Jump to content
spaka

Αγροτες - Μπλοκα

Recommended Posts

ευτυχώς ολοι κρινόμαστε βασικά απο τις πράξεις μας. Το πρόβλημα με τον χίτλερ δεν ηταν οτι εγραψε ένα βιβλιαράκι...

Αλλα αντι αλλων.

Σταματω εδω, δεν εχει νοημα.


http:www.arahova.net

http:www.meteo.gr/stations/arahova

http:www.meteo.gr/stations/parnassos1950

http:www.meteo.gr/stations/parnassos

Share this post


Link to post
Share on other sites
.... αλλά τα παραπάνω (άτομα & γεγονότα) είναι γνωστά στην ευρύτερη περιοχή. Εξάλλου στο Βόλο τουλάχιστον οι εν λόγω "κύριοι" ανήκουν στην Ηigh Society της πόλης :lol: (you know bouzoukia first table and etc. Savoir Vivre) :lol:

 

Εχεις αρχίσει να προσεγγίζεις το θέμα αλλά ακόμα λείπει κάτι για να είσαι μέσα, εκατό τοις εκατό!


Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση...

 

Μακροπρόθεσμα πια μέτρα έχει λάβει το κράτος (αλλά και οι ίδιοι) και ποιές πολιτικές σκοπέυει να ακολουθήσει προκειμένου να στηρίξει αυτόν τον τομέα εργαζομένων των οποίων αναμφίβολλα το προιόν δεν είναι ανταγωνιστικό και προφανώς πρέπει να το αλλάξουν/αναβαθμίσουν/μετακομίσουν στη Βραζιλία? Γιατί μήπως του χρόνου πάλι τα ίδια θα έχουμε?

 

 

 

Υ.Γ. Μάκη περιμένω "σύγγραμα" με την πιθανή περίπτωση ρατράκ κατακαλόκαιρο να κλείνουν δρόμους για την υποστήριξη των χιονοδρομικών και τους αγανακτισμένους αγρότες να παρακαλάνε για άνοιγμα των δρόμων προκειμένου να δουλέψουν.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας βγω πάλι εκτός θέματος.

 

Άρα, το μέλλον της Ελλάδας, δεν είναι γεωργικό ή μάλλον δεν είναι και γεωργικό.

Γιατί πολύ απλά το ανάγλυφο της χώρας μας δεν μπορεί να συμβαδίσει με την οικονομία. Συγκεκριμένα, πως να εκμεταλλευτεί ο έλληνας τις μικρές πεδιάδες, σε σύγκριση με τις ατελείωτες πεδιάδες της Ιταλίας για παράδειγμα; Μεγαλύτερες εκτάσεις γης, οδηγούν σε μεγαλύτερη παραγωγή και άμεσα σε μειωση των τιμών, επομένως και αύξηση της ανταγωνιστικότητας.

Και επειδή σίγουρα δεν μπορεί η χώρα να ανταγωνιστεί την παραγωγή χωρών εκτός της Ευρώπης, τότε, δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει η γεωργία στη χώρα μας. Θα προτιμήσουμε (θέλοντας και μη) αυτό που βλέπουμε φθηνό στο ράφι. Φθηνό έχει γίνει γιατί είτε έχουν βρεθεί φθηνά εργατικά χέρια (που κυρίως προέρχονται από εκμετάλλευση των εργατών, είτε γιατί η παραγωγή είναι πολύ μεγαλύτερη).

 

Επομένως, δε χρειάζεται μετά να αντιδρούμε επειδή αντί για λάδι τυχαία καταναλώσαμε ηλιέλαιο. Εμείς το διαλέξαμε.

Και από όλα αυτά...καταλαβαίνουμε για το τί προορίζουν κάποιοι τη χώρα μας. Τα χωριά πλέον δε στηρίζονται στη γεωργία, αλλά στον τουρισμό.

Ο τουρισμός είναι πλέον η μόνη δύναμη που μπορεί να κρατήσει ζωντανά τα χωριά. Χρόνια τώρα γίνεται αυτό και νομίζω ότι όλοι θα πρέπει να το έχουν δει αυτό. Η χώρα μετατρέπεται σταδιακά σε ένα θέρετρο τουριστικό όλης της Ευρώπης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρακαλώ τους μοντς -αν οι αγρότες αποχωρήσουν τελικά απο τα μπλόκα- το θέμα να μπει στην καταψηξη για του χρόνου. Μην πάει χαμένος τοσος προβληματισμός...


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,παιδιά μιας και τα μπλόκα άνοιξαν είστε έτομοι να ξεπαρθενιάσετε τις αγνές πούδρες :lol: ....μιας κι εγώ για ένα ακόμη Σάββατο είμαι εγκλωβισμένος :rolleyes: κι έτσι δεν μπορώ να απολαύσω αυτή την χαρά.θα έρθω να τις πατήσω την Κυριακή που θα τις έχετε ξεχειλώσει :lol:Τυχερούλιδες.....

 

 

 

 

SKIING IS BETTER THAN SEX.................. :lol:


www.alternativeriding.gr

POWDER IS BETTER THAN SEX...

