Jump to content
karlita

Χιονοδρομικά και παιδιά

Recommended Posts

Μετά από κάμποσες ώρες μάθηματα του μικρού στο εξωτερικό/εσωτερικό, αυτό που μπορώ ξεχωρίζει είναι η διάθεση των δασκάλων (του εξωτερικού)

να ασχοληθουν με τα παιδιά και η ικανότητα τους να μεταφέρουν τα όποια μυνήματα σε αυτά. Πάντως αυτό που σίγουρα

θέλουν τα παιδάκια είναι να κάνουν σκι μαζί με τους ήρωες τους, δηλαδή τους γονείς τους !!!

 

C.

Edited by C

Share this post


Link to post
Share on other sites

τωρα που ο μπέμπης σταματησε να κλαιει 8) ειπα να γραψω εδω την περυσινή μου εμπειρία από κάποια από τα ΧΚ συγκριτικά με το πόσο ευκολα μπορούν να υποδεχθούν ενα μικρό παιδί που θελει να μαθει σκί. Τα χιονοδρομικά που πηγα ηταν: Παρνασσός (πρόπερσι), Καρπενήσι, Πηγάδια, Βασιλίτσα, Πισοδέρι, Καιμάκτσαλάν, πέρυσι το Φεβρουάριο με ενα 5χρονο παιδί, το οποίο ειχε δομιμάσει αρκετες φορές αλλά αναμεσα από τα πόδια μου και ποτέ μονο του. Λοιπόν:

Παρνασσός -Φτερόλακα:

Στα +

έχει τιμολογιακή πολιτική για παιδιά και συνοδούς τους

στο σχοινάκι νομιζω έχει συμβολικη τιμη 1 Ε νομίζω

έχει περιστροφικό (δε ξερω πως το λενε) για τα μικρά

Στα -

στην πίστα με το σχοινακι έχει ουρά και ανακατευονται και οι ενηλικες αρχάριοι

το σχοινί δεν έχει καλή τριβή , ειδικά αμα εχει παγο

η πίστα με το σχοινακι ειναι πολυ μικρή

όταν ειναι κλειστός ο δρομος για πανω, πρεπει να βαλεις το μικρό στο καρεκλάκι

 

Καρπενήσι

Στα +

σε αφηνει το προσωπικό να κανεις τσάμπα μαζί με το παιδί :P

στα -

δεν εχει πραγματικό λιφτ για παιδιά, όλοι οι αρχαριοι συνωστιζοντε στο ενα και μοναδικό συρόμενο

έχει ουρές

η κλίση δεν ειναι ενιαία και έχει και επίκλιση

έχει μεγάλη κλίση στο τελος του λίφτ

δεν εχει μειωμένο εισήτηριο για τα παιδιά

μπορεί να έχει σκληρό χιόνι

 

Πηγάδια έχει πίστα εκμαθησης μεγάλη και με καλή κλιση αλλά την ειχαν κλειστη γιατί όπως μου ειπαν μπαινουν μεσα οι εκδρομείς με τα έλκηθρα!!!

όποιο παιδάκι οπως μπορεί να παίρνει συρόμενο όμως ειναι παρα πολυ καλά!!!

στα +

έχει δωρεαν εισητηριο

εχει σταθερή και μικρή κλίση

εχει και αλλα παιδιά για παρεα

εξυπηρετικό και φιλικό με τα παιδιά προσωπικό

ευκολη προσβαση

στα -

η κλειστη πίστα εκμάθησης

 

Βασιλίτσα μονο στα πανω συρόμενο των αρχαρίων δοκίμασα...οπότε δεν ξερω αν εχει πιστα εκμάθησης

 

στα +

καλή κλίση

εξυπηρετικό και φιλικό με τα παιδιά προσωπικό

κανεις χωρίς να πληρωσεις ουτε εσυ ουτε το παιδί τουλάχιστό το απόγευμα που πηγα :lol:

ευκολη πρόσβαση

 

Πισοδερι ίσως η καλύτερη πίστα εκμάθησης για παιδιά!!!

 

στα +

σωστη κλίση

αρκετό μηκος

ομορφο και ησυχο περιβάλλον, διπλα στο δασος

λίγος κοσμος

στα -

ακριβό εισητήριο , ολόλκηρο γα το παιδί και για το συνοδό εστω και αν μεινουνε μονο στο μπειμπι!!!

