Jump to content
Nickel

Τιμοκατάλογος χ.κ. ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ

Recommended Posts

eolos, η ετήσια κάρτα υπαρχει συγκριμενο λογο που την εχουν ολα τα χιονοδρομικα του κοσμου.

Σκέψου ποσοι απο τον Μαρτιο και μετά θα ανεβαινουν που οι συνθηκες ειναι "αθλιες" χιονοδρομικά να κανουν σκι? ελάχιστοι!

Οταν ομως εχεις 1000 ετησιες ο αλλος θα ανεβει και μαζι του θα παρασυρει και αλλον κοσμο.

 

Σκέψου τώρα τοσες οικογενειες που εχουν στηριξει την βιωσιμοτητα τους στο χιονοδρομικο προιον τι οικονομικο στραπατσο θα φανε!

εμεις θα παμε εκει που θα βρουμε πιο φτηνα οι άλλοι?

 

σκεψου οτι εχεις παρει καρτα :angry: ημερων σου εχουν περισσεψει 40 εχει μπει ο Μαρτιος και το χιονοδρομικο λογο κοσμου ή λογο ελλειψης χιονιου δουλευει με 15€ καρτες τι θα της κανεις ολες της μοναδες που θα σου μεινουν αφου δεν υπαρχει εστω η προβλεψη για μεταφορα στον επομενο χρονο?

 

Προσομοιωση ετήσιας κάρτας με την :lol:μοναδων δεν υπαρχει παρα μονο σε τυπικο επιπεδο, μιας και η ;)μοναδων σου στερει το δικαιωμα να ανεβεις,οποτε και οσο θελεις (ουσιαστικα θα στηριξεις το χκ και τους ομορους νομους την κακη περιοδο του χειμωνα)

Με 80αρες καρτες για να εξομοιωσεις μια ετησια θελεις 965€ ΦΕΤΟΣ! μην συγκρίνεται λοιπον ανομοια πραγματα!

 

Και η ΕΤΑ θα χάσει και οι ομοροι νομοι/επαγγελματιες και οι χιονοδρομοι. Δεν θα χασει αυτος που εχει παρει προκαθορισμενο ποσο και τον συμφερει να μην ανοιξει καν το χιονοδρομικο λεω εγω... εσυ τι λες?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μήπως υπερβάλουμε λίγο; Εσείς που γνωρίζετε τον Κο Δρίβα πιστεύετε πως γελάει μαζί μας; Εγώ από το λίγο που τον ξέρω δεν μου έχει δώσει τέτοια εντύπωση. Μάλλον κάποιοι άλλοι γελάνε μαζί μας. Αυτοί που εισέπραξαν από τους επιβάτες αυτών των λεωφορείων.

 

Στο θέμα του τιμοκαταλόγου τώρα, όπως ειπώθηκε αυτός βγήκε μετά την επεξεργασία των στοιχείων του skidata. Για να διαμορφώσουν έτσι τον τιμοκατάλογο σημαίνει πως η πλειοψηφία των χιονοδρόμων πελατών ανήκει στην κατηγορία των 20 επισκέψεων δηλαδή μέχρι 10 αργίες ή 20 καθημερινές. Άρα η πλειοψηφία βγαίνει κερδισμένη.

Όσο γι αυτούς που θέλουν και μπορούν να είναι κάθε ΣΚ στον Παρνασσό, το ιδανικότερο κατά τη γνώμη μου θα ήταν ένα πακέτο των 60 μονάδων στην τιμή που έχει τώρα αυτό των 40 (360€). Αν υπολογίσει κανείς τη μειωμένη σαιζόν, τις μέρες που θα είναι κλειστό το ΧΚ λόγω καιρού ή θα υπολειτουργεί, ένα τουλάχιστον ταξίδι στο εξωτερικό, δεν μένουν περισσότερες από 30 μέρες υψηλής περιόδου.

