Jump to content
Sign in to follow this  
puppy

Σακίδιο / Backpack;

Recommended Posts

Γεια σας...Εχω ένα ορειβατικό σακίδιο της TATONKA και θα ήθελα να κανω κάποια μετατροπή ή κάποια πατέντα τελοσπάντον ώστε να μπορώ να κουβαλάω τα σκι μαζί μου....Έχετε κάποια ιδέα???

 

Ο σάκος είναι αυτός...

 

DSC03336.jpg

 

Ευχαριστώ...


. . .mountains. . .where life is much more than life. . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

DSC03336.jpg

 

καλώς τον !!!

υποθέτω ότι το διάβασμα πάει καλά !!!! κράτα γερά και θυμίσου .... πολύς κόπος τώρα ...

αλλά πολύ βουνό και σκι μετά ..... !!! (και πολύ φωτογραφία ... θυμάμαι ότι έχεις εξαιρετική ματιά .... !!!)

 

λοιπόν, θάλεγα να ράψεις 2 σχετικά φαρδείς ιμάντες δεξιά και αριστερά και θα κάνεις την δουλειά σου, ειδικά αν τους βάλεις και κλιπς (έχουν όλα τα ορειβατομάγαζα) ....

αν εκεί υπάρχει τσέπη ακόμη καλύτερα γιατί θα έχεις χέρι στο ράψιμο ....

αν δεν κρατάει η τσέπη ράψε τους ιμάντες πιο έξω ....

 

τα σκι κάθονται με το βάρος τους στην μέση της δέστρας και οι κορυφές τους δένουν με χριτς χρατς .....

 

καλο χειμώνα και άσε τους άλλους ....

 

εσύ διάβαζε ......!!! :blink:


dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
υποθέτω ότι το διάβασμα πάει καλά !!!! κράτα γερά και θυμίσου .... πολύς κόπος τώρα ...

αλλά πολύ βουνό και σκι μετά ..... !!! (και πολύ φωτογραφία ... θυμάμαι ότι έχεις εξαιρετική ματιά .... !!!)

 

Το διάβασμα δεν τελειώνει με τπτ...Προσπαθώ εδώ και 3 εβδομάδες να βρω χρόνο έστω για ποδήλατο αλλά δεν τα έχω καταφέρει...Τα βουνά μπορούν να περιμένουν όπως λες και εσύ για του χρόνου(τα χιόνια βέβαια δεν ξέρω αν μπορούν :wub: )....

 

Η ιδέα με τους ιμάντες είναι η πιο καλη από αυτές που έχω ακούσει...Μάλλον αυτό θα κάνω...

 

 

Ευχαριστώ...


. . .mountains. . .where life is much more than life. . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή το έχω προσπαθήσει και εγώ μόνο με τους ιμάντες δεν θα κάνεις σωστή δουλειά.

 

Αν θα βάλεις τους ιμάντες τα σκι σου θα πρέπει να "πιαστούν" από τις δέστρες. Αρά αναλόγως του ύψους που θα έχει το πέδιλο σου από την μέση και κάτω θα "κρέμεται". Αυτό στο περπάτημα θα σε εμποδίζει. Εμένα τουλάχιστον με εμπόδιζε και δεν ήταν και σταθερά. Όποτε περπατώντας με δυσκόλευαν πολύ.

 

Το πιο σωστό είναι να πάρεις ένα σακίδιο που έχει υποδοχές στο κάτω μέρος ΚΑΙ ιμάντες. Ξέρω είναι και θέμα κόστους αλλά...

 

...βρε παιδάκι μου και εσύ πήρες ορειβατικό σακίδιο χωρίς ούτε έναν ιμάντα???

 

 

Φιλικά

Ιρα. ;)


The greatest pleasure in life is doing what people say you can not do!!!
http://www.snowsummit.eu - Private transfers to/from Geneva Airport

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η καλήτερη λύση είναι καινούριος σάκος..αλλά το θέμα είναι το οικονομικό όπως είπες και εσύ...Για να δούμε τώρα που έρχονται οι γιορτές αν θα μπορέσω να αυξήσω το money...


. . .mountains. . .where life is much more than life. . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η καλήτερη λύση είναι καινούριος σάκος..