δυσκολη στο πιασιμο από τα παιδιά λαβή στο συρματόσχοινο

 

Καιμάκ

στα +

πίστα διπλα στο καφε να βλεπει και η μαμά

καλό μηκος

στα -

πιστα λίγο πιο απότομη απο το βελτιστο

σχοινάκι που γλιστραει

εισητηριο (δε πληρωσα αλλά μου ειπανε οτι ζητανε) :lol:

το χιόνι μπορεί να ειναι παγωμενο απο τον αερα

θερμοκρασίες (-8 με μας)

δεν εχει πίστα ευκολη με συρόμενο για καποιο παιδακι που ηδη μπορεί να παιρνει συρομενο

 

Ελπίζω να βοηθησα όσους εχουνε σκοπό να ξεκινησουνε τα παιδάκια τους στο σκί. Σιγουρα κατι θα ξεχασα η μου διέφυγε..συμπληρωστε...

Συμπέρασμα: χρειάζεται περισσότερη φροντίδα από τα ΧΚ.

Δοκιμαστε μαι βδομαδα με το παιδί σας χιονοδιακοπές, ετσι δε θα το ξυπνατε καθε σαββατο, θα ειναι και 'κεινο ξεκουραστο και κυριως εσείς πιο χαλαροί για να απολάυσετε τις πρωτες σας στροφες με το παιδί σας. Καλό σκι!!!

 

ΥΓ να εχετε υπόψη οτι τα παιδιά κοράζονται ευκολα...λέμε τωρα λολ...και μπορεί να κανουνε μιση ωρα σκί ή 6 ωρες, η να μη τους αρεσει το χρωμα απ τα σκί, οπότε ειναι πολυ σημαντικό το εισητηριο να ειναι μηδενικό, ή συμβολικό, κατά τη γνώμη μου, για τις πίστες εκμάθησης

 

tip. παρτε τους αμεσως δικό τους εξοπλισμό, θα τον αγαπήσουν, τον συνηθίζουν, θα γλιτωσετε την ενοικίαση με την ταλαιπωρία και τη γκρίνια.

οταν μεγαλώσουν τα δινετε στο επόμενο παιδί σας ..λολ...η στου φιλου σας, ή τα επιστρεφετε στο μαγαζι που τα πηρατε για εκπτωση στα επόμενα

Edited by SPR

Share this post


Link to post
Share on other sites

πολύ καλό άρθρο.....μπράβο SPR !!

 

Να λάβουμε υπόψη μας - και να συμπεριλάβουμε - στις προτάσεις του ΕΣΤΧ τις παρατηρήσεις του όσον αφορά στην βελτίωση των παροχών προς τους πελάτες (εδώ νέους γονείς) στα αντίστοιχα ΧΚ

Επειδή δε τελευταία o σύλλογος έχει μια baby-boom 8) τάση, θα μπορούσαν και άλλοι γονείς να γράψουν τις εμπειρίες τους ώστε να γίνει πιό σωστή και ολοκληρωμένη δουλειά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
έχει περιστροφικό (δε ξερω πως το λενε) για τα μικρά

baby lift η μπριζόλα-από το σχήμα της λαβής…

 

πολύ καλο το ποστ σου


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομιζω οτι ο SPR εννοει το καρουζελ (απο το γαλλικο Carrousel). Κατι σε σχημα σταυρου οπου τα παιδια γυριζουν γυρω γυρω.

 

ΥΓ Οριστε τι μπορει να προσφερει ενα ΧΚ για τα παιδια http://www.serfaus-fiss-ladis.at/en/winter/kinder-familie/

Edited by flocon

Share this post


Link to post
Share on other sites
Νομιζω οτι ο SPR εννοει το καρουζελ (απο το γαλλικο Carrousel). Κατι σε σχημα σταυρου οπου τα παιδια γυριζουν γυρω γυρω.

εχει καρουζέλ στον Παρνασσό?


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπηρχε καποια στιγμη και στα Κελλαρια, κοντα στη μπριζολα (πριν το τερμα του αυγου, δεξια καθως ανεβαινουμε). Δεν το ειδα ομως ποτε σε λειτουργια...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι, ότι δεν έχει και τόσο σημασία η πίστα των αρχαρίων όσο ο δάσκαλος και η δική μας (ως γονείς) υπομονή.

