - 1,5 μήνες το πολύ μπορεί να είσαι περδίκι, κάτι που σου εύχομαι ολόψυχα!

6) Να συνεχίσεις να κάνεις όνειρα με την κοπέλα σου! :LOL:

#471 Olga

• Σύμβουλος ΔΣ
  • 11607 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:Athens - Marousi
  • Ενδιαφέροντα:ski...sailing

καλη επιτυχία σου εύχομαι. υπομονή και όλα θα πανε καλα

η ιατρός του snowclub (Υota) επισήμανε ακριβώς αυτά στα οποια πρεπει να εστιάσεις τωρα
"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''
(Lord Byron about Mont Blanc)

#472 Ράνια

• Μέλος Συλλόγου
  • 5357 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:Μαρούσι
  • Ενδιαφέροντα:Ole nieve!!

Εισαι θεά χρυσή μου! :)

#473 quicksilver

• Μέλος Forum
  • 46 Δημοσιεύσεις:

ειναι ειναι χωρις να τη ξερω εχει μεταδωσει στους υπολοιπους μια θετικη να το πω αποψη για το τι εχει ο καθενας μας και πανω απο ολα υποστηριξη

#474 Ράνια

• Μέλος Συλλόγου
  • 5357 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:Μαρούσι
  • Ενδιαφέροντα:Ole nieve!!

Εχει γράψει ιστορία στο τόπικ η Γιώτα. Πού να τη γνωρίσεις κι απο κοντά!
Αντε περαστικά και από το χειμώνα σκι!

#475 ΑΛΕΞΗΣ

• Σύμβουλος ΔΣ
  • 11276 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:ΑΡΓΟΣ
  • Ενδιαφέροντα:Ύπνος - Φαγητό - Φοροδιαφυγή...

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνYota - στις Jun 10 2009, 12:38 PM, έγραψε:

3) Τη μερική ρήξη πρόσθιου χιαστού γενικά δεν τη χειρουργούν
Εκτός εάν ο παθών αθλείται.

#476 Yota

• Μέλος Συλλόγου
  • 4429 Δημοσιεύσεις:

Παιδιά μου σας ευχαριστώ, νά 'στε καλά!

Μακάρι να είναι έτσι όπως το βλέπετε κι όντως να μπορούν να βοηθηθούν κάποιοι άνθρωποι.

#477 konos

• Μέλος Forum
  • 48 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 / 06 / 2009 - 15:03

Εμφάνιση δημοσιεύσεωνYota - στις Jun 10 2009, 11:50 AM, έγραψε:

Παιδιά μου σας ευχαριστώ, νά 'στε καλά!

Μακάρι να είναι έτσι όπως το βλέπετε κι όντως να μπορούν να βοηθηθούν κάποιοι άνθρωποι.

Φιλε quicksilver μην ανησυχείς τόσο πολύ, όλα θα διορθωθούν.

Εγω έπαθα ολική ρήξη προσθιου χιαστου στον παρνασσό τον φεβρουαριο και ο μόνος μου στόχος ήταν να κάνω την επέμβαση. Επειδή θέλω να ξανακάνω σκι δεν σκεφτόμουν τίποτα άλλο περαν της επέμβασης. Την έκανα πριν 3 μήνες (με δικό μου μοσχευμα εννοείται), πόνο ιδιαίτερο δεν ενιωσα,περπάτησα χωρίς νάρθηκα μετα απο 1.5 μήνα και όλο αυτό το διάστημα την βγάζω με ποδήλατο κ κολύμπι ώστε να δυναμώσει ο μυς και να λυγίσει μεχρι πίσω το πόδι.Μέχρι στιγμής όλα καλά παρ'ολο που στο λύγισμα ειμαι 1-2 βδομάδες πίσω....δεν πειράζει όμως...άλλος πιο αργά....άλλος πιο γρήγορα.

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το ψυχολογικό όσον αφορά το σκι τον χειμώνα. Είναι η πρώτη φορά μετά από χρόνια που δεν βιάζομαι να περάσει το καλοκαίρι.........ο φόβος έχει φωλιάσει μάλλον...

Ειλικρινά μην ανησυχεις τοσο και αν χρειαστει να κάνεις την επέμβαση να ξέρεις ότι μετά από κάποιους μήνες που θα στρώσει το πόδι σου θα είσαι ευχαριστημένος που πήρες την απόφαση να εγχειριστεις.
Κωστής

#478 MAC

• Μέλος Συλλόγου
  • 1211 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:Στο βαπόρι
  • Ενδιαφέροντα:Ski - Η/Υ - Παιχνίδια Στρατηγικής σε Η/Υ - Διάβασμα

