Jump to content
snowcat

S.O.S.-miaou_miaou

Recommended Posts

Nordica sm 8 flex 80 (2007-2008 version)->δρεπάνισμα στην αχίλλειο, πολύ καλό fit κατα τ΄άλλα (150Eur)

Tecnica attiva diablo spark flex 70 (ο Θεός να το κάνει)->μετά από 500 canting ή και upper cuff alignment σχεδόν εξαφανίστηκε το δρεπάνισμα στην αχίλλειο, μούδιασμα από κάτω στην πατούσα λες και πάταγα σε πέτρες το οποίο έφευγε όταν ξέσφιγκα, κατά τ' άλλα πολύ καλό fit(300Eur)

Lange freeride flex 110/women (μα καμοία σχέση όμως)->δρεπάνισμα αχίλλειο, όμορφο fit και σίγουρα θέλω κάποτε να πάρω μπότες τόσο υψηλές πίσω με forward lean (skister σε θυμήθηκα) (300Εur)

 

έχω εδώ και 3 χρόνια nordica gts 8 με flex στο 70 πάντα γυρισμένο και λέω να τις αλλάξω, γιατί μου είναι λίγο παντόφλα με ό,τι συνεπάγεται στο control. Tί να κάνω? Νομίζω πώς μάλλον για τις tecnica πάω, αλλά μήπως είναι απαγορευτικά αυτά που περιέγραψα (έχω δοκιμάσει και άλλες/όλες τις εταιρείες όποτε μη μπείτε στον κόπο να γράφεται για άλλα-μόνο fischer den αλλα βαρέθηκα πια να δοκιμάζω) τα φώτα σας pls!

 

thnx προκαταβολικά και μόνο που τα διαβάσατε :D

 

Ρούλα


"Ski good or eat wood"... The White Grizzly mantra

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nordica sm 8 flex :lol: (2007-2008 version)->δρεπάνισμα στην αχίλλειο, πολύ καλό fit κατα τ΄άλλα (150Eur)

Technica attiva diablo spark flex 70 (ο Θεός να το κάνει)->μετά από 500 canting ή και upper cuff alignment σχεδόν εξαφανίστηκε το δρεπάνισμα στην αχίλλειο, μούδιασμα από κάτω στην πατούσα λες και πάταγα σε πέτρες το οποίο έφευγε όταν ξέσφιγκα, κατά τ' άλλα πολύ καλό fit(300Eur)

Lange freeride flex 110/women (μα καμοία σχέση όμως)->δρεπάνισμα αχίλλειο, όμορφο fit και σίγουρα θέλω κάποτε να πάρω μπότες τόσο υψηλές πίσω με forward lean (skister σε θυμήθηκα) (300Εur)

 

έχω εδώ και 3 χρόνια nordica gts 8 με flex στο 70 πάντα γυρισμένο και λέω να τις αλλάξω, γιατί μου είναι λίγο παντόφλα με ό,τι συνεπάγεται στο control. Tί να κάνω? Νομίζω πώς μάλλον για τις technica πάω, αλλά μήπως είναι απαγορευτικά αυτά που περιέγραψα (έχω δοκιμάσει και άλλες/όλες τις εταιρείες όποτε μη μπείτε στον κόπο να γράφεται για άλλα-μόνο fischer den αλλα βαρέθηκα πια να δοκιμάζω) τα φώτα σας pls!

 

thnx προκαταβολικά και μόνο που τα διαβάσατε :lol:

 

Ρούλα

Ρε Ρουλα με ρωτας τι ? οπως σου ειπα πριν την μποτα για να την καταλαβει καποιος που την φορα θα πρεπει να την δουλευει σταθερα επανω με το ιδιο τεμπο σε ολα τα τερεν πιστας μεχρι να πεσει κατω απο κουρασηηηηη,,μετα ισως να παρει χαμπαρι τι ειναι Η ΜΠΟΤΑ.Ετσι καταλαβενεις και το σκι που κανεις και το επιπεδο σου.Εαν κανω λαθος ακουω!!!!!οκ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρουλα τι εννοείς δρεπάνισμα?

 

Κατα τ αλλα ποση ωρα τις φόρεσες?

 

Πείραξες το canting μόνη σου ή σε βοήθησε κάποιος?

