Jump to content
MakisM

ΧΕΙΜΕΡΙΝΗ ΟΔΗΓΗΣΗ

Recommended Posts

Εννοείται οτι το saxo πηγαίνει τον κ...ο του πάνω στο χιόνι, που να δείς και Yugo να ανεβαίνει με ρυθμούς WRC wink.gif ( που λέει ο λόγος tongue.gif )....απλά με τα πιτσιρίκια αυτά χανεις αλλού όπως πολύ σωστά προανέφερες.....

 

fiat uno με προσπέρασε πάνω σε χιονισμένο (ακαθαριστο) δρομο εις διπλουν και πήγαινε πετόντας.. :blink: :blink:


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
...αυτο που εχω εγω ειναι < παθητικης >χρησης και ειναι υγρο , βαζω στοιχημα οτι οταν χρειαστει θα το εχω κλειδωμενο μεσα παντως :blink:

 

 

Αντιπαγωτικο προσθετο στα πετρελαια ειπατε ? :blink:

(για τους diesel-λαδες )

 

Βρε Γιαννακη ^_^ αμα εχει παγωσει η κλειδαρια τσιμεντο, δεν μπαινει τιπτα μεσα, ουτε το 'μυτακι', ουτε κλειδι...τπτ :lol: Δεν ανοιγει καν το 'βλεφαρο' που καλυπτει την κλειδαρια! :lol:

 

Η σιλικονη, η ο,τι εχει μεσα το μαγικο μπουκαλακι, ειναι λιπαντικο που δεν παγωνει σε χαμηλες θερμοκρασιες...

 

Ατο με το diesel καλο! Θα το προσθεσουμε.

 

Ευχαριστω

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Βρε Γιαννακη :D αμα εχει παγωσει η κλειδαρια τσιμεντο, δεν μπαινει τιπτα μεσα, ουτε το 'μυτακι', ουτε κλειδι...τπτ :( Δεν ανοιγει καν το 'βλεφαρο' που καλυπτει την κλειδαρια! :o

 

Η σιλικονη, η ο,τι εχει μεσα το μαγικο μπουκαλακι, ειναι λιπαντικο που δεν παγωνει σε χαμηλες θερμοκρασιες...

 

Μάκη θύμισέ μου την άλλη φορά που θα τα πούμε στο βουνό να το δοκιμάσουμε. Είναι κάτι σαν "καυστικό" το οποίο χρησιμοποιούσα κατά κόρον στην Αυστρία και πριν αλλά και αφού είχε παγώσει. Τα έλιωνε όλα σε δευτερόλεπτα και δεν μιλάω βέβαια για το χρώμα του αυτοκινήτου. :P

 

Το άσχημο είναι αυτό που λέει ο Γιάννης. Όταν θα το χρειαστείς θα είναι μέσα στο τουτού :)

 

Οι λύσεις 2:

 

1) To βάζεις προκαταβολικά και ανά τακτά χρονικά διαστήματα αναλόγως των συνθηκών

2) Αγοράζεις 2 μπουκάλια και έχεις ένα στο τουτού και ένα στη τσέπη ή στο σπίτι ή στο χκ :P:P:lol:


There is no such thing as too much snow (Doug Coombs)

 

 

http://www.pelionski.gr/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το βραδυ της τριτης μερας χτυπησε -12C. Την αλλη μερα ανακαλυψα οτι τα τζαμια, λογω υγρασιας, ειχαν κολησει στα λαστιχα της πορτας και δεν ανοιγε η πορτα με τπτ :)

 

Την Τρίτη της μεγάλης φρίκης (30/12) το ίδιο ακριβώς είχε συμβεί στο Bora, αλλά μόνο στις πίσω πόρτες που δεν άνοιγαν με τίποτα.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Την Τρίτη της μεγάλης φρίκης (30/12) το ίδιο ακριβώς είχε συμβεί στο Bora, αλλά μόνο στις πίσω πόρτες που δεν άνοιγαν με τίποτα.

 

Kαι εγώ την έπαθα έτσι,αλλά ευτυχώς άνοιξε το πορτ μπαγκαζ και βγήκε το μαγικό σπρει από το Lidl, και με το που ψέκασα γύρω γύρω τα λάστιχα της πόρτας, αυτή άνοιξε χωρίς δεύτερη κουβέντα.....

Οι κλειδαριές δεν μου έχουν παγώσει ποτέ σε αντίθεση με τις τσιμούχες της πόρτας που είναι πολύ πιο ευαίσθητες.

