Jump to content
TEOXALANDRI

Ενημέρωση χ/κ Καλαβρύτων 2009-2010

Recommended Posts

Τελικά , ΕΙΧΕ, ΓΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΕΤΡΕΣ ? Είχε λίγες ή πολλές , ήταν το μεσημεριανό ψημένο στην σχάρα η βραστό , τι φάγατε το βράδυ , βγηκατε έξω , ΤΙ ΉΠΙΑΤΕ ?

 

:rolleyes: ....γαμ' τ ' την ενημέρωση μου !!! Κλειδώστετο !!!!

 

 

Και εγώ παιδιά πέρασα καταπλητικά στην Αθήνα , πήγα κόρινθο από τον παλιό δρόμο , τα δυληστήρια , πέρασα από την παραλία της κινέτας ήταν καταπλητικά , ήπια καφέ στο λουτράκι και πήγα στον ισθμό να βγάλω φωτογραφίες , ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΕΒΑΣΩ ?

 

:P


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

πιθανολογω αστιευεσαι γιατι αυτα που ειδα τα ειδαν και αλλοι και τα γραφουν και δεν ειναι ερωτευμενοι

 

εκτος και αν και συ εισαι στη κατηγορια που ανεφερα (ερωτευμενων)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

Πετρες ειχε κρυφες και φανερες , τις φανερες τις απεφευγες οσο μπορουσες τις κρυφες οχι Μπορω να κανω φωτο τη σανιδα μου απο κατω αμα θελετε...Κυριως η Σαχαρα...Αχιλλεας οχι τοσο πολλες και τις αλλες πιστες δεν τις εκανα οποτε και δεν ξερω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

θα τον τρελανουμε τον fidelio τελικα..

λοιπον

το κεντρο ειχε πετρες αλλα οχι πολλες{δεν μιλαω για στυγα δεν ανεβηκα καν δεν αξιζε)

 

αναλογα το τι σκι κανει ο καθενας

οποιος κανει μονο πλαγιολισθηση σιγουρα θα εσκαψε αρκετες

οποιος καρβαρει με τις ακμες και μονο εβρισκε λιγες μπορει και καμια

στην πρωτη αναγνωριστικη βολτα σε οποιαδηποτε πιστα εβλεπες που ειχε και μετα μπορεις να τις αποφυγεις το κατα δυναμην

στον αχιλλεα δεξια ειχε αρκετες αριστερα οσες φορες κατεβηκα δεν βρηκα ουτε μια

εγω δεν παραπονιεμαι για τα σκι μου ειναι μια χαρα

επιφανειακες ελαφριες γρατζουνιες ανεπεστατες δεν δινω καν σημασια

ο bmw και γενικα οι σανιδαδες λογικο ειναι να δυαμαρτυρονται για τον εξοπλισμο τους

το θεμα ειναι οτι και αυτο το βουνο και το απεναντι θελουν χιονι

και απο΄κει τα ιδια ακουγονται....


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite
Τελικά , ΕΙΧΕ, ΓΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΕΤΡΕΣ ? Είχε λίγες ή πολλές , ήταν το μεσημεριανό ψημένο στην σχάρα η βραστό , τι φάγατε το βράδυ , βγηκατε έξω , ΤΙ ΉΠΙΑΤΕ ?

 

:rolleyes: ....γαμ' τ ' την ενημέρωση μου !!! Κλειδώστετο !!!!

 

 

Και εγώ παιδιά πέρασα καταπλητικά στην Αθήνα , πήγα κόρινθο από τον παλιό δρόμο , τα δυληστήρια , πέρασα από την παραλία της κινέτας ήταν καταπλητικά , ήπια καφέ στο λουτράκι και πήγα στον ισθμό να βγάλω φωτογραφίες , ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΕΒΑΣΩ ?

 

;)

Σου απαντησαμε στο πρωτο σκελος της ερωτησης σχετικα με τις πετρες

Παμε στο δευτερο σκελος το φαι...Λοιπον παρεα 4 ατομων παραγγειλαμε

 

2 χοιρινες

3/4 παιδακια

1 κοκκορα κρασατο το οποιο και δεν ηρθε (δραπετευσε)

5 πατατες

1 τζατζικι

1 χορτα

1 λαχανοσαλατα

1 λοθκανικο

1 τυροποιτα

Και για επιδορπιο πηγαμε και φαγαμε απο μια μερικδα λουκουμαδες με λιωμενη σοκολατα....