Share this post


Link to post
Share on other sites
SKIING IS BETTER THAN SEX.................. :lol:

μην το διαβάσει η Ιωάννα μονο :rolleyes:


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

... πάντως γνωστοί μου ανέβηκαν Ακράτα εχτές και ήταν ανοιχτά... σήμερα ανέβηκαν Καλάβρυτα και ήταν όλα ΟΚ!!! (για όσους ενδιαφέρονται για τα νότια)


iLikesnow!

Share this post


Link to post
Share on other sites
... πάντως γνωστοί μου ανέβηκαν Ακράτα εχτές και ήταν ανοιχτά... σήμερα ανέβηκαν Καλάβρυτα και ήταν όλα ΟΚ!!! (για όσους ενδιαφέρονται για τα νότια)

 

 

Το παραπανω το επιβεβαιωνω και εγω... :rolleyes::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Άρα, το μέλλον της Ελλάδας, δεν είναι γεωργικό ή μάλλον δεν είναι και γεωργικό.

Γιατί πολύ απλά το ανάγλυφο της χώρας μας δεν μπορεί να συμβαδίσει με την οικονομία. Συγκεκριμένα, πως να εκμεταλλευτεί ο έλληνας τις μικρές πεδιάδες, σε σύγκριση με τις ατελείωτες πεδιάδες της Ιταλίας για παράδειγμα; Μεγαλύτερες εκτάσεις γης, οδηγούν σε μεγαλύτερη παραγωγή και άμεσα σε μειωση των τιμών, επομένως και αύξηση της ανταγωνιστικότητας.

Και επειδή σίγουρα δεν μπορεί η χώρα να ανταγωνιστεί την παραγωγή χωρών εκτός της Ευρώπης, τότε, δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει η γεωργία στη χώρα μας. Θα προτιμήσουμε (θέλοντας και μη) αυτό που βλέπουμε φθηνό στο ράφι. Φθηνό έχει γίνει γιατί είτε έχουν βρεθεί φθηνά εργατικά χέρια (που κυρίως προέρχονται από εκμετάλλευση των εργατών, είτε γιατί η παραγωγή είναι πολύ μεγαλύτερη).

 

Σωστά τα συμπεράσματα σου. Και όταν το προϊόν σου για τον Α, ή Β λόγο δεν είναι πια ανταγωνιστικό, καλό είναι να ασχοληθείς με άλλα πράγματα στα οποία μπορείς να τα καταφέρεις καλύτερα, όχι να περιμένεις από τους υπόλοιπους πολίτες να στηρίξουν την συνεχή "χασούρα" σου. Γενικά οι εποχές που όλοι περιμένουν να τους σώσει το δημόσιο και οι επιδοτήσεις για ζημιογόνες απασχολήσεις πλησιάζουν προς το τέλος, είτε μας αρέσουν, είτε όχι.

 

Επομένως, δε χρειάζεται μετά να αντιδρούμε επειδή αντί για λάδι τυχαία καταναλώσαμε ηλιέλαιο. Εμείς το διαλέξαμε.

 

Αυτό το συμπέρασμα είναι αυθαίρετο. ;) Όταν ζητάω ελαιόλαδο περιμένω να μου δώσουν ελαιόλαδο και όχι ηλιέλαιο. Απλά δεν έχω την απαίτηση να είναι Ελληνικό. Και με Ιταλικό, ή Ισπανικό μια χαρά κάνω την δουλειά μου.

 

Και από όλα αυτά...καταλαβαίνουμε για το τί προορίζουν κάποιοι τη χώρα μας. Τα χωριά πλέον δε στηρίζονται στη γεωργία, αλλά στον τουρισμό.

Ο τουρισμός είναι πλέον η μόνη δύναμη που μπορεί να κρατήσει ζωντανά τα χωριά. Χρόνια τώρα γίνεται αυτό και νομίζω ότι όλοι θα πρέπει να το έχουν δει αυτό. Η χώρα μετατρέπεται σταδιακά σε ένα θέρετρο τουριστικό όλης της Ευρώπης.

 

Είναι και αυτό μια λύση και καθόλου άσχημη, αρκεί να υλοποιηθεί σωστά και με όραμα για το μέλλον. Επίσης υπάρχουν άλλοι τομείς της οικονομίας στους οποίους μπορεί να δραστηριοποιηθεί μια χώρα. Η Ιρλανδία για παράδειγμα ξεκίνησε πολύ φτωχότερη από την Ελλάδα και τώρα είναι ένα από τα παγκόσμια κέντρα συγκέντρωσης εταιριών πληροφορικής. Το μόνο σίγουρο είναι ότι στα πλαίσια μιας παγκοσμιοποιημένης οικονομίας δεν μπορείς να μην είσαι ανταγωνιστικός και να περιμένεις από το κράτος να σε σώσει.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
... και να περιμένεις από το κράτος να σε σώσει.

Για την ακρίβεια... Κανείς δεν μπορεί να σε σώσει, αν δε θέλεις να σωθείς...

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=980634&lngDtrID=252 ;)


Αυτός που τα κατάφερε στη ζωή του είναι αυτός που έζησε ωραία, που χάρηκε και αγάπησε δυνατά.

