Jump to content
PanosDrivas

Φωτοενημέρωση από το Χ.Κ. Παρνασσού

Recommended Posts

.....Αέρινο πολύ βαθύ ονειρεμένο χιόνι στη Σαχάρα. Όπου έβρισκες καθαρη γραμμή (που βρίσκαμε μέχρι το τέλος)...η κατάβαση απλά...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

parnassos093.jpg

 

 

Mik,...έκανα λαλακία...και η πλάκα είναι,άντε τώρα να πετύχουμε τέτοιες καταστάσεις πάλι.


Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mik,...έκανα λαλακία...και η πλάκα είναι,άντε τώρα να πετύχουμε τέτοιες καταστάσεις πάλι.

 

Και τώρα δεν έχεις και δικαιολογία περί στενού πέδιλου, γιατί με τα καινούργια σου πέδιλα είσαι παντός τεραίν!!! Α ρε τι έχασα, τώρα βρήκα να πάω τη γυναίκα τριήμερο!!!


Και όταν όλο το χιόνι λιώσω, μπορεί να παλαβώσω!

metronm10cu5.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mik,...έκανα λαλακία...και η πλάκα είναι,άντε τώρα να πετύχουμε τέτοιες καταστάσεις πάλι.
και δεν ηρθες ουτε με την δικια μου προτροπη

με αφησες στο καλυτερο σημειο

δεν πειραζει γερο μου στην επομενη :lol: :LOL: :lol:

εχασες παντως :P :P

ζηλεια σου :P


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ποιος είναι ο τυχερός?

 

Ο τυχερός είναι ο Γιώργος (Γάκιας)...

Και κατά μία σατανική σύμπτωση βγάζει πάντα τις καλύτερες φωτό... :P :P

 

Αν και αυτή τη Κυριακή, όλοι τυχεροί ήταν, όσοι βρέθηκαν πάνω στο βουνό. :lol:

Αν είχε και λίγο παραπάνω υπόστρωμα χιονιού να μην φοβόμαστε τις πέτρες από κάτω θα ήταν ακόμα πιο καλά, γιατί όταν ανεβάζαμε τα "γκάζια", υπήρχε φόβος για ύπουλα βράχια...

Ένα από αυτά στάθηκε και αιτία για πτώση μου σε πολύ επικίνδυνο σημείο...ευτυχώς γλίτωσα... :lol: :LOL:

Το βίντεο το έχει ο Πάνος (Nickel)...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αν είχε και λίγο παραπάνω υπόστρωμα χιονιού να μην φοβόμαστε τις πέτρες από κάτω θα ήταν ακόμα πιο καλά, γιατί όταν ανεβάζαμε τα "γκάζια", υπήρχε φόβος για ύπουλα βράχια...

εναν τετοιο υπουλο βραχο εφαγα εγω στον οδυσσεα το σαββατο και ακομα ποναω

ευτυχως δεν χτυπησα κεφαλι

ειδα παλι την χρησιμοτητα του κρανους αλλα δεν βαζω μυαλο ομως(μην το σχολιασει κανεις αυτο)

αν ειχα μυαλο δεν θα με ελαγαν skimad :lol::P:lol: :LOL:


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

είπα να μην γράψω τίποτα αφου ΟΛΟΙ ηταν πάνω αλλά βλέπω οτι ΟΛΟΙ.....

Ναι ηταν πολύ σπαστικά τα χρατς στα σκι ειδικά στον <δρόμο> της σαχαρας. Αλλά τι περιμένεις απο εργολάβους....

Αναψα και ένα κεράκι στα 3 σίδερα ερχώμενος απο πόρτες-δολίνη αλλά την ιερότητα της στιγμης την χάλασε το circus louis που κουτρουβαλιαστηκε ομαδικώς

απο ψηλά :lol:

Ηταν τόσο ωραία που αρεσε ακόμα και στην γυναίκα μου που το μισεί το σπόρ. :D

πρέπει να είσαι πολυ γκάου για να βάζεις πόρτες στον Δία με τέτοιο χιόνι και τέτοια μέρα. Ελπίζω η σχολή να φχαριστηθηκε ουρά :)


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ κι επαυξάνω με όλους τους προλαλήσαντες. Ήταν μακράν η καλύτερη μέρα, από άποψης ποσότητας αλλά κυρίως ποιότητας χιονιού, των τελευταίων χρόνων. Ακόμα μου τρέχουν τα σάλια από την εικόνα που αντίκρυσα στη Σαχάρα. ΜΙΚ & ΣΙΑ και οι πίστες καλές ήταν. Χάρηκα που είδα παλιές γνωστές αγαπημένες φάτσες. :):D Δεν χάρηκα καθόλου όμως όταν φυτεύθηκα στο απάτητο και μου πήρε 20 λεπτά περίπου να βρω και να καταφέρω να ξαναβάλω τα πέδιλα :D :D :lol:


Αλήθεια στο curling ντοπάρονται?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βαγγελη θα ανεβεις καποια μερα αυτο το ΠΣΚ? :lol: Να τα πουμε και απο κοντα βρε παιδι μου! :)

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σου ρε Βαγγέλη.