Μια καλή κίνηση από το χιονοδρομικό θα ήταν ο χαρακτηρισμός όσων ημερών του Απριλίου θα είναι ανοικτό το χιονοδρομικό σαν χαμηλή περίοδο, συμπεριλαμβανομένων των αργιών καθώς επίσης και λίγο μεγαλύτερη έκπτωση στους γονείς και μαθητές.

 

Πριν αρχίσουμε να το θάψιμο, ας κάνουμε ήρεμα και πολιτισμένα τις προτάσεις μας. Ήδη έχουν γίνει μερικές αλλαγές στον τιμοκατάλογο από τότε που πρωτοδημοσιευτηκε. Το 2ο παιδί οικογένειας πληρώνει 1 €, ενώ στην αρχή η τιμή αυτή ήταν για το 3ο και οι όμοροι δήμοι έγιναν όμοροι νομοί. Αυτό σημαίνει πως υπάρχει καλή θέληση από την πλευρά του χιονοδρομικού να γίνουν βελτιώσεις. Αρκεί να υπάρχει καλή θέληση και από την πλευρά μας και όχι υστερικές αντιδράσεις. Ας περιμένουμε και την αιτιολόγηση-διευκρινήσεις από την πλευρά του χιονοδρομικού και μετά όποιος νομίζει ότι δεν τον συμφέρει απλά δεν πάει. Το μήνυμα θα το δώσουν πάλι τα μηχανάκια του skidata. Δεν μιλάμε για αύξηση του τιμολογίου της ΔΕΗ πχ που είμαστε αναγκασμένοι να το πληρώσουμε όλοι (εκεί γιατί δεν μιλάμε για κινητοποιήσεις; ). Καθένας κάνει τους υπολογισμούς του και πάει εκεί που τον συμφέρει.

 

Στο τέλος της σεζόν εδώ θα είμαστε και θα κάνουμε έναν απολογισμό να δούμε ποιος έχασε και ποιος κέρδισε τελικά.

Φυσικά και ΔΕΝ υπερβάλλουμε !!!

Ξέρεις τι είναι να πληρώνεις 200 ευρώ για την ετήσια και ξαφνικά να χρειάζεσαι 640 ευρώ ????


Η ΕΤΑ μας ξέσκισε...

 

όμοροι δήμοι ΑΥΞΗΣΗ 62,5% από 200€ -> 320€ !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ο arvii δεν είναι "ντοπιος" αγαπάει το βουνό και έχει την "επαγγελματική" δυνατοτητα να δουλευει μακριά απο την Αθήνα ,εγινε δημοτης Αράχωβας αλλά η διαφορά τιμής φέτος είναι εξωφρενική!

Share this post


Link to post
Share on other sites

το Σάββατο 20/12/2008 θα πραγματοποιηθεί στη Φτερόλακκα Χ.Κ. Παρνασσός Snow Party στις 12:00 το μεσημέρι με live μουσική...

μήπως είναι καλή ημερομηνία ??? :angry:


Η ΕΤΑ μας ξέσκισε...

 

όμοροι δήμοι ΑΥΞΗΣΗ 62,5% από 200€ -> 320€ !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
ο arvii δεν είναι "ντοπιος" αγαπάει το βουνό και έχει την "επαγγελματική" δυνατοτητα να δουλευει μακριά απο την Αθήνα ,εγινε δημοτης Αράχωβας αλλά η διαφορά τιμής φέτος είναι εξωφρενική!

 

Αθηναίος είμαι αλλά περνάω 3-4 ημέρες την εβδομάδα στο Λιβάδι ακόμη και το Καλοκαίρι και φυσικά ψηφίζουμε οικογενειακώς επάνω... τότε ΟΛΟΙ μας θυμουνται.

Ο λόγος που έχουμε κάνει μεταφορά δικαιωμάτων μας δηλαδή φυσικά και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ η έκπτωση.


Η ΕΤΑ μας ξέσκισε...

