Jump to content
Sign in to follow this  
gmak

κόστος εξοπλισμού

Recommended Posts

Δεν βλέπω να κάνει κανείς την αρχή, οπότε λέω να την κάνω εγώ:

 

Κάθε χρόνο τέτοια εποχή, όλοι κάνουμε ή έχουμε ήδη κάνει τις αγορές μας για τη χρονιά. Με την ευκαιρία του κλεισίματος του χρόνου, έκανα μερικές σκέψεις και υπολογισμούς για το κόστος του αθλήματος του snowboard στο απόλυτο.

 

Απόλυτο θα θέσω ως τον καλύτερο εξοπλισμό σε κάθε τομέα και ας πούμε πως θα προσπαθήσω να καλύψω όλους τους τομείς από άποψη κόστους, με κάποια στοιχεία του τι πληρώνεις. Σαφώς δεν προσπαθώ να παρουσιαστώ ως αυθεντία, αλλά θα γράψω από την σκοπιά των προσωπικών μου αγορών και επιδιώξεων. Φέτος είμαι σε φάση σχεδόν πλήρους αλλαγής εξοπλισμού.

 

 

 

Το εύκολο κομμάτι είναι το τρίπτυχο σανίδα-δέστρες-μπότες.

εδώ δίνει κανείς και το περισσότερα χρήματα, καθώς είναι τα πράγματα με τα οποία θα ανέβεις στο βουνό για να ευχαριστηθείς το άθλημά.

 

-Οι σημερινές top end σανίδες, και μάλιστα σε τιμές ευρώπης έχουν εκτοξευτεί πάνω από τα 650 ευρώ [έως 800 φέτος]. Αυτό που πληρώνει κανείς είναι υλικά όπως κέβλαρ, τιτάνιο, αλουμίνιο και ανθρακονήματα, για μικρότερο βάρος και μεγαλύτερη σκληρότητα.

 

-οι δέστρες είναι μία επένδυση και συνήθως μπορείς να τις κρατήσεις περισσότερο από ότι ένα ζευγάρι σανίδα-μπότες. Συστήνω να πηγαίνει κάποιος για τις καλύτερες που του ταιρίαζουν για τον παραπάνω λόγο. Η τεχνολογία σήμερα παίζε κυρίως με ανθρακονήματα και διάφορα πλαστικά για μικρό βάρος και σκληρότητα, απόκριση εάν προτιμάτε. Οι τιμές είναι έως 350 ευρώ, πάντα για την ευρώπη.

 

-οι μπότες είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι. Δεν αλλάζουν πολύ από χρόνο σε χρόνο σε τεχνολογία ή ποιότητα κατασκευής και κάθε 2-3 χρόνια ελαφραίνουν από λίγο. Και εδώ, ανάλογα την ποιότητα και το βάρος, πάνε άνω των 300 ευρώ.

 

 

 

Συχνά κάποιος νομίζει πως η ιστορία τελειώνει εδώ. Σίγουρα όχι. Ο ακόμα πιο πολύπλοκος και... επιδιξιομανής τομέας είναι ο ρουχισμός. Το gore-tex φιγουράρει ως η καλύτερη μεμβράνη αδιαβροχοποίησης, προσφέροντας τον καλύτερο συνδυασμό αναπνοής του υφάσματος σήμερα για κορυφαία τιμή αδιαβροχότητας [οποιοδήποτε ρούχο έχει πάνω από 25.000 mm αδιαβροχότητα είναι πρακτικά απόλυτα αδιαβροχο]. Προσοχή όμως εδώ. Το gore-tex δεν αναπνέει καλύτερα από ένα ύφασμα με μικρότερη αδιαβροχότητα αλλά συγκρίσιμα καλά. Πχ, την απόλυτη αδιαβροχότητα την πετυχαίνεις με ένα... μποφάν πολυουρεθάνης [βλέπε τσάντα σούπερ μάρκετ], αλλά θα μέσα θα σκάσεις από τον ιδρώτα του σώματός σου. Τέλος υπάρχουν και τα soft shell, μια νέα τεχνολογία με κάποια "κουσούρια", είναι για πιο ελαφριές συνθήκες και όχι το ίδιο ακριβά με τα ρούχα που χρησιμοποιούν την μεμβράνη της gore. Δεν ξέρω και πολλές τεχνικές λεπτομέρειες για αυτά, αλλά λέγεται ότι είναι το μέλλον: είναι πολύ πιο ελαφριά υφάσματα.

