Jump to content
Saltofx

Γάντια

Recommended Posts

Μονο Gore tex. Δοκίμασα διάφορα γάντια και κατέληξα στα Sessions. Τα γάντια που απευθήνονται σε snowboard υπερέχουν σε σχέση με αυτά για σκι για ευνόητους λόγους. Πάντος από τα καλύτερα θεωρούνται τα Level και τα Burton με διαφορά τιμής αλλά και ποιότητας. Οι τιμές ενός καλού ζευγαριού gore tex ξεκινάει από τα 100 ευρώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μονο Gore tex. Δοκίμασα διάφορα γάντια και κατέληξα στα Sessions. Τα γάντια που απευθήνονται σε snowboard υπερέχουν σε σχέση με αυτά για σκι για ευνόητους λόγους. Πάντος από τα καλύτερα θεωρούνται τα Level και τα Burton με διαφορά τιμής αλλά και ποιότητας. Οι τιμές ενός καλού ζευγαριού gore tex ξεκινάει από τα 100 ευρώ.

 

τα γάντια burton πάσχουν τρομερά στην αντοχή, έχω σκίσει 2 ζευγάρια της στα λουριά και τις γωνίες, παρόμοιες οι εντυπώσεις και από αρκετούς άλλους [της σειράς AK μάλιστα!]. Του χρόνου πάω για τα καλύτερα freeride της level για να τελειώνει η ιστορία. Αυτή η εταιρία είναι η κορυφή στον τομέα της πολύ καιρό και όσοι γνωστοί τα έχουν επαυξάνουν.

 

Επίσης, Saltofx, gore-tex με "gore-tex" διαφέρει πολύ. Ότι και να πάρεις, εάν δεν έχει taped seams [θερμοκολλημένες ραφές], δεν έχει νόημα τι μεμβράνη χρησιμοποιεί. Εξ' ου και τα "goretex" του 5χίλιαρου στο πανέρι του Κλαουδάτου. Τέλος, απ' έξω βρέχονται όλα τα γάντια, η μεμβράνη gore-tex είναι από μέσα. Ελάχιστα είναι τα μέσα-έξω goretex γάντια και η χρήση τους είναι μάλλον για ακραίες συνθήκες. Υπολόγιζε από 90 ευρώ ξεκινούν τα goretex της level


vae victis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει προβλήματα σε γάντια της burton αλλά για να το λες κάτι θα ξέρεις. Ναι και εγώ φέτος θα πάρω Level γιατί τα sessions έφαγαν τα ψωμιά τους.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω Χρήστο, εγώ από το internet θα τα παραγγείλω.

 

http://www.blue-tomato.at/shop/frameset.as...sp?LanguageID=2

 

Δεν έφεραν ακόμα την καινούργια σειρά αλλά αρχές Οκτωβρη θα τα φέρουν.

Επίσης όσοι ακολουθήσουν στην εκδρομή του Δεκέμβρη στην Αυστρία θα έχουν την ευκαιρία να αγοράσουν πιο φθηνά είδη και απο πιο μεγάλη ποικιλία απο την υπάρχουσα στην Ελλάδα. Εκεί όμως δεν θα υπάρχουν οι άτοκες δοσεις :(

 

Στην Ελλάδα μου δίνουν την παρακάτω διεύθυνση για την Level.

GREECE

Tsoukalas-Papaioannou Ltd.

Patr. Xifilinou 3A

38333 VOLOS - GREECE

e-mail: info@action-shop.gr

tel.: 0030-2421078322 fax: 0030-2421078323

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ , ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ!H MARMOT ΕΒΓΑΛΕ ΤΗ ΧΕΙΝΜΕΡΙΝΗ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ.ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΤΟ WWW.MARMOT.COM ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΟΙΑ ΣΚΙ, ΕΙΔΙΚΑ ΤΖΑΚΕΤ ΚΑΙ ΓΑΝΤΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ.


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites
Που μπορεί να βρει κανείς γάντια level; Δεν τα έχω δει ποτέ σε μαγαζιά.

 

εύκολο. Στην Αθήνα τα έχω δει σε καταστήματα snowboard, τώρα μου έρχεται μόνο το 21 kifissia. Βασικά όμως προτείνω ένα στην Αράχωβα [φτου, ξεχνώ το όνομα: είναι σχεδόν στο ύψος του Δημητριάδη αλλά λίγο πιο πάνω, απέναντι, και έχει μόνο γυαλιά/μάσκες στη βιτρίνα] που κάνει αρκετές προσφορές σε ότι τους μένει, πχ πέρυσι μου έδιναν 70 ευρώ τα καλύτερα freeride της level του 2002, αλλά δυστυχώς είχα ξεμείνει από ρευστό λόγω αγοράς εκ νέου του εξοπλισμού μου. Φέτος όμως, όσο κι αν κάνουν...

