Jump to content
gargalatas

Ταξίδι στην Αυστρία

Recommended Posts

Στις 25/2 έκλεισα εισητήριο αεροπορικώς για Μόναχο με σκοπό να πάω μια βόλτα απο τα χιονοδρομικά του τυρόλου. Στην αρχή νόμισα ότι έχει λίγα χιονοδρομικά εκεί γύρω αλλά ψάχνοντας ανακάλυψα ότι είναι ατελείωτα.

Σε ποιο/α απο όλα να παω; Πείτε καμιά άποψη. Τι θα δω διαφορετικό στο κάθε ένα απο αυτά;

 

 

Χάρης

Edited by gargalatas

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στις 25/2 έκλεισα εισητήριο αεροπορικώς για Μόναχο με σκοπό να πάω μια βόλτα απο τα χιονοδρομικά του τυρόλου. Στην αρχή νόμισα ότι έχει λίγα χιονοδρομικά εκεί γύρω αλλά ψάχνοντας ανακάλυψα ότι είναι ατελείωτα.

Σε ποιο/α απο όλα να παω; Πείτε καμιά άποψη. Τι θα δω διαφορετικό στο κάθε ένα απο αυτά;

 

 

Χάρης

 

 

kitzbuhel, Lech, St Anton, Caprun.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
kitzbuhel, Lech, St Anton, Caprun.....

 

 

Οπου και να πας ωραια θα ειναι.Προσθετω και ischgl ,Serfaus ,Solden (ειναι λιγο ποιο μακρια....δυτικο τυρολο)


μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

οι επιλογες ειναι αμετρητες κυριολεκτικα....


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

πηγαινε ΕΔΩ

ειναι δυνατο πακετο 5 χιονοδρομικων συνολικα γυρω στα 350 χιλιομετρα πιστες :)

πολλα χωρια κοντα μεταξυ τους και για ολες τις τσεπες :)


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
συμφωνω κ επαυξανω

Και επαυξάνω της επαύξησης.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στις 25/2 έκλεισα εισητήριο αεροπορικώς για Μόναχο με σκοπό να πάω μια βόλτα απο τα χιονοδρομικά του τυρόλου. Στην αρχή νόμισα ότι έχει λίγα χιονοδρομικά εκεί γύρω αλλά ψάχνοντας ανακάλυψα ότι είναι ατελείωτα.

Σε ποιο/α απο όλα να παω; Πείτε καμιά άποψη. Τι θα δω διαφορετικό στο κάθε ένα απο αυτά;

 

 

Χάρης

Φίλε Χάρη καλησπέρα, μιας και είδα την ερωτησή σου , θα ήθελα να σου κάνω κι εγώ μία. Τί ζητάς ακριβώς και τι ψάχνεις να βρεις.

Υπάρχουν χιονοδρομικά χωριά που προσφέρονται μονο για σκι και άλλα που μπορείς να παντρέψεις την μαγεία και την ομορφιά του κοσμοπολίτικου (ΟΧΙ ΝΕΌΠΟΛΟΥΤΟΥ) με το σκι, και εξαρτάται πάντα με το βαλάντιο. Πρόσεξε γιατί την εποχή που πας εχει τις <λευκές μέρες> - που σημαίνει οτι οι Αυστριακοί κάνουν διακοπές για το παραδοσικό τους σπόρ - και μην συμπέσεις σε αυτές γιατί ολα ειναι πιο ακριβά και ισως δεν βρεις και διαμονή.

Καλές Γιορτές :(


www.alternativeriding.gr

POWDER IS BETTER THAN SEX...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε snow bow καλησπέρα!

 

Τι ψάχνω; Δεν ξέρω. Τι ψάχνει κάποιος που πηγαίνει σην Αυστρία να κάνει σκι; Δεν ψάχνω πολυτέλεια, γι' αυτό πιθανότατα να νοικιάσω κάποιο διαμέρισμα. Θέλω πάντως να δω όμορφα βουνά και γραφικά χωριά. Θέλω να υπάρχει φαγητό που να μπορώ να το φάω σαν Έλληνας που είμαι. Γιατί όχι και αν υπάρχει λίγη διασκέδαση τις νύχτες. Είμαστε ακούραστοι :( Νομίζω ότι πλην του τελευταίου που δεν έχω ιδέα (αλλά δεν είναι και το σημαντικότερο) ότι τα υπόλοιπα μπορώ να τα βρώ στην περιοχή του Τυρόλου.

