Jump to content
Sign in to follow this  
Leonidas

on-line sales...time for shopping

Recommended Posts

Γεια χαρά σε ολούς.

Είναι το 2ρο topic μου (το πρώτο είναι το "Ταιριάζει η σανίδα με τις δέστρες;" :rolleyes: ) και επειδή με βοηθήσατε αρκετά, είπα να σας ξαναπρήξω λιγο!

3τι μου χρονιά snowboard φετος και δεν έχω αγοράσει ακόμα σανίδα.Ευτυχώς έχω όλα τα υπόλοιπα.

Τουλάστιχον ξέρω πλέον τί θελω.Μια σάνιδα για να ανεβαίνω 3-10 το πολύ φορές το χρόνο στο βουνό και να κάνω freeride.Επειδή σκοπεύω να παρώ σανίδα μία και καλή έχω μαζέψει αρκετά χρήματα.

Το θέμα είναι ότι οπώς καταλάβατε απέχω αρκέτα από τον Μανουσαρίδη :blink: .Οπότε θέλω κάτι που να με βοηθάει να κάνω το χόμπι μου ανεξάρτητα με την ποιότητα του χιονιού...(όσο γίνεται δηλαδή)...γιατί φέτος π.χ. όταν ετυχά σε πάγο, δεν έστριβα καθόλου και ξενέρωσα πάρα πολύ.

ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ; (ναι)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομιζω οτι στις αναγκες σου ταιριαζει ενα Crazy Creek απο τα Interspot.Ειναι ιδανικο για τουριστικη χιονοδρομια και θα γλιτωσεις αρκετα λεφτα.

 

 

Οπότε θέλω κάτι που να με βοηθάει να κάνω το χόμπι μου ανεξάρτητα με την ποιότητα του χιονιού...(όσο γίνεται δηλαδή)...γιατί φέτος π.χ. όταν ετυχά σε πάγο, δεν έστριβα καθόλου και ξενέρωσα πάρα πολύ.

 

Λεωνιδα,χωρις παρεξηγηση,αλλη μια ιδανικη λυση για εσενα ειναι το ελκηθρο:) Μη με παρεξηγησεις....τετοια ρωτας,τετοιες απαντησεις θα παρεις :):D

 

slide7.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιαννη πας καλα? Το παιδι θελει να αρχισει στα σοβαρα το snowboard κι εσυ του λες για Crazy Creek?

Δεν παμε καλα τελικα... Οκ κατι φτηνο θα σε βολεψει αλλα μην τα ισοπεδωσουμε ολα με τα φτηνιαρικα σανιδια

Θες freeride, οκ... Αλλα πες μας τι υψος και ποσα κιλα εισαι. Και το κυριοτερο: Φετος που εκανες σανιδι?

Οπως σε κοβω εγω, θελεις ενα all mountain σανιδι με ταση στο freeride, πχ σαν το FTWO Real. Αλλα αυτο ειναι ακριβο σανιδι...


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε C ευχαριστώ αλλά θα προτιμούσα κάτι καινούριο.

 

Φίλε JohNNNNi γράφε ότι γουστάρεις,δεν παρεξηγώ.Είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι το χιούμορ δεν έχει όρια.Στο πρώτο topic μου τα είπες καλα,αλλά με αυτό το Crazy Creek μου τσάκισες την ψυχολογία βρέ πουλάκι μου...άμα ήταν έτσι θα έμενα ακόμα στα νοικιάρικα :)

 

Φίλε panagiotis για άλλη μια φορά έπιασες το σφυγμό του topic.Βοηθάει το ότι μου μιλάς ξεκάθαρα,όπως είχες κάνει και όταν σε ρώτησα για το Supermodel. Το οποίο θα είχα αγοράσει αλλά δεν το έκανα επειδή μου είπες ότι είναι πουδροσάνιδο και στον Παρνασσό που πάω συνήθως, μόνο φέτος πέτυχα πουρδίτσα και ήμουν πιο χαρούμενος κι απ'τον Μπομπ Σφουγκαράκη.

Μην κολλάς να μου προτείνεις ακριβά σανίδια, όχι ότι είμαι κανας πλούσιος αλλά μαζεύω λεφτά εδώ και πολλύυυυυυ καιρο.

Είμαι 1.69 είμαι και περίπου 63 κιλά.Έχω υπολογίσει σε 3 διαφορετικά site ότι χρειάζομαι σανίδι 1.52 - 1.54

 

Υ.Γ: Ποιά η διαφορά freeride και all mountain;; :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
αλλά με αυτό το Crazy Creek μου τσάκισες την ψυχολογία βρέ πουλάκι μου...άμα ήταν έτσι θα έμενα ακόμα στα νοικιάρικα :P

 

Φιλε μου σοβαρολογω για το Crazy Creek(πιστεψε με εχω δει να κανουν αρκετα καλα με αυτα).Σου προτεινω ενα φθηνο σανιδι που θα ανταποκριθει στις απαιτησεις σου,δεδομενου του γεγονοτος οτι δε θες να ζοριστεις και να αντιμετωπισεις δυσκολες συνθηκες.Δε χρειαζεται να αγορασεις ενα ακριβοτερο σανιδι,αφου τα εξτρα ''κυβικα''-χαρακτηριστικα του θα σου ειναι αχρηστα...

