Jump to content
mobius

Βοήθεια με εξοπλισμό

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα! :P

 

Σκέφτομαι να αγοράσω εξοπλισμό snowboard και είμαι αρκετά προβληματισμένος. Είμαι καινούργιος στο snowboard, μέχρι τώρα έκανα ski και λόγω των Ski Vacations που έχω κανονίσει, θεώρησα ότι είνα ευκαιρία να αγοράσω εξοπλισμό. Έχω κάνει αρκετό research so far (νομίζω) και θέλω να πάρω ένα all-mountain σανίδι το οποίο να είναι μέσης σκληρότητας (γύρω στο 5 flex) στο οποίο να μπορέσω να μάθω σχετικά γρήγορα και να μην το πετάξω μετά από ένα χρόνο. Επίσης δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά για σανίδι-δέστρες γιατί δεν νομίζω ότι θα είμαι σε θέση να τα εκτιμήσω στην φάση που είμαι τώρα! :lol:

 

Έχω βρεί αυτά τα boards:

 

http://www.3sixty.gr/shop/product_info.php?products_id=419

http://www.blue-tomato.com/product.bto?pro...ce=productguide

http://www.blue-tomato.com/product.bto?pro...ce=productguide

http://www.blue-tomato.com/product.bto?pro...ce=productguide

 

Είμαι 1.82 γύρω στα 84 κιλά με παπούτσι αθλητικό 45. Νομίζω ότι με 1,58-1,60 μήκος σανίδας (WIDE) μάλλον είμαι καλά.

 

Επίσης για μπότες σκέφτομαι κάτι παρόμοιας σκληρότητας. (Θα τις πάρω σε δεύτερο χρόνο για να σπάσω τα expenses)

 

Τι λέτε για αυτά που αναφέρω παραπάνω;

 

Thanks :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλως ηρθες στο sc

περνα απο την ενοτητα νεα μελη να πεις δυο κουβεντες για σενα και μετα κανε και ενα search στο φορουμ

προσφατα συζητηθηκε το θεμα σου και υπαρχουν και παλιοτερα που θα σε βοηθησουν σε αυτο που θελεις.. :lol:

εγω δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω κανω σκι :lol:


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=11771

 

πσ.δεν υπαρχει δευτερος χρονος,σε ενα μηνα+ τσουλαμε

 

Τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα threads, αλλά τελικά έχω μπερδευτεί... :P

 

Όταν λέω σε δεύτερο χρόνο εννοώ σε κάνα μήνα. Θέλω να κάνω και ένα pair of ski δώρο και μάλλον θα μου βγούν πολλά μαζεμένα :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν, πήγα σε ένα ακόμα μαγαζί και μου τα έκανε κουλουβάχατα.

 

Το παλικάρι, μου είπε ότι εφόσον είμαι στα όρια για wide (44-45 αθλητικό) να προσπαθήσω να την αποφύγω (να βρω δηλαδή σανίδα που να μην είναι wide) και να πάρω κάτι γύρω στο 1.60-1.62. Τελικά όσο το ψάχνεις τόσο πιο δύσκολο γίνεται! :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Λοιπόν, πήγα σε ένα ακόμα μαγαζί και μου τα έκανε κουλουβάχατα.

 

Το παλικάρι, μου είπε ότι εφόσον είμαι στα όρια για wide (44-45 αθλητικό) να προσπαθήσω να την αποφύγω (να βρω δηλαδή σανίδα που να μην είναι wide) και να πάρω κάτι γύρω στο 1.60-1.62. Τελικά όσο το ψάχνεις τόσο πιο δύσκολο γίνεται! :P

 

 

Πράγματι είσαι στο όριο , θες κάτι σε midwide . Από την στιγμή όμως που δεν έχεις αγοράσει μπότες ακόμα , υπάρχει τρόπος να αποφύγεις εντελώς τα midwide και wide σανίδια , το οποίο συνεπάγεται και αύξηση της γκάμας των σανιδιών προς επιλογή ( αν και πλέον σχεδόν όλες οι εταιρίες τα εμπορικά τους μοντέλα τα βγάζουν και σε wide εκδόσεις ) .

