Jump to content
piopi

Forum

Recommended Posts

Θέλω να δω πάλι πως θα δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα αυτοί που σπεύδουν πάντα να ωραιοποιήσουν καταστάσεις!

..........................αν και ξέρω ακριβώς τι θα πούν οι γνωστοί και μη εξαιρεταίοι........................

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mαλλον με την περιεργεια θα μεινεις!!... :) Οι περισσοτεροι γνωστοι και μη εξαιρεταιοι δεν διαθετουν τα αποθεματα μεροληψιας που εχεις εσυ για να βγουν και να δικαιολογησουν μια κατασταση στην οποια δεν ηταν παροντες!! ;)

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σπανίως... έως ποτέ ... δεν ασχολούμαι-σχολιάζω τα θέματα που αφορούν το ΧΚΠ... αλλά επειδή υποψιάζομαι ότι μάλλον αδικείς... ή υπερβάλεις για την κατάσταση του κέντρου... θα σχολιάσω λίγο...

Ομολογώ ότι στο ΧΚΠ έχω να έρθω 2 χρόνια...(τουλάχιστον...) αλλά επειδή πλέον δραστηριοποιούμαι επαγγελματικά σε άλλο κεντρο της χώρας (ΧΚΚ)... έχω δει κάποια πραγματα και που προφανώς οι περισσότεροι εδώ μέσα ...δεν ....

 

Μετά από τέτοια κακοκαιρία... κανένα μα κανένα κέντρο του κόσμου... δεν μπορεί να επαναφέρει-προετοιμάσει το πεδίο για πλήρη λειτουργία... μέσα σε λίγες ώρες... δλδ 3-4...το πολύ..!!! Τόσο χρόνο είχαν ... διοτι τόσο χρόνο είχαμε και εμείς απένατι... από την ύφεση των φαινομένων... Ειδικά στην χώρα μας που οι πόροι των κέντρων για εξοπλισμούς είναι μηδαμινοί συγκριτικά με αυτών του εξωτερικού... και ειδικά... με τις κακοκαιρίες που έχουμε εμείς εδώ στο Ελλαδιστάν... δλδ... ισχυρότατους νοτιάδες... με ... τρελές υγρασίες... και με την δημιουργία... τεράστιων ... εκτρωμάτων παγοποίησης...(βλ.αναβατήρες...) απλά... ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΕΝ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΙΤΣ ΦΥΤΙΛΙ... Επειδή ... θα θέλαμε να ειναι έτσι... δεν σημαίνει αυτοματως ότι μπορεί να γίνει... Απ'ότι διάβασα... η 6 δόθηκε (άστρωτη) προς χρήση αλλά με πινακίδα που ενημέρωνε ότι είναι μόνο για έμειρους χιονοδρόμους... Το ίδιο ισχύει όταν οι πιστες είναι παγωμενες... Ισχύει ή δεν ισχύει... αυτό...? Επίσης διάβασα... ότι στον Βακχο έπεσαν κάποιες χιονοστοιβάδες... Ηθελες οι υπεύθυνοι να ασχολουνται με αυτούς που παραπονιούνται για ... αντε να μην πω τι... κα να σου δώσουν την πίστα προς λειτουργία ... και να είχαμε θύματα...? Αλοιμονο αν ένας διευθυντής... ή υπεύθυνος λειτουργίας ... ή... ασφαλείας... ενός κέντρου... μετά από τετοια κακοκαιρία-χιονόπτωση... καθόταν στο γραφείο του για να εξηγεί... γιατι δεν έχει πλήρη λειτουργία το κεντρο... Καλά Χριστούγενα... Τωρα αν δεν απαντούν στις .. φόρμες ή στα e-mail ή παράπονα... αυτό δεν το γνωρίζω... Από 'κει και πέρα ομως είναι αδικο...(για μένα απαράδεκτο...) να καταδικάζουμε καποιους οτι δεν κανουν σωστά την δουλειά τους... χωρίς να γνωρίζουμε ποιά είναι αυτή ακριβώς και πόσο δύσκολη είναι... Αν νομίζετε οτι η δουλειά σε ένα ΧΚ... (ειδικά στην Ελάδα) είναι εύκολη... BE MY GUEST... Το ίδιο ισχύει και για απέναντι... και για όσους έρχονται και από εκεί...

 

Τωρα όσον αφορά τα 15 €... δλδ... αν στο έκαναν... 13... ή 12... θα ήσουν ικανοποιημένος...? Δλδ.. 15 € για μια ημερήσια... (δεν μιλάω για το 30αρι των αργιών...) έστω με μερική λειτουργία του κέντρου... είναι πολλά...? Ή μήπωςτα 2-3 € είναι τρελή εξοικονόμηση χρημάτων... μπροστα σε όλα τ'αλλα έξοδα που έκανες για μια μέρα σκι στο ΧΚΠ...? Αν σε σώζουν δλδ... να το πάρω πισω...