Μία μαγκιά που μπορείται να κάνετε αν δεν θέλετε να κουβαλάτε το αντιψυκτικό μαζί σας είναι να κρύψετε ένα μικρό μπουκαλάκι από αυτό το μαγικό υγρό πίσω από την ρόδα του αυτοκινήτου....

 

Α και κάτι άλλο.....όταν βάζουμε αλυσίδες το πιο πιθανό είναι να τις βάλουμε σε κάποιο ανηφορικό κομάτι......

Ολες αυτές οι κλασικές αλυσίδες που μπαίνουνε χωρίς να μετακινήσουμε το αυτοκίνητο, χρειάζονται σφίξιμο αφου διανύσουμε μερικά μέτρα.....

Το καλύτερο είναι να αφήσουμε το αυτοκίνητο να κυλήσει μερικά μέτρα προς τα πίσω, όπου εκεί ουσιαστικά δεν ζορίζεται μιάς και είμαστε σε ανηφορικό κομάτι.

Καλό είναι να μην προσπαθήσουμε να ζορίσουμε το αυτοκίνητο προσπαθώντας να διανύσουμε αυτά τα λιγα μέτρα πρός την ανηφόρα διότι εκεί ουσιαστικα ζορίζουμε την χαλαρή αλυσίδα και κινδυνεύουμε να την σπάσουμε, με ότι αυτό συνεπαγεται....

 

Επίσης μία άλλη καλή μαγκιά που μπορείτε να κάνετε αφου παρκάρετε το τουτού σας, εκτός από το να σηκώσετε τους υαλοκαθαριστήρες, μπορείτε να βάλετε μία εξωτερική ηλιοπροστασία που τυχόν να χρησιμοποιείτε το καλοκαίρι.....

Σε περίπτωση χιονόπτωσης, παγετού κτλ, όλο το πακέτο θα το φάει το προστατευτικό, οπότε μετά απλά το βγάζετε και έχετε ένα πεντακάθαρο παρμπρίζ......

 

Φιλικά

Σπύρος :)

 

 

Υγ: πάντως αυτό το σετάκι από το Lidl στην κυριολεξία κάνει θαύματα, το έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλές φορές και έχει πολύ καλά αποτελέσματα


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρε ουτε η πισω πορτα (liftgate) του Forester δεν ανοιγε!! :) Διαλεξαμε να δουλεψουμε την πισω αρισερη πορτα γιατι ειχε τα περισσοτερα μποσικα... :o

 

Οταν πηγα στη Νορβηγια, το αφεντικο μου ηρθε προσωπικα στο καινουριο μου passat και μου εφερε spray και μου εδειξε τι να κανω. Μου ειπε οτι πολλοι ξενοι που πανε Νορβηγια σκιζουν τα λαστιχα απο τις πορτες προσπαθωντας να τις ανοιξουν γιατι στη χαμηλη θερμοκρασια το λαστιχο χανει την ελαστικοτητα του, οταν κολλησει, το τραβας και σκιζεται.

 

Ενα αλλο κουλο που επαθα εκει, παγωσε η κλειδαρια της πορτας ανοιχτη! Σε καθε δεξια στροφη, η πισω αριστερη πορτα ανοιγε!! :P Το πηγα στην αντιπροσωπεια, δεν βρηκαν τιποτα βλαβη, γρασσα χαμηλης θερμοκρασιας ειχε, βαλαν κι αλλο, μου ειπαν να το παρω και αν το ξαναπαρουσιασει θα μου αλλαζαν ολη την πορτα :lol:

 

Δεν το ξαναπαρουσιασε... :(

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Βρε ουτε η πισω πορτα (liftgate) του Forester δεν ανοιγε!! :) Διαλεξαμε να δουλεψουμε την πισω αρισερη πορτα γιατι ειχε τα περισσοτερα μποσικα... :o

 

Εγώ ήμουνα τυχερός και η δική μου πόρτα , επίσης liftgate, άνοιξε, και αυτό φαντάζομαι επειδή δεν πρόλαβε να παγώσει :P ....

Γι' αυτό κρύβουμε μέσα σε κανά θόλο, η πίσω από καμιά ρόδα το μαγικό σπρέυ......το πολύ πολύ να το ξεχάσεις και να το πατήσεις :( .....

 

Αν δεν βρίσκετε τέτοιου είδους υγρά, πάρτε ένα μπουκάλι οινόπνευμα ( το μπλε εννοείται).....θα σας βοηθήσει την δύσκολη στιγμή.....

 

WD-40

 

Επίσης τρομερό σπρέυ, το έχω πάντα χειμώνα-καλοκαίρι στο αυτοκίνητο.......

