Jump to content
Sign in to follow this  
ΜΙΚ

Προς Βόρεια Ελλάδα εβδομάδες στο Πισοδέρι

Recommended Posts

είπα και γω, από που γράφει συνέχεια αυτός....απ' το Καϊμάκ? δεν κάνει σκι? :P

Παρεπιπτόντως δεν ξέρω αν έχεις δει την προσφορά του Τόττη για Δ-Π

 

αντιγράφω από SR

Το Χ.Κ. Πισοδερίου προσφέρει στους φίλους χιονοδρόμους της εξής προσφορά: Διαμονή με πρωινό από Δευτέρα έως Παρασκευή, πέντε γεύματα στο σαλέ, 5 ενοικιάσεις σκι και 5 ημερήσιες κάρτες μόνο στην τιμή των 230 ευρώ. Για πληροφορίες και κρατήσεις καλείτε τον κύριο Τόττη στο τηλέφωνο 6937 032026.

 

Τα ξενοδοχεία είναι τα Μοδεστειος στο Πισοδέρι (3 χλμ) και το Veltsi-hotel (Φλώρινα-18 χλμ.) το οποίο είναι καινούργιο.

 

Προς mods: Αν το ανωτέρω θεωρείται διαφήμιση και αντιβαίνει τους κανόνες του φόρουμ, να διαγραφεί.

 

Υπέροχα νέα. Επειδή απλά δεν ξέρω τα βουνά καλά πόσο πιστεύτε αξίζει συγκριτικά μια βδομάδα σε Βασιλίτσα Καιμάκ Φαλακρό Ελατοχώρι 3-5 Παρνασσό Καλάβρυτα αν λάβουμε υπόψιν και τις αποστάσεις και την ποιότητα της διαμονής.

 

Μήπως θα ήταν κάτι για το οποίο θα άξιζε να ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ?


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mιχάλη στο Πισοδέρι έχω κάνει πολύ ωραιο σκι και έχω πετύχει εξαιρετική ποιότητα χιονιού. Μάλιστα πήγα Δεκέμβρη και το Καϊμάκ δεν ηταν ανοιχτό λόγω έλλειψης χιονιού την ιδια στιγμή που στο Πισοδέρι ειχε κανα μέτρο πούδρα εξωτερικού! Το χιονοδρομικό σαφώς δεν ειναι μεγάλο αλλά οι πίστες του ειναι ωραίες με κορυφαία την ομώνυμη του Πισοδερίου με μήκος πάνω απο 2 χμ αν θυμάμαι καλα, πιστοποιημένη από τη FIS.

Αυτο για το οποίο πρέπει να δουλέψουμε είναι ανοίγει το καρεκλάκι που την εξυπηρετεί και τις καθημερινές κάτι που τα προηγούμενα χρόνια δυστυχώς δε γινόταν και το χιονοδρομικό έχανε το ισχυρότερο χαρτί του.

Σιγουρα αξίζει μια επίσκεψη. Επίσης στα πλεονεκτήματα ειναι οτι οι πιστες ειναι μεσα στα δέντρα.

ΥΓ. Το σαλέ έχει εκπληκτικό φαγητο!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από ποιότητα και ώρα απόστασης πως είναι η διαμονή Μάκη?


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ Μιχάλη μου, δεν ξέρω καλά τα άλλα...ας προσπαθήσω όμως να βοηθήσω όσο μπορώ :P

 

Από τα όσα ακούω, αν το Φαλακρό είναι σε πλήρη λειτουργία, από μέγεθος, εγκαταστάσεις κλπ. νομίζω είναι καλύτερα αλλά δεν δουλεύει όλες τις καθημερινές οπότε εβδομαδιαία εξόρμηση μάλλον δεν παίζει.

 

 

Ελατοχώρι, ξέρω το χωριό και έμεσα το ΧΚ από κολλητό τροχοσπιτά που έχει σπίτι εκεί αλλά έρχεται συνέχεια Πισοδέρι γιατί του αρέσει περισσότερο με καλύτερες συνθήκες για σκι (ποιότητα, ποσότητα κλπ). Από μέγεθος νομίζω ότι είναι λίγο ποιο μικρό. Καταπληκτικές ταβέρνες για κοψίδια και καλά ξενοδοχεία στο παλιό χωριό (ίδια άποψη).

 

Καϊμάκ. Σίγουρο χιόνι αλλά συνήθως χάνεις μέρες λογω αέρα, ομίχλης κλπ. Εύκολες πίστες. Αρκετές πούδρες (όταν δεν παγώνουν όλα από τον αέρα)

 

Βασιλίτσα. Ποιο μεγάλο. Μια εβδομάδα σε κρατάει. Καλή επιλογή νομίζω.