 

όμοροι δήμοι ΑΥΞΗΣΗ 62,5% από 200€ -> 320€ !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

θα ειμαστε επάνω, θα φέρω και 1€ για την Νεφέλη... :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites
θα ειμαστε επάνω, θα φέρω και 1€ για την Νεφέλη... :angry:

 

 

Επειδή διάβασα κάποια post κατά του κ.Δρίβα ,ας κρατάμε μικρό καλάθι γιατί τις τιμές δεν τις καθορίζει εξ'ολοκλήρου εκείνος.

 

Και επειδή στο ελλαδιστάν πολλά γίνονται, νομίζω ότι κανείς δεν θα ήθελε να φύγει ο Δρίβας απο τον παρνασσό........ ή μήπως κάνω λάθος ?


Κωστής

Share this post


Link to post
Share on other sites
eolos, η ετήσια κάρτα υπαρχει συγκριμενο λογο που την εχουν ολα τα χιονοδρομικα του κοσμου.

Σκέψου ποσοι απο τον Μαρτιο και μετά θα ανεβαινουν που οι συνθηκες ειναι "αθλιες" χιονοδρομικά να κανουν σκι? ελάχιστοι!

Οταν ομως εχεις 1000 ετησιες ο αλλος θα ανεβει και μαζι του θα παρασυρει και αλλον κοσμο.

 

Σκέψου τώρα τοσες οικογενειες που εχουν στηριξει την βιωσιμοτητα τους στο χιονοδρομικο προιον τι οικονομικο στραπατσο θα φανε!

εμεις θα παμε εκει που θα βρουμε πιο φτηνα οι άλλοι?

 

σκεψου οτι εχεις παρει καρτα :lol: ημερων σου εχουν περισσεψει 40 εχει μπει ο Μαρτιος και το χιονοδρομικο λογο κοσμου ή λογο ελλειψης χιονιου δουλευει με 15€ καρτες τι θα της κανεις ολες της μοναδες που θα σου μεινουν αφου δεν υπαρχει εστω η προβλεψη για μεταφορα στον επομενο χρονο?

 

Προσομοιωση ετήσιας κάρτας με την ;)μοναδων δεν υπαρχει παρα μονο σε τυπικο επιπεδο, μιας και η 80μοναδων σου στερει το δικαιωμα να ανεβεις,οποτε και οσο θελεις (ουσιαστικα θα στηριξεις το χκ και τους ομορους νομους την κακη περιοδο του χειμωνα)

Με :rolleyes:αρες καρτες για να εξομοιωσεις μια ετησια θελεις 965€ ΦΕΤΟΣ! μην συγκρίνεται λοιπον ανομοια πραγματα!

 

Και η ΕΤΑ θα χάσει και οι ομοροι νομοι/επαγγελματιες και οι χιονοδρομοι. Δεν θα χασει αυτος που εχει παρει προκαθορισμενο ποσο και τον συμφερει να μην ανοιξει καν το χιονοδρομικο λεω εγω... εσυ τι λες?

 

Για μένα η ετησια καρτα υπαρχει, αλλα με διαφορετικη μορφη. Πιο ευελικτη ωστε να ωφεληθουν αυτοι που δεν τολμουσαν να βγαλουν ετησια γιατι δεν ηξεραν αν θα μπορεσουν να την αποσβεσουν και σιγουρα πιο ακριβη γι αυτους που θελουν να την αγορασουν με τη μορφη των :rolleyes: ημερων. Δεν ειπα το αντιθετο. Αλλα ξαναλεω οτι οι :rolleyes: ημέρες είναι άπιαστο όνειρο για τους περισσότερους, αν όχι όλους.

Σε αυτο σμφωνουμε νομιζω

αυτούς που θα βλάψει είναι αυτούς που ανεβαίνουν πάρα πολύ στο βουνό πχ 40(αργιες) οπου η τιμή θα είναι για :rolleyes: μονάδες=450€ αντί βέβαια για 1200€ σε κάρτες με 30αρια...

