Jump to content
PanosDrivas

Φωτοενημέρωση από το Χ.Κ. Παρνασσού

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους...

Ενα παράπονο απο το χκπ - την Παραασκευη 26/12 ανεβήκαμε παρέα 4 άτομα... οι 2 θα νοικιάζαμε πάνω εξολισμό snb...

Πληρώνουμε κανονικά και οι 4 τα 15ευρώ, ανεβαίνουμε πάνω και αφού περιμένουμε 1 ώρα στην ουρά για ενοικίαση, λίγο πριν το ταμείο καταλαβαίνουμε ότι δεν υπάρχουν snb για ενοικίαση, έχουν τελειώσει όλα...

Όλη αυτή την ώρα, καμία ενημέρωση από τους υπευθύνους, περιμέναμε την ουρά κανονικά και μόνο αφού έκανε φασαρία ένας πιτσιρικάς, αναγκάστηκαν να βγάλουν ανακοίνωση, μετά από μισή ώρα...

Οταν κατεβήκαμε κάτω πήγαμε στις πληροφορίες να ζητήσουμε πίσω τα λεφτά μας και η απάντηση ήταν "έχετε δίκιο, αλλα είμαστε διαφορετικά μαγαζιά..." εννοώντας τα εκδοτήρια εισιτηρίων κάτω & οι ενοικιάσεις πάνω!!!

Η κυρία στις πληροφορίες μας έδωσε και ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα - "αν εγώ έχω ξενοδοχείο και σας συστήσω μια ταβέρνα και τους τελειώσει το φαγητό, θα παραπονεθείτε σε εμένα?"

Έλεος κε Δρίβα!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αραχωβα σημερα

DSC02136.jpg

Λιβαδι Αραχωβας 25 με 30 εκ. χιονιου

DSC00023.jpg

DSC02041.jpg

DSC02004.jpg


http:www.arahova.net

http:www.meteo.gr/stations/arahova

http:www.meteo.gr/stations/parnassos1950

http:www.meteo.gr/stations/parnassos

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλησπέρα σε ολους...

Ενα παράπονο απο το χκπ - την Παραασκευη 26/12 ανεβήκαμε παρέα 4 άτομα... οι 2 θα νοικιάζαμε πάνω εξολισμό snb...

Πληρώνουμε κανονικά και οι 4 τα 15ευρώ, ανεβαίνουμε πάνω και αφού περιμένουμε 1 ώρα στην ουρά για ενοικίαση, λίγο πριν το ταμείο καταλαβαίνουμε ότι δεν υπάρχουν snb για ενοικίαση, έχουν τελειώσει όλα...

Όλη αυτή την ώρα, καμία ενημέρωση από τους υπευθύνους, περιμέναμε την ουρά κανονικά και μόνο αφού έκανε φασαρία ένας πιτσιρικάς, αναγκάστηκαν να βγάλουν ανακοίνωση, μετά από μισή ώρα...

Οταν κατεβήκαμε κάτω πήγαμε στις πληροφορίες να ζητήσουμε πίσω τα λεφτά μας και η απάντηση ήταν "έχετε δίκιο, αλλα είμαστε διαφορετικά μαγαζιά..." εννοώντας τα εκδοτήρια εισιτηρίων κάτω & οι ενοικιάσεις πάνω!!!

Η κυρία στις πληροφορίες μας έδωσε και ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα - "αν εγώ έχω ξενοδοχείο και σας συστήσω μια ταβέρνα και τους τελειώσει το φαγητό, θα παραπονεθείτε σε εμένα?"

Έλεος κε Δρίβα!!!

 

GREECE GREECE

:rolleyes::):lol: :LOL:


Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η κυρία στις πληροφορίες μας έδωσε και ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα - "αν εγώ έχω ξενοδοχείο και σας συστήσω μια ταβέρνα και τους τελειώσει το φαγητό, θα παραπονεθείτε σε εμένα?"