 

Βλέπω μεγάλες διαφορές στις μποτες, απο 110 φλεξ εώς 70. Απο το σκι που ξέρω που κάνεις και απο το βάρος σου, ισως το 110 ειναι λιγο παραπάνω. Νομίζω οτι το :lol: αντε 90 ειναι το ταβάνι για σένα. Και οι τρεις μάρκες που δοκίμασες ειναι κορυφαίες. Δοκίμασε κι άλλες αν μπορείς...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εαν κανω λαθος ακουω!!!!!οκ?

διαφωτιστική η απάντησή σου δε μπορώ να πώ :lol:

 

Ρουλα τι εννοείς δρεπάνισμα? σφύξιμο και στα δύο πόδια πίσω ημικύκλιο γύρω από τους αστράγαλους

Κατα τ αλλα ποση ωρα τις φόρεσες? πάνω από 45'

 

Πείραξες το canting μόνη σου ή σε βοήθησε κάποιος? τις ξεβίδωσε αριστερά/δεξιά (σε κάθε μπότα) και τις ξαναβίδωσε ως εκεί που δε με ενοχλούσαν πολύ ο boot fitter

εντός Αθήνας νομίζω τις έχω εξαντλήσει όλες

 

το μούδιασμα στο πέλμα είναι Χ για μια μπότα κατά την άποψή σου? (μαζεύω απόψεις... αύριο θα ξαναπάω να τις δώ)

Τhnx Στάθη!


"Ski good or eat wood"... The White Grizzly mantra

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK είναι μια κλασσική περίπτωση λάθος cuff για το πόδι σου όταν νοιώθεις πόνο σε εκείνο το σημείο. Το μουδιασμα δεν λέει τίποτα οταν εισαι σε στάση. Θα ενοχλεί οταν βρεθείς στο βουνό, κάνεις σκι και ακόμα και τότε εχεις μουδιασμα. Το μουδιασμα σημαίνει σφιχτή μποτα, αλλά η ενόχληση στον αχιλλειο τένοντα ειναι πρόβλημα. Παρε την πιο άνετη απο τις τρεις και αυτή που εχει την μικρότερη ακαμψία, ίσως την Τεκνικα απο αυτές που ανέφερες...

Share this post


Link to post
Share on other sites

κι εγώ αυτήν νομίζω καλύτερα και θα πάω να την ξαναδώ αύριο (αφού σήμερα διάβασα αρκετά περί ski boot fit και μάζεψα και κάποιες άλλες γνώμες τηλεφωνικώς :lol: )

 

Τhnx και πάλι!


"Ski good or eat wood"... The White Grizzly mantra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aναψε και κανα κερι σε μια εκκλησια. Επειδή τα πέρασα λίγο πριν από σένα κατάλαβα οτι δυστυχώς ειναι μεγάλο θέμα τύχης η επιλογή της μπότας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

έχω ξεκινήσει νηστεία ήδη :lol:


"Ski good or eat wood"... The White Grizzly mantra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το μουδιασμα απο δικη μου εμπειρια ειναι απαγορευτικο στην αγορα μιας μποτας.Ειδικα αν δεν ειναι τερμα σφικτη και σε μουδιαζει υπαρχει προβλημα.Να εχεις παντα στο νου σου,οτι αλλη μποτα φορας στο μαγαζι και αλλη ειναι η ιδια μποτα στο βουνο με αρνητικες θερμοκρασιες.

Θα σε ταλαιπωρησει παρα πολυ.Μακρια....

 

Τις μποτες τις δοκιμασες ορθια με το βαρος μπροστα (οπως πρεπει δηλ.) ή καθιστη?

Το "δρεπανισμα" οπως το λες σε ποια σταση το νιωθεις?Γιατι και εγω το νιωθω αλλα οταν καθομαι ή γενικα οταν δεν κανω ski.Μολις σηκωθω ορθιος δεν εχω την παραμικρη ενοχληση.

 

Ρουλα κοιτα να παρεις μια μποτα που οταν την δοκιμαζεις (ορθια σε σταση σκι με το βαρος μπροστα),να μην σου δημιουργει εντονο πονο σε καποιο σημειο και να μην σου μουδιαζει το ποδι.

Αν σου μουδιαζει στο μαγαζι,τι θα κανει σε μια πιστα με σκληρο-παγωμενο χιονι οπου θα δεχεται και πολυ μεγαλυτερη πιεση?