40 αργίες είναι κάθε ΣΚ απο Ιαν-Απρ. και όλες τις γιορτές :angry: και βεβαια να είναι συνέχεια ανοιχτό...

Και βεβαια ειμαι υπερ της δυνατοτητας μεταφορας του υπολοιπου στην επομενη χιονοδρομικη περιοδο οπως ανεφερα οταν παρεθεσα τους ορους χρησης των πολυημερων καρτων απο το site του St. Anton. Επισημα ομως δεν εχουμε καποια ενημερωση αν ισχυει η μεταφορα ή οχι. Στους ορους χρησης αναφερεται μονο "Σε περίπτωση μη εξάντλησης του δικαιώματος χρήσης πολυήμερης κάρτας δεν επιστρέφεται το υπόλοιπο του αντίτιμου του εισιτηρίου."

 

Κατα τη γνωμη μου, οπως ειπα, η ιδανικη λυση θα ηταν μια καρτα των 60 ημερων με τιμη οσο αυτη των 40 και υπολογισμος ολων των ημερων του Απριλίου σαν χαμηλη περιοδο. Σε συνδυασμό με την δυνατοτητα μεταφορες υπολοιπου στην επομενη χιονοδρομικη περιοδο.

 

Οσο για τους επιχειρηματίες που στηριζονται στο χιονοδρομικο προιον, ειναι νομιζω καιρος να βαλουν κι αυτοι κατι ωστε να στηρίξουν το χιονοδρομικο που τους στηριζει τοσα χρονια.

Και σε αυτο συμφωνουμε νομιζω

γιατί το χκΠ να ασχοληθεί για τους ξενοδόχους και τους εστιάτορες και όλους τους επαγγελματίες γενικότερα όταν δεν σκέφτονται αυτοί την χρυσή κότα απο πάνω τους!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Επειδή διάβασα κάποια post κατά του κ.Δρίβα ,ας κρατάμε μικρό καλάθι γιατί τις τιμές δεν τις καθορίζει εξ'ολοκλήρου εκείνος.

 

Και επειδή στο ελλαδιστάν πολλά γίνονται, νομίζω ότι κανείς δεν θα ήθελε να φύγει ο Δρίβας απο τον παρνασσό........ ή μήπως κάνω λάθος ?

 

Αυτο μην το ξεχνατε ποτε. Το σημαντικοτερο και πιο ελπιδοφορο γεγονος που εχει συμβει στο χκπ τα τελευταια 10 χρονια ειναι

οτι ανελαβε ο κ. Δριβας.


temporary info: Σπύρος Καββαδίας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωστα, ΔΕΝ συμφωνουμε σε ολα! Δεν μιλας για :angry: ημερες, μιλας για :lol: ΜΟΝΑΔΕΣ, μην τρελαθουμε κιολας.

 

Δεν ειμαστε αντιθετοι σε οσα εκπτωτικα πακετα θελει να βγαλει το ΧΚΠ.

 

Αλλα δεν ειναι το ιδιο πραγμα με τις ετησιες και το αντικτυπο τους στην τσεπη μας ειναι βαρυ!

 

Μπορει το ΧΚΠ να βγαλει ολες τις περσινες ετησιες σε ολες τις κατηγοριες (ατομικες, οικογενειακες, ομορων δημων, στρατιωτικες, αθλητικες, προπονητικες, δασκαλων, βετερανων), στην ιδια τιμη, και ας μας αφησει εμας να παρουμε το ρισκο του καιρου.

 

Αλλα δεν το εκανε και ολα τα αλλα ειναι εκ του πονηρου! Αν θελει, ας το κανει! Εδω ειμαστε να του πουμε μπραβο!