Κουτσά στραβά....τα βλαστάρια μας σε όλα τα ΧΚ της χώρας, κάπως θα βολευτούν.

Η δικές μου συμβουλές είναι οι παρακάτω :

Για την πρώτη τους φορά....να κοιτάξετε να έχει καλό καιρό. Δλδ....να μην κάνει κρύο. Θα έχετε γκρίνια από το πιτσιρίκι ΚΑΙ την μαμά του (ορισμένες φορές και απ τον μπαμπά του). :lol:

Να το έχετε ταίσει καλά από πριν (προσοχή μόνο γιατί θα έχετε και τις στροφές μέχρι να φτάσετε) και να έχει κάνει από πριν όοολες τις σωματικές του ανάγκες (Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι όμορφα που αισθάνεσαι όταν σου λεει στην μέση του πουθενά......ότι θέλει κακά)

Να έχετε υπομονή στα πρώτα του βήματα όχι επιμονή. Αν τρομάξει ή κουραστεί πολύ...τέλος. Του χρόνου πάλι.

Καλό θα ήταν να έχετε μαζί και κάποιο άλλο παιδάκι από φιλικό ζευγάρι για να έχει παρέα.... αλλά το κυριότερο.....ανταγωνισμό (βασικό αυτό).

Το πιο σημαντικό απ όλα....

Μην το δεχτείτε, μην πέσετε στην παγίδα, μην λυγίσετε, μην σας καβαλήσει και στο φινάλε....αν δεν μπορείτε να αντισταθείτε....φύγετε από το βουνό. Με λίγα λόγια μην του νοικιάσετε ελκυθράκι. Αν το κάνετε αυτό..... τότε να ξέρετε ότι η χρονιά πάει όλη χαμένη και οι προσπάθειες να μάθει το βλαστάρι σας σκι, αναβάλλονται για την επόμενη χρονιά. Και όλα αυτά επειδή, μόλις κάνει για μια φορά έλκηθρο δεν υπάρχει περίπτωση να προτιμήσει τις μπότες, τα λιφτάκια, το περπάτημα με το πλάι, τις τούμπες και φυσικά τις φωνές του δασκάλου.

Επίσης.....εσείς θα χάσετε την ευκαιρία να του μάθετε σκι και θα μείνετε και με 5-6 σπονδύλους στο χέρι από το τράβηγμα του ελκυθρου. Στην φωτο στο avatar μου...μπορείτε να δείτε και να καταλάβετε.

 

Ύστερα από μια χρονιά χαμένη λόγω των παραπάνω... τελικά η πιτσιρίκα μου ξεκόλλησε από μια καταπληκτική δασκάλα στο ΧΚΠ (να την έχει ο Θεός καλά) η οποία με την γλυκύτητα της και την υπομονή της, την έκανε και ξεπέρασε όλους τους φόβους της και από τον φίλο μου και φίλο σας Jokey ο οποίος μας (τους γονείς) έκανε και ξεπεράσαμε τους φόβους μας και βουτήξαμε την μικρή και την ανεβάσαμε στην Στύγα στο ΧΚΚ, η οποία πραγματικά την απογείωσε.

Στα τελευταία της περσινής σεζόν είχαμε γκρίνιες και κλάματα επειδή..... την καθυστερούσαμε

 

Αυτά......

 

Υπομονή αδέλφια γονείς......και όλα θα πάνε καλά.

 

Ελπίζω να βοήθησα.....


ΑΚΗΣ ΠΑΠΑΔOΠΟΥΛΟΣ fire3zc6.jpg

 

http://www.e-achaia.gr/

Share this post


Link to post
Share on other sites
εχει καρουζέλ στον Παρνασσό?

 

 

μηπως εννοει εκεινο το πιατακι(δε ξερω πως το λενε)που σε τιναζει?πρωτη φορα ειχα κανει καρουζελ εκει το 2004


rafting.png mountain-podilato.png anarrixisi.png pezoporia.png gpx-kml-downloads.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

οχι, το πιατάκι δεν ειναι καρουζέλ


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εν συντομια...

 

YouTube Video ->

 

+10 χρονια...