 

-πρώτα θες ένα μπουφάν για βαριές συνθήκες. Τα gore-tex κοστίζουν 400-600 ευρώ...

 

-έπειτα ένα ελαφρύτερο. Τα soft shell είναι γύρω στα 300-350. Συχνά μπορείς να το υποκαταστήσεις με ένα fleece μεμβράνης windstopper. Κόστος από 120 έως 250 ευρώ για αυτά με strech fabric.

 

-το παντελόνι είναι λίγο πιο απλό. Τα... κουραστικά, διαθέτουν αεραγωγούς με αδιάβροχα φερμουάρ, ενισχιση σε γόνατα-οπίσθια-φτέρνες, μεμβράνη gore-tex και πληρώνεις κάπου 200-320 ευρώ.

 

-οι κάλτσες είναι κάτι προαιρετικό. Με ενισχύσεις στα σημεία πίεσης και πολλά συνθετικά υλικά ώστε να αποφεύγεται το βαμβάκι που όταν ιδρώνεις μουλιάζει, τιμώνται 20-25 ευρώ το ζευγάρι.

 

-οι μάσκες είναι κάτι πολύπλοκο και συχνά μέσο επίδειξης. Όλες κάνουν δουλειά και οι περισσότερες άνω των 60 ευρώ δεν θαμπώνουν εύκολα. Αλλά η προτίμηση στους φακούς, το μέγεθος και το fit στο πρόσωπο είναι προσωπικές ανάγκες. Τα top end goggles λοιπόν κοστίζουν 90-150 ευρώ.

 

-τα γάντια είναι κάτι που θεωρεί βασικό πολύς κόσμος. Πάντα ένα ζευγάρι με καλή αδιαβροχότητα και ζεστασιά [πχ το κλασσικό fleece-οειδές thinsulate insulation] είναι καλό, αλλά για την καλύτερη αδιαβροχότητα, κλασσικά... gore-tex. Τίποτε άλλο δεν θα στεγνώσει εγκαίρως για την επόμενη μέρα. Κάποιοι θέλουν και προστατευτικό κόκαλλο για καρπούς. Τέτοια κοστίζουν 90-150 ευρώ.

 

 

 

Και να ήταν αυτό όλο, πάλι καλά. Αλλά, εντάξει πήρες το καλύτερο σανίδι, μπράβο. Όταν ανεβαίνεις 2 φορές την εβδομάδα, ή θα έχεις ένα σακούλι λεφτά να τα δίνεις σε σέρβις και κερώματα καταστημάτων, ή θα μάθεις να το φροντίζεις μόνος σου. Άσε που συχνά δεν προλαβαίνει το κατράστημα λόγω φόρτου να το έχει έτοιμο όταν το χρειάζεσαι. Εδώ χρειάζεσαι ειδικό να σε μάθει και αρκετά χρήματα.

 

αγοράζεις:

 

-σίδερο

-κεριά

-ξύστρα

-βουρτσες

-μεταλική ξύστρα

-εργαλείο για τις κόγχες

-λίμες και διαμάντια γι' αυτό

-ptex

-γυαλόχαρτα [stone grind με το χέρι]

-πάγκο και πιαστήρια

 

κόστος, 400 ευρώ ακατέβατα.

 

 

 

Εάν σε όοοολα αυτά βάλω και αξεσουάρ όπως η θήκη της σανίδας ~70 ευρώ, τσάντα backcountry ~50 ευρώ, κατσαβίδια σπιτιού και φορητά ~30 ευρώ, σπαστό φτυάρι ~40 ευρώ και ένα κράνος ~50 ευρώ... τότε δεν έχεις χόμπι, αλλά εργαστήριο και ντουλάπια για να βάλεις όλα αυτά τα πράγματα. Χώρια τα παλιά σου.

 

Συνολικό κόστος, κάπου 3000 ευρώ. Τα έξοδα μετακίνησης των ημερήσιων εκδρομών ενός Αθηναίου, έστω 45 ευρώ, ο μέσος όρος καθημερινών/σαββατοκύριακων. Επί 20 φορές το χρόνο, 900. Άρα έστω σε βάθος χρόνου τεσσάρων ετών (για την απόσβεση του εξοπλισμού) είναι 3000+ 4*900= 6600. Επιμερίζοντας για κάθε έτος, 6600/4= 1650. Και για κάθε μήνα από τους τέσσερις της σεζόν, 413 ευρώ ή 138 για κάθε μήνα του χρόνου, επί τέσσερα χρόνια!!