 

 

Φιλικά

Σπύρος :lol:


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites
WD-40

 

Το WD40 κανει θαυματα σε πολλες περιπτωσεις. Δεν ειμαι σιγουρος για τις μακροπροθεσμες επιπτωσεις του στο χρωμα του αυτοκινητου και γι'αυτο αποφευγω να το ψεκασω στα λαστιχα. Σιγουρα κανει 1001 δουλειες, αλλα και το silicone spray κανει παρα πολλες, δεν λεκιαζει (το χρησιμοποιω για να βαλω το φλοκο στο καναλι του, ειναι ανθυγρο).

 

Και τα δυο κανουν θαυματα...

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσοχη θελουν και τα χιονισμενα σηματα (πινακιδες)

 

ενα κρυμενο STOP ή σημα μονοδρομου μορει να μας φερει προ εκπληξεων

καλο ειναι οταν δουμε κατι τετοιο να σταματησουμε και να καθαρισουμε το σημα

οχι μονο για μας αλλα και για τους επομενους :P

 

 

Υπαρχουν και κατι σπρευ ή σφουγκαρακια ποτισμενα με υγρο το οποιο αποτρεπει το θολωμα των τζαμιων

το καλοριφερ καποια στιγμη θελησουμενα το κλεισουμε , μη γινει σαουνα το αμαξι.

Καλο επισης ειναι να αλλαξουμε η να καθαρισουμε το φιλτρο (καμπινας οπως το λενε μερικοι) το αποιο σιγουρα θα ειναι γεματο σκονη

απο το καλοκαιρι , μειωνοντας την αποδοση του συστηματος ( και φερνοντας οσμες σε ακραιες περιπτωσεις)

Edited by The John

***********************

* 23tf2mr.gif** I whidud.gif Snow **jv5ehi.gif*

***********************

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bασισμένος στο άλλο topic που ανέβασε ο The John για ένα σχετικά σπάνιο συμβάν που είναι να σε πιάσει λάστιχο στα χιόνια, θα ήθελα να αναφέρω περιστατικό που έχει πού περισσότερες πιθανότητες να συμβεί και δεν είναι άλλο από το πάγωμα του χειροφρένου.

 

Μάλιστα προχθές την Κυριακή καλός φίλος την έπαθε με ένα Alfa Romeo 147, και είδε και έπαθε να το ξεκολήσει, διότι δεν είχαν κολήσει μόνο οι σιαγόνες στο δισκόφρενο αλλά και η ντίζα.......

Για πείτε ποια είναι η διαδικασία ξεκολλήματος, κυρίως όσον αφορά την ντίζα, γιατί τις δαγκάνες τις ξεκολάς, είτε με αντιψυκτικό, είτε τις πλακώνεις στο οινόπνευμα, είτε ρίχνεις και ένα κατούρημα ρε αδερφέ και την κάνεις την δουλειά.....

 

Πάντως ΠΟΤΕ ΧΕΙΡΟΦΡΕΝΟ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ....εάν έχετε μηχανικο σασμάν βάλτε μία πρώτη ή την όπισθεν στο κιβώτιο, ενώ εάν εχετε αυτόματο βάλτε το στην θέση P......

 

Eπίσης προς ενημέρωσή σας Jeep Cherokee που έμεινε από μίζα στο parking των Kελλαρίων και δεν είχε οδική βοήθεια, πλήρωσε στην Express Service 300 ευρώ ( ή 350, δεν θυμάμαι καλά)......

Να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν είχα οδική, και πάντα είχα και έχω εμπιστοσύνη στον "έλικα" της αγαπημένης μου εταιρείας που δεν με έχει προδώσει ποτέ....αλλά όταν τα βλέπεις αυτά λές ότι αξίζει να δώσω 20-30 ευρώ για ένα εξάμηνο ( τους χειμερινούς μήνες βασικά), για την κακιά την στιγμή......

 

 

Φιλικα

Σπύρος :rolleyes:


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την Πέμπτη στον Παρνασσό έβαλα πρώτη φορά αλυσίδες και οδήγησα στον αποχιονισμένο δρόμο προς Κελλάρια.

Οι αλυσίδες μπήκαν απρόσμενα εύκολα (είχα κάνει μια δοκιμή στην Αθήνα το προηγούμενο βράδυ).