 

YouTube Video ->

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
οχι, το πιατάκι δεν ειναι καρουζέλ

 

!!!μα το "ΔΙΑ"θα ορκιζομουν οτι καπου εκει ειχα κανει καρουζελ,λιγο πιο extreme μεν,καρουζελ δε

ειπε ο flocon λιγο πιο πανω για "σχημα σταυρου(βοηθεια μας),τα παιδια γυριζουν γυρω γυρω" και το μυαλο μου πηγε στο Δια,παρεξηγηση τοτε.....

 

να πω και τη δικη μου αποψη,

ακομα δεν υπαρχει υποδομη να μαθαινουν τα νεα παιδια σκι,κριμα βεβαια αλλα ετσι ειναι.μια ζητανε ολοκληρη καρτα λιφτ,την αλλη δεν εχει καλες κλισεις η πιστουλα,την αλλη ειναι μακρυα το σαλε.ολα αυτα ειναι σοβαρα θεματα που πρεπει να λυθουν,εστω ας ηταν ενα χιονοδρομικο που θα μπορουσε να δωσει ολα αυτα μαζεμενα,μη τρεχουν οι γονεις απ'το ενα χιονοδρομικο στο αλλο

 

πολυ καλο θεμα,μου αρεσε/

 

να συμληρωσω και κατι ακομα,

καθομαστε εδω και συζηταμε πως θα επρεπε να ειναι το καθε τι,σκεφτηκαμε ποτε οταν εντοπιζουμε κατι,πως θα μπορουσε να γινει κατι καλυτερο να παμε στον δ.του Χ.

και να του πουμε με ωραιο τροπο τι θα θελαμε?βεβαια θα πειτε μα πως?ενας?μα δεν ειναι μονο ενας σας απαντω,αμα πηγαινουμε ολοι τοτε θα καταλαβουν προς τα που πρεπει να ξεκινησουν οι νεες εργασιες για την επομενη χρονια.ειμαι σιγουρος οτι τους ενδιαφερει η αποψη μας.ας προσπαθησουμε με αυτον τον τροπο να κανουμε κατι καλυτερο,οχι μονο να τα συζηταμε εδω αλλα να δινουμε τη θεση μας εκει που πρεπει ;)

Edited by blades

rafting.png mountain-podilato.png anarrixisi.png pezoporia.png gpx-kml-downloads.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακριβώς αυτός ειναι και ο στόχος του συλλόγου: να εντοπίζει προβλήματα και ελλείψεις, να κάνει προτάσεις και να στέκεται αρωγός στις προσπάθειες για βελτίωση των χιονοδρομικών μας και των υπηρεσιών του.

Θα χαρούμε να σε δούμε σύντομα και μέλος του ΕΣΤΟΥΧ! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα παιδιά στα ΧΚ της Ελλάδας είναι υπό διωγμό. Είναι σίγουρο ότι με μία βόλτα στο εξωτερικό, θα δουν τι πρέπει να γίνει, εύκολα και φτηνά. Αρκεί να υπάρχει ενδιαφέρον.

Αν τους πεις να φτιάξουν παιδικές τουαλέττες, θα σε πουν τρελλό.

Τα παιδιά θέλουν παιδότοπο (έκταση ΜΟΝΟ για παιδια και ΟΧΙ για ενηλήκους), έκταση με κυλιόμενους διαδρόμους, μκρές κλίσης με διαβάθμιση κλίσης και μήκους.

Θέλουν παράλληλα παιχνίδια, ΑΝΑΛΟΓΩΣ της ηλικίας των παιδιών. Άλλα θα κάνεις στα παιδιά που δεν πάνε σχολείο, άλλα σε αυτά που τελειώνουν το δημοτικό. Στα παιδιά, αναλόγως ηλικίας και τεχνικής που θα τους διδάξεις, θα κάνεις διαφορετικές ασκήσεις-παιχνίδια.

Στο εξωτερικό, 6ήμερο ανάλογο μάθημα, 4 ώρες κάθε ημέρα, κοστίζει γύρω στα 150€ με την χρήση των διαδρόμων στον παιδότοπο.