Και ΄γω θα χαρώ να σε συναντήσω πάνω !

 

BTW, θα προσπαθήσω ανέβω την Πέμπτη :lol:


Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites
...θα προσπαθήσω ανέβω την Πέμπτη :)

 

Και γω ΑΠΟ την Πεμπτη... μεχρι Κυριακη βραδυ ελπιζω... καιρου θελοντος! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκτός απροόπτου την Κυριακή καθώς και κάθε Κυριακή θα είμαι πάνω


Αλήθεια στο curling ντοπάρονται?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εκτός απροόπτου την Κυριακή καθώς και κάθε Κυριακή θα είμαι πάνω

 

CU then! :lol::)

Share this post


Link to post
Share on other sites
και εσυ ???? :lol:

 

Αριστοτέλη μου το ΠΣΚ που μας περασε όλοι μας είχαμε απο ένα φυτευμα στο απάτητο! :):D


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να μου κάνετε την χάρη. :lol:

 

Εγώ και τα 2 φυτέματα μου τα είχα στο πατημένο. Ένα από prerelease στον Περικλή και ένα μετά από ακούσιο άλμα στην περιφερειακή (δεν την είδα :) ) με double flick, triple grab που κατέληξε σε single "skao kato me ta moutra -eftihos pou o MIK den travouse video".


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
πρέπει να είσαι πολυ γκάου για να βάζεις πόρτες στον Δία με τέτοιο χιόνι και τέτοια μέρα. Ελπίζω η σχολή να φχαριστηθηκε ουρά

 

Η προπόνηση είχε ξεκινησει απο τις 8.30 το πρωι του Σαββάτου μεχρι τις 4 εν μεσω χιονοθυελλας και την Κυριακή το ίδιο .

Η εντολή του ΧΚΠ είναι εκει να στηνονται οι πόρτες των αθλητων για προπονηση. Ετσι και αλλιώς δεν μπορουσαν να στησουν αλλού σύν οτι την Κυριακή ο Διας είχε την μικροτερη ουρά ή τον μικροτερο χρόνο μεταφορας στην κορυφη.

 

Επίσης οι προπονησεις των αθλητων δεν γίνονται μονο σε παγο/καλοστρωμενες πιστες.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Πρέπει να έχεις τέχνη για να τραβάς τούμπες... Του Loui είναι απο τις θεαματικότερες που εχω τραβήξει...

 

Youtube Video ->

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πρέπει να έχεις τέχνη για να τραβάς τούμπες... Του Loui είναι απο τις θεαματικότερες που εχω τραβήξει...

 

Youtube Video ->

 

Καλά στη συγκεκριμένη ηταν πολυ τυχερός... :P αν πήγαινε δοκάρι.. :P


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Loui αφού είσαι καλά ΟΚ. respect. Παναγιώτη να κάνω ένα top 100 των τουμπών σου...και πάλι δεν τον φτάνεις

 

Αριστοτέλη μου το ΠΣΚ που μας περασε όλοι μας είχαμε απο ένα φυτευμα στο απάτητο! :P:)

 

Να μη μιλάς για όλους :P Απλά δεν ξέρετε να συμπεριφέρεστε με αγάπη σε μια γυναίκα όπως η πούδρα που θέλει...να ξαπλώσεις απαλά επάνω της. Ακόμα και ο louis βιάζεται, η γυναίκα θέλει απαλά να την απολαύσεις

 

Της τραγουδάς ένα όμορφο γιαπωνέζικο τραγουδάκι και σε υποδέχεται τρυφερά στην αγκαλιά της (0.15min). Συνεχίζεις τη βόλτα σου στο κορμί της...

 

Youtube Video ->

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

ουαου

 

τυχερος επισης που στην τουμπα δεν κρυβοταν κανενας βραχος...

 

ασε για τα τραγουδακια ενα τελευταιο που ακουσα ειναι

 

"o seth morisson ειναι αδερφη...." με ρυθμο βεβαια...