 

 

FAIL


no friends on a powder day

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ιδιοκτησία των ενοικιάσεων είναι άλλου;Δεν είναι του Χ.Κ.Π;Μάλλον κάποιοι θέλουν να διώξουν κόσμο,και δεν εννοώ την κυρία στις πληροφορίες,αλλά τη διοίκηση του Χ.Κ.Π. και των Ε.Τ.Α.Και πόσα snowboard έχουν που τελείωσαν;10 σετ;Εντάξει δεν μπορεί να έχει όσα ζευγάρια πέδιλα,αλλά μια αξιοπρεπή ποσότητα να έχει.Και αν κάποιος δε βρει,πρέπει να κατέβει πάλι στο Λιβάδι να νοικιάσει;Καλά κρασά...

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 ημέρες στο βουνό. 3 ημέρες σκι (σήμερα έχασα 3 ώρες στην προσπάθεια βγάλω το αυτοκίνητο στο κεντρικό δρόμο από την Άνω Σουβάλα καθώς ο δρόμος είχε 20 με 40 εκατοστά χιονιού και το εκχιονιστικό ήρθε μετά τις 11.30).

Πολύ καλή εξυπηρέτηση, ευχάριστες αλλαγές οργάνωσης, φανταστική και πολύ πυκνή σήμανση σε όλο το χιονοδρομικό, φτηνό εισιτήριο και τις 4 ημέρες ενώ λειτουργούσαν 9 αναβατήρες (με λιγότερες όμως πίστες) και η ευχάριστη έκπληξη της έκπτωσης στις πολυήμερες κάρτες. Αν μη τι άλλο ήταν η καλύτερη αρχή για την σεζόν.

Δυστυχώς το χιόνι που έφαγα στην Άνω Σουβάλα ήταν τουλάχιστον 2πλάσιο από ότι έριξε στο χιονοδρομικό, σίγουρα όμως μπορείς να κάνεις αρκετό σκι.

 

Μερικές ευγενικές παρατηρήσεις

1) Το θέμα με την ενοικίαση στα 1950 όταν παίρνεις κάτω κάρτα και επάνω τελειώνουν τα σκι-σνόουμπορντ είναι σοβαρό και θα πρέπει να βρεθεί λύση.

2) Ο Περικλής έχει προβλήματα και αυτά δεν πηγάζουν μόνο από την άγνοια των περισσοτέρων για το πως να πιάσουν το πιατάκι. Μου έτυχε 2 φορές να φύγω με το πράσινο λαμπάκι και το πιατάκι να μην ξεκινήσει. Περιττό να αναφέρω πως την 2η φορά το σχολίασα πολύ ευγενικά στον λιφτιέρη αλλά αυτός θεώρησε δεδομένο ότι δεν έφυγα σωστά!!!!!!

3) Κάτι θα πρέπει να γίνει με το πλατό αναμονής του Ηρακλή. Λόγω του περιορισμένου χώρου και της κλίσης του εδάφους λίγα μέτρα πιο πέρα, πολύς κόσμος τοποθετεί τα σκι-σνοουμπορντ του μέσα στην ουρά-διάδρομο προσέγγισης, όπως και πολύ κόσμος περιμένει ή ξαπλώνει να ξεκουραστεί!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΧΚΠ, 28/12/2008

Καιρικές συνθήκες:

Άνεμοι Α μέτριοι, Συννεφιά-ελαφρά χιονόπτωση , παγωνιά -θερμοκρασία -5οC . Απο Τρίτη προβλέπεται λιακάδα , ΒΑ άνεμος και παγωνιά.

Αναβατήρες

Λειτουργούν για χιονοδρόμους Ηρακλής, Αίολος, Περικλής, Βάκχος,Τηλέμαχος, Ήρα, Παν, Πυθία , baby 1, baby 3

Γίνονται προσπάθειες συγκέντρωσης χιονιού και για την λειτουργία του Δία

Αφροδίτη, Ερμής, Ηνίοχος ,Ήρα σας περιμένουν για βόλτα .