Υπάρχει μια κατηγορία μποτών snb όπου το εξωτερικό τους κομμάτι είναι πιο στενό , δηλαδή π.χ. μια τέτοια μπότα 46 νούμερο να έχει μήκος - επιφάνεια σόλας όσο μια 44 νορμάλ μπότα ( τα νούμερα είναι εντελώς τυχαία και μπορεί να μην αντιστοιχούν στην πραγματικότητα ). Μια εταιρία που γνωρίζω ότι έχει τέτοιες μπότες είναι η salomon και η σειρά ονομάζεται fusion .

 

What’s the difference between regular boots and Fusion?

 

Fusion boots are lower and lighter than traditional boots. They feel like skate shoes to ride in. By fusing the outer and the inner, we’re able to dramatically reduce the outer size and shape. Reduced volume = reduced hassle. Riders with larger sized feet can ride responsive boards with smaller waist and binding area widths, without having toe drag. Our Women’s Fusion fit is slightly narrower in the heel and ankle—a combo that fits a broad range of women riders

 

πηγή : salomonsnowboard.com

 

Βέβαια για την επιλογή του κατάλληλου waist width παίζει ρόλο και το stance που έχεις τις δέστρες ........

 

 

Τα setακια που έχεις διαλέξει παραπάνω είναι αρκετά καλές επιλογές για τα λεφτά τους . Να έχεις υπόψιν σου όμως ότι μιας και οι συγκεκριμένες σανίδες και δέστρες είναι τα πιο απλά μοντέλα των εταιριών , τεχνολογικά αλλά και από ποιότητα υλικών εφοδιάζονται με ότι πιο απλό υπάρχει . Ανοίκουν στην κατηγορία ενοικίου αλλά σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι κακά (μακάρι στην Ελλάδα να ενοικίαζαν τέτοια ). Αν τα 300 Ε είναι η οροφή των χρημάτων που διαθέτεις για σανίδα και δέστρες , προχώρα στην αγορά κάποιου από τα παραπάνω , είναι πολύ καλά για αρχή . Για ενοίκιο θα θες minimum 20 E , οπότε με 15 φόρες στο βουνό θα έχεις κάνει απόσβεση των χρημάτων σου , θα βοηθηθείς περισσότερο στο να μάθεις μιας και θα χρησιμοποιείς τα δικά σου πράγματα και όχι κάθε φορά διαφορετικά που θα συμβαίνει αν νοικιάζεις , όταν φτάσεις σε κάποιο επίπεδο και διαπιστώσεις πως αυτή η σανίδα δεν σου κάνει ...... ή την πουλάς ή την κρατάς για πετροσάνιδο .

 

Το set που μου φαίνεται πιο ποιοτικό , πιο όμορφο , πιο στα γούστα μου είναι το atomic .... δεύτερο έρχεται το voelkl .

Σε μήκος πήγαινε από 1.58 μέχρι 1.60.....για αρχή πιο ψηλό θα σε ζορίσει να μάθεις ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δημήτρη σε ευχαριστώ για την απάντηση σου :)

Βέβαια για την επιλογή του κατάλληλου waist width παίζει ρόλο και το stance που έχεις τις δέστρες ........