Για να τις βγάλω όμως ζορίστηκα λίγο, δεν ήξερα πώς να βρω το ρημαδοκούμπωμα που έχει το τσέρκι, και αφού το βρήκα και το ξεκούμπωσα, καθώς τράβηξα το δεξί "μισό" της αλυσίδας, το γατζάκι πιάστηκε στην αλυσίδα ενώ ήταν πίσω από τη ρόδα και χρειάστηκε να ξαπλώσω σχεδόν για να δω πού στο καλό έχει σκαλώσει και να το ξεγατζώσω. ;)

Όσο για την οδήγηση, ανέβηκα καλά, με πρώτη-δευτέρα και μαξ 35 χιλιόμετρα και μόνο σε μια στροφούλα μου έφυγε λίγο, λιγάκι, ο κ... πισινός.

Στο κατέβασμα όμως, ενώ πήγαινα και πάλι πολύ αργά -συμφωνα με τις εκτιμήσεις μου-, σε μια αριστερή στροφή που δεν της φαινότανε, άρχισε να φεύγει το πίσω μέρος προς τα δεξιά. Δεν μου είχε ξανασυμβεί ποτέ, οπότε δεν το είχα δει στην πράξη τι πρέπει να κάνω, μόνο ήξερα από τη θεωρία προς πρέπει να διορθώσω "προς τα εκεί που φεύγει" αλλά έτσι όπως το έβλεπα εγώ εκείνη τη στιγμή, έβλεπα τη μούρη μου να φεύγει προς τα αριστερά. Έτσι έκοψα κι εγώ αριστερά και τελικά έκανα ένα τέλειο τετακέ, 180 μοίρες, και σταμάτησα με μέτωπο προς την ανηφόρα χωρίς να ακουμπήσω πουθενά! :P

Ευτυχώς, δεν ερχόταν κανείς από καμία κατεύθυνση και έτσι σφυρίζοντας αδιάφορα ξεκίνησα προς το ΧΚ ξανά, και στο πρώτο πλάτωμα έκανα αναστροφή και γύρισα προς τα κάτω. :blink:

Μετά, την συγκεκριμένη στροφή την πήρα με πρώτη και 5 χιλιόμετρα ;) ενώ με προσπέρασε σχεδόν πάνω στη στροφή ένα SUV ;), τι μ....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεν μου είχε ξανασυμβεί ποτέ, οπότε δεν το είχα δει στην πράξη τι πρέπει να κάνω, μόνο ήξερα από τη θεωρία προς πρέπει να διορθώσω "προς τα εκεί που φεύγει" αλλά έτσι όπως το έβλεπα εγώ εκείνη τη στιγμή, έβλεπα τη μούρη μου να φεύγει προς τα αριστερά. Έτσι έκοψα κι εγώ αριστερά και τελικά έκανα ένα τέλειο τετακέ, 180 μοίρες, και σταμάτησα με μέτωπο προς την ανηφόρα χωρίς να ακουμπήσω πουθενά! :P

 

Προς τα εκεί που φεύγει ο κ..ος διορθώνεις, ανάποδα δηλαδή από εκεί που φεύγει η μούρη , γι αυτό το λένε και ''ανάποδο τιμόνι''. ;)

Ευτυχώς που δεν ''βρήκες'' πουθενά.;)


Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, νομίζω πως τώρα το κατάλαβα :P .

Ελπίζω να αργήσει η επόμενη φορά που θα χρειαστεί να το εφαρμόσω... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

yes


''...ουκ εν το πολλώ το ευ...'' ...εκτός κι αν είναι χιόνι ή κυβικά

armada_alpha1.jpg

τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν μόνο ανοιχτά

6179.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από προχθές Δευτέρα, τα Lidl, έχουν βγάλει διάφορα καλούδια για το αυτοκίνητο, κάποια από τα οποία είναι πολύ χρήσιμα για το χειμώνα, και κάνουν αποδεδειγμένα θαύματα :( :

 

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

 

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο, αλλά καλό θα είναι σίγουρα :)

http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.2...popagotikospray

 

Αυτά τα έχω καταχρησιμοποιήσει και στην κυριολεξία κάνουν θαύματα, ιδίως η συσκευασία για τις κλειδαριές, σας το συνιστώ ανεπιφύλαχτα:

http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.2...p.etautokinitou

 

Επίσης υπάρχει αυτό:

http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.2...tikoautokinitou

 

Και αυτό:

http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.2...p.ladisilikonis

 

 

Φιλικά

Σπύρος :P


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τηλεφώνησα σήμερα σε γνωστό κατάστημα για να αγοράσω αντιολισθητικές αλυσίδες,και μου είπαν τιμές που προσεγγίζουν ένα σετ χιονολάστιχα.Για αλυσίδες γνωστής εταιρείας που δε θέλουν τέντωμα μετά την τοποθέτηση μου είπαν 190€.Τα χειμερινά για το αμάξι μου κοστίζουν 300€!!!

