Jump to content
MakisM

ΧΕΙΜΕΡΙΝΗ ΟΔΗΓΗΣΗ

Recommended Posts

Απλα συμπεριφέρεται σαν ενα κλασικό προσθιοκινητο , αργει να δώσει κινηση πισω (αν εχει ρευμα ) και παπαλα ..

 

 

θέλει η αλυσίδες η χιονολαστιχα για να κινηθεί με ασφάλεια στο χιόνι


Κάνε μου λιγάκι Μπεεεεεε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

να ρωτησω...οταν εχεις αυτοματο κιβωτιο, τι πρεπει να προσεχεις σε χιονισμενο δρομο;;;


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έχει δοκιμάσει κανείς το RX400h σε χιόνι/πάγο?

 

Λένε πως δύσκολα τα βγάζει πέρα ετσι και σταματήσει.

 

Εξαρταται που και πως θα σταματησει... :P

 

Προσπερασα ενα προχθες στο δρομο προς Αγοριανη... Κατεβαινε με 10... Διπλωνε σχεδον σε καθε φρεναρισμα...Πρεπει να τα ειχε δει ολα το τερας με τους 2+ τονους... Εγω πηγαινα με 60... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
να ρωτησω...οταν εχεις αυτοματο κιβωτιο, τι πρεπει να προσεχεις σε χιονισμενο δρομο;;;

 

Συνήθως τα αυτόματα έχουν κάποια ρύθμιση για το χιόνι, για παράδειγμα το Lexus Gs450 έχει μια χιονονιφαδα....

Η πρώην μπέμπα μου ήταν και αυτή αυτόματη, και με το που πάταγα χιόνι έβαζα το διακοπτάκι δίπλα στο μοχλό στην θέση Μ (Μanual), και έπαιζα με τις διαβαθμίσεις 1,2,3,D......

Αν έχεις σειριακό το γυρνάς στο σειριακό, γενικότερα αποφεύγουμε να έχουμε το κιβώτιο στην κλασσική αυτόματη λειτουργία του......ΙΔΙΩΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΦΟΡΑ.....

Tι αυτοματο καβαλάς?????

 

Φιλικά

Σπύρος :lol:

Edited by porfirio

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν εχω εγω...αλλα απο την εταιρεια που θα νοικιασω στην Γερμανια, καποιες φορες μου διναν αυτοματο Γκολφ...

βεβαια μετα το αλλαζα, αλλα ειδα οτι αυτες τις μερες εχουν σχεδον 100% ολα τα αμαξια κλεισμενα...ισως αν μου δωσουν αυτοματο, δεν γινεται να το αλλαξω μετα...

 

να ξερω τουλαχιστον τι να προσεξω...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μαλακά-μαλακά ο,τι κανεις... Δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα στη Γερμανια/Αυστρια με προσφυση. Εκει που μπορει το αυτοματο να σε προδωσει ειναι στις φουρκετες. Αν το αυτοκινητο υποστρεψει βαρια, το αυτοματο εξακολουθει να σπρωχνει...προς την καταστροφη. Αυτο ισχυει πολυ περισσοτερο στα πισωκινητα. Στα μπροστοκινητα, με χιονολαστιχα και απαλα γκαζια, δεν θα'χεις κανενα προβλημα.

 

Στην εκκινηση καμμια φορα χρειαζεται να ξεκινησεις με δευτερα, το οποιο κανει το κουμπακι W που ανεφερε ο porfirio.

 

Καλο ταξιδι! :rolleyes: (Για που και ποτε;..)

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν δεν κανουν καμια πλακα οι ελεγκτες εν.κυκλοφοριας παρασκευση πεταω για μοναχο...

πισωκινητο δεν νομιζω...κανα γκολφακι το πολυ πολυ...

 

ΤΗΑΝΧ παντως....

 

ΥΓ φουρκετες ε;;; θα το εχω υποψη μου....


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

λες κ το ξερα...με ενα class A αυτοματο κατεληξα


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tελικα το ταξιδακι που εκανα αυστρια με το αμαξι μου ηταν πολυ χαλαρο.

Τα ultragrip7+ αποδειχθηκαν πολυ καλα αν και χιονια στο δρομο συναντησα μονο στα τελευταια χιλιομετρα πριν το χωριο

Βεβαια με αποζημιωσανε και με το παραπανω οταν κατεβαινα χαλαρα απο το χωριο και ενας γερμανος με ενα Χ5 ειχε κολησει απο πισω μου στις φουρκετες και ηθελε να με καταπιει κυριολεκτικα 80

Το τι ξυλικι εφαγε τελικα απο το octy δεν περιγραφεται :lol:

Μιλαμε επρεπε ναμουνα απο μια μερια να βλεπω τη φατσα του...πρεπει να ειχε σκυλιασει.... :lol: :LOL:


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εξαρταται που και πως θα σταματησει... :angry:

 

Προσπερασα ενα προχθες στο δρομο προς Αγοριανη... Κατεβαινε με 10... Διπλωνε σχεδον σε καθε φρεναρισμα...Πρεπει να τα ειχε δει ολα το τερας με τους 2+ τονους... Εγω πηγαινα με 60... 80

το κατέβασμα δεν είναι τόσο πρόβλημα, όσο το ανέβασμα... όλα τα αυτοκίνητα χωρίς low διαφορικό και χιονολάστιχα διπλώνουν, ακόμα και το cherokee που οδηγώ.

 

Απότι διάβασα έτσι και σταματήσει σε πάγο δεν ξεκινάει με τίποτα, ούτε καν σπινιάρισμα για την προστασία του ηλεκτροκινητήρα (ο οποίος δίνει μόνο στις πίσω ρόδες). Αναρωτιέμαι αν όντως θα μπορεί να ανέβει ακόμα και με αλυσίδες σε δύσκολες συνθήκες (δεν απενεργοποιείται με την καμία το antispin του).

Share this post


Link to post
Share on other sites

ρε γαμώτο επειδή είμαι νέος οδηγός (1 χρόνο οδηγώ - μηδέν εμπειρία στο χιόνι) έχω ψιλοτρομάξει με όλα αυτά που ακούω (τετακέ , να σου φέυγει το πίσω μέρος κτλ.) Επίσης εγώ έχω Πανί αντί για αλυσίδες στο Bravaki και αλήθεια αναρωτιέμαι μήπως αναγκαστικά πρέπει να πάω να του βάλω χιονολάστιχα για πιο σιγουριά ? και αν ναι υπάρχει κάποιος (Αθήνα) που να έχει κάποιον γνωστό ή έστω να αγοράζει από εκεί τα χιονολάστιχα ώστε να μην πιαστώ κορόιδο ? Και μου είπε ένας φίλος σε κάποιο προηγούμενο Post ότι θα πάνε περίπου 300 ευρώ είναι όντως έτσι ή θα μου πάει πιο ακριβά ? Και όντως δεν θα έχω πρόβλημα στους μήνες Νοέβριος - Απρίλιο ?


Second is the first looser ; )

 

1) You are on the internet

2) You are visiting Snowclub.gr forums

3) You are reading my signature

5) You didn't noticed that point 4 is missing

6) You just checked for point 4

7) You are smiling

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
ρε γαμώτο επειδή είμαι νέος οδηγός (1 χρόνο οδηγώ - μηδέν εμπειρία στο χιόνι) έχω ψιλοτρομάξει με όλα αυτά που ακούω (τετακέ , να σου φέυγει το πίσω μέρος κτλ.) Επίσης εγώ έχω Πανί αντί για αλυσίδες στο Bravaki και αλήθεια αναρωτιέμαι μήπως αναγκαστικά πρέπει να πάω να του βάλω χιονολάστιχα για πιο σιγουριά ? και αν ναι υπάρχει κάποιος (Αθήνα) που να έχει κάποιον γνωστό ή έστω να αγοράζει από εκεί τα χιονολάστιχα ώστε να μην πιαστώ κορόιδο ? Και μου είπε ένας φίλος σε κάποιο προηγούμενο Post ότι θα πάνε περίπου 300 ευρώ είναι όντως έτσι ή θα μου πάει πιο ακριβά ? Και όντως δεν θα έχω πρόβλημα στους μήνες Νοέβριος - Απρίλιο ?

 

Φίλε Νικολίνο, μιάς και είσαι νέος στο κομμάτι της χειμερινής οδήγησης ας αρχίσουμε με κάποια βασικά πραγματάκια.

Τα χειμερινά όπως και εάν το κάνουμε είναι η καλύτερη λύση για τις χειμερινές συνθήκες οδήγησης. Τα χειμερινά έχουν πολύ μαλακό πέλμα και πολλές μικρές αυλακώσεις που σου προσφέρουν πολύ καλύτερη πρόσφυση στο χιονοπαγωμένο, αλλά και στο βρεγμένο ή και στεγνό οδοστρωμα με θερμοκαρασίες κάτω των 7 με 10 βαθμών. Τα πανιά που φοράς παίζουν λίγο τον ρόλο του χειμερινού, μιάς και τα ελαστικά των κινητήριων τροχών αποκτούν μία πιο μαλακή υφή δηλ καλύτερο grip.

To θέμα είναι ότι όποιο αντιολισθητικό μέσο και εάν χρησιμοποιείς (εκτός χειμερινών φυσικά, εννοώ αλυσίδες πανιά κτλ), θα έχεις μία τεράστια διαφορά πρόσφυσης μετάξύ του μπροστινού άξονα (μιας και μιλάμε για προσθιοκίνητα) και του πίσω. αυτό σημαίνει ότι στα κατηφορικά ολισθηρά κομμάτια του δρόμου εάν τσιμπήσεις λίγο περισσότερο το φρενάκι ή εάν κάνεις κάποια απότομη μανούβρα, λόγω μετατόπισης του βάρους προς τα εμπρός οι πίσω τροχοί θα έχουν τάση να "γλιστράνε"......

 

Αυτό φυσικά δεν γίνεται με τα χειμερινά αφού και οι 4 τροχοί έχουν την ίδια καλή πρόσφυση.

Εάν έχεις σκοπό να ανεβαίνεις συνέχεια στο βουνό, βάλε χειμερινά, αλλιώς τα πανιά μια χαρά είναι.

Ο κατασκευαστής σου προτείνει κάποιες διαστάσεις χειμερινών, ρίξε λοιπόν μια ματιά στο βιβλιαράκι του, και εάν δεν βρείς τίποτα εκεί ρίξε μια ματιά στο σασί του αυτοκινήτου όπου έχεις σίγουρα αυτοκόλλητο με τις προτεινόμενες πιέσεις. Εκεί λοιπόν θα βρείς και τις προτείνομενες διαστάσεις για Μ&S ελαστικά (χεμερινά δηλαδή).

Τώρα τα χειμερινά είναι καλύτερο να είναι πιο στενά από τα καλοκαιρινά μας και με περισσότερο "μάγουλο". Δηλαδή στο δικό μου το τουτού φοράω 225/45/17 καλοκαιρινό, και 195/65/15 χειμερινό.

Και φυσικά είναι προτιμότερο να αγοράσεις μία τετράδα σιδερένιες για τα χειμερινά σου απ' το να τα ζαντάρεις και να τα ξεζαντάρεις.....μην σε φοβίσει το κόστος αγοράς δεύτερης τετράδας ζαντών γιατί μετά τα βάζεις και τα βγάζεις μόνος σου εάν θέλεις ( έτσι κάνω εγώ τουλάχιστον) ενώ στο ζαντάρισμα ξεζαντάρισμα σου πιάνουνε τον κώλο κανονικότατα.

 

Μάρκες χειμερινών υπάρχουν άπειρες. Γνώμη μου είναι να κοιτάζεις πάντα τις όχι και τόσο γνωστές. δεν χρειάζεται να δώσεις ένα κάρο λεφτά για να βάλεις Michelin για παράδειγμα, την στιγμή που και με τα maloya θα κάνεις την δουλειά σου μια χαρά....

 

Φιλικά

Σπύρος


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βοήθησες πολύ, πραγματικά πολύ. Αλλά μια ερώτηση. Οι θερμοκρασίες πια στην Αθήνα και γενικά στην Ελλάδα έχουν την τάση να είναι υψηλότερες από το κανονικό (καμμένα δάση, καυσαέριο κτλ.) Τα χειμερινά δεν θα μου φαγωθούν άμα τα έχω και τα κυκλοφορώ όλους αυτούς τους μήνες (Νοέμβριος - Απρίλιος) που σίγουρα η θερμοκρασία πολλές φορές θα είναι πάνω από τους 10 βαθμούς όπως προείπες ?


Second is the first looser ; )

 

1) You are on the internet

2) You are visiting Snowclub.gr forums

3) You are reading my signature

5) You didn't noticed that point 4 is missing

6) You just checked for point 4

7) You are smiling

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα χειμερινά θα σου βγάλουν περίπου 3 σεζόν στον χειμώνα της Αθήνας ότι και να τους κάνεις. Εγώ φέτος πάω άνετα για την τρίτη με τα Gislaved NordFrost 5 παρόλο που στον αυτοκινητόδρομο τους πίνω το αίμα οδηγώντας συνεχώς πολύ κοντά στο όριο ταχύτητας τους (170 νομίζω).