Λόγω της περιορισμένης λειτουργίας ισχύει μειωμένο εισιτήριο 24 ευρώ

Πίστες

Στο κεντρικό λούκι Αίολος, Περικλής (όπου υπήρχε εξομάλυνση πιστών με θρυμματισμό πετρών) έχουμε 45εκ. πατημένο χιόνι και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα από πέτρες.

Οδυσσέας, Ερμής και Ηνίοχος χρειάζονται και άλλο χιόνι .

Προτείνουμε σε συνθήκες καλής ορατότητας μια βόλτα στην περιφερειακή για μια επίσκεψη Φτερόλακα - ΗΡΑ-ΠΑΝ -ΠΥΘΙΑ και επιστροφή στα Κελλάρια με ΗΝΙΟΧΟ , ΕΡΜΗ.

Οι πολύ χαμηλές θερμοκρασίες διατηρούν σε άριστη κατάσταση τις πίστες . Aισιοδοξούμε μετά και την ΕΠΌΜΕΝΗ χιονόπτωση 02/01/2009 να έχουμε 100% λειτουργία ΧΚΠ

Δρόμοι,Χώροι στάθμευσης

Προσοχή στον παγετό λόγω των πολύ χαμηλών θερμοκρασιών.Παρακαλούμε να έχετε πάντα στο αυτοκίνητο σας αντιολισθητικές αλυσίδες και να συμμορφώνεστε με τις υποδείξεις των υπευθύνων .

 

Για την διευκόλυνση σας λειτουργούν, πλέον των 4 εκδοτηρίων στο ισόγειο 1750 , επιπλέον 2 εκδοτήρια έξω από την είσοδο του 1750 καθώς και 2 στην πλαινή είσοδο προς τηλεκαμπίνα.

Επισκεφτείτε και το νέο κατάστημα ενοικιάσεων και συντήρησης χιονοδρομικού εξοπλισμού στο κτίριο 1950 .

Επισκεφτείτε επίσης τον DJ στον α'όροφο challet 1950 καθώς και το snow bar στην κορυφή Περικλή.

Αν είστε μη χιονοδρόμος ,δοκιμάστε και την νέα όδευση απο καμπίνα πρός challet πάνω απο την γέφυρα και την σκεπαστή σκάλα

Αγαπητοί φίλοι το ΧΚΠ σας εύχεται ολόψυχα

ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ

και σας προσκαλεί να υποδεχτούμε τον καινούργιο χρόνο στην ΦΤΕΡΟΛΑΚΑ με Νυκτερινό σκί σε ΠΑΝ,ΠΥΘΙΑ υπό το φώς των powermoon . Για κρατήσεις φαγητού τηλ.2234022315

Πληροφορίες από ΧΚΠ 24 ώρες το 24ωρο στο τηλέφωνο

22340---22700,22694,22695, 29032,22373,22339

 

BAR ftero 223... κατάστημα ενοικίασης και συντήρησης ski 22340 29021

στο www.parnassos-ski.gr Επικοινωνία email address : infoxkp@etasa.gr

 

ΥΣ

1.Σήμερα παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες το πρωί (παγωνιά,ελαφρά χιονόπτωση , ΒΑ δυνατός άνεμος) , λειτούργησαν από ώρα 09.00 Αφροδίτη, Αίολος ,Περικλής και στην συνέχεια μπήκαν σταδιακά σε λειτουργία Βάκχος,Τηλέμαχος, Ηρακλής , Πάν,Πυθία, Ήρα δοκιμάζοντας την αντοχή των χιονοδρόμων σε "χειμωνιάτικες "συνθήκες .

Ο καιρός γλύκανε μετά τις 12.00 , και οι χιονοδρόμοι απόλαυσαν μέχρι 16.00 (τελευταία άνοδο αναβατήρα) το φρέσκο χιόνι που όμως δεν ήταν αρκετό για να γεμίσει και το απότομο Ηρακλή, Οδυσσέα, και Ηνίοχο.