 

Ξαναλεω οτι το flex δεν μπορεις να το εκτιμησεις ακριβως στο μαγαζι.Η μποτα μου (120) στο μαγαζι την λυγιζα για πλακα-ελεγα αποκλειεται να ειναι 120.Στο βουνο,νομιζα οτι εριξαν τσιμεντο γυρω απο το ποδι μου!!

 

Δυσκολη αποφαση....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το μουδιασμα απο δικη μου εμπειρια ειναι απαγορευτικο στην αγορα μιας μποτας.Ειδικα αν δεν ειναι τερμα σφικτη και σε μουδιαζει υπαρχει προβλημα.Να εχεις παντα στο νου σου,οτι αλλη μποτα φορας στο μαγαζι και αλλη ειναι η ιδια μποτα στο βουνο με αρνητικες θερμοκρασιες.

Θα σε ταλαιπωρησει παρα πολυ.Μακρια....

 

Τις μποτες τις δοκιμασες ορθια με το βαρος μπροστα (οπως πρεπει δηλ.) ή καθιστη? όπως πρέπει σε flex

Το "δρεπανισμα" οπως το λες σε ποια σταση το νιωθεις?Γιατι και εγω το νιωθω αλλα οταν καθομαι ή γενικα οταν δεν κανω ski.Μολις σηκωθω ορθιος δεν εχω την παραμικρη ενοχληση. εγώ σε θέση carving

 

Ρουλα κοιτα να παρεις μια μποτα που οταν την δοκιμαζεις (ορθια σε σταση σκι με το βαρος μπροστα),να μην σου δημιουργει εντονο πονο σε καποιο σημειο και να μην σου μουδιαζει το ποδι.

Αν σου μουδιαζει στο μαγαζι,τι θα κανει σε μια πιστα με σκληρο-παγωμενο χιονι οπου θα δεχεται και πολυ μεγαλυτερη πιεση?

 

Ξαναλεω οτι το flex δεν μπορεις να το εκτιμησεις ακριβως στο μαγαζι.Η μποτα μου (120) στο μαγαζι την λυγιζα για πλακα-ελεγα αποκλειεται να ειναι 120.Στο βουνο,νομιζα οτι εριξαν τσιμεντο γυρω απο το ποδι μου!! πολύ χρήσιμη πληροφορία Ανέστη!

Δυσκολη αποφαση.... αυτό ξαναπέστο

 

Eυχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!


"Ski good or eat wood"... The White Grizzly mantra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρούλα, δεν πας για μια εξετασούλα σε εναν ποδολόγο? θα σου δωσει και το ακριβες Last(πλατος)

υπάρχει περιπτωση το μουδιασμα να ειναι απο "λαθος" πάτημα,

για την φτερνα, απ'οτι ξέρω η μπότα που φοράς ήδη είναι αρκετά "ανετες" ίσως το σφίξιμο που νιώθεις ναι μεν να ειναι πρωτογνωρο αλλά όχι απαραίτητα κακό για την πρώτη αίσθηση μιας "σωστης" μπότας? πηγαινε μια βόλτα απο εναν γιατρό να είναι σίγουρο οτι ανατομικά το πόδι σου είναι οκ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ρούλα, δεν πας για μια εξετασούλα σε εναν ποδολόγο? και μετά σ' έναν ψυχολόγο μ' αυτά που διαβάζω ;) θα σου δωσει και το ακριβες Last(πλατος)

υπάρχει περιπτωση το μουδιασμα να ειναι απο "λαθος" πάτημα, αν ήταν έτσι θα το είχα εδώ και τρία χρόνια, σωστά?? :P

για την φτερνα, απ'οτι ξέρω η μπότα που φοράς ήδη είναι αρκετά "ανετες" ίσως το σφίξιμο που νιώθεις ναι μεν να ειναι πρωτογνωρο αλλά όχι απαραίτητα κακό για την πρώτη αίσθηση μιας "σωστης" μπότας? αυτή η εκδοχή μου φτιάχνει τη διάθεση-αρκεί να μη χρειαστεί να πάω μετά σε κανένα γιατρό ;) πηγαινε μια βόλτα απο εναν γιατρό να είναι σίγουρο οτι ανατομικά το πόδι σου είναι οκ. και μετά να χτυπήσω και μια πλαστική ποδιού για να βρώ αμέσως την τέλεια μπότα μήπως?? ;)