 

Καλάβρυτα και Παρνασσό δεν γνωρίζω .....

 

3-5. Ίδιος βαθμός δυσκολίας με Πισοδέρι. Πρόβλημα απ' ότι λένε ο πάγος που είναι κάτι συνηθισμένο όπως μου λένε φίλοι (δεν έχω πάει). Γενικά, θεωρούνται από τα δύσκολα αυτά τα 2.

 

 

Πισοδέρι. Αυτό που ξέρω καλά, οπότε θα αναφέρω όσες λεπτομέρειες μπορώ.

Μεγάλο δεν είναι.

Χιόνι από τα σίγουρα.

Μέσα στα δέντρα οι πίστες. Μέσα στα δέντρα και οι πούδρες για darka-darka

Γενικά, θεωρείτε δύσκολο για αρχάριους.

Ενδιαφέρουσες πίστες με καλό στρώσιμο.

πίστες: Περιφερειακή (μπλε, 1800 μέτρα)

κεντρική (κόκκινη ,1400 μ.)

Πισοδερίου (κόκκινη και μπλε, 2500 μ., η μεγαλύτερη στα βουνά μας, πιστοποιημένη FIS). Αν το τελευταίο κομμάτι έχει χιόνι, απλά δεν παίζεται (του χρόνου σκέφτονται να βάλουν ένα κανόνι εκεί για να μην έχει πρόβλημα)

Αρχαρίων (πιατάκι, 800 μ)

Μαύρη (800 μ., άλλες φορές πατημένη άλλες φορές απάτητη).

2 τουριστικές (δασικοί δρόμοι). Η πρώτη, μήκος 4.5 χλμ περίπου με ενδιαφέροντα κομμάτια πούδρας μέσα στα δέντρα, από κορυφή στο πάνω καρεκλάκι.

Η δεύτερη, 2.5-3 χλμ, από τέλος μαύρης-κορυφή άγκυρας μέχρι καρεκλάκι Πισοδερίου.

Υπάρχει ακόμη μια πίστα, Πισοδερίου 2, η οποία δεν έχει δουλέψει ακόμη, η οποία εκτιμώ έχει μήκος γύρω στα 3 χλμ, από κορυφή μέχρι καρεκλάκι Πισοδερίου. Κόκκινη λένε, αλλά δεν την έχω ''περπατήσει''

Υπάρχει επίσης η διαδρομή κάτω από το καρεκλάκι Πισοδερίου για απάτητο, sb κλπ. μήκους περίπου 1.8 χλμ.

Από κει και πέρα, υπάρχουν κομμάτια που συνδέουν πίστες μεταξύ τους και η δυνατότητα για ορειβατικό, catski ή heliski στις απέναντι κορυφές (Μπέλα Βοδα, Όριζα κλπ).

Καλό σαλέ και σχετικά άνετο, με καφέ - bar κάτω, φαγητό στου 2 πάνω ορόφους. Καθημερινές δε πολύ άνετο. Επίσης λογικές χρεώσεις (π.χ. καφές 2.5, μερίδα φαγητού 5-7 ευρώ, μπουκάλι special 60 κλπ.

Η ποιότητα του φαγητού καλή. Π-Σ, συνήθως ζωντανή μουσική (έντεχνο κλπ).

Νυχτερινό κάθε Π-Σ, 9-1.

Σημαντικό επίσης, ότι φέτος δουλεύει το καρεκλάκι του Πισοδερίου και καθημερινές, όπως ζήτησε η pies, οπότε λειτουργεί όλο το ΧΚ πλήρω κάθε μέρα

Σπάνια θα κλείσει λόγω αέρα ή ομίχλης. Λιγότερο από μια φορά τον χρόνο δηλαδή, είναι ο Μ.Ο.

 

Στα μείον, το αργό πάνω καρεκλάκι που είναι παλιό.

 

Τα ξενοδοχεία της προσφοράς είναι πολύ καλά (από τα λινκ μπορείς να δεις) αλλά υπάρχουν και άλλα αξιοπρεπή καταλύματα στο Πισοδέρι και με λογικό κόστος.

Υπάρχει επίσης το καταφύγιο του ΣΧΟΦ δίπλα με φαγητό και δυνατότητα φιλοξενίας και μερικές ταβέρνες Πισοδέρι, Ανταρτικό (10')

Απόσταση από Αθήνα, υπολογισε με ΙΧ γύρω στις 5-5.30 ώρες. Απόσταση από τα ξενοδοχεία της προσφοράς 5-15 λεπτά.