 

Για να κλείσω... Μην έχουμε παράλογες απαιτήσεις από ένα ΧΚ... και ειδικά της χώρας μας...

 

 

Υ.Γ. Όλα τα άνω... ισχύουν και για το ΧΚΚ.

Φιλικά

Τεο...

 

 

Ειτε μας αρεσει, ειτε οχι...Αυτη ειναι η πραγματικοτητα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σπανίως... έως ποτέ ... δεν ασχολούμαι-σχολιάζω τα θέματα που αφορούν το ΧΚΠ... αλλά επειδή υποψιάζομαι ότι μάλλον αδικείς... ή υπερβάλεις για την κατάσταση του κέντρου... θα σχολιάσω λίγο...

Ομολογώ ότι στο ΧΚΠ έχω να έρθω 2 χρόνια...(τουλάχιστον...) αλλά επειδή πλέον δραστηριοποιούμαι επαγγελματικά σε άλλο κεντρο της χώρας (ΧΚΚ)... έχω δει κάποια πραγματα και που προφανώς οι περισσότεροι εδώ μέσα ...δεν ....

 

Μετά από τέτοια κακοκαιρία... κανένα μα κανένα κέντρο του κόσμου... δεν μπορεί να επαναφέρει-προετοιμάσει το πεδίο για πλήρη λειτουργία... μέσα σε λίγες ώρες... δλδ 3-4...το πολύ..!!! Τόσο χρόνο είχαν ... διοτι τόσο χρόνο είχαμε και εμείς απένατι... από την ύφεση των φαινομένων... Ειδικά στην χώρα μας που οι πόροι των κέντρων για εξοπλισμούς είναι μηδαμινοί συγκριτικά με αυτών του εξωτερικού... και ειδικά... με τις κακοκαιρίες που έχουμε εμείς εδώ στο Ελλαδιστάν... δλδ... ισχυρότατους νοτιάδες... με ... τρελές υγρασίες... και με την δημιουργία... τεράστιων ... εκτρωμάτων παγοποίησης...(βλ.αναβατήρες...) απλά... ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΕΝ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΙΤΣ ΦΥΤΙΛΙ... Επειδή ... θα θέλαμε να ειναι έτσι... δεν σημαίνει αυτοματως ότι μπορεί να γίνει... Απ'ότι διάβασα... η 6 δόθηκε (άστρωτη) προς χρήση αλλά με πινακίδα που ενημέρωνε ότι είναι μόνο για έμειρους χιονοδρόμους... Το ίδιο ισχύει όταν οι πιστες είναι παγωμενες... Ισχύει ή δεν ισχύει... αυτό...? Επίσης διάβασα... ότι στον Βακχο έπεσαν κάποιες χιονοστοιβάδες... Ηθελες οι υπεύθυνοι να ασχολουνται με αυτούς που παραπονιούνται για ... αντε να μην πω τι... κα να σου δώσουν την πίστα προς λειτουργία ... και να είχαμε θύματα...? Αλοιμονο αν ένας διευθυντής... ή υπεύθυνος λειτουργίας ... ή... ασφαλείας... ενός κέντρου... μετά από τετοια κακοκαιρία-χιονόπτωση... καθόταν στο γραφείο του για να εξηγεί... γιατι δεν έχει πλήρη λειτουργία το κεντρο... Καλά Χριστούγενα... Τωρα αν δεν απαντούν στις .. φόρμες ή στα e-mail ή παράπονα... αυτό δεν το γνωρίζω... Από 'κει και πέρα ομως είναι αδικο...(για μένα απαράδεκτο...) να καταδικάζουμε καποιους οτι δεν κανουν σωστά την δουλειά τους... χωρίς να γνωρίζουμε ποιά είναι αυτή ακριβώς και πόσο δύσκολη είναι... Αν νομίζετε οτι η δουλειά σε ένα ΧΚ... (ειδικά στην Ελάδα) είναι εύκολη... BE MY GUEST... Το ίδιο ισχύει και για απέναντι... και για όσους έρχονται και από εκεί...

 

Τωρα όσον αφορά τα 15 €... δλδ... αν στο έκαναν... 13... ή 12... θα ήσουν ικανοποιημένος...? Δλδ.. 15 € για μια ημερήσια... (δεν μιλάω για το 30αρι των αργιών...) έστω με μερική λειτουργία του κέντρου... είναι πολλά...? Ή μήπωςτα 2-3 € είναι τρελή εξοικονόμηση χρημάτων... μπροστα σε όλα τ'αλλα έξοδα που έκανες για μια μέρα σκι στο ΧΚΠ...? Αν σε σώζουν δλδ... να το πάρω πισω...

 

Για να κλείσω... Μην έχουμε παράλογες απαιτήσεις από ένα ΧΚ... και ειδικά της χώρας μας...

 

 

Υ.Γ. Όλα τα άνω... ισχύουν και για το ΧΚΚ.

Φιλικά

Τεο...