 

Βεβαια αν σε χαλαει το ονομα,παρε ενα Burton Clash...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιαννη, το παιδι ειπε οτι ειναι διατιθεμενος να δωσει λεφτα για ενα καλο σανιδι που θα του κρατισει. Παλι το ισοπεδωσες με το Burton Clash. Δε θελω να παρεξηγηθουμε αλλα σοβαρεψου λιγακι. Δηλαδη οι αρχαριοι θα παιρνουν σανιδια της πλακας και οι pro τα πιο γαματα και πιο ακριβα? Δεν παει ετσι.

Λοιπον Λεωνιδα...

Μερικες αξιοπιστες λυσεις για σανιδια που βγαινουν ευκολα σε πουδρες ειναι:

Rome Anthem

Atomic Hatchet, Atomic Alibi

Burton Custom

Gnu Riders Choiche MTX/BTX

Lib Tech Travis Riche MTX

Capita Indoor Survival ή ακομα και το Black Death για πιο extreme

Γενικα η λιστα μεγαλωνει. Εγω δεν πιστευω οτι αναλογα με το σανιδι, κανεις και στο αναλογο terrain, ποσο μαλλον οταν εχουμε να κανουμε με Ελλαδα και τα περιορισμενα εκτος terrains, με καλες, βαθιες και αερινες πουδρες.

Ουσιαστικα αυτο που θα χρειαστεις ειναι ενα σανιδι με αυξημενο για το κανονικο μηκος και λιγο φαρδυτερο απ το κανονικο.

Για να καταλαβεις, εγω που ειμαι 175 70 κιλα, για εκτος εχω το freestylαδικο Gnu [π ειναι twin tip], στα 157.5 με φαρδος 25.5 και βαζω τις δεστρες τερμα πισω. Ενω το μικρο μου ειναι 154 και με φαρδος 24.9

Για να καταληξω, θες ενα σανιδι γυρω στο 155, με φαρδος γυρω στο 25.0 [πες μας και τι νουμερο μποτας φορας] και θα βαλεις τις δεστρες λιγο πισω. Aμα παρεις ενα directional board, ενα κλικ πισω ειναι αρκετο

Το Supermodel που εχω, το χρησιμοποιω μονο σε σοβαρες περιπτωσεις, ιδιως στο εξωτερικο, καθως σε πιστα με καλυπτουν τα υπολοιπα

 

Και για να καταλαβεις τη διαφορα all mountai / freeride... Freeride or big mountain τα καθαρα ειναι συνηθως τα tapered [εχουν πιο φαρδια μυτη] ή τα "χελιδονια", με shalowtall ουρα. Τετοια ειναι τα Burton Supermodel, Burton Malolo, Burton Fish, Volkl Selecta, Apo Salowtall.

All mountain ειναι τα mixed που ειναι και τα περισσοτερα.

Edited by panagiotis

JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι το ICS εννοώ.Απλά σε πολλά σημεία και βιντεάκια στο site της burton το αναφέρει ως channel και μου έμεινε.

 

Ρίξτε και μια ματιά σε αυτό το site http://sporting-goods.pricegrabber.com/sno...79/st=category/

είναι κάτι σαν το skroutz.gr της Αμερικής.Όσοι δεν το ξέρετε πιστεύω να σας φανεί χρήσιμο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω δεν το εχω δοκιμασει, το Supermodel μου ειναι με το κλασσικο 3D. Αλλα λενε οτι ειναι πολυ καλο συστημα


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ έχω το SALOMON LINK 160, ελαφρύ και εύκολο... μέχρι στιγμής δεν έχω παράπονο κ πιστεύω ότι κάτι ανάλογο θα τον βοηθούσε να εξελιγθεί σαν αναβάτης...

 

Αν έχετε κανένα σχόλιο για το LINK θα ήθελα να το ακούσω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

γειά σας και απο μένα.. λοιπόν πέρυσι (φέτος δηλαδή) αν και ήταν πολύ καλή χρονιά για snowboard κτλπ, δεν πήγα ΚΑΜΙΑ φορά σε ΚΑΝΕΝΑ χιονοδρομικό... λόγω δουλειάς και λόγο έλειψης παρέας... την προηγούμενη χρονιά είχα χαλάσει γύρω στα 600 ευρώ για βενζίνες, ενοικιάσεις, για πήγαινε-έλα αθήνα-παρνασσός... ενώ είχα περάσει απίστευτες στιγμές. φέτος σκοπεύω να το ξανακάνω, αλλα να γλυτώσω τις ενοικιάσεις. το επίπεδο στο οποίο είχα φτάσει ήταν να κατεβαίνω όλες τις πίστες στον παρνασσό, ενώ είχα δοκιμάσει και μερικά αλματάκια... όχι κατι το ιδιαίτερο. πέρυσι ήμουν έτοιμος να αγοράσω εξοπλισμό καλό γύρω στο 1000 και τελικά χαίρομαι που δεν το έκανα. φέτος κοίταγα στο blue tomato κάτι testboards... και κάτι φτηνά σανίδια γενικότερα... σκέφτομαι να πάρω κάτι απο εκεί (δέστρες,σανίδα, κτλ) και να τα λιώσω, όσο πάει, να ξεδώσω, όσο μπορέσω φέτος και αν κολλήσω πολύ βλέπουμε για κάτι καλύτερο... τι λέτε? οι σανίδες π.χ κλαουδάτος είναι καλύτερες απο αυτά τα σανίδια που κοιτάω? δεν έχω πρόβλημα να δώσω λεφτά αλλα δεν ξέρω κατα πόσο θα αξιοποιήσω τέτοιο εξοπλισμό...

Edited by gsf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...