Πάνο αν έχεις το τηλεφωνό ενός ποδολόγου στείλτο μου με pm :(

 

Σοβαρά τώρα... ευχαριστώ που έδωσες και την επιστημονική εξήγηση στη δυσκολία ανεύρεσης μπότας του σκι για μένα :P


"Ski good or eat wood"... The White Grizzly mantra

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν η μπότα είναι γαλότσα, όχι δεν χρειάζεται να έχει μουδιασμα ακόμα και αν πατάς εντελώς λάθος,μπορεί να σε πονάνε τα "τακούνια" στο πέλμα σου,τα γόνατα σου, το ισχίο, η μέση η πλάτη ο αυχένας :D

 

αν το πόδι σου χρειάζεται "πλαστική" είναι προτιμότερο να φτιάξεις custom μποτες εξ'ολοκλήρου. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ρουλα dalbelo κοιταξες?? :Dyes dear ...αλλά δεν

"Ski good or eat wood"... The White Grizzly mantra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν... παρέα με την Ρούλα και εγώ για αγορά μπότας... που τελικά κατάφερα να αγοράσω!!!!!!!!!!!! Salomon irony 6

Δοκίμασα, Dalbello, Nordica, Rossignol, Lange, Technica.... (δεν θέλω να σας περιγράψω το βλέμμα των πωλητών....)

"δρεπάνισμα" αισθανόμουν και εγώ πίσω στην φτέρνα... σε όλες εκτός Salomon, λιγότερο στην Dalbello...

"μούδιασμα" στο δεξί περισσότερο... σχεδόν σε όλες.... :rolleyes:

όσον αφορά τα νούμερα σε κάποιες μου έκανε το 23, σε άλλες το 23,5 και σε άλλες 24....

κατά την διάρκεια της δοκιμής salomon το παλικάρι εκεί στο μαγαζί, ζέστανε τις μπότες με αποτέλεσμα το πόδι μου "έδεσε" με την μπότα... παρόλα αυτά κάποια στιγμή μουδιασε το πόδι μου...τις χαλάρωσα λίγο και μετά όταν τις ξαναέσφιξα δεν μούδιασε...

 

τι λέτε... θα ζήσω :rolleyes: ????

 

-Β-


φτου ξελευτερία στους αστακούς...

οοουυυππππςςςς...ξέχασα να δέσω τις μπότες μου!!!

 

μετά τους αστακούς, σειρά έχουν τα Κ...αρχαριάκια!!!!

ZZZZZZZZZZZZUUUUUPPPPPPPPPPPEEEEEEEEEEEERRRRRRRRRRRRR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο αχίλλειος τένοντας των γυναικών είναι κοντότερος και πιο χοντρός από των ανδρών.

Έτσι σε μοντέλα μπότας που είναι ουσιαστικά για άνδρες, το συγκεκριμένο σημείο θα είναι σφιχτό για πολλές γυναίκες.

 

Το μουδιασμένο πέλμα είναι αποτέλεσμα η πολύ σφιξίματος στα κάτω κλιπ της μπότας, η κακής στήριξης του πέλματος από τον πάτο της μπότας.

Το πρώτο λύνεται εύκολα, το δεύτερο με custom πάτους που κάνουν τεράστια διαφορά στην κατανομή του βάρους σε όλο το πέλμα.

Σε μένα ας πούμε που έχω μέτρια καμάρα ποδιού, αν ο πάτος έχει πολύ υποστήριξη (καμπύλη), τότε έχω μεγάλα προβλήματα πόνου και μουδιάσματος.

 

Αν βρεις τη μπότα που σου αρέσει (120 φλεξ ίσως είναι πολύ για σένα), τότε λίγο πίεση στην αρχή γύρω από τον αστράγαλο δεν είναι και τίποτα φοβερό, καθώς διορθώνεται με αφαίρεση υλικού στο εσωτερικό παπουτσάκι, αν επιμείνει, μετά από 10 φορές σκι όμως...

