Jump to content
Sign in to follow this  
makalu

Ε ρε ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΙΟΝΙ!!!

Recommended Posts

Τελικά ειμαστε ένα multi-tasking club!!

 

Ολοι κανουν απ’όλα.. Αλλοι πετουν στον αερα, αλλοι πεφτουν από τον αερα, αλλοι πετουν στην επιφανεια του νερού, αλλοι πετουν σε ελλειψη βαρυτητας κατω από το νερο, αλλοι, σκαρφαλωνουν βουνά κ.ο.κ.

 

Θα προσπαθησω να διηγηθω (με εικονες!) ένα ‘συμβατικό’ σ/κ «μιας» παρεας, στα πλαισια της εκτακτης αποκαταστασης της απο τον εθισμο που της εχει προκαλεσει το βουνο. (ΜΗ ΒΑΡΑΤΕ…ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟΤΕΡΟ thread ΜΕ ΧΙΟΝΙ :oops: , αλλα ουτε κ το μονο..! :P )

 

Κατ’αρχην να καταθεσω τα συγχαρητηρια μου στους Cho Oyu και Κ2 για την αριστευση τους στο πτυχιο της PADI (Οpen Water Diver) και στην πραγματικα πολύ καλη τους αποδοση/επιδοση και πανω, αλλα και κατω από το νερο. Ηταν αψογοι σε κάθε φαση της εκπαιδευσης τους και αυτό οφειλεται 1) φυσικα στο ενδαφερον που εδειξαν και οι δυο τους (αρκει να σημειωσω ότι 2-3 φορες γυρισαν σπιτι από μαθημα θεωριας στις 1 το πρωί! :shock: ) κ 2) στους εκπαιδευτες που επελεξε-προτεινε ο «παλιος» και εμπειρότατος Dive-Pro, Proteusdiver :D !

 

Σημερα Κυριακή, πραγματοποιήθηκε η τελευταια καταδυση της ομαδας (υπο το αγρυπνο βλεμμα της εκπαιδευτριας Ελένης), οπου και βρηκα την ευκαιρια να τους συνοδευσω για ενα fun-dive 34 λεπτων…(ομολογω ότι η ανεση κινησης τους πλεον κατω απο το νερο, μου θυμιζε συχνα τις ανεμελες βολτες στις απλωσιες της πιστας του Περικλή :P:D …απλα το απολαμβαναμε!)

 

Ιδού και τα φωτο-ντοκουμεντα~!!

 

Η ομάδα προετοιμαζεται στα Λεγραινά με χαμογελα …κ αποριες τελευταιες στιγμης! :P

surface.JPG

 

 

- Makalu: Παραδινεσαι Κ2!!??? :X :?:

- K2: ….ναι, ναι θα τα ομολογησω ολα! Ειμαι αθωα! Δεν αδειασα εγω τον αερα από την 10λιτρη μπουκαλα σου…(με πιασανε μου φαινεται)

paradinomai.JPG

 

 

Σχοινοσυντροφοι στο βουνό…τωρα και στο νερό.. :P

cho-makalu.JPG

 

 

Να και η Κ2…ψαχνοντας τον Νέμο!

k2-travel.JPG

 

 

Μια θαλασσια Μαύρη Ανεμώνη ‘ανεμιζει’ καπου στα 13 μετρα!

anemone.JPG

 

 

- Κ2: Εεε…περιμενετε και εμενα…

k2-makalu.JPG

 

 

Ωρα αναδυσης: Καποιοι με 10 bar αερα (o αερας δεν πινεται σαν τo σφηνακι ρεεεε..! :P ), αναγκαζονται κακην-κακως για επιφανεια---καποιοι με 100 bar συνοδευουν…γκρρρρ… :X

 

- Κ2: Όλα ΟΚ Κωστή, μπορεις να ανεβασεις τα αρχαια που βρηκαμε, δεν είναι το Λιμενικό τριγυρω! :?

- Cho Oyu: ΖΕΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ?? Ποια είναι αυτη η γοργονα που λιαζεται στα βραχια? Δεν ηταν εκει πριν!

K2-surface.JPG

 

 

- Κ2: Πωωωπω…! Αυτος ο Λευκός Καρχαρίας πολυ μας παιδεψε μεχρι να τον κανουμε σουβλακι.. :mrgreen:

k2-out.JPG

 

 

Είναι όλα ΟΚ μας λεει ο Σπύρος…και εμεις τον πιστευουμε. :D

spyros-ok.JPG

 

 

- Κ2: Τι κοιτας βρε Μakalu :shock: ? Tρεχει τιποτα? …υπαρχει κανα προβλημα? :P

- Cho Oyu: (!!) :? χεχεχε…(ωχ καταλαβα…μαλλον το πολύ αζωτο στο αιμα την ζαλισε :roll: ---γρηγορα τον θαλαμο αποσυμπιεσης)

surface-both.JPG

 

 

Καπως ετσι περναμε την ωρα μας οταν δεν κανουμε kayak, αναρριχηση, βουνο, σκι κτλ..