 

ΤΕΟ Να σκεπάζεις τα λουλούδια

για ποια κακοκαιρία μιλάς για 15-30 πόντους χιόνι !!????

 

Θα σε στενοχωρήσω αλλά τα χιονοδρομικά στο εξωτερικό ποτέ μετά από κακοκαιρία δεν είναι ανέτοιμα

και δεν περιμένουν τους υπαλλήλους τους στις 9:30 να έρθουν με το ΚΤΕΛ να ετοιμάσουν το ΧΚ για λειτουργία

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΛΕΕΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΧΙΟΝΙΣΕ ΕΧΤΕΣ ΘΑΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ

ΟΙ ΑΝΘΡΟΠΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΝΑΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ ΔΥΑΠΛΑΤΑ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ

ΟΤΑΝ ΕΔΩ ΣΤΟ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ ΛΕΝΕ ΧΙΟΝΟΣΕ ΕΧΤΕΣΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΣΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ

 

ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ ΓΙΑ ΠΕΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕ Η ΑΡΤΕΜΗΣ !!!???

ΗΤΑΝ ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ !!!??? ΓΙΑΤΙ Η ΠΙΣΤΑ ΗΤΑΝ ΠΑΤΗΜΕΝΗ ΚΑΙ Ο ΔΙΑΔΡΟΜΟΣ ΠΑΤΗΘΗΚΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ

ΑΛΛΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΑΝΕ ΚΛΕΙΣΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΑΤΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ

 

 

Η ΝΟΟΤΡΟΠΟΙΑ ΑΥΤΗ ΜΟΝΟ ΚΟΣΜΟ ΔΙΩΧΝΕΙ


Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ετσι απλα θα πω το εξης,παιδια αυτη ειναι η Ελλαδα μας,αυτα μπορει η πολιτεια να μας προσφερει ετσι οπως μας τα προσφερει................

Εαν δεν σαν αρεσει ο Παρνασσος με ολα τα καλα και τα στραβα που εχει,τοτε πατε σε αλλο βουνο και αφηστε εμας που γουσταρουμε

να πηγαινουμε να τα σκαμε σαν κοροιδα που ειμαστε,και οχι τιποτα αλλο ρε αδελφε,να εχουμε και πολυ λιγοτερες ουρες στα λιφτ οποια απο αυτα θα ειναι ανοιχτα!!!!!!!

Πραγματικα,μερικοι εχετε καταντησει ΓΡΑΦΙΚΟΤΑΤΟΙ με ολα αυτα που γραφετε και οταν ερχετε το ΣΚ ειστε ολοι επανω στο βουνο.

Πολυ υποκρησια ρε παιδι μου!!!!! :)

Και να σας πω και το αλλο,πατε σε κανε αλλο ΧΚ να κανετε λιγακι αυτο που αγαπατε,γιατι ερχετε καλοκαιρι και παλι θα μετραμε τις μερες αναποδα............. :)

 

 

edit:Εγω μιλαω καθαρα για το ΧΚ και οχι για τους δρομους,αυτοι ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια!!!!! :)


Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε Στάθη δεν είναι απάντηση αυτή..Δηλαδή το ski είναι μόνο για όσους έχουν τζιπ?

Εμείς σαν σύλλογος τι κάνουμε??Ποιος είναι ο ρόλος μας? Δεν μου απάντησε κάποιος..

Πιστεύω ότι σαν σύλλόγος μπορούμε να πιέσουμε. Αν και ...από το ένα αφτί θα μπεί και από το άλλο θα ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεν μπήκα καν στον κόπο να διαβάσω τι γράψανε οι προηγούμενοι σε αυτό το topic...Ήθελα κάπου να πω τον πόνο μου..μπορεί να είμαι off-topic.

Θέλω να διαμαρτυρηθώ για την τραγική κατάσταση στο δρόμο για το χιονοδρομικό Παρνασσού...Μα καλά πως ειναι δυνατόν σε όλα τα ευρωπαικά χιονοδρομικά, με 2 μέτρα χιόνι, να είναι πεντακάθαροι οι δρόμοι, κάθε μέρα , όλο το χρόνο...Οι χειμερινοί τουρίστες δεν βάζουν καν αλυσίδες σε αυτά τα μέρη..Οι δρόμοι πεντακάθαροι..Σέβονται τους πελάτες τους..

Κύριοι υπεύθυνοι δε θα σπάσω το αυτοκίνητό μου, επειδή εσείς έχετε διαμάχη με τη Νομαρχία..Ούτε είμαι πλούσιος να αγοράσω τζιπάκι 50.000 ευρώ..

Ακόμα και μέλη του συλλόγου που έχουν πανάκριβα τζιπ, παραλίγο να πάθουν ζημιά σήμερα...Απίστευτη ταλαιπωρία και δεν το δέχομαι.Δεν είμαι πρόβατο σαν κάποιους άλλους.Πληρώνω και θέλω να με σέβονται σαν πελάτη...