 

Το που τα εβαλα ολα αυτα (γιατι απο ολα εφαγα και σε αρκετες ποσοτητες) μη το ρωτατε Το παντελονι δεν κουμπονε Το ευχαριστηθηκα αλλα μετα ειχα τυψεις :P ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σου απαντησαμε στο πρωτο σκελος της ερωτησης σχετικα με τις πετρες

Παμε στο δευτερο σκελος το φαι...Λοιπον παρεα 4 ατομων παραγγειλαμε

 

2 χοιρινες

3/4 παιδακια

1 κοκκορα κρασατο το οποιο και δεν ηρθε (δραπετευσε)

5 πατατες

1 τζατζικι

1 χορτα

1 λαχανοσαλατα

1 λοθκανικο

1 τυροποιτα

Και για επιδορπιο πηγαμε και φαγαμε απο μια μερικδα λουκουμαδες με λιωμενη σοκολατα....

 

Το που τα εβαλα ολα αυτα (γιατι απο ολα εφαγα και σε αρκετες ποσοτητες) μη το ρωτατε Το παντελονι δεν κουμπονε Το ευχαριστηθηκα αλλα μετα ειχα τυψεις ;) ...

 

Για μπύρα ή κρασί δν μας είπες....? :rolleyes:

Μήπως ******** πάλι το θέμα λέω εγώ....??? :P

Edited by Χρήστος Λάππας
Παιδιά προσοχή στις εκφράσεις σας παρακαλώ.

moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για μπύρα ή κρασί δν μας είπες....? :lol:

Μήπως γ******ε πάλι το θέμα λέω εγώ....??? :lol:

 

 

Σεμναααααα........χαχαχαχα

 

Ρε παιδιά....το βουνό θέλει ακόμα χιόνι. Και αυτό και το απέναντι. Ενημέρωση ότι το χιόνι είναι σε ορισμένα σημεία οριακό, το ξέραμε, το είχε πει και ο ΤΕΟ. Πήγαμε στο βουνό, περάσαμε ωραία, βρήκαμε φίλους και γνωστούς, γελάσαμε, μυρίσαμε βουνό, είδαμε χιόνι. Δυστυχώς αυτός ο χειμώνας δεν μας τα λέει καλά. Στην Ελλάδα ζούμε.....τι να κάνουμε. Εγω προσωπικά ανέβηκα Στύγα μια φορά, είχε πετρούλες στην αρχή της.....έφαγα λίγο τα πεδιλά μου, αλλά το ήξερα, ευτυχώς δεν χτύπησα, κατέβηκα κάτω και διασκέδασα με την παρέα μου. Στο βουνό λόγω του φόβου των αγροτών, μαζεύτηκε όλη η Αθήνα και δεν μοιράστηκε ο κόσμος μεταξύ Καλάβρυτου και Παρνασσού, όπως γίνεται συνήθως. Τι να κάνουμε. Με χαμόγελο ανεβήκαμε και με χαμόγελο κατεβήκαμε. Γεμίσαμε μπαταρίες και περιμένουμε για την συνέχεια.


ΑΚΗΣ ΠΑΠΑΔOΠΟΥΛΟΣ fire3zc6.jpg

 

http://www.e-achaia.gr/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Την κατέβηκα εγώ με τα καινούρια μου S3, ανάθεμα την ώρα και την πωρωση , τι χαζομαρα να προσπαθεις με το ζόρι να απολαυσεις

ενα mid fat σκι σε 10 cm χιονι , χρατς χρουτς, πολλές πέτρες παιδιά. Oχι μόνο η Στυγα, παντού.

Η κατάσταση ήταν εντελώς αποκαρδιωτική.

 

ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα ...

κι εγώ μολονότι πήρα δώρο γενεθλίων ένα καινούργιο ζευγάρι σκι :lol: , προτίμησα να μην τα πάρω μαζί μου διότι θα πληγωνόταν

η καρδιά μου από το χρατς χρουτς ...

έτσι λοιπόν πήρα τα ορειβατικά του Διονύση (dipanou) (Scratch) λέγοντας μεσα μου αν δεν έχει καλό καιρό, τουλάχιστον θα πάρω τις φωκιες

και θα ανέβω μέχρι το καταφύγιο ....

δεν χρειάστηκε όμως ... η μέρα αν και ξεκίνησε μουντή ....

 

 

XKK17Jan10007.jpg

 

έγινε μέσα σε 15 λεπτά λαμπρή, μόνο που το χιόνι ήταν λίγο ....

