Jump to content
ccgr

SCUBA Diving & Ελεύθερη κατάδυση

Recommended Posts

Να σαι καλά Χρίστο, αν και για φέτος μάλλον έκλεισε η σεζόν, για μένα τουλάχιστον. Κοίτα και κάτι που μόλις βρήκα . Ο πιο γάτος δύτης που έχω δει

ΕΔΩ

 

με υπομονή όμως γιατί αργεί αρκετά να ανοίξει.


Αλήθεια στο curling ντοπάρονται?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να εισαι καλα χρηστο να ανεβαινεις στις κορφες και να κατεβαινεις στις θαλασσες! Πολυ ενδιαφεροντα αυτα που μας γραφεις 8)


μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites
Να εισαι καλα χρηστο να ανεβαινεις στις κορφες και να κατεβαινεις στις θαλασσες!

 

 

Αλήθεια Χρίστο το έχεις επιχειρήσει ποτέ, κατάδυση και σκι την ίδια μέρα. Έχεις πίνακες που να ισχύουν γι αυτή τη περίπτωση ?


Αλήθεια στο curling ντοπάρονται?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Donmeli ....ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ!!!!

 

κατάδυση και υψόμετρο = Τζίζ.. κακό!


Πόσες μέρες snbrd έκανες φέτος..... Ποοοοοοσο?? ΧΑχαχαχΧΑΧΑΧΑΧΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι δεν είναι έτσι απλά, ότι απαγορεύεται. Άλλωστε γίνονται κατδύσεις σε υψόμετρο. Ορεινές λίμνες κλπ. Θεωριτικά με την χρήση των κατάλληλων πινάκων και το σχεδιασμό του προφίλ της βουτιάς να λαμβάνει υπόψιν του το υψόμετρο πιστεύω ότι θα μπορούσε να γίνει IMHO. Δεν επιμένω όμως μιας και ο χώρος μου είναι καινούριος και άγνωστος και οι παράμετροι πολλές. Μου εξάπτει όμως την φαντσία η ιδέα και μόνο μετά από μια μέρα σκι στα 2000μ να κατέβω και μια παραλία και να ρίξω μια βουτιά στα -20 ( μέχρι εκει "κάνει" να πάω). Δεν νομίζω να υπάρχουν και πάρα πολλά μέρη στο κόσμο όπου κάτι τέτοιο να είναι δυνατόν.


Αλήθεια στο curling ντοπάρονται?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Donmeli... οι καταδύσεις σε υψόμετρα και λίμνες έχουν διαφορετικές πιέσεις.

 

Γενικότερα ο κανόνας λέει να αποφέυγεις απότομες υψομετρικές αλλαγές όταν έχεις καταδύσεις.


Πόσες μέρες snbrd έκανες φέτος..... Ποοοοοοσο?? ΧΑχαχαχΧΑΧΑΧΑΧΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Donmeli... οι καταδύσεις σε υψόμετρα και λίμνες έχουν διαφορετικές πιέσεις.

 

Γενικότερα ο κανόνας λέει να αποφέυγεις απότομες υψομετρικές αλλαγές όταν έχεις καταδύσεις.

 

Καλημέρα.

 

Φίλε Βαγγέλη,

 

οι καταδύσεις σε υψόμετρο ακολουθούν άλλες ταμπέλες και άλλους κανόνες από αυτές των καταδύσεων σε υψόμετρο μηδέν.

 

Γενικά αυτό που ισχύει είναι ότι για 24 ώρες πρέπει να μην ανεβαίνεις σε υψόμετρο. Δεν λέω βέβαια ότι δεν μπορώ να πάω σπίτι μου (424μ) αλλά πάνω από τα 900 μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.

 

Λίγο γενική η ερώτηση σου και δεν μπορεί να απαντηθεί σε ένα ποστ.

 

Φιλικά

Χρίστος


...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως θα το γούσταρα πολύ. Κατά Απρίλη μήνα θα ήταν ότι πρέπει.