 

 

@Loui προσεχε με ποιους κανεις σκι.... :P

 

και σιγουρα θα ελεγε ασε να παω πρωτος να σας τραβηξω βιντεακι... εε ε ε ε ?

Edited by Pefto_kai_Matheno

Κάνε μου λιγάκι Μπεεεεεε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πριν την πτώση, καθώς διασχίζω το track του Πάνου, ρίχνω το βάρος πίσω για να μην κολλήσουν οι μύτες των σκι...περνάνε λοιπόν οι μύτες και όπως είναι ανασηκωμένες (πήγαινα με μεγάλη ταχύτητα), οι ουρές χώθηκαν μέσα στην πούδρα και βρήκε σε βράχο η ουρά από το δεξί σκι.

Φάνηκε και το χτύπημα μετά στον πάτο του σκι που ήταν πίσω από την πίσω δέστρα.

Κολλάει λοιπόν στιγμιαία και με αποσταθεροποιεί, παρότι προσπάθησα να βάλω όλο το βάρος στο αριστερό, το δεξί πόδι δίπλωσε και το αποτέλεσμα ήταν να σκοράρω... :P:)

 

Έχω κάνει πολύ πιο θεαματικές τούμπες από αυτή (πολλαπλές περιστροφές στον αέρα), αλλά δεν είχα οπερατέρ κατάλληλο. :P:P

Το ηθικό δίδαγμα είναι φοράτε πάντα κράνος (και το σακίδιο βοηθάει πολύ σε χτυπήματα στη πλάτη και στη μέση), αλλιώς ένα προστατευτικό πλάτης, είναι πολύ χρήσιμο σε όσους δοκιμάζουν καταβάσεις ανάμεσα από βράχια και με μεγάλες σχετικά ταχύτητες.

Και στην Σαχάρα όμως, παρόλο το πλάτος της και την απουσία εμφανών βράχων μπορεί να βρεις πέτρα από κάτω και να χτυπήσεις άσχημα, όπως ανήμερα πρωτοχρονιά ο αδερφός μου έσπασε το χέρι του, όταν επίσης κόλλησε το σκι σε βράχο.

 

Τι να κάνουμε το σκι στην πούδρα και γενικά εκτός πίστας έχει και το τίμημα του...αλλά είναι και το ωραιότερο σπορ στο κόσμο... :P :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η προπόνηση είχε ξεκινησει απο τις 8.30 το πρωι του Σαββάτου μεχρι τις 4 εν μεσω χιονοθυελλας και την Κυριακή το ίδιο .

Η εντολή του ΧΚΠ είναι εκει να στηνονται οι πόρτες των αθλητων για προπονηση. Ετσι και αλλιώς δεν μπορουσαν να στησουν αλλού σύν οτι την Κυριακή ο Διας είχε την μικροτερη ουρά ή τον μικροτερο χρόνο μεταφορας στην κορυφη.

 

Επίσης οι προπονησεις των αθλητων δεν γίνονται μονο σε παγο/καλοστρωμενες πιστες.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

δηλαδή εννοείς

1) σωστα στηνονται πόρτες στον Δία που ειναι φυσέκι κυριακάτικα με σοβατοπούδρα ?

2) παντου αλλου το χιόνι ηταν χάλια μονο στον Δία μπορουσαν να μπουν?

3) την κυριακή ο διας δεν ειχε μια μεγάλη ουρα?

αστα κατάλαβα οταν κρίνεται ο Δρίβας το παράλογο δίνει ρέστα υπέρ του...


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
αστα κατάλαβα οταν κρίνεται ο Δρίβας το παράλογο δίνει ρέστα υπέρ του...

 

vro +1

κάτι παίζει λέμε..............

 

Το Χ.Κ.Π. έχει εγκαταστάσεις με ιδιαίτερα περιορισμένες δυνατότητες εξυπηρέτησης του κοινού, όπως όλα τα χιονοδρομικά μας άλλωστε. Σε μια Κυριακή με πολύ μεγάλη προσέλευση κόσμου είναι επόμενο ότι το κέντρο θα "βουλιάξει" και αυτό που θα πάρει πρώτο η μπάλα είναι φυσικά τα Κελάρια. Γιαυτό και εκεί έχουν αποκλειστεί οι αθλητές από τον Ηρακλή.