Σήμερα ακόμα και με αλυσίδες και με απίστευτη προσοχή , πήγαινα με 10-20-30 χιλίομετρα και παραλίγο να βγω εκτός δρόμου 2 φορές.

Μην μας δείχνετε ηλιόλουστες φωτογραφίες από τις πίστες.Δείξτε και φωτογραφίες από τους ακαθάριστους δρόμους...Δεν ξέρω με ποιο τρόπο καθαρίζονται οι χιονισμένοι δρόμοι και ούτε με νοιάζει.Δικιά σας δουλειά είναι...Αν δεν ξέρετε να πάτε σε κανα χιονοδρομικό στο εξωτερικό να μάθετε.. :) .Γι'αυτό πληρώνεστε από το κράτος(με δικά μας λεφτά).

Οταν πάμε σε νησιά διακοπές το καλοκαίρι, μας πετάνε στη θάλασσα και μας λένε κολυμπήστε για να φτάσετε στο λιμάνι.???

 

Εμείς σαν σύλλογος τι κάνουμε για το συγκεκριμένο πρόβλημα???? Κάνουμε κάποια κίνηση??

 

Βασίλη,σιγά-σιγά και με την πάροδο του χρόνου θα ΄ρχίσεις να πονηρεύεσαι για το πότε θα πηγαίνεις στους πάνω και πότε στους κάτω για σκί! :)


Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites
Βασίλη,σιγά-σιγά και με την πάροδο του χρόνου θα ΄ρχίσεις να πονηρεύεσαι για το πότε θα πηγαίνεις στους πάνω και πότε στους κάτω για σκί! :)

 

Μητσάρα συμφωνώ μαζί σου...

έχεις δίκιο 100%...όσο ζούμε μαθαίνουμε :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ρε Στάθη δεν είναι απάντηση αυτή..Δηλαδή το ski είναι μόνο για όσους έχουν τζιπ?

Εμείς σαν σύλλογος τι κάνουμε??Ποιος είναι ο ρόλος μας? Δεν μου απάντησε κάποιος..

Πιστεύω ότι σαν σύλλόγος μπορούμε να πιέσουμε. Αν και ...από το ένα αφτί θα μπεί και από το άλλο θα ...

Βασιλη στο ξαναλεω,εγω μιλαω καθαρα για την λειτουργια του ΧΚ και οχι για τους δρομους που οπως σου ειπα και εγω σημερα με 4Χ4 και ειχα :rolleyes:

σοβαροτατο προβλημα ευτυχως που δεν μου βγηκε μοιραιο.Οι δρομοι ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια.

Αλλο η λειτουργια του ΧΚ και αλλο πραγμα οι δρομοι........... ;)


Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σε όσους αρέσει, ας πάνε πάνω κάνουν το κέφι τους, είτε πληρώσουν 10 ή 30 €, και φεύγουν ευχαριστημένοι γιατί τους άρεσε το κρύο το χιόνι η παρέα κτλ.

 

Αν δε του αρέσει μη πάει και μας τα κάνει τσουρέκια εδώ μέσα και σε όλα τα φόρουμ που παρακολουθώ.

+1000


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο ρόλος του συλλόγου είναι να επισημαίνει τα λάθη ώστε να μπορούμε να απολαμβάνουμε το σκι στην χώρα μας.

 

Δεν πρέπει ποτέ όμως να χάνουμε από τα μάτια μας τον νούμερο 1 στόχο. Να περνάμε καλά στο βουνό.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο ρόλος του συλλόγου είναι να επισημαίνει τα λάθη ώστε να μπορούμε να απολαμβάνουμε το σκι στην χώρα μας.

 

Δεν πρέπει ποτέ όμως να χάνουμε από τα μάτια μας τον νούμερο 1 στόχο. Να περνάμε καλά στο βουνό.

Δυστηχως Χρηστο μου 7 στους 10 εχουνε χασει αυτο το στοχο(η δεν τον ειχαν ποτε)


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πωπώ πολύ βαβούρα ρε παιδιά.... Η κατάσταση σε όλα τα ελληνικά ΧΚ δεν είναι όπως θα τη θέλαμε. Δε ξέρω τι γίνεται στη Βουλγαρία και ανοίγουν ΧΚ με 6θέσια αποσυμπλεκόμενα και με 2 everest, αλλά εδώ όπως είπε και ο ΤΕΟ είναι ελλαδισταν, είτε μας αρέσει είτε όχι. Είναι παλιά τα μηχανήματα, συμβαίνουν 1002 πράγματα που δεν μπορούμε να τα ξέρουμε ,μπορεί να υπάρχει λύση για την ανανέωση των Χ. κέντρων της Ελλάδας , αλλά δεν είμαστε τα κλειδιά της υπόθεσης.

 

Εδώ πάλι καλά που έχουμε φαντασία και λέμε μόνοι μας πράγματα που θα θέλαμε να γίνουν και πλάκα στην πλάκα βγαίνουν στη φόρα και ο κόσμος νομίζει ότι θα γίνουν κιόλας από παραπληροφόρηση και μόνο. Μέχρι να αλλάξουν τα πράματα στην Ελλάδα μπορεί να μην έχει χιόνι κιόλας.