Αλήθεια στο curling ντοπάρονται?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Να εισαι καλα χρηστο να ανεβαινεις στις κορφες και να κατεβαινεις στις θαλασσες! Πολυ ενδιαφεροντα αυτα που μας γραφεις ;)

 

μερικες γνωμες πολυ χρησιμες....

http://www.theabyss.gr/forum/viewtopic.php?t=2301

http://www.theabyss.gr/forum/viewtopic.php?t=2394

http://www.theabyss.gr/forum/viewtopic.php...%EC%E5%F4%F1%EF


Ελληνική Ομάδα Διάσωσης Αττικής

Underwater Professional Services

Diver's World

Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!

Να σπάς τα συνορα!

Ν'αρνιέσαι ο,τι θωρούν τα μάτια σου!

Να πεθάνεις και να λες: "θανατος δεν υπαρχει!"

"ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ"

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποιοι ήδη ασχολούνται... και ξέρουν πόσο ωραίο είναι

 

κάποιοι ίσως ενδιαφέρονται να ξεκινήσουν... και όταν ανακαλύψουν την ομορφιά ίσως αποκτήσουν και νέο μικρόβιο...

 

 

όποιος θέλει ας το πει εδώ μήπως κανονίσουμε καμιά βουτια παρέα!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κάποιοι ήδη ασχολούνται... και ξέρουν πόσο ωραίο είναι

 

κάποιοι ίσως ενδιαφέρονται να ξεκινήσουν... και όταν ανακαλύψουν την ομορφιά ίσως αποκτήσουν και νέο μικρόβιο...

 

όποιος θέλει ας το πει εδώ μήπως κανονίσουμε καμιά βουτια παρέα!!

 

Βεβαίως και το γνωρίζουμε... και μας αρέσει πολύ :P

Παρέα θα σας κάνω από τέλος Μαίου κ μετά... είναι κρύα τα νερά ακόμη ....Λιάκο για πιο νωρίς με βλέπω να βουτάω με τη στολή του σκι... :P

Παρόλα αυτά για κανονίστε καμία βουτιά .... :D έτσι για να μπαίνουμε στο κλίμα...

 

 

-Β-


φτου ξελευτερία στους αστακούς...

οοουυυππππςςςς...ξέχασα να δέσω τις μπότες μου!!!

 

μετά τους αστακούς, σειρά έχουν τα Κ...αρχαριάκια!!!!

ZZZZZZZZZZZZUUUUUPPPPPPPPPPPEEEEEEEEEEEERRRRRRRRRRRRR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε ευτυχώς ή δυστυχώς (το μέλλον θα δείξει), πρόλαβε και με χτύπησε το μικρόβιο του wind-surfing. Με περιτριγυριζε καιρό, αλλά η επίσκεψη στο τουρνουά windsurfing του 3S στο Σχοινιά, μου έκανε μεγάλη ζημιά. :(

Σε λίγες μέρες θα αγοράσω και τη στολή. Ελπίζω να κάνει και για scuba diving..οπότε υπολόγιζε και εμένα..Μου ακούγεται πολύ ενδιαφέρον ;) ..

Θα τα πούμε και από κοντά στη συνάντηση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite
Φίλε ευτυχώς ή δυστυχώς (το μέλλον θα δείξει), πρόλαβε και με χτύπησε το μικρόβιο του wind-surfing. Με περιτριγυριζε καιρό, αλλά η επίσκεψη ε λίγστο τουρνουά windsurfing του 3S στο Σχοινιά, μου έκανε μεγάλη ζημιά. :(

 

Ωχ ωχ...Τωρα που σε χτυπησε το μικροβιο δεν υπαρχει καμια μα καμια αντιβιωση ...Δεν υπαρχει επιστροφη ;) Welcome to the club ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

καταδυσεις ξεκινησα παιρνοντας το πρωτο πτυχιο πριν 11-12 χρονια...εκτοτε εκανα μερικες βουτιες απο εδω κ εκει...

γενικα μου αρεσει ο βυθος (οχι οσο το χιονι φυσικα)....πηρε κ η νυν γυναικα μου το πτυχιο πριν 3-4 χρονια....καναμε μερικες βουτιες αλλα οχι πορωμενα...μεχρι που...