2. Eυχαριστούμε για τις παρατηρήσεις τύπου fotski. Μας βοηθάνε να βελτιωθούμε για την καλύτερη εξυπηρέτηση σας.


Τηλ. 22340 22700

Website: http://www.parnassos-ski.gr/

e-mail: pdrivas@etasa.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χ.Κ.Π.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΘΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ

:lol::)B):P


Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites

αλλη μια ενημερωση !

 

απο 23 εως σημερα επανω - δυστυχως μονο 24 και 25 εκανα ski !

 

- πολλες πετρες (πετρες, κοτρωνες και οχι πετραδακια στα σημεια της λιθοτριψιας) σε ανοιχτες πιστες χωρις καμια σημανση !!!

 

- snowmobile μεσα σε πιστες με ομιχλη παλι χωρις σημανση - φαρο / σειρηνα

 

- ratrak στον περικλη σε ωρα λειτουργιας με υπαλληλο να σφυραει για να φυγουμε !

 

- ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ !!! (αν εξαιρεσουμε τον τελευταιο οροφο του 1950 - ειναι απλα αχαρακτηριστες - ενα σοβαρο υγειονομικο θα ειχε αφαιρεσει την αδεια του κεντρου μονο για αυτο τον λογο - καζανακια & νιπτηρες εκτος λειτουργιας - χαρτια & σαπουνια απλα δεν υπηρχαν !!!) ΠΟΥ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ ΓΙΑ ΠΙΠΙ ΤΟΥΣ ??????

 

ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites
απο 23 εως σημερα επανω - δυστυχως μονο 24 και 25 εκανα ski !

- πολλες πετρες (πετρες, κοτρωνες και οχι πετραδακια στα σημεια της λιθοτριψιας) σε ανοιχτες πιστες χωρις καμια σημανση !!!

- snowmobile μεσα σε πιστες με ομιχλη παλι χωρις σημανση - φαρο / σειρηνα

- ratrak στον περικλη σε ωρα λειτουργιας με υπαλληλο να σφυραει για να φυγουμε !

- ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ !!! (αν εξαιρεσουμε τον τελευταιο οροφο του 1950 - ειναι απλα αχαρακτηριστες - ενα σοβαρο υγειονομικο θα ειχε αφαιρεσει την αδεια του κεντρου μονο για αυτο τον λογο - καζανακια & νιπτηρες εκτος λειτουργιας - χαρτια & σαπουνια απλα δεν υπηρχαν !!!) ΠΟΥ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ ΓΙΑ ΠΙΠΙ ΤΟΥΣ ??????

ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ

 

Επειδή κι εγώ είμουν πανω αυτές τις ημέρες, θα έλεγα να μην είμαστε και τοσο υπερβολικοί.

 

Πέτρες υπήρχαν αλλά μόνο σε λίγα σημεία και φυσικά ήταν ιδιαίτερα εύκολο να τις αποφύγει κανείς.

Η σήμανση ήταν επαρκής και απαραίτητη μετά από τόσα χρόνια...

 

Για τα υπόλοιπα, δεν μπορώ να εκφράσω άποψη αφού δεν έτυχε να τα δω


Η ΕΤΑ μας ξέσκισε...

 

όμοροι δήμοι ΑΥΞΗΣΗ 62,5% από 200€ -> 320€ !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι τουαλέτες του σαλέ τι σχέση έχουν με το χιονοδρομικό; και αλήθεια πως μπορεί το χιονοδρομικό να επιβάλλει την καθαριότητα στο σαλέ ιδιώτη; Να προσβάλει την συμφωνία;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Οι τουαλέτες του σαλέ τι σχέση έχουν με το χιονοδρομικό; και αλήθεια πως μπορεί το χιονοδρομικό να επιβάλλει την καθαριότητα στο σαλέ ιδιώτη; Να προσβάλει την συμφωνία;

 

Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι δεν θα πρεπει να κάνουν παρατηρήσεις εφόσον ισχύουν αυτά που γράφονται πιό πάνω


Η ΕΤΑ μας ξέσκισε...