Μπορείς επίσης να σπαταλήσεις μια μέρα για να βολτάρεις Πρέσπες (30'), Καστοριά (45'), Φλώρινα (15'), Νυμφαίο (60'), Καϊμακ (60')

Ο δρόμος πάντα ανοιχτός και καθαρός.

 

Εν κατακλείδι, τα 230 της προσφοράς, είναι πάρα πολύ καλά θα έλεγα για 4 διανυκτερεύσεις, 5 γεύματα, κάρτες λιφτ και ενοικίαση εξοπλισμού (που οι περισσότεροι από εμάς δεν χρειαζόμαστε βέβαια).

Νομίζω ότι μια εβδομάδα την γεμίζεις με ενδιαφέρουσες παραστάσεις σε πολύ λογικό κόστος.

 

Κάποιοι που έχουν επισκεφθεί, μπορούν να μεταφέρουν και αυτοί την άποψή τους (π.χ. vro)

 

Θα ποστάρω μόλις μπορέσω, από Google, Μια φωτό αναλυτική.

Μήπως πρέπει να οργανώσουμε μια εκδρομή? <_<


''...ουκ εν το πολλώ το ευ...'' ...εκτός κι αν είναι χιόνι ή κυβικά

armada_alpha1.jpg

τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν μόνο ανοιχτά

6179.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και μια φωτό

post-1471-1233823374_thumb.jpg

 

και μια προοπτική

post-1471-1233823399_thumb.jpg

 

Οι κυανές διαδρομές είναι για αντοχής αλλά μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για σύνδεση.

Το χωριό ΒΔ, είναι το Πισοδέρι.

 

Περισσότερη περιήγηση στο Google Earth

συν/νες 40.46.02, 21.15.03


''...ουκ εν το πολλώ το ευ...'' ...εκτός κι αν είναι χιόνι ή κυβικά

armada_alpha1.jpg

τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν μόνο ανοιχτά

6179.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα συν της περιοχής τα αξιοθέατα όπως έγραψε ο Μάκης: Πρέσπες, Νυμφαίο, Καστοριά, Φλώρινα, Πέλλα, για όσους έχουν κέφι για οδήγηση το ... apres ski ειναι ατελειωτο σε επιλογες!

 

ΥΓ. Ξαναλέω ότι το φαγητό της περιοχής ειναι εξαιρετικό. (Μάκη μαλλον το εχεις συνηθίσει για να μην το αναφέρεις ε;;;; :rolleyes: )

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΥΓ. Ξαναλέω ότι το φαγητό της περιοχής ειναι εξαιρετικό. (Μάκη μαλλον το εχεις συνηθίσει για να μην το αναφέρεις ε;;;; :rolleyes: )

 

 

s5oeat.gifόσο να' ναι.....

αφού επιμένεις

 

top επιλογές για μεσημέρι

1. γιουβέτσι

2. Φασόλια φούρνου

3. χοιρινό γάστρας

4. σαρμάδες (λαχανοντολμάδες)

 

 

και για βράδυ (ειδικά μετά το νυχτερινό σκι)

1. φασολάδα (ρίχνουμε και κανά λουκάνικο ή κανά κομμάτι τηγανιά μέσα)

2. βραστό

3. τηγανιά

4. αγριογούρουνο (ενίοτε)

 

Τι να σας σερβίρω? :P :P

 

 

 

 

 

f080.giff080.giff080.giff080.giff080.giff080.gif


''...ουκ εν το πολλώ το ευ...'' ...εκτός κι αν είναι χιόνι ή κυβικά

armada_alpha1.jpg

τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν μόνο ανοιχτά

6179.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε οχι βρε Μάκη! Γιατι το κάνεις αυτο τώραααααα??? Γιατιιιιιι;;;;

Ομηρικά γεύματα στη Φλώρινα! (ειναι αυτο που λενε οτι εμας μας ενδιαφερει μονο το σκι)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τηγανια δεν εχει; :P Με τις στρογγυλες πιπεριτσες; :rolleyes: Ενα κι ενα για χεμωνα... :P

 

Θυμαμαι πολλααα χρονια πριν ενα ταβερνακι στο Αργος Ορεστικο...

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τηγανια δεν εχει; :D Με τις στρογγυλες πιπεριτσες; :P Ενα κι ενα για χεμωνα... ;)

 

Θυμαμαι πολλααα χρονια πριν ενα ταβερνακι στο Αργος Ορεστικο...

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

 

 

Στο Νο 3 της βραδινής λίστας κύριε Μάκη.