Αυτός που άφησε ένα καλύτερο κόσμο απ’ αυτόν που βρήκε, εκτιμούσε την ομορφιά της γης και κατάφερε να το εκφράσει.

Αυτός που σταθερά έψαχνε ότι καλύτερο στους φίλους του και τους έδινε ότι καλύτερο είχε.

Ποιανού η ζωή ήταν έμπνευση και η μνήμη του ευλογία.

 

Δ.Χ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το άσχημο στο θέμα με τους αγρότες είναι το πως παρουσιάζεται.

 

Κανείς δεν έχει δικαίωμα να κλείνει τους δρόμους της χώρας. Σωστό

Κανέις δεν έχει δικαίωμα να κλείνει τους δρόμους της πόλης. Η Αθήνα έχει πορεία τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα. Σωστό

 

Οι αγρότες δεν ζητάνε τα χρήματα κανενός, ζητάνε αυτά που ούτως ή άλλως δικαιούνται ως μέλη αυτής της χώρας.

 

Ζητάνε να λύσουν το αγροτικό πρόβλημα αυτή τη στιγμή και όχι να πάρουν τα 500 ευρώ και να το βουλώσουν.

Κανένα προϊόν στην Ελλάδα δεν είναι ανταγωνιστικό σε σχέση με άλλες χώρες του κόσμου, θα κλείσουμε όλες τις εταιρείες;

 

Οι περισσότεροι στην τηλεόραση και στο ραδιόφωνο έχουν άποψη για το αγροτικό θέμα χωρίς να ξέρουν πως είναι η πατάτα, αυτό είναι άσχημο.

 

Μιλάνε για τα τρακτέρ λες και είναι λιμουζίνες. Τα τρακτέρ οι αγρότες τα έχουν για να κάνουν την δουλειά τους, δεν κατεβαίνουν στο Κολωνάκι με αυτά, το να εκσυγχρονίζεις τα εργαλεία της δουλειάς σου δεν είναι κακό - αυτοί μόνο ξέρουν πως τα πληρώνουν αυτά τα εργαλεία - αλλά δυστυχώς σε ραδιοφωνική εκπομπή του Σκάι χθες άκουγα πράγματα τα οποια ήταν εντελώς ανούσια και δημιουργούσαν εντυπώσεις για το τίποτα.

 

Μιλάνε για τους αγρότες λες και είναι η γαιοκτήμονες της Αμερικής με τα χιλιάδες στρέμματα, η πραγματικότητα όμως είναι πολύ διαφορετική τουλάχιστον για την πλειοψηφία των αγροτών.

 

 

 

Ευτυχώς που εμείς στηρίζουμε τα ελληνικά προϊόντα:

Παρκάρουμε το τζιπ έξω από το σουπερ μάρκετ, περπατάμε στους διαδρόμους με τα timberland και πάμε και ψωνίζουμε ότι πιο φθηνό βρούμε για να φάμε, το οποίο συνήθως είναι και εισαγόμενο; οξύμωρο μου φαίνεται να λυπάμαι τα χρήματα για το φαγητό μου αλλά όχι για την εικόνα μου.

 

Οξύμωρο να συζητάμε το θέμα - και οποιοδήποτε ανάλογο θέμα -όχι γιατί μας απασχολεί ως κοινωνικό φαινόμενο αλλά ως πρόβλημα γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε σκι.


Je veux devenir calife a la place du calife

Share this post


Link to post
Share on other sites
μην το διαβάσει η Ιωάννα μονο :angry:

 

Τώρα μπήκα και το διάβασα που είσαι πρόεδρε? Δεν φοβάμαι τίποτα γιατί το ξέρει και έχει υπογραφεί προγαμιαίος όρος σχετικά με το ski :blink:

H παροιμία λέει για καθαρούς ουρανούς......

 

 

SKIING IS BETTER THAN SEX....


www.alternativeriding.gr

POWDER IS BETTER THAN SEX...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαβασα οτι ανοιγουν τα μπλοκα

Αληθευει? Ο δρομος Θηβα-Λιβαδεια ειναι ανοιχτος?


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Φιλε Dust μπορει κανεις να ειναι αγανακτισμενος για τα μπλοκα για διαφορους ο καθενας λογους (δεν μπορει να μετακινησει εμπορευματα,δεν μπορει να παει στους δικους του,δεν μπορει να παει εκδρομη κλπ) αλλα αυτη η ισοπεδωση στο γραπτο σου παραπεμπει αλλου........ :(

Δεν ξερω αν γνωριζεις πολλους αγροτες η αν οσους γνωριζεις εχουν τα παραπανω χαρακτηριστικα που αναφερεις

πραγμα που θα ηταν ενδιαφερον για καθαρα κοινωνιολογικη προσεγγιση.......

Βρε λες και οι δικοι μου (συνταξιουχοι εκτος και δεν επρεπε....) και οι γνωστοι μου που ειναι αγροτες να μου το κρυβουν οτι ειναι τοσο πολυ καλα στα οικονομικα τους.