Σε αυτό που μου λές, θα έλεγα ότι μάλλον προτιμώ χωρία που να προσφέρουν κάτι παραπάνω απο χιονοδρομία. Διακοπές θα είναι άλλωστε. Σκοπέυω τελικά και σύμφωνα με τα παραπάνω γραφόμενα, να πάω στο ISCΗGL και τις γύρω περιοχές. Είδα ότι εκεί είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές των κλινών αλλά στο Kappl έχω βρεί σούπερ τιμές.

Τώρα σε ότι αφορά τις "Λευκές Μέρες" θα ήθελα αν σου είναι εύκολο να με ενημέρωνες λίγο παραπάνω. Απο όσο κοίταξα, αυτές οι μέρες λαμβάνουν χώρο εκεί κοντά στο καρναβάλι (14 Φεβ είναι φέτος). Οπότε εγώ που πηγαίνω δύο εβδομάδες μετά είναι χαλαρή περίοδος. Αυτό το επιβεβαιώνουν και τα άπειρα ελεύθερα δωμάτια/διαμερίσματα που βρήκα. Μήπως κάνω κάτι λάθος;

 

Κάθε πρόταση δεκτή και θα μελετηθεί ενδελεχώς!

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και καλες γιορτές!

 

χάρης

Edited by gargalatas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια στην παρεα

θαθελα να μου λεγατε αν ειναι καλα να παω διακοπες 20-30 δεκεμβριου 20110 στα ωραια χωρια στο ischgl

Ειμαστε οικογενεια με 2 μικρα παιδια 10-12 χρονων.

περιμενω καμμια πληροφορια

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια χαρά είναι. Θεωρείται σίγουρη η περιοχή όσον αφορά στο χιόνι. Είναι νωρίς τώρα και μπορειτε να βρειτε άνετα καλή διαμονή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πληροφοριακά για όσους θα ενδιαφέρονταν για μια τέτοια εκδρομή στο μέλλον, κλείσαμε ένα apartment στο Kappl με 450€ για μια εβδομάδα. Το apartment είναι μικρό, χωράει 2 άτομα και δεν είναι απο τα φθηνά. Βρίσκει κανείς με 230€ χαλαρά για μια εβοδμάδα.

To Kappl είναι 10 χλμ μακριά απο το ISCHGL (τόσο το δίνει ο χάρτης) αλλά έχει κι αυτό τα δικά του lifts που μπορείς με την ίδια κάρτα του ΙSCHGL να τα επισκεφθείς.

Δωμάτια έκλεισα μέσα απο το site του ISCHGL. Είναι βέβαια λίγο περιέργο το σύστημα τους. Πρέπει με το ζόρι να ψάξεις διαμονή στο ISCHGL και αν δεν βρεις τότε σου δίνει την δυνατότητα να ψάξεις στα τριγύρω χωρια! :lol:

 

Άντε προτείνετε κανένα μέρος να επισκεφθούμε. Λέμε να πάμε Βιέννη μια βόλτα μια μέρα και γενικά δεν θα ξοδέψουμε όλες τις μέρες μας στο σκι. Θα κάνουμε σκι το πολύ 4 ημέρες. Στο κάτω κάτω η εκδρομή έχει περισσότερο αναγνωριστικό χαρακτήρα. Μόλις καταλάβουμε τι "παίζει" μετά θα το κάνουμε τακτικότερα και λιγότερες μέρες :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θα κάνουμε σκι το πολύ 4 ημέρες. Στο κάτω κάτω η εκδρομή έχει περισσότερο αναγνωριστικό χαρακτήρα. Μόλις καταλάβουμε τι "παίζει" μετά θα το κάνουμε τακτικότερα και λιγότερες μέρες :lol:

ελπιζω να μην μετανιώσετε οτι δεν κανατε σκι ολες τις μερες :lol:


