Jump to content
elia

ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ θα κάνουμε τίποτα?

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά!!!

ελπίζω να περάσατε όμορφα το Πάσχα, με πολύ πολύ χιόνι και δραστηριότητα σκι...εγώ ξεκουράστηκα και ελπίζω να προλάβω να ανέβω σε κάνένα βουνό πριν τελειώσει η σεζόν.

αλήθεια έχετε κανονίσει κάτι για Πρωτομαγιά?θα ανέβει κανένας Παρνασό ή αλλού?

φιλιά,

elia

Αλλου που ???

μονο το ΧΚΠ ειναι σε λειτουργια ...

οποτε θα μας βρεις εκει .. :)

Edited by Pefto_kai_Matheno

Κάνε μου λιγάκι Μπεεεεεε...

Μάλλον Ελευθερία πας να αναπληρώσεις τα σπασμένα της μετά Banskο περιόδου :unsure: . Ρε λες για την Παρασκευή;

Snow to the people!

Δεν κανονίζουμε καμμία εκδρομούλα βουνό - θάλασσα, εκτός σκι;;;

Αποχαιρετήσαμε τη φετινή σεζόν μία ηλιόλουστη, όμορφη μέρα με καλούτσικο χιονάκι κι αρκετό σκι και πάλι με ψιλοχάλασε...

Θέλω να έχω την ανάμνηση του βουνού με τα απίστευτα φετινά χιόνια, κάτασπρες, αστραφτερές φυτείες Colgate!!! :unsure:

...Με λυπεί το βουνό να το βλέπω με βρώμικα, σκωροφαγωμένα χιόνια εδώ κι εκεί...και με ξενίζει να κουβαλάω εξοπλισμούς, μπουφάν, κλπ, κάτω από ανοιξιάτικο / καλοκαιρινό ήλιο....Αυτός είναι και ο λόγος που έχω εγκαταλήψει τις τελευταίες 2 εβδομάδες....

Κανένα rafting που λέγαμε; καμμία ποδηλατάδα;;; κανένα trekking????

Έτσι στο αυθόρμητο της τελευταίας στιγμής που βγαίνουν και τα καλύτερα γούστα!!! :blink:

Τί λέει η ομάδα εκδρομών;;;;

Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

οχι?!

:unsure:

ψηλά το χιόνι είναι ακόμα λευκό, και θα κάνεις περίπου 8 μήνες ή 245 μέρες να το ξαναδεις απο κοντα στην Ελλάδα.

Απο το μεθεπομενο ΣΚ οπου θελετε οτι θελετε...

απο το μεθε-μεθεπομενο ;)

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

οχι?!

<_<

ψηλά το χιόνι είναι ακόμα λευκό, και θα κάνεις περίπου 8 μήνες ή 245 μέρες να το ξαναδεις απο κοντα στην Ελλάδα.

την διαφήμηση με τις ντομάτες την έχεις δεί?

παλιά λέγανε και ο κολιός τον αύγουστο.

τεσπα δεν θα πεί ο κολημένος :rolleyes: για κόλημα.

Η αλήθεια είναι οτι το Σάββατο ψιλό? βαρέθηκα και βγήκα απο την πόρτα της περιφεριακής. Αν και κουβαλούσα τις φώκιες με τέτοια ζέστη δεν μου έκανε καρδιά η ανηφόρα και κατηφόρησα προς αλοκαιτικο. Συνάντησα και άλλον ένα με φώκιες που ερχώταν απο φτερόλακα.

όλα τα λούκια του ηρακλή ήταν μια χαρά (χωρίς πέτρες...) αλλά μάλλον εχει πέσει χόρταση φέτος :angry: .

Στο τέλος είχε περπάτημα ;) (λίγο πριν την κορφή της 10 ως την βάση της 6).

καλό καλοκαίρι

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

απο το μεθε-μεθεπομενο :blink:

Κατι ξερεις εσυ... :) Η κατι μας κρυβεις... <_<:angry:

Εγω θα προπαθησω να σπασω το φραγμα των 30 ημερων στον Παρνασσο (αν δεν με απειλησει η κυρα οτι θα κοιμηθω στην μπανιερα... ;) )

29 τις εχω...