 

Γενική οδηγία είναι, να μην σφίγγουμε τις μπότες που δοκιμάζουμε αμέσως μόλις τις φορέσουμε, αλλά να περπατάμε με λυμένα τα κλιπ για 10 λεπτά περίπου και μετά να κλείνουμε και μάλιστα ελαφρά (όσο πατάει η γάτα δηλαδή, snowcat... :rolleyes: )...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πιο σωστό είναι να κλείνουμε αρχικά μόνο το πάνω κλιπ με το strap και μετά από λίγο τα κάτω αλλά λίγο δηλαδή να κρατήσει το πόδι χωρίς να πιέζει αν η μπότα θέλει πολύ σφίξιμο από την αρχή συνήθως κάτι δεν πάει καλά με πιο πιθανό να είναι η λάθος νούμερο η απλά να μην μας ταιριάζει αυτό το μοντέλο .ιδανικά θέλουμε μια μπότα που και ανοιχτή να είναι κάτω να μπορεί κρατηθεί το πόδι σχεδόν τέλεια .

Share this post


Link to post
Share on other sites
...λίγο πίεση στην αρχή γύρω από τον αστράγαλο δεν είναι και τίποτα φοβερό, καθώς διορθώνεται με αφαίρεση υλικού στο εσωτερικό παπουτσάκι, αν επιμείνει, μετά από 10 φορές σκι όμως...

 

αυτό που έκανε o πωλητής (και δεν ήταν ψυχολογικό τρικ...) ξεβίδωσε τελείως δεξιά και αριστερά το στρογγυλό μεταλλάκι που σφύγγει/ξεσφύγγει με alenάκι στο ζευγάρι μπότες Technica (βλ. ποστ #1) και άλλαξε τη θέση του=το πήγε σε μια εφεδρική θέση πιο πάνω και τάπωσε την κάτω υποδοχή με το καπάκι που υπήρχε πάνω=>αμέσως ένιωσα τη διαφορά (μείωση δρεπανίσματος, ως και εξαφάνιση στο αριστερό πόδι) από όλα αυτά που έχω διαβάσει προφανώς με αυτό τον τρόπο μεγάλωσε το cuff, σωστά? το μούδιασμα στη δεξιά πατούσα θέλω να πιστεύω κι εγώ ο,τι έχει να κάνει με το υπερβολοκό σφύξιμο των clips από τον πωλητή... ο πελάτης και το πόδι του δε φταίει ποτέ σε τίποτα :rolleyes: σήμερα εκτός απρόοπτου θα πάω να τις ξαναδοκιμάσω... wish me good luck!

louis από τα πιο normal και καθησυχαστικά post που έχω διαβάσει! many thnx!! custom fit πάτο θα φτιάξω ακόμα και γάντι να μου κάτσει :rolleyes:

 

Δημήτρη thnx και για το ποστ σου, θα το έχω υπόψην το απόγευμα μαζί με τις falke:-P!


"Ski good or eat wood"... The White Grizzly mantra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει αλλά δοκίμασε κ Atomic. Έψαχνα κ εγω πριν μέρες μπότες κ ήταν οι μόνες που μπόρεσα να φορεσω για 30+ λεπτά χωρις να μουδιάσει το πόδι μου (Δοκίμασα Lange, πολλές Rossignol, Salomon, Dolomite, Technica κα.) . Το πρόβλημα με μένα το εντοπίζω σε πλατύ πέλμα μπροστά,κ μάλιστα στο δεξί μόνο πόδι..., στο αριστερό πόδι ότι κ να φορούσα φαίνοταν οκ..! Συνήθως έχω πόνο στην καμάρα κ μουδιασμα στην εξωτερική πλευρά του δεξιού ποδιού, μούδιασμα στο μικρό δάχτυλο. Οι Atomic B Tech Series που πήρα βγαίνουν σε flex απο 50 εως 90 σε γυναικεία version, βασικο τους χαρακτηριστικο είναι οτι είναι φαρδιές μπροστά (έχουν μεγάλο last, 104mm), παρεχοντας όμως στήριξη εφόσον έχει κάποιος τέτοιο πόδι, κ στενεύουν πισω για να αγκαλιασουν τη φτέρνα. Προαιρετικά το παπουτσάκι τους μπορεί να ζεσταθεί, κ το πολυ καλό είναι οτι φοράνε από τη μάνα τους πάτους Conformable (μμμ.. δυστυχως οι γυναικείες τώρα που το βλεπω μάλλον δεν έχουν..)! Σε flex 100 τις πήρα 270 €, το περσινό μοντέλο, τωρα βγαίνουν 50 με 120 flex αντρικό.