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή τον τελευταίο καιρό κάνω μόνο αθλητικές διακοπές λέω να χαλαρώσω λιγο και να το παίξω τουρίστας :lol: Άσε που θα είναι κρίμα να βρεθώ στην Αυστρία και να μην γυρίσω τα κυριότερα τουλάχιστον μέρη. Πριν μερικα χρόνια είχα πάει μια βόλτα στην Βιέννη και σαν χωριατόπαιδο που είμαι... την ερωτεύτηκα. Σίγουρα θα πάω και φέτος :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η Βιέννη είναι στην άλλη άκρη της Αυστρίας! Παίζει να σε φάνε τα χιλιόμετρα αν συνυπολογίσεις τις διαδρομές από και προς το Μόναχο. (Kappl-Munich 300km, Kappl-Wien 570!!) Πιστεύω ότι η Βιέννη συνδυάζεται καλύτερα με χιονοδρομικά της περιοχής του Σάλτσμπουργκ. Πάντως αν δεν έχεις πάει Σάλτσμπουργκ έχε το στα υπόψιν. Είναι στα μισά χιλιόμετρα από τη Βιέννη, είναι πολύ όμορφο και ενδείκνυται για μονοήμερη ή διήμερη εκδρομή. Εμείς το επισκεφθήκαμε πέρσι στα πλαίσια της εκδρομής μας στο Zell am See αλλά δεν πρόλαβα τότε να γράψω λεπτομέρειες. Αν θες κάποια πληροφορία και μπορώ να βοηθήσω με ευχαρίστηση να το κάνω.

 

Και μια εύλογη απορία: Θα φτάσεις μέχρι το διαστημικό Isghl και θα κάνεις μόνο 4 μέρες σκι;;; Αν ήμουν moderator θα σe είχα κάνει ήδη ban!!! ;)

 

Πέρα από την πλάκα πάντως, προσωπική μου άποψη είναι ότι για αναγνωριστική τουριστική εκδρομή στην Αυστρία, το Ischgl δεν είναι ο ιδανικότερος προορισμός... Είναι σα να πηγαίνεις πρώτη φορά στη Μύκονο και αντί για μπάνια και διασκέδαση να τρέχεις για εκδρομές στη Δήλο και την Τήνο (υπέροχα νησιά και τα δύο αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...)

Edited by KSpecial

Share this post


Link to post
Share on other sites

φυσικά έχω την ίδια εύλογη απορία με τον KSpecial..

αλλά αφού gargalatas θέλεις βόλτες τότε τουλάχιστον να πας για ... Swarov-ski ;)

 

Λίγο έξω από το Innsbruck ένα μαγικό και μοναδικό μέρος που θα σου μείνει αξέχαστο.

Να πας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
φυσικά έχω την ίδια εύλογη απορία με τον KSpecial..

αλλά αφού gargalatas θέλεις βόλτες τότε τουλάχιστον να πας για ... Swarov-ski :P

 

Λίγο έξω από το Innsbruck ένα μαγικό και μοναδικό μέρος που θα σου μείνει αξέχαστο.

Να πας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!

 

ναι...αλλα ασε τα λεφτα κ τις πιστωτικες στο ξενοδοχειο καλυτερα... ;)


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Επειδή τον τελευταίο καιρό κάνω μόνο αθλητικές διακοπές λέω να χαλαρώσω λιγο και να το παίξω τουρίστας :lol: Άσε που θα είναι κρίμα να βρεθώ στην Αυστρία και να μην γυρίσω τα κυριότερα τουλάχιστον μέρη. Πριν μερικα χρόνια είχα πάει μια βόλτα στην Βιέννη και σαν χωριατόπαιδο που είμαι... την ερωτεύτηκα. Σίγουρα θα πάω και φέτος :blink:

 

Αγαπητέ με ΦΡΙΚΑΡΕΣ εντελώς. Τόσο που είπα να μην σε περηφρονήσω, αν και έπρεπε να εκδιωχθείς μετά τιμών. Όπως είδα και χθες σε μία εκπομπή στην TV, είναι σαν να πας σε μία από τις καλύτερες ψαροταβέρνες που υπάρχουν στην Ευρώπη, για να φας ...μπιφτέκι.

Θα πας στο κέντρο των Άλπεων, σε υπερσύγχρονα ΧΚ, με ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί στην πιάτσα για να κάνεις σούπερ χιονοδιακοπές (σκι και όχι μόνο), εκεί που είναι ό,τι καλύτερο είτε για να απολαύσεις αυτό που ξέρεις, είτε για να μάθεις κάτι καινούριο με τον καλύτερο τρόπο και μου συζητάς να πας μία ημέρα δρόμο για Βιέννη, άλλη μία μέρα δρόμο για να γυρίσεις για βόλτα; Αν σου αρέσει τόσο πολύ η οδήγηση, πάρε ένα αυτοκίνητο, πήγαινε μέχρι την Αλεξανδρούπολη και γύρνα. Αν θέλεις Βιέννη, πάρε μία πτήση από Αθήνα και πήγαινε ένα τριήμερο, φτηνότερα θα σου στοιχίσει.

