Jump to content
makalu

ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ...ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΡΕΙΝΕΣ ΜΑΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Recommended Posts

Λοιπόν... η πρόταση μου στα lowbudget επίπεδα...

Εψαχνα μία μηχανή 4+ megapixel , να είναι μικρή ωστε να χωρά στην τσέπη, να έχει ευρυγώνιο φακό, καλό οπτικό ζούμ, ανθεκτική κατασκευή( μεταλικό σώμα), να υποστιρίζει μεγάλες αλλα και μικρές ταχύτητες διαφράγματος (για γρήγορα αλλα και νυχτερινά πλάνα!), να παίρνει Βίντεο με ήχο, να μπορώ να την ανοίξω και να την κλείσω εύκολα με το γάντι.., να παίρνει και επαναφορτιζόμενες και απλές μπαταρίες (για ώρα ανάγκης) αλλα καί λιθίου... να κάνει προβολή στην τηλεόραση απ'ευθείας και να παίρνει φτηνές-γρήγορες-μεγάλες μνήμες... (SD -COMPACTFLASH) ....KAI ΦΥΣΙΚΑ... ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ...

 

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4ΜΗΝΟ ΨΑΞΙΜΟ... ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΗΝ ΕΔΩ...

 

RICOH CAPLIO R1

 

Όποιος ενδιαφέρεται... μπορεί να βρεί πληροφορίες ΕΔΩ ΚΛΙΚ

Και για αγορά της απο τον αντιπρόσωπο στην Ελλάδα σε ειδικές τιμές για τα μέλη του ΣΤΧ στείλτε μου ΡΜ.

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΤΙΜΗ ΑΓΟΡΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ 240 ΕΥΡΩ :wink:


2 FAST 4 U

ΠΟΥΔΡΑ, ΤΣΑΝΤΑ ΚΑΙ ΚΟΠΑΝΑ..!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ έχω να πώ: "ότι πληρώνεις παίρνεις"

Και εξηγούμε:

αν δείς τα samples, φίλε treleo, θα διαπιστώσεις ότι η ποιότητα των φωτογραφιών είναι άθλια

http://www.ricohpmmc.com/uk/products/camer...g/sample/05.jpg

Τα χρώματα είναι "φτωχά" και σε πολλά σημεία η φωτογραφία "λασπώνει"...

Εγώ πάντως θα την απέφευγα...

 

Για μένα πάντως τα απαραίτητα features, για το βουνό είναι:

* 3-5 μπίξελ

* τουλάχιστον καλή ποιότητα φωτογραφίας

* zoom

* video με καλή ποιότητα

* καλό continuous mode για να βγάζω τα ατυχήματα του PaniouBaniou καρέ-καρέ :P:D:evil::evil:

 

το τελευταίο είναι αρκετά δυσεύρετο και -εγώ προσωπικα- το έχω δεί μόνο σε canon φωτογραφικές

 

 

Με βάση αυτά τα δεδομένα έχω δύο προτάσεις:

Canon S1 IS:

10x zoom με ΑΡΙΣΤΟ βιντεο. Μπορείς να ζουμάρεις καθώς γράφεις βίντεο, το οποίο βολεύει απίστευτα όταν βιντεοσκοπείς καταβάσεις. Το κακό είναι οτι είναι μεγαλούτσικη (αν και πιστεύω χωράει σε τσέπη μπουφάν) (pixmania.fr τιμή 380€)

 

 

Canon SD500:

Άρχοντας. Τραβάς βίντεο(640x480,30fps) μέχρι να γεμίσει η μνήμη. Το ίδιο συμβαίνει και με το continuous mode(2fps). Πολύ μικρή κάμερα που χωράει σε τσέπη τζίν. (pixmania.fr τιμή 435€)

Share this post


Link to post
Share on other sites

..παναγιώτη η F828 συγκρίνεται με την EOS 350D και είναι πολύ καλή την έχω και εγώ. Υστερεί στο οτι δεν αλλάζει φακούς, παίρνει όμως φίλτρα και αρκετά εξεσουάρ, που ισοδυναμούν με έναν φακο 75-300 της Canon(περίπου), και επειδή έχω και την αντίστοιχη Canon 35mm με όλους αυτούς τους φακούς πρακτικά τους χρησιμοποιείς ελάχιστα εκτός εάν ασχολήθείς με την φωτογραφία πάρα πολύ. -Αποψή μου πάντα-

 

Οπως και να έχει και οι δύο μηχανές είναι πάρα πολύ καλές..... :roll:

Αντε ΜΙΚ και στα 11mp

 

 

Ι. :wink:


The greatest pleasure in life is doing what people say you can not do!!!
http://www.snowsummit.eu - Private transfers to/from Geneva Airport

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θέλω να πάρω και μια καλή compact για καθημερινη χρήση.