Σε τελευταια αναλυση θα τα εχουν γραψει στη διαθηκη τους και θα τα παρουμε μετα........εκτος αν οι συγκεκριμενη τραπεζα τα δινει μονο σε ειδος.....

Τελικα παντου υπαρχει ενας μυθος απ' οτι φαινεται........ :angry:

 

 

επειδη το φορουμ ειναι για να μιλαει ανοιχτα ο καθενας μας θα ηθελα να μου πεις σε τι παραπεμπει το γραπτο μου?δλδ θες να μου πεις οτι προχθες που προσπαθησα να παω βολο για μια δουλεια τα bmw,mercedes και subaru που ειδα στα μπλοκα ηταν των δημοσιογραφων?επισης αν παρακολουθησες την εκπομπη του μακη την οποια θα ψαξω να βρω για να την ανεβασω θα ειδες τον αγροτη που ειπε χωρις καμια ντροπη: ''παλια ο πατερας μου με τα 100 στρεμματα μας ειχε στα πουπουλα,καθε χρονο αλλαζα αμαξι,ειχα αλλαξει 10 μηχανες και 5 φουσκωτα και τωρα πια δεν μπορω να μεγαλωσω το παιδι μου''.

και σε ρωταω εγω εσενα τωρα αγαπητε φιλε,γτ να μου κραταει εμενα ο ογα 800 ευρω τον χρονο απο τα λεφτα που τα εχω δουλεψει υπερ των αγροτων?τα χρωσταω?εμενα που με τρωει η θαλασσα γτ δεν μου δινει επιδοτηση?και μενα με πιανει ο καιρος και πολυ συχνοτερα απο οτι την ελληνικη αγροτια αλλα δεν παιρνω ουτε ενα ευρω παραπανω.

επισης απαντησε μου πως ειδες την απαντηση του αγροτη στον μακη?δλδ το κρατος εδινε τις επιδοτησεις για να παιρνει ο εν λογω κυριος φουσκωτα και να αλλαζει μηχανες και αμαξια τρεις φορες τον χρονο?ΟΧΙ,για να κανει τα 100 στρεμματα 200 τα εδινε αλλα οπως προειπα τα κανανε σπιτια,αμαξια και πολλα αλλα.εσυ και εγω γτ πηραμε δανειο για να αγορασουμε σπιτι,αμαξι,μηχανη και ο αγροτης επιδοτηση?ειναι πιο μαγκας?ο πατερας μου ειναι οικοδομος και πολλες φορες κανει 2 μεροκαματα την εβδομαδα λογω καιρου αλλα δεν ειδα το κρατος να του δινει λεφτα.

και ναι αφου με ρωτας εχω πολλους γνωστους που καποτε μου το παιζανε x-large με τα χρηματα του κρατους αλλα μολις τελειωναν 5 μαζι επιναν μια μπυρα σε ενα καφενειο ρεφενε.

και για να μην νομιζεις οτι τα βαζω μαζι σου θα σου κανω μια ερωτηση και θα ηθελα μια ειλικρινη απαντηση,γτ να πρεπει να κοπει μια χωρα ολοκληρη στην μεση και να πρεπει να χασουν τοσοι ανθρωποι τοσα λεφτα απο τις δουλειες τους για να παρουν οι αγροτες λεφτα που το κατω κατω δεν ειναι δικα τους?

ποιος απο τους αγροτες θα δωσει τα χαμενα λεφτα στα κτελ?στα φορτηγα με τα ευπαθη προοιοντα?ποιος θα πληρωσει την ταλαιπωρια μιας ολοκληρης χωρας ολες αυτες τις ημερες επειδη καποιοι ΒΑΡΙΟΥΝΤΕ να δουλεψουν στην τελικη?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το άσχημο στο θέμα με τους αγρότες είναι το πως παρουσιάζεται.

 

Κανείς δεν έχει δικαίωμα να κλείνει τους δρόμους της χώρας. Σωστό

Κανέις δεν έχει δικαίωμα να κλείνει τους δρόμους της πόλης. Η Αθήνα έχει πορεία τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα. Σωστό

 

Οι αγρότες δεν ζητάνε τα χρήματα κανενός, ζητάνε αυτά που ούτως ή άλλως δικαιούνται ως μέλη αυτής της χώρας.

 

Ζητάνε να λύσουν το αγροτικό πρόβλημα αυτή τη στιγμή και όχι να πάρουν τα 500 ευρώ και να το βουλώσουν.

Κανένα προϊόν στην Ελλάδα δεν είναι ανταγωνιστικό σε σχέση με άλλες χώρες του κόσμου, θα κλείσουμε όλες τις εταιρείες;

 

Οι περισσότεροι στην τηλεόραση και στο ραδιόφωνο έχουν άποψη για το αγροτικό θέμα χωρίς να ξέρουν πως είναι η πατάτα, αυτό είναι άσχημο.