 

XKK17Jan10009.jpg

 

XKK17Jan10008.jpg

 

XKK17Jan10035.jpg

 

XKK17Jan10075.jpg

 

 

και το περίεργο ήταν που οι πολλές πετρούλες

ήταν στα ψηλά και όχι στα χαμηλά ...

(έπεσα 2 φορές όταν τα σκι μου βρήκαν σε κοτρώνες ....)

 

XKK17Jan10026.jpg

 

XKK17Jan10029.jpg

 

Όντος 40 λεπτά αναμονή στο τριπλό την ώρα που το πιάτο δεξιά είχε χαλάσει. Ο panpanou (ξεχωρίζω την όψη σου από φωτογραφίες Πάνο) προσπαθούσε με κάποια σχέδια στα χέρια να μάθει που οφείλονταν η βλάβη… Γιατρός δεν είσαι Πάνο?

 

χαχαχαχα !!!!

αποδεικνύεται ότι η ιατρική είναι η μητέρα πασών των επιστημών .... διότι τελικά είχα δίκιο στην διάγνωση μου !!!!

 

(είχα δίπλα μου τον Διονύση που είναι 4ετής στους Ηλεκτρολόγους του Μετσόβιου και τώρα διαβάζει το μάθημα αυτό, Ηλεκτρικές Μηχανές,

οπότε του λέω για πάμε να δούμε κι εμείς τι γίνεται; .... :lol:

 

τελικά ήταν μόνο ένα μαρκούτσι που ήθελε σφίξιμο, (διότι από εκεί έχανε --> έπεφτε η πίεση στο σύστημα λαδιού του εμβόλου

και έκλεινε μέσω διακόπτη το ηλεκτρικό κύκλωμα του lift .......

όσο ο λιφτιέρης ανέβαζε με την χειροκίνητη αντλία την πίεση το λιφτ δούλευε ....

μόλις την άφηνε το ηλεκτρικό κύκλωμα διέκοπτε την λειτουργία διότι αντιλαμβανόταν πτώση της πίεσης )

 

οι βλάβες είναι πρόκληση στην λογική, αρκεί να μπεις λίγο στο νόημα πως λειτουργεί κάτι ....

και δεν χρειάζεται να είσαι μηχανικός σώνει και καλά ....

(αρκεί πχ να βρεθείς με το σκάφος καταμεσής στο Αιγαίο με φουρτούνα και να σταματήσει να δουλεύει η ηλεκτροκίνητη αντλία της σεντίνας ...

τότε τα μαθαίνεις ΟΛΑ !!! .... χαχαχαχα

 

Μήπως να αρχίζουμε να το συνηθίζουμε σιγά σιγά ότι στην Ελλάδα θα τραβάμε τον χειμώνα με το ζόρι?

 

φώκιες φώκιες και πάλι φώκιες ....!!!!

that's the solution ...!!!

 

 

Πολλοί snowclubίτες στο βουνό (με σημεία αναφοράς το ΤΕΟ Βar στη βαθιά Λάκκα), πολύ καλή παρέα και εξαιρετικό το γλυκό που μας κέρασε ο Panpanou (χρόνια σου πολλά Panpanou και από εδώ) για τα γενέθλιά του.

Φιλικά

gtsap

 

ευχαριστώ πολύ Γιώργο ...

σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις ευχές σας και το κέφι σας ....!!!

δεν ξέρω αν στην ηλικία μου πια κάποιος πρέπει να κάνει γενέθλια ή να αρχίσει να σκέφτεται πια τα μνημόσυνα .... ;)

 

ευχαριστώ τον Διονύση, ευχαριστώ τον Άκη και την Γιώτα για την τούρτα έκπληξη (και τον Teo - Θοδωρή για την μεταφορά της !!! )

όπως και όλα τα παιδιά που μου κάνανε το surprise party ...

είστε όλοι αξιαγάπητοι και με συγκινείτε ....

 

XKK17Jan10110.jpg

 

XKK17Jan10111.jpg

 

XKK17Jan10113.jpg

 

XKK17Jan10116.jpg

 

XKK17Jan10117.jpg

 

 

το φοβερώτερο δε όλων, ρε αθεόφοβοι, είναι που βάλατε στην τούρτα το χωριό μου με το χιονισμένο Καλλιφώνι από πίσω ....