Χρειάζονται υποδομές φτηνές και προσωπικό εκπαιδευμένο. Το πρώτο προφανώς δεν υπάρχει στην Ελλάδα πουθενά, αλλά από όση προσωπική εμπειρία έχω, ούτε το δεύτερο υπάρχει.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, το θέμα των χιονοδρομικών σε σχέση με τα μικρά παιδιά έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για μένα καθώς έχω δύο μικρά 4 και 1 έτους. Ο μεγάλος έχει ξεκινήσει από 2,5 ετών να φοράει πεδιλάκια στα πόδια του έστω για παιχνίδι. Εμείς βέβαια όταν πηγαίνουμε για σκι με τα παιδιά και ιδίως Σαββατοκύριακο προτιμούμε Φτερόλακα ή Αθηναϊκό Όμιλο. Νομίζω ότι η ατμόσφαιρα είναι πιο οικογενειακή ιδίως στο δεύτερο, ενώ και οι κλίσεις είναι καλές για τα παιδάκια. Βέβαια τα παιδιά περισσότερη ώρα περνούν με τα κουβαδάκια τους και τα φτυαράκια τους να ανοίγουν τρύπες στο χιόνι και να φτιάχνουν χιονάνθρωπους παρά να κάνουν σκι, αλλά αν θέλεις να περάσεις ευχάριστα τη μέρα σου πρέπει να πηγαίνεις με τα νερά τους.

Φέτος σκεφτόμασταν να επισκεφτούμε κατά το Μάρτιο τη Val gardena και να βάλουμε τον μεγάλο σε σχολή σκι. Αυτό που με προβληματίζει και θα ήθελα να ρωτήσω από όποιον έχει εμπειρία είναι πως μπορεί ένα παιδάκι 4.5 ετών που δεν ξέρει τη γλώσσα να επικοινωνήσει με το δάσκαλο και κατά πόσο θα του είναι ευχάριστη εμπειρία ώστε να περάσει 6 μέρες στη σχολή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bρηκα κατι βιντεακια στο youtube (μιας και δεν εχω παιδακι ακομα...)

Στο πρωτο ειναι ενας μπομπιρας 11 Μηνών :rolleyes:

 

Τα επομενα 2 ειναι με 2χρονα


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αγαπητοί φίλοι, το θέμα των χιονοδρομικών σε σχέση με τα μικρά παιδιά έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για μένα καθώς έχω δύο μικρά 4 και 1 έτους. Ο μεγάλος έχει ξεκινήσει από 2,5 ετών να φοράει πεδιλάκια στα πόδια του έστω για παιχνίδι. Εμείς βέβαια όταν πηγαίνουμε για σκι με τα παιδιά και ιδίως Σαββατοκύριακο προτιμούμε Φτερόλακα ή Αθηναϊκό Όμιλο. Νομίζω ότι η ατμόσφαιρα είναι πιο οικογενειακή ιδίως στο δεύτερο, ενώ και οι κλίσεις είναι καλές για τα παιδάκια. Βέβαια τα παιδιά περισσότερη ώρα περνούν με τα κουβαδάκια τους και τα φτυαράκια τους να ανοίγουν τρύπες στο χιόνι και να φτιάχνουν χιονάνθρωπους παρά να κάνουν σκι, αλλά αν θέλεις να περάσεις ευχάριστα τη μέρα σου πρέπει να πηγαίνεις με τα νερά τους.

Φέτος σκεφτόμασταν να επισκεφτούμε κατά το Μάρτιο τη Val gardena και να βάλουμε τον μεγάλο σε σχολή σκι. Αυτό που με προβληματίζει και θα ήθελα να ρωτήσω από όποιον έχει εμπειρία είναι πως μπορεί ένα παιδάκι 4.5 ετών που δεν ξέρει τη γλώσσα να επικοινωνήσει με το δάσκαλο και κατά πόσο θα του είναι ευχάριστη εμπειρία ώστε να περάσει 6 μέρες στη σχολή.

Εγώ έχω ανάλογη εμπειρία από Αυστρία. Στην Ιταλία είναι πολύ πιο ανοργάνωτα τα πράγματα, όμως η Val Gardena, είναι σαν Αυστρία (Νότιο Τυρόλο), έτσι θεωρώ-υποθέτω ότι τα πράγματα ανάλογα της Αυστρίας.

Τα παιδιά δεν μαθαίνουν με τα λόγια σκι, αλλά ακολουθώντας αυτά που βλέπουν τον δάσκαλο να κάνει, ή ακολουθώντας τα παιχνίδια που κάνουν, με τα οποία κάνουν τις κινήσεις που πρέπει. Ο δάσκαλος ξέρει καλύτερα τις τεχνικές εκμάθησης παιδιών.