 

Κι ας μην αναφερθώ στα αξεσουάρ αυτοκινήτου, θα χτυπάμε τα κεφάλια μας στον τοίχο.

 

 

 

Προσωπικά είμαι κάπου στο :shock:% των παραπάνω και κάθε χρόνο συμπληρώνω τον εξοπλισμό μου. Αλλά, εν μέσω των γιορτών, νοιώθω άσχημα για όλα αυτά τα έξοδα. Σίγουρα είναι η έμπνευση και απόλαυση που το αξίζουν, αλλά και πάλι είναι πολλά χρήματα για 3 από τις 52 εβδομάδες του χρόνου.

 

Παρατηρήσεις;


vae victis

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

It is true that snowboarding market is very expensive in Greece.One thing to reduce the cost of your equipment is to buy your stuff from mail order shop because they are way...better in variety and prices!For example,this year i wanted to buy a Burton deck called 'Baron'.In most countries it costs 489 euros...and here in Greece it costs 720 euros.In addition,a pair of Burton boots that costs 200 to 250 euros...here in Greece it costs 350 to 400 euros!!!And all the hype shopowners sell about taxes and other things are bullshit!So find a good mail order shop and buy your stuff from the internet.

 

 

Quote:Sorry for the English...i had a problem with my PC

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

It is true that snowboarding market is very expensive in Greece.One thing to reduce the cost of your equipment is to buy your stuff from mail order shop because they are way...better in variety and prices!For example,this year i wanted to buy a Burton deck called 'Baron'.In most countries it costs 489 euros...and here in Greece it costs 720 euros.In addition,a pair of Burton boots that costs 200 to 250 euros...here in Greece it costs 350 to 400 euros!!!And all the hype shopowners sell about taxes and other things are bullshit!So find a good mail order shop and buy your stuff from the internet.

 

 

Quote:Sorry for the English...i had a problem with my PC

Share this post


Link to post
Share on other sites

κοίτα, αυτό και πάλι είναι σχετικό, όπως σωστά λες, it reduces the cost. Καλό το mail order, άλλωστε στις τιμές αυτού αναφερόμουν. Πήρα σανίδα nitro shogun, 660 € που στην Ελλάδα κάνει 720. Δέστρες burton p1hd 330 €, που στην Ελλάδα έχουν 421. Πήρα μονάχα μπότες από εδώ, οι οποίες ήταν περισυνές και η τιμή τους με έκπτωση σχεδόν η ίδια με τις φετινές μέσω internet.

 

το baron όπως ξέρεις, είναι high-end, mid-wide, freestyle σανίδι χωρίς όμως την καλύτερη τεχνολογία της burton, το οποίο κατά ένα τρόπο "αντικαθιστά" το bmc. Ναι καλά. Εάν έβγαινε το περισυνό bmc 171w [freeride] με sintered indium βάση θα το έπαιρνα. Φέτος όμως, η nitro με τα shogun/darkhorse και η palmer με το crown έπαιζαν την κατηγορία αυτή μόνες τους, αλλά με τι τιμή! το shogun είναι το φτηνότερο και τα άλλα 2 έχουν 800 και 830 € με mail order αντίστοιχα. Παράδοξο: τo palmer crown στην Ελλάδα κοστίζει 690 €, δηλαδή 17% φθηνότερα.

 

Τέλος ειδικά για τις τιμές της burton στη χώρα μας, μάλλον ευθύνεται περισσότερο η αποθήκη παρά οι καταστηματάρχες. Οι άλλοι εισαγωγείς κρατούν το κόστος σε λογικά ακριβότερα επίπεδα κι όχι όπως γίνεται με τη burton εδώ που έχει ενιαίες τιμές στο +20 με +25% :?


vae victis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω και πολλά από τιμές, κατασκευή κτλπ..και επειδή πολλοί πηγαίνουν Βουλγαρία για αγορές ρίξτε μια ματιά σε αυτήν την ιστοσελίδα και ενημερώστε μας σχετικά....

www.bas-bg.com

Σημείωση:1 LV περίπου 0,5euro

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

It is true that the man who imports Burton puts high prices because he does the same to the other brands that he imports.For example a pair of DC shoes that costs ;) euros here in Greece it costs 149 euros!So it is simle to REALISE THAT IT DOESN'T WORTH TO BUY FROM GREECE THESE BRANDS,like DC,Burton,Volcom..........Try mail order shops like ccs.com,skateamerica.com and the Bulgarian site someone wrote in this forum!!!but for this man it is easy to survive...because when you have a shop in Kifissia(Switch)...you understand.....................