 

Κ. :)

 

Σημ. Μολις την πατησες ΧΟΝΤΡΑ Στέλιο –αν δεν το εχεις καταλαβει! :P Ο Σπύρος παραμονευει να μας κανει να βγαλουμε λεπια!!


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγχαρητήρια στους νέους αυτοδύτες...

 

Εύχομαι κάθε κατάδυσή σας να είναι καλύτερη, και πάνω απ' όλα, ασφαλής...

 

Συγχαρητήρια και στον Σπύρο που κατάφερε να βγάλει ...την αρκούδα (εμένα) από την καταδυτική ...χειμερία νάρκη...

 

Ευχαριστώ Κωστή, Σπύρο (και Χριστίνα βεβαίως βεβαίως) για το «ξεμούχλιασμα»... :wink:

 

Νυκτερινή είπατε, χμμμ... Σεπτέμβρη; Μάλλον προς τα μέσα Αυγούστου μας «κόβω»...

Χεχεχεχε...


R.I.P

θα είσαι πάντα μαζί μας!

Share this post


Link to post
Share on other sites
»... :wink:

 

Νυκτερινή είπατε, χμμμ... Σεπτέμβρη; Μάλλον προς τα μέσα Αυγούστου μας «κόβω»...

Χεχεχεχε...

 

Γιατι δεν θα βουτηξουμε την Δευτέρα το βράδυ με ανάδυση μεσα στο island παρεα με τις γοργονες που γνωρισα στη Βουλιαγμενη, για να γιορτάσουμε το τέλος της σχολής? :shock::shock::P

 

Χίλια ευχαριστω και στους 3 σας Στέλιο Κωστή και buddini Χριστινα για τις ομορφες στιγμες που περασα μαζί σας και θα συνεχίσω να περνάω υποβρυχιως και on the snow covered rocks.

 

 

Ειστε καταπληκτικοι

 

Σπύρος


Υποψήφιος εκπαιδευτής "κάλτσας"

Share this post


Link to post
Share on other sites

:shock:

Ό,τι και να έλεγα θα ήταν λίγο για να περιγράψω αυτό το course… ευτυχώς που υπάρχουν και μερικές φωτογραφίες και μιλούν από μόνες τους!!

 

Πέρα από τη χαρά που νιώθουμε μετά την απόκτηση του πρώτου αστεριού μας, πρέπει να δηλώσω ότι ήταν η πιο ευχάριστη και απολαυστική εκπαίδευση που έχω περάσει στη ζωή μου!! (...ίσως πιο ευχάριστη και από τις σχολές βουνού! Sorry Makalu.. :oops: ) Το μόνο που απομένει τώρα, είναι να συνδυάσω scuba με dolphin watching!! :shock:

 

Τί να πω?! Για το buddy/συμμαθητή μου (Cho Oyu), για τους εκπαιδευτές μας (Ελένη & David), για τον άνθρωπο που μας έδωσε τα φώτα του (ProteusDiver) ή για τον φωτογράφο/ωκεανολόγο μας .....που φρόντισε να καταγράψει τα ντοκουμέντα που βλέπετε κι εσείς σήμερα...

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι έπεται και συνέχεια και....νυχτερινή!! :!:

(Δρακόλιμνη σου 'ρχόμαστε---άλλες 10 μέρες με τους αλπικούς τρίτωνες κάτω από το νερό-Στέλιο, θα χρειαστούμε το Dry-Suit σου, στους 8 βαθμούς της λίμνης!)

 

 

Φιλικά,

Χριστίνα :mrgreen:

 

Υ.Γ. Δηλαδή τώρα πετάω και εγώ…?

Σπύρο, (Porfirio) σε τέτοια «άψογη» πόζα πετάτε και εσείς στον αέρα (αλλά με τρελά γκάζια φαντάζομαι!)?

chris.JPG


Please fasten your helmets. AVALANCHE IS COMING!!!!!

user posted image

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο παιδιά και εις βαθύτερα

 

Και για να σας απογοητεύσω για ακόμα μια φορά το πρόγραμμα της σχολής παραπέντε Slavek του Σαββατοκύριακου στη Λευκάδα εκτός από προσγειώσεις στην παραλία δίπλα στον καλύτερο κ..ο που εντόπιζες από ψηλά είχε και εκπάιδευση καταδύσεων.