Καταχωρήθηκε 16 / 06 / 2009 - 19:07

Την τελευταία φορά για φέτος που έκανα σκι (αν θυμάμαι καλά 28 Μαρτίου στο Πισοδέρι) είχα μια άσχημη στροφή που ένιωσα πόνο στο γόνατο, ο Makistop που ήταν μαζί ίσως το θυμάται. Κατέβηκα την πλαγιά χωρίς πρόβλημα, στην επόμενη όμως κατεβασιά υπέφερα και προτίμησα να σταματήσω. Ο γιατρός του κέντρου που το κοίταξε είπε ότι δεν φαινόταν κάτι σοβαρό, καλά θα έκανα όμως να το κοιτάξω περεταίρω.
Οδήγησα στη συνέχεια για να επιστρέψω στη Θεσσαλονίκη χωρίς πρόβλημα, στο δρόμο όμως έκανα μια στάση στο 424 ΓΣΝΘ. Εκεί δεν υπήρχε ευημερέυων ορθοπεδικός (!!!!) και με παρέπεμψαν σε χειρουργό. Μου έκαναν και ακτινογραφία, μου έκαναν κι ένα δέσιμο για μερικές μέρες και μου είπαν αν συνεχίζω να έχω πρόβλημα να ξαναπεράσω.
Από τότε πέρασε αρκετός καιρός χωρίς σημαντική βελτίωση, αν και πρέπει να ομολογήσω ότι στις περισσότερες κινήσεις δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα, πχ περπατάω ελεύθερα, οδηγώ χωρίς πρόβλημα, ανεβαίνω σκάλες άνετα, δεν τις κατεβαίνω όμως το ίδιο άνετα, αλλά πονάω όταν σηκώνομαι από καρέκλα. Αποφάσισα λοιπόν να δω τον ορθοπεδικό μου στο ΝΝΑ, πράγμα που θα έκανα και για άλλα χρόνια προβλήματα. Αυτός βέβαια αμέσως με παρέπεμψε σε μαγνητική τομογραφία.
Και ιδού τα αποτελέσματα:
- Μερική ρήξη προσθίου χιαστού συνδέσμου
- Λίγο υγρό στο γόνατο
- Χονδροπάθεια επιγονατίδας (ΟΚ παλιά ιστορία αυτό)
Ο γιατρός είπε ότι τη γλίτωσα και δεν έχω ανάγκη αρθροσκόπησης, έχω όμως ανάγκη ενδυνάμωσης των μυών (κυρίως τετρακέφαλο βέβαια), οπότε και πρέπει να λιώσω στα βάρη και στο κολύμπι.

Αυτά και Καλό μας Καλοκαίρι, για ένα ακόμα καλύτερο Χειμώνα!
Τα μεγάλα μυαλά ασχολούνται με ιδέες!
Τα μεσαία μυαλά ασχολούνται με προβλήματα.
Τα μικρα μυαλά ασχολούνται με τους άλλους ...

#479 skimad

• Μέλος Forum
  • 4658 Δημοσιεύσεις:
  • Περιοχή:La Grave...
  • Ενδιαφέροντα:POWDER SKI

Καταχωρήθηκε 17 / 06 / 2009 - 00:12

της ηλικιας ειναι Αντρεα δεν ειναι τιποτα χαχαχαχαχαχα :P :unsure: ;) :LOL: :LOL:
THE DALTONS....... La Grave ... http://www.skimag.gr/

#480 Yota

• Μέλος Συλλόγου
  • 4429 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 / 06 / 2009 - 10:10

Ανδρέα, αν ο γιατρός που σε εξέτασε σου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι παρεμβατικό, δεν έχεις κάτι σοβαρό! Να το προσέξεις, αλλά μή σε χαλάει, γιατί το μερική ρήξη, από μόνο του δεν λέει τίποτα! Λέει μόνο ότι πλέον αυτός ο σύνδεσμος είναι πιό αδύναμος από ότι ήταν αρχικά, αλλά πχ μπορεί να εξακολουθεί να είναι πιό δυνατός από ότι του μέσου ανθρώπου!!!

Τα γόνατα, όπως και η μέση είναι από τις αρθρώσεις που ταλαιπωρούνται περισσότερο και κατά τη διάρκεια της ζωής τους, οι περισσότεροι άνθρωποι παρουσιάζουν θέματα είτε λόγω κάποιου (κάποιων) συμβάντων, είτε εκφυλιστικά, λόγω της συνολικής επιβάρυνσης που δέχονται. Πολλοί άνθρωποι, χωρίς κανένα εμφανές πρόβλημα, αν έκαναν μαγνητική, μπορεί να είχαν παρόμοια εικόνα..

Όσο πιό χαμηλό (στα πλαίσια του φυσιολογικού φυσικά) διατηρείς το βάρος σου κι όσο πιό πολύ δυναμώνεις τους μυς σου ώστε να στηρίζουν καλύτερα το σκελετό, τόσο λιγότερες είναι οι επιβαρύνσεις που δέχονται οι αρθρώσεις και τόσο λιγότερες ενοχλήσεις θα έχεις! :LOL:

Πολλά περαστικά σου!

1 Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες