Jump to content
Valeria

Πληροφορίες για Αυστριακές Άλπεις

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!! Προσπαθώ να κανονίσω μία εξόρμηση στις Αυστριακές Άλπεις αρχές Μάρτη, ή στο Innsbruck ή στο Kitzbuhel, αλλά έχω πελαγώσει λίγο με τα όσα βλέπω στο internet :P μήπως υπάρχει κάποιος που έχει πάει και έχει καμία καλή πρόταση?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητή Valeria!

 

οι Αυστριακές Άλπεις είναι το αγαπημένο μου θέμααααααααααααααααα!!!!

 

Επειδή μπορώ να γράφω για ώρες και τώρα είμαι στην δουλειά ...

 

θα σου έλεγα στα γρήγορα για κοντά στο Μόναχο π.χ και ακριβώς δίπλα στο Kitzbuhel

υπάρχει ένα μικρό και πολύ γραφικό χωριό το Kirchberg, το οποίο είναι σαφώς οικονομικότερο*

και αν πάρεις την τηλεκαμπίνα από εκεί μετά συνδέεσαι και με το ΧΚ του Kitzbuhel και έχεις τα πάντα.

 

Το Kitzbuhel είναι το τουριστικό μέρος, σαφώς πιο γραφικό χωριό σαν ζωγραφιά και τέλειο για τις μετά το σκι βόλτες.

 

* Γενικά να ξέρεις ότι στον γερμανόφωνο χώρο το σκι είναι για όλους. Έτσι μπορείς να βρεις και τιμές για όλους!

 

Παλιό και ιστορικό χιονοδρομικό είναι και και το St. Anton am Arl Berg (stanton για τους ντόπιους).

Τα χωριουδάκια της κοιλάδας αυτής είναι επίσης πανέμορφα και όλα εκεί είναι φτιαγμένα για να μας εξυπηρετούν...

 

Στείλε μου pm για περισσότερα και ακριβείς πληροφορίες (διαδρομή, που μείναμε, τι φάγαμε... κλπ).

Να το γράψω από το σπίτι γιατί τώρα...

Ουφ! Τέρμα η ονειροπόληση... :P

Έχουμε και δουλειά...

Βιβ


Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Share this post


Link to post
Share on other sites

αχ τι ωραία που ακούγονται !!! θα σου στείλω pm το απόγευμα, γιατί κι εμένα τώρα με καλεί το καθήκον :rolleyes: ευχαριστώ προκαταβολικά για την καλή διάθεση <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητή καθότι συμβαίνει να βρίσκομαι την ώρα που μιλούμε στους Δολομίτες της Ιταλίας (πολύ κοντά δηλαδή στο Innsbruck) και κατόπιν της επισκέψεως μου στο τελευταίο …προτείνω ανεπιφύλακτα μια εκδρομή εκεί…

 

Τώρα και το kitz είναι ωραίο αναμφίβολα..αλλά καλή παρέα να υπάρχει και οι Άλπεις είναι Άλπεις..παντού καλά είναι για το επίπεδό σου..

 

Τρία είναι τα μέρη που για μένα ξεχωρίζουν .. Chamonix, Dolomites και Ζermatt...εννοώντας ότι πρώτα θα πήγαινα σ΄ αυτά και μετά σε όλα τα άλλα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω!

ειδικά το Zermatt...

για τους Δολομίτες δεν ξέρω μια και δεν έχω πάει αλλά μου άνοιξες την όρεξη προχθές που διάβαζα τα posts σου!

Περιμένουμε πλήρη αναφορά με φωτογραφίες...

 

Την Τετάρτη που μας πέρασεέγινε χαμός στο φλο!

Πολύ κέφι και ακόμα περισσότερα νέα μέλη!

 

Καλό σκι σου εύχομαι και καλή επιστροφή!

Βιβ


Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω μαζέψει ήδη δεκάδες φωτογραφίες η μια καλύτερη από την άλλη!

 

Θα ανεβάσω δείγμα το συντομότερο..

 

Και μιας και το έφερε η κουβέντα δεν κανονίζουμε ένα Zermatt εκεί γύρω στον Μάρτιο??

 

Λέω εγώ τώρα… ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τρία είναι τα μέρη που για μένα ξεχωρίζουν .. Chamonix, Dolomites και Ζermatt...εννοώντας ότι πρώτα θα πήγαινα σ΄ αυτά και μετά σε όλα τα άλλα...

 

Η αλήθεια είναι ότι το Zermatt είναι μία επίσης πολύ καλή επιλογή, καθότι έχουμε και ανοιχτούς λογαριασμούς, αλλά προς το παρόν μάλλον θα προτιμήσω την Αυστρία!!

 

Καλά να περάσεις στους Δολομίτες!! καλές κατεβασιές!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η αλήθεια είναι ότι το Zermatt είναι μία επίσης πολύ καλή επιλογή, καθότι έχουμε και ανοιχτούς λογαριασμούς, αλλά προς το παρόν μάλλον θα προτιμήσω την Αυστρία!!

 

Καλά να περάσεις στους Δολομίτες!! καλές κατεβασιές!!

 

 

Εντυπωσιακό ..

 

Ευχαριστώ, επίσης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήσιμα λινκ ίσως είναι:

http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/ski-wetter/

(κάτι σαν το snowreport.gr)

 

http://www.bergfex.at/oesterreich/

(πιο αναλυτικό, είναι και το κεντρικό site για ενημέρωση για χιόνι)

Share this post


Link to post
Share on other sites

και εγω εχω αγχωθει μηπως χασω τελειως την καλη χρονια γιατι κατι το ενα κατι το αλλο δεν εχω χαρει χιονι.αν εχει καποιος ενα προγραμμα για εξω ας αφησει ιχνη να το συζητησουμε 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites
και εγω εχω αγχωθει μηπως χασω τελειως την καλη χρονια γιατι κατι το ενα κατι το αλλο δεν εχω χαρει χιονι.αν εχει καποιος ενα προγραμμα για εξω ας αφησει ιχνη να το συζητησουμε 8)

 

 

Eιμαι στο ISCHGL και σας περιμενω!.....O TOΛΜΩΝ ΝΙΚΑ :lol: στειλτε π.μ


μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...