Share this post


Link to post
Share on other sites

yes, Mr Stelios that is, Boardsports Ltd. Βγάζει 30% στις τιμές χονδρικής... και οι πελάτες αγοράζουν. Λόγω νοοτροπίας ή αδιαφορίας για το πόσα πληρώνουν, δεν παίζει ρόλο. Κάνουν κακό στην αγορά τη στιγμή που πολλοί υποστηρίζουν πως το ψάχνουν. Όλοι οι υπόλοιποι είμαστε δέσμιοι αυτής της κατάστασης. Λυπηρό.


vae victis

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Kai fantasou oti autos einai antiproswpos kai sto magazi tou ta poulaei toso akriba.....Trela kerdh...ena sanidi pou to exei ferei mono 180 euros to dinei 750.....kai ta koroida agorazoun..................ws pote omws??????????????? :):o:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ίσως δεν έχεις την κατάσταση αυτή στην περιοχή σου, για να δεις την απάντηση στην ερώτησή σου...

 

Λάθος Ανατροφή. Είναι πάρα πολλά τα άτομα που δεν έχουν μάθει να εκτιμούν τα χρηματά τους... και τα περισσότερα έχουν credit card και isdn σπίτι και θα μπορούσαν να βρούν εύκολα τα site που γράψαμε. Απλά δεν έχουν μάθει να τα βγάζουν πέρα με λογικά ποσά και οι γονείς τους δεν τους έχουν μάθει το ψάχνουν, να μην τους πιάνουν τον κώλο.

 

μόνο όταν ξεμείνουν από λεφτά ξέρουν να γκρνιάζουν για την ακρίβεια, όχι να την αποφεύγουν όταν μπορούν. Κι αυτή η κατάσταση πάει συχνά έως ότου αναλάβουν οι ίδιοι ευθύνες και τα έξοδα πολλαπλασιαστούν, κάπου στα είκοσί τους. Μέχρι τότε όμως η ζημιά γίνεται και ο κάθε τέτοιος εισαγωγέας θα κάνει τρελές δουλειές. Τυχαίο είναι πως φέτος έφερε ΜΟΝΟ ότι θα πουλήσει σε ακριβές περιοχές και κυρίως σε μικρά νούμερα; ψάξε να βρείς low-end ή freeride εξοπλισμό σε burton... υπάρχει ελάχιστος, ειδικά σε σχέση με παλιότερα. Ότι άλλο θες, παραγγέλνεται και είσαι δεσμευμένος να το αγοράσεις.

 

Aυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν υπάρχει ανταγωνιστικός εισαγωγέας σε τόσο δημοφιλή μάρκα και έλεγχος στις τιμές που μπαίνουν από το εργοστάσιο. Είναι δυνατόν mid-range σανίδια όπως το fish να κοστίζουν εδώ σχεδόν 900 ευρώ, τι στιγμή που έχουν ~540 στις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ;; μάλιστα, τώρα που γράφω, μπορείς να το παραγγείλεις με 425 στα sales του blue-tomato :lol:


vae victis

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

ειναι αληθεια οτι δεν συμφαιρει να παρεις burton απο ελλαδα

με αυτες τις τιμες (γι αυτο και δεν πηρα)

 

παντως εγω εστειλα ενα μαιλ στην burton για την κατασταση των τιμων εδω και προτεινω σε ολους να κανεται το ιδιο μεχρι να την παρει αλλος την αντιπροσοπεια

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Auto file to exoume kanei...exoume steilei email sthn Burton kai oute kan mas apanthsan...giati na eisai sigouros pws thn Burton den thn polunoiazei afou ta megala ''pswmia'' den ta kanei sto Elladistan.Epishs,den einai mono h Burton alla kai alles thugatrikes opws Gravis footwearr kai gi'auto to pragma einai poluploko.....Egw ena den mporw na katalabw...einai toso duskolo na katalaboun oi snowboarders oti tous douleuoun.....giati den epitrepete kurie ena fouter ths Burton h ths Billabong na kanei oso ena pouloberaki Lacoste!!!HMARTON!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

άδικος κόπος. δεν είχε γίνει τίποτα όσες φορές κι εάν εστάλη μύνημα από άτομα που μετράνε περισσότερο από απλοί πελάτες, ήτοι μαγαζάτορες.