 

Α και καλή τύχη σε όποιον δοκιμάσει τα τηλέφωνα που δίνει η level. Εάν δεν απαντούν δοκίμασε το 24210-34391, αυτοί στο action shop [www.action-shop.gr] δεν σκίζονται να απαντάνε είναι η αλήθεια.

 

ps. Batucada, εννοείται τα burton δεν είναι για πέταμα, αλλά ειδικά για λεφτά που κοστίζουν, είναι μυγιάγγιχτα, αρκετά ώστε να μην ξαναρισκάρω την αγορά τους... made in china που να πάρει. Είμαι χρόνια μέλος στο φόρουμ της burton και εάν θες σου βρίσκω αρκετά threads αναφορικά με το θέμα και τις επιλογές που κάνουν τα ψαγμένα παιδιά στο αμέρικα... η sessions είναι μία από αυτές :wink:


vae victis

Share this post


Link to post
Share on other sites
marmot for life

 

χμμ, μόλις κοίταξα τη σειρά τους. Έχουν 1 goretex xcr μοντέλο κι αυτό έχει primaloft που παραείναι ζεστό για Ελλάδα. Αυτό χωρίς να θέλεω να το παίξω ξερόλας, απλά τυχαίνει τα τωρινά μου γάντια να έχουν primaloft από μέσα και δεν μου αρέσει καθόλου τις υγρές ή ζεστές μέρες, κόλαση [ευτυχώς έχουν φερμουάρ εξαερισμού]. Για την Ελλάδα thinsulate insulation και ξερό ψωμί. Όπως επίσης εάν κοιτάξεις τις άκρες των δακτύλων στα γάντια ski απλά ξέρεις πως δεν αντέχουν 3 μέρες snowboard χωρίς να αρχίσουν να σκίζονται... τα γάντια swowboard είναι απλά ανθεκτικότερα/καλύτερα [αν και στους χειρισμούς των ακροδακτύλων είναι λιγάκι χοντροκομμένα λόγω ραφής] γιατί χρειάζεται να είναι :(


vae victis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pantws oson' afora ta gantia ths Burton kai genika tetoia products sthn Ellada kalo einai na tsekarei kaneis kai reviews apo to ekswteriko kai na diastaurwnei tuxon problhmata giati oi Ellhnes emporoi einai arketa epifoboi se themata poiothtas kai aksoiopistias...

 

Gia p.x. to 2002 o ellhnikos antiproswpos ths Salomon sthn Ellada eixe ferei in line skates kai se olous pou ta eixan parei oi rodes eskagan apo to core kai kobontan...Kai fetos enas sponsored ellhnas snowboarder mou eipe tuxaia sthn koubenta oti to 2002 ta Salomon snowboards htan elattwmatika sthn pleiopshfia tous...ara den einai tuxaio...

 

Epishs o idios mou eixe pei oti kai to 1997 h Forum eixe kanei to idio sthn Ellada...

 

Edw filos snowboarder apo Patra phre to Mic Le Blanc ths Ride kai th deuterh fora sto bouno tou anoikse...Pikra???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενώ γενικά βαριέμαι να περιπλανιέμαι στα site ειδών σκι κοιτάζοντας σε φωτογραφίες μεγέθους γραμματοσήμου προϊόντα που ουδέποτε θα δω "εκ του φυσικού" (εκτός κι αν τα μέλη του snowclub σκοπεύουν να κάνουν τρελές αγορές φέτος -για να τα αγοράσω εγώ ούτε λόγος), αυτή τη φορά τσίμπησα και μπήκα στα γάντια της marmot.

Και είδα ότι υπάρχει αυτό που είχα σκέφτει και ντρεπόμουν να το πω παραέξω:

Γάντια που η από πάνω τους πλευρά είναι απαλή για να μην ερεθίζεται η μυτούλα του σκιερ καθώς αυτός σκουπίζει συνεχώς τις μυξούλες του επάνω τους!

Από δω και πέρα θα μπαίνω πιο συχνα στα site ειδών σκι! Μπορεί να βρω κάτι που να με ψήσει ακόμα κι εμένα να το αγοράσω! Τι σου είναι το μάρκετινγκ!

Τι με νοιάζει εμένα η ακτίνα περιστροφής του πέδιλου όταν δεν μπορώ να συγκεντρωθώ και να καρβάρω (που λέει ο λόγος) επειδή η μυτούλα μου με τσούζει από το τρίψιμο πάνω στο γάντι-γυαλόχαρτο...

Πάω να σερφάρω στα site salomon, rossignol, volkl, klp, see you!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για γραφτε ονοματα και διευθυνσεις καταστηματων στη Αθηνα να κανω καμια ερευνα αγορας :!: :!:


www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites
Edw filos snowboarder apo Patra phre to Mic Le Blanc ths Ride kai th deuterh fora sto bouno tou anoikse...Pikra???