 

Μιλάνε για τα τρακτέρ λες και είναι λιμουζίνες. Τα τρακτέρ οι αγρότες τα έχουν για να κάνουν την δουλειά τους, δεν κατεβαίνουν στο Κολωνάκι με αυτά, το να εκσυγχρονίζεις τα εργαλεία της δουλειάς σου δεν είναι κακό - αυτοί μόνο ξέρουν πως τα πληρώνουν αυτά τα εργαλεία - αλλά δυστυχώς σε ραδιοφωνική εκπομπή του Σκάι χθες άκουγα πράγματα τα οποια ήταν εντελώς ανούσια και δημιουργούσαν εντυπώσεις για το τίποτα.

 

Μιλάνε για τους αγρότες λες και είναι η γαιοκτήμονες της Αμερικής με τα χιλιάδες στρέμματα, η πραγματικότητα όμως είναι πολύ διαφορετική τουλάχιστον για την πλειοψηφία των αγροτών.

 

 

 

Ευτυχώς που εμείς στηρίζουμε τα ελληνικά προϊόντα:

Παρκάρουμε το τζιπ έξω από το σουπερ μάρκετ, περπατάμε στους διαδρόμους με τα timberland και πάμε και ψωνίζουμε ότι πιο φθηνό βρούμε για να φάμε, το οποίο συνήθως είναι και εισαγόμενο; οξύμωρο μου φαίνεται να λυπάμαι τα χρήματα για το φαγητό μου αλλά όχι για την εικόνα μου.

 

Οξύμωρο να συζητάμε το θέμα - και οποιοδήποτε ανάλογο θέμα -όχι γιατί μας απασχολεί ως κοινωνικό φαινόμενο αλλά ως πρόβλημα γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε σκι.

 

Συμφωνω απολυτα με την Vouli. Δυστυχως οι περισσοτεροι απο εμας μιλαμε για τους χωρις καν να ξερουμε ποσες ροδες εχει ενα τρακτερ. Και τους κρινουμε αρνητικα επειδη μας εμποδισαν τη κυκλοφορια.

 

Το ξερω οτι δεν ειναι και οτι το ευκολοτερο να θελεις να πας στη δουλεια σου και να μη μπορεις επειδη καποιος γουσταρει να κλεισει το δρομο αλλα να μη ξεχναμε πως αυτο ειναι μια μορφη αγωνα την οποια θα υποστιριζαμε και εμεις αν γενιομασταν σε αγροτικη οικογενεια. Και ειναι αναγκη να υπαρχει και αυτη η μορφη αγωνα οπως και ολες οι υπολοιπες για να μπορω και γω αυριο μεθαυριο να διαμαρτηριθω για το δικιο μου. Πεσανε τωρα ολα τα καναλια πανω στους αγροτες να τους φανε επειδη αυτο το καιρο δεν εχουν τι να σχολιαζουν (ναι το Βατοπεδι ξεχαστηκε). Και οι 2οι ειναι οι νταλικεριδες που ξεχνανε τι εγινε πριν 2 χρονια στη δικια τους απεργια. Τελιωσανε και τα καλσον απο τα σουπερ μαρκετ μεχρι να τη ληξουν.

 

Οπως ειπα δεν ειμαι αγροτης αλλα τυχαινει να ειναι ο κουμπαρος μου και εχω πολλη καλη εικονα για το συγκεκριμενο. Αν θελει να γνωρισει καποιος μια δουλεια χωρις ωραριο και χωρις σιγουρο μισθο (οταν εξαρτασε απο καιρικα φαινομενα) τοτε ας γινει αγροτης. Αν νομιζει καποιος οτι οι αγροτε καθονται στα καφενεια και τρακτερ οργωνουν μονα τους τοτε ας γινει αγροτης.

 

Εισαι αγροτης. Τη μια χρονια παραγεις Α ποσοτητα καλαμποκι ας πουμε το οποιο το πουλας-σου το παιρνουν για 10 δραχμες πχ. καυσιμα- λιπασματα 4 δραχμες. Την επομενη χρονια που ανεβηκαν τα καυσιμα-λιπασματα στις 5 δραχμες το καλαμποκι σου κανει 9 δραχμες. την επομενη το ιδιο , την επομενη παλι το ιδιο. Αυτο συνεχιζεται μεχρι να μη μπορεις να ζησεις την οικογενεια σου και τι κανεις?

 

Και θα μου πεις τωρα "Γιατι δε τα παραταει το κουμπαρακι σου ρε μεγαλε". Ειναι που πιξαμε στις δουλειες στις πολεις και δεν εχουμε εργατικο προσωπικο. Να φερουμε και τους αγροτες εδω...


c8tik90a367oj0eo0qyc.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

απλα παιρνω μερικα κομματια απο τη vouli

 

Μιλάνε για τα τρακτέρ λες και είναι λιμουζίνες. Τα τρακτέρ οι αγρότες τα έχουν για να κάνουν την δουλειά τους, δεν κατεβαίνουν στο Κολωνάκι με αυτά

 

δεν ειναι λιμουζινες αλλα αν δεις ποσες λιμουζινες (βλεπε τζιποειδη)εχουν αδεια τρακτερ και κανουν βολτες στην αθηνα και σε αλλες μεγαλες πολεις τι θα πεις ?

 

επισης..