Από αεροδρόμιο Μονάχου το Kappl απέχει (μέσω Innsbruck) 3 ώρες δρόμο με αυτοκίνητο. Από Kappl, το Salzburg απέχει 3 ώρες δρόμο. Τι να πας να κάνεις εκεί χειμωνιάτικα; Πήγαινε μία βόλτα καλοκαίρι, να τα ευχαριστηθείς όλα αυτά, θα δεις τότε πράγματα που τον χειμώνα δεν μπορείς να δεις.

Υποψιάζομαι ότι υπάρχει δάκτυλος μη σκιερ. Μην αφήσεις να σου χαλάσουν την εκδρομή. Εκτός και αν σου είναι τόσο εύκολο και πετάγεσαι κάθε μήνα Αυστρία.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
Άντε προτείνετε κανένα μέρος να επισκεφθούμε.

 

Να πας 1 ημέρα για σκι στο Galthur, επίσης για νυχτερινό στο See. Μην ξεχάσεις νυχτερινό έλκυθρο στο Kappl. Επίσης να πας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στο αφορολόγητο Ελβετικό Samnaun (πας με τα σκι σου).

Όλη η εβδομάδα δεν θα σου φτάσει για να γυρίσεις την περιοχή από χιονοδρομική άποψη. Αν σώνει και καλά θέλεις εκδρομή, πήγαινε στο Lech, για σκι αυθημερόν.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για δες εδω: http://www.viamichelin.com/web/Itineraires...eraryFuelType=0 Προσωπικα δεν θα πηγαινα!Διαλεξε καποιους κοντινους προορισμους τυπου Ινσμπρουκ,Κιτσμπουελ,Λεχ,δες τι μπορεις να δεις-κανεις και βαλτους σφηνα στις μερες σκι για ξεκουραση-χαλαρωση! :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αγαπητέ με ΦΡΙΚΑΡΕΣ εντελώς. Τόσο που είπα να μην σε περηφρονήσω, αν και έπρεπε να εκδιωχθείς μετά τιμών.

 

Αν δεν συμμορφωθεί, θα ακολουθήσουμε την προβλεπόμενη διαδικασία από τον κανονισμό του forum. :blink:


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνω βεβαια 1000% με τον Mil αλλά... Επειδή θα πάω κι εγώ στην περιοχή εκείνη (Serfaus) με μεγάλη παρέα (άντρες γυναίκες παιδιά... σκιερ, μη σκιερ, ενδιάμεσοι...) κι επειδή καποιοι/ες δεν θα κάνουν σκι και τις 7 μέρες, μήπως υπάρχουν κάποια κοντινά μέρη που αξίζουν μια εκδρομούλα (αξιοθέατα, φυσικές ομορφιές, κλπ... εκτός απο το Innsbruck);

 

ΥΓ Mil, χαλάρωσε... ΔΕΝ θα τους/τις ακολουθήσω εκείνη τη μέρα! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία βόλτα που συνδυάζει τα πάντα, είναι το Samnaun στην Ελβετία. Απέχει οδικώς 40-45 λεπτά. Αφορολόγητο και πολύ όμορφο για αυτούς που δεν κάνουν σκι, χιονοδρομικό σούπερ για εσένα. Ανεβαίνεις με το βαγόνι στις πίστες. Στην έξοδο του βαγονιού έχει ένα πολύ ωραίο σαλέ, στο οποίο αξίζει να έρθουν έστω για βόλτα και καφέ οι αξιοθρήνητοι μη χιονοδρόμοι. Δίνετε εκεί ένα ραντεβού, εκείνοι για να ξεκουραστούν από τα ψώνια (που θα σου κάνουν) και εσύ το διάλειμα σου από τις πίστες. Η αφετηρία του βαγονιού είναι 2 χιλιόμετρα πριν το κυρίως χωριό. Παρκάρεις στο πάρκιγκ του βαγονιού και οι μη χιονοδρόμοι καλύτερα να πάνε στο χωριό με την τακτική συγκοινωνία (λεωφορείο) που έχει. Στο τέλος της ημέρας κατεβαίνεις την ;) για Samnaun και σε περιμένουν για φαγητό στο πρώτο σαλέ που θα βρεις στο χωριό (οι μη σκιερ που θα έρθουν οδικώς ή με τα πόδια, θα έρθουν από την ανάποδη μεριά, άρα για αυτούς θα είναι το τελευταίο κτήριο του χωριού).