Λέτε η Kodak Esyshare LS755 να ίναι καλή επιλογή; Ή μήπως να προτινήσω την Pentax Optio SV;


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

..πήρα προχθές την Sony U30 με 2mp

 

+

1)Πολύ πολύ μικρό μέγεθος

2)Πολύ καλή ποιότητας φωτογραφίας (η φωτο στο αβαταρ μου είναι απο αυτήν)

3)Επανοφορτιζόμενες μπαταρίες & απλές

 

-

1)Μόνο 2 mp

2)Μικρός χρόνος για video χωρίς ήχο

 

Δεδομένου λοιπόν πως διαθέτουμε μηχανή με μεγάλη ανάλυση και όλα τα καλά που αναλύσαμε πιο πάνω, για μένα είναι τέλεια.

Την είχα μαζί μου το περασμένο σ-κ και (με κάρτα 512) τράβηξα απίστευτες φωτογραφίες θα ανεβάσω κάποιες στο αλμπουμ μου..!!! Μικρότερη απο ένα πακέτο τσιγάρα, κρεμασμένη μέσα απο το μπουφάν τραβάς συνέχεια....... :D:lol:

 

Ι.

 

Ι.


The greatest pleasure in life is doing what people say you can not do!!!
http://www.snowsummit.eu - Private transfers to/from Geneva Airport

Share this post


Link to post
Share on other sites
Φαντάσου αυτή με την ΕΟS και επεξεργασία

 

 

IMG_0634.jpg

 

ΜΙΚ δεν σου εχουν πει οταν νυχτωνει να βγαζεις το μαυρο γυαλι; Ειδες τι επαθες;

 

normal_MIK1~1.jpg

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

την KODAK EasyShare DX7590????

εχει εναν καταπληκτικο φακο φακό Schneider-Kreuznach Variogon 38-380χιλ. (οπτικό zoom 10x) και σκεφτομαι σοβαρα να την αγορασω. :roll:

με 384 ευρω με 512 μνημη τι λετε??


Κάνε μου λιγάκι Μπεεεεεε...

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΜΙΚ δεν σου εχουν πει οταν νυχτωνει να βγαζεις το μαυρο γυαλι; Ειδες τι επαθες;

 

normal_MIK1~1.jpg

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

 

Παρακαλούνται τα μέλη του forum πριν προχωρήσουν ανώνυμα πίσω από ένα παλιοψευδόνυμο σε δημοσιεύσεις επεξεργασμένων φωτογραφιών του φωτογράφου Flyskifotomik:

 

1. Να καθορίζουν το ποσοστό των εσόδων που αναλογούν στον φωτογράφο

 

2. Να επιζητούν την φωτογραφία σε 5ΜΡ για βελτιστοποίηση προσδοκώμενω εσόδων καθώς και να περιμένουν τη νέο σοδειά με τον καινούργιο αισθητήρα στα 8ΜΡ

 

3. Να μην την δημοσιεύουν σε δωρεάν ιστοσελίδες

 

4. Να δώσουν φακούς-τηλεφακούς και ότι άλλο μανζαφλάρι κυκλοφορεί για μεγιστοποίηση προσδοκόμενων εσόδων

 

Επιφυλλασόμεθα να προπχωρήσουμε σε κάθε νόμιμη ενέργεια για τη διαφύλαξη των εσόδων του πελάτου μας

 

Θα ζητηθεί παραγγελία εισαγγελέα Περτουλίου για την αποκάλυψη των προσωπικών σας δεδομένων κύριοι εάν επαναληφθεί κάτι τέτοιο

 

Δικηγορικό γραφείο Κου Μαλαπέρδα

 

Θα τα πούμε στα δικαστήρια κύριοι


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
..παναγιώτη η F828 συγκρίνεται με την EOS 350D και είναι πολύ καλή την έχω και εγώ.