 

Από ότι καταλαβαίνω γενικά δεν παίζει ως αρχάριος στις 0 μοίρες, αλλά συνήθως 21-30 μοίρες το μπροστά πόδι και 6-15 το πίσω. Μου πρότιναν μία μπότα Orion η οποία έχει περίπου αυτό που περιγράφεις, ότι δηλαδή αν σε άλλη μπότα θα χρειαζόμουν 45 σε αυτή μπορώ να παίξω σε 44. Γενικά κατάλαβα (αν και καθυστερημένα) ότι πρέπει πρώτα να διαλέξω μπότες και μετά να ψάξω για τα υπόλοιπα

 

Τα setακια που έχεις διαλέξει παραπάνω είναι αρκετά καλές επιλογές για τα λεφτά τους . Να έχεις υπόψιν σου όμως ότι μιας και οι συγκεκριμένες σανίδες και δέστρες είναι τα πιο απλά μοντέλα των εταιριών , τεχνολογικά αλλά και από ποιότητα υλικών εφοδιάζονται με ότι πιο απλό υπάρχει . Ανοίκουν στην κατηγορία ενοικίου αλλά σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι κακά (μακάρι στην Ελλάδα να ενοικίαζαν τέτοια ). Αν τα 300 Ε είναι η οροφή των χρημάτων που διαθέτεις για σανίδα και δέστρες , προχώρα στην αγορά κάποιου από τα παραπάνω , είναι πολύ καλά για αρχή . Για ενοίκιο θα θες minimum 20 E , οπότε με 15 φόρες στο βουνό θα έχεις κάνει απόσβεση των χρημάτων σου , θα βοηθηθείς περισσότερο στο να μάθεις μιας και θα χρησιμοποιείς τα δικά σου πράγματα και όχι κάθε φορά διαφορετικά που θα συμβαίνει αν νοικιάζεις , όταν φτάσεις σε κάποιο επίπεδο και διαπιστώσεις πως αυτή η σανίδα δεν σου κάνει ...... ή την πουλάς ή την κρατάς για πετροσάνιδο .

 

Το set που μου φαίνεται πιο ποιοτικό , πιο όμορφο , πιο στα γούστα μου είναι το atomic .... δεύτερο έρχεται το voelkl .

Σε μήκος πήγαινε από 1.58 μέχρι 1.60.....για αρχή πιο ψηλό θα σε ζορίσει να μάθεις ....

 

Ναι το αντιλαμβάνομαι, αλλά τελικά μάλλον φοβάμαι να τα πάρω online μιας και δεν έχω ιδέα για την μπότα, και αν τελικά θα εξυπηρετηθώ με μια wide η όχι. Θα κοιτάξω μέσα στις επόμενες μέρες να πάω σε κάποια μαγαζιά (πέρα από αυτά που έχω πάει ήδη) και ας το πληρώσω λίγο ακριβότερα, ωστε να κάνω λίγο καλύτερη επιλογή. Το κακό είναι ότι έχω κανονίσει διακοπές στο St' Anton όπου το νοίκι για 5 μέρες είναι κοντά στα 200 ευρώ, και δεν έχω κανένα σκοπό να "πετάξω" 200 ευρώ όταν με κάποια λεφτά ακόμα θα πάρω δικό μου εξοπλισμό που τελικά όπως το λες, αν ανέβω στο βουνό θα τα έχω βγάλει τα λεφτά του.

 

So far έχω πάει Κλαουδάτο, Δημητριάδη, Freerider, Forward έχω ακόμα 3-4 υπόψην μου, μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα έχω καταλήξει! :) Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Λοιπόν, πήγα σε ένα ακόμα μαγαζί και μου τα έκανε κουλουβάχατα.

 

Το παλικάρι, μου είπε ότι εφόσον είμαι στα όρια για wide (44-45 αθλητικό) να προσπαθήσω να την αποφύγω (να βρω δηλαδή σανίδα που να μην είναι wide) και να πάρω κάτι γύρω στο 1.60-1.62. Τελικά όσο το ψάχνεις τόσο πιο δύσκολο γίνεται! :)

 

 

1.62 εχω εγω που ειμαι 1.90

μηπως για σενα που εισαι 1.84 ειναι too much?


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1.62 εχω εγω που ειμαι 1.90

μηπως για σενα που εισαι 1.84 ειναι too much?