 

Τώρα, αν σου αρέσει σε κάθε φανάρι στο κέντρο να ξεκινάς αφήνοντας λάστιχο κάτω είναι άλλη υπόθεση. :lol:


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

χαχαχα ούτε καν όμως. Οικονομική οδήγηση FTW ! Σπινιαρίσματα και τα λοιπά δεν :lol:


Second is the first looser ; )

 

1) You are on the internet

2) You are visiting Snowclub.gr forums

3) You are reading my signature

5) You didn't noticed that point 4 is missing

6) You just checked for point 4

7) You are smiling

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eνημερωτικά το Lidl από τις 27/10 βγάζει όπως καθε χρόνο αλλωστε το γνωστο σετάκι αντιψυκτικών+ξύστρα.

΄Δοκιμασμένο στις πιο κουλές παγοποιήσεις κάνει θαύματα :lol: .

 

Φιλικά

Σπύρος


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

το ειχα περσυ...φετος θα χτυπησω παλι ενα...μην σου πω δυο


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ειναι πραγματικα αστειο,το ποσο γρηγορα μπαινουν τα πανια!!ακομα βασανιζετε το αυτοκινητο σας και τα χερια σας??την κυριακη,σταματαει ενα αυτοκινητο μπροστα και μεχρι να ανοιξουν το κουτι με τις αλυσιδες,ειχα βαλει την μια ηδη...βαζω και την αλλη και κανω πισω το αυτοκινητο για να τις βαλω καλα..ζητημα να εκανα 3 λεπτα,σοβαρα!μπαινω μεσα φευγω και με κοιταζε καλα καλα ο τυπος που μολις εκεινη την στιγμη εβαζε την μια... :D

 

αξιζουν τα πανια,δεν ζοριζεις λαστιχα και μπροστινο συστημα,μπαινουν απιστευτα γρηγορα,γυριζεις τα πλενεις και αν δεν εισαι καφρος να σπινιαρεις στην ασφαλτο μετα..τα εχεις για χρονια!!τοσο απλα... :thumbup:

  • Like 3

334rl06.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

ειναι πραγματικα αστειο,το ποσο γρηγορα μπαινουν τα πανια!!ακομα βασανιζετε το αυτοκινητο σας και τα χερια σας??την κυριακη,σταματαει ενα αυτοκινητο μπροστα και μεχρι να ανοιξουν το κουτι με τις αλυσιδες,ειχα βαλει την μια ηδη...βαζω και την αλλη και κανω πισω το αυτοκινητο για να τις βαλω καλα..ζητημα να εκανα 3 λεπτα,σοβαρα!μπαινω μεσα φευγω και με κοιταζε καλα καλα ο τυπος που μολις εκεινη την στιγμη εβαζε την μια... :D

 

αξιζουν τα πανια,δεν ζοριζεις λαστιχα και μπροστινο συστημα,μπαινουν απιστευτα γρηγορα,γυριζεις τα πλενεις και αν δεν εισαι καφρος να σπινιαρεις στην ασφαλτο μετα..τα εχεις για χρονια!!τοσο απλα... :thumbup:

Αρκεί να μη βρεθείς σε μεγάλη ανηφόρα!


Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

βασικα,δεν εχω κολλησει πουθενα με αυτα,οσο παγο και χιονι να εχει,αναφερομαι στον δρομο για παρνασσο παντα...επισης τα εχω βαλει και σε ανηφορα και ξεκινησα κανονικα.


334rl06.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

Με τα πανιά είχα την εξής εμπειρία...

 

Ο φίλος μου είχε αγοράσει κάτι σούπερ ντούπερ αλυσίδες(πανακριβες κι όλας), δεν ξέρω αν τις ξέρετε κάτι που έχει και λαστιχο και αλυσίδες. Δεν ήξερε, αυτά του προτεινε το autoplus για καλύτερες. Εντάξει, έμπαιναν εύκολα αλλά στην οδήγηση ενιωθες ότι ήσουν μέσα σε τρακτερ.