 

XKK17Jan10127.jpg

 

8Kalifoniwinter.jpg

 

XKK17Jan10132.jpg

 

XKK17Jan10134.jpg

 

XKK17Jan10150.jpg

 

XKK17Jan10179.jpg

 

XKK17Jan10131.jpg

 

XKK17Jan10101.jpg

 

XKK17Jan10160.jpg

 

XKK17Jan10157.jpg

 

XKK17Jan10146.jpg

 

XKK17Jan10166.jpg

 

XKK17Jan10172.jpg

 

να είμαστε όλοι πάντα καλά, με υγεία, να περνάμε ωραία στα βουνά και τα χιονοδρομικά ...

 

 

 

η υπόλοιπη μέρα πέρασε φωτογραφίζοντας τα άλματα του Γιάννου και της παρέας του ....!!!

 

XKK17Jan10188.jpg

 

XKK17Jan10191.jpg

 

XKK17Jan10192.jpg

 

XKK17Jan10193.jpg

 

XKK17Jan10194.jpg

 

XKK17Jan10195.jpg

 

XKK17Jan10196.jpg

 

XKK17Jan10197.jpg

 

XKK17Jan10198.jpg

 

 

 

ας χιονίσει μόνο, διότι αλλιώς θα την περάσουμε κάνοντας τούμπες ....

Edited by panpanou

dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
XKK17Jan10026.jpg

 

ωραια φωτο. Χρονια Πολλα δασκαλε!

 

XKK17Jan10029.jpg

 

αυτη μου θυμίζει τα χρονια που κουβαλαγες τον Διον στο backpack


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατ' αρχάς χρόνια πολλά, Πάνο, ότι επιθυμείς. Ίσως η καλύτερη ευχή για εμάς θα ήταν να συνεχίσεις για πολλά, πολλά χρόνια να μας ομορφαίνεις το forum με τις καταπληκτικές αφηγήσεις σου!

 

Από ότι βλέπω στις φωτογραφίες, περάσατε θαυμάσια και αυτό είναι φυσικό όταν πηγαίνεις:

 

α) στο βουνό :lol:

 

β) στο βουνό με καλή παρέα ;) ;)

 

γ) στο βουνό με καλή παρέα και διάθεση να περάσεις καλά. :) :) :)

 

 

 

 

 

Όμως

 

Καλά εσένα το ένα σου βρωμάει κ το άλλο σου ξινίζει...!Γιατί δν πήγαινες στο Μαίναλο καλύτερα(για' σενα) :lol:

 

Μαίρη, μην μπερδεύεις την καλή διάθεση και το πόσο όμορφα πέρασες, με τις συνθήκες που επικρατούν για χιονοδρομία και τις οποίες περιγράφουν οι φίλοι από τα διάφορα Χ.Κ. της χώρας. Όπως έχουν τα πράγματα τώρα, το χιόνι είναι οριακό και τα μηνύματα στο forum δεν αντικατοπτρίζουν παρά την πραγματικότητα. Το ότι εμείς καταφέρνουμε να περνάμε καλά δεν πρέπει να μας σταματάει από το να προσφέρουμε αντικειμενική ενημέρωση ώστε όποιος μας διαβάζει να ξέρει τι θα συναντήσει. ;)


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολυ ωραιος ο καιρος , ηλιολουστος τον περισσοτερο χρονο

Πολυ ο κοσμος.Μιλαμε για εκατονταδες αυτοκινητα.

Αυτο που με χαλασε ηταν η βλαβες στα πιατακια και η αναμονη 40 και λεπτων στον τριθεσιο στην βαση.

Καθολου καλη συμπεριφορα απο το πρωσωπικο τπυ χ/κ καθως δεν ενημερωναν το κοσμο για το πως θα βαλει το ταμπελακι και οταν εφταναν να ανεβουν τους εστελνε πισω στα εκδοτηρια με ασχημο τροπο.

Με αποτελεσμα πολλες φορες να πεφτουν πολλα μπινελικια.

Οπως οτι πουθενα δεν ελεγε οτι οι επισκεπτες πληρωναν 10 ευρω και οχι 20 ευρω.Με αποτελεσμα να εχει ουρα στα εκδοτηρια για να παρουν πισω λεφτα.

Το αποτελεσμα ηταν να χασουν μονο χρονο καθως δεν πηρε κανενας πισω τιποτα.

Κατα αλλα η πρωτη μου φορα ηταν συναρπαστικη.Ελπιζω να κανει και αλλες τετοιες μερες.