 

στο προσφατο ταξιδι μας καναμε μια διπλη βουτια, αναμεσα σε μερικους black tip sharks, και lemon sharks (στο εξωτερικο ετσι;:D .....σιγουρα μια απο τις ωραιοτερες εμπειριες της ζωης μου ως τωρα....το να βλεπεις καρχαρια να κολυμπαει σε αποσταση 1-2 μ. απο σενα ειναι το κατι αλλο....ειδικα οταν καθως φευγει, κανει μια στροφη 180 μοιρων κ ερχεται προς τα πανω σου κ ξανα μετα στο 1 μ, μεταβολη κ αντε γεια....ετσι νιωθεις λιγο τον κυματισμο απο το ουραιο πτερυγιο....

 

εκτοτε η αποψη μου για τις καταδυσεις εχει αλλαξει αρδην....τωρα με το που θα κλεισουν τα ΧΚ , περιμενω πως κ πως το ταξιδι του καλοκαιριου για μερικες βουτιες....

 

Υ.Γ. τρομερη κ η φαση που πετυχαμε τον Νεμο (clownfish) με την γυναικα του, σε μια ανεμωνα, γεματη με τα αυγουλακια τους...

 

Υ.Γ. δυστυχως δεν εχω φωτο...ενα ζευγαρι γαλλων ειχε φωτογραφικη, μας εβγαλε 2-3 κ του ειπα να μου τις στειλει...ακομα περιμενω....αλλα φετος θα παρω την υποβρυχια θηκη για την δικη μου Olympus...

Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
...

αλλα φετος θα παρω την υποβρυχια θηκη για την δικη μου Olympus...

...

 

 

Να την αγοράσεις δίχως δεύτερη σκέψη.

Μπορεί το κοστος της να φαίνεται μεγάλο (για την δικη μοy Canon έδωσα κοντά στα 200€)

αλλά οι φωτογραφίες απο τον "κηπο" του βυθού είναι το κατι άλλο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα........

κανω καταδυσεις εδω και 15 χρονια περιπου και τα 12 τελευταια ειμαι και εκπ/της καταδυσεων στη Λαμια.Αν γινει καμια καλη βουτια να εχετε και εμενα στο προγραμμα γτ ο βυθος της περιοχης ειναι καλος μονο για να κανεις μετρησεις θολουρας κατα τους χειμερινους μηνες.απο εκει και περα οταν ειχα μπει στο τρυπακι να παρω υποβρυχια μηχανη ,πρωτα εψαξα να βρω το housing και μετα την μηχανη γτ μηχανες υπαρχουν πολλες αλλα housings που να δεχονται διαφορους τυπους μηχανων ελαχιστες.οποτε καλο θα ηταν πρωτα να δειτε(αγορασετε) το housing και μετα την μηχανη γτ την πρωτη φορα ειχα παρει μηχανη για την οποια δεν υπηρχε αντιστοιχο housing με αποτελεσμα να μεινω με μια καλη μηχανη αλλα χωρις να μπορω να βγαζω υπ.φωτογραφιες.

Αν θελει να ρωτησει κατι και μπορω να βοηθησω ειμαι στην διαθεση σας οχι μονο για μηχανες αλλα για οτιδιποτε


2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

THANX...εγω την μηχανη την εχω ηδη...ειναι κ αδιαβροχη ως τα 3μ η καημενη...αλλα για καταδυσεις δεν κανει


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
THANX...εγω την μηχανη την εχω ηδη...ειναι κ αδιαβροχη ως τα 3μ η καημενη...αλλα για καταδυσεις δεν κανει

 

 

Σημασια δεν εχει το βαθος αλλα το ποσο καλος ειναι ο βυθος.σου λεω λοιπον οτι την καλυτερη μου καταδυση την εχω κανει σε βαθος 7 μετρων γτ ειχε ενδιαφερων ο βυθος.φετος πηγα αιγινα σε 1 ναυαγιο εφτασα 40+ αλλα καλυτερα ηταν στην καταδυση των 7μ γτ ειχε περισσοτερο ενδιαφερων


2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλα εννοειται...στο μεξικο στα 70 εκ. εβλεπα θαλασσιες χελωνιτσες να τρωνε...