 

στο info@burton.com έστειλες; εάν ναι, μάλλον δεν θα λάβεις και ποτέ απάντηση.


vae victis

Share this post


Link to post
Share on other sites

ωπ, καλό κι αυτό. Στείλαμε στο ίδιο 5λεπτο. Η δική μου απάντηση είναι προς τον jj, δεν υπήρχε τότε η δική σου.

 

πάντως εάν το ψάξω, ίσως βρω το mail του κατάληλλου director στην burton, για να πάρουμε τουλάχιστον απάντηση, αφού ποτέ δεν το επεδίωξα ιδαίτερα. Εάν το βρω, θα το στείλω.

 

πάντως γενικά το customer service στις περισσότερες εταιρίες snowboard είναι για πέταμα. Και η burton είναι χρόνια που δεν βρίσκεται στις εξαιρέσεις. Ειδικά στις απαντήσεις από e-mail, άσε...


vae victis

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

δοκιμαστε στο

 

info.europe@burton.at

 

μου απαντησαν αμεσα

 

το αλλο προφανος ειναι το αμερικανικο και γι αυτο δεν λαβατε απαντηση

Share this post


Link to post
Share on other sites

και η απάντηση ποιά ήταν;


vae victis

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

gmak δεν ξερω με ποιες εταιριες εποικινωνησες αλλα θα διαφονισω με το οτι το customer service μεσω e-mail πολλων εταιριων ειναι για πεταμα

 

στην burton στη rome και στη lib tech οτι και να ρωτησα απαντηθηκε εντος εβδομαδος (μαλιστα στη rome απο τον ιδιο τον josh reid)

Share this post


Link to post
Share on other sites

για την rome το ξέρω. Είναι ακόμη μικρή άλλωστε και μπορούν να χειρίζονται τις απορίες οι ίδιοι. Μην ξεχνάς πως υπήρχε μια περίοδος, νομίζω 6-7 χρόνων, που ο ίδιος ο jake burton απαντούσε τα τηλέφωνα και γράμματα... όμως αυτό όταν εμείς ήμασταν ακόμα στ' αυγό.

 

έχω παράπονα για

ride

k2

nitro

burton.

 

αλλά αυτό δεν είναι το θέμα. Τι σου απάντησαν για τις τιμές και τον dealer μας;


vae victis

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

για να παρω τα πραγματα απο την αρχη

 

εστειλα μαιλ για πληροφοριες για το καινουριο συστημα για της δεστρες (2x) και ανεφερα παρεπιτοντος την διαφορα στις τιμες σε σχεση με αλλες ευρωπαικες χωρες (πχ custom αλλου 580 ευρο εδω 710)

 

η κοπελα που απαντησε στο e-mail μου ζητησε το ονομα του μαγαζιου που ειδα τις μεγαλες τιμες

 

δεν τις εδωσα το ονομα του μαγαζιου αλλα τις εξηγησα οτι η κατασταση ειναι ιδια σε ολα τα μαγαζια που εχουν προιοντα της Burton και μου ειπε οτι το μεταβiβασε στο τμημα πωλησεων

 

αν σταλουν κι αλλα μαιλ πιστευω θα παρουν το θεμα πιο ζεστα και θα κανουν κατι

 

ΥΓ ασχετο αλλα η ROME βγαζει ΤΑ απιστευτα σανιδια, το anthem που εχω ειναι εκπληκτικο και το συστηνω ανεπιφυλακτα

Share this post


Link to post
Share on other sites

ακούω από πέρσι που άνοιξε πολύ καλά λόγια για τα rome. ήταν πλήγμα για τη burton που έχασε βασικούς σχεδιαστές της. Βασικά εγώ είμαι φαν της ταχύτητας [πιο σκληρά σανίδια] και πολύ λιγότερο του πάρκου. Άμα βρω από κάποιον φίλο πάντως, δεν θα αμελήσω να δοκιμάσω.