Μερικες photo απο το λιφτ

 

dsc03006y.jpg

Shot with DSC-W80 at 2010-01-18

 

dsc03008fv.jpg

Shot with DSC-W80 at 2010-01-18

 

dsc02922j.jpg

Shot with DSC-W80 at 2010-01-18

Edited by mikelos

creteet3.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Γιατί δν πήγαινες στο Μαίναλο καλύτερα(για' σενα)

 

Μαιρη εδω θα τα χαλάσουμε, μη βαζεις τα ιερα και τα όσια στην κουβεντα μας.... :lol:

 

Γεγονος ηταν οτι ολοι μεσα στη χιονοστερηση περασαμε πολυ ομορφα, εμενα απλα με επιασε η μιζέρια με τις πετρες λογο του καινουριου ski.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντα,οι ζημιές στα πέδιλα γίνονται στο ξεκίνημα της σαιζόν,καθ΄όσον το χιόνι δεν είναι αρκετό...και σε συνδυασμό με τη χιονοστέρηση....


Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν πρεπει οι σανιδες να ειναι φορεμενες στο ποδι στο καρεκλακι;;;;

 

γιατι ετσι...λαθος πιστευω...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
δεν πρεπει οι σανιδες να ειναι φορεμενες στο ποδι στο καρεκλακι;;;;

 

γιατι ετσι...λαθος πιστευω...

 

Eμενα σαν νεος στο αθλημα κανενας δεν με ενημερωσε πως να ανεβω στα καρεκλακια.

Απλα το κραταγα στα χερια.Το μονο που τους ενδιεφερε ηταν τα καρτελακια.

Αν και πολλα παιδια τα φορουσαν στο ενα ποδι τις σανιδες η αντιστοιχα τα πεδιλα σκι


creteet3.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

στα Καλαβρυτα αφηνουν να παιρνεις στα χερια το σανιδι στο καρεκλακι κατι που ειναι λαθος αφου υπαρχει το ενδεχομενο να σου φυγει απο τα χερια και να σκοτωσει κανεναν απο κατω, ενω το ποιο συνηθες ειναι οτι σε πολλους φευγει οταν κετεβαινουν απο το καρεκλακι και πανε να το βαλουν και βλεπεις σανιδια καμικαζι να τρεχουν μονα τους στην κατηφορα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Συμπέρασμα: Τα ΣΚ όταν θα έχει κόσμο το χιονοδρομικό άραγμα στον ΤΕΟ για σοκολάτα και εδέσματα. Ο εκνευρισμός είναι δεδομένος λόγω υπερβολικού συνωστισμού, είτε γιατί ο πιτσιρικάς θα κλέψει στην ουρά , είτε γιατί ο αρχάριος θα χάσει το πιατάκι , είτε γιατί ο δάσκαλος θα κλέψει και αυτός την ουρά , είτε γιατί ο τουρίστας θα έχει ξυπνήσει στραβά. κ.ο.κ

 

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς.....το σκι στην Ελλάδα ειναι απο τις 8-8:30, μεχρι τις 11-11:30.

Μετά.....wooloomooloo clubbing (οσον αφορά τα Καλαβρυτα) και απο τις 13:00 μεχρι το κλεισιμο...με προσοχη ομως, γιατί εχουν οργωθει οι πιστες

 

Υπομομνη.....απο Μαρτη και μετα τα ΧΚ ειναι άδεια απο κοσμο. Πλησιάζει η Ανοιξη και οι ελληνες το ριχνουν στα χταπόδια :P


ΑΚΗΣ ΠΑΠΑΔOΠΟΥΛΟΣ fire3zc6.jpg

 

http://www.e-achaia.gr/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χιονόπτωση κατα διαστήματα έντονη από τις 14:00 περίπου...

 

Επιτέλους το βουνό θα επουλώσει τις πληγές του...(βλ. πέτρες)

 

Αρχίζουμε να μπαίνουμε σε χειμωνιάτικη διάθεση... όλοι....

 

IMG_0271-Copy.jpg

IMG_0268-Copy.jpg

 

Φιλικά

Τεο...


O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς


1956280u02tpdods5.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
στα Καλαβρυτα αφηνουν να παιρνεις στα χερια το σανιδι στο καρεκλακι κατι που ειναι λαθος αφου υπαρχει το ενδεχομενο να σου φυγει απο τα χερια και να σκοτωσει κανεναν απο κατω, ενω το ποιο συνηθες ειναι οτι σε πολλους φευγει οταν κετεβαινουν απο το καρεκλακι και πανε να το βαλουν και βλεπεις σανιδια καμικαζι να τρεχουν μονα τους στην κατηφορα.

