Jump to content

Recommended Posts

(τα υπογλώσσια προαιρετικά)

 

DSC05598.jpg

 

DSC05619.jpg

 

DSC05631.jpg

 

DSC05624.jpg

 

DSC05515.jpg

 

DSC05567.jpg

 

DSC05528.jpg

 

DSC05618.jpg

 

DSC05592.jpg

 

την Κυριακή ειχε πολυ καλη μερα, ηλιο&ζέστη...απο τοτε χιονιζει καθε μερα απο λιγο.

τωρα, αρκετο κρυο: η συζήτηση στο βραδινό κυμαίνεται γυρω απ'το ''ποσα ισοθερμικά να φορέσω αυριο?''

 

πανάκριβο το Whistler...παίρνουμε 4 φορες την ημερα ταξί :( (μενουμε στο Blueberry Hill). αμα ξεμείνουμε καντε κανέναν έρανο, γιατι δεν μας βλεπω καλα στο τελος της εκδρομής. για το καλοκαίρι δεν το συζητώ-μπάνια στη Λουτσα και πολυ ειναι.

 

το χιονοδρομικό πεδίο δεν παίζεται, ειναι τεράστιο (βασικά ειναι ολα huge εδω – τα σπιτια, τα αυτοκίνητα, οι μερίδες φαγητού).

το επίπεδο διδασκαλίας δεν συγκρίνεται με κανενα αλλο μερος (ουτε στην Ευρώπη), και μου εκανε εντύπωση ο επαγγελματισμός τους.

 

πέφτει γελιο τρελό οταν μας ρωτάνε απο που ειμαστε, τους λεμε απο Ελλαδα.. α, ναι? και που κανετε σκι? μα, στην Ελλάδα :blink: !

o ρυθμός ειναι τρελός τα πρωινά, δεν τους προλαβαίνεις με τιποτα. πολυ κούραση, αλλα στην τελική ''I could get used to this life''

  • Like 2

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα Όλγα!

τέλειες φωτογραφίες !!! :blink:

εύχομαι όλα τέλεια στο ταξίδι σου και με το καλό να επιστρέψεις να τα πούμε από κοντά!

 

Οι προτροπές σου σχετικά με τα θέματα του συλλόγου

λαμβάνονται σοβαρά υπόψη!

 

Χάρηκα πολύ που σε βρίσκω on line!

 

:(

Βιβ

  • Like 1

Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προς Modeteτοιους :

 

Δεν κατάλαβα...η κ.Πρόεδρος είναι υπεράνω κανονισμών ;

Μπορεί να κυκλοφορεί ελεύθερη και να προκαλεί τους υπόλοιποι ;

Φοβάστε να κλειδώσετε τον λογαριασμό της ;

 

 

 

 

πανάκριβο το Whistler...αμα ξεμείνουμε καντε κανέναν έρανο, γιατι δεν μας βλεπω καλα στο τελος της εκδρομής
Να ξοδέψετε από την προίκα σας κυρία μου.
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν υποψιαστω οτι καθε μερα επι 1 μηνα θα βλεπω στην οθονη μου τετοιες φωτογραφιες ,θα πεθανω..... :P:unsure::unsure:

Κυρια κεφαλη του συλλογου,λυπηθειτε μας...αλλα αφηστε την προικα σας ανεπαφη :lol:

 

Keep on posting..(λεμε τωρα!)

  • Like 1

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι να σου κάνω που τα μέλη του Δ.Σ. δεν έχουν warn να της το πάω στο 100% κατευθείαν. :unsure:

 

Πάντως, υπόψη ότι προκλητικά μηνύματα (φωτογραφίες με πούδρες, πλαγιές κάτσε καλά, και οποιαδήποτε αναφορά στα ονόματα whistler/blackcomb) θα διαγράφονται κατευθείαν καθώς διαταράσσουν την ησυχία του forum. :P

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγώ στο'πα για τα λεφτά... ο Δημήτρης δεν με πίστευε... να αρχίζω να πουλάω κανα χωράφι... "εκποιηση προίκας".

 

Δώσε φώτος απο πουδρες και βγάλε κάθε σπιθαμη του χιονοδρομικού...