 

Σε όσους αρέσει, ας πάνε πάνω κάνουν το κέφι τους, είτε πληρώσουν 10 ή 30 €, και φεύγουν ευχαριστημένοι γιατί τους άρεσε το κρύο το χιόνι η παρέα κτλ.

 

Αν δε του αρέσει μη πάει και μας τα κάνει τσουρέκια εδώ μέσα και σε όλα τα φόρουμ που παρακολουθώ.

 

Δε λέω ότι κάπου μπορεί να υπάρχει αδικία,οκ σύμφωνοι αλλά στα 10 τοπικ που ανοίγω τα 5 είναι με γκρίνια ήμαρτον.

 

 

ΚΛΑΣΙΚΟΣ ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ

ΣΕ ΣΕΝΑ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΟΔΕΥΣΟΥΜΕ


Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σε όσους αρέσει, ας πάνε πάνω κάνουν το κέφι τους, είτε πληρώσουν 10 ή 30 €, και φεύγουν ευχαριστημένοι γιατί τους άρεσε το κρύο το χιόνι η παρέα κτλ.

 

Αν δε του αρέσει μη πάει και μας τα κάνει τσουρέκια εδώ μέσα και σε όλα τα φόρουμ που παρακολουθώ.

 

Δε λέω ότι κάπου μπορεί να υπάρχει αδικία,οκ σύμφωνοι αλλά στα 10 τοπικ που ανοίγω τα 5 είναι με γκρίνια ήμαρτον.

 

Ασε ρε "κουβαρντά"


Η ΕΤΑ μας ξέσκισε...

 

όμοροι δήμοι ΑΥΞΗΣΗ 62,5% από 200€ -> 320€ !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ετσι απλα θα πω το εξης,παιδια αυτη ειναι η Ελλαδα μας,αυτα μπορει η πολιτεια να μας προσφερει ετσι οπως μας τα προσφερει................

 

Μηπως το πρόβλημα είναι ακριβώς αυτό, οτι έχουμε γεμίσει "ελληνάρες" και οτι ποτέ δεν διαμαρτυρόμαστε για τα αυτονόητα ???

 

+1000

 

Εαν είσαι τόσο "υπεράνω" χρημάτων να πας στην Ελβετία ... αλλά δεν νομίζω οτι έχεις καν VIP καρτα


Η ΕΤΑ μας ξέσκισε...

 

όμοροι δήμοι ΑΥΞΗΣΗ 62,5% από 200€ -> 320€ !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και ειναι off-topic θα σταθω στο θεμα καθαρισματος των δρομων...

 

Η δικη μου εμπειρια ειναι οτι στο εξωτερικο, μονο οι Ιταλοι καθαριζουν τους δρομους μεχρι την ασφαλτο. Και χρησιμοποιουν τεραστιες ποσοτητες αλατιου η αλλου χημικου ;) για να τους διατηρησουν καθαρους. Οι υπολοιποι Ευρωπαιοι χρησιμοποιουν χιονολαστιχα και οι δρομοι καθαριζονται αφηνοντας ενα στρωμα πατημενου χιονιου 2-10 εκ αναλογα με την χωρα και το κλιμα της.

 

Υπαρχουν πολλοι λογοι που γινεται αυτο.

α) Περιβαλλοντολογικοι. Δεν χρειαζονται τεραστιες ποσοτητες αλατιου η αλλου χημικου να διατηρηθει η ασφαλτος καθρεφτης.

 

β) Στις βορειες χωρες που χρησιμοποιουνται λαστιχα με καρφια, προστατευεται η ασφαλτος και τα πνευμονια των περιοικων απο την σκονη ασφαλτου που δημιουργουν τα καρφια (το εχω ζησει αυτο στη Νορβηγια, οπου οι δρομοι ειχαν αυλακια απο τα καρφια σε μια χρονια και χρειαζοτουσαν καινουριο ασφαλτοταπητα σε τρεις :lol: ).

 

γ) Το μαχαιρι του εκχιονιστικου δημιουργει πληγες στην ασφαλτο που με την διαδικασια τηξης/πηξης του νερου δημιουργουνται οι γνωστες σε ολους λακουβες

 

δ) Η καθαρη ασφαλτος ζεσταινεται, το χιονι στα πλαγια λιωνει και την βρεχει και την αλλη μερα το πρωϊ (με θερμοκρασιες υπο το μηδεν τη νυχτα) εχουμε 'μαυρο παγο' η verglas κατα τους γαλλομαθεις. Ο μαυρος παγος ειναι ακρως επικινδυνος, αφου ουτε 4Χ4 με χιονολαστιχα δεν ειναι ασφαλη σ'αυτον. Μαυρο παγο ειδαμε χθες στο δρομο Σουβαλα Φτερολακκα σε ολα τα σημεια που ο εκχιονιστηρας εκανε 'καλα τη δουλεια του'.