Τον καιρό εκείνο πηγαίναμε Κελάρια μέσω Φτερόλακας (βγάζαμε χωρις ουρες το εισητηριο, και γλιτώναμε τις καφρίλες απο το δρόμο της Αράχωβας. Μεναμε και αμφικλεια για πιο φθηνα). Ειμασταν λοιπον εμείς και μια άλλη κοπέλα που οδηγουσε μόνη το δικό της αυτοκίνητο μιας και δε χωραγε στο δικό μας (δεν είχαμε σχάρες). Εμεις με τις σουπερ ντουπερ αλυσιδες κι εκεινη με πανιά. Ειχε και μπολικο χιονι ο δρομος μιας και ειχε χιονισει τη προηγουμενη. Στην ανηφόρα της στροφής προς Κελάρια (ευθεια αν πας ειναι που κόβεις τα εισητηρια) κολλάμε!!!! Δε μπορουσε το αμάξι να την ανεβει με τίποτα. Βγαινω έξω για να ελαφρύνει το αμαξι (λες κι εγω εφταιγα χαχα) η αλυσιδα εσκαβε το χιονι το αμαξι δεν ανεβαινε. Η κοπελια με τα πανια ανεβηκε την ανηφόρα κυρία!!! Σαν να μην τρέχει τίποτα και μας εβγαζε και τη γλώσσα. Τελικά ήρθε το εκχιονιστικό και μας ανοιξε το δρόμο κι έτσι ανεβήκαμε!!!!

Την επόμενη πηραμε πανιά, εγω ήξερα να τα βάζω κι ο φίλος μου να τα βγάζει. Οντως στο πι και φι τα έβαζα, και τον κοροιδευα που δεν μπορουσε να τις βάζει :innocent: . Και σαν κυρία που σέβεται τον εαυτό της αφηνα τη σκληρή δουλειά του βγαλσίματος σ' εκείνον. :PΤωρα έχουμε χιονολάστιχα και ανεβαινουμε με του Μελέτη που έχει αλυσίδες (άσχετο). Ότι να 'ναι χαχαχα.

Edited by afrodite
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αχ Αφροδίτη, μια που αναφέρθηκες στο βγάλσιμο των πανιών... Υπάρχει κάποιο κόλπο που δεν κάνω σωστά??? Δηλαδή... δεν γίνεται να είναι ΤΟΣΟ δύσκολο! :crybaby:

 

 

:shuriken:


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αχ Αφροδίτη, μια που αναφέρθηκες στο βγάλσιμο των πανιών... Υπάρχει κάποιο κόλπο που δεν κάνω σωστά??? Δηλαδή... δεν γίνεται να είναι ΤΟΣΟ δύσκολο! :crybaby:

 

 

:shuriken:

 

Βάζεις χιονολάστιχα και εχεις το κεφάλι σου ήσυχο :)

  • Like 4

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι οι αλυσιδες θα δειξουν την αξια τους στον παγο και οχι στο χιονι.Εγω παντως λογω αρχαιοτητας προτιμω τα κλασσικα παντα (αλυσιδουλες και αγιος ο Θεος). Ασε που πλεον τις βαζω-βγαζω σε μηδαμινο χρονο.


ΑΚΑ as JEEP!!!

Ο Εξορκισμος ΠΕΤΥΧΕ , το avatar αλλαξε, παμε για αλλα ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

 

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

Αχ Αφροδίτη, μια που αναφέρθηκες στο βγάλσιμο των πανιών... Υπάρχει κάποιο κόλπο που δεν κάνω σωστά??? Δηλαδή... δεν γίνεται να είναι ΤΟΣΟ δύσκολο! :crybaby:

 

 

:shuriken:

 

Το κόλπο του βγαλσίματος το ξέρει το αγόρι είπαμε. Οντως είναι δυσκολες στο βγάλσιμο, ειδικά αν έχεις παγωμένα χέρια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
    • Έκλεισα με 6 σκι και αυτά έξω. Τα Καλάβρυτα που λατρεύω δεν τα κατάφεραν. Για Παρνασσό ούτε για αστείο. Υπομονή για του χρόνου πια.
    • 😀   Για μένα ήταν μακράν η χειρότερη σεζόν (εκτός της καραντίνας φυσικά) από το 94 που ξεκίνησα. Από την μια οι υποχρεώσεις, από την άλλη η κάκιστη σεζόν, το αποτέλειωσε και το κατάμουτρο ψέμα του Παρνασσού για πλήρη λειτουργία, και με αυτά και με αυτά έμεινα με... 1 σκι.    1 σκι σε μια ολόκληρη σεζόν. Απίστευτο μου φαίνεται... 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,664
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...