θέλουμε πληρη αναλυση εξόδων κλπ...

 

άντε σιγα σιγα να παμε την επομενη εκδρομη του συλλόγου εκεί...

βρείτε και κανα κονέ σε καλο θα μας βγεί...

 

ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ HELISKI ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά ενόψη προεκλογικής περιόδου εσύ παρατάς σύξηλο το ΔΣ και δημόσια εμφανίζεις στο εκλογικό σώμα προκλητικότατες φωτογραφίες γιγαντιαίου χιονοδρομικού με καθημερινή ελαφρά χιονόπτωση τις βραδυνές ώρες ?

 

 

C?!?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Να ξοδέψετε από την προίκα σας κυρία μου.

εχει φαγωθεί απ’ οταν πήρα στα σοβαρα το σκι

 

Δώσε φώτος απο πουδρες και βγάλε κάθε σπιθαμη του χιονοδρομικού...

θα μπορουσα .. επ’ουδενί ομως μην θεωρηθεί προκλητικό παιδια. (δεν υπαρχει καμια τετοια πρόθεση)


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites
εχει φαγωθεί απ’ οταν πήρα στα σοβαρα το σκι

 

 

θα μπορουσα .. επ’ουδενί ομως μην θεωρηθεί προκλητικό παιδια. (δεν υπαρχει καμια τετοια πρόθεση)

 

με τίποτα Όλγα! (σχετικά με το προκλητικό) για όλους μια απόφαση είναι...

προσωπικά μ' αρέσει να πίνω τον πρωϊνό καφέ μου και να χαζεύω φωτoγραφίες (εδώ και στο FB)

Keep on posting !!! πουδρινγκ κλπ. κλπ.


Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νταξ... δεν εγινε και τπτ... :P Θα μπορουσα και γω να βαλω μια απο τα ιδια...

 

το αβγο..

 

κακοστρωμενες πιστες...

 

μηδενικες ουρες...

 

το σαλεδακι μου στο Valaskas Complex στη Σουβαλα...

 

την ομελετα με λουκανικα που φτιαχνω για βραδυνο...

 

και βεβαια οι κουτοΚαναδοι δεν εχουν και το πασπαλισμα της Αφρικανικης σκονης που κανει τη Λιακουρα... καπουτσινο! :blink: (απιστευτο... φρεσκοκερωμενα σκι το πρωϊ, ιχνος δεν ειχε μεινει το μεσημερι... <_<:angry: )

 

Καλα να περνατε ρε παιδια, πρεπει να βγει και ο Καναδας απο την οικονομικη κριση... ;):P

 

Χαιρετισματα απο την απεραντη Σουβαλα :huh:

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βάλε φώτος, γιατί όπως βλέπω μόνο από εκεί θα το δούμε το Whistler...

και περιγραφές θέλουμε κορίτσι :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πανο, εχω κανει κάποιες επαφές και, αν δεν καταφέρουμε κάποια μελλοντική εκδρομή του συλλόγου προς τα εδω (θεωρώ οτι θα βγει υπερβολικά ακριβή), ίσος να ειναι εφικτό να φέρουμε εναν δάσκαλο απο την CSIA στην Ελλαδα.

ο δικος μας, ο Guy, ειναι αυστραλός, μενει τα τελευταία 5 χρονια στο W. αλλα ταξιδεύει συχνα και, αν υπάρξει το ανάλογο ενδιαφέρον απο τα μελη μας, θα μπορουσαμε να τον φέρουμε για καμια βδομάδα στην Ελλαδα την επόμενη σεζον. ειναι ο πιο ολοκληρωμένος σκιερ που εχω δει: 2 μετρα παλικάρι, σκιαρει με κατι Rossignol 9X (slalom) παντού/ εντός και εκτός :P .

αν καταφέρουμε και πάρουμε το πτυχίο και γινουμε μελη της ακαδημίας ίσος μας κανουν μια καλύτερη συμφωνία. ίδωμεν...