Είπαμε ότι είσαστε περασμένης ηλικίας αλλά ..... :P :P :P

 

Η λίστα είναι για το σαλέ.

Αν κατηφορίσουμε Φλώρινα, Πρέσπες, Καστοριά, Σκλήθρο κλπ, είναι ατελείωτη....... :rolleyes::P πως νομίζεις ότι έχουμε χτίσει με κόπο τα κιλά μας? :P :P :P


''...ουκ εν το πολλώ το ευ...'' ...εκτός κι αν είναι χιόνι ή κυβικά

armada_alpha1.jpg

τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν μόνο ανοιχτά

6179.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στο Νο 3 της βραδινής λίστας κύριε Μάκη.

Είπαμε ότι είσαστε περασμένης ηλικίας αλλά ..... :P:P:P

 

Η λίστα είναι για το σαλέ.

Αν κατηφορίσουμε Φλώρινα, Πρέσπες, Καστοριά, Σκλήθρο κλπ, είναι ατελείωτη....... :o:o πως νομίζεις ότι έχουμε χτίσει με κόπο τα κιλά μας? :lol:;);)

 

Ειχα την εντυπωση οτι η τηγανια γινεται...σε τηγανι :unsure: ...και οχι σε γαστρα! :unsure: Τολαχιστον την εποχη τη δικη μου...z7shysterical.gif

 

Δεν χρειαζεται μονο κοπος, χρειαζεται και χρονος... εισαι τριψηφιος; Η εχεις μελλον ακομα;

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι είστε εντός θέματος διότι οι πελάτες δύο ώρες τη μέρα επί του θέματος θα τις περάσουν

 

Μάκη να σου πω ότι ο Παρνασσός είναι αντίστοιχος σε τιμές αν έχω καταλάβει το επίπεδο των ξενοδοχείων :unsure:


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
H αλήθεια είναι ότι είστε εντός θέματος διότι οι πελάτες δύο ώρες τη μέρα επί του θέματος θα τις περάσουν

 

Μάκη να σου πω ότι ο Παρνασσός είναι αντίστοιχος σε τιμές αν έχω καταλάβει το επίπεδο των ξενοδοχείων :unsure:

 

ΜΙΚαλη, διψηφιος η τριψηφιος για τα κιλα του ειναι η ερωτηση... τι σχεση εχουν οι τιμες και το επιπεδο των ξενοδοχειων??z7shysterical.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Χ.Κ. Tουριστικό πρακτορείο προσφέρει στους φίλους χιονοδρόμους της εξής προσφορά: Διαμονή με πρωινό από Δευτέρα έως Παρασκευή, πέντε γεύματα σε ταβέρνα, 5 ενοικιάσεις σκι και 5 ημερήσιες κάρτες για το χκ Παρνασσού/Καλαβρύτων μόνο στην τιμή των 230 ευρώ. Για πληροφορίες και κρατήσεις καλείτε τον κύριο στο τηλέφωνο για ξενοδοχεία αντίστοιχης ποιότητας


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ααα, εσυ εισαι σε αλλο επιπεδο... :unsure: Και σε αλλο Μακη απευθυνοσουν... :o

 

Σκεψου να ειχαμε καμμια δεκαρια... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ειχα την εντυπωση οτι η τηγανια γινεται...σε τηγανι :unsure: ...και οχι σε γαστρα! :unsure: Τολαχιστον την εποχη τη δικη μου...z7shysterical.gif

 

Δεν χρειαζεται μονο κοπος, χρειαζεται και χρονος... εισαι τριψηφιος; Η εχεις μελλον ακομα;

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

 

όταν λέω ότι δεν βλέπεις ;) ;) :P :P Στο Νο 3 της βραδινής λίστας είπαμε...όχι της μεσημεριάτικης ή λιγουρεύτηκες την γάστρα μεσημεριάτικα? :o :o :lol:

 

τριψήφιος δεν είμαιFatGuy03.gifακόμα..... :P


''...ουκ εν το πολλώ το ευ...'' ...εκτός κι αν είναι χιόνι ή κυβικά

armada_alpha1.jpg

τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν μόνο ανοιχτά

6179.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mιχάλη εξαιρετική και η προσφορά που ανέβασες και μάλιστα για Παρνασσό! Από ο,τι φαίνεται έχουν αρχίσει τέτοιες προσπάθειες δειλά δειλά σε κάποια χιονοδρομικά. Εγω εκμεταλλεύτηκα των Καλαβρύτων πέρσι. Τωρα μαθαινουμε για Παρνασσό και Πισοδέρι.