 

όμοροι δήμοι ΑΥΞΗΣΗ 62,5% από 200€ -> 320€ !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

τα "μαγαζια" της επιχειρησης ΧΚΠ (πρεπει να) λειτουργουν υπο την εποπτεια του ΧΚ. στην τελικη αυτος που ειναι ο υπευθυνος για τα καλα και κακα της λειτουργιας της χιονοδρομικης υπηρεσιας και των επιπροσθετων υπηρεσιων, ειναι το ΧΚ.

 

στην περιπτωση της επιστροφης των χρηματων της ημερισιας καρτας την στιγμη που δεν υπηρχε διαθεσιμος εξοπλισμος, η ευθυνη ειναι καθαρα του ΧΚ. προφανως αυτος που νοικιαζει τον εξοπλισμο δεν μπορει να εχει απεριοριστο εξοπλισμο, ομως πρεπει το ΧΚ να του οριζει αυστηρους κανονες ενημερωσης ωστε να μην περιμενει ο κοσμος στις ουρες ωρες ατελειωτες αλλα κυριως να μην εκδιδουν καρτες χιονοδρομιας αυτοι που σκοπευουν να νοικιασουν τον εξοπλισμο απο το ΧΚ. γιατι φετος- οπως ισως καποιοι να μην ξερουν- οι ενοικιασεις εξοπλισμου ειναι στο σαλε και οχι στην βαση... αρα αναγκαστικα βγαζεις καρτα και ανεβαινεις πανω για να νοικιασεις εξοπλισμο.

 

και επειδη ημουν ενας απο τους 4 της παρεας που ετυχε το περιστατικο, να σημειωσω επιπλεον τα εξης:

- οι κυριες στις πληροφοριες προσπαθωντας να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα αρχισαν να αναφερουν αστοχα παραδειγματα

- παραδεχτηκαν οτι ειχαμε δικιο αλλα δεν μπορουσε να γινει τιποτα

- ζητησαμε να δουμε τον κυριο Δριβα και αρνηθηκαν

- μας ειπαν οτι ο υπευθυνος ειναι ο κυριος Παπαργυροπουλος

- μας ειπαν να μας δωσουν το τηλεφωνο της υπευθυνης ενοικιασεων εξοπλισμου (ασχετο)

- μας εμφανισαν σαν καποιο προισταμενο ενα κυριο ο οποιος μας ελεγε τα ιδια με ενα εκνευριστικο ειρωνικο γελακι και που δεν εδειξε καμια διαθεση να προσπαθησει να βρει λυση (ειναι προφανες και αναμενομενο οτι ο ορος customer relationship management ειναι παντελως αγνωστος για εκεινον και για το ΧΚ)

- το ακρων αωτον ειναι οτι ο εν λογω κυριος, οταν γυρισαμε το κεφαλι μας για μια στιγμη, εξαφανιστηκε!!!

- υπαρχουν και εκδοτηρια για χιονοδρομια και στο πανω σαλε. ομως πρεπει αναγκαστηκα να πληρωσεις την ανοδο με το αυγο 10ευρω (λογικο). αν θες να βγαλεις μετα εισιτηριο για σκι/sb τοτε πληρωνεις κανονικα νεο εισιτηριο και οχι την διαφορα!!! δηλαδη αλλα 15 ή 30 ευρω, επιπλεον των 10 ευρω που εχεις ηδη δωσει για το αυγο!!!

 

αυτα προς το παρον. λογικα θα μου ερθουν και αλλα ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

28.12.08

Λίγο πριν δοθεί ο Βάκχος σε λειτουργία στο ΧΚΠ είχε συγκεντρωθεί ένα μπουλούκι κόσμου που περίμενε τους λιφτιέρηδες να καθαρίσουν τα καρεκλάκια από τον πάγο. Εντύπωση μου έκανε το γεγονός οτι το μπουλούκι αυτό διαλύθηκε και μπήκαν όλοι σε μια σειρά μέσα σε ελάχιστο χρόνο και ύστερα από την ευγενική υπόδειξη ενός λιφτιέρη.