 

Ε, όχι ρε παιδιά να συγκρίνουμε compact μηχανές (όσο καλές και να είναι) με DSLR όπως η EOS 350 D. Θα πέσει ο Παρνασσός να μας πλακώσει...

 

Κάποτε μια καλή compact τραβούσε (σχεδόν) το ίδιο καλές φωτογραφίες με μια SLR. Η επιλογή μιας Single Lens Reflex μηχανής γινόταν με κύριο κριτήριο την ευελιξία στο θέμα των φακών, τις μεγαλύτερες δυνατότητες επέμβασης του χρήστη στις ρυθμίσεις της μηχανής, την καλύτερη ποιότητα κατασκευής και γενικότερα το ταχύτερο workflow που απαιτούσαν οι επαγγελματίες από τον εξοπλισμό τους.

 

Αλλά στην ψηφιακή εποχή που το μέγεθος του αισθητήρα μετράει όσο τίποτα άλλο για χαμηλότερο θόρυβο (δοκιμάσατε ποτέ να τραβήξετε φωτογραφίες με μια F828 στα ISO 400;) και κυρίως για μεγαλύτερο δυναμικό εύρος (δεν καίω τις λεπτομέρειες στα φωτεινά και δεν μπλοκάρω τα σκιερά), το να συγκρίνουμε αυτές τις δύο μηχανές είναι σαν να συγκρίνουμε ένα Fiat Panta με ένα BMW X5.

 

Δείτε παρακάτω δύο συγκριτικά. Το πρώτο μεταξύ της Sony DSC-F828 και της Canon EOS 300D τον (προκάτοχο της 350D του ΜΙΚ)

 

http://www.dpreview.com/reviews/sonydscf828/page19.asp

 

Και το δεύτερο μεταξύ της DSLR Canon EOS 20D -που στα 8,2 mps έχει παραπλήσια απόδοση αισθητήρα με την 350D-, και της κορυφαίας (σύμφωνα με το DPReview) compact μηχανής στα 8 mps, της Olympus C-8080 WZ.

 

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos20d/page26.asp

 

Στις χαμηλές ευαισθησίες –πχ. ISO 50, ή 100- η απόδοση τους είναι παραπλήσια. Στα υψηλότερα ISO όμως η 20D απλά εκμηδενίζει τον compact ανταγωνισμό παρόλο που στο τεστ η Olympus είναι ρυθμισμένη στα ISO 400 και η Canon στα ISO 1600!

 

Μήπως αυτό σημαίνει ότι πρέπει όλοι να πάρουμε DSLR και να πετάξουμε τις compact από το παράθυρο; Κάθε άλλο. Πρέπει όμως να καταλάβουμε ότι κάθε μηχανή έχει την χρήση της.

 

Η δικιά μου Powershot s70 για παράδειγμα, με έχει βολέψει πάρα πολύ για να τραβάω αποδεκτές φωτογραφίες στο βουνό, όπως αυτές του Makalu. Σίγουρα, με την 350D του ΜΙΚ θα ήταν ακόμα καλύτερες και πιθανόν να είχα «πιάσει» και κάποιες ακόμα καλύτερες πόζες λόγω του γρηγορότερου buffer. Αλλά το θέμα είναι ότι μια τέτοια μηχανή δεν θα την είχα πάρει καν μαζί μου στο βουνό λόγω όγκου. Ή, ακόμα και αν την είχα πάρει, θα ήταν στο σακίδιο που κουβαλάω, άρα το sequence με τον Κωστή που τραβήχτηκε από το συρόμενο λίφτ δεν θα το είχα φωτογραφήσει καν.

 

Από την άλλη, όταν πηγαίνω εκδρομές σε όμορφα μέρη με πληθώρα φωτογενών θεμάτων εύχομαι να είχα μια DSLR. Και όπως με βλέπω, κάποια στιγμή θα προβώ και εγώ στο απονενοημένο διάβημα να χτυπήσω μια 350D. Απλά δεν πρέπει να ξεχνάμε αυτό που λένε στην γηραιά Αλβιώνα: It’s horses for courses…


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
την KODAK EasyShare DX7590????

εχει εναν καταπληκτικο φακο φακό Schneider-Kreuznach Variogon 38-380χιλ. (οπτικό zoom 10x) και σκεφτομαι σοβαρα να την αγορασω. :roll:

με 384 ευρω με 512 μνημη τι λετε??

 

Aν είναι πάνω από 4mpixel, αξίζει.Το zoom είναι όλα τα λ7.