Μακάρι να επεκταθούν και σε διακοπές εβδομάδας διότι εύλογο το ερώτημα: μας προσελκύεις κυριε να παρουμε άδεια μεσοβδόμαδα. Το ΣΚ θα μας γδάρεις ή θα μας διώξεις; Οι πελάτες που έρχονται Δευτέρα με Παρασκευή κατά τη γνώμη μου πρέπει να επιβραβεύονται με αντίστοιχα καλές τιμές και για το ΣΚ.

Μπράβο και καλή συνέχεια!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΜΙΚ ευχαριστούμε για την πληροφόρηση.

Δεν θα το ήξερα διαφορετικά.

 

Πέρυσι ανέβηκα με αντίστοιχο πακέτο στα Καλάβρυτα. Φέτος έκλεισα στο Πίσοδέρι. Θα ακολουθήσει συγκριτικό ρεπορτάζ εντός των ημερών. :rolleyes:

 

 

 

 

 

 

 

Ελατοχώρι, ξέρω το χωριό και έμεσα το ΧΚ από κολλητό τροχοσπιτά που έχει σπίτι εκεί
Οι τροχοσπιτάδες έχουν τροχόσπιτο, σπίτι ή και τα δυο? :)

Αυτός που τα κατάφερε στη ζωή του είναι αυτός που έζησε ωραία, που χάρηκε και αγάπησε δυνατά.

Αυτός που άφησε ένα καλύτερο κόσμο απ’ αυτόν που βρήκε, εκτιμούσε την ομορφιά της γης και κατάφερε να το εκφράσει.

Αυτός που σταθερά έψαχνε ότι καλύτερο στους φίλους του και τους έδινε ότι καλύτερο είχε.

Ποιανού η ζωή ήταν έμπνευση και η μνήμη του ευλογία.

 

Δ.Χ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με το δευτερο λίφτ να λειτουργει καθημερινές και μπόλικο χιόνι το πισοδέρι απλά δεν έχει αντίπαλο...

Σαν τοπίο και αίσθηση πάω πιο πολύ την βασίλω αλλά και πανάκριβη την έχουν κάνει και πολύ δήθεν ( βλάχος στην καταγωγή είμαι αλλά η <βλαχιά> τους μου την δίνει). Στην Φλώρινα (ακόμα?) τέτοια συμπλέγματα δεν υπάρχουν...

Α και στην πισοδερίου εγω αναγκαστικά κάνω στάση λόγω λαχανιάσματος (πολύ γρήγορη πίστα, οταν έχει χιόνι).

Μεγάλο πλεονεχτημα η ανόσια στους αέρηδες.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΜΙΚ ευχαριστούμε για την πληροφόρηση.

Δεν θα το ήξερα διαφορετικά.

 

Πέρυσι ανέβηκα με αντίστοιχο πακέτο στα Καλάβρυτα. Φέτος έκλεισα στο Πίσοδέρι. Θα ακολουθήσει συγκριτικό ρεπορτάζ εντός των ημερών. ;)

 

 

 

 

 

 

 

Οι τροχοσπιτάδες έχουν τροχόσπιτο, σπίτι ή και τα δυο? :lol:

 

Αν μείνεις και Σ/Κ ή αν βολέψει καθημερινή ίσως τα πούμε τότε.

 

οι τροχοσπιτάδες έχουν τα πάντα αλλά κυρίως καλή καρδιά :lol: :LOL: :lol:


''...ουκ εν το πολλώ το ευ...'' ...εκτός κι αν είναι χιόνι ή κυβικά

armada_alpha1.jpg

τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν μόνο ανοιχτά

6179.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αν μείνεις και Σ/Κ ή αν βολέψει καθημερινή ίσως τα πούμε τότε.
Ευχαρίστως! :(

 

 

οι τροχοσπιτάδες έχουν τα πάντα αλλά κυρίως καλή καρδιά ;):lol: :LOL:
Είναι κι αυτό μια άποψη! :)

Αυτός που τα κατάφερε στη ζωή του είναι αυτός που έζησε ωραία, που χάρηκε και αγάπησε δυνατά.

Αυτός που άφησε ένα καλύτερο κόσμο απ’ αυτόν που βρήκε, εκτιμούσε την ομορφιά της γης και κατάφερε να το εκφράσει.

Αυτός που σταθερά έψαχνε ότι καλύτερο στους φίλους του και τους έδινε ότι καλύτερο είχε.

Ποιανού η ζωή ήταν έμπνευση και η μνήμη του ευλογία.

 

Δ.Χ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...