 

Αφου θα βαλετε που θα βαλετε αλυσιδες οσοι δεν χρησιμοποιειτε χιονολαστιχα, καλο θα ηταν να τις βαλετε απο το σημειο που οι καιρικες συνθηκες διατηρουν το χιονι στο δρομο, παρα να πεσετε σε μαυρο παγο και να τα δειτε ολα. Εκτος αν προτιματε η Παρνασσιδα να μεταλλαχθει την Μεγαλη Αλμυρη Ερημο.

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

 

ΥΓ: Ο (χιονισμενος) δρομος το Σαββατο γλιστραγε απελπιστικα. Με χιονολαστιχα (αλλα χωρις αλυσιδες, διοτι δεν τις βρηκαμε στο υπογειο αργα το βραδυ που ξεκινησαμε) με το Saxo λογω της γνωστης διαρρηξης :rolleyes: , το Σαββατο βγηκα 2 φορες απο το δρομο σε διαστημα 50-70 μετρων. Αν και υποψιαζομαι μηχανικη βλαβη (κολημα του ταμπουρου σε ενα τροχο κατα τη διαρκεια μιας στασης) οι συνθηκες ηταν πρωτογνωρες για μενα και τα 4 χρονια συμβιωσης με τα χιονια στη Νορβηγια καθως και τα 3 χρονια που ανεβαινω με τα χιονολαστιχα στο Saxo Παρνασσο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

το σαββατο ηταν στον ανεβασμα ενα σαξο μπλε που ανεβαινε τρενο απο τον δρομο της αμφικλειας προς φτερολακκα. μπας και ησουν εσυ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι! Ανεβαινε τραινο και κατεβηκε ....ελκυθρο!z7shysterical.gifz7shysterical.gifz7shysterical.gif

 

Θα ειδες ενα ταξι που ειχε χωθει περι τα 10 μετρα εκτος δρομου (Mercedes) αριστερα λιγο πριν το σπιτακι του εκχιονιστικου ανεβαινοντας.

 

Οταν εφτασα εκει ηταν ενα εκχιονιστικο που προσπαθουσε να τον ρυμουλκησει με μια τριχια!!! :blink: Προσπαθωντας να περασω, ειδα οτι η προσφυση των χιονολαστιχων εκει δεν ηταν αυτο που ειχα συνηθισει (ενταξει, σε ανηφορα ξεκιναγα... ;) ).

 

Δεδομενου οτι δεν ειχα αλυσιδες, αποφασισα στην διασταυρωση του δρομου Αμφικλεια-Σουβαλα να γυρισω πισω :angry: παρα να μπλοκαρω το δρομο παρκινγκ-σαλε Φτερολακκας, αν γινοταν καμμια στραβη.

 

Στο γυρισμο, 50 μετρα απο το ταξι, βλεπω τους επιβατες του (πιτσιρικαρια 15-18 ετων, με φουτερακια, τζινακια και σπορτεξ) να εχουν παρει το δρομο προς τα πανω.

 

Που πατε ρε παιδια; Στη Φτερολακκα!

 

Τους εξηγησα οτι ειναι 5-6 χιλιομετρα δρομος και υπο συνθηκες σφοδρης χιονοθυελλας δεν θα φτασουν ποτε, εκτος αν κανουν ωτοστοπ. Τους συνεστησα να γυρισουν στο ταξι και να ζητησουν απο τον ταξιτζη να παρει τηλεφωνο να ερθει αλλος συναδελφος του να τους παρει (γιατι αυτος εμεινε εκει, το εκχιονιστικο με την τριχια δεν....).

 

Δεν ξερουμε, δεν μπορει...τελικα τους προτεινα να κανουν ωτοστοπ, εγω προσφερθηκα να κατεβω Αμφικλεια, να αφησω την κυρα, τον μειρακα και τα σκι και να γυρισω να τους παρω σε δυο δοσεις. Σταματησα στο ταξι, εβαλα χειροφρενο να παρω το κινητο τους.

 

Μετα, εβαλα πρωτη, εφυγα και στα 50 μετρα... εφυγα απο το δρομο. Εσβησε η μηχανη πανω στη στροφη και εχασα φρενα/τιμονι και εφυγα ευθεια και χωθηκα σε 1 μετρο πουδρα.

 

Μας πηρε 1-1,5 ωρα να φτυαρισουμε το χιονι απο κατω και απο γυρω απο το αμαξι και με λιγο σπρωξιμο βγηκα.

 

Φορτωνω κυρα και μειρακα και φτυαρι βαζω πρωτη και φευγω.... εξω απο το δρομο, απο την αντιθετη πλευρα, με λιγα χιλιομετρα και χωρις να σβησει η μηχανη (ειχα πατησει αμπραγιαζ).