Έτσι το θέμα παιδιού, δεν το περιορίζω στην γλώσσα, αποκλειστικά στο θέμα εκμάθησης, αλλά στην "ωριμότητα" που θα δείξει το παιδί και στο ενδιαφέρον του για το σκι, ή για την γενικότερη ανασφάλεια που θα νιώσει αν είναι σε εντελλώς άγνωστο περιβάλλον και εσείς τον αφήσετε και φύγετε.

Γενικά υπάρχει οργάνωση σε κάθε τομέα (εκεί που πάω στο σαλέ έχει πσιδικές τουαλέτες, παιδότοπο για τα μικρά που δεν κάνουν σκι και τα αφήνεις για φύλαξη....).

Τα δικά μου παιδιά έφτασαν σε ώριμη ηλικία για να μάθουν σκι στα 5 τους, όταν πήγαιναν νήπιο. Τότε σε 6ήμερο μάθημα με 4 ώρες κάθε ημέρα (γύρω στα 150€ κόστος), μπόρεσαν να μάθουν τόσο, ώστε εδώ να κατεβαίνουν όλον τον Παρνασσό (6, απότομο Βάκχου, κλπ) άνετα και ευχάριστα.

Ο μικρός, σε ηλικία 2,5 ετών, πριν ακόμα πάει ανθυπρονήπιο, έκανε μία extreme πρώτη ημέρα, ξεπερνώντας τους μεγαλύτερους σε πάθος και επιμονή στο σκι, όμως την 2η ημέρα, αποφάσισε ότι ο εσωτερικός παιδότοπος και η κούνια στα χιόνια ήταν πιο ενδιαφέρουσες επιλογές και φυσικά σε αυτές τις ηλικίες πας με τα νερά τους. Στα 3,5 και στα 4,5, όσο και αν προσπαθήσαμε να τον πείσουμε, φτάνοντας στα όρια της πίεσης, δεν του προξενήσαμε κάποιο ενδιαφέρον. Όμως στα 5,5, χωρίς πίεση, τον τσίμπησε η μύγα και τώρα στα 6,5 μετράει τις ημέρες για το πότε θα πάμε.....

Κοινώς σε αυτές τις ηλικίες δεν υπάρχει κανόνας, όμως υπάρχει σοβαρή περίπτωση να τον δεις να διαπρέπει, ειδικά αν είναι καλές οι καιρικές συνθήκες αλλά και οι εγκαταστάσεις.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

NTzane εξαρτάται από το παιδί ..

εμένα έκανε τα ίδια με τον δικό σου (κουβαδάκια τρύπες έλκηθρα) και όταν πρώτη φορά τον έβαλα με δασκάλα σε μαντρί για παιδάκια με τσουλήθρες και διάφορα άλλα στη Γαλλία πήδηξε τη μάντρα φωνάζοντας εγώ είμαι έλληνας δε με μαντρώνετε εδώ μέσα και πήγε στη μάνα του ... Μετά του έβαλα σκι στα πόδια τον έβαλα ανάμεσα στα δικά μου τον έκανα 2 βόλτες τραβήξαμε και ένα video, του άρεσε και έτσι ξεκίνησε ...

τον ξαναπήγα Γαλλία στα 6 και έκανε μια εβδομάδα 4ωρο μάθημα κάθε μέρα καλή ώρα που λέει και ο MIL - έκτοτε έχει κάνει 4 εβδομάδες εξωτερικό και κάμποσα ΣΚ Παρνασσό ...

στα 8 του το Πασχα φέτος κάνει όλο τον Παρνασσό όλο το Zermatt ...

 

Μικρός δεν θα έχει πρόβλημα με τη γλώσσα σίγουρα (θα δει την προσπάθεια επικοινωνίας σαν παιχνίδι) αλλά όσο μεγαλώνει θα έχει και αυτός την ανάγκη να επικοινωνήσει (φαντάσου να είσαι με μια Γερμανίδα δασκάλα 4 ώρες με τις μισές να τις περνάς στο lift και στις ουρές και να μη μπορείς να αλλάξεις κουβέντα με αυτήν και τα άλλα παιδάκια γύρω σου - θα φας φρίκη και δε θα σου αρέσει το σκι)

 

 

C!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...