Αυτό είναι ένα από τα πολλά παραδείγματα θετικής συμπεριφοράς και συνεργασίας λιφτιέρηδων και πελατών του ΧΚΠ που έχουν ως αποτέλεσμα ένα ανώτερο χιονοδρομικό προιόν.

 

Συγχαρητήρια στη διοίκηση του ΧΚΠ


How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites
- ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ !!!

 

Σώπα ρε φίλε, τι λες. Ένα βήμα τη φορά! Μην είμαστε πλεονέκτες! Φέτος η λιθοτριψία. Του χρόνου τα σαπούνια. :)

 

ΠΟΥ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ ΓΙΑ ΠΙΠΙ ΤΟΥΣ ??????

 

Ρώτα αυτούς που διαχειρίζονται τα οικονομικά του χκ, αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το wc τους για λίγο :P

 

Σοβαρά τώρα. Έχω 2 προτάσεις για το θέμα Υγιεινή στις wc του χκ.

 

1) Μπορούμε να βάλουμε δεύτερο banner και ανταποδωτικά να μας δώσουν εμβόλια. Αν δεν υπάρχει ελεύθερος χώρος για το banner, μπορεί να χρησιμοποιήσει την mailing list του συλλόγου για newsletter μέχρι το τέλος της σεζόν.

 

2) Μπορούμε να "επιστρέψουμε" (μέσα σε " γιατί πραγματικά δεν τα πήραμε στα χέρια μας) πίσω τα 1000 ευρώ και να δωθούν σε σαπούνια, χαρτιά υγείας, καλύμματα μιας χρήσης λεκάνης καμπινέ και γενικά σε αναλώσιμα τουαλέτας. Έχω και θείο που δουλεύει σε βιομηχανία τέτοιων αναλώσιμων οπότε μπορούμε να βγούμε διπλά κερδισμένοι! (Και ποιό πολύ απ' όλους εγώ!@!@!@! :lol::lol::lol: )

 

ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ

Και πάντα με ΥΓΕΙΑ!


Προσοχή, ο ήλιος και τα σκι βαράνε στο κεφάλι!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί να είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που φωνάζουν για το θέμα των τιμών, αλλά δεν έχει κανένα νόημα ούτε σκοπό να τα ισοπεδώνουμε όλα...

Το μόνο που καταφέρνουμε είναι να μην μας παίρνουν στα σοβαρά!

Edited by arvii

Η ΕΤΑ μας ξέσκισε...

 

όμοροι δήμοι ΑΥΞΗΣΗ 62,5% από 200€ -> 320€ !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

29/12/2008

 

Καλησπέρα σε όλους

 

Σήμερα και εγω με την σείρα μου ανέβηκα στον Παρνασσό. Δυστυχώς ήμουν άτυχος λόγο καιρού.... :(

Αρκετή ομίχλη, τόση που σε κάποιες περιπτώσεις δεν έβλεπες πέρα από την μάσκα σου.... :):lol:

Ανεξάρτητα από αυτό όμως, το ότι βρέθηκα στο βουνό σήμερα για να κάνω την τρέλα μου, εμένα μου είναι αρκετό.

 

Στο ανέβασμα (10:30 περίπου) και μετά την "πατροπαράδοτη" στροφή, η χρήση αλυσίδων ήταν κάτι παραπάνω από αναγκαία.

Με ρυθμούς ανάλογους του συρτού στα 2, Πογωνίσιου, και Γενοβέφας η ανάβαση ολοκληρώνεται χωρίς κανένα ουσιαστικό πρόβλημα.

 

Στο κατέβασμα βέβαια τα πράγματα ήταν ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.