 

 

απ'το jet lag απαλλαγήκαμε μόλις χθες...ενα περίεργο πραγμα, μετα απο 18,5 ωρες ταξίδι (μεσω Frankfurt και Calgary) φτασαμε Vancouver. η μεγαλύτερη σε διάρκεια εκ των τριών πτήσεων πέρασε γρήγορα με 4 ταινίες και πολυ φαγητο+κρασί. βαλτε και το οδικό ταξιδι μεχρι το Whistler, την προσαρμογή στο διαμέρισμα (μοιραζόμαστε ενα lodge με εναν γερμανό και εναν άγγλο) και το οτι στην Ελλαδα ηταν μερα, υπνος γιοκ.

Σκι, ψώνια για το σπιτι την επομενη μερα, πέφτω τεζα στις 12,00 το βραδυ..στις 4,00 το ματι γαρίδα. για τις επομενες 2 μερες το ιδιο βιολί – να με παιρνει ο ύπνος το βράδυ στο εστιατόριο ανάμεσα στη σαλάτα και το κυρίως πιάτο, και το βραδυ να μην καταφέρω πανω απο 4 ωρες. χθες, που πηγα επιτέλους να ευχαριστηθώ ύπνο, ο Τιμος θεώρησε πρέπων να τηλεφωνήσει στις 3,00 τα ξημερώματα να δει πως παει ο Καναδάς :P

 

η πρωτη μερα στη σχολή ηταν και η πιο κουραστική. νόμιζα οτι μας κανει πλακα ο δάσκαλος: carving, ski cross, bumps, πορτες και εκτός πιστας ολα μεσα σε 5 ωρες, και να πηγαίνει με τον δικο του ρυθμό. ουτε μποτες δεν προλάβαινα να κλείσω οταν κατέβαινα απο το λιφτ :huh: ειναι 100% επαγγελματίας, αλλα δεν περιμένει ουτε δευτερόλεπτο και ο κίνδυνος να χαθείς ειναι μεγαλος γιατι δεν ακολουθεί μια συγκεκριμένη πορεια..

οπως καταλαβαίνετε τα 3 απο τα 5 τα δοκίμασα για 1η φορα την Δε.

τα σχόλια για το carving θετικά (ζήτω ο Περικλής :angry: ) αλλα στα υπόλοιπα τελευταία κ καταϊδρωμένη η Όλγα. πρεπει την Παρασκευή (η μονη μας ελευθερη μερα) να κανω εξάσκηση στο κρος και τα μπάμπς, αν καταφερω να σηκωθώ απο το κρεβατι και να συρθώ μεχρι τη γόνδολα. με τσούζουν υπερβολικά οι πατούσες και οι τετρακεφαλοι. ευτυχως εχουμε στο lodge ενα hot tub που κάπως ανακουφίζει.

 

ας βαλω και καμια φωτο...

 

απο το αεροδρομιο του Calgary

 

DSC05498.jpg

 

η Peak to Peak ειναι η γονδολα η οποια ενώνει το Whistler με το Blackcomb (ανοιξε τον Δεκ. του 2008)

 

DSC05670.jpg

 

εδω κανουμε διάλειμμα το μεσημέρι

 

DSC05671.jpg

 

και απο μεσα..εχουν παντου φυλλάδια ενημερωτικά για τις μαυρες αρκουδες-πως να συμπεριφερθείς αν ερθεις μούρη με μούρη με καμια το πρωί. ευτυχώς την αντίκρισα βαλσαμωμένη

 

DSC05676.jpg

 

στις 4 μερες που ειμαι εδω μου κανανε εντύπωση 2 πραγματα: οτι δεν ειδα ουτε ενα κανονάκι στο χιονοδρομικό και 2ον οτι υπαρχει μονο μια σχολή σκι (θα δειτε σε ολες τις φωτο..ειναι οι τύποι με τα μπλε μπουφαν και καφε παντελόνι). η απόλαυση ειναι το μεσημέρι που σχολανε τα πιτσιρίκια και ερχονται οι γονείς να τα παρουν, πεφτει πολυ γελιο αν παρακολουθείς το σκηνικό. εχει παιδακια υπερβολικά μικρα, μπορει να ειναι μονο 3 χρόνων, ντυμένα με φαντεζί στολες και μες’στην τρελη χαρα – γκρίνια δεν ακουσα (τι γαλα πινουν αραγε?)

