Jump to content
  • Recent Posts

• Ανάλογες κουβέντες έχουν ξαναγίνει στο παρελθόν καθώς έχουν υπάρξει πάρα πολλά ανάλογα περιστατικά και εδώ και στο fb και στο εξωτερικό, οπότε σίγουρα δεν προσπαθούμε να ανακαλύψουμε τον τροχό. Το θέμα της διάσωσης είναι πολύ πιο γενικό και ένα επιμέρους τμήμα του είναι η διάσωση στο βουνό (με ή χωρίς χιόνι) σε κάποια από τις πολλές δραστηριότητες που μπορεί να γίνουν (από κυνήγι, βόλτα, ορειβασία, βοσκή και πάει λέγοντας - έχουμε δει πολλά αντίστοιχα περιστατικά από μη χιονοδρόμους).  Τώρα ο κατατρεγμένος, μπορεί να έχει πάει ως "φαντασμένος χιονοδρόμος του γλυκού νερού" οπότε "πρέπει να υποστεί τον δημόσιο εξευτελισμό, να του σκίσουμε τις σαλοπέτες και να τον βλέπουμε υποτιμητικότατα από εδώ και πέρα", όμως λάθη κάνουν και έμπειροι (φυσικά εμείς ΠΟΤΕ δεν θα κάνουμε λάθος). Εν πάσει περιπτώσει, ακόμα και ένας εγκληματίας σε δικαστήριο δύσκολα καταδικάζεται σε θανατική ποινή (ακόμα και όταν αυτή προβλέπεται ανεξάρτητα με το αν την αποδεχόμαστε), οπότε πριν από κάθε καταλογισμό κόστους διάσωσης, ας μην ξεχνάμε ότι χωρίς να βάζουμε σε κίνδυνο τους διασώστες οι κινήσεις μας θα πρέπει να κινούνται προς την κατεύθυνση περιορισμού του κινδύνου της ανθρώπινης ζωής. Μέσα σε αυτό το γενικό πλαίσιο, κάπου εντάσσονται και οι διασώσεις χιονοδρόμων που μας αφορούν εδώ περισσότερο. Κατά την γνώμη μου, εντός της περιοχής ευθύνης ενός χιονοδρομικού, είτε εντός είτε εκτός πίστας, όταν ένα χιονοδρομικό λειτουργεί και ο άλλος έχει αγοράσει κάρτα, πρέπει να διασωθεί και να τον μεταφέρουν στο επανδρωμένο ιατρείο που θα πρέπει να υπάρχει στην υποδοχή στην έκδοση καρτών (ανεξάρτητα με το τι ισχύει στην Ελλάδα ή το εξωτερικό). Οτιδήποτε άλλο, θα πρέπει να αντιμετωπίζεται με τον ίδιο τρόπο, είτε μιλάμε για συμβάντα σαν το προχθεσινό, είτε σαν αυτό στον Λούσιο, ή του Μαινάλου πριν αρκετά χρόνια, ή σαν αυτά που συχνότατα γίνονται στον Όλυμπο....... Και εδώ θα πρέπει να δούμε αν θα πρέπει να είμαστε ελεύθεροι να κυκλοφορούμε οπουδήποτε, ή αν σε όλες τις "άγριες περιοχές" οφείλουμε όταν μπαίνουμε να ενημερώνουμε κάποιον, ή να απαγορεύεται να κινούμαστε οποτεδήποτε οπουδήποτε και όποτε κινδυνεύουμε ή όποτε νομίζουμε ότι κινδυνεύουμε να "δικαιούμαστε" να κινητοποιούμε έναν ολόκληρο μηχανισμό υλικό και ανθρώπινο και αν αυτός ο μηχανισμός "δικαιούται" να μας απαντήσει "τώρα άντε πνίξου", ή "τώρα δεν μπορώ ξανακαλέστε αργότερα".
    • Και 1-2 video για να δείτε τι σημαίνει pghm. Δεν τους φτάνει κανείς. Οι περισσότεροι χωροφύλακες είναι οδηγοί βουνού. Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
    • Ομολογώ και σε μένα. Πιο μαζεμένο ... Μόνο που το πρωί είναι όλο στην σκιά. Το Madrisa ακόμα δεν το έχουμε καταφέρει.. αλλά είναι στα άμεσα σχέδια στις παρέας...
    • Είναι μεγάλη κουβέντα για το αν πρέπει να είναι επί χρήμασι (αν φτιαχτεί ποτέ) η διάσωση στο βουνό. Τι πρέπει να πληρώνουμε και τι είναι υποχρέωση της πολιτείας; Κι αν πληρώνουμε τη διάσωση στο βουνό, γιατί να μη πληρώνουμε και τη πυροσβεστική που έρχεται να σβήσει τη φωτιά στο σπίτι μας ή το 166 που μας κουβαλάει στο νοσοκομείο μετά από ένα ατυχημα; Γιατί να μην είναι επί χρήμασι το μπάνιο σε κάθε παραλία που διαθέτει ναυαγοσώστη; Εδώ η καλύτερη διάσωση στο κόσμο. Δωρεάν από τους σούπερ χωροφύλακες του PGHM https://fr.wikipedia.org/wiki/Unit%C3%A9s_de_montagne_de_la_Gendarmerie_nationale Και μια ευρύτερη παρουσίαση του τι γίνεται στο κόσμο. Διαβάζω ότι η πανάκριβη ελβετική διάσωση είναι μάλλον η εξαίρεση. https://en.wikipedia.org/wiki/Mountain_rescue Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
    • Μου πήρε λίγη ώρα να συνειδητοποιήσω ότι είσαι στο Davos. Το είχα επισκεφτεί 4 φορές και παρόλο που το Parseen ήταν μεγαλύτερο, το Jakobshorn μου άρεσε περισσότερο, μαζί με το μικρό διαμάντι, το Madrisa.
    • Βασικά μου κάνει τεράστια εντύπωση πως από την μια προστατεύουν τόσο πολύ το προϊόν που λέγεται σκι και από την άλλη δεν βλέπουν πως το να μην έχουν έναν άνθρωπο να υποχρεώνει το κόσμο να κρατήσει αποστάσεις και μην μπαίνει μπουλούκια στις καμπίνες μπορεί δυνητικά να τους καταστρέψει την υπόλοιπη σεζόν.  
    • Και άσε που μετά ανοίγει και η κουβέντα όπου λέει κατά πόσο είναι η συνθήκες εξτριμ για τον καθένα μας.... Εσύ κάνεις γουιντσερφ με 10 μποφόρ και εγώ με 4. Εγώ με 4 μπορεί να χρειαστώ διάσωση ενώ εσύ όχι. Στραβες μπορεί να συμβούν και όταν οι συνθήκες είναι καλές. Ένας τραυματισμός μια πολύ καλή μέρα με λιακάδα και χωρίς αέρα ενός πολύ έμπειρου ορειβάτη σκιέρ...π.χ στην Λιάκουρα τέλη Απριλίου μετο χιονοδρομικό κλειστό. Πολύ μεγάλη κουβέντα....που όμως συμφωνω κάποια στιγμή πρέπει να γίνει...
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. ore_paster
      ore_paster
      (32 years old)
    2. SPR
      SPR
      (53 years old)
  • Create New...