με 1... 30 στο ΧΚΠ,

με 3... 40 συνολικα,

με 5 :rolleyes: 42 συνολικα και νεο προσωπικο ρεκορ... (το προηγουμενο 41)

6 δεν βγαινουν (στην Ελλαδα τουλαχιστον...).

Φιλικα

ΜακηςΜ

με 5 ;) 42 συνολικα και νεο προσωπικο ρεκορ... (το προηγουμενο 41)

ασυζητητί ..go for it!

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Το προσωπικό ρεκόρ μου μέχρι πέρσι ήταν 32 μαζί με τα νυχτερινά. Φέτος έχω ήδη 38+2 νυχτερινά (ναι, δεν κλέβω πια στο μέτρημα ;) ) και ελπίζω να κάνω τουλάχιστον 2 ακόμα στο τριήμερο που ακολουθεί αν το επιτρέψει ο καιρός. Καλά μας πήγε. :rolleyes:

Νίφει!

απο την :rolleyes:αρα εχουν μεινει 27μονάδες... + 3φορες που αγορασα στην αρχή, 1 που με δανεισε ο ΠΔ γιατι ειχα ξεχάσει την δική μου και 2 φορές που εκανα με άλλου απο την οικογενεια (ακουσιο λάθος, ή επιτηδες οικονομια στην δική μου ;)) άρα θα μου ειχαν μείνει 15μονάδες. άρα το λιγότερο 33 φορές Παρνασσό μεχρι τωρα (32 αργιες + 1 καθημερινη, αν εχω κανει περισσοτερες καθημερινες τοτε θα ειναι max 35).

320€ + 45€ / 33μερες = κόστος ημέρας 11,06 €

αν την ειχα πάρει απο την αρχή θα ήταν 9,69€

φέτος έχω σύνολο μεχρι στιγμης 38 μερες + 1κατεβασια Βελιτσα+ ½Κατεβασια Καλαβρυτα-1 κατεβασια Μαιναλο

40 μέρες σε βουνο απο 130 μερες περιπου της σεζον. ουτε 30% τζιφος τιποτα δεν καναμε.

Δεν κανονίζουμε καμμία εκδρομούλα βουνό - θάλασσα, εκτός σκι;;;

Αποχαιρετήσαμε τη φετινή σεζόν μία ηλιόλουστη, όμορφη μέρα με καλούτσικο χιονάκι κι αρκετό σκι και πάλι με ψιλοχάλασε...

Θέλω να έχω την ανάμνηση του βουνού με τα απίστευτα φετινά χιόνια, κάτασπρες, αστραφτερές φυτείες Colgate!!! ;)

...Με λυπεί το βουνό να το βλέπω με βρώμικα, σκωροφαγωμένα χιόνια εδώ κι εκεί...και με ξενίζει να κουβαλάω εξοπλισμούς, μπουφάν, κλπ, κάτω από ανοιξιάτικο / καλοκαιρινό ήλιο....Αυτός είναι και ο λόγος που έχω εγκαταλήψει τις τελευταίες 2 εβδομάδες....

Κανένα rafting που λέγαμε; καμμία ποδηλατάδα;;; κανένα trekking????

Έτσι στο αυθόρμητο της τελευταίας στιγμής που βγαίνουν και τα καλύτερα γούστα!!! :rolleyes:

Τί λέει η ομάδα εκδρομών;;;;

Yota μου συμφωνώ απολύτως και το rafting θα ήταν εξίσου ωραίο, ίσως και καλύτερο...μια εκδρομή γενικότερα...ειδικά για όσους δεν έφυγαν το Πάσχα...άντε η Ομάδα εκδρομών να ρίξει καμιά πρόταση...ή όποιος άλλος έχει καμιά καλή ιδέα..αλλιώς, αυρίο όλοι στη συνάντηση για να τα πούμε από κοντά!!!

φιλάκια,

elia

Μάλλον Ελευθερία πας να αναπληρώσεις τα σπασμένα της μετά Banskο περιόδου ;) . Ρε λες για την Παρασκευή;

ακριβώς Ηλία μου (αν και δε σου κρύβω ότι ελπίζω να μην το μετανιώσω τελικά...).

αν δεν κανονιστεί λοιπόν κάτι για το τριήμερο, μιλάμε και το κανονίζουμε..