 

κ οι βουτιες με τους καρχαριες στα 10μ. ητνα περιπου....

Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
στο προσφατο ταξιδι μας καναμε μια διπλη βουτια, αναμεσα σε μερικους black tip sharks, και lemon sharks (στο εξωτερικο ετσι;:rolleyes: .....σιγουρα μια απο τις ωραιοτερες εμπειριες της ζωης μου ως τωρα....το να βλεπεις καρχαρια να κολυμπαει σε αποσταση 1-2 μ. απο σενα ειναι το κατι αλλο....ειδικα οταν καθως φευγει, κανει μια στροφη 180 μοιρων κ ερχεται προς τα πανω σου κ ξανα μετα στο 1 μ, μεταβολη κ αντε γεια....ετσι νιωθεις λιγο τον κυματισμο απο το ουραιο πτερυγιο....

 

κι αν δεν κανει την στροφή ο Sharkάκος τι γίνεται?

 

δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θέλω να το κάνω...

 

πάντως δελφίνι έχω δει 2 φορές, αλλά δεν μας πλησίασε...

 

 

 

οσο αφορά για την θήκη, εγώ είχα την olympus 770sw με την θήκη και ήταν σουπερ οταν βγάζαμε φώτο υποβρυχίως!!!

 

δυστυχώς η μηχανή επεβίωσε πέρσυ στην κρήτη όταν πήρε νερό μέσα κατα την διάρκεια ενος συνιθισμένου μπάνιου... (την θήκη την είχα αφήσει αθήνα)

 

 

 

αλλα φετος θα παρω την υποβρυχια θηκη για την δικη μου Olympus...

 

Turms ποια φωτογραφική έχεις?

Edited by estenough

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρε μήπως θελετε να γεμίσουμε λιγακι το thread με υποβρύχιες φωτογραφίες???

 

 

...προσωπικά snorkelling (αναπνευστήρα - μασκα - βατραχοπέδιλα :rolleyes: ) κάνω.

Έχωα κανει και μια βουτιά με μπουκάλες στα Λιμανάκια, απλα δεν μου εχει κάτσει

ακόμα να περάσω την βασική εκπαίδευση. Που θα μου πάει όμως...

 

10390001.jpg

Aπο βουτιά στην Ερεσό Λέσβου

Share this post


Link to post
Share on other sites
κι αν δεν κανει την στροφή ο Sharkάκος τι γίνεται?

 

δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θέλω να το κάνω...

 

πάντως δελφίνι έχω δει 2 φορές, αλλά δεν μας πλησίασε...

 

 

 

οσο αφορά για την θήκη, εγώ είχα την olympus 770sw με την θήκη και ήταν σουπερ οταν βγάζαμε φώτο υποβρυχίως!!!

 

δυστυχώς η μηχανή επεβίωσε πέρσυ στην κρήτη όταν πήρε νερό μέσα κατα την διάρκεια ενος συνιθισμένου μπάνιου... (την θήκη την είχα αφήσει αθήνα)

 

 

 

 

Turms ποια φωτογραφική έχεις?

 

 

 

αυτην πρεπει να εχω κ εγω...δεν ειναι αδιαβροχη ως τα 3μ ή 10μ?? Πως πηρε νερο;;; εγω την παιρνω στα χιονια , σε θαλασσες, snorkelling....απλα μετα την προσεχω...τνη ξεπλενω λιγο κ την αφηνω να στεγνωσει....

η καλυτερη που εχω...αφηνω την SLR κ κουβαλαω αυτην.....5.000 φωτο περιπου κ συνεχιζει...

 

 

κι αν δεν κανει την στροφή ο Sharkάκος τι γίνεται ε??????