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

 

Συμβουλος παρα τω ΔΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για μένα η ετησια καρτα υπαρχει, αλλα με διαφορετικη μορφη. Πιο ευελικτη ωστε να ωφεληθουν αυτοι που δεν τολμουσαν να βγαλουν ετησια γιατι δεν ηξεραν αν θα μπορεσουν να την αποσβεσουν και σιγουρα πιο ακριβη γι αυτους που θελουν να την αγορασουν με τη μορφη των :angry: ημερων. Δεν ειπα το αντιθετο. Αλλα ξαναλεω οτι οι :lol: ημέρες είναι άπιαστο όνειρο για τους περισσότερους, αν όχι όλους.

Σε αυτο σμφωνουμε νομιζω

 

Κατα τη γνωμη μου, οπως ειπα, η ιδανικη λυση θα ηταν μια καρτα των 60 ημερων με τιμη οσο αυτη των 40 και υπολογισμος ολων των ημερων του Απριλίου σαν χαμηλη περιοδο. Σε συνδυασμό με την δυνατοτητα μεταφορες υπολοιπου στην επομενη χιονοδρομικη περιοδο.

 

Το οτι μπορεί για κάποιους οι ;) μονάδες ίσως είναι άπιαστο όνειρο δεν σημαινει οτι πρέπει να κοπεί η ετήσια για όλους!

Διότι έτσι ακόμη και για όσους μπορούν να κάνουν σκι όλο το χρόνο θα είναι άπιαστο όνειρο λογω των νέων τιμών...

Οι 60 μονάδες είναι λιγότερες απο τις 80 που λέμε οτι ακόμη κι αυτές για μερικούς δεν είναι αρκετές.

 

Ας παραμείνουν οι ετήσιες με περσινές τιμές και ας δημιουργήσουν όσα εκπτωτικά πακέτα θέλουν ανάμεσα...

 

Να μήν ξεχνάμε επίσης κάτι πολύ βασικό. Ακόμη και εάν κάποιοι θεωρούν οτι οι :rolleyes: μονάδες είναι αντίστοιχες με την ετήσια, οι αυξήσεις σε σχέση με πέρσι είναι εξωφρενικές για αρκετές κατηγορίες επισκεπτών!!! από 200 ευρώ 320 δεν είναι "φυσιολογική" αύξηση και ιδιαίτερα σε μία τόσο δυσμενη περίοδο για τα οικονομικά ΟΛΩΝ.

 

Ακόμη και οι 40 μονάδες κοστίζουν 88 ευρώ περισσότερο από ότι η ετήσια πέρσυ τουλάχιστον για τη δική μου κατηγορία !!!

Edited by arvii

Η ΕΤΑ μας ξέσκισε...

 

όμοροι δήμοι ΑΥΞΗΣΗ 62,5% από 200€ -> 320€ !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
"όλα τα μέσα επιστρατεύει η κυβέρνηση προκειμένου να αναχαιτίσει το κύμα ακρίβειας που σαρώνει την αγορά. Στο πλαίσιο αυτό, μαζί με την ενεργοποίηση των νέων μέτρων, ο υπουργός Ανάπτυξης Χρ. Φώλιας ασκεί πιέσεις σε βιομηχάνους, εμπόρους, αλλά και εκπροσώπους πολυεθνικών εταιρειών να προχωρήσουν σε μειώσεις ή σε πάγωμα τιμών"

 

μάλλον αυτό πάει για τα ξενα μαγαζιά οχι τα δικά τους έτσι...

 

Για τους ντόπιους το εχω πει και εγώ αλλα θέλει πολιτικό κοστος απο την κυβερνηση να φτιαξει φορεα να μαζευει τα λεφτα και να τα αποδίδει... στην ιδια πολιτεια ανηκει και το χκπ, αλλα βολευονται απο τα εμμεσα εσοδα και δεν τους νοιαζει ποσο μεσα μπαινει το χιονοδρομικο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως με τα έσοδα του ΧΚΠ θέλουν να βοηθήσουν στα έσοδα του κράτους ?

Τότε να μη διαμαρτυρόμαστε και να ζητήσουμε κι άλλες αυξήσεις :P:lol::P:lol::P

Edited by arvii

Η ΕΤΑ μας ξέσκισε...