 

Καμιά ωρίτσα την έβγαλα στην πισίνα με μπουκάλες και εκπαιδευτή να μελετάω λευκά μαγιό. Θυμήθηκα αυτά που είχα μάθει και έκοβα βόλτες στα 0.3-2.1 μέτρα βάθος

 

Σας το πα ότι έρχομαι.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άψογος ΜΙΚ, μπράβο βρε ιπτάμενε δύτη… :!:

 

Αλλά δεν μας απογοητεύεις βρε----αντιθέτως μας υπενθυμίζεις ότι θα πρέπει να σε σκεφτόμαστε ( :?: ) όταν θα πετάμε (έστω με διπλό προσωρινά) πανω από το Μt Blanc, έχοντας πρώτα κάνει 6 μέρες x 6 ώρες, SKI κ ορειβατικό SKI στα 3200-3600μ και άλλες 4 μέρες κάμποσες αναρριχητικές διαδρομές στο Λευκό όρος. :wink:

 

Κωστή, το ξενοδοχείο που έχουμε κλείσει -για 3 μέρες- είναι κοντά στην παγετωνική λίμνη του Tignes (Tignes Le Lac) αν δεν κάνω λάθος----μμμ…ωραία! Αυγουστιάτικη μεσημεριανή κατάδυση στα 2100μ. μετά από σκι στα 3400μ…

 

Φιλικά,

 

Χριστίνα :mrgreen:


Please fasten your helmets. AVALANCHE IS COMING!!!!!

user posted image

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αλλά δεν μας απογοητεύεις βρε----αντιθέτως μας υπενθυμίζεις ότι θα πρέπει να σε σκεφτόμαστε ( :?: ) όταν θα πετάμε (έστω με διπλό προσωρινά) πανω από το Μt Blanc, έχοντας πρώτα κάνει 6 μέρες x 6 ώρες, SKI κ ορειβατικό SKI στα 3200-3600μ και άλλες 4 μέρες κάμποσες αναρριχητικές διαδρομές στο Λευκό όρος. :wink:

 

Αχ βαχ

 

Βασικά επιτέλους θα πάω δυο βδομάδες ΔΙΑΚΟΠΕΣ (Ο ορισμός των διακοπών στο λεξικό δεν έχει ξυπνάω 6.10 το πρωί για νά κανω σκι-παραπέντε και επίσης ο ορισμός των διακοπών έχει μπάνιο)

 

Έχω ταλαιπωρήσει απίστευτα τον εαυτό μου φέτος και θέλω πραγματικά να κλειδώσω αλεξίπτωτα-σκι και να κοιμάμαι μέχρι ότι ώρα θέλω.

 

ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΕΤΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΚΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΥΟ ΒΔΟΜΑΔΕΣ

 

Και σιγά μη σε πάει με διπλό πάνω από το Mt. Blanc :shock::shock::P:P:P:P:D:D:D:):P

Άμα σε πάει στείλε μύνημα να αυτοκτονήσω μη το κουράζω άλλο.

 

Μόλις έκλεισε γνωστός με ονομασία κορυφής Ιμαλαίων ξεσηκωτής που με ενημέρωσε για κόστος κλπ κλπ μαθημάτων κατάδυσης ώστε να ξεκινήσω από Σεπτέμβρη και άλλο καταναλωτικό -extermesports δάνειο.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ότι και να λες, dolphin watching ΔΕΝ κανουμε με συσκευη παροχης ατμοσφαιρικου αερα!!! Ξεχνας τη χυλοπιτα που ειχα φαει στον Αμβρακικό στη πρωτη μου βουτια μαζι τους… :oops: (δεν γουσταρουν τις φυσαλιδες…τι να κανουμε! :P )

 

Επισης, οτι και να λες το βουνό, ειναι καλυτερο! (και το ξερεις!)

 

Επισης, εκρεμει να παμε για night-dive να βιωσετε αισθησεις αστροναυτη στο διαστημα (σκοταδια με συνθηκες ελλειψης βαρυτητας) κ τα ψαρια να τα αγγιζεις! :P

 

Επίσης, μας βλεπω να παιρνουμε σκελιδες σκορδα μαζι μας στα βουνα, διοτι ποτέ δεν ξερεις τι ματι :shock: μπορει να σε γλωσσοφαει…και τον ωμο μου το χρειαζομαι!! :wink:

 

Κ. :shock:


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
:shock:

 

Υ.Γ. Δηλαδή τώρα πετάω και εγώ…?

Σπύρο, (Porfyrio) σε τέτοια «άψογη» πόζα πετάτε και εσείς στον αέρα (αλλά με τρελά γκάζια φαντάζομαι!)?

chris.JPG

 

ΧΡΙΣΤΙΝΑ, ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ...