Οι αγρότες δεν ζητάνε τα χρήματα κανενός, ζητάνε αυτά που ούτως ή άλλως δικαιούνται ως μέλη αυτής της χώρας

 

παιρνουν αυτα που δικαιουνται αλλα επιπλεον τα δικα μου και πολλων αλλων

 

τελος

Μιλάνε για τους αγρότες λες και είναι η γαιοκτήμονες της Αμερικής με τα χιλιάδες στρέμματα, η πραγματικότητα όμως είναι πολύ διαφορετική τουλάχιστον για την πλειοψηφία των αγροτών

 

αυτοι που ειδες βορεια ελλαδα σιγουρα δεν εχουν καμμια σχεση με τους αγροτες ορεινων περιοχων σαν αυτη που μενω Ορεινη αρκαδια με 10 στρεμματα ο καθενας και παλευουν για το μεροκαματο

αλλο 10 και αλλο 100 +

 

αντε να δουμε θα μαθουμε ποτε ποσους πραγματικα αγροτες εχουμε σε αυτη τη χωρα ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
απλα παιρνω μερικα κομματια απο τη vouli

 

Μιλάνε για τα τρακτέρ λες και είναι λιμουζίνες. Τα τρακτέρ οι αγρότες τα έχουν για να κάνουν την δουλειά τους, δεν κατεβαίνουν στο Κολωνάκι με αυτά

 

δεν ειναι λιμουζινες αλλα αν δεις ποσες λιμουζινες (βλεπε τζιποειδη)εχουν αδεια τρακτερ και κανουν βολτες στην αθηνα και σε αλλες μεγαλες πολεις τι θα πεις ?

 

επισης..

Οι αγρότες δεν ζητάνε τα χρήματα κανενός, ζητάνε αυτά που ούτως ή άλλως δικαιούνται ως μέλη αυτής της χώρας

 

παιρνουν αυτα που δικαιουνται αλλα επιπλεον τα δικα μου και πολλων αλλων

 

τελος

Μιλάνε για τους αγρότες λες και είναι η γαιοκτήμονες της Αμερικής με τα χιλιάδες στρέμματα, η πραγματικότητα όμως είναι πολύ διαφορετική τουλάχιστον για την πλειοψηφία των αγροτών

 

αυτοι που ειδες βορεια ελλαδα σιγουρα δεν εχουν καμμια σχεση με τους αγροτες ορεινων περιοχων σαν αυτη που μενω Ορεινη αρκαδια με 10 στρεμματα ο καθενας και παλευουν για το μεροκαματο

αλλο 10 και αλλο 100 +

 

αντε να δουμε θα μαθουμε ποτε ποσους πραγματικα αγροτες εχουμε σε αυτη τη χωρα ?

Να μια σωστή ερώτηση.

τι είναι αγρότης?

ο ακτήμωνας εργάτης γης είναι αγρότης?

ο εχων 100 στρεματα ποτιστικά στον μαραθώνα είναι αγρότης?

ο εχων 100 ριζες ελιες ειναι αγρότης?

ο έχων 50 στρέματα βαμβάκι στον ορχομενό ειναι αγρότης?

ο έχων 1 στρέμα περιβόλι, 1 θερμοκήπιο και 10 ρούμια στην Ερμιόνη ειναι αγρότης?

αρχίστε με τους αγρότες που γνωρίζετε προσωπικά.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι μερικοί αγρότες έχουν λεφτά (που είναι το κακό; ), ναι μερικοί αγρότες έχουν τζιπ, για κάτσε να δεις όμως πάνε και για καφέ με αυτά αλλά μήπως τους διευκολύνει και στην δουλειά τους σε σχέση με ένα συμβατικό αυτοκίνητο;

Το γεγονός ότι μερικοί δεν είναι σωστοί γιατί να παίρνει όλους η μπάλα; Δηλαδή για να βγω να φωνάξω και να διεκδικίσω θα πρέπει να μείνω στο δρόμο;

 

Πόσοι γιατροί έχουν τζιπ;;; και πόσοι άλλοι δεν έχουν να φάνε;;;;

 

Ποιοι αγρότες τεμπελιάζουν ακριβώς; και πόσοι από εμάς το ξέρουμε αυτό;

 

Γιατί ακριβώς παίρνουν τα λεφτά μας; Τον ΟΓΑ δεν τον πληρώνει κανείς από εμάς αλλά μόνοι τους, δεν είδα κανέναν αργότη να πληρώνει το ΙΚΑ κανενός

 

Έξω από το χορό πολλούς σκοπούς χορεύουμε.

 

Τις επιδοτήσεις, τους τις δίνουνε σε συγκεκριμένες καλλιέργειες προκειμένου να τις αναπτύξουν όταν χρεώνωνται για να τις βάλουν και δεν παίρνουν την επιδότηση που δικαιούνται τι ακριβώς να κάνουν;

 

Και το κράτος για αυτό υπάρχει για να βοηθάει τους πολίτες του, όπως με τις πλυμμήρες, με τις φωτιές κτλ

 

Στο να κρίνουμε είμαστε όλοι πολύ καλοί στις λύσεις χωλαίνουμε!