 

όμοροι δήμοι ΑΥΞΗΣΗ 62,5% από 200€ -> 320€ !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

να συμπληρώσω ότι οποιοδήποτε πολυημερο πακέτο πρεπει να εχει λιγότερο απο την περσινη ετήσια!

Στο 99.99% των χιονοδρομικών στον κόσμο υπάρχει ετήσια και σε κανενα δεν θα βρείς τόσο πολυημερη οσο η :lol: "ημερων"

 

υπάρχουν επαγγελματίες οπως οι δασκαλοι του σκι που πληρώνουν το χιονοδρομικό για να εργαζονται στο χιονοδρομικο τους πεδίο. αυτοί βρίσκονται καθημερινα εκεί και η αξία της πραγματικής τους ετήσιας φέτος ειναι 965€+

 

ο καθενας εδω μεσα μπορει να κοιταξει την παρτη του και την τσεπη του, ο ΣΤΧ ομως όχι, πρέπει να κοιτάει όλες τις πλευρές.

 

υγ. ποιος μου λεει εμενα αν μεινει η καταργηση της ετήσιας οταν περασει στον ιδιωτη με το δεδικασμενο των μονάδων να μην κινδυνευουμε να πεσει ο ουρανος στο κεφάλι μας...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχεις δικιο Μάκη! Λαθος η διατύπωση μου και ζητώ συγνώμη. Οι :lol: μονάδες εννοώ πως είναι άπιαστο όνειρο, και το συμφωνούμε πήγαινε στον Nickel, γιαυτό και η παράθεση.

 

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι για το μεγαλύτερο ποσοστό των χιονοδρόμων οι πολυημερες συμφερουν περισσοτερο απο τις ετησιες και φυσικα απο την ημερησιες. Και αν υπηρχε αυτο που ανεφερα ως ιδανικο πακετο κατα τη γνωμη μου, τοτε θα ειμασταν ολοι ευχαριστημένοι.

Γνωμη μου παντα και συμφωνα με τα μεχρι στιγμης δεδομενα.

Περιμενω μερικές διευκρινίσεις ακομα για να διαμορφωσω την τελικη μου αποψη. (Χρεωση 2 ή 1 μοναδας στις πολυημερες καρτες σε περιπτωση μερικης λειτουργειας του κεντρου; (<50%, Νυχτερινο))

 

Φιλε arvil, το "υπερβάλλουμε" αναφεροταν στο οτι ο Κος Δρίβας "θα βλεπει τη φωτογραφια με τα λεωφορεία και θα γελαει μαζι μας".

 

Πιστεύω να έγινα πιο ξεκάθαρος τώρα. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωστα, οπως ειπα και προηγουμενως,

 

Δεν ειμαστε αντιθετοι σε οσα εκπτωτικα πακετα θελει να βγαλει το ΧΚΠ.

 

Αλλα δεν ειναι το ιδιο πραγμα με τις ετησιες και το αντικτυπο τους στην τσεπη μας ειναι βαρυ!

 

Μπορει το ΧΚΠ να βγαλει ολες τις περσινες ετησιες σε ολες τις κατηγοριες (ατομικες, οικογενειακες, ομορων δημων, στρατιωτικες, αθλητικες, προπονητικες, δασκαλων, βετερανων), στην ιδια τιμη, και ας μας αφησει εμας να παρουμε το ρισκο του καιρου.

 

Αλλα δεν το εκανε και ολα τα αλλα ειναι εκ του πονηρου! Αν θελει, ας το κανει! Εδω ειμαστε να του πουμε μπραβο!

 

Εχεις καποια αντιρρηση σ'αυτην την τοποθετηση;

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Συμβουλος παρα τω ΔΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites
να συμπληρώσω ότι οποιοδήποτε πολυημερο πακέτο πρεπει να εχει λιγότερο απο την περσινη ετήσια!