 

αυτο το ειχα κ εγω απορια φιλε μου....λιγο πριν το ταξιδι μας ειχα δει στον ΣΚΑΙ για καρχαριες ντοκυμανταιρ...τυχαια.... k ελεγε οτι οι lemon-sharks εχουν 16 καταγεγραμμενες επιθεσεις σε ανθρωπους.....οταν καναμε την πρωτη βουτια, κ ανεβηκαμε, μας λεει ο οδηγος-συνοδος: τωρα εκει που θα παμε εχει πολλους lemon-sharks...αν δεν δουμε πανω απο 10 θα σας επιστρεψουμε τα λεφτα....εκει για να ειμαι ειλικρινης παγωσα...τον ρωτησα: δεν ειναι επικυνδυνα;; μου λεει 6 χρονια τωρα οτι κανουν βουτιες εκει κ ποτε δεν εγινε κατι....λεω απο μεσα μου: κ ο 16ος, ετσι θα ακουσε απο καποιον πριν γινει μεζεδακι...

 

τελος παντων....ξερεις στο σκαφος ολοι απαθεστατοι...κατι γιαπωνεζοι χαμπαρι ρε συ....τρωγανε ανανα....κ λευκος καρχαριας να τους ελεγες αυτοι εκει....τον ανανα τους....

εγω παντως μια στιγμη στην καταδυση περασε ενας κατω απο μενα κ την γυναικα μου....1 μ. αποσταση κατω απο εμας....πορεια καθετα προς τα εμας κ εφυγε προς τα αριστερα....κ ξαφνικα οπως τον κοιτουσα αφου πηγα 3-4 μ. πιο μακρια , κανει μεταβολη, κ ερχεται προς τα εμας παλι κ ανοιγει κ το στομα λιγο.....ΕΚΕΙ ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ....μην εκφραστω καπως αλλιως...ευτυχως ξαναεκανε μεταβολη κ εφυγε....

 

να σου πω την αληθεια ομως θα το ξαναεκανα...αλλα δεν σημαινει οτι δεν φοβαμαι...ειναι φοβερη εμπειρια να τους βλεπεις, κ ετσι αυτο το συναισθημα του φοβου μαζι με χαρα, ικανοποιηση, αγωνια...δεν ξερω πως να το περιγραψω...

Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Βρε μήπως θελετε να γεμίσουμε λιγακι το thread με υποβρύχιες φωτογραφίες???

 

 

...προσωπικά snorkelling (αναπνευστήρα - μασκα - βατραχοπέδιλα :rolleyes: ) κάνω.

Έχωα κανει και μια βουτιά με μπουκάλες στα Λιμανάκια, απλα δεν μου εχει κάτσει

ακόμα να περάσω την βασική εκπαίδευση. Που θα μου πάει όμως...

 

 

σωστος....γιατι οχι....εχω μερικες φωτο απο snorkelling με θαλασσιες χελωνες...θα ανεβασω καμια το βραδακι....κ μερικες απο Cenotes στο μεξικο....

 

Υ.Γ. αν σου αρεσει το snorkelling τοτε παρε το 1ο πτυχιο κ κανε καμια βουτια...ειδικα αν βγεις εξωτερικο....αλλος πλανητης


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

LESBOS_458.jpg

Θαλάσσια ανεμώνη στη Λέσβο.

 

Χελώνα ακόμα δεν έχω φωτογραφίσει. Μονο ένα καβούκι είχα βρει στη Σιθωνία...

 

Έχω απο μιας χρήσης υποβρύχια φωτογραφική, μάτι από δελφίνι.

Το αθεόφοβο μας κορόιδευε κανονικότατα. Πέρασε από μπροστά μου στα 2 μέτρα βάθος, εκατοστά μπροστά από τα χέρια μου.

Στη φωτογραφία μόνο το μάτι του διακρίνεται :P

 

Οσο για καρχαρίες...

ούτε στον ιδιο ωκεανό δεν θέλω να είμαι

shrk.gif

 

:P

 

Πάντως τα 200€υρα που έσκασα περίπου για το housing της Canon μου,

ποτε δεν τα μετάνιωσα... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
    • Το έχουν για να κόβουν βεντούζες;
    • Μπορούν να στεγανοποιήσουν μια από τις Δολίνες. Είναι πολύ συνηθισμένη πρακτική στις Άλπεις.
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,684
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,476
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BhoblhZog
    Joined
×
×
  • Create New...