να 'σαι καλά και ελπίζω να σε δω και αύριο...

bye..

elia

Να πω την αμαρτία μου...πότε άλλοτε θα εχεις την ευκαιρία να κάνεις σκι σε ένα άδειο Παρνασσό χωρίς ουρές...και να μη σε νοιάζει αν σου πάρουν την κάρτα?

Άμα μαλακώσει το χιόνι πετάμε ΒΑΡΒΑΡΑ

Τα λέμε πάνω ελπίζω τριήμερο

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

ΣΚ θα παμε να παρουμε τα κλειδια απο το ΧΚΠ :rolleyes: . Για τα υπολοιπα, εχουμε καιρο αργοτερα. ;)

Φιλικα

ΜακηςΜ

Τελικά θα με κάνετε να πιστέψω οτι πάτε μόνο και μόνο γιατί σας περισέψαν οι μονάδες στα πάσα...

9 και κάτι ευρώ το δικαίωμα να σας λέει μίζερους ο αρχι-μίζερος...

Εμένα μού ήρθε κάτι παραπάνω αλλά το άξιζα... :rolleyes:

οταν απλά γυρίζεις το μάγουλο θα την φάς και από την άλλη... ;)

ναι το πήρα στις 26-12 το e-mail αλλά το θεώρησα πρόστυχο να πάρω εγώ και άλλοι 100 εκπτωση και να πληρώνουν τα κορόιδα...

αποψή μου.

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Τελικά θα με κάνετε να πιστέψω οτι πάτε μόνο και μόνο γιατί σας περισέψαν οι μονάδες στα πάσα...

9 και κάτι ευρώ το δικαίωμα να σας λέει μίζερους ο αρχι-μίζερος...

Εμένα μού ήρθε κάτι παραπάνω αλλά το άξιζα... ;)

οταν απλά γυρίζεις το μάγουλο θα την φάς και από την άλλη... :unsure:

ναι το πήρα στις 26-12 το e-mail αλλά το θεώρησα πρόστυχο να πάρω εγώ και άλλοι 100 εκπτωση και να πληρώνουν τα κορόιδα...

αποψή μου.

Βασιλη, η καρτα μου ειναι γονεως χιονοδρομου. Το πληρωνεις το κοροϊδιλικι καθημερινα, ασε μας και κανενα προνομιο σε μας τους οικογενειαρχες ;)

Βασίλι θα πάω γιατί την Κυριακή ότι καφρίλα και να κάνω...ελπίζω ότι δεν θα το θυμούνται μέχρι του χρόνου.

Τη Παρασκευή και το Σάββατο θα πάω βόλτα σε ένα καταπράσινο βουνό παρέα με τους φίλους μου να βλέπει το μάτι μου τη μισή Ελλάδα. Και κάνα καρβάρισμα στο ενδιάμεσο

Είναι και τα κλειδιά που θέλουμε...

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

μια εκδρομή γενικότερα...ειδικά για όσους δεν έφυγαν το Πάσχα...άντε η Ομάδα εκδρομών να ρίξει καμιά πρόταση...

Πέστα βρε Ελευθερία, άντε η ομάδα εκδρομών να έρθει αύριο στην συνάντηση με καμιά ενδιαφέρουσα πρόταση για το τριήμερο.

Για εμάς τους καημένους που βγάλαμε το Πάσχα στο "χωριό"

Snow to the people!

Για όσους λοιπόν, δεν θα ανέβουν Παρνασσό ή για φέτος τέλος το σκι.....έχω να προτείνω ....

3S WIND BLAST 09

Είναι μια σειρά windsurfing events του 3S boards & skis magazine.

Το πρώτο event της χρονιάς ξεκινάει 1-2-3 Μαΐου στο Καράβι, Σχινιάς.

Μπορούν να συμμετάσχουν όσοι κάνουν Windsurfing, ανεξαρτήτου επιπέδου, αρχάριοι ή αθλητές, Slalom / Free ride, Formula, Raceboard (long boards & hybrids), νέοι στο Windsurf (όσοι κάνουν μόνο τακ και απλή πόνζτα), Young Blood (5 - 11 ετών), Speed - GPS

Πρόγραμμα

Πέμπτη 30/04/2009

14:00 - 18:00 πληροφορίες & εγγραφές

Παρασκευή 01/05/2009

09:00 - 11:30 εγγραφές,

11:30 συγκέντρωση κυβερνητών,

12:30 1η πιθανή κούρσα της ημέρας

Σάββατο 02/05/2009

11:30 συγκέντρωση κυβερνητών,

12:30 1η πιθανή κούρσα της ημέρας,

Το Σάββατο 2 Μαΐου, όταν αργά το απόγευμα πέσει ο αέρας, θα γίνει beach party, με διάθεση να διαρκέσει μέχρι τις το πρωί!