Ξεκίνησα από το χιονοδρομικό στις 16:07 και μετά λύπης μου διαπίστωσα οτι ο δρόμος δεν είχε καθαριστεί (βέβαια δεν ξέρω κατά ποσο ήταν εφικτό, αλλά σίγουρα δεν είχε γίνει καμία προσπάθεια) με αποτέλεσμα αρκετά αυτοκίνητα (με αλυσίδες) να εχουν σοβαρά προβλήματα κατα την διάρκεια της καθόδου. Οι ρυθμοί καθόδου αυτη την φορά θύμιζαν κατι απο Λίμνη των κύκνων, και όλοι εμείς τις μπαλαρίνες απο τα Μπαλέτα της Αγίας Πετρούπολης..... :P:(:blink:

 

Ύστερα απο 1 ώρα και 40 λεπτά (το ρολόι του αυτοκινήτου έλεγε 17:47) φτάνω στην "πατροπαράδοτη"....και εκεί συναντάμε το έξης πρόβλημα. Οι δυο λωρίδες του δρόμου γίνονται ξαφνικά μια για το λογο του οτι ολα τα αυτοκίνητα που είχαν αλυσίδες 8εωρισαν σκόπιμο να σταματήσουν δεξιά αμέσως μετα την στροφή

και να τίς βγάλουν..... ;) ;) ;) Το τι επακολούθησε το γνωρίζουμε ολοι μας.... :lol: :LOL:

 

Σαν επίλογο θα ήθελα να απευθύνω δυο ερωτήσεις προς του υπευθύνους είτε λέγονται ΚΧΠ, είτε λέγονται Δήμος Αράχοβας κλπ κλπ

 

- Δεν θα έπρεπε να υπάρχει ενας καλύτερος συντονισμός στην περιβόητη στροφή για το ΚΚΠ έτσι ώστε να μήν επιβαρύνεται η κυκλοφορία?

- Δεν θα έπρεπε να καταβάλλονται συνεχής προσπαθείς απο εκχιονιστικά μηχανήματα (3 και 4 φορες την μέρα ανεξάρτητα αν χιονίζει ή οχι) και ο δρόμος που οδηγεί στο ΚΚΠ, να ΠΑΝΤΑ ΚΑΘΑΡΟΣ ΑΠΟ ΠΑΓΟ (δεν λέω ΑΝΟΙΧΤΟΣ), και ετσι οι επισκέπτες και οι χιονοδρόμοι να μην ΚΥΝΔΙΝΕΥΟΥΝ φεύγοντας απο το ΚΚΠ?

 

Όλα τα παραπάνω τα αναφέρω σαν εμπειρία που έζησα σήμερα, ένας από του πολλούς επισκέπτες του ΧΚΠ.

 

Καλή Χρόνια σε ολους.

 

Νίκος


Αν είναι να'ρθει θε να'ρθει..αλλιώς θα πάει πιο πέρα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το μόνο που καταφέρνουμε είναι να μην μας παίρνουν στα σοβαρά!

 

:P Υπάρχει κάποιος κάτι σε αυτή τη χώρα που σε παίρνει σοβαρά; Μήπως έκανες το λάθος, αυτούς εσύ να τους πάρεις σοβαρά; Σοβαρά μας πήρανε και μας δώσανε την lolέκπτωση; :o

 

Σοβαρά τώρα. Αυτοί περιμένουν το τέλος της σεζόν να σου δώσουν ένα ερωτηματολόγιο στη ιστοσελίδα τους να τους αξιολογήσεις; Δηλαδή, μπήκα πριν μερικές μέρες και ανέφερα τις απαράδεκτες τουαλέτες, εν τω μεταξύ μπαίνουν και διαβάζουν από το χκ, δεν κάνανε κάτι για αυτό το αίσχος και μπαίνει για επιβεβαίωση ένα δεύτερο μέλος και επαναλαμβάνει το ίδιο πρόβλημα. Δηλαδή λίγο είναι το θέμα της υγείας; Ξαναρωτάω, η υγεία εκεί πάνω είναι το ζητούμενο και όχι το αυτονόητο; Μα τόσο χαμήλα πέφτουμε για να κάνουμε τα γλυκά μάτια σε δαύτους;


Προσοχή, ο ήλιος και τα σκι βαράνε στο κεφάλι!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...