Στο 99.99% των χιονοδρομικών στον κόσμο υπάρχει ετήσια και σε κανενα δεν θα βρείς τόσο πολυημερη οσο η :lol: "ημερων"

 

Φυσικά και είναι αδιανόητο ακόμη και η κάρτα των 40 μονάδων (20 αργιών) να κοστίζει πολύ περισσότερο από την περσινη ετήσια κάρτα !!!

 

Φιλε arvil, το "υπερβάλλουμε" αναφεροταν στο οτι ο Κος Δρίβας "θα βλεπει τη φωτογραφια με τα λεωφορεία και θα γελαει μαζι μας".

 

Κατανοητο αυτό, αν και δεν νομίζω οτι ο κ. Δρίβας "γελάει" διότι από όσο τον ξέρω πονάει το χιονοδρομικό κέντρο.

Μήπως έχει δίκιο ο nickel ...???

 

υγ. ποιος μου λεει εμενα αν μεινει η καταργηση της ετήσιας οταν περασει στον ιδιωτη με το δεδικασμενο των μονάδων να μην κινδυνευουμε να πεσει ο ουρανος στο κεφάλι μας...
Edited by arvii

Η ΕΤΑ μας ξέσκισε...

 

όμοροι δήμοι ΑΥΞΗΣΗ 62,5% από 200€ -> 320€ !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δικες μου θεωριες για την συμπεριφορα του ΧΚΠ. Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να αποπροσανατολισουμε τη συζητηση!

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

το λιγοκοτερο κατ'εμε για το ΧΚΠ είναι να βάλει οσα πακέτα θελει μέχρι 20 αργίες(40μονάδων) max. με μεγιστη τιμη 280€ και απο εκεί και μετά ετήσια με 350€

δεν ειμαστε αλπεις, μεση χιονοδρομικη χρονια 90-100 ημερών έχουμε και απο αυτές ζήτημα αν οι 60 πραγματικά αξίζουν, οι υπολοιπες ειναι πεταμενα λεφτά ουσιαστικα για να κανεις σε λωρίδες και πισινες... ε δεν μπορείς να το χρεώνεις περισσότερο και απο τα καλυτερα αλπικα χιονοδρομικα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βλέπω ότι η αντίδραση στο Χ.Κ.Π βασίζεται μόνο στην έλλειψη ετήσιας κάρτας,και όχι στη μη ύπαρξη έργων ουσίας στο χιονοδρομικό.Πέρσι που ανέλαβαν οι ιδιώτες τον Παρνασσό,θυμάμαι ότι δέχθηκα σφοδρή επίθεση όταν είπα πως δεν περίμενα κάτι ουσιώδες παρά μόνο την είσπραξη των τυχών κερδών.Φέτος βλέπω ότι αυτοί που εξαπέλυσαν την επίθεση εναντίον μου,είναι εναντίον του Χ.Κ.Π.Τι άλλαξε από πέρσι;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι τιμες ρε Σταθη! Οι τιμες... :lol:

 

Εμεις σαν Συλλογος προσπαθησαμε και προσπαθουμε να βρουμε κοινο εδαφος με τα χιονοδρομικα για να υποστηριξουμε την αναπτυξη της χιονοδρομιας στην Ελλαδα. Να βοηθησουμε να λυθουν προβληματα, να προχωρησει το πραγμα.

 

Οταν παιρνουμε κινησεις σαν κι αυτη, τι περιμενεις να κανουμε;

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

 