Κυριακή 03/05/2009

10:00 συγκέντρωση κυβερνητών,

10:30 1η πιθανή κούρσα της ημέρας,

18:00 απονομές επάθλων

Θα απονέμονται έπαθλα στους 3 πρώτους νικητές της κάθε κλάσης/κατηγορίας.

WB09 / Side Events Σχινιά

1. Windsurfing clinics

Clinic A «Πως θα γίνουμε πιο γρήγοροι» - Εισηγητής: Φίλιππος Αδαμίδης

Ο αποδεδειγμένα ειδικός στην ταχύτητα του windsurfing μας συμβουλεύει πως θα αυξήσουμε την ταχύτητά μας.

Clinic B «Μαθαίνοντας Windsurfing από το μηδέν» - Εισηγητής: Ζαν Μαρκ Φάντης

Ο νέος εκπαιδευτής του windsurfing θα δείξει στους υποψήφιους windsurfers τα πρώτα βήματα, εντός και εκτός νερού.

Clinic C «Beach Start και πλαναριστή πόντζα» - Εισηγητής: Τάσος Λουράντος

Ο παλιός πρωταθλητής και εκπαιδευτής, δείχνει με τη βοήθεια του μοναδικού «windless simulator», πως εκτελούνται οι δύο αυτές τεχνικές.

Clinic D «Βασικές & χρήσιμες συμβουλές» - Εισηγητής: Θάνος Σακκάς

Ο εκδότης του περιοδικού μας και επί χρόνια πεπειραμένος προπονητής του Windsurfing μας δίνει πολύ βασικές και χρήσιμες συμβουλές, που ενώ κάνουμε Windsurf πολλά χρόνια, αγνοούμε, βάζοντάς μας έτσι σε ένα πιο σωστό «τρόπο σκέψης».

2. Έκθεση εξοπλισμών windsurf

Οι αντιπρόσωποι παρουσιάζουν τους τελευταίους εξοπλισμούς και αξεσουάρ της βιομηχανίας του windsurfing.

3. Gps challenge

Όσοι συμμετάσχουν στο wb09 θα έχουν τη δυνατότητα να φορέσουν τα gps τους και να αγωνιστούν σε αυτή την ιδιαίτερα ξεχωριστή κατηγορία.

4. Freestyle show

Επίδειξη από Έλληνες freestylers, που θα ενθουσιάσουν με τις εξωφρενικές φιγούρες τους.

5. Windsurfing quiz

Ένα παιχνίδι όπου θα μοιραστούν πολλά σερφοδώρα!

6. Wibit games

Φουσκωτά παιχνίδια μέσα στο νερό, για μικρά αλλά και μεγάλα παιδιά…..!!!

Εγώ θα είμαι εκεί ... για το γνωστό άθλημα, ξέρετε τώρα πανιά/κορμιά κλπ :D να παρακολουθώ τους αγώνες!!!

-Β-

φτου ξελευτερία στους αστακούς...

οοουυυππππςςςς...ξέχασα να δέσω τις μπότες μου!!!

μετά τους αστακούς, σειρά έχουν τα Κ...αρχαριάκια!!!!

ZZZZZZZZZZZZUUUUUPPPPPPPPPPPEEEEEEEEEEEERRRRRRRRRRRRR

καλημέρα σε όλους!

μετά από μια γρήγορη αναζήτηση στο διαδίκτυο βρήκα κάποιο ενδιαφέρον πρόγραμμα για την Πρωτομαγιά που συνδυάζει rafting και πεζοπορία (σε χαλαρούς ρυθμούς) με την TREKKING HELLAS με την προϋπόθεση ότι θα πάμε μόνοι μας με Ι.Χ.

http://www.trekking.gr/gr/protomagia-grevena-offer.html (ΤΗΛ. 210-3310323)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Παρασκευή: Άφιξη στη περιοχή και τακτοποίηση στους ξενώνες που έχουμε κρατήσει για εσάς.