 

Γυναικείες: http://www.atomicsnow.com/int/products/alp...oots/women.html

Με 90 flex: http://www.atomicsnow.com/int/products/alp.../boot/b90w.html

 

 

Για όσους έχουν παρόμοια προβλήματα οι αντρικές: http://www.atomicsnow.com/int/products/alp...ts/comfort.html

Edited by soko

Share this post


Link to post
Share on other sites

dear soko ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! η αλήθεια είναι ο,τι οι μόνες που δεν έχω δοκιμάσει από τις μάρκες που ξέρω είναι atomic, head και fischer (έχω δοκιμάσει nordica, dalbelo, rossignol, alpina, salomon, lange, technica) το last σίγουρα πρέπει να είναι στενό για μένα, γι' αυτό μιλάω για [nordica (το περσυνό sm8, το φετινό έχει πιο φαρδύ last-το δοκίμασα κι αυτό)], lange, technica

 

είδωμεν...


"Ski good or eat wood"... The White Grizzly mantra

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ρούλα, καλίμπρα δοκίμασες??? :rolleyes:

μήπως φταίει που δε λούστηκα με ultrex?? :unsure:


"Ski good or eat wood"... The White Grizzly mantra

Share this post


Link to post
Share on other sites

case closed... God save the cat :rolleyes:


"Ski good or eat wood"... The White Grizzly mantra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος
    • Τι κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά? Ονομάζεται ski bus
    • Πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις "μύθους" για το σκι στην Ελλάδα. Ακόμα και πρώην και νυν πρόεδροι του Συλλόγου μας τους συντηρούν με το δίκιο τους. Ακόμα κα ο Λάππας ξεχνά ότι 39 στους 40 τελεταίους Απριλίους χιονίζει στον Παρνασσό!!!!! Και οι δύο Πρόεδροι του ΣΤΧ έχετε δίκιο σε αυτό που γράφετε αλλά επειδή δεν γράφετε την πλήρη πρόταση το συμπέρασμα είναι τελείως λάθος. Η αλήθεια για το σκι στον Παρνασσό είναι όπως τα γράφω Αυτό είναι τελείως γενικό και ισχύει για τους...ταβερνιάρηδες, σαλεδάρχες, μπαρόβιους κλπ Το τους δεν υπάρχει, είναι αφηρημένη έννοια χαμένη στις δαιδαλώδεις διαδικασίες του Ελληνικού κράτους. Υπογράφω ότι δεν έχει υπάρξει καμία συζήτηση ούτε απόφαση που να έβγαλε πόρισμα "φέτος μας νοιάζει μόνο να έχουμε επισκέπτες" στο Υπουργείου Τουρισμού, στο Υπερταμείο, στα ΕΤΑΔ και στις εγκαταστάσεις του ΧΚΠ. Η κατάσταση είναι: δεν έχουμε ιδέα τι είναι το καλό σκι και τι θέλουμε να γίνει ο Παρνασσός και πως να δουλέψει, μη μας κράξουν τα κανάλια, ας κονομήσουμε ότι μπορούμε όσοι μπορούμε, ας μπαίνει ο μισθός, μη σκοτωθεί κανένας. Φυσικά μέσα σε αυτό το χάος κάποιοι έχουν τρόπο και όρεξη να κάνουν κάτι καλό για το σκι προσπαθούν. Όμως δεν υπάρχει καμία ουσιαστική επικοινωνία μεταξύ Υπουργείου Τουρισμού, Υπερταμείου, ΕΤΑΔ και εγκαταστάσεων ΧΚΠ. Κανένας αρμόδιος δεν ξέρει πχ ότι ο λιφτιέρης ζητάει μια πολύ σημαντική βίδα. -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να αφήσουν κλειστό τον Ηρακλή για τόσο λίγα λεφτά? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να μας γράφει "όλοι οι αναβατήρες θα λειτουργούν κάθε μέρα"? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ  
    • Όταν οι άνθρωποι έχουν πρόγραμμα και βλέπουν το μέλλον 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Phoebus
      Phoebus
      (56 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,317
    • Total Posts
      460,831
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,661
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Marinavon
    Joined
×
×
  • Create New...