 

Ο Δίας όμως (παρόλο τον στρατηγικό ρόλο που παίζει για την πρόσβαση στην Σαχάρα) είναι σε γενικές γραμμές ένας αναβατήρας με περιορισμένη επισκεψιμότητα και η χρήση του για τους αθλητές μου φαίνεται λογική ως κίνηση αποσυμφόρεσης άλλων αναβατήρων που προτιμούνται από πολύ περισσότερους χιονοδρόμους.

 

Τέλος, δεν έχουν όλοι οι χιονοδρόμοι αναγκαστικά τις ίδιες αντιλήψεις αναφορικά με την χρήση των αναβατήρων και ούτε αυτά που γράφονται από εμένα, τον Vro, τον Nickel, τον piopi κλπ αντικατοπτρίζουν αναγκαστικά τις θέσεις του συλλόγου. Αφήστε τις θεωρίες συνωμοσίας λοιπόν για τον Λιακόπουλο. Εδώ ούτε χαϊδεύουμε, ούτε φτύνουμε χωρίς λόγο. Όταν επισημαίνουμε λάθη τα φωνάζουμε, όταν αυτά που βλέπουμε μας αρέσουν, επικροτούμε και στηρίζουμε. Αυτή είναι η δουλειά μας και όταν οι αρμόδιοι αφουγκράζονται την φωνή μας, κάνουν μεγάλα βήματα για την βελτίωση της εξυπηρέτησης των πελατών τους.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περίεργη μέρα η σημερινή στο ΧΚΠ B)

 

Άφιξη 09:15 με skister και συνάντηση με gtsap και υιό στο 1950. Αναστολή μέχρι τις 09:30, 10:00, 11:00 και τελικά αναστολή για παραπάνω λόγω αυξητικής τάσης του αέρα.

 

Εν το μεταξύ στη Φτερόλακα λειτουργούσαν 10, 14 και τα 2 Baby. Μετά και την τελευταία αναβολή λέμε να την κάνουμε για 14 για να πούμε ότι τσουλήσαμε έστω και λίγο.

 

Για πρώτη φορά αναμονή στην ουρά στα εκδοτήρια :D και εκεί που η τιμή ήταν 8 ευρώ για τα 2 λιφτ ξαφνικά ακούμε ότι ανοίγει Αίολος & Τηλέμαχος στα Κελάρια οπότε η κάρτα πάει στα 12 Ευρώ. :D:) Μάλιστα..............σαφώς και το πρόβλημά μου δεν ήταν τα 4 Ευρώ τα οποία και έδωσα χωρίς παράπονο.......................αλλά ακόμα και αν δικαιολογείται κάπως η αύξηση της τιμής :P είναι εντελώς παράλογο να πιστεύει το ΧΚΠ ότι χωρίς άμεση ένωση Κελαριών - Φτερόλακας θα βγάζαμε μπότες και εξοπλισμούς για να οδηγήσουμε στα Κελάρια και τέλος πάντων να κάνουμε χρήση όλων των λειτουργούντων λιφτ.

 

Ευχαριστούμε που μας θεωρείται "ζώα" και παρακαλούμε που σας το αποδεικνύουμε συνεχώς.........ας είναι καλά τα 200 χιλιόμετρα κύριοι και συγχαρητήρια για την τιμολογιακή πολιτική σας :o

 

Στα του καιρού τώρα........ο οποίος και μας έκανε και δε μας έκανε τη χάρη.

 

Ήλιος μεν αλλά αέρας δε με ριπές που από ότι άκουσα έφταναν και τα 120 km / h

 

Για του λόγου το αληθές και μερικές φωτό από σήμερα όπου διακρίνονται τα χιόνια που σήκωνε όλη τη μέρα ο αέρας ............φαίνεται να χιόνιζε στη Γραβιά με χιόνι made in ΧΚΠ :P

 

DSC01425.jpg

 

DSC01426.jpg

 

DSC01427.jpg

 

DSC01428.jpg

 

DSC01429.jpg

 

DSC01430.jpg

 

DSC01431.jpg

 

DSC01432.jpg

 

Το βουνό επίσης χρειάζεται επειγόντως χιόνι πράγμα το οποίο δεν φαίνεται να έρχεται :(

 

DSC01437.jpg

 

Ανεβείτε λοιπόν και χαρείτε το όσο είναι καιρός ακόμη ;)


There is no such thing as too much snow (Doug Coombs)

 

 

http://www.pelionski.gr/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελευταία φαίνεται να ακούγονται αρκετά παράπονα για την τιμολογειακή πολιτική όταν δε λειτουργεί όλο το βουνό. Μπορεί η αντίστοιχη ομάδα εργασίας να ελέγξει τα δεδομένα;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...