Σάββατο: Η μέρα μας ξεκινάει με μια μικρή πεζοπορία διάρκειας 2-3 ωρών στην περιφερειακή ζώνη της Βάλια Κάλντα. Σε ένα από τα ομορφότερα τμήματα του δρυμού. Το περπάτημα μας ξεκινάει έξω από το χωριό Κρανιά για να καταλήξει στην περιοχή πέτρα Μεσίρι και το ρέμα τη Κυρακαλής. Μετά την πεζοπροική μας διαδρομή θα δοκιμάσουμε τις δυνάμεις μας με τοξοβολία από διάφορες αποστάσεις.

Κυριακή: Ημέρα ελεύθερη και επιστροφή.

--------------------------------------------------------------------------------

Τιμή: 75€/ άτομο με διαμονή στον ξενώνα "Ράπτης" στο Τρίκωμο

Έκπτωση: 7€/άτομο για διαμονή σε τρίκλινο δωμάτιο

Επιβάρυνση: 25€ για διαμονή σε μονόκλινο δωμάτιο

Περιλαμβάνονται:

2 διανυκτερεύσεις σε δίκλινα δωμάτια

καθημερινά πρωινό

πεζοπορία στην περιφερειακή ζώνη της Βάλια Κάλντα

Τοξοβολία

όλος ο απαράιτητος εξοπλισμός

έμπειροι συνοδοί

σνακ

Δεν περιλαμβάνονται: ότι δεν αναφέρεται ρητά πιο πάνω.

Δείτε το και ξαναμιλάμε.

Φιλικά,

elia

Εγώ θα είμαι εκεί ... για το γνωστό άθλημα, ξέρετε τώρα πανιά/κορμιά κλπ :lol: να παρακολουθώ τους αγώνες!!!

-Β-

Βαρβάρα, σε βλέπω να πήζεις, οπότε με βλέπω να παίρνω 1-2 κολλητές και να έρθουμε να βάλουμε κι εμείς κανένα χεράκι!!! :D

Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Το δεύτερο πρόγραμμα περιλαμβάνει εκτός από πεζοπορία και rafting:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2

Παρασκευή 01/05/2009:

Άφιξη στη περιοχή και τακτοποίηση στους ξενώνες που έχουμε κρατήσει για εσάς.

Σάββατο 02/05/2009:

Πρώτη ημέρα δραστηριοτήτων και το πρόγραμμα μας περιλαμβάνει μια μικρή πεζοπορία διάρκειας 2-3 ωρών στην περιφερειακή ζώνη της Βάλια Κάλντα. Σε ένα από τα ομορφότερα τμήματα του δρυμού. Το περπάτημα μας ξεκινάει έξω από το χωριό Κρανιά για να καταλήξει στην περιοχή πέτρα Μεσίρι και το ρέμα τη Κυρακαλής.

Κυριακή 03/05/2009:

Η μέρα μας ξεκινάει με ένα Rafting στον ποταμό Βενέτικο B΄ ή Αλιάκμονα Α΄. Μια απολαυστική κατάβαση σε έναν από τους δύο ποταμούς της περιοχής δυσκολίας δευτέρου και τρίτου βαθμού. Μετά το τέλος της κατάβασης ένα ζεστό καφεδάκι και το σνακ θα ολοκληρώσει την απόδραση.

Τιμή /άτομο:

100€ - Διαμονή στον ξενώνα ΄΄Ράπτης΄΄ στο Τρίκωμο

Περιλαμβάνει:

2 διανυκτερεύσεις σε δίκλινα δωμάτια με πρωινό, τη δραστηριότητα του rafting (εξοπλισμός, τοπικές μετακινήσεις, συνοδοί, σνακ στο τέλος της κατάβασης), την εκδρομή στην περιφερειακή ζώνη της Βάλια Κάλντα (σνακ, συνοδοί), ασφάλεια αστικής ευθύνης.

Δεν περιλαμβάνει:

ότι δεν αναφέρεται ρητά πιο πάνω.

Έκπτωση 10€/άτομο σε τρίκλινο δωμάτιο

Επιβάρυνση 30€ σε μονόκλινο δωμάτιο