 

Βγηκα με σπρωξιμο και κατεβηκα μεχρι τις καλογριες με πρωτη και οταν χρειαζοταν φρενο με αμπραγιαζ. Κανενα προβλημα. Στις ευθειες μετα το μοναστηρι τεσταρησα φρεναρισμα, χιονολαστιχα, κρατημα, ολα τελεια. Φρεναρε ευθεια, αν μπλοκαριζα τα φρενα εμενε ευθεια, φρενο στη στροφη με αμπραγιαζ κανενα προβλημα, φρενο με κλωτσια... εμενε ευθεια.

 

Το συζητησα με τον Ιασονα και μου συνεστησε να ελεγξω την πιεση των ελαστικων. Το εκανα...28 psi γυρω-γυρω...

 

Κατεληξα, οτι μαλλον οταν εβαλα χειροφρενο για να παρω το κινητο των παιδιων, κολησε ενα απο τα πισω ταμπουρα και ειχα διαφορικη πεδηση :)

 

Γεγονος ειναι οτι δεν υπολογιζα να παρω το Saxo στο βουνο, οποτε ημουν απροετοιμαστος, ουτε αλυσιδες (δεν τις βρηκα :angry: ) ουτε αμμο, και το αμαξι ειναι για service. Ας οψεται ο κερατας που μου διερρηξε το Forester.

 

Υπο... κανονικες συνθηκες, το Saxo ανεβαινει τραινο και κατεβαινει διαστημοπλοιο...z7shysterical.gifz7shysterical.gifz7shysterical.gif. Ειναι ελαφρυ, με στενα χιονολαστιχα, μεχρι προχθες δεν μου εκανε κανενα προβλημα στο χιονι ακομη και με συνθηκες που εκρινα χειροτερες απο τις προχθεσινες :(

 

Τι να πω... ας προσεχουμε για να'χουμε!

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

 

ΥΓ: Εσυ ησουν με το HRV η το X-Trail που προσπερασα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Όσο για τα περι τσουρεκιών, τα επιστρέφω σε όσους τα έγραψαν χωρίς σχόλια.

 

Και ορθώς πράττεις. Θερμή παράκληση σε όλους να προσέχουμε τις εκφράσεις μας. Καταλαβαίνω ότι μερικές φορές αγανακτούμε με διάφορες καταστάσεις, αλλά δεν υπάρχει λόγος να προσβάλουμε τους συνομιλητές μας (τα τσουρέκια αφήστε τα για το Πάσχα :angry: ) και να εκτροχιάζουμε ένα νήμα που μπορεί να παρέχει σημαντικές επισημάνσεις για το χιονοδρομικό.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μηπως το πρόβλημα είναι ακριβώς αυτό, οτι έχουμε γεμίσει "ελληνάρες" και οτι ποτέ δεν διαμαρτυρόμαστε για τα αυτονόητα ???

 

 

Εαν είσαι τόσο "υπεράνω" χρημάτων να πας στην Ελβετία ... αλλά δεν νομίζω οτι έχεις καν VIP καρτα

Oυτε υπερανω χρηματων ειμαι,ουτε μου περισσευουν

Απλως η δικη μου φτωχη λογικη,μου λεει πως δεν μπορουμε να απαιτουμε να εχουμε στην χωρα μας ΧΚ επιπεδου αλπεων

Αυτο δεν αναιρει το οτι πρεπει να επισημαινουμε τα στραβα ωστε να γινονται βηματα προοδου,αλλα να μην το παρακανουμε

Και στο φιναλε ας αποκτησουμε πρωτα εμεις την καταληλη παιδεια το πως συμπεριφερομαστε και μετα να εχουμε απαιτησεις

Διοτι εχτες παλι εφριξα

Εφριξα με τους καφρους που ενω τους κατευθηναν οι παρκαδοροι,αυτοι τους εγραφαν και παρκαραν οπου ηθελαν

Εφριξα που ηταν η σειρα μου στο πιατακι και δινω προτεραιοτητα σε 2 πιστερ που ειχαν απο 20 πορτες ο καθενας στα χερια τους,και πεταγεται ο απο πισω καφρος και μου λεει μην τους αφηνεις αυτους,εμεις πληρωνουμε εισιτηριο αυτοι δεν πληρωνουν

Εφριξα που εγινε καποιο σκηνικο με μια υπαλληλο που ελεγχε τις καρτες και ξαφνικα αρχιζε να την βριζει ο πελατης με οτι πιο χυδαια εκφραση μπορεις να φανταστεις

 

Ας μαθουμε λοιπον σαν λαος να ειμαστε σωστοι και μετα να μαθουμε να απαιτουμε


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως είναι λίγο παράδοξο ότι μόνο οι επισκέπτες και όχι τα μέλη του συλλόγου(με ελάχιστες εξαιρέσεις) θέτουν ζητήματα , προβληματισμούς και αναφέρουν γεγονότα αντικειμενικά σε αντίθεση με ορισμένους που τους γίνονται εύκολα τσουρέκια.........και γουστάρουν να δίνουν 30 ευρω χωρίς να εισπράτουν τις ανάλογες υπηρεσίες.