 

το 2x θα υπάρχει μόνο στο UnInc, θα έρχεται plate μαζί με τη σανίδα που είναι μεταλλικό. Τα γουρουνάκια στο design θα είναι σκελετωμένα για του χρόνου, εάν σε ενδιαφέρει αυτό :lol:

 

εάν είναι έτσι, δεν θα αμελήσω να κάνω κι εγώ τις συστάσεις μου για την αντιπροσωπεία μας. Προσωπικά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το θέμα, μα γνωστοί. Μόνο κερδισμένοι έχουμε να βγούμε. Είναι λίγο απρόσωπη η αγορά από internet είναι η αλήθεια.


vae victis

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

για το 2χ και τα uninc το ξερω

το συστημα υπηρχε και φετοσ σε ενα ιαπωνικο custom αλλα δεν ειναι εκει το θεμα

 

αν μπορεις να βρεις κοσμο να στειλει μαιλ τοτε πιστευω θα το προσεξουν το θεμα

Share this post


Link to post
Share on other sites

ναι, διάβασα αυτό το custom είχε εμφανιστεί σε κάτι φώτο περιοδικών και στο Αμέρικα ψάχνονταν πολύς κόσμος. Προσωπικά δεν θα ήθελα το 2x σε freeride, αλλά φαντάζομαι το truer flex για freestyle κάπου στέκει. Δεν ήξερα ότι είχε κυκλοφορήσει. Αλά 2003 custom limited έτσι;

 

Πάντως εγώ έστειλα. Μόλις μου απαντήσουν θα δω εάν χρειάζεται περαιτέρω στήριξη. Να δω επιτέλους να τους βάζουν χέρι, χάνει αρκετές παραγγελίες με αυτές τις τιμές η Burton :wink:


vae victis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φιλε jj έπρεπε να δώσεις τα στοιχεια του μαγαζιού που σου εδωσε φουσκωμένη τιμη τόσο στην burton οσο και εδώ στο snowclub.Εξάλου το site αυτο φτιάχτηκε εκτός των αλλων και να μας προστατευει απο τις κακοτοπιές και τους επιτήδιους.Εγώ εκνευρίστικα παρα πολύ απο τα καταστήματα που πουλανε snowboard που στο τελος αγόρασα salomon.Επειδή ειναι λίγα τα μαγαζιά που φερνουν σανίδια χτυπάνε οτι τιμή τους γουσταρει.

 

Υ.Γ.

Τα rome απο που τα πήρες και ποσο αν ειναι ευκολο να μας πεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

κοίταξε, δεν πρέπει να διάβασες καλά ότι συζητούσαμε με το παιδί. Η αποθήκη που εισάγει την burton δίνει ενιαίες, επίσημες τιμές για τα μαγαζιά που την πουλάνε στην Ελλάδα. Μερικές είναι

 

bindings.

c16-------550 euro

p1 hd-----421 euro

p1 md-----383 eyro

mission---256 euro

custom----232 euro

syncro----203 euro

ray-------193 euro

freestyle-150 euro

 

boards.

jussi----728 euro

custom---705 euro

customX--851 euro

T6-------898 euro

cruzer---358 euro

fish------800+ [δεν θυμάμαι] euro


vae victis

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

αφου εισαι απο θεσσαλονικη δεν χρειαζεται να αναφερω μαγαζια κτλ

 

τωρα για το ROME

 

το πηρα απο το www.boardshop.co.uk κατι λιγοτερο απο 600 euro και μαζι "δωρο" μια boardbag

Share this post


Link to post
Share on other sites

jj πόσο γρήγορα σου απάντησε η Burton Europe;

 

γιατί εγώ δεν τους βλέπω να μου απαντούν καν :D


vae victis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Posts

    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
    • Έκλεισα με 6 σκι και αυτά έξω. Τα Καλάβρυτα που λατρεύω δεν τα κατάφεραν. Για Παρνασσό ούτε για αστείο. Υπομονή για του χρόνου πια.
    • 😀   Για μένα ήταν μακράν η χειρότερη σεζόν (εκτός της καραντίνας φυσικά) από το 94 που ξεκίνησα. Από την μια οι υποχρεώσεις, από την άλλη η κάκιστη σεζόν, το αποτέλειωσε και το κατάμουτρο ψέμα του Παρνασσού για πλήρη λειτουργία, και με αυτά και με αυτά έμεινα με... 1 σκι.    1 σκι σε μια ολόκληρη σεζόν. Απίστευτο μου φαίνεται... 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,664
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...