 

έπαιξε αντικατάσταση ελπίζω έτσι;

Τα ίδια και σε φίλο μου πέρυσι, 3η φορά με αγορασμένο από Γαλλία burton code [αν θυμάμαι καλά], του έσπασε στην ουρά... όλα ΟΚ τουλάχιστον, του το αντικατέστησαν σχετικά εύκολα από την εδώ αντιπροσωπεία. Αλλά τίποτα δεν συγκρίνεται με τις πίκρες που έτρωγαν τα παλικάρια με palmer honeycombs την περίοδο 2001-2002 που ήταν πολλά ελαττωματικά... είδα 2 να σπάνε μπροστά μου εκείνη τη σεζόν.

 

@vangelis k: προτείνω να ξεκινήσεις την έρευνα αγοράς σου από το internet πρώτα και μάλιστα από τα site των καλών εταιριών ή το blue-tomato... ότι απορίες έχεις φαντάζομαι θα μπορούμε να σε καλύψουμε. Όταν αποφασίσεις για 2-3 μάρκες ψάχνεις και τα καταστήματα που τις φέρνουν.


vae victis

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Φιλε saltofx μην σφιγγεις τα χερια σου και ιδρωνουν οι παλαμες σου! χε χε!

Εγω παντως πήρα κατι γαντια (δεν θυμαμαι μαρκα) πιθανον αγνωστα, με 50 € απο το board generation και και δεν τα αλλαζω με τίποτα!Ούτε ιδρωνουν,είναι αδιάβροχα και εχουν και wrist protector.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Που μπορεί να βρει κανείς γάντια level; Δεν τα έχω δει ποτέ σε μαγαζιά.

 

Ta dika mou Level ta eixa agorasei apo ena magazi sti Glyfada (den thimamai onoma), pou eixe mono snowboard equipment.

 

Pane vevaia 2 xronia apo tote...


volkl_2011_unlimited-ac-30.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως εννοείς το S.EX. Shop (Super Extreme) απέναντι από το Queen Burger;

 

Ή το Slick Bitch στην κεντρική πλατεία κοντά στα μπιφτεκάδικα;


R.I.P

θα είσαι πάντα μαζί μας!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nomizo oti itan to slick bitch.

 

Ayto den einai dipla sto Naka me ta mousika organa?


volkl_2011_unlimited-ac-30.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΙΑ :

Η LOWEALPINE ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΛΑΝΣΑΡΕΙ ΤΗΝ ΧΕΙΜΕΡΙΝΗ ΤΗΣ ΓΚΑΜΑ ΑΠΟ GORE-TEX ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΦΙΡΜΑΣ.ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΗ Η ΣΕΙΡΑ ΣΚΙ ΦΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΡΛΙΑ!ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΤΕΧΝΙΚΟ ΡΟΥΧΟ , ΕΓΓΥΗΜΕΝΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΣΠΕΥΣΑΤΕ!ΕΑΝ ΔΕ ΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΓΕΤΩΝΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΣΑΣ ΖΗΛΕΥΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΘΑ ΠΑΤΕ, ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΔΙΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΓΙΑ TROIS VALLEES ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ , ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΤΣΙ!


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πλάκα πλάκα τα Hestra φαίνονται πολύ αξιόλογα γαντάκια και έχουν και πολύ μεγάλη ποικιλία. Τα έχει φορέσει κανείς να μας πει εντυπώσεις?

 

Φιλικά

Ο Κάφρος του Φόρουμ

Παναγιώτης


Χαιρετισμούς από τη χώρα της γραφειοκρατίας

IPB Image

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν είχα πρωτοδεί τα Hestra σε ξένο περιοδικό είχα ρίξει πολύ γέλιο. Πράγματι φαίνεται ότι είναι πολύ καλά, αλλά με έχοντας όνομα με τέτοιους συνειρμούς δύσκολα θα κάνουν καριέρα στην Ελλάδα... :lol:


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι έχουν μεγάλη ποικιλία, χρησιμοποιούν υλικά όπως Windstopper Gore, Gore Tex, Gore Tex XCR και έχει και σειρά Lining (εσωτερικό γάντι) το οποίο σε κρατάει πιό ζεστό όταν το χρειάζεσαι.

 

Μάλλον βρήκα τα νέα γάντια μου φέτος. Δημήτρη είσαι αντιπρόσωπος σε αυτά?

 

Φιλικά

Ο Κάφρος του Φόρουμ

Παναγιώτης


Χαιρετισμούς από τη χώρα της γραφειοκρατίας

IPB Image

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με HESTRA πέδιλα έτρεχαν το 1993 οι ομάδες της Σουηδίας και της Φινλανδίας αν δεν κάνω λάθος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί και να ισχύει αυτό που λές Στάθη καθώς τώρα η Hestra είναι η επίσημη χορηγός για γάντια στις ομάδες της Σουηδίας και της Νορβηγίας.

 

Για σκι δεν έχω ιδέα αν φτιάχνει πάντως.

 

Φιλικά

Ο Κάφρος του Φόρουμ

Παναγιώτης


Χαιρετισμούς από τη χώρα της γραφειοκρατίας

IPB Image

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...