 

Μπορεί να έχεις δίκιο! Ίσως 1,58-1,60 που είπε και ο Δημήτρης πιο πάνω!

Share this post


Link to post
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με τον turms και θα σου προτεινα απο τη μερια μου να καταληξεις σε ενα freestyle σανιδι....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το κακό είναι ότι έχω κανονίσει διακοπές στο St' Anton όπου το νοίκι για 5 μέρες είναι κοντά στα 200 ευρώ, και δεν έχω κανένα σκοπό να "πετάξω" 200 ευρώ όταν με κάποια λεφτά ακόμα θα πάρω δικό μου εξοπλισμό που τελικά όπως το λες, αν ανέβω στο βουνό θα τα έχω βγάλει τα λεφτά του.

 

Έχει περάσει καιρός που έχεις ανοίξει το topic και ίσως να εχεις καταλήξει σε κάποια αγορά.

Αν πάλι όχι, και εμένα η άποψη μου είναι να αγοράσεις ένα σανίδι όχι ακριβό μιας και είσαι αρχάριος το οποίο θα είναι ΔΙΚΟ σου και θα μάθεις πάνω σε αυτό Ετσι δεν θα χρειάζεται να μαθαίνεις κάθε φορά σε διαφορετικό σανίδι (πράγμα το οποίο θα σε πάει πίσω)

 

Μπορεί να έχεις δίκιο! Ίσως 1,58-1,60 που είπε και ο Δημήτρης πιο πάνω!

 

Θεωρώ ότι το 160 για το ύψος και τα κιλα σου θα ήταν μια καλή επιλογή, όχι παραπάνω. (Εκτός και έχεις σκοπό να αδυνατίσες ή να κοντύνεις :rolleyes: )

Edited by msketos

Share this post


Link to post
Share on other sites
εγω δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω κανω σκι :P

 

Kαλά ρε Χρήστο, πέρασε ένας χρόνος και εσύ ακόμα εκεί στο ski.

Νόμιζα ότι θα είχες κάνει ένα βήμα παρακάτω προς το sb :P:rolleyes::unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kαλά ρε Χρήστο, πέρασε ένας χρόνος και εσύ ακόμα εκεί στο ski.

Νόμιζα ότι θα είχες κάνει ένα βήμα παρακάτω προς το sb :P:):)

 

Ενα μικρο βημα για τον ανθρωπο... :)

 

Evolution.jpg

 

Μια τεραστια ζημια για την εξελιξη του ειδους... :lol::lol::P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εφοσον φορας 44-45 παπουτσι, σανιδι με 25.5 φαρδος ειναι μια χαρα. Προσεξε ομως αυτο εξαρταται και απ τις μοιρες που θα χρησιμοποιεις. Μπορει να χρειαστεις με 25.8 φαρδος. Τετοια σανιδια υπαρχουν και δεν ειναι καν midwide.


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά τον πήρα τον gear μου με τα πολλά. Δεν ξέρω αν έκανα τις καλύτερες αγορές που θα μπορούσα, αλλά νιώθω cool οπότε θα το δούμε και πάνω.

 

Πήρα μπότες τις Jeremy Jones (μαύρο κόκκινο) της Burton (λίγο πιο σκληρές, αλλά έπεσα ένα ολόκληρο νούμερο σε αυτές και απέφυγα το wide σανίδι (10.5!!) )

 

Από σανίδι πήρα το Clash επίσης Burton σε 1.58 (πράσινο), λίγο πιο μαλακό από αυτό που σκεφτόμουν αρχικά, αλλά ίσως είναι καλύτερα για να ξεκινήσω. Τέλος δέστρες πήρα πάλι Burton Freestyle medium (λευκές)

 

Πώς σας φαίνετε;

 

Αμα με δείτε στον Παρνασσό να τρώω τα μούτρα μου, περάστε να βάλετε ένα χεράκι! :)

Edited by mobius

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...