 

DSC05653.jpg

 

σήμερα το πρωϊ ειχαμε ραντεβού στο Whistler και η ουρα στις 9,00 το πρωϊ μου θύμισε γνωστα λημέρια

 

DSC05659.jpg

 

ευτυχώς ξαναξεκιναμε απο το Blackcomb – μου αρεσει και περισσότερο σαν βουνό

 

DSC05661.jpg

 

χιονόπτωση ολη μερα σημερα και το εντος με το εκτος πιστας ενα και το αυτό

 

DSC05667.jpg

 

μερικοι απο το γκρουπ μας (ειμαστε :blink:..ο Guy καθεται στην κεφαλή

 

DSC05646.jpg

 

DSC05645.jpg

 

DSC05638.jpg

 

το W. το μεσημέρι

 

DSC05657.jpg

 

η διακόσμηση στο super market ειναι προσαρμοσμένη στο μερος

 

DSC05650.jpg

 

DSC05651.jpg

 

το διαμερισμα στο Blueberry Hill..η owner παραθερίζει στην Ελβετία (πως τα φερνει η ζωη ;) )

 

DSC05506.jpg

 

δειτε τη θεα απο το παράθυρο

 

DSC05510.jpg

 

για να πας με τα ποδια στο W. εχει ενα ωραιότατο path μεσα στο δασός, γυρω στα 20’, αλλα μονο την 1η μερα καταφερα να το περπατήσω. τις υπόλοιπες ταξί, λογω κούρασης..

 

DSC05520.jpg

 

αυτα για σημερα παιδακια..παω για υπνο

 

 

α, πηραμε μια κάμερα κεφαλής αλλα τα βιντεάκια της 1ης μερας δείχνουν μονο χιονι <_< (ειναι ρυθμισμένη προς τα κατω) και γενικώς θελουν κόπτωραπτική. ισος το Σ/Κ

 

 

χθες ειχατε την συνάντηση και δεν ημουν εκει. καλα να περνατε, μας λείπετε πολυ (αυτο για να δειτε οτι δεν ειναι ΟΛΑ τελεια εδω περα ;) )

  • Like 2

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tώρα τι μας τα λές όλα αυτά, ότι τάχα κουράστηκες και σε πονάνε τα πόδια :huh: ..........

Μήπως θέλεις και να σε λυπηθούμε??????? :angry::blink::P:P

Εκεί να πήξεις και να σιχαθείς το σκι........

 

Μήτσο κοίτα να βιάσεις ότι δεν έχεις βιάσει ολη σου την ζωή........

 

Να τα περνάτε καλά παιδιά.....

 

Φιλικα

Σπύρος <_<


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

να περνατε θαυμασια παιδια !!!!!! :huh:

 

και μην ακουω για κουραση και πονους.......... αλλωστε μπρος τα καλη............. <_<

 

ρουφηχτε καθε στιγμη εκει στην "ξενιτια" ,γιατι θα αναλαβεις και αλλες "υποχρεωσεις" :angry: απο την επομενη σαιζον

 

το επιπεδο των υπολοιπων "συμμαθητων" σε σχεση με το δικο σας ????

 

θελουμε ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ενημερωση ,(ετσι θα ξεκουραζεσαι κιολας) ,κυριως απο την εκπαιδευση

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο αδερφός του πατέρα μου ζει στο Βανκούβερ.

Εγώ τι κάνω ακόμη εδώ πέρα? :rolleyes:


Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποσο αντεχεις την αληθεια; :P

 

Θελεις να σου το πω μαλακά??? :rolleyes:

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ποσο αντεχεις την αληθεια; :P

 

εως το τέρμα

 

Θελεις να σου το πω μαλακά??? :)

 

nope :P

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο αδερφός του πατέρα μου ζει στο Βανκούβερ.

Εγώ τι κάνω ακόμη εδώ πέρα? :)

μια επίσκεψη επιβάλλετε..(οι δυο γιοι σου κανουν σκι απ’ότι θυμάμαι)

 

μαζι με το Μοναχο νομίζω ειναι απο τις πολεις που θα μπορουσα να ζησω ανετα. ειναι η καθαρότερη στον κοσμο


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites
το επιπεδο των υπολοιπων "συμμαθητων" σε σχεση με το δικο σας ????