 

Την Κυριακη παιχτηκε ενα τετοιο σκηνικο στην στυγα.Δεν ξερω αν το σανιδι εφυγε απο λιφτ αλλα η θεα να κατεβαινει "μαλια-κουβαρια" ανεξελεγκτο ηταν τρομακτικη.Ευτηχως δεν χτυπησε καποιον χιονοδρομο.Χαρακτηριστηκη ηταν η ερωτηση του ιδιοκτητη -προφανος- "μηπως ειδατε καποιο σανιδι να περναει απο εδω??"

 

Πολλες πετρες στην κορυφη της στυγας καθως και παγος.Ακομα ποναει ο κογυγας :P:angry: .Η μαυρη πιστα των καλαβρυτων (Ινω) φενοταν να ειχε αρκετο χιονι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα ανέβω και εγω το ΣΚ να δουμε τί γίνεται..

Μακαρι να μας κανει καλο χιονο-καιρο ωστε να περναμε καλά όχι μονο με τις παρέες μας αλλά κυρίως για το λόγο για τον οποιο μπαίνουμε σε όλη αυτην την ταλαιπωρία να ανέβουμε στο βουνο.

 

Είναι κριμα να χαράζονται οι σανίδες και καλο ειναι να λέγονται αυτά ώστε κάποιος να προστατευθεί όσο μπορεί, πχ ο κολλητος μου που έχει 2 σανίδες αυτό το ΣΚ θα ανέβει με την παλιά, δε χρειάζεται να ρισκάρει καποια ζημιά πανω στον ενθουσιασμό.

 

 

Επισης κατι ασχετο επειδη ειδα οτι σχολιαστηκε μερικα ποστς πιο πισω..

Διεθνως ειναι σημαντικοτερο να φοράει κάποιος λουρί στο snowboard για να μην του φύγει η σανίδα, παρά να ειναι φορεμένα στα λιφτ για τους λογους που αναφέρθηκαν.

Το αναφέρω αυτό γιατί στην ελλάδα το κάθε χιονοδρομικό σου λέει ότι θέλει... Πχ στον Παρνασσό σε αναγκάζουν να φοράς τη σανίδα, αλλά δεν σε αναγκάζουν να εχεις λουρί, το οποιο ειναι απαράδεκτο. Ομως οταν καποιος ειναι 1-2 μέρα στο βουνο και δεν ξέρει, ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να ισοροπισει στη σανίδα με το ενα ποδι βγαινοντας απτο λιφτ, με αποτέλεσμα να πεφτει, και κατα συνεπεια να πεφτουνε και οι υπολοιποι πανω του. Φυσικα ο συνδιασμός και των 2 ειναι ο καλυτερος! :P

Edited by nmavra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα περιγράφεις Θοδωρή! Θα εκτιμούσαμε μια ενημέρωση και αύριο γιατί σκεφτόμαστε να ανέβουμε την Πέμπτη και προβληματιζόμαστε αν θα είναι καλύτερα από την προηγούμενη Παρασκευή, που περάσαμε πολύ καλά με τα απάτητα τις Αντιγόνης και της Ειρήνης!

 

 

Θα επανέλθω κάποια στιγμή με μια συζήτηση που είχαμε για τα προβληματάκια του ΧΚ που θα μπορούσαν εύκολα να λυθούν μιας και κάποια από αυτά είναι επίκαιρα....

Share this post


Link to post
Share on other sites
....δεν ξέρω αν στην ηλικία μου πια κάποιος πρέπει να κάνει γενέθλια ή να αρχίσει να σκέφτεται πια τα μνημόσυνα .... :D

 

Λίγα με τις ηλικίες μας έτσι; :P:angry::D Δε νομίζω οτι,αυτό που κάνουμε εμείς,το κάνουν πολλοί συνομήλικοί μας,ίσα-ίσα,που θα δείς πολλούς με....μαγγούρα,αραχτούς σε κανα καφενέ.


Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρκετή ομίχλη σήμερα (κυρίως ψηλά) στο Χ.Κ.Καλαβρύτων.Εκπληκτικό χιόνι στην Ειρήνη (δεξιά από την άγκυρα) με λίγες πέτρες κυρίως στην αρχή.Δυστυχώς η Στύγα ήταν ραντεβού στα τυφλά αφού από την ομίχλη δεν έβλεπες και πολλά πράγματα.Το βουνό χρειάζεται πολύ χιόνι στην κορυφή της Στύγας για να καλυφθούν οι πάρα πολλές πέτρες.Στα θετικά ο ελάχιστος κόσμος και το πολυ καλό στρώσιμο στις πίστες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...