ΥΓ: Ας μεινουμε στο θεμα μας ομως, οσο κακογραμμενος κι αν ειναι ο τιτλος. Το θεμα ειναι η τιμολογιακη πολιτικη του ΧΚΠ :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άλλαξε η ημερήσια κάρτα αξία;Απ'ότι θυμάμαι ίδια τιμή είχε.Δέχομαι ότι στους συχνούς πελάτες φέρθηκε εντελώς ανάρμοστα,αλλά στην τελική ανάλυση σου λένε "άμα θες κύριε"Επίσης Μάκη,θα έπρεπε να το περίμενες ότι κάτι θα συμβεί στην τιμολογιακή πολιτική όταν μια ιδιωτική κοινοπραξία αναλάμβανε την διαχείριση του Χ.Κ.Π.Δε νομίζω να ήλπιζε κανείς σε "φιλολαϊκή τιμολογιακή πολιτική".Και αν αύξαναν τις τιμές επειδή άλλαξαν τουλάχιστον τους προβληματικούς αναβατήρες του κέντρου,δε νομίζω να έλεγε κανείς τίποτα,αλλά δεν έκαναν κάτι τέτοιο.Σε αυτή την κατεύθυνση θα έπρεπε να κινείται και ο σύλλογος.Ακριβότερη κάρτα στο ίδιο κέντρο.Ο συνδυασμός αυτός είναι το πρόβλημα.

Φέτος ο κ.Σπηλιοτόπουλος θα εγκαινιάσει το κέντρο;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρις να εχω διαβασει ολο το θρεντ και χωρις να εχω μελετησει και πολυ προσεκτικα τον τιμοκαταλογο απλα να κανω μια παρατηρηση:

Η αντιδραση αυτη η φετινη, που πραγματι ειναι πιο εντονη απ' οτι προηγουμενες χρονιες και βεβαια δικαιολογημενη, νομιζω εν τελει οτι εχει να κανει σε μεγαλυτερο βαθμο με το γεγονος οτι παρα την αλλαγη στο ιδιοκτησιακο-διοικητικο (?) καθεστως που εγινε περυσι, η αντιμετωπιση του θεματος της τιμολογιακης πολιτικης δεν αλλαξε (ισως μονο να εγινε πιο... επιστημονικη η "κομπινα" με ολες αυτες τις κατηγοριες και υποκατηγοριες... :lol: ). Κατα τ αλλα δεν ειναι φετος η πρωτη φορα που υπαρχουν τοσο μεγαλες αυξησεις (με αμεσο ή εμμεσο τροπο) και βεβαια σαν απολυτες τιμες εχουμε ξεφυγει εδω και χρονια. Τουλαχιστον οσο θυμαμαι εγω η ισορροπια τιμων και παροχων ηταν εξωφρενικα τραγικη απλα καθε χρονο ή σχεδον καθε χρονο (κανουμε και κανα διαλλειμα μια στο τοσο) σταθερα επιδεινωνεται.

 

Επομενως ο Σταθης απο πανω εχει ενα point.

 

Filika


"Men are born ignorant, not stupid; they are made stupid by education."

B.R.

Share this post


Link to post
Share on other sites
το λιγοκοτερο κατ'εμε για το ΧΚΠ είναι να βάλει οσα πακέτα θελει μέχρι 20 αργίες(40μονάδων) max. με μεγιστη τιμη 280€ και απο εκεί και μετά ετήσια με 350€

δεν ειμαστε αλπεις, μεση χιονοδρομικη χρονια 90-100 ημερών έχουμε και απο αυτές ζήτημα αν οι 60 πραγματικά αξίζουν, οι υπολοιπες ειναι πεταμενα λεφτά ουσιαστικα για να κανεις σε λωρίδες και πισινες... ε δεν μπορείς να το χρεώνεις περισσότερο και απο τα καλυτερα αλπικα χιονοδρομικα...

 

Νομίζω οτι ακόμη και 280 ευρώ για 40 μονάδες είναι υπερβολική τιμή !!!

Πιστεύω οτι οι :lol: μονάδες θα έπρεπε να βρίσκονται στην κατηγορία των 250/280 ευρώ, εάν σκεφτούμε οτι πέρσι η απλή ΕΤΗΣΙΑ κάρτα είχε αρχικά 350 και μετά τις 7/1 300 ευρώ


Η ΕΤΑ μας ξέσκισε...

 

όμοροι δήμοι ΑΥΞΗΣΗ 62,5% από 200€ -> 320€ !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...