 

Προς Λάππα: Η sony F828, δεν είναι compact. Έχει περίπου ίδιο μέγεθος με την EOS


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι στον αισθητήρα, Παναγιώτη. Σε αυτό τον τομέα είναι compact. Και αντίθετα από τις μηχανές με φιλμ όπου ο φακός είναι ΟΛΑ τα λεφτά, στις ψηφιακές το μέγεθος του αισθητήρα (όχι μόνο το πόσα mps βγάζει) παίζει εξίσου μεγάλο ρόλο.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

.....

το να συγκρίνουμε αυτές τις δύο μηχανές είναι σαν να συγκρίνουμε ένα Fiat Panta με ένα BMW X5.

 

...έλα βρε Χρήστο νομίζω πως είναι υπερβολή αυτό που λές. Εντάξει η F828 έχει σίγουρα περισσότερο θόρυβο όμως μην ξεχνάς πως στα επίπεδα που τραβάμε εμείς φωτογραφίες τουλάχιστον την ημέρα η διαφορά τους δεν φαίνεται.....

 

..οχι πως έχει νόημα αλλά ετσι πληροφοριακά:

F828= http://www.dpreview.com/reviews/sonydscf828/page2.asp

 

Canon350D= http://www.dpreview.com/articles/canoneos3...s350d/page2.asp

 

 

Ι.

 

 

Ι.


The greatest pleasure in life is doing what people say you can not do!!!
http://www.snowsummit.eu - Private transfers to/from Geneva Airport

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Χρήστο.

Πλέον το σοβαρότερο πρόβλημα που αντιμετωπίζεται στις ψηφιακές μηχανές είναι το μέγεθος φακού και αισθητήρα versus την ανάλυση παράστασης mp.

Το πρόβλημα αυτό αρχίζει να γίνεται ακόμα πιο εμφανές στις compact ψηφιακές με ανάλυση από 5mp και πάνω, που λόγω του μικρού μεγέθους – κόστους τους, έχουν μικρό αισθητήρα και μικρό φακό δίνοντας χαμηλή τελική ποιότητα στις υψηλές αναλύσεις.

Ένα αρκετά καλό δείγμα προσπάθειας να ξεπεραστεί το πρόβλημα είναι η χρήση καλύτερης ποιότητας φακών πλέον στις περισσότερες compact ψηφιακές αρχής γενομένης στην Sony και Canon.

Για να γίνει αντιληπτό ας σκεφτούμε μόνο ότι ποσότητα φωτός που μπορεί να περάσει από έναν φακό μικρού μεγέθους είναι σταθερή ενώ η εικόνα αναπαράστασης μεγαλώνει συνεχώς. Με απλά λόγια κάνουμε resize μια εικόνα κερδίζοντας σε μέγεθος ,χάνοντας όμως σε ποιότητα.

 

Y.Γ. MIK όσο αφορά την IXUS η 4mp έχει καλύτερη ποιότητα εικόναs και λιγότερα «λάθη» από την 5mp για τον λόγο που ανέφερα παραπάνω.

 

Ένα καλό site για συγκριτικά είναι το http://www.dcresource.com/reviews/cameraList.php που σχεδόν όλα τα τεστ γίνονται από έναν τρελαμένο φωτογράφο.


Πόσες μέρες snbrd έκανες φέτος..... Ποοοοοοσο?? ΧΑχαχαχΧΑΧΑΧΑΧΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις κυκλοφόρησε η Canon Ixus 700 με 7,1mpixel και κοστίζει 499 ευρώ στο shop 21. Λέτε είναι καλή; Το μοναδικό μείον θεωρώ ότι είναι το zoom αλλά κατά τ`άλλα νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panagioti,

Η Canon SD500 που αναφέρω παραπάνω είναι η ixus 700 (έλεγξέ το πρίν προβρείς σε αγορά). Η δε τιμή της στο pixmania είναι σαφώς καλύτερη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οk, στο pixmania μπορεί να είναι πιο φτηνή, αλλά μήπως με τους φόρους και τα τελωνεία, η τιμή της είναι ίδια με εδώ;


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εφόσον έρχεται μέσα απο Ευρωπαϊκή ένωση(Γαλλία) δεν τίθεται θέμα τελωνείου. Για τα μεταφορικά δεν ξέρω, αλλα πάλι θα κερδίσεις τουλάχιστον 50€. Απο την άλλη δεν ξέρω τι γίνεται με εγγύηση.