 

και θα το ξαναπώ

 

Μας απασχολεί ένα γεγονός όχι σαν κοινωνικό φαινόμενο, σαν πρόβλημα μιας κοινωνικής τάξης αλλά γιατί δεν μπορούμε να πάμε για σκι!

 

Και στην περίπτωση που τα λεφτά μου πάνε στις επιδοτήσεις διαφόρων επαγγελμάτων προτιμώ 1000% να πάνε στους αγρότες παρά στα εγκαίνια του Νέου Μουσείου της Ακρόπολης, σε κάτι πολιτιστικές εκδηλώσεις της πλάκας, σε κάτι θεατρικές παραστάσεις κουλτουριάρικες της πλάκας που πουλάνε μούρη και επιδοτούνται από το αρμόδιο υπουργείο.

Edited by vouli

Je veux devenir calife a la place du calife

Share this post


Link to post
Share on other sites

ετσι είναι vouli γιατρός εσύ γιατρός και ο καθηγητης (διευθηντης, μεγαλογιατρός... βαλε οτι θέλεις)...

απεργεί ο καθηγητης? οχι βέβαια..

θα κάτσει στα μπλόκα ο πρόεδρος με τα εμπορικά κέντρα? Οχι βέβαια...

και ο Αβέρωφ αγρότης δήλωνε...


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τον ΟΓΑ δεν τον πληρώνει κανείς από εμάς αλλά μόνοι τους
Σε κάποια παράβολα του δημοσίου -που τα πληρώνουμε για διάφορους λόγους όλοι μας- ένα ποσό πάει υπέρ ΟΓΑ...δεν τα έχω πρόχειρα αλλά θα βρώ ποια είναι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω τίποτα εναντίον των αγροτών, ούτε καμμίας άλλης παραγωγικής (ωραία έκφραση) ή άλλης τάξης. Γράφω αυτό το κείμενο καθισμένος στο ζεστό μου γραφείο, φορώντας γραβάτα και σίγουρα αγνοώ πολλά από τα προβλήματα που αφορούν τους αγρότες (τους φορτηγατζήδες, τους τελωνειακούς, τους χαμηλοσυνταξιούχους κλπ – όπως και πολλοί άλλοι αγνοούν τα προβλήματα των δικηγόρων και, σίγουρα, δεν έχουν διάθεση να τα γνωρίσουν).

Κατά συνέπεια, και εγώ, όπως και όλοι μας γράφω με βάση το ελάχιστο ποσοστό γνώσης και τον αντίκτυπο των κινητοποιήσεων στη ζωή μου. Και, βέβαια, δεν αναφέρομαι στο σκι, γιατί θα ήταν ντροπή να αντιπαραθέτω τη διασκέδαση σε έναν αγώνα (δίκαιο ή όχι). Απλώς, στο μέτρο που συμμετέχω στα κοινά ως πολίτης, μπορώ να έχω άποψη για δράσεις οι οποίες επηρεάζουν τη χώρα (και, τέλος, να αντιδρώ και όταν επηρεάζεται και η δική μου δουλειά: π.χ. κρατούμενος που δεν μπόρεσε να μεταχθεί στο Δικαστήριο και συνεχίζει την παραμονή του στη φυλακή επειδή η δίκη ανεβλήθη).

Είναι αλήθεια ότι οι αγρότες δεν έχουν άλλη μορφή αγώνα, εκτός από το κλείσιμο των δρόμων. Πράγματι, θα μπορούσαν να μη στείλουν τα προϊόντα τους στην πόλη, αλλά αυτό θα ήταν αυτοκτονία. Οι δικηγόροι μπορούν να απέχουν από τα Δικαστήρια, οι καθηγητές από τα σχολεία, οι αγρότες δεν μπορούν να απόσχουν από τις αγροτικές εργασίες.

Ομοίως, όμως, δεν έχουν άλλη μορφή αγώνα και οι συνταξιούχοι, οι οποίοι πένονται, κατά συνέπεια θα μπορούσαν και αυτοί να κλείσουν ες αεί τους δρόμους. Πλην όμως, δεν έχουν τα μέσα και είναι σίγουρο ότι θα αντιμετωπίσουν τα ΜΑΤ (κάτι δύσκολο για τους αγρότες).

Κατά συνέπεια, δυστυχώς, ο μόνος τρόπος είναι το κλείσιμο της Ελλάδος. Αυτός, βέβαια, γίνεται σε περίοδο ελλείψεως αγροτικών εργασιών γιατί αγωνιστές είμαστε, αλλά όχι και χαζοί. Ας θυμηθούμε ότι στον Ισθμό ετέθη το ζήτημα της ζημίας των παραγωγών πορτοκαλιών, οι οποίοι καταστρέφονταν από το κλείσιμο.

Επελέγη, λοιπόν η παρούσα περίοδος, κάτι γνωστό από πριν. Παρά ταύτα, η Κυβέρνηση άφησε το θέμα να οδηγηθεί στα άκρα γιατί, εν μέρει, συμφέρει η διόγκωση η οποία γεννά αντίδραση από τον υπόλοιπο κόσμο, ο οποίος με χαρά θα έβλεπε τα ΜΑΤ να κυνηγούν αγρότες. Πράγματι, αν υπήρχαν και έπρεπε να δοθούν τα 500 εκ., αυτό έπρεπε να είχε γίνει από πριν, προτού κλείσει η Ελλάδα. Αυτό, βέβαια, δεν το πράττει η σημερινή κυβέρνηση μόνον, αλλά και η προηγούμενη, ενώ τα άλλα δύο μεγάλα κόμματα κάνουν λίγο την πάπια για να μην τα χαλάσουν με τους αγρότες, αλλά και με τους ψηφοφόρους.