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mil, σ'ευχαριστώ για την πρότασή σου, αλλά πέρυσι μέναμε στο (συμπαθέτατο) Galtur και κάναμε σκι στο (διαστημικό) Ischgl, οπότε είδαμε και το (αφορολόγητο) Samnaun. ;)

Στο Google Earth, βλέπω μια λίμνη μετά το Nauders (lago di Resia). Ξέρει κανείς αν προσφέρεται για εκδρομή το χειμώνα;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αγαπητέ με ΦΡΙΚΑΡΕΣ εντελώς. Τόσο που είπα να μην σε περηφρονήσω, αν και έπρεπε να εκδιωχθείς μετά τιμών. Όπως είδα και χθες σε μία εκπομπή στην TV, είναι σαν να πας σε μία από τις καλύτερες ψαροταβέρνες που υπάρχουν στην Ευρώπη, για να φας ...μπιφτέκι.

Θα πας στο κέντρο των Άλπεων, σε υπερσύγχρονα ΧΚ, με ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί στην πιάτσα για να κάνεις σούπερ χιονοδιακοπές (σκι και όχι μόνο), εκεί που είναι ό,τι καλύτερο είτε για να απολαύσεις αυτό που ξέρεις, είτε για να μάθεις κάτι καινούριο με τον καλύτερο τρόπο και μου συζητάς να πας μία ημέρα δρόμο για Βιέννη, άλλη μία μέρα δρόμο για να γυρίσεις για βόλτα; Αν σου αρέσει τόσο πολύ η οδήγηση, πάρε ένα αυτοκίνητο, πήγαινε μέχρι την Αλεξανδρούπολη και γύρνα. Αν θέλεις Βιέννη, πάρε μία πτήση από Αθήνα και πήγαινε ένα τριήμερο, φτηνότερα θα σου στοιχίσει.

Από αεροδρόμιο Μονάχου το Kappl απέχει (μέσω Innsbruck) 3 ώρες δρόμο με αυτοκίνητο. Από Kappl, το Salzburg απέχει 3 ώρες δρόμο. Τι να πας να κάνεις εκεί χειμωνιάτικα; Πήγαινε μία βόλτα καλοκαίρι, να τα ευχαριστηθείς όλα αυτά, θα δεις τότε πράγματα που τον χειμώνα δεν μπορείς να δεις.

Υποψιάζομαι ότι υπάρχει δάκτυλος μη σκιερ. Μην αφήσεις να σου χαλάσουν την εκδρομή. Εκτός και αν σου είναι τόσο εύκολο και πετάγεσαι κάθε μήνα Αυστρία.

 

ROTFL χαχαχα καλά μη βαράτε! Μπορεί να κάνω πιο πολλές μέρες! ;)

 

* Μέχρι την Βιέννη λέμε να πάμε με τραίνο. Θα νοικιάσουμε εκεί κανένα ποδηλατάκι να την γυρίσουμε.

* Αλεξανδρούπολη είναι δίπλα μου χεχεχε

* Ναι σκοπεύω να πηγαίνω τακτικά. Αυτή την φορά θα πάω για αναγνωριστική. Είναι εύκολο να πηγαίνω μια φορά τον χρόνο για 3 μερούλες όπως το βλέπω το πράγμα. Εισητήρια έκλεισα το καλοκαίρι 170 ευρώ πάνε/έλα. Τα δωμάτια είναι παμφθηνα! Θα δω κι εκεί τι παίζει και θα το κανονίζω συχνα.

* Δύο άτομα είμαστε, και οι δύο σκιερ. Θα είναι κυρίως διακοπές για σκί.

* Μου αρέσει πάρα πολύ το σκι αλλά εχω υπομονή :P Άσε που όταν πήγα Βιέννη δύο χρόνια πριν την ερωτεύτηκα.

 

 

 

Σας ευχαριστώ όλους. Συνεχίστε να γράφετε ιδέες. Τα μαζέυω όλα. Λίγες μέρες πριν θα κάνω πλάνο. Θα τα δω όλα σίγουρα. Είναι πολλές οι μέρες για να πάρω μία ιδέα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...