 

EΧΕΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΣΤΑΣΗ ΓΙΑ SIT FALL :twisted: :twisted: :!:

 

ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΝΕΒΕΙΣ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ :?:

 

ΟΡΙΣΤΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ :

 

normal_freefly25462.jpg

 

Ο ΒΛΑΚΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΧΑΛΑΕΙ Ο SIT- FALL KAI ΘΑ ΜΟΥ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Ο ΠΑΝΟΣ :mrgreen: :twisted: :twisted: :twisted: :!:

 

ΦΙΛΙΚΑ

ΣΠΥΡΟΣ :shock:


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΧΡΙΣΤΙΝΑ, ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ...

 

EΧΕΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΣΤΑΣΗ ΓΙΑ SIT FALL

 

:shock: ... All right!!!!!!!!! :!:

 

Άσε με λοιπόν να προπονήσω λίγο ακόμα το sit dive… και σας έρχομαι αργότερα για το sit fall!!!

 

 

Thanks για τα καλά σου λόγια!!

 

Φιλικά,

Χριστίνα. :mrgreen:


Please fasten your helmets. AVALANCHE IS COMING!!!!!

user posted image

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το SIT FALL της Χριστίνας είναι αξιόλογο όπως λέει και ο Σπύρος. Φυσικά και θα είμαι ο βλάκας που θα σας το χαλάει, όπως επίσης θα είμαι ο ίδιος βλάκας που θα φροντίσει να (ξανα)κάνει collapse με άνθρωπο στον αέρα :twisted:

 

Έτσι για να γουστάρετε και να λέτε "Τώρα θα πεθάνω?"

 

Στο θέμα μας τώρα: Χριστίνα & Σπύρο μπράβο παιδάκια για το πρώτο αστέρι, σας ζηλεύω απίστευτα. Είναι κάτι που έχω και εγώ στα σχέδια μου αλλά πλέον με τόσα extreme sport θα καταλήξω να ζητιανεύω στον Προαστειακό (το Μετρό έχει πολύ security και δεν βολεύει).

 

Μπορείτε μήπως να αναφέρετε το κόστος για την απόκτηση του πρώτου αστεριού (Proteus & Makalu μη ντρέπεστε, άμα ξέρετε και εσείς ενημερώστε)

 

Μπράβο σε όλους σας και εις βαθύτερα :shock:

 

Φιλικά

Ο Κάφρος του φόρουμ

Παναγιώτης


Χαιρετισμούς από τη χώρα της γραφειοκρατίας

IPB Image

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μπορείτε μήπως να αναφέρετε το κόστος για την απόκτηση του πρώτου αστεριού (Proteus & Makalu μη ντρέπεστε, άμα ξέρετε και εσείς ενημερώστε)

 

Check your pm. :lol:


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci Vice - President :lol:

 

Κανά δάνειο κανείς?

 

Ο "φτωχός πλην τίμιος" Κάφρος του φόρουμ

Παναγιώτης

 

Υ.Γ. Τελικά όσο περισσότερα extreme sports κάνεις τόσο περισσότερα λεφτά θες να δώσεις. Γιατί ρε μάνα δε με γέννησες στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα? 4 γυναίκες 44 παλλακίδες και τρελά λεφτά... Τι άλλο να ζητήσεις κανείς?


Χαιρετισμούς από τη χώρα της γραφειοκρατίας

IPB Image

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κανά δάνειο κανείς?

 

Ο "φτωχός πλην τίμιος" Κάφρος του φόρουμ

Παναγιώτης

 

ΕΔΩ ΤΑ ΚΑΛΑ ΔΑΝΕΙΑ . ΠΑΡΕ ΠΑΡΕ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΧΩ ..... :lol::lol:

 

ΔΑΝΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ 1η Δοση το 2010...σε 45 ατοκες δοσεις...

 

Ενεχυρο μονο το αυτοκινητο σας .... :lol: ισως και η μηχανη σας... :X και σιγουρα η συλλογη σας απο cd (ξερεις ποια θελω...) 8)8)


Υποψήφιος εκπαιδευτής "κάλτσας"

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΤΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ ΚΡΑΤΙΚΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ; ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ. :roll:


Snow to the people!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενέχυρο η δισκοθήκη μου προκειμένου να πάρω το 1ο Αστέρι και εγώ...

Διαπραγματεύσεις αύριο στο Γαλάτσι :lol:

 

Φιλικά

Ο κάφρος του φόρουμ

Παναγιώτης


Χαιρετισμούς από τη χώρα της γραφειοκρατίας

IPB Image

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταδυτικό δάνειο και εγώ

 

Μαζί θα ξεκινήσουμε συμμαθητούδια μου :lol:


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΑΝΑΛΑΒΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΠΑΤΗΤΕΣ ΝΕΟΙ :twisted: :twisted: :!: :!:

 

 

ΡΕ ΚΟΛΥΜΠΙ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ ΜΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ :wink: :?:

 

 

ΦΙΛΙΚΑ

ΣΠΥΡΟΣ :lol:


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...