Jump to content
  1. Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας

1. Καλώς Ήρθατε!

Κάντε την αρχή εδώ. Γράψτε λίγα λόγια για εσάς να γνωριστούμε.

14,022

Η πρόσβαση επιτρέπεται μόνο στα μέλη του Συλλόγου

18,853

Ευχαριστούμε τους Χορηγούς που συμβάλλουν στην ύπαρξη του Συλλόγου

42

1. Χιονοδρομικά

Κατάσταση χιονιού, πίστες και αναβατήρες. Τα νέα των χιονοδρομικών μας.

87,032

Σχόλια, αναφορές και πρόγνωση καιρού.

24,265
    5. Θέματα και προβλήματα της τουριστικής χιονοδρομίας στην Ελλάδα

Συμβάλλετε και εσείς με ιδέες και προτάσεις.

6,004

Νέα της ειδησιογραφίας Ελλάδα και εξωτερικό.

5,302

1. 24,277

Γενική συζήτηση για το ορειβατικό σκι και snowboard, εξοπλισμό, διαδρομές κ.α.

2,675

Επίδειξη, βελτίωση τεχνικής και ασκήσεις.

4,763

Κάντε το καλύτερο δώρο στα παιδιά σας, φέρτε τα στο βουνό!

606

Νέοι και παλιοί, η τεχνική, η δύναμη και η ταχύτητα θα εντυπωσιάζουν πάντα!

224

Καταγραφή και αναφορά καταστημάτων με σχετικό εξοπλισμό.

870

1. 35,791

Περιγράφουμε τις εμπειρίες μας στα χιονισμένα βουνά αλλά γνωρίζουμε

και την άλλη Ελλάδα με διαδρομές στη φύση.

2,624

Το κανονίζουμε και φύγαμε για τα βουνά.

1,755

1. 2,795

Κάμερες, φωτογραφικές, εφαρμογές κλπ που χρησιμοποιούμε στις εξορμήσεις μας.

4,692

Οτιδήποτε δεν εντάσσεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.

49,156

1. Λειτουργίες Ιστοσελίδας - Φόρουμ

Οδηγίες, ερωτήσεις, σχόλια και ιδέες βελτίωσης.

1,313

Όλα τα άρθρα από το slideshow της 1ης σελίδας

157

Write here if you are looking for information about snowsports in Greece

82

• Να καταθέσω κι εγώ μιά εμπειρία από την συλλογή ‘’συγκρούσεις με μεζεομακάκες’’ Τελευταία κατάβαση έχω σταματήσει στο 1750 λίγο πριν την άσφαλτο έξω από τα ταμεία. Έρχεται ο σνοουμπορντάς και με κουρεύει τη στιγμή που πάω να βγάλω τα σκι, τάκλιν κανονικό γιά αποβολή λόγω αντιαθλητικής συμπεριφοράς . Του μιλάω αυθορμήτως τη γλώσσα του Μολιέρου και μου την πέφτει να πλακωθούμε αν είμαι άντρας ναούμ. Προς στιγμήν μπήκα στον πειρασμό . Και συνεχίζει ο λεβέντης (σαραντοπενητάρης με τατού και σκουλαρίκι )και μου λέει πως φταίω εγώ που δεν πρόσεχα πως έρχεται να του κάνω χώρο.Εγώ ο σταματημένος με την πλάτη στη πλαγιά... Έχεις καθόλου υπόψιν , του λέω, πως εφόσον έρχεσαι από πάνω έχεις ευθύνη να αποφύγεις όσους είναι πιό κάτω ? Τι είναι αυτά που λες οι από κάτω πρέπει να κάνουν πέρα για να περάσω μου λέει. Και μου αρχίζει την ελληνοπρεπή ρητορεία  Ξέρεις πόσα χρόνια είμαι εγώ στο βουνό , ποιος είμαι ... Καμμιά ώρα πριν είχα αποκρούσει με τον αγκώνα άλλο αστέρι με σανίδι που έκανε ντροπ από τις ... ξαπλώστρες του 1950 ! Τα στερεότυπα είναι κακά , αλλά δεν έχουν δημιουργηθεί τυχαία ..
    • Θα μειώσει το χώρο λίγο στο instep, αλλά θα δώσει λίγο περισσότερο αέρα στα δάχτυλα. Θα σου πουν βέβαια αυτοί που ξέρουν.
    • Πάλι σε apre είσαι με ρώταγε η γυναίκα. Με τον Πάνο είμαι αγάπη μου για τις μπότες!!! 😂😂😂 Βάραγε και Rock όποτε δούλευε το πόδι!!!
    • Ο πάτος είναι όντως στα άμεσα σχέδια. Αν και λίγο θα περιορίσει το διαθέσιμο χώρο μου φαίνεται, οπότε θα έχουμε αναπροσαρμογές...  
    • Αγάλι αγάλι γίνεται η αγουριδα μέλι. Πες, πες το κοπέλι, κάνει την κυρά και θέλει. Μπρος στα carving, τι'ναι ο πόνος. Πέρα απ' την πλάκα τώρα, αγαπητέ panchristo υπομονή. Πριν μερικά χρόνια έκανα και εγώ το βήμα να πάω σε ένα νούμερο κάτω σε σχέση με αυτό που μετράς στον "χάρακα". Πανό θυμάσαι μηπως πως τα πέρασα στο borovets, όπου και πρωτοφορεθηκαν? Σχεδόν ο,τι περιγράφεις το είχα. Το αποκορύφωμα ήρθε όταν χρειάστηκε μια ημέρα να περπατήσουμε σε κατηφόρα μεγαλη απόσταση (400-500 μέτρα ίσως) και το μπροστά από τα δάχτυλα χτυπούσαν μπότα. Η εναλλακτική θα ήταν στο περπάτημα μου να κρατάω πάντα το γόνατο υπό γωνία και να προχωραω σαν να γονατιζω (κάντε 10 βήματα, θα σας καούν οι 4κεφαλοι). Ήμουν σχεδόν έτοιμος να τις βγάλω και να συνεχίσω με τις κάλτσες, ενδεχομένως να τις πετάξω στον πρώτο κάδο. Θυμήθηκα πως δεν τις πήρα για περπάτημα. Πράγματι, μετά τις 5-10 ημέρες σκι αλλάζουν. Για το μούδιασμα ίσως σε βοηθήσει και ένας καλός πάτος (παπουτσιών κλπ). Καλοφορετες!
    • Δευτέρα έως 24? Πάλι 0 μην πω - το αποτέλεσμα, παρόλες τις αυριανής χιονοπτώσεις .....!     Edit : και μόλις είδα ότι οι ζέστες επιμένουν τουλάχιστον μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας :-(  
    • οκ μεγαλη υποθεση αυτο που κανανε...δεν λεω το κατεχουν...φαινεται απο τον τυπακο με την σανιδα...αλλα θα προτιμουσα να παω στην Ιαπωνια να χαθω στις πουδρες....
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

• Members

• Forum Statistics

• Total Topics
      16,561
    • Total Posts
      446,453
  • Member Statistics

• Total Members
      6,895