 

Παρακαλώ να μη κοπεί και αυτό το ποστ.............άλλοι γράφουν πολύ χειρότερα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μη μπερδεύουμε τιμές με αξίες.

Αθηναίος γαρ, ξέρω ότι στη χώρα της πέτρας του ήλιου και της θάλασσας κάνουμε σκι 3 μήνες το χρόνο 200 χλμ από το σπίτι μας ...

 

Τις κακές τρώμε κανά παλτό και κατεβαίνουμε για κοψίδια αλλά τις καλές μέρες βλέπουμε Κορινθιακό και Αιγαίο Χελμό και Όλυμπο

και τέλος Μάρτη ανεβαίνουμε με τα σκι το πρωί PeriGletcher και κατεβαίνουμε Γαλαξίδι το μεσημέρι για surf.

 

Μαύρη ζωή κάνουμε στο Ελλάντα.

C :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πάντως είναι λίγο παράδοξο ότι μόνο οι επισκέπτες και όχι τα μέλη του συλλόγου(με ελάχιστες εξαιρέσεις) θέτουν ζητήματα , προβληματισμούς και αναφέρουν γεγονότα αντικειμενικά σε αντίθεση με ορισμένους που τους γίνονται εύκολα τσουρέκια.........και γουστάρουν να δίνουν 30 ευρω χωρίς να εισπράτουν τις ανάλογες υπηρεσίες.

 

Παρακαλώ να μη κοπεί και αυτό το ποστ.............άλλοι γράφουν πολύ χειρότερα!

 

Αγαπητε Piopi, οταν ο προβληματισμος σου διατυπωνεται κοσμια και χωρις εμφανη προκαταληψη, δεν υπαρχει λογος να κοπει. :)

 

Γραφοντας σαν μελος του Συλλογου, απο καθαρα προσωπικη μου σκοπια, στα 5 χρονια που ανηκω στο Συλλογο, εμαθα παρα πολλα πραγματα που εχουν σχεση με τη λειτουργια στα ΧΚ (και οχι μονο του ΧΚΠ) τα οποια πολλες φορες κανουν καποιες απο τις ερωτησεις περιττες.

 

Πχ. ξερω οτι αν χιονιζε τη νυχτα και εχει στρωσει αρκετο, αν η κρυσταλλικη δομη του χιονιου δεν εχει μεταμορφωθει (και εχει παραμεινει πουδρα στην αρχικη της μορφη) το στρωσιμο θα αποτυχει. Δεν εχει 'σφιξει' το χιονι, το ρατρακ απλως θα το κανει κοτλε και με 5 καταβασεις θα σκαφτει η πουδρα και θα ειναι οργωμενο χωραφι.

 

Οταν ξερω οτι αυτο εγινε (δεν μιλαω για τη συγκεκριμενη μερα...) δεν θα βγω να τα 'χωσω' στον ΧΚ και τον ρατρακατζη που τα 'εξυνε' γιατι ξερω οτι δεν ειναι μονο λαθος, ειναι και αδικο.

 

Θεωρω τον εαυτο μου 'εμπειρο' χιονοδρομο... :angry:

 

Εμπειρο για να ξερω οτι με τις δυνατοτητες μου, δεν κατεβαινω την 6 οταν ειναι παγος (το εκανα και εκλαψα.... απ'το κακο μου...) οταν ειναι αστρωτη με πουδρα, οταν η ορατοτητα ειναι χαμηλη (δικο μου προβλημα). Το ιδιο και την Σαχαρα. Κατεβηκα την Κυριακη τον κοκινο Ηρακλη, αλλα δεν θα πω οτι ευχαριστηθηκα το χωραφι με διασπαρτα πτωματα σανιδερ που με αναγκαζαν να κανω σλαλομ με ανθρωπινες πορτες. Και ναι, το χιονι ακομα δεν ειχε τη δομη να κρατησει στρωσιμο...

 

Ο Statler ομως αλλα ρωταει, εχει ενα αλφα δικιο και δεν το βρισκει (ολικως τουλαχιστον).

 

Σαν Moderator, εχω δει πολλους επισκεπτες που μπαινουν φουριοζοι να τα 'χωσουν' χωρις να εχουν ιδεα για τι μιλανε. Ο τεκμηριωμενος και πολιτισμενος διαλογος ειναι απαιτητος στο φορουμ. Οι Moderators προσπαθουν, αλλα ειναι και ανθρωποι, πολλες φορες θεματα μας ξεφευγουν. Απο τους χρηστες του φορουμ εξαρταται ποσο βαρυ (μα)χαιρι θα πεσει.

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΚΛΑΣΙΚΟΣ ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ

ΣΕ ΣΕΝΑ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΟΔΕΥΣΟΥΜΕ

 

Εγώ ζώ τη ζωή μου, εσύ που είσαι επαναστάτης... ζήσε τη δική σου!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...