Κατά συνέπεια, θα μπορούσε η Κυβέρνηση να αντιδράσει δυναμικά; Σε άλλες απεργίες μεριμνά για την κήρυξη της απεργίας ως παρανόμου και καταχρηστικής (π.χ. τελωνειακοί), αλλά εδώ δεν είναι απεργία και, βέβαια, δεν μπορείς να βγάλεις τα ΜΑΤ να δείρουν 1 εκ. ψηφοφόρους.

Δίνεις, λοιπόν, αυτά που έπρεπε να είχες δώσει ήδη (π.χ. στα 500 εκ. περιλαμβάνονται και επιστροφές που ήδη δικαιούνται οι αγρότες), αλλά δίνεις και χρήματα εμβαλωματικά, σαν παυσίπονο σε ένα πρόβλημα που δεν διορθώνεται έτσι: Από το 1981 κανείς δεν ασχολήθηκε σοβαρά με την αγροτική αναδιάρθρωση στη χώρα μας: ευρωπαϊκά χρήματα μοιράστηκαν τα οποία τόνωσαν άμεσα το εισόδημα των αγροτών (και έφεραν και ψήφους), αλλά δεν άλλαξαν κάτι. Ζημιογόνες καλλιέργειες παρέμειναν γιατί «έχει ο Θεός» (και το Κράτος) και, βέβαια, κανείς δεν τόλμησε να πει στους μικροκαλλιεργητές ότι δεν έχουν μέλλον. Όπως και κανείς δεν πήρε είδηση ότι η ΚΑΠ άλλαξε.

Μεσάζοντες λυμαίνονται την αγορά, συνεταιρισμοί δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους (άλλοι είναι πολιτικοποιημένοι, άλλοι διεφθαρμένοι, μερικοί ανίκανοι κλπ), κρατικές παρεμβάσεις γίνονται με άστοχες και κοντόφθαλμες κινήσεις και τίποτα δεν θα αλλάξει. Πράγματι, με τα 500 εκ. τονώθηκαν κάπως φέτος οι αγρότες, αλλά του χρόνου πάλι εδώ θα είναι, ζητώντας ενισχύσεις, αποζημιώσεις κλπ.

Και φθάνουμε στο ερώτημα εάν πρέπει να συνεχίσουμε να το πράττουμε αυτό σε μία γεωργία που –μάλλον- δεν έχει μέλλον στην Ελλάδα. Πράγματι το Κράτος προνοίας οφείλει να ενισχύει, αλλά ως ένα σημείο. Ένας αγρότης θα αναρωτηθεί γιατί να υπάρχει ταμείο ανεργίας για τον απολυμένο υπάλληλο και να μην υπάρχει η ίδια ενίσχυση για αυτόν. Εκτός των άλλων (π.χ. δημοσιονομική πολιτική με λίγες ανοχές), πολλές ενισχύσεις είναι και ενάντιες στο ευρωπαϊκό δίκαιο, ενώ οι αποζημιώσεις οδηγούν άλλες τάξεις στο ερώτημα «γιατί όχι και εμένα;». Οι μικροέμποροι δε βγαίνουν (όπως και οι μικροαγρότες), αλλά δε θα τους σώσουμε επειδή τους έφαγε η Carefour, οι μικροβιοτεχνίες κλείνουν αλλά δεν αναλαμβάνει το κράτος τα δάνειά τους κλπ.

Κατά συνέπεια; Και του χρόνου εδώ θα είμαστε, όπως κάθε χρόνο γιατί καμμία κυβέρνηση δεν θα κάνει πραγματική αναδιάρθρωση στην αγροτική πολιτική, φοβούμενη το πολιτικό κόστος (άσε που από οργάνωση σκίζουμε). Οι ίδιοι οι αγρότες δύσκολα θα μεταστραφούν σε άλλες καλλιέργειες κλπ κλπ.

 

Όσο για τον ΟΓΑ, είναι 20% σε κάθε συναλλαγή με το Δημόσιο. Βέβαια, πόροι τρίτων υπάρχουν και αλλού και έχουν ήδη κριθεί παράνομοι (ή ελέγχονται) από την Ε.Ε.: όμως είναι ποσά που καταβάλλονται σε όσους συναλλάσσονται με το Δημόσιο ή μία κατηγορία επαγγελματιών για συγκεκριμένο αντικείμενο (Τ.Ν. για δικηγόρους, ΤΣΜΕΔΕ για μηχανικούς κλπ).

 

[Αφού πρόλαβα και έγραψα τη βλακεία μου ερωτώ μήπως, πλέον, το θέμα έχει ξεφύγει από τη θεματολογία του forum ;]


Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...