Γενικά, η εταιρία που αντιπροσωπεύει την canon στην Ελλάδα είναι απαράδεκτη πάντως, οπότε δεν χάνεις και πολλά

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εγώ έχω να πώ: "ότι πληρώνεις παίρνεις"

Και εξηγούμε:

αν δείς τα samples, φίλε treleo, θα διαπιστώσεις ότι η ποιότητα των φωτογραφιών είναι άθλια

http://www.ricohpmmc.com/uk/products/camer...g/sample/05.jpg

Τα χρώματα είναι "φτωχά" και σε πολλά σημεία η φωτογραφία "λασπώνει"...

Εγώ πάντως θα την απέφευγα...

 

Για μένα πάντως τα απαραίτητα features, για το βουνό είναι:

* 3-5 μπίξελ

* τουλάχιστον καλή ποιότητα φωτογραφίας

* zoom

* video με καλή ποιότητα

* καλό continuous mode για να βγάζω τα ατυχήματα του PaniouBaniou καρέ-καρέ :evil::(:X:evil:

 

το τελευταίο είναι αρκετά δυσεύρετο και -εγώ προσωπικα- το έχω δεί μόνο σε canon φωτογραφικές

 

Για τα χρώματα η άποψεις διαφέρουν... όσο για το "λασπωμα" στην συγκεκριμένη φωτογραφία... το φόντο στα πορτραίτα... ΠΡΕΠΕΙ να θολώνει... και αυτό με τη κατάληλη χρήση της εστίασης...

Δές μερικές άλλες φώτο με αυτή τη μηχανή... ΕΔΩ

 

Όλα όσα λές οτι θές ... τα κάνει...! και 3 επιλογές για continuous mode... και σε φούλ ανάλυση... και το κυριότερο...? ΕΧΕΙ ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΤΗΝ ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΚΛΕΙΣΤΡΟΥ... κάτι που σημαίνει οτι το άλμα... το παίρνεις στην κορύφωση... και όχι στην προσγείωση... :wink:

Όσο για το "ότι πληρώνεις... παίρνεις" συμφωνώ και επαυξάνω.... :evil: Σύγκρινε πρώτα τις λιανικές τους και μετά θα καταλάβεις ποιά κοστίζει ακριβότερα... Μην σε μπερδεύει η τιμή που γράφω εδώ... :wink:

 

Οσο για "γρήγορες" αλλά και "καλιτεχνικές" λήψεις με φώς ή χωρίς....(!!!) :!: ο ΜΙΚ, ο ΚostasBMW και άλλοι... διαπιστώσανε τα ακριβή και τεκμηριωμένα αποτελέσματα...

Οσονούπο με πρόσφατο φωτογραφικό υλικό στο άλμπουμ.... :twisted:


2 FAST 4 U

ΠΟΥΔΡΑ, ΤΣΑΝΤΑ ΚΑΙ ΚΟΠΑΝΑ..!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παρακαλούνται τα μέλη του forum πριν προχωρήσουν ανώνυμα πίσω από ένα παλιοψευδόνυμο σε δημοσιεύσεις επεξεργασμένων φωτογραφιών του φωτογράφου Flyskifotomik:

 

1. Να καθορίζουν το ποσοστό των εσόδων που αναλογούν στον φωτογράφο

 

2. Να επιζητούν την φωτογραφία σε 5ΜΡ για βελτιστοποίηση προσδοκώμενω εσόδων καθώς και να περιμένουν τη νέο σοδειά με τον καινούργιο αισθητήρα στα 8ΜΡ

 

3. Να μην την δημοσιεύουν σε δωρεάν ιστοσελίδες

 

4. Να δώσουν φακούς-τηλεφακούς και ότι άλλο μανζαφλάρι κυκλοφορεί για μεγιστοποίηση προσδοκόμενων εσόδων

 

Επιφυλλασόμεθα να προπχωρήσουμε σε κάθε νόμιμη ενέργεια για τη διαφύλαξη των εσόδων του πελάτου μας

 

Θα ζητηθεί παραγγελία εισαγγελέα Περτουλίου για την αποκάλυψη των προσωπικών σας δεδομένων κύριοι εάν επαναληφθεί κάτι τέτοιο

 

Δικηγορικό γραφείο Κου Μαλαπέρδα

 