το επίπεδο ειναι υψηλό, εγω ειμαι η αρχάρια του γκρουπ. οι υπόλοιποι ειναι καλύτεροι απο μενα, ιδίως στα bumps και στο εκτός πίστας εννοείται. κουτρουβαλιάζομαι στα γκρέμια (χθες πρεπει να επεσα 100 φορες) αλλα ακολουθώ. ο Δημήτρης τα καταφέρνει


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ποσο αντεχεις την αληθεια; :lol:

 

εως το τέρμα

 

Θελεις να σου το πω μαλακά??? :)

 

nope :P

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

 

Παρακαλω να πεσουν οι τονοι... :P:P

 

Ολγα, για την απορια σου περι απουσιας χιονοκανονακιων... διαθετουν το μεγαλυτερο χιονοκανονι στη Γη, την κυκλοφορια του Β. Ειρηνικου Ωκεανου με ολη την υγρασια που κουβαλαει και την οποια αφηνει στην Δ πλευρα του βουνου καθως ανεβαινει για να το περασει.

 

Αν εχουν θερμοκρασιες, ειναι χιονι! Seattle, Vancouver ειναι απο τις βροχεροτερες πολεις στον κοσμο...

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
... ειναι ο πιο ολοκληρωμένος σκιερ που εχω δει: 2 μετρα παλικάρι, σκιαρει με κατι Rossignol 9X (slalom) παντού/ εντός και εκτός :) .

 

 

έλα ρε Όλγα, μη με τρελλαίνεις !!!!

αυτα ειναι τα ΤΩΡΙΝΑ ΜΟΥ ΣΚΙ ΜΟΥ !!! Rossignol 9X !!! :P(και πάνω που ετοιμαζόμουνα να τα πετάξω ...!!!)

(α επίσης υπήρξα 2 μέτρα παλληκάρι στα νιάτα μου (τώρα έχω μπάσει λίγο ...!!!), σκίαρα παντού, εντός και εκτός, και

τώρα πιά μπορεί να μην είμαι ολοκληρωμένος σκιέρ, αλλά μαγειρεύω κάτι πιάτα .... μ-ο-ύ-ρ-λ-ι-α !!!!....)

 

χαχαχαχαχαχαχα !!! :P:lol::P

 

καλά να περνάς !!!


dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
... ειναι ο πιο ολοκληρωμένος σκιερ που εχω δει: 2 μετρα παλικάρι, σκιαρει με κατι Rossignol 9X (slalom) παντού/ εντός και εκτός
έλα ρε Όλγα, μη με τρελλαίνεις !!!!

αυτα ειναι τα ΤΩΡΙΝΑ ΜΟΥ ΣΚΙ ΜΟΥ !!! Rossignol 9X !!! :P(...)

 

Δεν λέω ο καθένας με το βιολί του ΑΛΛΑ λέω τωρα εγώ , λέω : μήπως φοράει αυτά τα πεδιλα γιατι τους παει ....

 

ALL - AROUND ?

 

 

xaxaxaxa -

 

Καθήστε καλά συγχωριανοί όσοι είμαστε πίσω , Knowledge απο την βαθειά Δύση έτσι , όχι από τα κάτω πετράλωνα λολ ... περιμένουμε και άλλα....

 

...τέλεια φάση φαίνεται , καλά να περάσετε και απο μένα ! :P

 

Ολγα, για την απορια σου περι απουσιας χιονοκανονακιων... διαθετουν το μεγαλυτερο χιονοκανονι στη Γη..(.......) την κυκλοφορια του Β. Ειρηνικου Ωκεανου(...)

 

ωραίο ακούγεται αυτό, ΠΟΣΟ έχει να βάλουνε και σε μας ένα τέτοιο.. ? :)

Edited by Fidelio

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ολγα,καλα να περνας και να προσεχεις!!!Να μας φερεις ωραιες εντυπωσεις και λιγο χιονακι περισσοτερο γιατι το χρειαζομαστε μεχρι το πασχα!


"Να ζεις την καθε στιγμη πριν γινει αναμνηση"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...