 

Έχετε υπόψη κάποιο E-shop από χώρα της Ε.Ε με καλές τιμές και να αποστέλλει και στην Ελλάδα αλυσίδες;

Share this post


Link to post
Share on other sites

και μια κ ειμαι εδω θα κανω κεγω την ερωτηση μου.ψαχνω να βαλω στο αυτοκινητο ζατες σιδερενιες και χιονολαστοιχα.κια σορεντο.οποιος γνωριζει κατι σχετικο ευπρσδεκτος αν μ στειλει ενα pm

Share this post


Link to post
Share on other sites
...

Έχετε υπόψη κάποιο E-shop από χώρα της Ε.Ε με καλές τιμές και να αποστέλλει και στην Ελλάδα αλυσίδες;

...

 

Σταθη εχω υποψη....

οτι θα δωσεις τσαμπα λεφτα.

 

Δεν χρειαζεσαι τετοιες αλυσιδες.

Αμα σου περισευουν τα €υρα :lol: δωστα για χειμερινα. Σ΄αυτα θα πιασουν τοπο τα λεφτα σου

και θα εχεις το κεφαλακι σου ησυχο.

 

Τα spikes αστα σε αυτους που δεν ξερουν που να χαλασουν τα λεφτα τους.

Μια χαρα δουλεια κανεις και με τις απλες αλυσιδες του εμποριου.

Υπαρχουν σετακια στην αγορα με max 50€ που ειναι ικανοποιητικοτατες :lol: .

 

Το Α & το Ω στις χιονοαλυσιδες ειναι να ξερεις να τις βαλεις - βγαλεις.

Και αυτο μαθαινετε με "προπονηση",

και σιγουρα οχι οταν πια δεν παει αλλο το τουτου λογω χιονιου.

 

Καπου ειχε ξαναγραφτει αναλυτικοτατα περσυ μεσα στο forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό να δώσω τόσα λεφτά,σε καμιά περίπτωση.Αλλά είμαι σίγουρος ότι στο εξωτερικό θα κοστίζουν μισή τιμή.

Έχεις υπόψη σου Γιώργο για κάποιο σετ με 50-60€ να μου προτείνεις;Εννοείται ότι θα κάνω προπόνηση στην τοποθέτηση.Δεν κάνω αυτά με τα οποία γελάω!!!

Δυστυχώς χρειάστηκε να βάλω πριν 2 μήνες καινούρια ελαστικά στο αμάξι και δεν περισσεύουν χρήματα και για χειμερινό σετ,οπότε θα τη βγάλω με αλυσίδες.Άλλωστε λόγω κόστους δε θα χρησιμοποιήσω πολλές φορές το αμάξι για χιονοδρομικό,θα παίρνω το λεωφορείο.Για ένα άτομο,το αμάξι είναι ασύμφορο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι Konig ειναι μια χαρα αλυσιδες, εχω 2 ζευγαρια. Νομιζω οτι τις φερνει το Carrefour αλλα (πιο ακριβα) τις βρισκεις σχεδον παντου.

 

Οι αλυσιδες μπαινουν και βγαινουν ευκολα, εκτος αν εχετε καμμια σαυρα. Δυο φορες να τις βαλετε/βγαλετε στο παρκινγκ του σπιτιου σας, η της σουπερμαρκετ, τους πηρατε το κολλαϊ.

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το αμάξι μου έχει τις εργοστασιακές ζάντες και αναρτήσεις.Ελαστικό 195/65/15.Κoning είδα το Σάββατο σε ένα εξουσιοδοτημένο σέρβις της Seat αλλά δεν τις είχαν τιμολογήσει ακόμα και δεν ήξεραν τιμή.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το αμάξι μου έχει τις εργοστασιακές ζάντες και αναρτήσεις.Ελαστικό 195/65/15.Κoning είδα το Σάββατο σε ένα εξουσιοδοτημένο σέρβις της Seat αλλά δεν τις είχαν τιμολογήσει ακόμα και δεν ήξεραν τιμή.

 

Πρίν αρχίσω να φοράω χειμερινά, είχα αγοράσει ένα ζευγάρι αλυσίδες, για 205/55/16 από τα Praktiker, της τάξης των 30-40 ευρώ....Από τις πιο απλές που είχανε.....Πρόβλημα κανένα, και τις είχα χρησιμοποιήσει αρκετές φορές.....Δεν φοράς καμιά περίεργη διάσταση ελαστικών, πάρε μία απλή αλυσίδα και θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.....

 

Φιλικά

Σπύρος

 

Υγ: για ρίξε μια ματιά στα ALDI : http://www.aldi.gr/gr/html/offers/58_13055.htm


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...