Θα τα πούμε στα δικαστήρια κύριοι

 

Εεε, οχι και παλιοψευδωνυμο...Στα φλιπερακια νομιζεις το βρηκαμε;;

 

Τελος παντων, εγω το κατεθεσα με ολη την καλη διαθεση (δεν ειπαμε να σου προσβαλλουμε το copyright δηλαδη),να σε συμβουλεψω σαν γεροντοτερος οτι της νυχτας τα καμωματα...τα βλεπει η μερα και τα επεξεργαζεται. Οποτε καλυτερα να ξυπνας πρωι, για να σου φτανει ο αισθητηρας. Π.χ. αυτη δεν εχει επεξεργασια αλλη απο απλο σκαναρισμα απο φωτο με φιλμ απο το σουπερμαρκετ και εμφανιση απο το φαρμακειο της γειτονιας. Πουρνο-πουρνο...

 

normal_Gravatn~0.jpg

 

Την νυχτα, αστη για ρακομελα

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Οk, στο pixmania μπορεί να είναι πιο φτηνή, αλλά μήπως με τους φόρους και τα τελωνεία, η τιμή της είναι ίδια με εδώ;

 

Τα μεταφορικά από το Pixmania είναι ακριβώς 15 Ευρώ, και η μηχανή έρχεται σπίτι σου με courier εντός 4 εργάσιμων ημερών. Από όσο έχω ψάξει, το συγκεκριμένο δικτυακό κατάστημα έχει μακράν τις καλύτερες τιμές. Θέμα τελωνείου και επιπλέον φόρων από χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν υφίσταται. Προσοχή μόνο στο προσπέκτους το οποίο θα είναι στα γαλλικά.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τελος παντων, εγω το κατεθεσα με ολη την καλη διαθεση (δεν ειπαμε να σου προσβαλλουμε το copyright δηλαδη),να σε συμβουλεψω σαν γεροντοτερος οτι της νυχτας τα καμωματα...τα βλεπει η μερα και τα επεξεργαζεται. Οποτε καλυτερα να ξυπνας πρωι, για να σου φτανει ο αισθητηρας. Π.χ. αυτη δεν εχει επεξεργασια αλλη απο απλο σκαναρισμα απο φωτο με φιλμ απο το σουπερμαρκετ και εμφανιση απο το φαρμακειο της γειτονιας. Πουρνο-πουρνο...

 

normal_Gravatn~0.jpg

 

Την νυχτα, αστη για ρακομελα

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

 

Tης νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και στρίβει γάρο μπας την ακούσει

IMG_1914.jpg

 

Καλά με την ΕΟS είδα ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ στη χθεσινή φωτογράφιση που είχα με την Λαουρα. Εστιάζει παντού όσο Κοντά και να πας στη Λαουρα...

 

Thanks για τις επεξεργασμένες


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εν ταξει Μιχαλη, εχεις κατι στο μυαλο σου και θα το βγαλεις που θα σου παει. Ενα καλο τριποδο, ακυρωσε το φλας (εχει remote control το θηριο;..), ντυσου καλα και αμολυσου στο βουνο με την πανσεληνο. Το εκανε και ο Ansel Adams στη Sierra Nevada.

 

Η επεξεργασια ειναι για να βολεψει στραβωμενες καταστασεις (το να δημιουργησεις με Photoshop θελει ποολληη δουλεια). Οι νυχτερινες που εχεις θελουν περισσοτερο ευρος (αργη ταχυτητα 20-30 sec exposure) σε κλασσικο φιλμ. Μου αρεσα οι νυχτερινες με τον μπλε φωτισμο μεσα απο τα δενδρα. Να τις επεξεργαστεις ειναι και λιγο αμαρτια. Τραβα αρκετες με διαφορες ταχυτητες, σαμπως χαλας φιλμ;

 

Βαλε κι αλλες στη gallery.

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχω και 'γω τους τελευταιους μηνες την IXUS 500

και εχω μια απορια σχετικα με την ληψη video.

Οταν ξεκινω να τραβαω video και ενω η καρτα εχει

περιθοριο πχ 150 sec ληψης στα 15 εως 30 το πολυ δευτερα

η μηχανη σταματαει την ληψη απο μονη της.

Αυτο ειναι χαρακτηριστικο της συγκεκριμενης μηχανης

ή πιθανως εχει καποιο προβλημα :?:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...