 

Ακριβως.Εγω προσφατα αγορασα ενα πολυ καλο σακιδιο Osprey απο 240 ευρω μονο 100.Διαθετει straps για σκι και snowboard,ενω παραλληλα ειναι αψογο για οποιαδηποτε ορειβατικη εξορμηση.Αν θες πληροφοριες στειλε μου pm...(ειχε και αλλα κομματια σε αυτη την προσφορα)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακριβως.Εγω προσφατα αγορασα ενα πολυ καλο σακιδιο Osprey απο 240 ευρω μονο 100.Διαθετει straps για σκι και snowboard,ενω παραλληλα ειναι αψογο για οποιαδηποτε ορειβατικη εξορμηση.Αν θες πληροφοριες στειλε μου pm...(ειχε και αλλα κομματια σε αυτη την προσφορα)

Ποιο μοντέλο κ ποσα λίτρα?

Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωστη ειναι το μοντελο ''Aether''.Η χωρητικοτητα του ειναι 60+15 λιτρα.

 

ospreyaether75220sjh9.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραιο σακιδιο, αλλά μεγαλο για day-trips με ορειβατικα σκι κτλ!

Ειναι για πολυημερες εκδρόμες με πρακτικους εξωτερικους ιμαντες - δυστυχως τα straps αυτα στο πλάι δεν ειναι για σκι, αλλα για καριματ, αντισκηνο, καμια αλουμινογωνια, πασσαλους κτλ.

 

τα σακιδια σημερα που προοριζονται για σκι, αν δεν εχουν μια κεντρικη θηλια πισω, εχουν δυο side straps/ανα πλευρα και ειναι ιδιαιτερα ενισχυμενα απο κατω τους για να μην κοβονται/φθειρονται απο τις τριβες των ακμων του πεδιλου. Αντιστοιχα κ για snowboard μπροστα!

 

Πολύ ωραιο σακιδιο παντως κ πολύ χαμηλη τιμη!


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

puppy μην κάνεις πειράματα με αυτό το σακίδιο...

 

Είναι ένα ελαφρύ σακίδιο για ημερήσιες βόλτες στην εξοχή και ίσως και αναβάσεις κορυφής με λίγο εξοπλισμό αν και έχει αρκετά λίτρα χωρητικότητα... B)

Στα σημεία που θα έμπαιναν οι ιμάντες είναι πολύ λεπτό και ευαίσθητο και έχει και πλαϊνές τσέπες...

Κάνε οικονομία και πάρε καινούργιο...

Προς το παρόν τα σκι στον ώμο...για σύντομες αναβάσεις δεν υπάρχει πρόβλημα... :D:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραιο σακιδιο, αλλά μεγαλο για day-trips με ορειβατικα σκι κτλ!

 

Ναι.Δυστυχως οι εταιριες snowboard παραγουν σακιδια για ορειβατικο με χωρητικοτητα το πολυ 29L και παραλληλα με αυτο η ποιοτητα (κατασκευη/πλατη/μεση) ειναι πολυ χαμηλων προδιαγραφων.Βεβαια εγω το αγορασα κυριως για 2-3ημερες πεζοπορικες εξορμησεις.

 

Ενα αξιλογο σακιδιο για μονοημερες εξορμησεις ορειβατικου σκι πρεπει να ειναι το Patrol 35L της North Face.Αν θυμαμαι καλα κοστιζει περιπου 150 ευρω.

 

P35BAG.jpg

 

P35OR_D1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι πάνω από 30lt για ημερήσιο ορειβατικό...

Εγώ κάνω με ένα Osprey 26lt και ένα Deuter 32lt...και τα δύο παίρνουν τα σκι και στο πλάι και πίσω, το ένα κατακόρυφα και το άλλο διαγώνια. Επίσης και τα δύο παίρνουν σανίδι... :P

Υπάρχουν πολλά σακίδια που παίρνουν και σνόουμπορντ και είναι 40-45lt... :DB)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άλλη αξιόλογη πρόταση είναι αυτή της Camp που είναι πανάλαφρη και έχει ειδικό σύστημα για πέδιλα έτοιμο.

(μία θηλιά κάτω και ένα εύχρηστο γάντζο στο πάνω μέρος ώστε τα πέδιλα να μπαίνουν διαγωνίως πάνω στο σακίδιο που μάλλον είναι και ο πιο σωστός τρόπος)

Επίσης έχει εξωτερική θήκη για τα κραμπόν - ώστε να μην χρειάζεται να βγάζεις - βάζεις το σάκο για να τα βγάλεις και φυσικά υδροασκό για να δροσίζεται ο λάρυγγας... B)

Βέβαια υπάρχει ένα ερώτημα για το αν χωράει και κάτι άλλο περάν του ασκού, των κραμπόν και των πεδίλων -λόγω του μικρού μεγέθους αλλά αυτό δεν ξέρω να το απαντήσω.

 

Τιμή δεν θυμαάμαι ακριβώς αλλά κάπου κοντά στα 100€

 

Για πιο πολλές πληροφορίες

 

http://www.camp.it/template01.aspx?codicemenu=168

 

Πάνος

post-1884-1197053660_thumb.jpg


Αρνάκι άσπρο και παχύ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άλλη αξιόλογη πρόταση είναι αυτή της Camp που είναι πανάλαφρη και έχει ειδικό σύστημα για πέδιλα έτοιμο.

(μία θηλιά κάτω και ένα εύχρηστο γάντζο στο πάνω μέρος ώστε τα πέδιλα να μπαίνουν διαγωνίως πάνω στο σακίδιο που μάλλον είναι και ο πιο σωστός τρόπος)

Επίσης έχει εξωτερική θήκη για τα κραμπόν - ώστε να μην χρειάζεται να βγάζεις - βάζεις το σάκο για να τα βγάλεις και φυσικά υδροασκό για να δροσίζεται ο λάρυγγας... B)

Βέβαια υπάρχει ένα ερώτημα για το αν χωράει και κάτι άλλο περάν του ασκού, των κραμπόν και των πεδίλων -λόγω του μικρού μεγέθους αλλά αυτό δεν ξέρω να το απαντήσω.

 

Τιμή δεν θυμαάμαι ακριβώς αλλά κάπου κοντά στα 100€

 

Για πιο πολλές πληροφορίες

 

http://www.camp.it/template01.aspx?codicemenu=168

 

Πάνος

 

Αυτό είναι στην κατηγορία αγωνιστικού ορειβατικού σκι...

Πολύ ελαφρύ αλλά όχι κατάλληλο για σκληρή χρήση και φόρτωμα...και έχει και περιορισμένη χωρητικότητα... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια...Δεν περίμενα τόσο μεγάλη ανταπόκρηση...Είναι σίγουρο ότι θα αγοράσω καινούριο σακίδιο...Αλλά μέχρι τα χριστούγεννα έχω αρκετό καιρό για να διαλέξω...Να δω και τι μου προσφέρει η αγορά των Ιωαννίνων....Ευχαριστώ πάντος B):P:D


. . .mountains. . .where life is much more than life. . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχουν κ οι πιο πρακτικές λύσεις..Κ δεν είναι ανάγκη να πάρεις κάτι απαραίτητα πανάκριβο..

Εγω έχω Caterpilar Makalu :P

Mε..λίγη φαντασία..πάρε κ μια γεύση εν χρηση.. :Ρ

lolenenej7.jpg

ΥΓ: Βαριόμουν να συμπληρώσω τις ατέλειες απο το κοψε ράψε B)


Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω έχω Caterpilar Makalu :P

Mε..λίγη φαντασία..πάρε κ μια γεύση εν χρηση.. :Ρ

lolenenej7.jpg

..μαααλιτσα.. :P ...εχμ...κ πότε λες να μας καλεσεις να το δουμε..το σακιδιο εε, οχι το απαισιο background! :D

Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

..μαααλιτσα.. :P ...εχμ...κ πότε λες να μας καλεσεις να το δουμε..το σακιδιο εε, οχι το απαισιο background! :D

Άθλια πράγματα λέμε..Ουτε μια γίδα δεν μπορεί να βοσκήσει..

(Συνωνυμία με το μοντέλο :P makalu λέγεται ) :P


Share this post


Link to post
Share on other sites

ψαχνω να βρω ενα σακιδιο πλατης ανθεκτικο,να εχει ιμαντες για να δενω το σανιδι,να ειναι ανετο στην πλατη και να μην ειναι υπερβολικα μεγαλο.

 

 

καμια ιδεα?

Edited by blades

rafting.png mountain-podilato.png anarrixisi.png pezoporia.png gpx-kml-downloads.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

κανε ενα search πριν ανοιξεις καινουργιο νημα

παρε μια ιδεα απο εδω

αν υπαρχουν περισσοτερες info ας προστεθουν εδω


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

απ'τη μια σκεφτομαι να πατενταρω καποιο σακιδιο απο αυτα που εχω με ιμαντες κλπ κλπ αλλα απο την αλλη ενα μελετημενο σακιδιο για αυτη τη δουλεια ειναι αλλιως ; )

αμα κανω την πατεντα πρεπει να τη δοκιμασω κανενα 4-5ωρο για να δω οτι αντεχει,που ομως?θα κυκλοφωρω στη νεα σμυρνη 5 ωρες με ενα σανιδι στην πλατη?

δε ξερω,για πειτε ιδεες.....

 

skimad thanx,θα εχω το νου μου

Edited by blades

rafting.png mountain-podilato.png anarrixisi.png pezoporia.png gpx-kml-downloads.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...